17e Jaargang. DINSDAG 13 OCTOBER 1925 No. 5071 3)e C^iobdie 0oma/nJ) jje ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Ij.- onze Agenten 20 cent per week Ü2.60 per kwartaal. Vanco per post 12.95 per kwartaal, [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- njgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jtbetaling. Afzonderlijke nummera 5 ct., met Geïllustreerd id 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine adverlenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fü.50. I nummer bestaaft ulft ftarea «den» Standsbelangen. Wie opkomt voor een arbeiders- of een middenstandsbelang of voor een lang van een anderen stand die kan, dion dat belang gerechtvaardigd is, armede inderdaad dienep. het algemeen Hef algemeen belang tocli is gediend cen flinken arbeidersstand, enz. Als in do verschillende standen een ge ide toestand heerscht, dan gaat het de icefe maatschappij goed. Aan de ssifike vergelijking van do samenleving haro standen met het menschelijk laam en zijn ledematen behoeven wij tc herinneren. Die is even bekend als [oh zou deze vergelijking ook verder inen doortrekken en er op wijzen, dat, jk in'het lichaam dat-, wat overbodig en utlig uitgroeit, moet worden geampu- rd, zoo ook in de samenleving oecono- ich-onnuttige deelen, groepen moeten eden verwijderd (natuurlijk de indivi- enkclingen daarbij zooveel mo- jk ontziende, uit Christelijke naasten de). En ook deze doorgetrokken verge- ing is juist. Ie middenstand, in zijn geheel, in over- Btc meerderheid, is echter zeker geen utte groep in de maatschappij al do socialisten dat ook vaak beweren, toor het geheel, dus ook voor de niel- denstanders, is het goed, dat er een akol is tusschen werkgevers en werk- icrs. 'oor het geheel, dus ook b.v. voor de eiders, is het goed, dat do vervaardi- on verdeeling der goederen niet ge- iedt langs stijf-ambtelijken weg, in een Icialiseerd bedrijf, maar door een vrij rijf, in welk vrij bedrijf de perSoon- i onergie en het persoonlijk initiatief uitgroeien en ontbloeien. Qvendion heeft de middenstand zijn t aardige geestelijke en zedelijke krach- go/ijk ook andere,standen die. hebben, welke de samenleving noode zou missen, j aandachtige beschouwing van wat leeft in het middenstanders-gezin, van voor traditie, van den wil om in [leven vooruit te komen. van de zorg voor de kinderen een plaats in de sa- ileving te veroveren, van den invloed hel geestelijk leven en zooveel meer, ooit men dat de middenstand een goes- It goed bevat, dat wel ter dege be ak! dient le worden", aldus mr. ipman zeer terecht in een artikel in Nieuwe Eeuw" van 8 October j.i. Iroedlieid van inzicht kan ons in, al- s vele, standsbelangen algemeene be en doen zien. De Veiliaheiclskwestie. HE CONFERENTIE TE LOCARNO. De besprekingen van gisteren. Be t officieel© communiqué, ratrent de' gister gehouden zitting l hel volgende communiqué verstrekt: bijeenkomst van heden werden de ffekingen over de kwestie betreffende deelnoming der eventueele onderteeke- T3 van het veiligheidspact aan den kenbond hervat. In gevolge een ver- van de Duitsche delegatie om nadere lelderingen, vond een algemeene ge- hlenwissoling tusschen do verschillen- delegatios plaats, als resultaat waar- t een vooruitgang van den gemeen telijken arbeicï in de richting van bevredigende oplossing van de idplde kwesties kon worden geconsta- fd." DuitschSand en de Volkenbond. vGreen stemming bereikt? Fransche ochtendpers is over het ullaat van de conferentie van Locarno isleminig tevreden. Alleen SaXiwerwem .Pessimistisch. Het toetreden van jschlarid tot den Volkenbond wordt de Fransche bladen als een feit voor IjM- Alleen de „Matin" uit haar twij ha afloop der conferentie-zitting van ifniiorgen verklaarde Briand. dat een 'zienlijke vooruitgang in de zaak van "-lilands toetreden tot den volken- id verkregen is. ■ar de „Tel." verneemt is in de kwes- Taü, overeenstemming bereikt. K^chijnlijk wordt hef accoord gesloten volgende basis: Duitscbland treedt gewone voorwaarden tot den Vol- toe. Om tegemoet te komen aan jphlands bezwaren in zake art. 16, en de geallieerden een verklaring af- 5 waarin zij, er aan herinnerend hrd]01- ^°^ei,bondsvergadering ge- is het pact te interpreteeren, JT" r'''kennen, dat de bijdragen c Sinten, die in geval van oorlog ge roepen zijn de Volkenbondsverplichtingen te doen eerbiedigen, in verhouding moeten staan tot do middelen waarover zij be schikken. Het schijnt, dat dit laatste als volgt moet worden opgeval: Duitscbland zal niet behoeven mee te doen aan mili taire sancties van de Volkenbon dsnio- gendheden zoolang zijn miltaire situatie zoo is als op het oogenblik. De deelneming aan economische maatregeden zal van 'liet resultaat van een onderzoek naar de bijzondere positie van Duitscbland op het 'oogenblik der afkondiging van zooda nige maatregelen afhangen. Verder zou den nog nader overeen te komen instan ties in het leven worden geroepen om over den omvang der Duitsche verplichting tot medewerking aan economische sancties te beslissen. In verband met deze overeenstemming is het vertier van belang te weten, dat ook in de z.g. neven-kwesties (ontruiming van de Keulsclie. zone, wijziging van het be zet Uiigs regime, enz.) de mogelijkheid om tot overeenstemming te geraken zeer goed beoordeeld wordt. Havas meent te weten, dat de Duitsche delegatie, alvorens zich definitief accoord te verklarenmet art. 16, een uitstel van 24 uur vroeg, ten einde de Rijksregeering te raadplegen. Een Duitsche gedelegeerde, die reeds naar Berlijn vertrokken is, zal mondeling de berichten van Luther en Stresemann aanvullen. Een journalisten-uitstapje Vrijwel alle te Locarno aanwezige jour nalist-en hadden Zondag van den rustdag gebruik gemaakt, om met hun dames de uitnoodiging aan te nemen van liet ge meentebestuur van Locarno tot het maken van een gemeenscliappelijken boottocht naar de beroemde Boormeische eilanden in de buurt van- Pallanza en Stresa op het I.ago Maggiore. Ruim tweehonderd gasten waren aan boord van het met de vlaggen aller vol keren versierde schip ,,Lombardia", dat voor dezen dag officieel was omgedoopt in ..Helvetia." Het weder was verruKKeiuK en de na tuur onbeschrijflijk mooi. Do stemming was "voortreffelijk tusschen alle journalis ten. en men zag zelfs Duitsche nationalis ten met Engelschen en Fcanschen in een vriendschappelijk gesprek. Voor hen, die nimmer te Genève waren geweest, waar een dergelijke atmosfeer tusschen dc vertegenwoordigers der pers reeds sinds verscheidene jaren bestaat, was dit een openbaring. Frankrijk. De Communistische stakingsactie. Botsingen met de politie. De algemeene staking is volslagen mis lukt. Te Parijs is alles rustig gebleven en er werd slechts bier en daar bij hooge uitzondering gestaakt. Daarentegen hebben in de communisti sche. gemeenten rondom Parijs tal van fabrieken een weinig van do staking te lijden, gehad, doch nergens overtrof het percentage de 40 a 45. De communisten, door hun nederlaag verbitterd, hebben echter op tal van plaat sen ernstige woelingen veroorzaakt, voor al in de gemeente St. Denis, waar zij on der leiding van den communistischen bur gemeester allerlei wandaden verrichtten. Te Suresnes werd bij een stakingsrel letje van een der fabrieken een staker ge dood. Er zijn tal van arrestaties gebeurd en over en weer, zoowel bij de stakers als bij de politie, zijn tal van gewonden. Onder de gearresteerden bevindt zich het kamerlid Doriot, die gearresteerd werd wegens mishandeling van een agent. Doriot heeft tamelijk ernstige verwondin gen opgeloopen. Fngefand. Het einde der Britsche zeelie'denstaking. 'Hot. einde der staking in Engeland. De staking der Britsche zeelieden is gister officieel geëindigd verklaard voor allo Britsche havens. Gelijk men weet, was de slaking op 12 Aug. j.l. uitgebroken. Het bestuur van den Nat ion alen Bond van Zeelieden en Sto kers had oen overeenkomst gesloten met de reeders. krachtens welke de toegeken de gageverliooging zou worden opgeschort lot tijd en wijle de toestand van dc scheep vaart zou zijn verbeterd. Onder leiding van extremisten is toen ondanks dit ac- coord, de slaking uitgebroken. Gemeld bestuur deed een beroep op zijn leden om dc overeenkomst na te komen en ofschoon de staking eenigen tijd heeft geduurd, heeft zij toch niet de scheepvaart kunnen lamleggen. Steeds waren voldoendo zeelie den beschikbaar om het bedrijf gaande te houden. Het mislukken der stakingsbeweging werd beschouwd als een belangrijke over winning voor de officieele vakvereenigin gen. Gelijk men weet, is gelijktijdig ook in Zuid-Afrrka de staking officieel herroe pen. Het heeft er allen schijn van, dat de stakingen in Australië en Nieuw Zeeland ook op haar eind loopen. Oostenrijk. Een rede van dr. Ramek. Dr.. Ramek, de Oostenrijksche bonds kanselier, heeft gisteren in do vergadering van den Katholieken boerenbond te Salz burg een rede gehouden, -die in politieke kringen zeer do aandacht heeft getrokken Hij verklaarde, dat de regeering zich bij haar politiek den eerstvolgenden tijd slechts naar een factor zal kunnen rich ten, n.l. dien: dat het economische leven van Oostenrijk geen verh'ooging der belas tingen meer toelaat. Het zal daarom in den loop van het vol gend jaar onmogelijk zijn, om de begroo ting, welko de regeering aan den nationa- len raad heeft voorgelegd, zij het ook slechts met een gering bedrag te verhoogen De kanselier ziet geen andere Aiogelijk heid, om uit den legenwoordigon moeilij ken toestand te geraken. Italië. Nicuwo aanslagen. Op 't centraal-slation te Gorizia (Goerz) word Zaterdag een pakket ontvangen, ge adresseerd aan den stationschef, dat, toen het door den chef in bijzijn van zijn adju dant geopend werd, ontplofte met het ge volg, dat beiden gewond werden. Later bleek, dat het pakket eigenlijk voor den chef van het slation Goritia Monte Santo was bestemd, dio secretaris van do fascistische partij is, en 't slechts door een vergissing op het centraal-sta- tion terecht was gekomen. Ook te Bologna is een dergelijke aan slag uitgevoerd. Ook hier werd een pak ket ontvangen, dat bij de opening ontplof te, waardoor do onhanger ernstig aan de hand werd gewond. Griekenland. Généraal Plasliras verdwenen. Generaal Piastiras, de leider der revolu tie van 1922, wiens arrestatie zooals ge meld, door do regcering was gelast, is spoorloos verdwenen. Pogingen, om hem te vinden, zijn tot nu toe zonder succes ge bleven. Syrië. Bandieten-overval bij Damaskus. Een patrouille gevangen genomen. In de nabijheid van Damasku3 hebben bandieten de volgende streek uitgehaald. Drie officieren en 22 manschappen die in de omgeving patrouilleerden, hadden voor den nacht inkwartiering gezocht in ver schillende huizen van een nabijgelegen dorp Te middernacht hebben 150 bandieten-het dorp overvallen, namen de officieren ge vangen, legden beslag opde wapens en beroofden do patrouille van alle bezittin gen. In een ander dorp bij Damaskus ont voerden bandieten 1200 schapen, terwijl zij ook de telefoon- en telegraaflijnen ver nielden. Volgens de bewering van iemand, die van het front te Haifa gekomen is, zijn bij een aanval tusschen Ressa en Oora door de Franschen-twee der voornaamsts aan voerders der Atrasj-stammen gedood, ter wijl Sultan Pasja, de hoofdleider van den Drusenopstand gewond zou zijn. Officieele bevestiging van dit bericht is evenwel niet verkregen. Arabië. Dreigende hongersnood te Djiddah. Een Moslem-conferentie overwogen. Officieel wordt gemeld, dat de Egypti sche missie heeft gemeld, dat de situatie to Djiddah critiek is. Alle zaken en be drijven zijn gesloten eü er heerscht cen tekort aan levensmiddelen. De soldaten van het Hasjimietische leger demoralisee- ren, daar hun soldij niet meer wordt uit betaald. Men verwacht, dat koning Foead de hoofden der Mohammedaansche landen zal uitnoodigen, afgevaardigden to benoe men, ten eindo over de toekomst van den Hedjaz te beraadslagen. BINNENLAND De Bioscoopwet Amendementen De heer Boon heeft cen tweetal amende menten ingediend op het ontwerp tot be strijding van de zedelijke en maatschappe lijke gevaren van do bioscoop. Hij wijst er op, dat de vage redactie vqtn art. 4 nooh gemeentelijke nakeuring, noch bioscoop verbod voor kinderen en jeugdige perso nen uitsluit en stelt aan dit artikel een toevoeging voor, waardoor althans ingrij pen op deze beide punten door den ge meenteraad voorkomen wordt. Het tweede amendement van den heer Boon beoogt verplichte keuring voor vol wassenen uit hot ontwerp tc lichten. Een verdere wijziging heeft ten doel de gedif ferentieerde keuring in het ontwerp to brengen overeenkomstig de redactie van de Staatscommissie en van het eerste ont werp, waarbij tot 14 jaar op geschikt heid. van 14 tot 18 jaar op toelaatbaarheid wordt gekeurd. Dc salarissen van het Rijkspersoneel. Het georganiseerd overleg en de R. K. Gent raio van burgerlijk overheidspersoneel. Zaterdag 10 October kwam genoemde Centrale te Amsterdam in vergadering bij een. Aanwezig waren vertegenwoordigers van R. K. Ambtenaren. Werklieden, Poslperso- neel, R. K. Onderwijzers bij bet openbaar onderwijs, Bijzondere Onderwijzers en do R K. Leeraren bij het Nijverheidsonder wijs. Besproken werd de vraag, welko houding zou moeien worden aangenomen tegenover de door de Regeering in uitzicht gestelde maatregelen ten aanzien van de salarisher ziening. Zeer sterk kwam tot uiting het verlangen om met het Georganiseerd Overleg maar te eindigen. Het. verloop van zaken bij de salarisro- geling in 1924 en de manier waarop thans do Regeering weer meent overleg te moe ten plegen, is tot dit verlangen aanleiding. Na ampele bespreking werd besloten. <le resultaten van het onderhoud met de R. K. Kamerfractie af te wachten en daarna op nieuw de vraag onder bet oog te zien of verder nog aan bet Georganiseerd Overleg zal worden deelgenomen. Een vergadering van de Centrale Commissie voor G. 0. in amte li aarszaken. Op verzoek van verscheidene organisaties had gisteren oen spoedvergadering plaats van de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Amhtenaarszaken. In deze AffTinknUes haar algemeene intstcmming over de beslissing der Regeering om voor 1925 geen generale .oorzieniüg te treffen, nadat daaromtrent naar hun meening door de houding der Regeering zelve bij het Rijkspersoneel ver- wachtingen'waren gewekt. Besloten werd de regeering namens alle organisaties een schrijven te doen toekomen, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over deze beslissing zelve en over de wijze, waarop de Regeering, deze aangelegenheid in liet Georganiseerd Overleg heeft gemeend to moeten behandelen en waarin nogmaals bij baar 'ten sterkste wordt aangedrongen, op haar standpunt terug te komen. Welvaartspolitiek De wenschen van het R.-K. Werkliedenverbond Het R.-K. Werkliedenverbond heeft thans, naar aanleiding van het op 30 Sep tember gehouden congres to Utrecht, aan de regeering gezonden do vastgestelde re solutie, waarin aangegeven zijn de midde len, die naar de meening van het verhond zouden kunnen worden aangewend, tor be vordering van onze welvaart. Het Verbond vertrouwt, dat de regee ring, door toepassing van de, in de reso lutie de Overheid aanbevolen middelen, cen krachtige welvaartspolitiek zal willen bevorderen cn het vestigt speciaal de aan dacht op de onder de „middelen van over heidswege" aanbevolen maatregelen, waar van het aanneemt de urgentie niet nader te behoeven aan te toonen. Deze aanbevolen maatregelen luiden: Alle regeeringsbemoeiingen in zake welvaartspolitiek worden zooveel mogelijk onder één leiding gebracht en anderzijds alle omslachtigheid cn administratieve be lemmeringen zooveel mogelijk voorkomen, voorts het nemen van wettelijke maatrege len, welke een goede verhouding tusschen werkgevers en werknemers kunnen bevor deren. De rioleeringswerken te Gouda. Elect risch pompgomaal in gebruik genomen. Zaterdag werd alhier in het stadsdeel Korte Akkeren, nu aldaar de rioleerings werken zijn gereedgekomen, het automa tisch electriseh pompgemaal officieel in gebruik genomen. Deze ingebruikstelling, die een groote verbetering is voor de hy giëne, vond plaats in tegenwoordigheid van B. en W., de lieeren Ulbo J. Mijs, W. Bokhoven, A. Lafeber en C. Koemans, den gemeente-secretaris G. J. J. Pot, den di recteur van gemeentewerken H. E. J. van der Ven, vele raadsleden, de aannemers Zanen en Verstoep en vele andere officieele personen en gonoodigden. Allereerst nam de burgemeester het woord, die in korte trekken de ontwikke ling van'deze rioleeringswerken weergaf. Spr. memoreerde do snelle tenuitvoerbren ging van het werk. De kosten, die geraamd waren op f 300.000, bedroegen in totaal slechts i f 178.998.05, in welk bedrag is inbegrepen HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Te Locarno zouden de besprekingen over de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond goede vorderingen gemaakt heb ben. Zelfs wordt overeenstemming gemeld. De mislukte staking in Frankrijk. De Britsche zeeliedenstaking officieel opgeheven. BINNENLAND. Het congres van den Alg. Ned. Mijnwer- kersbond heeft besloten de directievoor stellen te aanvaarden. Zilveren jubileum van jhr. mr. von Fi- senne, president van den hoofdraad der St. Vincentius-Vereeniging. Doodelijk ongeluk in den Haag. (Laat ste Belichten). Onze Geïllustreerde Pacina Onze geïllustreerde foto-pagina van lio- den bevat o.m.: Do voornaamste gedeleor- den ter conferentie van Locarno De ge repareerde neus van do R. 33 Wild West in Den Haag Een leeuw op koffie- visite. één bedrag van f 18.000, n.l.'dat. wat do werkverschaffing aan loonnn uitbetaalde. Zoo is de Goudsche gemeenschap dus op verschillende manieren gediend. Spreker brengt diengenen hulde en dank, die het werk tot jsoo'n goed eindo hebben gebracht. Na den burgemeester voerden nog hot woord do heeren Van Steen van Ommeren, adjunct-directeur van gemeentewerken to 's-Gravenhage. do man, die te samen met den heer De Bruin do plannen ontwierp; mr. de Witt Wijnen, namens do Goudseho Gezondheidscommissie en Muilwijk namens do afdeeling bedrijen der gemeente Gouda. Hierna werd Kift pómpgemaal bezichtigd. Dc Nijverhüidsraad. ITet Hoofdbestuur der Algemeene II. ft. Werkgevers Vereoniging heeft, ter voorzie- ning in de Vacature ontstaan door het be danken van den lieer Ir. L. de Nerée lot Babberic.h, benoemd als .vertegenwoordiger der A. R. K. W. V. in den Nijverheids raad den heer W. G. A. van der Lugt, Directeur der N V. W. van der Lugt Zoon's Stoom- kuiperij en Kistenfabriek te Rotterdam. Dc President van den Hoefdraad der St. Vincentius-Vereeniging. Zondag heeft de heer jhr. mr. T,. E. M. von Fisenne, president van den hoofdraad der St. Vincentius-Vereeniging te 's-Gra- venhage, onder groote belangstelling, voor al van zijn confrères, zijn zilveren jubileum als Vincentiaan gevierd. In de kapel der St. Vincentius-Verci-ni- girig werd te dezer gelegenheid cen H. Mis opgedragen door- den zeereorw. pater Bor rel S.J., welke H. Mis werd bijgewoond door den jubilaris en diens familie, door den Bijzonderen Raad en do presidenten dor conferenties in Don TTnng, alsmede,drïnr vertegenwoordigers der Bijzondere Beden iu andere plaatsen van om land. De plech tigheid werd opgeluisterd met zang door bet koor der Eorw. Broeders. Na do Hoogmis vereonigde nu-n zt-h in do vergaderzaal van den Hoofdraad aan een feestelijk ontbijt. Tot de aanwezigen behoorde nu ook de Zeereorw. heer II. A. Th. van Dam, deken van 's-Gravenhage. Deze richtte als eerste spreker, ren woord van gelukwensch tot don president.^ Namens den Hoofdraad der St. Veneen- tius-Vereeniging sprak do heer F. N. V. Quant, president van den Bijsonderen Raad tc- 's-Gravenhage. Nog spraken woorden van gelukwensch de heer Charro van Kempen namens den Bijzonderen Raad te 's-Gravenhage; da heer jhr. mr. van Nispen tol Sevenacr, se cretaris van den Hoofd raad, te Delft; do heer van Elferen, namens de Sl. Vinnen-» tiusvoreeniging te 's-Gravenhage, bij welke de heer von Fisenne als lid staat aange schreven; de lieer IT. -T. Bolghols als Vin centiaan. De president van don Bijzonderen Baad te Amsterdam, de heer Aug. Lindner, bracht den jubileerenden president dank voor de steeds met welwillendheid ver strekte adviezen in moeilijke gevallen. Ten slotte bracht de heer Bern. Drabbe, insgelijks secretaris van den Hoofdraad, den jubilaris dank voor do hoogst aange name samenwerking. De beer von Fisenne sprak oen dank woord voor de ontvangen hulde. ITij sprak verder met lof over de vele liefdewer ken der Vereeniging in Den Harig, o.a. over haar zorg voor het B. K. onderwijs in vroegeren tijd en bracht dank aan do leden van den Hoofdraad voor hun arbeid. Do groote uitbreiding, die bel werk der veree- nïging gedurende 25 jaren heeft ondergaan is voor een groot deel to danken aan do le-* den van den Hoofdraad en aan de maat schappelijke vereenigingen. Aanvankelijk had li ij zich verzet tegen

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1