je Leiiscle Csurant" Vierde Blad Zaterdag 26 September 1925 UIT DE OMGEVING RECHTZAKEN STADSNIEUWS PATER A. J. VAN LUBEEK 0. F. M. Morgen viert de weleerw. pater A. J. v. Lubeek 0. F. M. zijn zilveren kloosterfeest. Paler v. Lubeek is bijna 8 jaar als ka pelaan werkzaam in de parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen. Met de eenvoudige plichtsbetrachting yan een religieus, zonder eenig uiterlijk vertoon of breed gebaar naar buiten, heeft 'de Jubilaris gedurende die 8 jaren ge kerkt voor het zielenheil van zeer velen. Naast zijn priesterlijken arbeid in de parochie heeft pater v. Lubeek de zielzorg voor het Academisch Ziekenhuis. Op elk uur van den dag en den nacht moet de Pater bereid zijn en is hij ook bereid de zieken, die zijn hulp erlangen, do H. Sacramenten toe te dienen. Honderden zieken in het Academisch Ziekenhuis heeft pater v. Lubeek door zijn priesterlijk jvoord en door zijn priesterlijke daad ge troost en gesterkt! Onder de parochianen heeft vooral de 'jeugd de bijzondere toewijding van zijn priesterlijk hart. Toen de gehoorzaamheid hem ongeveer 7 jaar geleden de zorg op legde voor een jongenspatronaat het St. Antoniuspatronaat is pater v. Lu beek als eerste Directeur daarvoor gaan Verken met grooten ijver. En het St. An toniuspatronaat te Leiden mag worden gezien en gekend! En als hij bij het stre ven naar het doel, dat hij zich als patro- naals-directeur had gesteld, moeilijkheden ontmoette, dan ging do Pater daarvoor nooit uit eigen beweging uit den weg. De parochie van de Hartebrug mag dezer I* dagen in den jubileerenden Kapelaan ook nel heel bijzonder den Patronaats-Direc- teur dankbaar huldigen! Sedert 1 jaar is pater v. Lubeek ook di recteur van de jeugd-afdeeling jongens der Derde Orde. Voor zijn benoeming tot Kapelaan te leiden is de Jubilaris in een drietal kloos ters zijner Orde geweest om vandaar uit op assitentie te gaan. Pater van Lubeek is den 14den Juli 1881 te Dreumel geboren. De lagere stu dies maakte hij op het gymnasium der Franciscanen te Nijmegen. Den Sisten September 1900 ingekleed in de Minder broedersorde, werd hij een jaar later ge profest. Na vervolgens 2 jaar philosopuie en 4 jaar theologie te hebben gestudeerd, werd hij in 1907 priester gewijd, na wel ke wijding nog 1 jaar studie volgde. In Aug. 1908 werd pater v. Lubeek as- sistentiepater te Weert, in 1909 te Woer den, in 1912 te Nieuwe Niedorp, Nov. 1917 Volgde zijn benoeming te Leiden. Morgen draagt de weleerw. Jubilaris om 101 uur de plechtige Hoogmis op. Morgen middag van li3 uur zal er in de pastorie 'gelegenheid zijn den Jubileerenden Pater geluk te wenscben. S® LISSE. Brand. Ten nadeele van P. Hooben- duiu brandde gisteren een schuurtje waar in lien H. L. aardappelen en eenig meu bilair geborgen was tot den grond af Oor zaak onbekend. Hanze. Do R. K. Middenstandsveree- bigiug hield gisterenavond in het café van den heer Tijssen een slecht bezochte verga dering. De Voorz. memoreerde het overlij den van het lid en oud-bestuurslid, den beer A. W. v. d. Meer. Onder de ingekomen stukken was een Verzoek van het H. B. om het vaandel te zenden naar het te houden congres. Beslo ten werd het te zenden. Tot secretaris werd ln de plaats van de heer G. Caspers, welke bedankt had, gekozen de heer B. Ransdorp. Do Voorz. wenschte hem geluk met zijn benoeming. Een woord van waardeeling ttijclde de Voorz. aan den afgetreden func tionaris. Als afgevaardigden naar den Centralen Raad werden gekozen de heeren C. Barnhoorn en J. van der Voort. Op een S&ag van den heer Zuidsloot of het uit zuinigingsoogpunt niet beter is geen af gevaardigde le zenden, antwoordde de ooorz. dat het uit verschillende oogpunten DuUig en soms noodig is afgevaardigden f® zenden. Dit werd door den Geestelijk Adviseur met een kernachtig woord onder- fitreept, waarin hij het nut aantoonde, dat ïelfs zooveel mogelijk gewone leden er l een gaan, vooral nu er zoo'n aïgemecne laksheid heerscht. Vervolgens werd een congrescommissie benoemd van 10 personen. Hierna is aan de orde de behandeling van den Beschrij vingsbrief voor de te houden Centrale Raadsvergadering. De voorzitter lichtte de belangrijkste punten toe. hetgeen breed voerige beschouwingen deed achterwege blijven. Hierna deelde de voorzitter mode dat het fonds H. B. O. een reorganisatie heeft ondergaan en dat de heer Jac. Ree wijk tot correspondent alhier is aangesteld; deze zaak marcheert hier uitstekend. Hier na sluiting. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De standplaats dsr autobussen. Bouwvergunningskweslie. De zomertijd. De subsidie aan de bewaarscholen. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond te half acht. Voorzitter burgemeester jbr. van Pan- huys. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering onveran derd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren af- lereerst verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. De heer Alkemade maakt bij een dezer stukken een opmerking naar aanleiding van de bouwverordening, waarin de re- dactio van een passage betreffende de ho tels niet is overeenkomstig het genomen besluit. De Voorz. meent, dat de redactie toen aan B. en W. is overgelaten, hetgeen de heeren Alkemade en v. d. Wiel ontkennen, waarop de Voorz. antwoordt, dat dan een nieuw besluit dienaangaande genomen moet worden. Ingekomen was verder een adres van C. v. d. Niet en v. Putten benevens acht andere inwoners uit Noordwijk aan Zee, waarin zij bezwaren opperen tegen de te genwoordige standplaats der autobussen. De omwonenden ondervinden veel hinder van het gerij, waardoor de straat gevaar lijk gemaakt wordt, zoodat op den duur ongelukken niet kunnen uitblijven. B. en W. stellen naar aanleiding hier van voor ingevolge het desbetreffende ar tikel der politieverordening een plaats op den openb. weg als standplaats aan te wij zen en wel op de oude plaats aan de Huis ter Duinstraat. Dos Zondags zouden de autobussen aan de Schoolstraat geplaatst kunnen worden. De -Voorz. deelt daarbij mede, dat de heer Bolhuis heeft medegedeeld oen parti culier stuk land gehuurd te hebben. De overige autobussen kunnen op de hierboven gemelde straten een standplaats vinden. Op een verzoek van de R.-K. Vroedvrou wenschool te Heerlen.om een subsidie van /25 wordt evenals het vorig jaar afwij zend beschikt. Hetzelfde geschiedt op een verzoek van de Chr. II. B. S. te Leiden om bijdrage voor de leerlingen uit Noordwijk, die de H. B. S. bezoeken. B. en W. zijn van meening, dat een be sluit tot toekenning van subsidie tot onge- wenschto gevolgen zou leiden. Op een vraag van den heer v. d. Wiel antwoordt de Voorz., dat de gemeente al leen die bijdragen aan scholen in andere plaatsen geeft, waartoe zij volgens de wet verplicht is. Verder was ingekomen een adres van den heer A. J. Marinkelle, eigenaar van het Oranjehotel te Noordwijk aan Zee. In dit adres worden klachten geuit over de ongewenschte opeenhooping van zand ten gevolge van de verstuiving. Adressant geeft daarbij met eenige wenken aan hoe daarm verbetering gebracht kan worden. De Voorz. voegt hieraan toe, dat over deze kwestie reeds geadresseerd is aan het Hoogheemraadschap Rijnland, dat voor het onderhoud moet zorgen. Op een vraag van den heer de Hollan der, of de gemeente hier verbetering aan zal brengen, indien Rijnland het niet doet, antwoordt de Voorz., dat zulks niet ge schieden zal, want het behoort niet tot haar taak. .Een beroepschrift van den heer A. J. de Bruin inzake een geweigerde bouwver gunning wordt in handen gesteld van B. en W. om advies, omdat liet te laat is binnengekomen om door B. en W. behan deld te worden. De heer Alkemade vraagt, of het niet mogelijk is wat spoed te betrachten met dergelijke adressen, waarop do Voorz. zegt, dat het de schuld van adressant zelf is, want hij heeft de beschikking op 8 Sept. ontvangen, doch het beroep kwam eerst op 22 Sept. binnen. Als de heer Alkemade dan opmerkt, dat adressant waarschijnlijk niet geweten heeft, dat er raadsvergadering zou wezen, antwoordt de Voorz., dat men steeds zoo spoedig mogelijk desbetreffende stukken bij B. en W. moet inzenden. De heer Vink vraagt, waarom of er be zwaar is dit adres te behandelen, wijl B. en W. toch de kwestie in haar geheel ken nen. De Voorz. antwoordt, dat er eerst met adressant overleg gepleegd moet worden Op het adres der gemeente Zoeterwoude om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Tweede Kamer tot afschaffing van den zomertijd stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken, niet om de kwestie van het onderwerp zelf, doch wijl destijds besloten is aan dergelijke adressen om adhaesie- ietuigmgen geen gevolg te geven. De heer Balkenende spreekt zich uil voor adhaesiebetuiging, hetgeen bij enkele leden steun vindt. Wethouder Liefferink voert aan, dat de zomertijd voor de badgasten voel genot verschaft, waarJegen de neer Balkonende aanvoert, dat de zomertijd voor de platte landsbevolking veel ongerief en lasten ver oorzaakt. Woth. v. Eeden merkt naar aan leiding hiervan op, dat van den anderen kant de zomertijd voor velen eeu middel van besparihg is. (Geroep: de cokes is niets waard!) Het voorstel-Balkenende wordt verwor pen met 70 stemmen. Vóór stemden do heeren Caspers, Vink, Balkenende, Alke made, v. d. Niet en Admiraal. Ingekomen was nog een adres van den heer L. J. Seuf, waarin hij in beroep komt tegen do weigering inzake de bouwvergun ning, door hem aangevraagd. Adressant voert aan, dat de nieuwe bouwverordening niet van toepassing kon zijn op zijn reeds gedaan verzoek. B. en W. stellen voor het adres af te wijzen, wijl het voorgestelde bouwplan in strijd was met het uitbreidingsplan der gemeente. De heeren Alkemade en v. d. Wiel zijn het niet met B. en W. eens en meenen, dat de aanvrager in zijn recht staat. Langdurig wordt over dit punt nog ge discussieerd, waarop besloten wordt aan het eind der vergadering aan de linnd van de desbetreffende kaart een besluit te ne men. Hierna is de agenda aan de orde. Aanbieding heeft plaats van de gemeen te- en bedrijfsbegrooting 1926 en der ge meente- en bedrijfsrekening 1924. De cij fers hiervan hebben wij deze week reeds gepubliceerd. De secretaris doet vervolgens voorlezing van do voorwaarden, waarop aan de be waarscholen subsidie zal worden verleend De heeren Admiraal en v. d. Niet maken naar aanleiding hiervan verschillende opmerkingen. Laatstgenoemde vond het zoo vreemd, dat hij de personen, die tot de school toegang hebben, niet de raadsleden zijn opgenomen. Spr. zegt, dat het er naar lijkt, dat raadsleden zoo langzamerhand overal buitengesloten worden. Spr. vindt dit glad verkeerd. Een voorstel-Admiraal om den leeftijds grens om subsidie te verleenen to veran deren van 3 jaar in 2* jaar, wordt aange nomen met 76 stemmen. Na eenige besprekingen werd de ver ordening vastgesteld. Een voorstel van B. en W. inzake de loon- en verlofregeling van de werklieden bij de openbare werken in losvast dienst verband wordt op voorstel van B. en W. uitgesteld tot de volgende vergadering, zulks in verband met het feit, dat nog na der overleg gepleegd moet worden. Hierna heeft wijziging plaats van de kindertoeslagregeling in verband met de Pensioenwet. Vervolgens heeft de aanbieding plaats van het gemeenteverslag 1924. B. en W. stellen vervolgens voor te be sluiten tot aankoop van een strook grond van 40 M2. aan den hoek Molenstraat Zeestraat, eigendom van de N. Z. Holl. Tramw. Mij. De kosten bedragen 10 per «M2, terwijl de kosten van aankoop en wegvorbetering in verband daarmede in totaal 700 zullen bedragen. Naar aanleiding van een ingekomen adres van de weeshuismeesters C. M. v. d. lee en P. de Groot om mogelijk te ma ken, dat ook halfwcezen worden opgeno men, stellen B. en W. voor in dien geest het reglement van het weeshuis le wijzi gen. Z. h. st. wordt hiertoe besloUn. B. en. W. stellen vervolgens den Raad voor het salaris van mej. Wijsman, klerk hij de gemeentebedrijven, to verhoogen van ƒ850 tot ƒ1200, in overeenstemming met haar vaste aanstelling bij ie gemeentebe drijven, zulks met ingang van 1 Januari 1926. De heer v. Nes vraagt, wie mej Wijs man heeft aangesteld, waarop de Voorz. antwoordt, dat B. en W. zulks gedaan hebben. De heer v. Nes vond het dan maar beter, dat B. en W. het salaris ook vaststellen, doch de Voorz antwoordt, dat zulks door den Raad moet gesch eden Z. h. s. wordt het voorstel goedgekeurd. Tenslotte stellen B. en W. den raad voor het instituut van rooimeesters op te hef fen, omdat het werk te omvangrijk is geworden voor niet-ambtelijke personen. Het werk wordt nu opgedragen aan den gemeente-opzich ter. Na eenige discussie wordt het voorstel z h. s. aangenomen. Geschiedt v. -iging der begrooting 1925, waarbij de heer Alkemado de aanmerking maakt op de hooge uitgaven 2150) voor vervoer van vuil, terwijl de heer v. d. Wiel de kosten der bijplanting aan de Beeklaan veel te hoog vindt. Hanze. Gisterenavond vergaderde de Hanze onder voorzitterschap van den heer W. P. do Vreede. De notulen worden ge lezen en goedgekeurd. De ingekomen stuk ken worden voorgelezen, betreffende het te houden R. K. Middenstands-Congres te Amsterdam en den Centralen Raad. Ge sproken werd dan over de verschillende leden die zonder te bedanken de vereeni- ging verlaten hebben en aan hun verplich ting tot contributie betalen niet hebben vol daan. Besloten wordt dat als dergelijke le den weer tot de Hanze willen toetreden, dat dan de achterstallige contributie zal moeten worden aangezuiverd. Dit zal ech ter hoogstens een half of een heel jaar kunnen zijn, omdat men bij langer verzuim automatisch geen lid meer is. Hierna wor den drie nieuwe leden geballoteerd. Be noemd werd als afgevaardigde naar den Centralen Raad op 6 October de heer J. H. v .d Werf en als plaatsvervanger de heer C G. J. Alkemade Snr. Besproken werd het gezamelijk optrek ken naar het congres. Hiervoor kan men zich opgeven bij den secretaris, den heer J. W. Roodenrijs. Het program van actie voor den winter werd besproken. Voorgesteld werd om iedere maand bestuursvergadering te houden, zoodat de ingekomen stukken zich niet ophoopen. Het program van actie zal nader gepreciseerd moeten wor den op een volgende vergadering. Verzocht wordt om met het Patroonsfeest op 4 Oct a s. gezamelijk de H. Communie te ontvan gen. De Geest. Adviseur spreekt hiervoor een onwekkend woord. Wie plaA heeft een boekhoudcursua to volgen wordt ver zocht dit kenbaar le maken bij den secreta ris. N Geboren: Eduard, zoon van F. Ou wohand en J. Koopman. Getrouwd: E. Wijnands 24 jaar en P. M. Meeuwenoord 22 jaar C. Olij 22 jaar en M. M. Leijsens 22 jaar L. B. Zuidbroek 27 jaar en E. E. Finke 23 jaar J. v. d. Eijkel 20 jaar en W. C. Minnee 23 jaar. Overleden: Hendrikus Jacobus Rchreuder 77 jaar, wedn. van Fenora Roe- lina Takkenberg Levenl. aangeg. kind van het mann. gesl. van H. van Rhijn en A van Boekei. OEGSTGEEST. Tentoonstelling. Wij vernemen dat de noodzakelijko voorbereiding voor de a.s. poppententoonstelling reeds zoover is ge vorderd, dat de opening op Zondag 4 Oc tober is vastgesteld. Men is thans nog bezig met de samenstelling van het programma, dat begin dezer week per advertentie zal worden bekend gemaakt. Men stelt zich voor, de tentoonstelling ongeveer zes dagen te doen duren. OUDE-WETERING. Verdronken. Donderdagavond is de huisvrouw van D. Schyff, die dien avond in het gezin van H. J. bij de kinderen had opgepast toen zij zich huiswaarts wilde be geven door de duisternis misleid in de Ringvaart geloopen. Toen do vrouw maar steeds niet thuis kwam werd men ongerust en ging op onderzoek uit. Spoedig vond met het lijk van de ongelukkige in de Ringvaart drijven. ROELGFAREMDSVEEN. Verdronken. Woensdagmiddag is het 5-jarig zoontje van A. C. B. alhier toen liet uit de school kwam, waar do kinderen in verband met de Oranjefeesten getrac- teerd waren in een sloot vlak bij de ouder lijke woning gevallen en jammerlijk ver dronken. Oiters. Door den chef-veldwachter J. M. Bijen zijn in den polder alhier op aan wijzing van J. v. d. M. Dz. een 4-tal jonge Otters geschoten. ALKEMADE. Geboren Gerardus Pontianu?, zoon van Christianas van Leeuwen en Agatha Maria Warmerdam Cornelis Johanna, dochter van Gerardus van den Berg en He lena Koeleman Gerardus Hermanus, zoon van Leonardus van Emmerik en Ma ria Adriana Verdel. Ondertrouwd: Petrus van Schep pingen jm oud 28 jaar en Adriana Elisa beth Straathof jd oud 31 jaar. Gehuwd Jacobus Bosman wed. oud 42 jaar met Johanna Boerman jd. opd 26 jaar. Overleden: Wilhelmus Johannes Petrus Booxe, oud 5 jaar. De moord op den makelaar Busch te Amsterdam. Gisteren heeft de 4de Kamer der Am- sterdamscho Rechtbank de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 43-jari- gen bouwkundige M., beklaagd van moord en doodslag, subs, doodslag of geweldple ging, den dood ten gevolge hebbende, ge pleegd op 22 October 1915, op den make laar Busch, wiens, lijk hij in perceel 23 25 aan den Overtoom begraven heeft. De president stelt eerst nog eenige vra gen aan den beklaagde. Hij herinnert hem eraan, dat bij zijn allereerste verhoor in 1915, onmiddellijk na de vermissing van Busch, eenige politiebeambten hem in ver hoor hebben genomen. Voor deze politie beambten heeft hij toen verklaard, dat hij op Vrijdagavond 22 October 1915 door een onbekende is opgebeld, die hem vroeg of Claassen ook bij hem was. Was Busch, al dus de president, toen al dood? Bekl.: Ja, ik herinner mij dat er per te lefoon naar Busch gevraagd is. Toen was deze reeds dood. Dat heb ik ook in 1915 opgegeven. Hoelang na den dood van Busch dat telefoongesprek plaats vond, weet ik niet meer. Ik heb toen gezegd dat hij juist was weggegaan. Dat is mijn eer ste leugen geweest. Maar dat iemand mij gevraagd heeft of Gif assen bij me was, herinner ik me niet. Er is trouwens nooit contact geweest tusschen Claassen en mij. President: Maar volgens uw eigen op gave in 1915 heeft die onbekende toch gevraagd of Claassen bij u was. Er was dus iemand, die het vermoeden had, dat Claassen bij u zou zijn. Bekl.: Dat kan ik me niet herinneren. Maar ik wil er nog wel eens ernstig over nadenken. Pres.: Doe u dat. Nu iets anders. U hebt eerst erkend dat u den doode bestolen hebt Hoe verklaart ge nu, dat bij wat u deedt, toen u de bezittingen van Busch naamt, niet de bedoeling van diefstal voorzat? Hoe verklaart ge deze wijziging? Bekl.: Den eenen tijd staan mij mijn herinneringen zoo, en den anderen tijd weer anders voor den geest. Het is niet mijn bedoeling om op eenig punt iets te vergoelijken. Pres.: Voor den rechter-commissaris.. Bekl.: Ja, er kwamen booze plannen bij me op, dat was do strijd tusschen het hart en do ziel. Het hart is bij den mensch wat de cylinders. Pres.: Daarin kan ik u niet volgen. Een .andere vraag. Waarom hebt go zoo'n haat tegen sommigen, die ge als uw verraders beschouwt? Die haat is bij u zoo sterk, dat ze uw heele aandacht voor het gruwelijke van het gepleegde feit zelf bij u verdringt. Vervolgens wordt gehoord de commissa ris der centrale recherche, de heer Pateer Deze verhaalt de arrestatie van beki in Purmerend en diens overbrenging naar Amsterdam. Bovendien wordt het verbaal voorgelezen van het verhoor, dat get. aan bekl. afnam na zijn aanhouding. Pres.: Was bekl. kalm bij dat verhoor? Get.: Vrij kalm. Pres.: Uw onderzoek naar den schrijver van de anonyme brieven, welke de politie bereikten in zake den moord, zijn zonder resultaat gebleven, nietwaar? Get. antwoordt bevestigend. Pres.: Uw dienst Leeft o.a. ook den met- aar de Kort gehoord nietwaar? Heeft u tegenwerking van hem ondervonden? Get. Pateer: In zooverre, dat hg ons on- juisto verklaringen heeft gedaan omtrent hij zoIE,°P kist geniet- hce'L ,Dat muurtje sloot onmiddellijk Hp?«°P i k'st '"en wij die ontdekking deden riep ik dan ook aanstonds uit: Den hehben"' gedaan heefl' moeten we Bekl. verduidelijkt Liorna dal hij de eerste laag steenen op de kist heeft gelegd, met gemetseld: de steenen Jagen dus los! toen heeft hu de Kort opgedragen daarop verder to metselen. Pres.: Met de Kort toen de kist niet gezien hebben? Got. Pateer: Het is mogelijk, dal hij haar niet gezien hoeft, maar mij dunkt on der het metselen moet de klank 'm vreemd zgn voorgekomen. Daarna wordt voorgeroepen als getuige de lieer Van Slobbe, inspecteur van de centrale recherche. Alvorens tot het verhoor van dezen ge tuige over te gaan, vraagt de president aan bekl. waarom hij aan den rechter commissaris heeft opgegeven, dat hij op de eerste trede van de trap stond, toen hij Busch aangreep, terwijl li ij later altijd heeft gezegd, dat het in de garage is ge beurd, toen Busch wegging. Bekl.: Ik herinner me nu, dat er een verhooginkje van eenige planken waa. waar ik op stond. Getuige Van Slobbe verklaart dan. dat lig na de verklaringen van beklaagde om trent do chantage, welke De Kori gepleegd zou hebben, daarnaar een onderzoek heeft ingesteld. Bekl. had meegedeeld, da: hij den brief met de teekeniag Lewaard had in een geheim laatje in een kleine brand kast, welke hij op zijn kantoor 'ïad l)it brandkastje was in den loop der jaren echter overgegaan in handen van den ma- keiaar Schopman, die de perceeler. 'aan den Overtoom had gekocht. Een brief als bedoeld, noch eenige andere ter zake die nende brief is bij Schopman gevonden Bekl: Deze brief heb ik met eenige an dere briefjes van mej. Kort in het gchei- mo laatjo geborgen. Toen Schopman eige naar van het gebouw was geworden en het kantoor naar de 5de verdieping was verplaatst, moest beklaagde deze lokalitei ten ontruimen. Daar Schopman en diens boekhouder in het lokaal waren, wilde beklaagde het geheime laatje niet openma- ken; den volgenden dag heeft hij er niet meer aan gedacht, en, teen met de andere meubelen ook het brandkastje in het bezit van Schopman was gekomen, heeft hij er niet meer naar durven vragen. Volgens be klaagde moet Schopman de brieven echter bobben gevonden. Beklaagde leidt dit af uit het feit, dat, kort nadat in 1922 de vechtpartij tusschen beklaagde en Schop man had plaats gehad, door diens toedoen in de pers een verhaal is gepubliceerd, waarbij ook de verdwijning van Busch werd opgerakeld. Getuige Van Slobbe verklaart nog. dat hij enkele jaren geleden een bezoek ont ving van de weduwe van Busch. Deze had een brief ontvangen van een juffrouw uit Breda, waarin gezegd werd, dat. indien zij een bewijs wilde teekenen, zij ƒ20 000 zou krijgen. De volgende getuige is ingenieur Kui per, die de kist met het geraamte van Busch heeft opgegraven. Hij heeft be klaagde na diens aanhouding meermalen gehoord over den jongen, die hom zou heb ben geholpen hij het overbrengen van de kist mot het lijk erin van den kelder naar de garage. Eenige malen achteroen heeft bekl. M. een andoren persoon daarvoor aangewezen. Telkens bleek de aanwijzing onjuist. Hij verontschuldigde dit door te zeggen, dat het bijna 10 jaar geleden was, waarop getuige antwoordde: u moet alles voor den geest staan, alsof het gisteren gebeurd was. Getuige verklaart nog, dat de kist zoo netjes In den kuil stond, dat het leek, of wel 10 menschen haar erin hadden geplaatst. Onder de hoeken lagen steenen, bij wijze van fundament. Pres.; Is dat zoo met die steenon? Bekl. antwoordt, dat er steenen onder de--kist waren gelegd. Pres.: Vroeger hebt u dat nooit meege deeld. Bekl.: Neen, die kleinigheden heb ik verwaarloosd. Eerst heb ik de kist in den kuil gezet, haar daarna met een lat opge licht en de steenen eronder geschoven. Na de pauze hooTt de rechtbank den ge tuige Rlaser, vroeger boekhouder van Lichtole Hij zegt dat h'j, na op d<m be* wasten avnnd met Claassen, Lichtele. Lo- rette en Busch in de American Lunchroom te zijn geweest, naar huis is gegaan, toen Busch per taxi vertrokken was. Daarna ia hij naar Lichtele gegaan, waar hij loon Loretle of Claassen weer gezien heeft. W:en ran de (wee weet hij niet moer. De kleermaker v. Pinxteror verklaart kort voor de verdwijning van Busch voor dezen een pak te bobben gemaakt, helzelf* de^ dat gevonden is om het geraamte. En- ke'e malon hoeft get. afbetaling voor dit cosfuum gehad, slechts kle:ne bedragen. Daarna is de post als oninbaar afg&sehre* ven. Get. heeft nog do maat van Busch; het was een fünko. breode, krachtige fi-« .guur. Als gelui ge-desk und! go wordt nu ge* hoord de politie-sche:kundige do heer v. Leddon Hnlsebosch. Doze is onmiddellijk na de vondst van de kist door commlssa* ris Pateen or bij geroepen. Toen hij kwam steunde het muurtje nog op de kist en lag de cernen'plaat er nog overheen Een ge maakte opernng maakte hef moge'ijk om een arm in de kist te krijgen. Ge! heeft op den tast, en later mei l>ohulp van een I eloctrisóhe lrn'aarn, vastges'e'.d dat in de kist menschelijke resten lagen. Merkwaar dig was, dal men met den vulpenhouder, d o gevonden word, onmiddellijk kon schrijven. Overigens was ook het skelet grootendeols vergaan. TTet lag op zijn zijde gebogen in de kid. Om hot lijk zóó r. de betrekkelijk kleine kist te krijgen, is

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3