Arbeid PUROL 3en ïn ©en gemengd gezelscïïap toch ©lech to academisch© waarde hébhen gehad, terwijl college© als de N. W. R. alleen dan nut tig werk kunnen doen, als de leden meer Koeken naar onderwerpen, die hen ver eenden dan dSo hen scheiden. Tntuseohen kwam het ons ongewensoht ▼oor om de loon- en werktijd-kwestie op nieuw op ons Congres aan een bespre- k'iig te onderwerpen. Wat de heer Stule- meyenr op ons Beoonstnictiie-Consrres daar over heeft gezegd, blijft ook thans nog in volle waarde. Ik stel er prijs op dit uit drukkelijk voorop te stellen. De reden waarom ons Bestuur besloot «deze hoogst belangrijke kwestie hier bui ten beschouwing te laten, was ook, dat de Vereeniiging voor de Staatshuishoudkunde ©n de Statistiek de loonpolitiek in hare vergadering van October behandelt Onze Aleemcene Secretaris treedt dtaar als Prae-advi©eur op. Het één in verhand met het ander deed ons besluiten de loon- kwestie op dit Congres n:et te bespreken. Conclusies Hierna waren de prae-adviezen aiam de orde Mr.' B. J. M. van Spaendonck, Tilburg, lichtte de vol erende conclusie toe: Een uitbouw onzer handelspolitiek is noodzakelijk in de navolgende T'chting: I. Retorsie-moerelijkheid ter behartiging onzeir export-belangen en ter verdediging tegen onwillekeurige uitsluiting onzer pro ducten van vreemde markten. II. „Safeguarding" der Nederlandsche Industrie tegen abnormale concurrentie op de binnenlandsche markt, togen valuta invloeden en dumping-politiek. Dr. L. G. Kortenhorsf, belichtte de vol gende conclusies: I Aan het Departement van Financiën worde een economische afdeel ing toege voegd, die in nauwe samenwerking mot het gereorganiseerde Departement van Ar beid. Handel en Nijverheid, de financaeele politiek aan het welvaartprobleem zal kunnen toetsen. II. Het Departement van Waterstaat worde a's zoodanig opgeheven en ars een technische dienst aan het Denarfoment van Arbeid, Handel en Nijverhe;d toegevoerd. III. APe bemoeienissen met de Wel- vaartpob'tiek wordien aan één Minister, n.l. dien van Arbeid, Handel en Nijverheid toevertrouwd. TV De Directie van den Landbouw ver- krijge een grootere zelfstandigheid, zoo mogelijk onder een eigen Minister, of zoo dit nriqt wenschellijk voorkomt, onder het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid als afzonderlijke Dienst. V. Er worde één zelfstandig Rijksbureau voor Welvaartpolitiek ingesteld onder één directeur, ter beschikking van het Hoofd van het gereorganiseerde Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Dit R'iksbureau worde terzijde gestaan door een Gommis©'©, ongeveer van gelijke sa menstelling als de huidige Commdssie- Nolens. De taak van dit Rijksbureau zal zijn het voorbereiden van besluiten of het nemen i/c«ütrn>eii, waarvan de voorbereiding en uitvoering bij anderen berust; het nit den weg ruimen van ad ministratieve belemmeringen en, indien bet hiervoor noodig is, het adviseeren tot wetswijzigingen, het adviseeren tot toe passing van wettelijke voorschriften ter bevorderi ng der werk gel egenh ei d enz. Dit Rijksbureau zal als regel de uitvoe ring van de maatrege'en bedoeld moeten overlaten aan andwen, b.v. aan de daaTtoe aan wezen afdeelingen der Departementen VI. Zoolang het sub I tot en met TV gestold© zijn beslag niet heeft verkregen, worde hets ub V bedoelde Rijksbureau ter beschikking cestoid van den M:nister-Pre- s'dent, het Hoofd van het Departement van Financiën. VIT. Intusschen stelle de Regeering een kleine Commissie in. om de reorganisatie van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverhe:d in studie te nemen. (Wordt vervolgd) Incezonde^ Mededeeling GEISE STROTNIANN NIEUWE RIJN 25 Bezichtigt dagelijks onze etalages. Wij toonen U telkens Iets nieuws op het gebied van Elegant Pelswerk, In lederen prijs. 600 Wij leveren slechts gegaran deerd solide kwaliteiten. Gemengde Berichten De moord te Nederweert. Op last van de Justitie is als derde ver dachte van den op den jachtopziener Ver kennis gepleegden moord, door de mare chaussee te Nederweert aangehouden en Paar de gevangenis te Roermond overge bracht de aanvankelijk weder op vrije voe ten gestelde P. D., 27 jaar, landbouwer te Nederweert, broeder van den mede-gearres teerde D. Door een rangeermachine gedood. Zaterdagmorgen ia op het stationsterrein te Utrecht C. S. de arbeider remmer H. van .Gend doQï een rangeermachine aangere den en ernstig verwond. De man ïs naar de rijksklinieken aldaar vervoerd, alwaar hij na enkele uren overleed. Noodlottige twist. Zaterdagavond omstreeks half 9 kwam de 50-jarige G M. uit de Sirtemastraat te 's-Gravenhago zijn meisje bezoeken, dat zich bevond in een perceel in de Chrispijn- straat. Daar is iusschen de twee geliefden ruzie ontstaan met het gevolg, dat het meisje de woning uitliep. M. dacht echter, dat zij zich ophield in de woning van de hoofdbewoonster van het perceel en drong haar kamer binnen. Hij moet toen een mes getrokken en zij een bijl genomen hebben. Bij het gevecht, dat tussch©n de twee ont stond, is M. met den bijl op hot hoofd ge slagen en ernstig gewond. De Geneeskun dige Dienst bracht hem naar het zieken huis. De daderes meldde zich bij de politie en is in arrest gesteld. Gebroken schroefas. Men meldt uit Hoek van Holland: De sleepboot „Zwarte Zee" is hedennacht te 2 uur bij het s.s. Phyrnó aangekomen, dat met gebroken schroefas voor anker ligt, doch wegens hooge zeeën kon geen ver binding met het schip verkregen worden. Brand te Waddinxveen. Zaterdagnacht, omstreeks 2 uur, brak in het gehucht Bloemendaal, gemeente Wad dinxveen, brand nit in de woning der fami lie Leeflang. Hot onheil werd door het schreeuwen der kinderen bemerkt. Het huis, dat totaal verbrandde, is geheel ver nield. Verzekering dekt de schade van dezen brand, over welks ontstaan men geheel in het duister tost. Onder hetzelfde dak bevindt zich de wo ning der familie Stolwijk, dat door den zeer gunstigen noordenwind behouden bleef. Het gunstige van den wind komt vooral uit, als men bedenkt, dat gebluscht werd met de in Bloemendaal aanwezig zijnde hnlpspuit, daar de hoofdspuit der ge meente Waddinxveen zich op 5 K.M. af stand van de genoemde woning bevindt en bovendien nog door menschen of paard ge trokken moet worden. Een mislukte truc. Bij een bloemist in de Vieramhacht- straat te Rotterdam, trad Vrijdag een jon ge man binnen en vertelde een zcon te zijn van een ingenieur der Ned. Spoorwegen en te wonen in een blokhuis aan de Albrechts- kade. Zijn vader zou binnenkort zijn 25- jarig jubileum vieren en voor deze gelegen heid zou zoonlief het huis willen versieren en haad daarvoor, volgens zijn zeggen, wel een paar honderd gulden over. Hij vroeg den bloemist eens te komen praten en noo- digde hem -uit om 's avonds om 9 uur aan bet einde van de Albrechtskade te komen. De bloemist was present en trof den jon gen man aan met een juffrouw, maar zij konden nog geen zaken doen, aangezien zij moesten wachten op een broer uit Utrecht. Men wachtte tot elf uur, maar er was nog geen broer. Toen gaf de bloemist er den brui aan en Uo kloon»!»* kad 50 mee gebracht, omdat de „zoon van den inge Dieur" hem vast 150 zou betalen, maar dit zou doen met twee bankjes van 100, zoodat de bloemist 50 terug moest ge ven. De juffrouw wilde echter dezen bult niet laten gaan en wierp den bloemist haar schoudermantel over het hoofd, zoodat deze op den grond viel en hard om hulp begon te schreeuwen. Eenige woonschuitbewoners snelden te hulp, waarop de aanranders de vlucht namen en in de duisternis verdwe nen. De bloemist had alleen zijn hoed ver loren en een kleine hoofdwonde opgeloo- pen. Ontduiking der speelkaarten-belasting. Tijdens de zitting van de Arr. Rechtbank te Breda van Donderdag deelde de Rijks advocaat Mr. van Zinnicq-Bergman vol gens „De Grondwet" mede, dat er momen teel op reusachtige schaal ontduiking van de. speelkaartenbelasting wordt gepleegd en wel bijzonder te Tilburg, dat er het brand punt van genoemd mag worden. Alles wat zich in de groote steden Rotterdam, Am sterdam, Den Haag op dit gebied voordoet concentreert zich te Tilburg. Daar komen de groote „handelaren" bijeen en er zijn daar speciale huizen waar ongestempelde speelkaarten in massa te krijgen zijn. Geheime distilleerderij ontdekt. De accijns-recherche te Amsterdam heeft te Krommenie in samenwerking met de al daar gevestigde rijkspolitie en een ambte naar uit Wormerveer een goedenslag gesla gen. Het was haar bekend, dat W. H., een expediteur op Amsterdam, den laatsten tijd vrij groote boeveelheden glucose uit Am sterdam naar Krommenie vervoerde. Dit kwam haar verdacht voor. De gangen van H werden nagegaan en het bleek, dat de glucose werd ondergebracht in diens wo ning, Militafreweg 16, aldaar. Vrijdag werd H. in Amsterdam aange houden, waarbij bleek, dat hij in zijn auto een bus alcohol vervoerde zonder daarbij een accijnsbewijs te kunnen overleggen. Alcohol en auto werden in beslag geno men en H. zelve vastgehouden. Terstond begaven eenige accijnsrechercheurs zich naar Krommenie, waar een huiszoeking gedaan werd in het perceel, door H. be woond. Toen men de woning binnentrad, werd reeds terstond een sterke gistlucht opge merkt. In een kamertje op den zolder, werd een in volle werking zijnde installatie voor het distilleeren van alcohol aangetroffen. Do installatie was van de nieuwste con structie en werkte uitstekend. Al het gevon den materiaal, waaronder een paar flinke distilleerketels, twee'groote houten gistkui- pen, gedeeltelijk gevuld, flesschen, gummi- slangen, gas- en petroleumstellen, en circa dertig liter alcohol werd op een vrachtauto geladen en naar het Oost-Indisch Huis te Amsterdam overgebracht. In verband met deze ontdekking zijn bij familieleden van H., nog huiszoekingen verricht, doch deze leverden niets op. Het onderzoek naar medeplichtigen wordt voortgezet. Ingezonden Mededeeling. Handenarbeid geeft vaak ruwe, be schadigde en leelijk uitziende werk handen. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door 80-60-90 ct. Een ongewenschte gast. Men meldt uit Raalte aan de Msb.: Sedert een paar weken werden deze en de omliggende gemeenten onveilig gemaakt door een persoon, die er zijn gewoonte van maakte 'des nachts bij landbouwers in te breken, en zich bij ben te goed te doen aan eetwaren; ook nam hij wel eens kleeding- stukken en andere zaken mede. Zoo heeft hij o.a. bij den landbouwer Herder onder Raalte een melkbus gevuld met melk ont vreemd, en geledigd; de bus werd later in een dennenbosch terug gevonden. Bij diens broeder J. H. Herder is' hij 's nachts bin nen gekomen, en heeft een pan met soep gedeeltelijk geledigd en de rest aan de kat gegeven. Verder nam hij een jas mede, nam er een paar rijwielsleutels uit en stak die in zijn eigen jas. Te Veldhoek gemeente Heine nam hij des nachts worst en spek bij een landbouwer weg. Bij den landbou wer Lubbers te Lenthe gemeente Dalfsen kwam hij 's avonds om 10 uur al binnen toen deze juist te bed lag, doch L. bemerkte onraad, stond op, en zag den indringer nog juist door de deur van den koestal ver dwijnen. Hij miste zijn zilveren horloge met ketting. Zoo is de dader ook nog bij een landbouwer te Dalfscen geweest, al waar hij zich tegoed deed aan eetwaren. Hij liet aldaar een briefje achter met in houd: „Ik kom morgen weer vriend". Als verdacht van deze diefstallen is te Zwolle aangehouden de sedert Juni uit de gevan genis ontslagen H. T. oud 50 jaar, zwer- ver, die nog enkele gestolen kledingstuk ken in zijn bezit had. Te Zwolle had hij twee manchester pakken verkocht, die in beslag zijn genomen. Een aardig voorval op den kruiser „Java". Naar men aan de „Msb." mededeelt, heeft tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan boord van den kruiser „Java", Woens dag jl. een aardig voorval plaats gehad. De commandant van het schip, de heer Quant, vertelde nl. Hare Majesteit, die groote belangstelling aan den dag legde voor alles wat den dienst op de „Java" be trof, dat de marinier eerste klas, Jaski, in zijn 22-jarigen diensttijd bij de marine (de Indische jaren meegeteld) nog nimmer ook maar één minuut arrest heeft gehad, het geen, de strenge discipline bij de marine in aanmerking genomen, een bijzonder feit mag heetenl H. M. liet daarop Jaski voor zich ver schijnen en 'sprak hem op waardeerende wijze toe. Dat de man hiermede vereerd was, laat zich begrijpen I Inoezonden Mededeeling. WRIJF WAS voor vloerert en meubelen. De heeriyke zuivere ter^ pentynwas van de Erdal Fabriekte Amsterdam Brengt Zonneglans enPennangeur in 11 üuitenB. Berichten De gezonken duikboot. Dé reddingspogingen gefaald. Naar aanleiding van de botsing tusschen het stoomschip „City of Rome" en de Ame- rikaansche duikboot S. 51, waarbij de on derzeeër is gezonken, wordt door het Ame- rikaansche ministerie van Marine officieel medegedeeld, dat men aanneemt, dat 36 leden der bemanning hierbij het leven heb ben verloren. De gezagvoerder van de „City of Rome" l eeft ^raadloos het navolgende geseind: „Drie man gered. Niets anders kon ge vonden worden. Olie op zee toont de plaats aan, waar de S. 51 is gezonken. Zet mijn reis voort naar Boston". Nader wordt medegedeeld, dat zich de onderzeeër op een oefentocht bevond. Het is niet bekend, of hij onmiddellijk is ge zonken, na met het stoomschip in botsing te zijn geweest. Vertegenwoordigers van de onderzeeboot basis te New-London zijn naar het tooneel van de ramp vertrokken, in de hoop, dat het nog mogelijk zal zijn, het schip bijtijds to lichten en de opvarenden alsnog te red den. De „City of Rome" is een passagierschip in de kustvaart en was op weg van Savan nah naar Boston en zou daar Zaterdag middag aankomen. De torpedojager „Putnam" die Newport Zaterdagmorgen om drie uur heeft verlaten cp weg naar de plaats van de ramp. heeft draadloos bericht, dat hij een aantal red dingboeien van den onderzeeër heeft opge pikt. De „Evening News" meldt nog naar aan leiding van het gebeurde, dat de schepen van de bewuste S-klasse buitengewoon veel ongelukken hebben gehad. In 1920 werden 37 man van de S 5 eerst gered, nadat zij gedurende veertig uren in de boot waren opgesloten geweest e n In 1921 werden 30 man van de S. 48 gered, nadat zij twaalf uren op den bodem der zee hadden door gebracht. In October 1923 vond er een ont ploffing plaats aan boord van de S. 37, die den dood van 3 leden der bemanning tenge volge had en waarbij 7 anderen verwon dingen opliepen. Op 13 Januari 1925 sTrandde 'de 9. 19 en werd zwaar EesöEg- digd. Veertien dagen later liep de S 48 op de rotsen bij Portsmouth-Harbour. Latere mededeelingen van het Ameri- kaansche departement van Marine melden nog, dat de bemanning wellicht in staat zal zijn, het van twaalf uur tot een week in de boot uit te houden. Hoelang precies kan men niet zeggen, daar men niet weet, in boeverre de boot beschadigd is. De beman ning is voorzien .van de gebruikelijke kicht- voorzienings-apparaten en er is een ruime voorraad voedsel en drinkwater aan boord. De duikers zijn reeds aan den arbeid ge togen. De commandant van den onderzeeër, luitenant Dobson, is de jongste gezagvoer der der Amerikaansche vloot. Zoodra de marine-autoriteiten bericht van de ramp ontvingen, werden vijf torpe dojagers, een slagschip uit Newport en nog een uit Brooklyn naar het tooneel van de ramp gezonden, dat zij op volle snelheid va rende spoedig bereikten. De noodige appa raten tot het lichten der van den onder zeeër werden eveneens met volle snelheid van de onderzeebootbasis te New London aangebracht. Zaterdagavond werd echter te Londen draadloos bericht uit New York ontvangen, dat de eerste pogingen om contact met de bemanning van den gezonken Amerikaan- schen onderzeeër S. 51 te verkrijgen, vol komen zijn gefaald. Intusschen heeft men kunnen vaststel len, dat een groot gat In de bakboordzijde der duikboot is geslagen. Men vreest dan bok thans, dat de geheelo bemanning om het leven is gekomen. Twee bliksemtrelnen in boislng. Eén doode. De twee groote Amerikaansche bliksem- treinen, de „Dixie Flier" en de „Dixie Ex press", zijn bij Worley In Tennessee op elkaar gereden. Als door een wonder ls qv maar één persoon gedood, terwijl er 50 zijn gewond. -Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan het feit, dat één der machinisten door on veilig signaal heenreed. Beide locomotieven zijn volkomen vernield; zij vlogen uit het spoor en duikelden den dijk af. Aardschokken In Frankrijk. Zaterdagmorgen werden te Limoges en omgeving twee zeer krachtige aard schokken waargenomen. De tweede was de hevigste en duurde wel tien seconden. Ontploffing in munitiefabriek te Sèvres. Een geweldige ontploffing heeft Vrijdag avond te Versailles plaats gehad in de af- deelin? van de lading van slaghoedjes der munitiefabriek te Sèvres. Vijf arbeiders werden gewond. Groote brand te Dartford. Zaterdagavond is brahd uitgebroken in de patronenfabriek van Vickers te Dart ford in Kent. Zondagmorgen vroeg was men den brand meester. Het gelukte te voorkomen dat het vuur zich aan de op slagplaatsen van patronen meedeelde De geheimzinnige brandstichting te Berlijn. Door de politie te Berlijn zijn 2 personen gearresteerd, die verdacht worden te he li ooren tot de aanstichters der geheimzin nige branden, die gedurende de laatste «weken zijn voorgekomen. Botsing tusschen autobus en tram. Draadloos wordt gemeld, dat er Zaterdag avond te Parijs een botsing heeft plaats ge had tusschen een Autobus en een tram, waarbij tien personen werden gewond, van wie drie ernstig. REGHTZAKEN De moord op den makelaar Busch te Amsterdam. Zaterdag heeft, zooals gemeld, -de Vier de Kamer de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 43-jarigen bouwkundige M., beschuldigd tfhn moord, subs, doodslag of geweldpleging, enz., gepleegd te Am sterdam op 22 October 1915# Een der getuigen is de gevangenispredi kant, ds. J. P. Le Roy, die bekl. in do ge vangenis heeft bezocht. Bekl. was onrus tig, aldus getuige. Ik vroeg hem: Kerel, waarom zit jij hier? Woest antwoordde hij, dat hij verdacht was van moord. Heb je dat dan niet gedaan? vroeg ik, aldus ge tuige. Neen, was het antwoord. Toen heb ik, aldus getuige verder, al mijn mensche- lijkheid in mijn ziel gelegd; ik heb bekl. bij de hand genomen en meegenomen on der het kleine gevangenisraampje. Ik zelde hem: Kom onder dat raampje staan, on der dat stukje van God's mooien hemel en zeg dan nog, dat je onschuldig bent. nij hield zijn onschuld vol, maar toen ik hem ernstig aanzag, zag ik een schemer van be rouw in zijn oogen. (Bekl. begint hier he vig te snikken). De getuige-predikant verhaalt vervol gens, hoe hij daarop in de gevangenis een dienst leidde, waaronder de Stadszending zong het schoone lied. dat eindigt: Ik verlang naar U: een lied, aldus getuige, dat zolfs een gemoed, dat een keisteen draagt, moet ontroeren, ik heb bekl daar onder vortdurend geobserveerd en ik zag dezen man, wiens oogenwildhoid mij wel eens bang voor hem had gemaakt, breken en in snikken uitbarsten. Ik heb toen ge predikt over een bij wien steeds vergeving is. Het verwonderde mij niet, "lat M. mij na den dienst bij zich liet roepen. Toen ik zijn cel binnenkwam, vroeg hij mij: mag ik u nog de hand geven? Natuur lijk, antwoordde ik hem: was ook mijn Meestor niet toegankelijk voor de zon daars? Toen weende hfi opnieuw, hij brak opnieuw en viel neer op "den steenen vloer. Daar stortte hij toen een gebed tot God om vergeving, dat mij diep ontroerde en dat voor mij zal blijven spreken van zijn berouw, welke zaken tegen hem ook nog hier zullen blijken. Daarop heeft hij pre cies verteld, hoe het drama zich heeft toegedragen, gelijk hij het ook uitvoerig heeft te boek gesteld. En in dat verhaal ben ik getroffen door de woeste kracht, waarvan Fee! zijn wezen' "geTuIgifë, Toen Kg verhaalde, boe hij Busch vastgreep en te, gen den grond wierp. Beklaagde, die gedurende deze verkla. ring onbedaarlijk zat te snikken, vroeg daarna het woord. Eerst zeide hij bezwaar te hebben tegen de verklaring van prof Bouman, dat hij tijdens zijn jeugd meeN malen diefstallen heeft gepleegd. Slechu éénmaal heeft hij ajs kind var. 7 jaar gulden gestolen, omdat hij met kmkk< had verloren. Dit heeft hij echter uit zich zelf erkend. Ik ben, zoo vervolgde hij, als brandstichter, als dief, als moordenaar, als huichalaar, ja zelfs als Godshuiche! laar in de gevangenis gekomen en zoo sta ik hier nu, maar voor dit alles heb ik boete gedaan, en als ik in den beginne ook domi- nee gehaat heb, omdat deze mij gebracht had tot bekentenis, dan zie ik het thans toch beter in en dank hem daarvoor Beklaagde kreeg vervolgens toestem- ming tot het voorlezen van een groot ge- deelte uit zijn dagboek, waarin hij poogt, zijn emoties in het huis van bewaring te analyseeren. Met groot geduld hoorde de rechtbank de voorlezing aan, die met pa^ thetische voordracht geschiedde Einde/ lijk verzocht de president den verdediger zijn cliënt een wenk te geven om de voorla zing te staken. De zitting is daarna geschorst. Na de pauze begon bet verhoor dor tuigen décharge; het eerst van dr. Voor- hoeve. Mr. Levy deelt mede dat beklaagde korf na het gebeurde bij dien dokter geweest is voor een beschadiging van een zijner han den. Hij zeide dat l.ij zijn nsnd gekneld had Dr. Voorhoeve deoit mede dat bek'aagd» hiervoor op 24 en 26 October bij hem weest, en behandeld is. Voor dien tijd deskundige huisarts van bekl. Hij heeft altijd van hem den indruk gekregen van iemand die hard zijn best deed, goed voor vrouw en kinderen zorgde, nooit iemand tekort deed ondanks zijn financieele moei lijkheden. Get. kent hem inderdaad als iemand van opvliegend karakter, en heeft onmiddellijk gedacht, dat bekl. de daad in een opwelling, onder druk van' de standigheden gepleegd heeft. De president: Meneer Levy, we komen op een gevaarlijken weg. We moeten geen persoonlijke indrukken hebben. Dit is geen getuigen-verklaring. De heer Meumsen art, eveneens geboord als deskundige op verzoek van den verde diger, verklaart, dat, als het geval zich heeft toegedragen volgens de voorstelling van M., Busch noch door verworging, noch door Inhibitie gestorven kan zijn. Het ia zeer moeilijk om iemand van gelijke kitarcht te worgen. De mededeeling dat Busch zich zeer zwek verweerd heeft, dat zijn gelaats kleur geel is geworden en niet blauw, dal hij slap werd en zonder krampen op den grond viel pleit tegen sterven door inhibi tie; tenzij Busch geen gezonde man was. Als men aanneemt dat Busch builen zijn weten de eene of andere hartkwaal had, kan men zich den gang van zaken volgons bekl.'s lezing goed voorstellen. Kort na den maaltijd geraakt hij in een twist, wordlj handgemeen, wordt door zijn legenstandi in de keel gegrepen en blijft dood. Onmii dellijke lijkschouwing hacl natuurlijk ze-| kerheid gegeven. In verband met oen ziekte is hot wel mogelijk, dat Busch lijdende was aanj een ontsteking van den hartslagader, wel-| ke, onder de voorwaarde, dat deze aanwe zig ware, op bet moment waarop Busch met M. handgemeen is geweest, een plotse lingen dood kan hebben tengevolge gehad. Deskundige acht hèt niet aamiemeliiil dat de dood is verooraakt door het af knijpen van de hals-slagaderen. Nadat nog eenige vragen aan de medi sche getuigen k décharge waren gesteld, wordt de heb an fint ine van de zaak ge schorst tot Vrijdag -i.s. KERKHSEyWS Nieuw klooster te Wasplk-Boven. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosct' heeft aan de Eerw. Paters Ongeschoeid» Carmelieten van de Beiersche Provincia van het H. Kruis verlof gegeven tot d« oprichting van een klooster te Wa'spik-Bo- ven met openbare kerk, welke door Z. D. H. den Bisschop wordt erkend en verhe ven tot Rectorale Hulpkerk met éigen grondgebied. De kerk wordt toegewijd aan de H. Theresia van het Kindje Jesus. Pa* ter Honorius, Prior te Geleen, is «net d» oprichting belast. „Sancta Mafia", LUCHTVAART. Vliegongelukken, Nabij Saffrom Walden (Engeland) twee vliegtuigen tegen elkander gebotst De vliegers Lt. Carter en sergeant Mc Grath werden gedood. Sedert het begin van dit jaar zijn 32 vliegtuigen neerge stort waarbij 41 vliegers om het leven kwa men. Bij een schijngevecht te Midair (J* pan) botsten twee militaire vliegtuigen m de lucht tegen elkaar. De machines stort ten neer. De inzittenden werden gedood. De Japansche vliegers. Zaterdagmorgen zijn de Japansche vli< gers weer uit Berlijn vertrokken. Hun weri| uitgeleide gedaan door.de gebeele Japan sche kolonie te Berlijn. Ze vlogen ovtf Straatsburg naar Parijs. Het wereldduurrecord. Het vliegtuig met aan boord de vlie gers Tarascon en Favreau, die een pogm! ondernamen het wereldduurrecord te ver beteren is 's nachts nabij Dreux (PraQ rijk) neergestort tijdens een storm 3 toestel raakte den kruin van eeD boo® p De vliegers zijn licht gewond. De mach' is vernield. De Pinedo in Japan. De Pinedo is te Kasumigaurd, rine-station nabij Tokio aangekomen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4