\J ij f d e Blad Vrijdag 2 October 1925 BINNENLAND R K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. In het gebouw „St. Joseph" te Utrecht ,egon Woensdagmorgen een Verbond s- jergadering. De bijeenkomst was belegd bespreking van de reeds gepu- 'a bliceerde resolutie inzake Welvaartspoli- jpk De vergadering stond onder presidium ian den heer A. G. de Bruin. Bij den aanvang der vergadering wijd ie de heer de Bruijn eenige woorden aan Je nagedachtenis van den heer G. A. °.c Berkhout, in leven penningmeester van et Verbond. Voor de zielerust van den overledene verden evijf Onze Vaders gebeden. ('Deze rede werd door de aanwezigen aande aanhoord.) Xa dit herdenkingswoord wijdde dé jeer de Bruijn een woord van hulde aan 'ei icn heer Loerakker, die 12* jaar gesala rieerd bestuurder is van den Landarbei- lersbond. Hij hoopte, dat de heer Loerak- :er nog veel tot stand moge brengen voor je leden van dezen bond, die, aldus spr o! de slechtst-betaalde van de Nederland- iche arbeiders behooren, wier rechtsposi- 'a' jjiio bovendien nog verre van volledig is. heer de Bruijn wijdde dan aandacht ïan het tweede lustrum van de R. K. va V'erkgeversvereeniging. Spr. hoopte, dat 'de vele schoone woorden, die geschreven i gesproken zijn over de niet te mis- irc lelden waarheid der te verkondigen begin- solen, geen woorden zullen blijven. ti[ De actie der katholieke werkgevers dekt 'de onze niet. Aan die zijde blijft men heil eoeken in werktijd-verlenging en daardoor loonsverlaging. Dat men zich daarbij be roept op het „stamhoofd der Batavieren" oefeient verklaard uit de feeststemming waar in men verkeert. Met grooten nadruk heeft heer Mr. Steenberghe, een van de werkgevers-leiders, met een beroep op het buitenland betoogd: in ieder geval moeten lf de productiekosten omlaag en dit kan niet anders geschieden dan door den factor -1'1 arbeidsloon te verminderen, dat wil dus 2eggen, het op de werknemers te verhalen. Daartoe is noodig, dat de werktijd wordt rerlengd. Wij gunnen deze jongste spruit Ier werkgeversfamilie gaarne den welver dienden bijval van het welnadenkende deel i der natie, in het vertrouwen, dat, wanneer ,0' bij hem de afstand tusschen school en le- ifon wat grooter is geworden, hij geleerd zal hebben, dat Christenplicht nog andere lingen aanwijst dan werktijdverlenging. Het is o.i. volkomen onwaar, dat perma nente werktijdverlenging gelijk is aan wel- 'aartspolitiek. Het Verbond heeft een program voor eene welvaartspolitiek, dat met succes kan worden gevolgd. Misschien zou als middel om de produc tiekosten te verlagen ook eens 'kunnen worden nagegaan of hier en daar niot te bezuinigen ware door inkrimping van het beidende deel." Het komt voor, dat bp de kosten van een product, waaraan 'een betrekkelijk klein personeel werk zaam is, de lasten worden gelegd van drie, (Tier en vijf gezinnen. Bedrijven van minder dan 100 werk lieden met drie en meer directeuren (onderdirecteuren, of hoe men ze verder noemt, zijn lang geen uitzondering. Wij moeten nog iets zeggen over een ander stuk welvaartspolitiek, n.l. de sociale wel vaartspolitiek. Wat van de Troonrede, bezien in het 'licht van onze bescheiden verlangens, te zeggen? Tot groote opgewektheid achten wij geen voldoende redenen aanwezii Vc-rtrouwen hebben wij op de werkkracht en het initiatief van hen in de Kamer, die geacht worden onze opvattingen te deelen Hierbij doelen, wij zeker niet enkel op hen, die rechtstreeks uit onzen arbeiders kring zijn voortgekomen. Doch daarnaast is het noodzakelijk, dat, wil de actie voor Verwezenlijking van ons program slagen, jalle katholieke werknemers in het land, Izoowel in het noorden als in het zuiden, als in het oosten en het westen, zich krachtig rondom onze leiders scharen. Verzaken de werknemers hun plicht, blijft de geest van lauwheid en ondragelijke ge- ïalenheid hen leiden, dan zullen zij het aan zichzelf te wijten hebben, wanneer de sociale verhoudingen zich te hunnen na- 'deele ontwikkelen. W7ij van onzen kant zul len ons best doen door een hooger plan te brengen, laten wij hopen met het resul taat, dat zij daardoor des te gemakkelijker hunne eindbestemming zullen bereiken. 'Hiermee verklaart spr. de vergadering Voor geopend. Vervolgens was het woord aan den heer C. J. Kuiper, ter beantwoording van de in de vorige vergadering gemaakte opmer kingen, in bet debat over zijn rede en ont- Verp-resolutie inzake Welvaartspolitiek. Spr. meent, dat hij den toestand, gescha pen door de oorlogsverarming, niet tè pes simistisch beeft gezien, al was er ook hee- lemaal geen reden tot optimisme. De on gunstige feiten kunnen en moeten we niet ontkennen. Ons werk zal dan in de maat schappij ook ernstiger worden opgevat. Spr- geeft toe, dat er verschijnselen zijn Ann te wijzen (b.v. herstel van gouden JMandaard en sluitende begrooting( die op jterhetering wijzen. Onze betalingsbalans in verhouding tot andere landen goed. [aar die betalingsbalans is geen zuivere ^spiegeling van den economisch en toe- De handelsbalans levert een veel fdaUjker grondslag. Spr. heeft njet ge- P'cit voor dumpingspolitiek, allee® er op 4«ewezep, hoezeer het buitenland die op ons toepast. Wat de ontwikkeling der tech niek betreft, die is gevolg van niet te koe ren historischen voortgang. Die ontwikke ling behoeft niet blijvend-funest te zijn. Tijdelijk zal zij moeilijkheden opleveren, maar het vrijkomen van groote groepen arbeiders dient op den duur te worden verholpen door ze te werk te stellen aan de vervaardiging van andere en nieuwe gebruiksgoederen. Het Nederlandsche volk in al zijn gele dingen moet al het mogelijke doen, om zijn productiebronnen te verrijken. Dit is de eenige weg om tot grooter welvaart te ko men. Verschillende sprekers repliceerden. De beer Stins,Mijnwerkersbond, be toogde, dat in het Mijnbedrijf wel voor zichtigheid moet worden betracht, maar dat het op 't oogenblik een zeer-abnorma- len toestand vertoont, die zich denkelijk wel ten gunste kan wijzigen. Voorzichtige ontginning kan dan ook worden aanbevo len en het streven moet er op gericht zijn, ons land voor wat de kolen betreft, onaf hankelijk te maken. Spr. betoogt, dat de Nederlandsche kolen heel goed geschikt zijn voor huisbrand; indien ze maar goed gesorteerd worden, zullen ze zeker de con currentie met de buitenlandsche kwaliteit het hoofd kunnen bieden. De dumpings politiek van Duilschland voert het ten koste van de loonen en arbeidstijden der arbeiders. Bovendien is de Steenkolen Hanrlelsvereenigiug in Holland slechts een afdecling van het Duitsche syndicaat. Dit 'zijn gunstige voorwaarden voor bet slagen van de dumpingspolitiek. De directies der Nederlandsche mijnen beginnen thans met voorstellen tot werktijdverlenging der arbeiders Er moet gezorgd worden, dat dit onheil van de arbeiders wordt afge wend, dat immers tenslotte neerkomt op loonsverlaging. Het onbillijke hierin noemt spr., dat de Steenkolen Handelsver- eeniging door de machtenpolitiek der Spoorwegen en door den minister van Waterstaat wordt gesteund. Minister van Swaay heeft destijds, op vragen van den heer Bongaerts, geantwoord dat het gun stige contract voor de Steenjcolen Handels vereeniging maar zou looped tot April j.l En nu blijkt dat diezelfde Bongaerts ge dwongen is, uitvoering te geven aan een op het laatste moment voor zijn vertrek door den Minister van Swaay nog getee- kend contract met de Steenkolen Handels vereniging. (Geroep „Schande!"). Dit al les gaat ten koste van de Limburgsche be volking, die door de machtenpolitiek ont zettend wordt gedupeerd. Spr. stelt ten slotte voor in do resolutie bij de „middelen van overheidswege" in te voegen: „Vooral Ie letten op de noodzakelijkheid dat zonder te tornen aan de salarissen van het Spoorwegpersoneel, de tarieven van het vervoer der producten van onze Nederl industrie niet hooger mogen gesteld wor den, dan die vereischt worden voor het transport van gelijksoortige producten van buitenlandsche ondernemingen". Om kwart over twee werd de vergade ring na de pauze heropend. Tot kwart over drie hield men huishour delijke zitting. Bij heropening der openbare vergade ring sprak de voorzitter nog oen geluk- wensch aan de heeren J. v. Eindhoven, Kok en Karei, die dezer dagen 25 jaar ge salarieerd bestuurder zijn. Dan werd medegedeeld, dat binnenkort weer een vergadering zal worden gehou den, waar prof. dr. Roels en de heer G. D. Zegers zullen spreken over: „Beroeps keuze". Daarop werden de discussies over de antwoorden van den heer Kuiper weer voortgezet. Het amendementStins werd met algemeene stemmen aangenomen. Na een dankwoord aan den inleider sloot de voorzitter vervolgens de vergade ring. De Hollandsche Molen. Behoud van de molens en bestaan van de molenaa De Algemeene Molenaarsbond te Am sterdam heeft, onder leiding van zijn voor zitter, den heer J. Das, een algemeene vergadering gehouden. Besloten werd o.a. te trachten een fonds te stichten, waaruit voorschot zal kunnen worden verleend aan de molenaars, die hun molens wil len veranderen overeenkomstig den uitslag van de prijsvraag van De Hollandsche Mo len, maar daarvoor niet kapitaalkrachtig genoeg zijn. 's Middags brachten een groot aantal leden van den bond, alsmede van den R. K. Hanzebond St. Victor te Breda en van bet Diocesane Molenaarsgilde te 's-iHerto- genboscb een bezoek aan de tentoonstel ling van De Hollandsche Molen in Arti. De voorzitter der Vereeniging, mr. P. G. van Tienboven, riep den bezoekers een welkom toe en sprak den wensch uit, dat de tentoonstelling de molenaars moge over tuigen van het goede doel, dat de Ver eeniging nastreeft: het behoud en de ver betering van den Hollandschen molen. In zijn antwoord wees de heer Das, voorzitter van den Molenaarsbond, o.a. op het feit, dat de Regeering bijv. in den distributietijd systematisch de iniividuee- le molenaars afbreuk heeft gedaan, door het meel uitsluitend van de groote fabrie ken te betrekken. Hij hoopt, dat de Regee ring een volgende maal beter rekening zal houden met het bestaan van de molenaars, Zóó als zij handelde, heeft zij de verdwij ning van de molens in de hand gewerkt. Uit de Metaalindustrie. De loonregeling. Het bestuur van den Metaalbond heeft naar ,\Het Volk" meldt, aan do arbeiders organisaties geschreven, dat het zich in principe heeft vereenigd met de voorstel len tot wijziging van de landelijke regeling van Januari 1923 De heden ingaande wij zigingen bestaan in hoofdzaak hierin: De normale werktijd bedraagt 48 nur. Des Zaterdagsmiddags eindigt de werk tijd normaal te 1 uur. Betaling der overuren: a. voor ieder uur, dat gedurende de zes werkdagen in totaal langer dan 48 uur wordt gewerkt, wordt ten minste 10 pet. van het vaste uur loon extra betaald, behalve voor de uren, liggende tusschen 12 uur 's nachts en 5 uur 's morgens, voor welke 50 pet. van het volle uurloon extra wordt betaald; 1>. voor ieder uur, dat op de Zon- en feestdagen wordt gewerkt, wordt 100 pet. van het vas te uurloon extra betaald. De tekst der wijzigingen moet nog in een volgende week te houden vergadering worden goedgekeurd. Het doorbreken van de Wierlckekade. Beantwoorde vragen. Op schriftelijke aanvragen van het lid van Prov. Staten van Zuid-Holland, den heer P. J. Brunt, betreffende het meer malen doorbreken van de Wiereckekade tusschen de buurtschap Nieuwerbrug en Driebrugge binnen een zeer kort tijds verloop, hebben Ged. Staten dezer Provin cie geantwoord, dat de herhaalde door braken een gevolg zijn van den onvoldoen den waterkeerenden toestand der kade. Reeds sinds het vorige jaar zijn Ged. Sta ten met het bestuur van het Groot Wa terschap van Woerden en met het be stuur van den polder „Het Westeinde van Waarden" in correspondentie over den toestand van genoemde oostelijke boezem kade. In een in Juni j.l gehouden verga dering hebben stemgerechtige ingelanden van genoemden polder besloten voor zoo veel mogelijk te trachten d^ kade vóór 1 Jan. 1927 in overeenstemming te brengen met de eischen van de keuze. Het bestuur van het Groot Waterschap zal er op heb ben toe te zien, dat aan dit besluit ten spoedigste uitvoering wordt gegeven en voor hot geval onverhoopt toch aan Ged. Stalen van nalatigheid in die uitvoering mocht blijken, zal door hen tot het geven van een bevel worden overgegaan. Wat betreft de vraag of het geen aanbe veling zou verdienen, dat de Wierickeka- de zoodanig wordt verzwaard, dat het verbod om de Dubbele Wiericke met mo torvaartuigen te bevaren kan 'worden op geheven, daar dit verbod groote schade en overlast voor dfe scheepvaart met zich brengt, deelen Ged. Staten mede, dot het bevaren van de Dubbele Wiericke met motorvaartuigen tocb niet zonder gevaar voor die kaden mogelijk zou zijn, terwijl een zoodanige verzwaring dezer kaden, dat het verbod op dat varen wèl zonder ge vaar zou kunnen worden opgeheven, een uitgaaf zou vorderen, die globaal op 500.000 is te ramen. Zij moeten dan ook bedoelde vraag ontkennend beantwoorden. Gemengde Berichten DE STORMRAMP Zesde verantwoording van het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité Door den Penningmeester van het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité te 's-Hertogen- boscb werden van 22 tot 29 September de volgende giften ontvangen: Comité Oosterhout f 150; idem Breda f945.01; idem Den Haag 1000 lires, inge wisseld voor f 101.60, en f 1077.75; welda digheidsfeest Nederl. Burgervereeniging Aken f 200.20; parochie H. Hart, Boxtel f740; N. v. S. Amsterdam f4; Graafsche Courant, Grave f295.75; H. E. v. 0., Brus sel (via Pater Wennekendonk, Langen- boom) f25; collecte Roggel f667.09; idem Hoensbroek f 1010.77, idem Voerendaal f 435.82*; fam. K., Haarlem f5; parochie Ossenisse f77.50; Comité Hilversum, 2e afdracht f25; Eierbond Posterholt f27; collecte Mesch (L.) f51; eene Naaml Venn, te Pannerden f 100; korps inspec teurs en agenten van politie te 's-Boscb f27.25; ingewisseld 200 B. francs vooi f21.82; Gez. v. d. M. A'dam f2; politie korps Tegelen f 1.90; Eiervereen. Herten f35; N. N. Boekei fl; eenige ambt. A.R. K.A. Roermond f 10.50; collecte Meerlo (L.) f221.58; comité Delft f 260.38J; idem Tilburg 11e afdracht f 592.50; par. Pos terholt f 184; R.K.N.V. Minor, Npth (L.) f 15; collecte Grubbenvorst f617; collecte parochieën Nedcrweert, Ospel en Leveroy f 1377.70; Eierbond Volkel f 25; Th. S. Beek en Donk f 10; P. J. H. Utrecht f 2.50; col lecte Bocholtz (L.) f 516.64; G. B. Rolduo f 5; administratie De Zoom, Bergen op Zoom f90.74; Meijerijsche Courant, Eind hoven 6e afdracht f285.68; Kringbestuur Hoorn f326.95; parochie Broekhuizen (L.) f 100; S. S. Den Burg f5; comité Ooster hout (nagekomen) f95.05; administr. De Grondwet, Roosendaal, 2e afdracht f 575; collecte Schimmert f 150; idem Echt f586.65; idem Beegden f259; van iemand die hij de collecte vergeten is, Swalmen f 2; parochie Nuland f 165; Offerbus Paters Redemptoristen 's-Bosch f 12.16; collecte Broekhuizervorst (L.) f 250; Noord-Bra bant sch Steuncomité Den Haag, liefdadig heidsavond rest. De Twee Steden f 1339.03; collecte Asta Theater f 1100. (Het in de 5e verantwoording vermelde bedrag van f 2544.57 van het Kring-Comité Breda was als volgt verdeeld: nagekomen bedragen van Comité Breda f 565.77, Chaam f 1, Zundert* f 14.25, Comité Den Hout f 367.27, idem Oosterhout f 977.93, idem Beek f 618.35). Door het Provinciaal Comité werd recht streeks ontvangen: Collecte Eethen f 656, Made f 537.47, Bladel f 27.20, Asten f975.72, Steuncomité Langenboom f 707.50, Oploo nog f 14.69*, Hoeven f 12.50. Tot dusver is in totaal totaal ontvangen f321.519.78. Volgens de aanwijzingen der schenkers is hiervan bestemd voor de slachtoffers in het Bisdom Den Bosch f 7781.42, voor Bor- culo cs. f 7147.56*, voor alle geteisterde streken f73210.17, voor speciale doelein den f1667, voor de slachtoffers in Noord- Brabant f 231.713.62*. Op heden is dit laatste bedrag in zijn geheel aan het Provinciaal Comité toege zonden, terwijl de overige gelden zijn af gedragen aan het Nationaal Steuncomité voor de aangewezen doeleinden, terwijl een paar giften rechtstreeks aan de ver melde adressen zijn verzonden. Aangezien nog niet het geld bijeen is, noodig om de geleden schade te vergoe den en de verwoestingen te herstellen, blijft het R.-K. Huisvestings-Comité een beroep doen op de liefdadigheid onzer landgenooten. Brand aan boord. Aanzienlijke materieele schade. Uit Hamburg wordt geseind; Aan boord van het Japansche stoomschip „Joekoefoe Maroe", van de Nippon Yoezen Kaisja lijn, komende van Baltimore met een lading kunstbloemen, graan, films en andere stuk goederen, is brand uitgebroken. De brand weer is nog met het blusschingswerk be zig. De schade is aanzienlijk. Een nader Wolff-bericht uit Hamburg meldt, dat aan dek 147 kisten met films waren geladen. Door de ontploffing hiervan zijn 15 ar beiders gewond, van wie oenigen zwaar. Het vuur kon eerst na vier uur van harden strijd door de brandweer worden gebluscht. Twee ruimen zijn volkomen uitgebrand. Brand te Purmerend. Uit Purmereud wordt aan de „Tel." ge meld: Eenige kinderen speelden gisteren middag met lucifers hij een groote schuur, geheel gevuld met pakstroo en turfmolm toebehoorende aan den heer Jonk en ge logen over do sluis bij het voetbalterrein van „Purmersteyn". In een oogenblik stond alles in lichtelaaie. De hitte was zóó ge weldig, dat de ijzeren platen van de schuur roodgloeiend stonden. Een groote stroo- schelf bij de schuur werd ook een prooi der vlammen, terwijl eenige vaten petro leum, die naast de schuur in depot lagen, het vuur nog meer aanwakkerden. Alles was verzekerd. Door een wagen gedood. Te Hemelum geraakte het dochtertje van den heer B. Bouma tusschen de wie len van een wagen, waarop palen voor het electrische net werden vervoerd. Een achterwiel reed over het hoofd van het meisje, dat op slag dood was. Gevaarlijk speelgoed. Dinsdagavond vermaakten zich eenige kinderen in de Bergschestraat te Wouw met een floberthuks, toen plots een schot afging en 't zoontje van zekeren U. aldaar den hagel in den voet kreeg. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Gis termiddag (Donderdag) is het ventje per auto naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht, waar getracht zal worden den hagel uit den voet te verwijderen. Een ergerlijk geval van verwaarloozing. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Gistermiddag is de politie ter oore ge komen een toestand van verwaarloozing, die onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk maakte. Het betreft een geval in een woonschuit, liggende in de Laakhaven. De gepension- ncerde werkman van de gemeente-reini ging H. woont daar met zijn vrouw en zes minderjarige kinderen in een zeer kleine ruimte. De vrouw zou reeds geruimen tijd ernstig ziek liggen en volgens verder door de politie ontvangen inlichtingen zijn prijsgegeven aan de meest schromelijke verwaarloozing, terwijl de woning zou verkeeren in een ontoonbaren staat van vervuiling. Voorts zou daar wel een huisdokter die vrouw hebben behandeld, maar daar sinds een paar dagen niet meer geweest zijn, aangezien de dokter door den vader-echt- genoot zou zijn geweigerd. De G. G. D. was eveneens met het geval in kennis ge steld, maar werd door den man niet toe gelaten. Hij zeide, dat hij een huisdokter had. Zoo is de toestand blijkbaar eenige weken gebleven en waarschijnlijk is de vrouw al dien tijd zonder geneeskundige hulp geweest. Niet zonder moeite is het de politie gelukt gistermiddag door te drin gen in de woonkamer van de schuit. Wat daar gezien werd ging alle perken te bui ten. In overleg met den hoofdcommissaris van politie heeft de commissaris der af- deeling G. gistermiddag, vergezeld van den G. G. D. en een inspectrice van de Kinderpolitie een inval gedaan fn de woonschuit. Men was éónparig van mee ning dat de toestand, dien men daar aan trof zich moeilijk laat beschrijven, een walgelijke lucht steeg op uit de smerige vertrekjes. In het achterste aanschouwde men iets, dat geleek op een bed van half vergane dekens, daarop lag een vrouwelijk wezen uitgeteerd en uitgemergeld met wq- zenlooze oogen te staren, blijkbaar te zwak om zich te kunnen verroeren. Zij maakte den indruk, stervende te zijn. Op aan haar gestelde vragen reageerde zij nauwelijks meer en op de mededeeling, dat zij naar het ziekenhuis- zou worden gebracht, bracht zij nauwelijks een klank uit. Haar gezicht was overdekt met zwe ren, waarop talrijke vliegen aasden. De commissaris van politie, die was meegegaan met het oog op de mogelijke noodzakelijkheid het huisrecht te schon den .behoefde in dien zin niet op te tre den, aangezien de man, die wel lont ge roken zal hebben, verdwenen was. Naar verluidt, maakt de man misbruik van sterken drank en geniet een pensioen van ongeveer f 100 per maand. De Geneeskundige Dienst heeft de pa tiëntie, die als een veer zoo licht was, medegenomen naar het ziekenhuis. De Gemeente-Reiniging zou gisteren het schip ontmetten. De kinderen zijn door de kinderpolitie in bescherming genomen. Een Urker schokker on de Scheveningsche kust. Gisterennacht omstreeks half vijf is de motorschokker UK 58, uit Urk, bemand met den schipper L. W. en tweo knechts, allen wonende op het eiland Urk, vastge- loopen op den strekdam tegenover het pa- i viljoen van de Witte Sociëteit te Scheve- ningen. De vermoedelijke oorzaak is do mist, die Woensdagavond is komen opzet-' ten en zwaar over de kust hing. Aan land werd men gewaarschuwd door het blazen op den misthoorn en het geschreeuw aan boord van het vaartuig. De seininrichting stuurde dadelijk assistentie; twee motor* schokkers en een vlet probeerden het schip te hereiken. Zij moesten eehter onverricht terzake terugkeeren, omdat het water val* lende was. De visch is van boord gohaald' en gistermorgen op de opslagplaats ge*1 bracht. Het schip was gemakkelijk te be* reiken over den dam, zoodat geen gevaar voor de opvarenden aanwezig was De schipper zou proheeren met hoog water vrij te komen en de reis voort te zetten. De inbraken Ie Velsen en IJmuiden Uit Velsen wordt aan de „Tel." gemeldi Bij het, onderzoek naar de vele inbraken in deze gemeente is gebleken dat een der daders, O. uit Purmerend, nooit eerder met de politie in aanraking is geweest. Hij is van zeer nette familie en stond gunstig bekend. O. was sinds eenigen tijd werkloos., Hij was naar IJmuiden gegaan om werk te zoeken en leerde daar in 't Koning Wil* lemshuis den beruchten v. d. Gr., uit Den Haag kennen, die toen op een stoomtreiler voer. v. d. Gr. heeft toen na veel praten O., weten over te halen om een partij in* braken te plegen. De politie heeft In den Velserpolder nog c-en groöt dorschkleed in beslag genomen, dat de inbrekers gestolen hadden bij den landbouwer Br. te Velseroord. Inbraak te Nijmegen Te Kleef zijn aangehouden P. J. B., ar* heider uit Kcrkrade, en T. W. M., timmeis man, laatstelijk verblijf houdend te Nijme* gen, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben ingebroken in een villa; aan den Sophiaweg te Nijmegen, waarbij) zij gouden en zilveren sieraden, kleeren en eenige portemonnaies met geld hebben ontvreemd. De goederen zijn in beslag ge nomen en de daders naar Nijmegen over gebracht. Na een onderzoek zullen zij wor* den overgebracht naar het Huis van Be waring te Arnhem. Inbraak in een Geref. Kerk le Rolterdam. Gisterennacht is ingebroken in de Gere* formeerde kerk aan de Ambachtsstraat to Rotterdam. De dieven hebben zich toegang verschaft tot een scholencomplex op da Kruiskade. In een dier séholen zijn dertig kasten opengebroken. Er is veel schada aangericht, doch slechts 95 cent gestolen. Gewapend met een aantal slöjd-instrumen* ten zijn de inbrekers door een raam ge klommen en op de binnenplaats gekomen, waarna zij over een schutting klauterden en zich vervolgens met behulp dor slöjd* instrumenten toegang tot de kerk verschaf ten. In het catechisatielokaal is een kist opengebroken. Hieruit wordt evenwel niets vermist. Uit een collectebus is een bedrag van ongeveer f 10.ontvreemd. Een dief stuurt juweelen ter^g. Bij de inbraak in het gemeentehuis van Tempelhof te Berlijn, was, naar gemeld, niet alleen ongeveer 300.000 Mark, doch ook voor een belangrijk bedrag aan juwee- lon gestolen, die door een ambtenaar van den burgerlijken stand na den dood van zijn echlgenoote in de brandkast van het gemeentehuis werden bewaard. Gisterenmorgen nu is met de eerste post in het gemeentehuis een brief in een dub bele enveloppe bezorgd. Daarin bevonden- zich de gestolen juweelen. Zij zijn door den dief teruggezonden, wellicht omdat hij het gevaar, aan het te gelde maken er van ver bonden, te groot beeft geacht. Het adres van den brief was samenga* steld uit losse letter, die uit een krant wa* ren geknipt. Waarom het dreggen en duiken niets opleverde Vorige week Donderdag vermiste de eigenaar van een woonschip, liggende in de Nieuwe Haven te Dordrecht, zijn porte feuille, inhoudende naar zijn zeggen f 1800 Een duiker had de haven in de nabijheid van het schip afgezocht, zonder resul taat. Ook een advertentie, waarin den vin der f 500 belooning werd toegezegd, leverde geen resultaat op. Gistermiddag is het zoekgeraakte voor den dag gekomen bij een nauwkeurige inspectie van het woon-: schip. De portefeuille bleek bovendien geen f 1800, doch ruim f 2000 te bevatten. Geheime distilleerderij. Woensdagavond is te Zaandijk aan da Wilhelminastraat hij zekeren K. door do ambtenaren der belastingen een geheima distilleerderij ontdekt. Instrumenten en in grediënten henevens een kleine voorraad jenever zijn in beslag genomen en naar Zaandam gevoerd, terwijl K- werd aange houden. Een zeldzaam gewicht. Bij den slager Zuidhoff te Roosendaal werd gisteren voor den slacht aangevoerd een rund (Schot) van het respectabele ge* wicht van 855 Kg. Buitenl. Berichten Brandstichtingen in Silezië. Uit Frankenstein wordt gemeld, dat in den laatsten tijd in Midden-Silezië talrijke branden plaats hebben, die ongetwijfeld met opzet worden gesticht. Bijna dagelijks gaan schuren met oogslvoorraden in de vlammen op, zonder dat hot tot nu toe ift gelukt, de brandstichters te betrappen. Auto-ongeluk. Gisteren heeft te Beuthen een ernstig, auto-ongeluk plaats gehad. Een aantal, raadsleden van do stad Ratihor had een bezoek aan Beuthen gebracht en keerde per auto naar Ratihor terug. Doordien de band van een auto sprong word de wagon in een sloot geslingerd, waarhij 4 raads*. leden ernstig gewond werden. Eén hunner* een dame, stierf kort daarop aan de bekaf men verwondingen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 11