meenïe, waar spr. fiet nut niet van inziet. Toen de gasfabriek werd gesticht, had men niet gedacht, dat de gemeente er thans de yette kluifjes nog van geniet, waar hij niet geheel mee accoord gaat; sprekers standpunt dienaangaande is genoeg bekend. De informaties die hij genomen heeft ko men wel overeen met 't rapport, doch spre ker wil er den nadruk op leggen, dat, als we Electriciteit krijgen, de gemeente er voor moet zorgen, dat het ook voor ieder een bereikbaar is, door bijv. gratis ver strekken van 2 of meer lichtpunten; daar door zal Boskoop spoedig geheel geëlectrl- ficeerd wezen en zal men daar ook geen strop aan hebben. Voor wegenverbetering behoeft men al 't andere niet uit 't oog te yerliezen. De heer Houdijk zegt, dat we toch ons grootendeels kunnen houden aan het rap port, want, als er door den directeur van bedrijven of een andere deskundige rapport wordt uitgebracht, moet men dat toch als betrouwbaar kunnen beschouwen. En, alhoewel spr. aanvankelijk geen voorstan der was van de electrificatie, kan hij, gezien de maximum-capaciteit van de gasfabriek en nader verkregen inlichtingen, zich thans ,wel met het voorstel vereenigen. De voorzitter zegt nog, dat deze kwestie van groot belang Is. De een vindt ze van zelf belangrijker dan de ander. Bezwaren, die men tegen zooiets heeft, worden door de discussies zoo maar niet op eens weg genomen. Spr. hoopt echter, dat het de goote meerderheid geen bezwaar zal wezen voor het voorstel te stemmen. De resultaten van andere plaatsen ln een dergelijke aan gelegenheid zijn niet ongunstig. Het voorstel werd In stemming gebracht, en aangenomen met 8 der 13 uitgebrachte stemmen. Tegen stemden de heeren Gul- demond, Mesman, de Wolf, Loef en Nijhof. De vergadering werd verdaagd tot des avonds zeven uur. In de gehouden avondvergadering is met 9 van de 18 uitgebrachte stemmen besloten tot verbreeding van de Achter kade en wel, zooals het aanvankelijk voor stel van B. en W. luidde, n.L dat de Ach terkade dan in zijn geheel 8 Meter breed wordt. De bedoeling ie, dat er 4* Meter bestraat zal worden. Of er nog een trot toir zal komen, hangt af van de medewer king der belanghebbenden, die deze extra onkosten voor run rekening krijgen. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Raad deze ge meente komt Dinsdagmorgen te 10 uur in openbare vergadering bijeen, ter behande ling van de volgende onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding Begrooting v. h. Waterleidingsbedrijf voor 1920. 3. Aanbieding Gemeentebegrooting vdor 1920. 4. Benoeming Commissie tot nazien van die begrootingen. 5. Vaststel ling instructie voor den gemeente-opzich ter. 6. Tol Gemeenewog in eigen beheer te nemen over 1920. 7. Comptabiliteltsbeslui- ten. Uitvoering. De uitvoeringen der R.-E Vereenigng „Ontwikkeling en Vreugd", zullen gehouden worden 24 en 20 Novem ber a.s. Opgevoerd zal worden „De gril van den Hertog. G e b o r en Johannes z. van A. Ge- schiere en J. Jongepier Petrus Quiri- nus, z. van G. Heemskerk en M. A. M. v. d. Horst Johannes Cornells z. van L. A. Smits en G. M. v. d. Poel Jacobus z. v. W. Qualm, wonende te Benthuizen en E. N. Gommerse. Getrouwd: M. J. Derks 29 j. en 0. J. Averdieck 29 j. Overleden: Louwrentius Vonk, wedn. van E. v. d. Bosch 82 j. Hillegonda Jo hanna Marcelis 22 j. (overleden te Ros malen). KOUDEKERK. Ziekenhulsverpleglng. De vereeniglng voor ziekenhulsverpleglng „Hazerswoude en Koudekerk" hield voor enkele dagen haar 2e jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat nog 35 gezin nen met 84 leden waren toegetreden, zoo dat het aantal leden bedraagt 4800, ver deeld over 1050 gezinnen, waarvan op het dorp Hazerswoude 470 gezinnen met 1990 leden; Rijndijk 272 gezinnen met 1810 leden en Koudekerk 814 gezinnen met 1500 leden. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedragen had den 7097,77 en de uitgaven 5008,49, eoodat de rekening 1924—1925 sloot met «en batig saldo van 1 2029.28. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A P Heijker van Hazerswoude. Gevestigd: Sander Stolk van Haar lemmermeer Ar ie van Diggele en ge zin van Hazerswoude Klaasje van Veen van Zoeterwóude Willem van Vegten en gezin van Hazerswoude Hendrik Antonius de Munnik van Leiden. Vertrokken: Petrus Wilhelmus Ma- yia Heemskerk naar Oudenbosch Wil- P helmina Jacoba Cornelia van der Peet naar Hazerswoude Johannes Noppen «n gezin naar Leiderdorp Maria Ba- 'telaan naar Leiden Johannes van Hars kamp en gezin naar Alphen aan den Rijn Pioter van der Marei naar Krabben dam Petronella de Jong naar 's-Gra- Jrenhage. Kaasdag. Op Woensdag 7 October 'U.S. zal op de bovenzaal van hotel de Bruin alhier een kaasdag gehouden wor den, uitgaande van de Holl. Mij. van ■landbouw L. T. B. en Chr. Boeren- en Tulndersbond. De zaal zal voor belang stellenden geopend zijn van des morgens 912 uur. Des avonds zal de zuivelcon- frulent de heer W. J. Hulsman te Gouda «en lezing houden over zuivelbereiding in ■bet algemeen en waarbij dan tevens den 'IBitslag der kaasdag zal worden bekend fcemaakt. Ook zullen dien avond de di ploma's uitgereikt worden aan de cursis ten, welke onlangs hebben deelgenomen Aan den melkcursus. i Gaarne wekken wij alle belangstellenden ■bp om dezen belangrijken cursus te bezoe- Jten. Roodc Kruis. De collecte ton bate )jan het Roode Kruis heeft alhier met en kele ragiften ln totaal opgebracht ruim 64.—. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad vergadert a.s. Dinsdagmorgen om 9.15 uur. De agen da luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling suppletotre kohier honden belasting over 1925. 8. Voorstel van B. en W. om andermaal over (e gaan tot voor- loopige vaststelling der rekening over 1923. 4. Alsvoren ,tot vaststelling der be grooting voor het waterleidingbedrijf voor 1926. 5. Alsvoren, tot vaststelling der ge- meente-begrooting voor 1920. 0. Behande ling van het- voorstel-Stadbouder, met praeadvies van B. en W., Inzake het vast stellen eener verordening, als bedoeld in .artikel 4 der Hinderwet. 7. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot vaststelling van bestek en teekening voor de uitbrei ding en verbouw der R. K. Meisjesschool in de Zuidbuurt. 8. Alsvoren, om over te gaan tot vaststelling van bestek en voor waarden en teekening voor de uitbreding der waterleiding tot den Vrouwen- en Vlietweg. 9. Reclames schoolgeld. 10. Uit loting van 10 aandeelen van 500, der leening van 42.000 en van 5 aandelen van f 250, der leening van 20.000. 11. Rondvraag. De R. K. Universiteit. Vanwege het plaatselijk comité der Sint Radboudsticb- ting is een brochure verspreid, betrek king hebbende op de R. K. Universiteit, en getiteld „De Kroon op het Werk". Mag deze brochure er toe bijdragen, dat de col lecte die binnenkort gehouden zal worden, een flink bedrag opbrengt. Collecte. Ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van het Provinciaal Comité is besloten langs de 'huizen der ingezetenen een collecte te doen houden, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de aanbieding van een cadeau ter gelegenheid van het Zilveren Huwelijks feest van H. M. de Koningin. Roodvonk. Bij een 5-jarig meisje van 0. aan den Hoogen Rijndijk alhier is een geval van roodvonk geconstateerd. Gunning. Bij Inschrijving is de leve rantie van brandstoffen aan de gemeente gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. Faaneman. Hinderwet. Door de „Automaat" te 's-Gravenhage ls vergunning gevraagd in gevolge de Hinderwet voor het hebben van een opslagplaats voor petroleum en benzine aan den Stompwijkschen weg al hier. RECHTZflECEÜ KANTONGERECHT ALPHEN a.d. RIJN. In den nacht van 8 op 9 Aug. om streeks half één, had W. Th. M. te Kou dekerk, op een motor rijdend, mej. v. KI., die per fiets aan den Hoogen Rijndijk passeerde, van haar rijwiel afgetrokken, waardoor zij op den grond viel ei^ zich daarbij bezeerde. Bekl. stond voor dit feit voor het Kantongerecht te Alpben terecht en ontkende het hem ten laste gelegde. Wel was hij op dat uur op de bewuste plaats geweest, doch het meisje was volgens hem gevallen en niet door hem van de fiets getrokken. Daarna had hij haar op haar verzoek lucifers gegeven, omdat haar lan taarn was uitgegaan. Mej. v. KI. deed echter een eenigszins andere lezing van het gebeurde. Even tevoren was hen (zij reed met een vriendin) een motorrijder voorbijgereden. Intusschen had hij gestopt en, toen zij weder de motor wilde passee- ren, ging bekl. midden op den weg staan, trachtte eerst haar vriendin een duw te geven, wat niet gelukte, en slingerde ver volgens haar van het rijwiel. Getuige A. J. B. deed eenzelfde verklaring. De Ambt. van het O. M. eischte 15 boete subs. 30 dagen hechtenis, waarmede de Kanton rechter zich vereenigde en bekl. conform den eiscb veroordeelde. LAMP» EU TUiHBOUWI Dr. E. VAN SLOGTEREN. Dr. E. van Slogteren, benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de planten- ziektenkunde aan de Landbouwhooge- school te Wageningen, is een leerling van deD bekenden hoogleeraar Moll te Gro ningen. Nadat dr. van Slogteren geduren de de mobilisatie als reserve-officier het land had gediend, nam hij zijn studie weer op en promoveerde bij prof. Moll, wiens assistent hij jarenlang geweest was, over de physiologie der huidmondjes. Benoemd tot phytopatholoog voor do bloembollen streek en dftar gestationneérd als ambte naar van 't Instituut voor Phytopatholo- gie te Wageningen, maakte hij zich ver dienstelijk door een methode uit te wer ken voor de bestrijding van het narcissen- aaltje, en voor onze cultuur nieuwe en zeer gevaarlijke vijand. Zijn studiën over deze en andere bloembollenziekten, die in het weekblad voor de bloembollencultuur werden gepubliceerd, worden door de practijk zeer gewaardeerd; de door hem uitgewerkte bestrijdingsmethoden worden in de practijk op groote schaal toegepast en hierin heeft onze cultuur een krachtig wapen tegen de van Amerikaansche zijde in 't werk gestelde'pogingen om den in voer van bloembollen geheel te belemme ren. .Wanneer men ten slotte ln Amerika zal inzien, dat men de Hollandsche bloem bollen kan toelaten, zonder dat daarmede gevaarlijke ziekten behoeven te worden overgebracht, zal dit voor een groot deel te danken zijn aan het werk van dr. van Slogteren, die zoowel in Amerika als hier te lande bij gelegenheid van het interna tionaal phytopathologlsch congres van 1923 voor de belangen van de Nederlarid- sche cultuur krachtig ls opgekomen. Dr. v. Slogteren heeft o.a. ontdekt, dat als ge volg van een heetwaterbebandeling bij juiste toepassing, niet alleen de aaltjes in de hyacinthen en narcissen kunnen wor den gedood, maar ook de kwaliteit der bloemen direct kan worden verbeterd. Het is voor do Lantfhouwhoogeschool van be lang dat dr. v. Slogtoriu aan bet Insti- Ingezonden Mededeeling. GEISE STRQTMANN Nieuwe Rijn 25. Seal vanaf 60 ct. per vel Biberette 85 Nat.Oppossom 175 Speciale inrichting voor Vervormen en Repareeren. tuut voor Phytopathologie, dus aan de Landbouwhoogeschool, verbonden blijft en dat dus ook de studenten van zijn kennis zullen kunnen profiteeren. KERKNIEUWS Z. D. H. Mgr. A. F. Dienen. Naar het „Huisgezin" verneemt, heeft Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, die thans herstellende ls van zijn jongste ziekte, nog een nabehandeling moeten ondergaan. Do toestand van Monseigneur is naar om standigheden gelukkig heel goed. De Benedictijnen. De verkiezing van een abt primaat. Men schrijft aan de Msb. uit Rome: In deze dagen komen uit alle deelen der wereld een honderd abten der Benedictij nen tezamen, die op 1 October belangrijke besprekingen zullen beginnen". Deze beraadslagingen zullen plaats heb ben in het op do Monte Aventino gelegen internationale college St. Anselmus. Tevens zal de verkiezing van een abt primaat plaats vinden. Eerst Leo XIII heeft den Benedictijnen in 1893 een abt-primaat gegeven en hem als ambtszetel het eens door den toenma- ligen staatssecretaris kardinaal Rampolla, ingewijde St. Anselmus-unstituut aangewe zen. De abt-primaat heeft niet dezelfde rech ten gelijk men weet bestaat bij de paters Benedictijnen het systeem van vrije onaf hankelijke kloosters als bijv. de gene raal der Franciscanen of Jesuifen. Hij heeft slechts de belangen van zijn orde te vertegenwoordigen en hepft met steun van een rector de leiding van het St. Anselmus- college. Dn huidige abt-primaat is een Duit- schor, frhr. Fidelis von Stotzingen uit een oud voornaam geslacht. Nog jeugdig trad hij in het klooster van Beuron en werd op jongen leeftijd tot abt van „Ma ria Laach" gekozen. In 1913 werd hij den eersten abt-pri maat, den Belg, abt Hi ld ebrand de Hemp- time, die ernstig ziek was. als coadjutor toegevoegd en na diens dood met alge- mpene stommen tot tweeden abt-primaat gekoken. De abtsduur van een abt-primaat duurt 12 jaar. Hij kan echter opnieuw gekozen worden. SPÖÏÏT WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereeniging' „Swift". De wedstrijden van Zondag zullen door de viering van het 3 October-feest geen doorgang hebben. BILJARTEN. De match Dommering—Moons. Naar de „Tel." verneemt is de biljart wedstrijd DommeringMoons om het we reldkampioenschap vastgesteld op 31 Oc tober en 1 November a.s. Zoo men weet wordt de wedstrijd te Arnhem gespeeld. De moeilijkheden in den Ned. Biljartbond. In aansluiting op het bericht van giste ren, kan worden meegedeeld, dat ook de Asser Biljartclub voor het lidmaatschap van dgn Bond heeft bedankt. „TeL" POSTDUIVEN. „Het Luchtvermaak''. Zondag jl. hield de Postduivenvereeni- ging „Het Luchtvermaak" te* Stompwijk baar laatste wedvlucht van Eijsden. Af stand 174- K.M. De duiven werden om 11.45 in vrijheid gesteld. In concours wéren 26 duiven. De uitslag was als volgt: 1 L. Janson 5330; 2 A. Borst 531 13; 3 G. Janson 5543; 4 J. Casper's 6-17-49; 5 Th. van Geijlswijk 6—23—16. De uitgeloofde medailles werden gewon nen door L. Janson en A. Borst. DE IXe OLYMPIADE. Een nieuw stadion met 40.000 plaatsen. In een personderhoud heeft de Secreta ris van het N. O. C., kapt. G. van Rossem, gistermorgen op zijn bureau te Amster dam mededeelingen gedaan omtrent de nieuwe Stadionplannen. In het nieuwe plan, ontworpen door den architect Jan "Wils. wordt het geheel aan drie zijden (N,. W. en Z.) begrensd door verbindingsgrachton. Het Van Tuyll-plein, dat tusschen het Oude Stadion (O.) en Nieuwe Stadion (W.) komt te liggen, zal een oppervlakte van 250 bij 230 M. krijgen. Het W.-deel wordt in de eerste plaats ge vormd door bet Nieuwe Stadion, dat ruim te biedt voor 40.000 toeschouwers. Behal ve een voetbalveld, bevat het een loopbaan van 450 M. Ten einde een beeld der werk zaamheden vóór den bouw te kunnen vor men, werd medegedeeld, dat onder 't Sta dion pl.m. 5000 palen elk 14 M. lang, zul len moeten geslagen worden. Voorts bevinden zich in het W. complex, dat door een 800 M. langen wandelweg wordt omzoomd, een gebouw voor kracht sport (stadszijde) en een voor de ^cherm- sport. In den Z.-W. hoek is het zwemstadion aangegeven, dat ruimte biedt voor 0000 toeschouwers en een bassin heeft van 100 bij 20 M. Ten Noorden van dit complex, dus aan de stadszijde, bevinden zich in het ge deelte ten W. van den Amstelveensche- weg nog de volgende gebouwen: een ge bouw voor kunsttentoonstellingen met een Eerebof, geflankeerd door een galerij, waarin een expositie van beeldhouwwer ken zal kunnen plaats hebben. Hier zal tevens een postkantoor worden gevestigd, waar men in 1928 niet alleen hoopt Olym pische postzegels te verkoopen, maar te vens ze met een speciaal stempel te laten afstempelen. Ten W. van dit 100 bij 100 M. groote terrein, komt een 125 bij 125 M. groot cricketterrein, terwijl aan de W. en N. verbindingsgracht nog een restaurant met terras en een jachthaven, zullen verrijzen. Aan den Amstelveenschen weg blijft een gedeelte open waaraan nog geen bepaalde bestemming is gegeven. In- den N. hoek van het W. complex, dus ook aan den Amstelveenschen weg, wordt een terrein voor de tennissport in gericht. In de eerste plaats een 'centre- court met zoo mogelijk 3 banen en een 12- tal banen daar buiten. Het gebeele W. complex met alle hier boven beschreven gebouwen heeft een op pervlak van 14 H A. Wat het O. deel betreft (ten O. van den Amstelveenschen weg), waar het thans be staande Stadion is gelegen, kan het vol gende worden medegedeeld. Dit gedeelte blijft tot na de Olympische spelen bestaan, doch zal dan door de gemeente Amsterdam in gebruik worden genomen, zoodat de ge bouwen dan zullen worden afgebroken. Ten Z. van het bestaande Stadion en het Je bouwen Olympisch dorp, zal een rij wielbewaarplaats en autopark worden In gericht; het laatste biedt ruimte voor pl.m. 3500 auto's. Het totaal oppervlak van het te bewer ken terrein zal 43" H.A.bedragen. UIT BE PERS „SEEFGA ARDEN". De Gelderlander schrijft: „Van Dale, let op uw saeck, er is weer een nieuw woord in wording. We gaan seefgaarden. Waarom niet? We drinken al tea in 'n room, we wonen 'n pretty ho me, we kijken naar shows en naar shops, we bergen ons geld in 'n safe, waarom zouden we nog niet safeguarden. Het nieuwe woord is op het congres der R.-K. Werkgevers geintroduceerd. Mr. van Spaendonck had het in zijn praead vies alleen op z'n Engelsch gebruikt en het congres hanteerde het nieuwe woord in den beginne ook alleen in zijn oorspron- kelijken vorm. Men nam 'n Hollandsch aanloopje om liet Engelsche woord te ge bruiken: de regeering, zoo betoogden on geveer de sprekers, zoeke voor de indus trie eon mate van safeguarding, dat zij de abnormale concurrentie van het buiten land weerstaan kan. Maar allengs werd het woord verhol- landscht, Men begon „te seefgaarden". Ik seefgaard, gij secfgaardt, wij seefgaar den; het woord word in alle verbuigingen tot meerdere glorie der welsprekendheid verhaspeld. Maar wat beduidt het woord, vraagt de ongeduldige lezerprotectie? Onnoozele; hang den rooden lap niet uit voor den stier van den vrijhandel; zelfs de Hollandsche omschrijving: de beveili ging der industrie tegen abnormale con currentie, is gevaarlijk. Wij seefgaarden. De Nederlandsche industrie moet worden geseefgaard." VRAGENBUS V raag: Hoe praepareert men konij- nenhuidjes om daarvan b.v. een voetzak te maken? Antwoord: Twee methoden voor het bereiden van konijnenhuiden. Ie methode: Zoodra hot konijn gestroopt is snijdt men den huid in de lengte open. Kop en staart gooit men weg. De vleeschhuid, vliezen, verwijdert men met duim en vin ger van de eene hand, terwijl men de huid met de andere vasthoudt. Practiseh is ge bleken dat bet verwijderen van vliezen en vleesch- en vetdeelen het gemakkelijkst naar de rugzijde geschiedt, ter voorko ming van gaten trekken in de huid. Nu lost men één pond zout en een half pond aluin op in een emmer door er pl.m. twee liter kokend water op te gieten en te roe ren, tot alles is opgelost, waarna men er zooveel koud water bijvoegt, tot het lauw is. In die oplossing legt men de huid en laat deze er 2 maal 24 uur in staan, zorg dragende dat de huid steeds goed onder vliesjes verwijderd en dompelt men den huid fink na in schoon water. Verder worden de nog aanwezige vetdeelen of vliesjes verwijdert en dompelt men den huid in een nieuwe oplossing van dezelfde sterkte wat zout en aluin hetreft, thans echter slechts 24 uur. Wederom moet men de huid uitspoelen in schoon water, des noods eenige malen herhalen, en men hangt haar dan op een plaats, waar zii uit eigen natuur droogt. Een open loods of afdak, waar de wind vrij door kan spelen, doch waar regen en zon geen toegang hebben, is hiervoor de beste gelegenheid. Zoodra men een plekje ziet, dat droog be gint te worden, rekt men dat go°d uit: dan zal men zien dat de huid reeds blank wordt. Gedurende het drogen eenige ma len daags uitrekken en uitkloppen zooafc de huismoeders een stofdoek uitkloppen,: Is hier en daar nog 'n vliesje blijven zitJ ten, dan wordt dit voorzichtig met een scherp mesje verwijderd. Is de huid droog dan legt men haar uit met de haarzijde onder en bestrijkt hem met heel fijn schuur papier, gemakshalve om 'n vlak houtje gewikkeld, totdat zij er egaal uitziet; dan is de huid gereed tot-liet verwerken voor verschillende doeleinden. In de boven aangegeven oplossing kan men wel twee tot drie huiden tegelijk leg. gen als men maar zorgt dat zij steeds on der de vloeistof staan. Men neme op één pond zout steeds een half pond aluin, want neemt men minder aluin, dan wordt' de huid bij droog weer hard en bij voch tig weer eveneens vochtig. 2e methode: Ontdoe de huid van da vleesch- en vetdeelen en vliezen en zet haar 24 uur in enkel zout n.m. den bin nenkant. Daarna terdege Inwrijven met 1/3 zout en 2/3 aluin; laat haar gespannen'" op een schotje een dag of vier hangen or een droge winderige plaats buiten de zon, waarna ze wordt afgenomen en flink soe-. pel gewreven. Als ze nu nog opnieuw een beetje voch tig wordt, hetgeen bij sommige vellen nog wel eens gebeurt, wrijf ze dan nog eens in met aluinpoeder; daarna kan men ze met wat krijtpoeder of een stukje witkalk be. strijken en de huid is gereed. Zoo hande- lende heeft men voor een tamelijk groot vel ongeveer li ons aluinpoeder en 1 ons zout noodig. De methode voldoet uitste kend en is voor een leek vereweg hert ge makkelijkst. Met zout is in de beide me thoden gewoon keukenzout bedoeld. Vraag: Een ochtend- en avondverbin ding met Gelsenkirchen, en de kosten en 3e klasse vanaf Leiden. Is bewijs van Nederlanderschap voldoende om vanaf Duitsch grensstation familie af te halen? Antwoord: Ochtendverbinding: Lei den v. 7.20 (op Zon- en feestdagen 7.—); Utrecht a. 8.18; Utrecht v. 9.28; Elten grensstation Duitechl a. 10.43 (Middel Europeesche Tijd); Overhausen a. l.C" binnen 10 minuten aansluiting, wellicht overstappen; Essen a. 1.45. De juiste tijd voor Gelsenkirchen kunnen wij niet opge ven, omdat de winterdienstregeling der Duitsche Spoorwegen nog niet in ons bezit is. Van Essen (St. Altenessen) is het hoogstens een kwartier naar Gelderkir- chen. Avondverbinding: Leiden v. 5.44 (op Zon en feestdagen v. 4.16); Utrecht a. 6.49; Utrecht v. 8.17 (D-trein 2e en 3e klasse); Elten a. 9.25; Oberhausen a. 11.10; Essen a. 12.10. De trein rijdt door naar Dort mund, waarschijnlijk over Gelsenkirchen, maar dat zoudt u in Oberhausen kunnen vragen. De kosten zijn 2e klasse f 12.50, 3e klasse 8. Op het station te Leiden zijn kaartjes voor G. verkrijgbaar. Zonder geviseerde pas kunt u per trein Duitschland niet binnenkomen. U moet aan het laatste Nederl. Station: Zevenaar, wachten. Wij wijzen er nogmaals op, dat inlich tingen op gebied van reizen geheel gratis (en zonder eenige verplichting) worden gegeven aan het bureau der Vereen v Vreemdelingenverkeer naast het Station. Vraag: Kunt u mij een adres oi adressen opgeven te Leiden van een Ame rikaansche Stoppage-inricliting, of zooiet! dergelijks. Vraag: Wij kunnen dat niet doen ic deze rubriek. De door u bedoelde inrich tingen kunnen daarvoor zelf eventueel di advertentierubriek vinden. Stooraitfaaavliier'licliiüsii STOQMV. MIJ. NEDERLAND. SINGKEP (thuisr.) vertr. 23 Sept. va» Singapore. KON. HOLL. LLOYD. CELAENO (uitr.) arr. 30 September te Antwerpen. EEMLAND, arr. 1 Oct. v. Buenos-Ayre» te Amsterdam. GELRIA arr. 1 Oct. v. Amsterdam te Buenos-Ayres. KENNEMERLAND (uitr.) arr. 30 Oct te Rio Grande. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ASTREA arr. 29 Sept. van West-Mi! te New-York. HAARLEM arr. 1 Oct. v. Chili, 1. V. Antw., te Amsterdam. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK, Rott. n. d. Pacifickosl, arr. 30 Sept. te Londen. EEMDIJK, arr. 30 Sept. v. Rolt. te 1® Angeles. LOCHKATRINE, v. Vancouver n. Rolt- arr. 30 Sept. te Panama. RIJNDAM, Rott. n. New-York, verir, 30 Sept. v. Southampton. HOLLAND-AUSTRALIë LIJN. ARENRSKERK, vertr. 30 Sept. v. Ham- burg naar Rotterdam. HOLL. BRITSCH-INDIE LIJN. BENNEKOM (thuisr.) arr. 29 Sept. Colombo. KOUDEKERK vertr. 1' Oct. v. Rotterd. naar Britsch-Indië. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN SATURNUS arr. 1 Oct. v. Hamburg 18 Amsterdam. ROTTEROAMSCHE LLOYD. BUITENZORG, (thuisr.) arr. 30 Sept te Suez. DJAMBI arr. 30 Sept. v. Batavia Soerabaja. DJEMBER (uitr.) vertr. 30 Sept. *3B Suez. KAWI vertr. 30 Sopt. v. Batavia naar Rotterdam. KERTOSONO vertr. 30 Sept. v. Ham burg naar Rotterdam. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. ALUDRA (thuisr.) vertr. 30 Sopt- Montevideo. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN".- EI.PENOR arr. 1 Oct. van Japan Rotterdam.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4