BERICHT! 16e Jaargang. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1925 No. 5061 Sc^cicbclve Bou/to/nt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post 1 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II Qft nummer bestaat icit tare* bladen- Wat de „Hereenigingsweek" te Brussel ons leerde. (Zijne Excellentie de Metropoliet van Lemberg dr. Graaf Andreas Sceptycky vertoeft voor 'n paar dagen te Leiden. Ook eenige jaren geleden was Mgr. Sceptycky in Holland, waar hij door zijn voord begeestering wekte voor de groote werldactie, om de afgescheiden Ooster sche Kerk te vereenigen met Rome. Nu is Mgr. Sceptycky de ziel geweest van het in de ofgeloopen maand te Brussel gehouden congres voor de verceniging van het afgescheiden Oosten met de Ka tholieke Kerk. Dit congres was opgezet door de groep Benedictijner monniken, die op bevel van Paus Pi us XI, onder leiding van den ener- I gieken Bom Bauduin, het werk voor liet Oosten in België begonnen zijn, met krach- i ligen steun van Zijne Eminentie Kardi naal Mercier. Mede als hulde aan Mgr. Sceptycky, 'die, zooals wij zeiden, nu in onze stad ver I blijft, laten wij hier volgen een nabeschou wing over het Brusselsche Congres door den Zeereerw. Zeergel. heer dr. Strot- mimi). Een bescheiden nalezing van een groofsch gebeuren. Be na-oorlogsche tijd zag al heel wat congressen: het komt mis schien ook wel uit onbewust vredesheim- wee, dat de menschen elkaar gedurig op roepen ter uitwisseling van gedachten, nu op dit, dan weer op ander gebied; maar allerzekerst te Brussel in de afgeloopen Congresweek hing de sfeer vol van den Pax-Christi-drang en niets anders. Pax het devies van do Benedictijner-mon niken, die het opzetten, Pax was het i der dagorde, en Pax zij, God geve 't, het heerlijke eindresultaat. „Naar jlen lenze dier dagen, iedereen uit het hart ge grepen: want de Katholiek, wiens naam alle egocentriciteit uitsluit, neemt cr geen wede mee als hij, zooals bijzonder op dit Congres, weer eens het nuchtere-sombere 1 feit (e overwegen krijgt, dat er na negen eeuwen Christendom nog meer dan I duizend millioen niet-Christenen zijn op j ons aardbollotje, en dat dan juist onder de millioenep, die den Yredeskoning wel aan hangen, de vrede deerlijk gehaveud is I door scheuringen en ketterij. Ben weg I helpen zoeken naar de eenheid der Ghris- tenkerken, hoe ze weer to fuudeeren op den éénen Petrus'rots, hoe vooral weer j verzoening te brengen tusschen de drie- honderd millioen Katholieken en hun honderdvijf lig millioen broeders in het I Oosten, dat was de brandende vraag. „En het succes?" zoo vraagt men al gauw na weer eens 'n congres. Is er eenheid tot stand gekomen tusschen b.v. een groep Oostersche Christenen met de Katholieke Kerk, een paar althans, of misschien één? God weet het; wij weten alleen met zeker heid dat het doel dier dagen niet was proselytenmakerij. Maar zoo er op dit congres afgescheiden broeders aanwezig geweest zijn en dit is zeker dan is ook zeker de eerste voorwaarde tot een heid vervuld geworden, n.l. toenadering. Maar we moeten juist blijven in ons oor deel en dit congres niet, wat betreft do éérste bedoeling, vergelijken b.v. met de besprekingen te Mechelen onder Kardinaal 'Mercier. Bij deze laatste kwamen illustre Anglicaansche en Katholieke voormannen bij elkaar, m.a.w. om het in gewone taal eens uit te drukken: de twee partijen traden in overleg en bespreking; het on- I miskenhaar resultaat daarvan was, zoo als op het Congres van Brussel tot on ver gankelijken lof van den grooten Mercier nog eens werd uitgesproken, dat de reli gieüse atmosfeer in Engeland daardoor veranderd was. Welnu, ook het Brusselsche Congres heeft wonderlijk meegeholpen om een „atmosfeer" te veranderen, en wel niet zoozeer in het afgescheiden Oosten allerzekerst zal het er op den duur het troostende gevolg van zijn maar vooral in het Katholieke Westen; want het Brusselsche Congres was niet anders, dan, zooals de voorzitter op de slotvergadering I nog eens benadrukte, een rondborstige uiting van het diepgevoelde heimwee van bet Katholieke Westen naar eenheid met zijn Oostersche broeders een een grondige besludeering van de wegen tor eénheid. En zoo moet heel het katholieke Westen gaai; deelen in een werkdadig heimwee, wait oenheid kan niet komen van één kant. Het gaat niet om een individu, maar om een volk voor den Christep- £redè te winnen, en daarom moet aan beide zijden een volk staan, een volksbewe ging. Wij vragen ons wel een af, waarom zoovele edelmoedige pogingen in den loop der eeuwen om de eenheid tusschen Oost en Nfest te herstellen zoo bitter weinig RCces hadden, hoewel zelfs met plechtige bulla's de herstelde eenheid werd uitge roepen. Het is onze diepste overtuiging, dat de oorzaak van het steeds jammer lijk .mislukken daarin lag, dat er een een heid werd afgekondigd bij monde van voornamen van beide zijden, maar dat aan beide kanten het volk, de massa, die edele pogingen, niet steunde door een on stuimig, vurig, bewust verlangen naar verbroedering. En nu in onze dagen staan we voor een hoogst merkwaardig feit. Want wat geeft ons eigenlijk recht om te hopen op een nabijzijnde hereeniging? De geschiedenis der zeventiende eeuw heeft tientallen van Oostersche Bisschoppen ge boekt, die met of zonder hun kudde weer tot de Katholieke eenheid terugtraden. Waar zijn in onzen tijd zulke talrijke feiten? En toch hopen we en zijn zeker van succes! Waarom? Omdat nu schijnt vervuld te zullen worden de voorwaarde, welke toen ontbrak, n.l. de bewuste diep gevoelde drang van heel, heel het Katho lieke Christenvolk naar eenheid met zijn afgescheiden broeders. De atmosfeer in het Westen is aan 't veranderen. Het Brus selsche Congres was een vonk, en langza merhand zal het Katholieke volk in lichte laaien komen te staan, enkel maar uit brandend verlangen, uit vurige liefde voor zijn Oostersche broeders. En onder dien heiligen drang zal ook het Oosten in be weging komen, en dan.zal er vreugde zijn in den hemel en jubel op aarde, als de cultuurvolkeren van Oost en West in on derlinge wisselwerking en waardeering het ééne Katholicisme ten volle beleven. En als het eenmaal zoo ver is dan zal men in de geschieclboeken terugbladeren en op de eerste bladzijden in zwaren druk ver meld zien staan, den man, dien Leiden op het oogenblik binnen haar veste mag be-< groeten, Zijne Excellentie de Metropoliet, Dr. Graaf Andreas Sceptycky. Hij, de man van practische idealen, was een die het sein gaf voor een immense actie en tevens begeesterde. Hij ging in zwaren noode, zijn zaad uitstrooiend: Hij mag het alree zien ops cl lieten,. JEon-.bse^iJras^-v waar=~ van Hij het centrum was. Zijne rijke geest heeft daar genoten toen Hij daar zijn idealen zoo schitterend uitgewerkt hoorde voorgesteld door mannen, die er zijn kon den. Wij zeiden in het begin dat er veel congressen tegenwoordig plaats vinden, maar men zou niet zonder grond betwijfe len, of daarbij in één woord alle conferen ties op een voortdurend zoo hoog pijl staan als verloden week in Brussel. Vooral wer den eens duidelijk de princiepen naar vo ren gebracht, waardoor de hereenigingsr actie geleid moet worden, en bijzonder de taak van het Katholieke Westen werd dui delijk omschreven: Studie van Oostersche zaken voor de ontwikkelden, ieder in zijn stand en beroep: vooral ook op kunstge bied en in letterkunde; en volgens het ver langen van Paus Pius XI in de Seminaries en Universiteiten een plaats ingeruimd oor de Oostersche kerkelijke wetenschap pen; voor de apostelen in het Oosten be- zadigheid en tact in optreden, en vooral zich houden aan de strenge Pauselijke, voorschriften omtrent handhaving van ri tus en andere Oostersche instellingen; voor hot Katholieke volk het „directe en souve- reine". apostolaat van het Eucharistisch gebed; en voor allen, de samenvatting van alles en alles, de waardeerende liefde: niet de afdalende liefde maar de gelijkrich- tende broederlijke liefde. Amor Vincet! En wat de organisatie van het Congres be treft? Volmaakt! Wij denken aan den' op zet van liet Congres, in direct hiërarchisch verhand door de aanwezigheid van Kardi naai Mercier en door een gezamenlijk schrijven van het Belgische Episcopaat, aan het prachtige verloop der Oostersch Liturgische handelingen, aan de ordelijke gang der vergaderingen in de ruime zalen, aan het bijeenroepen van zooveel autori teiten op Oostersch gebied. Ja, maar Ne derland zal in deze niet achterop komen' Doch onze bescheiden nalezing is bijna een verslag aan 't worden. Nog even, één ding trof ons diep in het hart. 's Avonds na de niet malsche en toch altijd even druk be zochte dagvergaderingen kregen we een aangename verpoozing: Oostersche poly- phone kerkmuziek werd ons vertolkt door het orthodoxe koor der Russische kerk te Brussel: een klein groepje lieeren en dames Hoe vloeiden ze zoet over onze ziele heen die sobere smeekende beden. Afgescheiden broeders waren het, en toch in alles zoo dicht, dicht bij ons! Toen trilde er iets in ons aller hart: ja, we gaan allen den Apostelweg met bescheiden, zoekeude lief de. Ronduit verklaarde de Metropoliet Sceptycky dat Hij nog offers, waarschijn lijk zelfs bloed voor dat eenheidsideaal verwacht. En Kardinaal Mercier zei toen tot jubelende ontroering van allen: „In naam van mijn geloovigen, als bloed noo- dig zal zijn, wij zullen het offerenl" En ook Nederland belooft heden aan den grooten Lijder voor zijn ideaal, den me tropoliet Andreas Sceptycky: „Holland blijft ïwet achter!" Dr. FIODOR STROTMANN, Priester. Mgr. SCEPTYCKY. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverientlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. LadVOr'en,,iën' vaVon hoo«8te 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Zijne Excellentie Andreas Sceptycky, pontificeerend, geeft den zegen aan het volk bij het Trisagion (Driewerf-Heilig- gezang) met de symbolische kandelabers met twee (de twee naturen in Christus) en drie kaarsen (de drie goddelijke per sonen). Zijne Excellentie, pontificeerend, zete lend op den Bisschopsstoel voor het al taar. Zaterdag 3 October - feestdag van Leidens Ontzet - zal „De leidsche Courant" niel verschijnen H.H. Adverteerders verzoeken wij beleefd hiermede rekening te willen houden en hunne advert, anders bestemd voor het nummer van Zaterdag nu Vrijdag 2 October te doen plaatsen. Advert.-copieën zien wij gaarne spoedig, liefst Donderdag, tegemoet. De Administratie. BUITENLAND De Veiligheidskwestie. Dc a.s. ministerconferentie. Wat niet besproken kan worden. Bij de overhandiging van het antwoord van Duitschland te Parijs inzake de uit- noodiging tot de ministerconferentie heeft de Duifscho ambassadeur de wenschelijk- heid uitgesproken van.de ontruiming der Keulsche zone en van het wegnemen uil het verdrag van Versailles van de bewe ring, dat Duitschland de eenige schuldige aan den oorlog is. Briand heeft thans den Duitschen ambassadeur een nota overhan digd, waarin acte wordt genomen van de aanvaarding door Duitschland van de ver tegenwoordiging tot de Conferentie te Lo carno en van het feit, dat deze geenerlel reserve bevat. De nota zegt verder: „De verklaring, die gisteren door den Duitschen ambassadeur in dit verband is afgelegd, heeft betrekking op twee kwes ties, welke in het geheel niet ter sprake kunnen komen hij de besprokingen te Lo carno, daar zij geen verband houden^ met i de discussie over het veiligheidpact". Wat betreft de verantwoordelijkheid voor den oorlog, Frankrijk acht deze kwes tie door het verdrag van Versailles gere geld, waarin do besprekingen over het veiligheidspact geen wijziging kunnen brengen. En wat de tweedo opmerking omtrent de ontruiming der Keulsche zone betroft en de daarmede verhand houdende ont wapening van Duitschland, Frankrijk herinnert er aan, dat het slechts van Duitschland afhangt, de oplossing hiervan te verhaasten door aan zijn verplichtingen te voldoen. Duitschland. Hindenburgs verjaardag. Geen vlaggen en geen demonstraties. Rijksprosident Hindenburg heeft de pa triottische organisaties verzocht ter gele genheid van zijn verjaardag geen mani festaties te houden en alle vlagvertoon achterwege te laten. De eischen der D.-nationalen. In verband met de komende verkiezin gen voor den Badenschen Landdag hebben de D.-nationalen, de democraten en de D.- volkspartij een partijdag gehouden. Op den laatste is de politiek van Strosemann uit voerig uiteengezet. De D.-nationalen hebben hun minimum- eischen geformuleerd, waarvan, naar het heet, onder geen omstandigheid mag wor den afgeweken, "daar anders het gevaar bestaat, dat de D.-nationale partij uit de regeering treedt. Geëischt dan wordt, dat alvorens onder handelingen over een pact en toetreding tot den Volkenbond beginnen, officieel te genover het buitenland de schuld van den oorlog wordt afgeweczn; dat do Keulsche zone wordt ontruimd en waarborgen zijn gegeven voor do beëindiging van het hui- j mag slechts betrokking hennen op de west grens en nooit afstand van Duitschland betreffen. Verder worden o.a. bepaalde overeenkomsten verlangd voor een ver vroegde ontruiming van de tweede en der de bezettingszones en voor een verwezen lijking van een algemeene ontwapening. Vliegen over Duitsch gebied. De uitspraak tegen Goste. De onlangs te Freiburg in Breisgau ge-* daalde "Fransche aviateur Coste heeft te rechtgestaan en is veroordeeld tot 5000 M. boete of voor elke 200 M. een dag gevange nisstraf, terwijl een bedrag van 2600 Mark in verband met de preventieve hechtenis als betaald zal worden beschouwd. De over blijfselen van het vliegtuig worden in be slag genomen. Goste verklaarde de uitspraak te aan vaarden. doch verzocht om gratie en vrij lating. Hieromtrent zal de rechtbank nog een beslissing nemen. Frankrijk. Leon Bourgeois f Senator Leon Bourgeois is in den ouder dom van 74 jaar overleden. Bourgeois, die 29 Mei 1851 te Parijs ge boren was, heeft een schitterende politieke loopbaan achter zich. Hij is meermalen minister geweest, ook voorzitter van de ka mer en den senaat, terwijl hij eveneens voorzitter van de Fransche delegatie bij den volkenbond is geweest. In de laatste jaren nam hij echter niet meer zoo actief als vroeger aan de politiek deel. Met hem is een der groote voorvechters van den Volkenbond en een warm strijder voor de zaak van den vrede heengegaan. Engeland. Het Labour-congres. Tegen het Communisme. Gisteren is het congres der labourpartij te Liverpool geopend. Reeds in do eerste zitting werd over een reeks resoluties gestemd, waarin de hou ding van de partij jegens de communisten wordt bepaald. De liuksche vleugel der partij had ge tracht het besluit van het vorig jaar, dat zegt, dat geen communisten toegelaten kunnen worden en candidaat gesteld voor de partij, ongedaan te maken. Arthur Henderson zeide dat het bestuur tot het besluit was gekomen, dat deze kwestie, welko het vorig jaar met zulk een groote eensgezindheid was geregeld, niet meer besproken behoefde te worden. Een motie om het rapport van het be stuur in deze kwestie af te wijzen werd daarop door den linkschen vleugel inge diend, doch met 2.154.000 tegen 321.000 stemmen verworpen. In de namiddagzitting zou de andere beslissing van het vorig jaar, volgens wel-» ke geen communist toegelaten kan worden als lid van de labourpartij, ter sprake ko- het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Fransche staatsman Léon Bourgeois* overleden. Het Labourcongres te Liverpool tegen de communisten. Een nieuwe encycliek van den Paus te verwachten? BINNENLAND. Er komt niet veel verandering in den spoorwegwinterdienst. De melkprijs. (2e blad). Het bestuur heeft de volgende resolutie l te bobben gemaakt. ingediend betreffende deze kwestie: „Geen lid van de communistische partij zal lid kunnen worden van eenige afdeeling van een plaatselijke arbeidsparty of lid mogeD blijven". Het bestuur wenscht ook het congres te kennen te geven, dat, naar zijn meening, de aangesloten vakvereenigingen met be trekking tot communisten enkel kunnen handelen overeenkomstig de hesluiten van het jaarlijksche congres door op hun le den een beroep te doen by het verkiezen van gedelegeerden naar nationale of plaat selijke by'cenkomsten van de arbeiderspar tij, geen leden van niet-aangesloten poli tieke partijen met inbegrip van de com munistische partij, candidaat te stellen of te verkiezen. Portugal. Arrestaties van vreemdelingen. Daar de Portugeesche rogcering verno men had, dat een zeker aantal vreemde lingen, onlangs in Portugal aangekomen, gevaarlijke agitators waren, ging de polilia tot verschillende arrestaties over. rxx-x ahntocht. Dezer dagen li ebben de Fransclien, zoo als gemeld, reeds een voorproefje gehad van wat hun te wachten staat bu het aan staande winterseizoen met züu vele regens. Den heelen morgen stortregende het in de buurt van Taza, zoodat de troepen bewe gingen er eenigszins onder te lijden had den In een oogenblik waren de uitgedroog de en schier geheel uitgewischte rivier beddingen veranderd in niet te overschrij den stroomen. De paden waren eensklaps ravijnen geworden, in modderpoelen lier- schapen, waarin vrachtauto's wegzonken. De groote weg van Fez naar Taza ver dween onder oen dikke laag glibberige modder, waardoor liet verkeer niet zware voertuigen voor het transport van troepen en materiaal moest gestaakt worden. De snelheid, waarmee aldus vertelt een correspondent van het „Journal het land na enkele uren rogen een geheel an der aanzien krijgt, is schier ongeloof olijk. Daar het 's middags bleef regenen moest do voorbereidende operaties geslaakt wor den. A fl No;'- 5 Uit Fez wordt geseind, dot het groote offensief in Marokko ophanden is. De in neming van Adjir is slechts een kwestie van uren. In den sector van Melilla zijn de Spanjaarden bezig met de definitieve onderwerping der Beni Said. In de naaste toekomst zuleln deze waarschunlijk samen werken met de Fransch-Spaansche actie. Zij beschikken over sterke cavalerie. Lyautey's ontslag. Z ij n opvolger. Zooals gemeld, heeft de ministerraad do ontslagneming van Lyautey aanvaard. Lyautey is bijna 70 jaar oud. Zijn opvolger is nog niet aangewezen, daar maarschalk Pétain voorloopig het opperbevel in Marokko behoudt. Evenwel wordt in dit verhand do naam van den minister van Justitie Steeg genoemd, die, zooals men weet, reeds gouverneur van •Algerië was. In dat geval zou Minister De Monzie waarschijnlük de plaats van Steeg innemen, terwül als opvolger van De Mon zie Daladier of Malvy worden genoemd. Perzië. Arrestaties van Russen. De correspondent van do ..Chicago Tri* bun©" te Teheran seint: Drastische maatj regelen dijn Maandag genomen door de Perzische autoriteiten tegen Russen, die verdacht zijn van propagandistische ac tiviteit. Twaalf arrestaties hadden plaata van Russen, wier connecties met do Rus s:sche legallie verdacht zijn. Later werf de marconist, in dienst van de Rusaschfc legatie door de militaire autoriteiten geaiv resfaerd met verscheidene typografen van de Russiclie legatie en arbeiders in an dere drukkerijen, die beschuldigd worden het zetsel voor oproerige kennisgevingen pamfletten voor propagandadoeleinden

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1