17e Jaargang. MAANDAG 5 OCTOBER 1925 No. 5064 3)e Scidódre 0ou^a/nt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine adverlentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Kerstening in de economie. Duizenden geschriften kunnen er wor den uitgegeven tegen de socialisULsclie leer en practijk van den klassenstrijd en im eveaiaooveffie en meerdere redevoeringen kan er tegen worden geageerd liet zal Hen slotte weinig of niets baten, als dat al les alléén verstandelijk wordt opgenomen en do wil der menschen niet weet te stre ven naar oprechte saamhooriigheid, niett weet op te stijgen naar waarachtige broe derschap. In een beschouwing over het tweede lustrum der R. K. Werkgeversver. in de laatste aflevering van „De Nieuwe Eeuw" schrijft mr. G. Kropman: De doctrine van dien klassenstrijd mo ge 'honderdmaal valsck en onjuist zijn, in de praktijk wordt zlij beleden en in <te praktijk is zij verleidelijk. Het kost den leiders der arbeidersorganisaties niet geringe moeite, iederen kiem daar van te verslikken, en de grondslagen van hun stand zuiver Ie houden. Hoeveel ge makkelijker zou hun arbeid zijn, wan neer een sympathieke bereidheid, vruchit van gemeenschappelijke beginselen, hun word betoond van de zijde van hen, diie als het ware de be'ofte van soDdarisme in hun vaandel hebben geschreven? Wij beweren niet, dat die ten eenenmale ont breekt, doch wel, dat de verhouding te stroef is, en dait liet mogelijk moet zijn, daarin verbetering te brengen. Want men bedenke wel: het moge waar zijn dat d:e economische posit'e der werkge vers lang niet gemakkelijk is in dpze da gen. het is niet minder waar. dat de mo reel e en geestelijke posiitie der arbeiders óók in de laatste jaren wordt bedreigd. Een van tweeën zal werkelijkheid wor- den: óf de verschiltende standen in de maat schappij, die afkeerig zijn van het om- Glini stel ijk Socialisme, blijven meer tegen over elkander dan naast elkander sfiaa.n,, meer afzonderlijk tegen elkander dan in eenheid met elkander hun belangen behar tigen en dan zulten zij, ondanks hun theoretische beginselen en verlangens, den groei van het Socialisme meer en meer be vorderen; 1 óf die verschillende standen in de maat schappij zullen zich door de heerlijke Christelijke leer over de verhouding tus- sehen het stoffelijke en geestelijke, over het do-el van 's menschen leven, ever de waarde van den mensch. over recht en liefde, ook in de pract'ik van het oeeomo- mische leven laten leiden en dan zal aanbreken een tijd van practise lie solida riteit, dian zal gaan heorschen een gemo derniseerde middeneeuwen-eieeiSt, ten. ze gen van het Christendom, ten zegen van Siéé' de maatschappij. 1 Het moet met zekerheid worden vastge steld. en wij zélf moeten er o^ de aller eerste plaats van overtuigd zijn, dat Vam hi doorvoering der Christelijke beginselen ook in het oeconomische leven héél de maafschappij d'e ze g e n r ij k e gevolgen fcou ondervinden. Dat ijs niet slechts theo rie. maar dat is practijk gebleken in het verteden en ook wel in het heden en God geve, dat het in de toekomst meer en meer blijko zal. Om dat te bereiken is noodig voorlich tende le'ding van onze lei diers en onze organisaties, gesteund door Hen ernstigen w i 1 van de Christelijke, de Katholieke indiv'duen van alle standen! Zóó worde de economie gekerstend! Inzameling Stormramp 1925 Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn nog de volgende giften ingekomen: Vereeniging M. T. G. S. 176.05 Concert Remonstrantsche Kerk 30.85 Familie D. 10.— N.N. 20.—- Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muya van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. BUITENLAND De Veiligheidskwestie. De conferentie te Locarno. i^0 agenda volgens dr. Benesj. 'Heden is de conferentie van geallieerde öümsters van. bui.benkandsche zaken met Öe Dnitsche ministers Luther en Streoe- Iftann te Locarno aangevangen. In een rapport, dat dr. Benesj, de Tsje-; cao -SI ow aaks ch e minister vlam bui tenlaud- |che zaken, te Praag uitbracht, verklaar- p dat het program der onderhande ngen zal aanvangen met een bespreking van de beginselen van het garantiepact. Dan zullen de arbitrageverdragen te ber de komen. Of die gemeenschappelijk of af zonderlijk zullen worden behandeld is een kwestie van tactiek. In de eerste plaats zal het Rijnpact besproken worden. In het geheel zullen zes diplomatieke documenten behandeld moeten worden: het Rijnpact, vier arbitrageverdragen, het garantieverdrag met Tjeclio Slowakije en het Poolse lie arbilrageverdrag. Volgens dr. Benesj bestaan tusschen de geallieerden en Duitschland in hoofdzaak de volgende meening,sverschillenten eer ste do formule erin g van liet arbitrage-ga- ranti ever drag, en ten tweede de omvang der garan ti e verdragen Frankrijk. Een rede van Painlevé. Locarno en Marokko. De Fransclie minister-president Pain levé heeft hiij de onthulling van een ge- denkteeken een rede gehouden, waarin hij ook de a.'S. ministerconferentie en den toe-: stand in Marokko besprak. De verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk, aldus zeide hij, is de grond steen der Europeesche beschaving. On danks de eeuwenoude geschillen is een dergelijke verzoening noodig. Indien beide volken den vasten wi'l hebben om een ein de te maken aan het wederz:jdsehe wan trouwen en ertoe besluiten aan eikaars op rechtheid1 te gelooven. dan is de Fransche •regeering bereid te Locarno de stoutste proef te wagen, die sedert het sluiten van "den wapenstilstand genomen is, teneinde een waaraclitigen vrede te bereiken. Vervolgens besprak hij het Marokkaan- sclie vraagstuk en g'ng eerst de gebeurte nissen na, die tot het tegenwoordige con flict hebben geleid. Frankrijk en Spanje hebben natuurlijk niet verder kunnen gaan dan tot het aanbod van autonomie aan A'bd el Krim. Het Rifforebied zou, in dien volledige onafhankelijkflnyd zou zijn toegestaan, een verzamelplaats van avon turiers en nationalisten van de meest ver schillende landen zijn geworden. Wél is waar is di t op het oogenblik nog maar een handje vol. doch snoedig zou het een ge heel legioen zijn geworden. Geen enkele mogendheid der M;ddellandsche Zee kan een dergelijk gevaar dulden en voor Frankrijk zou het doodelijk zijn geweest. Painlevé deelde ook den inhoud van het Fransch-Spaansche vredesaanbod van 18 Juli mede. De Fransche en Spaansc.he re gieringen waren bereid den Riffstammen en den Djebalfalis autonomie toe te staan, voor zoover deze vereenIgbaar was met de beslaande internationale verdragen. Zij verklaarden zich ook bereid terstond ge- (meenschappeli jko vredesonderhandelingen te 'beginnen en het n;euwe regime in wer king te doen treden. De voorwaarden voor het beginnen der vredesonderh andean gen waren uitwisseling'van de wederzijdsche gevangenen, onmestie voor allen, te réke nen van 1 Januari 1921 af, vaststelling van het autonome gebied en van de gren zen, regeling van politie troepen, die in 'het Introkken gebied voor de handhaving van die orde zouden zorgen, verbod van invoer van munitie en handelsvrijheid in het be trokken gebied volgens de bestaande ver- dragen. Weer Iwee sooorwenongelukken In Frankrijk. Twee dooden en vele gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij Hochfelden do express ParijsStraats burg met een vaart van 80 K.M. per uur op een goederenwagen gereden. De schok was hevig. Er zijn twee dooden en ver scheidene gewonden. Zeven gewonden. De trein uit Charleville is Vrijdagavond om 11 uur aan het Gare de l'Est te Parijs, in botsing gekomen met een trein, die tege lijk binnenreed. Zeven passagiers zijn licht gewond. Duitschland. De reis van Tsjitsjerln. Zijn beschouwing van den toestand. Tsjitsjerin, die zich te Berlijn bevindt, heeft aan een correspondent van het „Berl. Tagebl." o.a. het volgende verteld: De Engelsche vijandschap tegen de sov jets is op het oogenblik de leiddraad, die door de geheele buitenlandsche politiek van alle landen gaat. Die vijandschap kris talliseert zich niet zoozeer in militaire maatregelen, als wel in een politieke en economische omsingeling, waar de geheele Engelsche diplomatie onder hoogdruk aan arbeidt. Echter wordt ook de militaire zijde van het vraagstuk niet uit het oog verlo ren, zooals blijkt uit de Britsche instruc tie-officieren in Finland en Letland. De weigering van Engeland om den aan koop van textielmachines en grondstoffen te helpen financieren is een staaltje, hoe ver de economische vervolgingspolitiek van i dat land gaat. Amerika, dat ook anti-bolsje- Ingezonden Mededeeling AMSTERDflMSCHE BNlHRIICIfl-illlSCR'l Heerensingel 34 35 - Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT-VERZEGELDE ZAKKEN 3178 wistisck gezind is, is in dat opzicht ruimer Aan opvatting on stelt ons in staat groote hestellingen te plaatsen. Vooral sedert do Ghineesche onlusten is de Britsche vijandschap opgevlamd. Rus- lands sympathie gaat naar een onverdeeld, onafhankelijk en democratisch China. Wat ons betreft hebben wij herhaaldelijk gepoogd hangende geschillen met Engeland langs diplomatieken weg tot een oplossing te brengen, maar deze pogingen zijn steeds afgestuit op de uiterst koele houding van Chamberlain. Deze vermijdt bovendien zoo veel mogelijk alle aanraking met den Rus- sischen vertegenwoordiger te Londen. In verhand met de stemming van het huidig Britsck kabinet, komt het ons voor, dat de geheele pactpolitiek niet anders is, dan een onderdeel van de groote conspira tie, die Engeland tegen het bolsjewisme op touw zet en daarom zien wij met be zorgdheid toe, hoe Duitschland meer en meer in het Engelsche vaarwater raakt. Zonder twijfel is Duitschland niet van plan zich tegen Rusland te laten ophitsen, maar de vraag mag toch gesteld, of het zich op den duur tegen den Engelschen dwang zal weten te verzetten. Iu elk geval staat het voor mij, (Tsjitsje rin), builen allen twijfel vast, dat Enge land Duitschland slechts als een pion op het Europeesche schaakbord beschouwt. Om deze reden zijn de artikelen 16 en 17 van het volkenbondstal uut van de grootste beteekenis, want zij zijn het middel, waar mee Duitschland eventueel tot een cam pagne tegen Rusland gedwongen kan wor den. Voegt men hier nog aan toe dat En geland, Duitschland op Poolsche kosten schadevergoeding kan aanbieden en dat het bovendien tegen Frankrijk in bescherming kan nemen, dan beseft men hoeveel drang er op Duitschland uitgeoefend kan worden en hoe gevaarlijk de internale conjunctuur op het oogenblik blijkt. De scheepvaart te Duisburg geheel vrij. De onderhandelingen met de geallieerde Tlijnlandcommissie in zake opheffing der scheepvaartcontrale te Duisburg hebben tot' een voorloopigo overeenkomst geleid. De controle op den rechter Rijnoever wordt geheel en al opgeheven, zoodat het scheepvaartverkeer te Duisburg thans ge heel vrij is. Oostenrijk. De financieele controle. Een conflict met den Volkenhond. Daar de door de Oostenrijksche regeering aan het parlement ter goedkeuring voorge legde beslissing inzake de verlenging van de functies van den adviseur van de circu latiebank en de eventueele vernieuwing van den te Genève vastgestelde controle, niet overeenkomt met de door Genève vastge stelde voorwaarden, zal de raad van den volkenbond in zijn zitting van December stelling nemen tegen de opheffing der financieele controle. Do volkenbond verlangt uitdrukkelijk aanneming van de bedoelde voorwaarden in door het parlement goedgekeurde wet ten. Onderscheiding voor Mr. Zimmerman. De koning van Italië verleende mr. Zim merman, commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen, het grootkruis van do Kroonorde van Italië. Syrië. De Drusen-opstand. Zaterdagmorgen zijn de Fransche troo- pen begonnen met een beslissende actie te gen de Drusen in het gebied van Aëre. (Hauran). Egypte. Opstootjes te Cairo. Tegen do Christenen en de vreemdelingen. Uit Cairo wordt gemeld, dat aldaar bij de viering van den geboortedag van den Profeet Mohammed anti-Christelijke en anti-vreemdelingen beloogingen gehouden zijn, welke aanleiding tot onlusten hebben gegeven. Verscheidene personen werden daarbij gewond. Marokko Ajdir gevallen. Abd-el-Krims hoofdstad in v 1 am men. Volgens een Vrijdag ontvangen telegram van Primo de Rivera stond toen Abd Krims hoofdstad Ajdir in vlammen ten gevolge van het Spaansche bombardement. Do Spanjaarden zijn daarna de stad bin nengerukt. De Riffs hebbeu aanzienlijke voorraden materiaal verloren. Onder de aanhangers van Abd-el-Krim moet groote ontmoediging heerschen. Zij zouden het spel nu als verloren beschou wen. De sensatie, door de verovering van Ajdir verwekt, wordt nog verhoogd door 't gerucht, dat de Djebaüas-stammen onder hun chef, Kheriro, van plan zouden zijn den strijd op te geven. Naar Havas meldt, heeft de Fransche post van Zetoena den vijand verdreven, die den naburigen post te Dar Abbes aanviel. De vliegers, hebben nieuwe bombardemen ten uitgevoerd, in liet bijzonder bij de Sen- liadias, en vijandelijke troepenconcentra ties uiteengedreven. Bombardement van Tetocan. Uit weerwraak bombardeeren do Riffs Tetoean met eenige kanonnen, die volgens do berichten evenwel weinig schade aan richten. Borah springt voor Krim in de b r p s. Naar de „Petit Parisien" meldt, heeft de Amerikaansche senator Borah een rede ten gunste van Abd-el-Kvim gehouden. Volgens Borah is het betreurenswaardig, dat andere volken niet kunnen ingrijpen, want Abd-el-Krim is niet verslagen, doch strijdt nog steeds voor de onafhankelijkheid van zijn land. Borah is van meening, .dat de Ver. Sta ten hun bemiddeling zouden moeten aan bieden. Mocht Frankrijk deze bemiddeling weigeren te aanvaarden, dan zou de ver antwoordelijkheid voor allo verdere geld en bloedverspilling geheel op Frankrijk vallen. Amerika. Het provisorium van Washington. Het optimisme was voorbarig. De Amerikaansche sclmldencommissie heeft de Fransche voorstellen verworpen, terwijl men aan Fransche zijde reeds op een accoord rekende, omdat het nieuwe Fransche voorstel door de Amerikaansche subcommissie betrekkelijk gunstig ontvan gen was, ten minste door Mellon en Hoo ver. Caillaux schijnt zich niettemin nog vrij gereserveerd getoond te hebben, doch het lid der Fransche delegatie, dat belast was met het verschaffen van inlichtingen aan de Amerikaansche pers, heeft de lichtvaardigheid begaan te doen voorko- meu, alsof het accoord feitelijk gesloten was. Deze voorbarigheid heeft het verzet aan Amerikaansche zijde doen toenemen. Ten einde dpn band niet geheel te verbre ken, stelde deze ten slotte een voorluopi- gen modus vivendi. voor, waarbij geduren de vijf jaar tot liet einde van het presi dentschap van Coolidge een soort half mo ratorium ingesteld wordt. Zooals reeds ge meld, moet Frankrijk gedurende dien tijd jaarlijks veertig millioen dollar storten. Caillaux heeft dit voorstel aanvaard, on der voorbehoud van de goedkeuring zijner regeering. Aan Fransche zijde is de teleurstelling groot, omdat het Amerikaansche voorstel de eerste lasten van het voorstel-Caillaux oplegt, zonder het voordeel te geven van een definitieve regeling en aan de Ver. Staten het recht laat, in 1930 betaling voor de leger voorrad en te eischen en voor de toekomst do maxima der annuïteiten. Hoe zal het in 1929 met de Fransche bolnlings- capaciteit gesteld zijn? Hierover bestond het voornaamste verschil van meening. Zuid-Afrika. De zeeliedenstaking opgeheven. De Union Castle Line heeft de uitbeta ling der gages aan de zeelieden hervat, hetgeen beteekent, dat de zeelieden in Zuid- Afrika het werk hebben hervat. BINNENLAND De Radio-Omroep. „De Residentiebode" schrijft: „Het-bericht van de „Msb." betreffende de a.s. instelling door den Minister van Waterstaat van een staatscommissie voor een volledige regeling van den Radio-Om roep hier te lande, wordt door „Het Volk" -aldus aangevuld, dat de minister het werk der commissie-Posthuma, die in samenwer king met een departementsambtenaar een uitvoerig rapport en definitieve voorstellen had ingediend, om tot nu toe onopgehelder de reden, ter zijde gelegd schijnt te heb ben. Do nieuwe staatscommissie, dio onder voorzitterschap van den heer Ruys de Beerenbrouck zou staan, moet dus weer van voren af aan 'beginnen. Dio onopgehelde reden is voor ons even wel zeer bolder. Wij kunnen althans met zekerheid mel den, dat deze „definitieve voorstellen" niet de goedkeuring konden wegdragen van de vertegenoordigers der Katholieke en Pro testant-Christelijke groepen. Daarom stond vooraf de mislukking HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De agenda van de conferentie te Lo carno. Tsjitsjerins beschouwingen over den politieken toestand. De hoofdstad van Abd-el-Krim is ge vallen. Weer twee spoorwegongelukken in Frankrijk. BINNENLAND. Vergadering Intern. Kaascommissie. De houding van het Nederlandsche Comi té (L. on T., 3de blad). Een noodlottig auto-ongeluk te 's-Gra- venhage. (Gemengde Berichten, 3e blad). LEIDEN. De Drie October-feestviering. De Re clame-optocht (3de blad). Een jongen wordt door een luchtballon mee de lucht ingetrokken (3de blad en nadere bijzonder heden in het lsfe blad). vast van het plan-Posthuma, dat eer. zeer eenzijdige oplossing bood. De verandering in de leiding van hel de partement bracht ook wijziging in den stand van deze kwestie. Welke richting minister Bongaerts uit wil, 1»1 ijkt duidelijk uit hetgeen Z.Kxc. schreef in de R.-K. Radio-Gids. De kwali ficatie: „sectarisme in den aether", van <lo. „N. Rott. Crt.'\ herinnert slechts aan de verboten woede, waarmede het liberalisme ook hier zijn machtspositie ziet verdwij nen. De Christelijke groepen drukken hun stempel op de exploitatie van den Ned. Radio-Omroep Allo obstructie van de groep-Pos.'lmnia, van de directie der N S. F. en van. som mige ambtenaren is dan ook tcvergivfsch. Het zal nu duidelijk zijn. dat do com missie Ruys do Beerenbrouck noodzakoiük van voren af aan moet beginnen, i >rwlil tevens voor de hand ligt, waarom van vrij zinnige zijde tegen do samenstelling «lozer commissie bezwaren zijn gerezen, dio eeni ge der aangezochten, o.w. oud-minister Posthuma, genoopt hebben voor do benoe ming to bedanken. Niemand heeft trou wens begrepen, met wolk recht de lieer Posthuma zicli ooit mot deze kwestie heeft bemoeid". Postzegels van 9 cent. Do directeur-generaal der Posterijen on Telegrafie maakt bekend, Jat in gebruik zulten worden gesteld postzegels van 9 ct. Vermoedelijk zullen deze aan hot eind' van de loopende maand aan do kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. De Zomertijd. De gemeenteraden van Noord-Sch nr- woude, Oud-Karspel, Heinkonszar.'1 n Staphorst en Heer-Hugowaard I i besloten, instemming te betuigen t het bekende adres van den gemeente raad van Zoetcrwoude aan de Tweede Ka mer om afschaffing van den zomertijd. De gewone audiëntie van den Minis ter van Arbeid, Handel eri Nijverheid, zal op Donderdag 8 Octber niet plaats heb ben. DE RIJK! 5TREEK BOSKOOP. Gemeenteraad. Verbetering van de Achterkadc. (Wij hebben reeds een beknopt verslag van deze vergadering geplaatst). Voorzitter wethouder Guldemond. Aan wezig alle raadsleden. De voorzitter zegt, dat er in de middag vergadering vanaf do publieke tribune ia geapplaudiseerd en leest een artikel voor uit het reglement van orde waarin zulks verboden is. Naar aanleiding van eenige ingekomen stukken vraagt de heer Van Kleef waarom B en W. afwijzend hebben beschikt op het verzoek van de gemeente Zoetcrwoude, om adhaesie te betuigen aan hun schrijven aan de Tweede Kamer tot afschaffing van den zomertijd. De Voorzitter zegt, dat er reeds zooveel is gedaan, ook onzerzijds, om den zomer tijd van de baan te krijgen, en steeds zon der succes; dus hadden B. en W. gemeend dat het overbodig was. De heer Van Kleef maakt een voorstel om alsnog adhaesie te betuigen aan het schrijven van de gemeente Zoeterwoudo daar we ook in liet hoofdbedrijf onzer ge meente veel hinder van den zomertijd heb ben en we kunnen er niet genoeg aan me dewerken om dezen te doen verdwijnen. Het voorstel, ondersteund door de hoe ren Brand en Houdijk, werd aangenomen met 8 der 13 uitgebrachte stemmen. Tol leden van de financieele commissie

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1