Sanapirin i grooie EracEtskspaimfng noo'Hfe geweesï. Zoo eenvoudig en gemakkelijk als be klaagde hel voorgeeft kan het niet gebeurd rijn. Het komt getuige ook voor. dat het voor éón persoon haast ondoenlijk is, om 'de kisf, een dergelijken last inhoudende, alleen met behulp vaji een hijschtouw in 'den kuil te krijgen. Vooral op de wijze, waarop bekl. het Voorstelt met één hand zou hij het hengst el van de kist heb ben vastgebonden en dus het halve ge vocht hebben gedragen, en met de andere hand zou hij het over een raamspijl ge worpen. touw, dait met een lusch om de kist was geslagen, bobben opgeheschen lijkt aan getuige vrijwel onmogelijk. Pres'dent: Jammer dat er geen proeven genomen zijn. Getuige verklaart verder, dat Ir j de kist zoo nauwlettend beeft onderzocht, dat het onmogelijk is. dat eenig voorwerp al dan niet tot het lijk behoorende, verloren is gegaan. Mr. Levy vraagt vervolgens, of deskun dige de „dokter" is geweest, die den be klaagde, die toen zelfs nog miet verdachte was, den pols heeft gevoeld. Getuige zegt, dlat hij dit gedaan heeft, De polsslag was tamelijk gejaagd, maar get. stelt zich voor, dat dit bet geval moet zijn geweest ook bij volkomen onschuldi- gen, die daar tegenwoordig waren. Het was hem er alleen om te doen om vast te stellen of de polsslag ook sneller zou wor den bij een of andere vraag van den rech- ter-commissaris, waarvan wel bij een schuldige, maar niet bij een onschuldige schrik te verwachten zou zijn. Dr. Hammer, die met mej. dr. Scholten de resten van het lijk geschouwd heeft, verklaart, dat de doodsoorzaak niet meer was vast te stellen. Aan den schedel zijn geen afwijkingen gevonden. Dr. Hammer zet nog nader uiteen, dat het niet onmogelijk is, dat Busch, na op de door bekl. omschreven wijze door dezen te zijn aangegrepen, aanstonds bewuste loos werd en zrch daardoor niet meer beeft kunnen verweren. Gevallen als deze zijn niet talrijk, maar ze hebben zich voorge daan. Een dergelijk verloop van het gebeurde sluit niet uit, dat Busch nog de woorden geuit heeft: Laat los, Muylwijk. Er hebben zich immers gevallen voorgedaan, dat per sonen, die geworgd werden, nog een kreet hebben uiigestooten. zonder evenwel dfe kracht te hebebn gehad, zich te verweren en kort daarop dood waren. Het ..bruisen" van bet slachtoffer waarvan bekl. meer malen gesproken beeft, verklaart get.-des- kundige door het. ontsnappen van lucht uit de longen. Die lucht kan vochtdeelen hebben meegevoerd. Het slap worden van het slachtoffer na het heen en weer schud den i* mogelijk door het intreden va.n be wusteloosheid. Het optreden van een vaal-gel© kleur bij het slachtoffer pleit volgens get.-d'eskundige meer voor een spoedig bewustzij.ms-verlias, dan op directe intreding van den dood. Get acht het zeer goed mogelijk, da.t de slagader van Busch in den keelgreep van Muylwijk is afgesne den. Mr. Levy leest hierna 'n schrijven voor, dat hem ongevraagd bereikte van dr. Velt- man te 's-Gravenhage. Deze zegt uit de krantenverslagen overtuigd te zijn gewor den van Muylwijk's. onschuld, welke over tuiging bij hem niet aan het wankelen wordt gebracht door Muylwijk's bekente nis den moord te hebben bedreven. Men doodt geen krachf3gen man, schrijft deze medicus verder, op de wijze, waarop de beklaagde zegt. Busch te hebben aange grepen, tenzij de nervus vagus is gedrukt, waardoor het hart plotseling uitgeschakeld kan zijn. De schr. deelt een ervaring mede, welke hij zelf heeft gehad. Een vriend, eveneens medicus, die hem lang niet ge zien had, begroette hem schertsenderwijze met een slag in den nek. waardoor hij even het bewustzijn verloor. „He herinner me nog", aldus de schrijver, „toen ik weer compos mentis werd. de vaalgeie kleur van mijn vriend gezien te hebben, die dacht dat hij zijn vriend gedood had." De officier van justitie vestigt er de aan dacht, op, dat Muylwijk na de woorden van Busch: laat me los. Muylwijk, nog is 'doorgegaan met schudden. Dat. was toch hoogst onverantwoordelijk. De getuige-deskundige, die hierna ge hoord wordt, mej. dr. Schollen, legt in hoofdzaak dezelfde verklaringen af als dë vorige getuige-deskundige. Alleen acht zij het nog minder waarschijnlijk dan deze, dat hier de voorwaarden aanwezig zijn geweest voor inhibite dood. Dan wordt als get.-deskundige gehoord de heer Ploeger, leeraar in lichamelijke oefening. Op de vraag van den president of deze getuige, afgescheiden van de medische verklaringen, hbt aannemelijk acht, dat Iemand, aangegrepen door bekl. M. als deze voorgeeft het Busch te hebben ge daan, zich niet meer kan verweren, ant woordt hijs dat onaannemelijk te achten. Er zijn kunstgrepen, waarhij het niet mo gelijk zou zijn, maar bekl. M. heeft zelf verklaard, die niet te hebben toegepast. De zitting is daarna geschorst tot he denmorgen 10 uur. KERKNIEUWS S.P.L. en de Heilige Teresia van Lisieux. Onlangs heeft onze Heilige Vader de Paus de „kleine" heilige van Lisieux plechtig uitgeroepen tot bijzondere be schermster van Sint Petrus' Liefdewerk voor de opleiding van Inlandsche pries ters in de missiegebieden. De Paus moti veert dit besluit door een beroep te doen op de duidelijk gebleken missie-liefde der beilige, die immers missionaris had wil- Jen zijn over heel de wereld en door alle jijden. Dat dit woord geen grootspraak maar 'de uiting van een hevig verlangen is ge weest, toont ze na haar zaligen dood over vloedig. Brengt zij blijkbaar haar hemel door met goed te dien op aarde, S.P.L. Ondervindt er tastbaar hijzonder vele hewij Ingezonden Mededeeling. Gevatte Koude Kies- en Aangezichtspijn, Influenza Rheumatiek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (Mijnhardt) zen van; dit Werk is zóó onvoorzien ge groeid, dat het nu reeds, na enkele jaren, werkelijk over heel de wereld zijn arbeid is kunnen beginnen. Zoo is Teresia, door de gunsten, die S.P.L. (dikwijls zeer dui delijk) aan haar dankt, missionaris over heel de wereld. De Nederlandsche afdeeüng deelt in die bescherming overvloedig. Hier vooral zijn de resultaten ongedacht-gTOOt. „Dat het S.P.L. (St.-Petrus Liefdewerk tot vorming van inlandsche geestelijken) zoo schreef de „Msb." 22 Sept.. bij de bespreking van den „stand" van dit Lief dewerk op de R'damscke Missietentoon stelling, waar de portretten onzer 375 beschermelingen zijn ten toon gesteld met zulk belangrijk materiaal voor den dag kan komen, wijst op de belangstel ling, waarin dit Pauselijk Liefdewerk (van zoo eminente befeekenis voor den blijvende bloei der missiën) zich- reeds hier te lande mag verheugen". Ons past dus niet alleen vertrouwen maar ook dank! Daarom heeft de Nationale Raad alle plaatselijke directeuren, wier afdeeling minstens 50 leden telt, verzocht, op den feestdag der Heilige, den 3den October (niet meer, als vroeger, 30 September) een H. Mis op te dragen ter eere der H. Tere sia „voor S.P.L. en zijn beschermelingen". Door een goedgunstige beschikking des Pausen mogen die directeuren daarvoor gebruiken de eigen Mis der Heilige, wel ke aan de Carmel-Orde is toegestaan. Door dit HMisoffer willen wij God danken voor de zegeningen aan ons Lief dewerk door de tussclienkimst der „klei ne" Heilige geschonken, en hopen wij ook, op diezelfde voorspraak, te verkrijgen een nog grooteren bloei en vooral een deugde lijke priester-vorming van onze talrijke beschermelingen. Op den 18en Januari, Sint Pieters-Stoel te Rome, Titelfeest van dit Werk. laat S. P.L. de H. Mis opdragen voor zijn overle den en levende leden en weldoeners; mo gen wij nu diezelfde leden en weldoeners vragen met ons op den 3en October onze bijzondere Beschermster te bidden voor on ze beschermelingen. Om vele en goede priesters aan de missiën te geven, neemt gij deel aan ons Werk: laat die hulp niet louter een stoffelijke zijn! Bidt God om de genade, die onze .beschermelingen voor het bereiken van him verheven doel, nog meer noodig hebben dan stoffelijke hulp. Wij vertrouwen, dat gij dagelijks om hen denkt door een kort schietgebed te bidden: gebruikt den- 3en October om hen krachtig aan te hevelen aan haar, die hier op aarde zooveel voor de priesters had. Voorschoten, O.L.V., Verlossing (Ier Slaven, 24 Sept. 1925.' TH. M. P. BEKKERS, Nation. Dir. van S.P.L. Paler Wassman S. J, Pater Wassman S. J. hoopt den 28sten e.k. in Valkenburg het 50-jarig jubilé van zijn intrede in de Sociëteit van Jesus te vieren. Paler Sarton S. J. De Weleerw. pater R. P. N. Sarton S.J. in het college der Paters Jesuieten aan de Tongersche straat te Maastricht herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 60 jaar zijn intrede deed in de Sociëteit van Jesus. Zilveren jubileum Priesters van het H. Hart. Den 6en December zal het 25 jaar gele den zijn dat de priesters van het H. Hart in het Bisdom Breda zijn aangekomen en zich te Bergen op Zoom hebben gevestigd. Dit zilveren jubilé zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Het plaatselijk Missiecomité wil namens de katholieken der stad een waardige hulde bereiden. Mgr. Hopmans zal het feest opluisteren door een Pontifi cale H. Mis in het Juvenaat op te dragen. „Sancta Maria." ONDERWIJS Staatspraktijkdiploma voor Handel en Administratie. Het Federatiebestuur van Handels- en Kantoorhedienden-Vereenigingen in Ne derland verzoekt ons do aandacht te vesti gen op de beteekenis van het Koninkl. besluit van 25 Juli j.l. Staatsblad No. 339, waarbij werd ingesteld een examen ter verkrijging van een Staatspraktijkdi ploma voor Handel en Administratie, welk examen, dat geheel schriftelijk zal zijn* voor het eerst zal worden afgenomen in 1926. Het nieuwe Staatsexamen is meer in het bijzonder ingesteld ten behoeve van hen, die met het oog op hun tegenwoor dige of toekomstige positie behoefte ge voelen aan het bezit van een bewijs van bekwaamheid van hoogeren rang dan de bestaande praktijkdiploma's, welke sinds jaren door de Federatie en andere parti culiere vereenigingen plegen te worden uitgereikt, maar voor wie het behalen van de acte boekhouden M.O., in verband mot hun bescheiden vóórontwikkeling, schier een onmogelijkheid is. Om verwarring en teleurstelling te voor komen wordt er met nadruk op gewezen, dat het Staatsdiploma met de bestaande praktijkdiploma's hoegenaamd niet kan worden vereenzelvigd. We! moe! naaf voretf 'gefiraclïï Worden, dat met name de stof, welko men bijv. moet hebben verwerkt om met goed ge volg te kimnen afleggen het examen ter verkrijging van een Federatie-diploma voor boekhouden, een uitnemende inlei ding vormt tot de studie voor het S taats praktijk-diploma voor Handel en Admi nistratie. LANES- EN TUINBOL ZONNEBLOEMEN EN STERRE- BLOEMEN. Men kan zich in den nazomer in het na jaar bijna geen tuin denken, waar niet de een of andere soort zonnebloem (Helian- thus en Helenium) of Sterrebloem (Aster) de omgeving siert. De verzameling zonnebloemen en asters is zoo groot, dat men er in het laatst van den zomer wel een flinke tuin alleen mee vol kan planten, zonder dat men nog van eentonigheid zou kuunen spreken. Om te beginnen hebben we de bekende groote zonnebloemen, welks zaad als vo gelvoeder gebruikt wordt en waaruit ook olie gewonnen kan worden. Deze zonnebloem (Helianthus annuus) wordt in "het voorjaar (MeiApril) ge zaaid en later uitgeplant en op het oogen- hlik geven ze een massa werkelijk prachti ge bloemen en ze blijven bloeien tot de vorst er een einde aan maakt. Hiervan bestaat ook een gevuldbloemige variëteit alsook een oranjeachtig gekleurde. Op deze soort, die wel 3 4 Meter hoog worden kan, volgt de Helianthus cucume- rifolius, die ook in het voorjaar van zaad gewonnen wordt en die pl.m. 2 M. hoog worden kan. De bloemen leenen zich uit stekend voor snij en door hun goudgele kleur leenen ze zich dus heel goed voor het vullen van vazen. De Helianthus cu- cumerifolius nana wordt slechts 30 40 c.M. hoog en is voor bordes bijzonder aan te bevelen. Dan komen de vasteplant zonnebloemen aan de beurt. Deze planten vereischen hoe genaamd geen zorg dan alleen opbinden natuurlijk. Hoe langer men de planten op dezelfde plaats laat. staan, hoe grooter ze worden. De Harpalium rigidum (Helianthus rigi- dus) is in één woord schitterend en geeft de mooiste stengels van allo zonnebloemen: dc bloem is enkel en bronsgeel. De Rudbeckia's hchooren ook tot de zonnebloemen en geven gevuld donkergele bloemen op zeer lange stelen (2 A. 2% M.); ze groeien ontzaglijk, zoodat men er ieder jaar stukken van afstoken moet. Van de Heleniums bestaan tegenwoordig vele uiteenloopende kleuren en variëteiten. Helenium Autumnale superb is goud geel; H. A. Riverton Beauty is g^ol met zwartpurper afgpzet: H. A. Bigolowi hooft een zwart hart. In -hoogte varieeren do He- lenium's van 60 tuf 100 c.M. en ze leenen zieji allen voor snijbloem. Bij dp Asters (sterrebloemen) bunnen we dezelfde scheiding maken als hij de zonnebloemen, nl. die van zaad gekweekt worden en eenjarig zijn on de vaste plan ten, die men dus slechts eenmaal aan te schaffen heeft. De zaai-asters wordon in" April-Mei hui ten gezaaid en verder verspeend en uit geplant. Men heeft ze van 20 c.M. tot 60 c.M. hoogte en do vasteplant Asters bunnon wel 1^ a 2 M. hoog worden, de blonrpn Ico nen van het zuiverste wit tot het donborsto blauw, dat echter overhoorschond is. Aster chinensis is uitsf°bend voor per ken en om te simden, wordt 60 c.M. hoog en heeft enkele bloomen. Sfruisvederasters hebben gebruld'"1 bloem bladeren, zooals trouwens do naam al zegt: ze worden 30 tot 50 o.M. hoog: verder onderscheidt men nog Komeet-asters en Dworg-astprs enz. enz. Belangrijker voor ons z;'"n on het norren- blik de vast.enlant-asters. Er zijn er hij. die reeds tamelijk vroeg bloeien en laag blij ven o.a. Aster alpinus soorten en Aster aestivus en die zeer hoog worden o.a. Aster Novae Angliae en Novi Belgii. De laatste (Anvliae en Bolgii) noomt men doorgaans herfstastres. Men heeft er zeer aardige kleuren onder o.a. wit, lila. blauw en roze- roodaebtig. Ook de Asfor Amcllns variëtei ten bloeien in den herfst. Viarieteitsnamen noemen heeft niet veel zin. er zijn er een paar honderd. Men bestelle maar eens een collectie van een stuk of tien. duur zi.in ze niet en het is maar eenmae.l een uitgave, terwijl men ongeveer evenveel betaalt hijv. voor een geranium, die meestal maar een ia ar meegaat. V. H. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! In meerdere bladen lees ik harde en minder harde, doch geen vriendelijke woor den aan het adres van uw borich gever, die inzond het berichtje betreffende de ge pleegde onregelmatigheid aan de veiling „Flora" te Rijnshurg. Die aan den weg timmert heeft veel be kijks; die als berichtgever optreedt heeft nog wel eens critiek. Komt een bericht laat, niet goed: is men er als cle kippen bij, wordt verondersteld dat het bericht voorbarig is; soms ook zag men een be richt liever niet geplaatst, wat begrijpe lijk is. Doch nu ter zake. Uwe berichtgever had en heeft werkelijk zeer betrouwbare in lichtingen. Het gaat, om een zekere reden, die het Bestuur van „Flora" billijken zal, niet op, die inlichtingenbron met naam en van in de krant te vermelden, doch fcet uitvoerige verhaal met naam van de „in lichtingenbron" ligt voor het bestuur van „Flora" ter lezing bij de Redactie, die wel zoo welwillend, naar ik vertrouw, is dit ter lezing te geven in het bureau. Ook den naam van den buitengewonen berichtge ver. Dat is het bestuur van „Flora" natuur lijk meer 'dan voldoende, en ik hen er van overtuigd, als het bestuur en met name de Voorz. van „Flora" hiervan hebben ken nis genomen, men direct tot een andere conclusie komt en de harde woorden, als: „leugenbron", „vijanden beleedigen", „mis sen der Ghr. naastenliefde" dadelijk in het openbaar intrekt. Mogelijk zelfs wel de te genberichten als niet geplaatst wensclit te beschouwen. Ook tevens constateert dat het bericht niet zoo van de straat komt en door den berichtgever zonder meer maar werd ingezonden. In de volle overtuiging, dat het Bestuur van „Flora" te hoog staat om hierop niet in te gaan en hare beschuldiging intrekt, teeken ik met hoogachting De berichtgever. WETENSWAARDIG. OUDE VOLKSGEBRUIKEN. Het blijkt wel, dat onze Hollandsche voorouders in het algemeen beter met hun buren omingen dan tegenwoordig de 20ste eeuwer plegen te doen. Althans, men had in die oudé dagen, toen het leven nog heel wat minder druk en gejaagd was, veel meer belangstelling voor elkaar. „Een goede buur is beter dan een verre vriend", zeiden de oude Hollanders, en zij hadden er de ondervinding van. Sinds de Germaansche tijden beston den hier te lande „huurgilden", die tot de 17de eeuw hier en daar stand hielden. De voorzitter van 't gilde heete „Heer van de buurt". Vooral in Den Haag bleven deze gilden lang in stand. De leden er van, de geburen dus, hadden wederzijdsche ver plichtingen, die weliswaar niet op schrift waren gesteld, maar desondanks trouw werden nagekomen. Daarnevens hadden zij vele gezamenlijke vermaken en het voornaamste daar van was wel het buurmaal. Dit werd gehou den van het geld uit de buurt-kas. Gewoonlijk duurde die fuiverij drie da gen, „Hoven" genaamd. Iedere man bracht zijn vrouw mee, iedere jongeling een „buurtvrijster". Natuurlijk werd het feest ook in eigen buurt gehouden, in een der herbergen of anders ten huize van een der huren. Het maal werd opgevrolijkt door muzikanten; ook kwamen er de kaarten aan te pas. Zorgvuldig waakte men dat geen onge vraagde mee-eters, die quasi een bood schap kwamen brengen, inslopen. Deze heeren kregen „een dronk of twee" aan de deur en konden afmarcheeren. Eertijds waren Vastenavond of de pa troonsdag de uitgezochte dagen voor de „Hoven", maar in de 17de eeuw werden er buitenpartijtjes van gemaakt in den lieven zomer. Er werd met bootjes geva.- ren, gedanst en gesmuld en men zat met de grootste gemeenzaamheid aan, de re gent naast den handwerksman. De titel voor allen was „gebuur", en alleen de ouderdom had voorrang. Een ware democratische geest was het dus, die onder de oude huurgilden heerschte! Toen de buurmalen verdwenen, bleef het „potverteren" daaruit over. In de 18e eeuw muntten hierin uit de Amsterdamscke naaischolen, die haar „pot verteeren" wel op de meest openlijke wijze vierden. Met twee muzikanten voorop dans ten de jonge meisjes in het wit gekleed, hand in hand in een lange jij door do straten. De naaijuffrouw kwam achteraan. Het moet een grappig gezicht zijn geweest. Het „potverteren" onder de geburen zakte ten laatste naar de achterbuurten af. Een buurmaal werd ook gehouden wan neer een der geburen een nieuwe woning betrok, een gewoonte, die ten plattenlande nog schijnt voort te leven met de vele daar aan verbonden ceremonieën. In de Mid deleeuwen richtten de huurgilden bij open bare feesten vertooningen en spelen aan. De overheid, die gaarne zag, dat goê- burgers gemaakt werden, gaf uit dank eenige kannen lekkeren wijn aan de gebu ren en natuurlijk moesten die dan ook weer gezamenlijk worden opgedronken. Het is begrijpelijk, dat de aldus ver- eenigde buren hij huwelijken, sterfgevallen, geboorten en de daaraan verbonden cere monieën niet ontbraken. Toen de welvaart en beschaving onder het volk toenamen, werden ook de zeden weelderiger en daaronder al deze verma ken. De overheid vond 't dan ook noodza kelijk met tal van verordeningen „keuren" genaamd, overdaad tegen te gaan. Zoo werd in de bruiloftskeuren bepaald hoe veel gasten er genoodigd mochten worden, hoeveel schotels er mochten opgediend, hoeveel pinten wijn gedronken. In sommige steden moest na de bruiloft de bruidegom ten stadhuize komen om onder eede te verklaren, dat hij de keu ren niet had overtreden; in andere ste den vorderde men 'n zoodanigen eed van den waard, ten wiens huizo cle bruiloft werd gegeven. In de 17e eeuw werd het in verschei dene steden op straffe van een zware boete verboden op een bruiloft de gasten op „marsipanen, confituren of suykerge- back" te onthalen. Waarschijnlijk ont stond in die dagen het gezegde: „iemand uitnoodigen op roggebrood en zure appe len". Dan riskeerde men althans niet een boete van 100 goudguldens. In een keur van 1655 stond de Amster- damsche vroedschap den bruiloftsgasten het gebruik van wat suiker toe, bij het des sert mochten éénmaal „eenige gentilessen, gegoten ofte fyne suyeker" worden rond gediend. Intusschen meende men toen reeds te weten, dat zulke keuren slechts gemaakt werden om te worden overtreden. Een Zwolsche keur uit de 15de eeuw gebood, dat, alvorens doopmalen werden gehou den, een stadsbode er heen moest gaan om te „tellen die vrouwen en juffren, die aldaer te maeltijt bleven": er moch ten er n.l. niet meer zijn dan 25. De mannen behoefden niet geteld te worden, die schitterden door afwezig heid en hadden hun heil gezocht in een taveerne. Ook tot hèn drong evenwel de wet door: meer 'dan' vijf pïnTen Hynwi» mochten niet worden getapt. h De heeren vonden daar natuurlijk jPi, op: als ze eenmaal vijf pinten bmne, hadden, stonden ze op en gingen heer Maar onmiddellijk daarop kwamen ze ij, rug; eeu nieuw gelag begon en de waar tapte andermaal vijf pinten. In Alkmaar mocht het slechts gehouden worden door „vijf naeste buurwijven". In Leiden V' men vader, moeder, zuster en de tw& naaste buren genoegl In sommige stedei moeslen man en vrouw op het stadhu'u komen om te zweren, dat zij de stads den niet hadden overtreden. Booze tou gen willen, dat er nooit zooveel valscl eeden werden afgelegd als in die dagen Werd een tweeHng geboren, dan moei het aantal gasten verdubbeld worden vervierdubbeld bij een vierling! Ook op de „doodbieren" werden keu... gesteld. Welnu de vindingrijke liefhebher schaften weldra raad en noemden „troostbieren": troost, immers mocht n mand worden geweigerd! En dan kwam,, heele buurt, een week lang, 's morgeti' 's middags en 's avonds, „troost zoeken' In het algemeen kan men er veilig vi overtuigd zijn, dat alle keuren tot bestrij ding der „lichtveerdigheid" door om voorvaderen genoegelijk werden overtre den. Hoe was het ook anders mogelijk Zelfs Vader Cats, de volksdichter en -kei ner hij uitnemendheid, zegt: „Wie kan het echte volk, wie kan den jongen lieden 1 Benemen haar vermaek en harde tucht ghebieden?" „Onze Courant". N. AGENDA'S NED. R. K. VOLKSBOND, Woensdag 7.308.3Q Rechtsk. Bureau Woensdag 8 uur Ledenvergadering Ne R. K. Volkshond, afd. Leiden. Vrijdag 8.15 uur Bestuur St. Petrus. Vrijdag zitting Spaarbank van 8—9. Zitting Voorschotbank van 89 uur, Zitting Retraitefonds van 89 uur. Zitting „Onze Reiskas" van 7 309 Zitting „Eigen Huis" 7 308.30 uur. Zitting Volkstuintjes „St. Isidorus" 7,308,30 uur. Zitting Brandstoffencommissie van 1 8.30 uur. 79 uur uitgave boeken Bibliotheek. S9 uur Belastingsparen. INTERPAROCHIEELE ST. JOZEFS- GEZELLEN-VEREENIGING. I. Gelegenheid om zich als lid van Gezellen-Vqfeeniging te doen inschrijn "R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Sden Maandag van de maand, i avonds te half 9 uur in de Bestuurskan van het Gezellenhuis. II. De leden kunnen alsdan ook voldo aan de bepaling van Art. 16. Zondag, is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur, en van 6.3010.15 uur, plichte bijeenkomst van 8.159.45 uur. 0 10.15 uur wordt cle zaal gesloten. Na het Lof prijsbiljarten. Maandag bijeenkomst voor de Gezel van 810.15 uur. Dinsdag bijeenkomst voor de Gezell van 810.15 uur. Woensdag te 8.30 uur repetitie Toone club Adolf Kolping. Donderdag bijeenkomst voor de Gezell van 810.15 uur. Te 8 uur repetitie Liedertafel „Sebasli Schaffer". Verdere mededselingen. Zaterdag 10 0 tober opening bibliotheek. Gezellen geeft op voor de retraite die .gegeven wordt t 2326 December e. k. ST. PETRUS-PATRONAAT. Zondag te 4 uur patronaat, Confer^ daarna recreatie en gelegenheid tot spar Zondag, 20 September, 3de Zondag i de maand Algemeene H. Communie in St. Lodewijkskerk om 8 uur. Te 4 uur Patronaat en inschrijving nieuwe leden. ST. ANTONIUS-PATRONAAT. (Hartebrug.) Zaterdag 26 September bibliotheek, taling van Contributie, gelegenheid sparen en Retraitefonds. Tevens is er gelegenheid tot het afha der programma's voor den feestavond Woensdag voor de Ouders. Zondag, onder de H. Mis van hall Alg. H. Communie voor het Bestuur de leden ter gelegenheid van het Zilver Ordefeest van den Eerw. Directeur, namiddags geen patronaat. Maandag' 's avonds te half 8 grootels avond voor de leden ter eere van recteur. Opening der zaal 7 uur, sluili half acht precies. Woensdag half 8 feestavond voor ouders. Donderdag half 8 feestavond voor donateurs. ST. PANCR ATI US-PATRON A AT, Zondag. Te een uur Maria-Gongres* Te kwart over vijf Ontspanning voor verschillende afdeelingen tot kwart (j zeven. Van 7—10 uur bijeenkomst dor zeilen, waarvan van kwart over acht kwart voor tien. Conferentie en verpl'f bijeenkomst. Maandag. Van 8 tot 10 uur bijeen*» der Gezellen. Dinsdag van 8 tot 10 uur bijeen*1 der Gezellen. Dinsdag 8.15 uur repetitie Tooneel. Woensdag van 7.30 tot 9.30 Ontspan» voor Afd. IV. Te half negen Zangkoor der Cong Donderdag van 8 tot 10 uur bijeenb der Gezellen. Te 8.15 uur Tooneelropetjtie. Zaterdag. Van acht tot tien uur komst der Gezellen. Spaarkas en Bibliotheek iedoren dag van zes uur tot kwart voor zeven vens gelegenheid tot sparen voor w Retraite der Maria-Gongregatie, di® houden wordt te Noordwijkerhout bi!'

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4