Tweede Blad Donderdag 24 Sept. 1925 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Da gemeenteraad vergadert op Maandag as dea namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: i lo. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. 2o. Benoeming van oen tijdelijk leeraar ïn de Wiskunde aan het Gymnasium. 3o. Benoeming van een tijdelijk leeraar ïn het Duitsoh aan de Hoogere Burger school mot 5-jarigen cursus. 4o. Idem alsvoren van een tijdelijk lee raar in het Nederlandsch. 5o. Idem alsvoren van een tijdelijke lerares in het Engelsch. 60. Benoeming van' een tijdelijke leera- rcs in de Wiskunde aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. 7o. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school Bui venbodes traat A. 80. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school Ha verstraat A. 9o. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school Zuidsingel B. 10o. Voorstel tot verhuring van een gedeelte wateroppervlak aan de SprieMaak onder de gemeente Warmond, aan K. J. van der Burg. llo. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte sloot achter de huizen aan de noordz:jde van de Oosterdwarssfraat, Sectie K. Nis 965 tot en met 971, ged. 12o. Voorstel in zake het sluiten van Jcasgeldleeningen, gedurende hef 4de kwar taal 1925. 13o. Voorstel in zake het treffen van een dading met de N.V. Centraal Verre- leenkantoor voor Brandstoffen, betreffen de het aan de gemeente toekomend aan deel in het bedrag dat bedoeld kantoor rjin grootverbruikers verschuldigd is. 14 o. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen met Prof. Br. P. G. Plu een overeenkomst aan te gaan. betreffende het \errichten van bacteriologische en sero- üogische onderzoekingen. 15o. Praeadvies op bet verzoek van het Leidsrhe Harmonie Gezelschap „de Post", om toekenning van een subsidie uit de ge meentekas. - löo. Voorstel om den eigenaren van een gedeelte ©loot, gele,gen langs de Os- en Paardcnlaan over een lengte van ongeveer 90 Mte gelasten dat slootgedeelte te dempen en door een riool te vervangen. 17o. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der Gereformeerde School- Yoreemging, voor de aanschaffing van schoolmeubelen en van toesteken voor het onderwijs in lichamelijke oefening ten be hoeve va.n de school aan de Luothoflaan, b. tot het verleenen van medewerking aan het Bestuur der B. K. Par. Jongens scholen onder "R. K. Par. Kerkbestuur, voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen ten behoeve van de inrichting van het gymnastieklokaal der school aan hot Rapenburg No 45; c. tot vaststelling van den desbetreffen- 'den begrootfnesstaat. 18o. Praeadvies op het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Bieren, om de verplichte muil korf voor trekhonden uit de verordenin gen te schrappen. 19o. Verordening, houdende wijziging van de vernrden;ng van 27 Augustus 1923 (Gem.blad No. 31), regelende de heffing van eene belast'ng onder den naam van „Liggeld" in de gemeente Leiden. 20o. Voorstel: a. om afwiïzend te beschikken op het adres der sch ipp er s vereen 'gin 7 „Schut le- vaër", inzake wijziging van de verorde ning regelende de heffing van Haven- ge'd; b. tot vastsfelPng van de verorden'tt» houdende wijziging van de verordening van 27 Augustus 1923 CGem.blad No. 30), regelende de heffing van eene belasting tonder den naam van „Havengeld" in de [gemeente Leiden. 21o. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bijdrage in de kasten van herstel ling van het Leidsche glasraam in de St. Janskerk te Gouda. 22o. Praeadvies op de motie van den 'henr Sch filler, inzake de rcin'n-lng dooT afspuiting van. alle straten, waar vee ge lost en gekeurd, wordt, na afloop van de Veemarkt 23o. Voorstel in zake de beschikbaar stelling van een 2-tal vertrekken van het gebouw „Gravenstem* als ontspanning^ lokaal voor werkloozen. 24o. Voorstel om aan daarvoor in aan merking komende werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners een reductie op den prijs der brandstoffen te verleenen. 25o Voorstel in zake het geven van een 3-tal wintercursrussen in elementair vak onderwijs aan gering geschoolde werk looze arbeiders. 26o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, regelende den redhfs toes tand van de brandwaohis in dienst van de gemeente Leiden; b. tot vaststelling van de •verordening, houdende wijziging van de verorden'Tig van 31 Januari 1918 (Gem.-blad No. 3"1» betreffende de wedden van ambtenaren, in dienst der gemeente Leiden; 0. tot toepass el i jkverklar:ne van art. 23, 2e Ud, van het Algemeen Werklieden- reglement, op de brandwaohts; d. tot toepasseliikverklaring van de ver ordening van 29 Becember 1919 (Gem h1 ad No. 55), betreffende het toezicht op den gezondheidstoestand ran de ambtenaren en werklieden in dienst bij de gemeente Leiden, op de brandwachts. (Voor de toelichting bij deze agenda punten verwijzen wij naar het eerste blad). GemengdeBes-ïeBiten De malversaties bij de N. V. - „Het Witte Kruis." Ongeveer f 150.000 verduisterd. Be mede-directeur van de N. V. Obliga tie-Maatschappij „Het Witte Kruis", de heer M. A. C. B., die wegens verduistering van epn groote som ten nadeele der ven nootschap door de Haagsche politie is ge arresteerd, is ter beschikking van de justi tie gesteld en in het Huis van Bewaring te Ben Haag ingesloten. Naar 't voorloopig onderzoek der politie heeft uitgewezen, beloopt het totale be drag, dat door den heer B. verduisterd is, ongeveer anderhalve ton. De moord te Nederweert. Verlaten aan den weg doodgebloed. Omtrent den moord op den onbezoldig- dton rijksveldwachter P. Verkennis, ge pleegd te Nederweert, vernemen wij nog het volgende: Gisternacht omstreeks 12 uur reed de onbezoldigde rijksveldwachter Verkennis, tevens jachtopziener en opzichter van de visscherij van den heer von Russel te Weert, komende van de visscherij te Ne derweert waarover hij toezicht hield, per fiets naar huis. Nog voor hij de kom der ce mcemte Nederweert, waar momenteel ker mis wordt gevierd, had verlaten, werd hij overvallen door een tweetal personen, ze kere J. B. en J. C. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij een der. verdachten, vermoedelijk C., een mes trok en daarme de den veldwachter een vijftal zeer diepe messteken in den rug toebracht, alsmede een verwonding op het hoofd. Be versla^ gene zeeg ineen en bleef op den kant van den weg liggen, waar hij door de onverla^ ten aan zijn lot werd overgelaten. Badend in zijn bloed werd hij daar even later go- vonden door een passeerenden auto van een heer uit Helmond. Beze heer waar schuwde de politie alsmede den geneesheer dr. de Wouw uit Nederweert, die echter toen hij ter plaatse kwam slechts den dood kon constateeren. Be man heeft vermoe delijk slechts een kwartier na het gebeur de geleefd. Inmiddels was de zwager van den verslagene komen opdagen die ach terop was' gefietst, doch zonder licht rij dend blijkbaar den verslageno niet had zien liggen. Beze zwager had een hoofd wonde en een verwonding aan de handen, welke wonden hij had bekomen van een tweetal personen, vermoedelijk dezelfden als hierboven. Hij had hen gevraagd of zij Verkennis niet hadden gezien. Het slachtoffer werd naar het gemeentehuis overgebracht, terwijl de rijkspolitie, bijge staan door de gemeentepolitie, terstond xle streek afzocht naar de daders. Gisteroch tend om half vijf werden deze gevonden en gearresteerd. Ook werd een broer van O. in arrest gesteld, doch deze is weer vrij gelaten. Gisteren arriveerde te Nederweert het parket uit Roermond onder leiding van den substituut griffier mr. dr. Rieder. Ben geheelcn dag bleef het parket ten gemeen tehuize van Nederweert ten einde de ver dachten te hooren. Intusscken werd door de geneesheeren de Wouw en Smit de lijk schouwing gehouden. Het lijk ziet er vree- selijk verminkt uit Be man is ongveer 80 jaar oud. Hij laat een vrouw en drie kin deren na. Be beide verwachten, namelijk de 25-jarige J. H. B. en de 24-jarige J. H. C. zijn heden naar Roermond gebracht ter beschikking van den officier van justi tie aldaar. Er heerscht diepe verslagenheid onder de vreedzame bevolking van het kermis vierende dorpje Nederweert. Doodelijke ongelukken. Gistermiddag is te Amsterdam in de Ferdinand Bolstraat een 12-jarige jongen door een auto, die door een anderen ge sleept werd, overreden. Be knaap werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. Volgens getuigen moet hij spelende onder den wagen zijn geraakt. 't Is gebleken, dat de jongen, ondanks de waarschuwingen van het publiek; achter op den voorsten auto wilde klimmen. Be jongen liet den auto los, en wilde er ach ter om, den weg oversteken. Hierbij zag hij het touw niet, viel er over en geraakte onder den tweeden auto, die geladen was. Be knaap werd zwaar verminkt en was dadelijk dood. Dinsdagmiddag geraakte het 5-jarig zopntje van hot echtpaar KolbrinkMein- ders te Benekamp onder een wagen met steenen. Het wiel van den zwaarbeladen wagen ging over het hoofdje. Het jongetje was daardoor onmiddellijk dood. Verdronken. Hot 2-jarig zoontje van W. F. in den Hoef te Mijdrecht geraakte te water en bleek, hoewel spoedig op het droge ge bracht reeds te zijn overleden. Een lading patronen In de borst. Gisternacht is te Sittard in de nabij heid van de Buitsche grens een zekere S. uit Sittard, door de Buitsche commiezen aangeschoten. Zwaar gewond werd de man met een wagen weggebracht. Hij heeft zeer veel bloed verloren, daar hij een heele lading patronen in de borst had ge kregen. Hij zal er waarschijnlijk het le ven niet afbrengen. Geen misdrijf. Wij meldden, dat de vrouw van A. B., te Tilburg, bij de politie aangifte had ge daan, dat zij haar 81-jarige echtgenoot met afgesneden hals, badende in zijn bloed, in de echtelijke woning had aange troffen. Aanvankelijk vermoedde men, dat de vrouw schuld had en men met een misdrijf te doen had. Achteraf bleek vast te staan, dat hier een zelfmoord was ge pleegd. „Tel." Brand. Boordat een jongentje van 4 Jaar met lucifers het hooi in de schuur had in brand gestoken, brandde de arbeidersbehuizing van den heer A. Kroes te Helium geheel kwamen in de vlammen om. Niets werd van den inboedel gered. Met groote moeite werd nog een kind gered, dat te#bed lag en waar van de moeder op eenigen afstand aard appelen rooide. Be moeder kon, door een raam in te duwen, het kind nog redden, waarbij zij eenige verwondingen opliep. Verzekering dekt de schade. Het huis Is voor 2000 verzekerd. De fraude bij den Ned. Graf. Bond. Omtrent de aanhouding van den 2den penningmeester van den Nederlandschen Grafischen Bond, den heer C. A. C., ver neemt het IJ. B., dat de arrestatie berustte op een bloot toeval. Be heer C. keerde Dins- dag naar zijn woning terug; een der huis- genooten begaf zich toen onmiddellijk naar het secretariaat van den Bond om van deze thuiskomst kennis te geven. Een recher cheur die zich op dat oogenblik ook in het gebouw bevond, kwam dit nieuws ter oore, en even later was de heer C. reeds in zijn woning gearresteerd. In September van dit jaar rees op een bestuursvergadering van den Bond twijfel aan bet juiste beheer der financiën; de penningmeester achtte het toen raadzamer maar het hazenpad te bie zen en den achtsten September verdween hij naar Antwerpen: Bij zijn aanhouding bleek hij niets meer In zijn bezit te hebben van het verduisterde bedrag, dat toch meer dan twintig duizend gulden beliep. C. be heerde in zijn functie van tweede penning meester verscheidene kassen: de werkloo- zenkas, het bondsziekenfonds, het fonds voor uitkeering bij overlijden en het fonds voor steun aan uitgetrokken werkloozen. Bij het voorloopig onderzoek is gebleken, dat C. bij herhaling bedragen opnam, die gestort waren op Utrechtsche banken, door middel van valsche hardteekeningen. Hij zal dan ook niet alleen vervolgd worden wegens verduistering, maar ook wegens valschheid in geschrifte. De verduisteringszaak te Tilburg. In aansluiting met het bericht over de malvesaties bij de N. V. Steenkolenhandel „Noord-Brabant" te Tilburg, kan nog ge meld worden, dat het verduisterde bedrag op f 25.000 wordt geschat. Eerst na lang durig onderzoek zal het Juiste bedrag vastgesteld kunnen worden. Be N.V. zet pl.m. twee miilioen'gulden per jaar om, zoodat hot lang duurde, voor de malversa ties zijn ontdekt. Behajve de directeur P. J. v. H., is ook als verdacht van mede plichtigheid aangehouden de kassier A. J. de B. Beide aangehoudenen zijn reeds ter beschikking van de justitie gesteld. Be malversaties kunnen over een langen tijd loopen. Bo boekhouding was schijnbaar in orde. Thans is aan het licht gekomen, dat de boekhouding al sinds eenigen tijd on volledig was. Zooals gezegd, wordt het verduisterde bedrag op 25.000 geschat, doch de mogelijkheid is niet buitengeslo ten, dat het aanzienlijk hooger is. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het gemeen tehuis van Eindhoven. Be inbrekers heb ban zich aan den achterkant van het ge bouw toegang verschaft en uit de brand kast van het bureau van den Burgerlijken Stand met een sleutel, die daar gevonden werd, een bedrag van ongeveer f 1000 ont vreemd. Be andere bureaux zijn ongemoeid gelaten. Van de daders is tot nog toe geen spoor ontdekt. Aangehouden. Boor de politie te Rucphen zijn In samen werking met de gemeentepolitie van Haar lemmermeer in deze laatste gemeente ge arresteerd de 28-Jarlge J. J. en de 20-Ja- rige J. N. beiden woonachtig te Rucphen, doch tijdelijk werkzaam bij landbouwers ts Haarlemmermeer. Zij worden verdacht van diefstal door middel van braak te Ruophen gepleegd. Beiden zijn heden op transport naar Rucphen gesteld. Vier Jaren gratis gewoond en bovendien huur opgestreken. Een zonderlinge geschiedenis is. volgens de „L. K." dezer dagen ontdekt Dij den verkoop van een aan de gemeente Maas tricht behoorend terrein met daarop staand pand no. 8 aan de Bleekerij aldaar. Terrein en pond zijn in 1920 aangekocht in verband met den bouw van het gebouw van den Warenkeuringsdienet. Het pand kan gerestaureerd worden en is blijven be staan. Het is sindsdien bewoond geworden door zekeren F., die nimmer huur heeft betaald en bovendien 27 per maand huur heeft geind voor een terrein, dat eveneens aan de gemeente toebehoorde. Een en ander is eerst thans aan het licht gekomen en een onderzoek zal worden in gesteld, hoe het mogelijk is, dat een der gelijk feit heeft kunnen plaats vinden. Nfei-siemnTBr»; Te Arnhem zullen 400 personen straf- rechteftjk worden vervolgd wegens het niet voldoen aan hun stemplicht hij de jongste verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Een ongewone pallngvangst. Bij den veehouder G. van S., te Mijdrecht gaf plotseling de drinkwaterkraan geen water meer. Bij onderzoek bleek deze ver stopt te zitten met niet minder dan bijna 2 pond paling. Buitenl. Berichten Ernstig ongeluk bij de manoeuvres In Estland. Uit Riga wordt blijkens een draadloos N. T. A.-bericht gemeld, dat er Maandag bij de legermanoeuvres in Estland twee ge pantserde treinen met elkaar in botsing zijn gekomen, waardoor 5 man werden ge dood en 10 gewond. Nieuwe goden op den Olympus. Boor de Grieksche gendarmerie' is op den Olympus eene rooverbende vernietigd, wier hoofden, waarop eene belooning van 1 mii lioen drachmen was gesteld, te Ekaterina openlijk tentoongesteld werden. Een Belgisch schip vermist. Men is te Antwerpen zonder nieuws van het Belgische s.s. „Gertrude", dat op 22 Februari uit Antwerpen naar Vancouver was vertrokken met een groote lading al cohol aan boord. Het sohip wordt, met zijn bemanning van 19 man, als verloren beschouwd. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.35 Mimchen *485 M. Concert Newr.i.stle 400 M. Muziek. 4.50 Berlijn 500 M. Middagconcert. Dortmund 288 M. Populair concert. Frankfort 470 M. Middagconcert. Ham burg 895 M Concert. 5.05 Manchester 475 M. Gramophoon* muziek Radio-Paris 1750 M. Concert 5.20 Brussel 265 M. Kindermatinóe. E'berfold 259 M. Populair uurtje. Zfirich 515 M. Concert. 0.Hilversum 1050 M. Vóór-avond* concert. 0 20 Birm oghnm 475 M. Concert Hamburg 395 M. Concert. 7.20 Miinchem 485 M. Pianoconcert. 8.20 Bavenlry 1600 M. Sandler and The Orchestra. Relayed from Grand Ho tel, Eeastbourne. The Orchestra: Grande Fantasie. „La Tosca" (Puccini). Olive Slurgess: Selec ted The Orchestra: Overture, „Tannhau* ser" (Wagner). Olive Sfcu rgess: Selected. Violin solo: „Ghent Himdou" (Rimsky* Konsakoe); „Valse Triste** (Sibelius). 9.15 The Opera „Gianni SehiceM" (Puccini). First Performance bv the Bri tish National Opera Company. Relayed from Theatre Royal. Leed©. 8.20 Londlen 805 M. Rond de s'at'ora, waarna "kamermuziek. Birmingham 475 M. Concert. Manchester 375 M. Svm- phonieooncert. 8.35 Brussel 265 M Concert. D« BPdt 1100 M. "Weorbericbt. 8.50 Berlijn BOO M". Concert. Ham* burg 395 M. Een plat-dutisch speL Milnfrter 410 M. FlorJtaed r. Reuter-avond Zflrieh 515 M. Concert. 0.Hilversum 1050 M. Aansluiting aan het resfamrant Royal te den Haag. 9.05 Radio-Porte 1750 M. Concert. Rome 425 M. Fra.srmenten van de operA- „Fedora" 0.20 München 485 M. Tooneel. 9.85 Petit Portelen 845 M. Concert 10.50 Alle Br'tsrhe «fatione: The Savjjf .metro" in Napels. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten te dezer dagen in Napels de eerste lijn van den ondergrondschen spoorweg geopend. Een trein met oen honderd perso nen verliet het Centraal Station om in 35 minuten onder de Piazza Cavour, Monte Santo, Fuorigrotta en de Piazza Amedeo door het station van Pozzuoli te bereiken De tram boven den grond doet er li uur over. Be lijn, die 18 km. lang is, heeft 115 miilioen lire gekost. Hei mooie voorbeeld van oorlogs berichtgeving. Het Londensche weekblad, The Nation bevat een brief van A. Ponsonhy met het volgende mooie voorbeeld van oorlogsbe richtgeving uit het eerste jaar v.111 den ^llcfnische Zeitung. „Toen cio vai van" Antwerpen hier bekend werd, zijn do klok ken geluid" (namelijk in Duitschland). Matin. „Volgens een bericht in de Kölnische Ztg. heeft de geestelijkheid te .Antwerpen bevel gekregen tot het luiden der klokken nadat de plaats door de Duit- 8chers bezet was" Times. .Volgens een bericht uit Keu len aan de Matin zijn al de Belgische priesters, die geweigerd hehbon de klok ken te luiden na den val van Antwerpen uit hun ambt ontslagen". Gorriera de la Sera. „Volgens een be richt uit Keulen via Parijs in de Times zijn de ongelukkige Belgische priesters, die geweigerd hebben de klokken te laten luiden na den val van Antwerpen, tot dwangarbeid veroordeeld". Matin. „Volgens een bericht uit Keu len via Londen in de Corriera de la Sera is het inderdaad waar dat de barbaarsche veroveraars van Antwerpen de ongelukki ge priesters, die weigerden de klokken te laten luiden, gruwelijk gestraft hebben om die heldhaftige weigering. Zij werden als levende klepels in de klokken gehangen met hun hoofd naar omlaag". Lord Ponsonhy heeft al die mooie uit knipsels bewaard. Engolsche ongavcllen-statistiek. Gedurende het laatste jaar zijn in Enge* land bij aouto- en andere verkeersonge vallen bijna vierduizend personen gedood en 100.000 gewond. Dit ongevallen-vraagstuk wordt op het oogehblik besproken en algemeen wordt verwacht, dat het kabinet, dat de volgende week bijeenkomt, zal besluiten een onder zoek te doen instellen. JOHANNES PISTORIUS W0ER0ENSI8. 1 door J. W. GUNST 1). ƒ19 Secretaris van Woerden In het ver leden dier stad veel belang stellend, heb ik destijds ook kennis genomen van de arti kelen door ds. Gunst, gepubliceerd in het Gereformeerd Theologisch Tijdschrift" 2) over Jan de Bakker. Nu deze schrijver als Verbetering en aanvulling zijner artikelen onder bovenstaanden titel een werk heeft doen verschijnen, heb ik met vernieuwde belangstelling dit 374 bladzijden dikke, uiterlijk wel-verzorgde boek, ter hand go- domen. Ik moet erkennen, dat Ds. Gunst met pnjzenswaardigen ijver heeft getracht Dijeen te brengen wat over Jan de Bakker s te vinden. Alleen hij, die zich wel eens met geschiedvorsching heeft bezig gehou- i?n' ^an begrijpen, welk een reuzenarbeid ter door Bs. Gunst te verricht. Ik heb het ook doorgeworsteld en het weggelegdmet ewondering voor de prestaties van den ver 'V* maar onvoldaan. De schrij- deeft Woerden's archieven ten gunste n Jan de Bakker willen doen spreken. Deze poging is, zoo niet geheel, dan toch, jammer genoeg, grootendeels mislukt. Uit de archieven van "Woerden kunnen in het tijdperk van Johannes Pistorius vrijwel alleen de stadsrekeningen eenig licht ontsteken. Beze rekeningen houden uit den aard der zaak alleen boekingen in van ontvangsten en uitgaven. De posten zijn echter dikwijls vrij uitvoerig omschreven en als zoodanig kunnen zij, in verband ge bracht met andere gegevens, dikwijls op heldering verschaffen. Familienamen ko men er in het laatst der 15e en begin der 16e eeuw weinig in voor. Een persoon wordt er in den regel met zijn voornaam aangeduid, dikwijls door vermelding van zijn beroep, anders door den voornaam van zijn vader met bijvoeging van: zoon. Dat men met veelvuldig voorkomende voornamen dus uiterst voorzichtig moet zijn en als men denzelfden naam op ver schillende plaatsen ontmoet zonder nadere aanduiding, men absoluut geen zekerheid heeft met denzelfden persoon te doen te hebben, zal een ieder begrijpen. Nu heeft Da. Gunst uit vooringenomen heid met zijn held, verschillende feiten en zaken, eerst dikwijls wel schoorvoetend en aarzelend, als waarheid aangenomen, doch zijn boek vervolgend als onomstootelijke waarheid behandeld, wat hierop volstrekt geen aanspraak mag maken. Op deze fei ten heeft hij redeneeringen gebouwd, er conclusies uitgetrokken die degelijken grond missen en derhalve als in de lucht hangen. De methode om archieven aldus te doen spreken is wel eigenaardig. De vader van Jan de Bakker, die te Woerden koster was, heette Jan Dircksz., d.i. Jan, zoon van Dirk. Nu komt er in de stadsrekeningen van dien tijd een zekeren Dirk Jansz. voor, die het vak van timmer man en metselaar uitoefende. Deze is nu aanstonds voor Ds. Gunst de vader van Jan Dircksz, doch het bewijs daarvoor wordt niet geleverd. Op dezelfde wijze re- deneerend zou ik uit de archieven heel de naaste familie van Jan de Bakker kunnen halen. Zijn moeder heette dan: Elisabeth. Immers in de rekening van 1505'06 komt aan het einde voor: „Item lyabet Jan Dircksz.". Het volgend jaar 1506'07 was Rein i er Dircksz en in 1507—'08 Dirck Jansz Burgemeester, de eerste zeker een oom, de tweede de grootvader van Jan de Bakker? Ettelijke jaren later in 1523'24, werd het Burgemeesterambt bekleed door Otto D i r 0 k s z en Claes Dircksz, weer twee ooms van Jan de Bakker? De laatste volgens Da. Gunst zeker. want hij brengt als executeur testamentair in 1525 vier Rijnsche guldens in: „van de eerste mysse geit van broeckelen" (blz. 186). Hoe Bs. Gunst er aan komt dat Claes Dircksz dit als executeur ^gedaan heeft begrijp ik niet. Be archieven spreken er niet van en hij kan dat geld even goed als burgemeester ingebracht hebben. Ik heb er niets op tegen dat al die burgemeesters ooms enz. zijn geweest van Jan de Bakker, alleen maar: het te uit de archieven en ook niet van elders te bewijzen. Als ik de ar chieven wilde laten spreken zooals Ds. Gunst het doet, dan kan ik aantoonen dat Jan de Bakker zelf tweemaal burgemees ter van Woerden is geweest, eens in 1506 '07, toen hij 7 of 8 jaar oud was en later in 1521'22, want in beide jaren komt een Jan Jansz als burgemeester voor en Jan Jansz was toch de eigenlijke najim van Jan de Bakker. Met Cornelia, de zuster van Jan de Bak ker, is Ds. Gunst al even onfortuinlijk als met Jan zei ven. In de rekening van 1514'15 leest hij dat „N e e 1 dyo ooster" tien stuivers ont ving voor het brengen van een brierf naar Den Haag en nu legt hij aanstonds beslag op N e e 1 als zuster van Jan de Bakker. Edochdie N e e 1 was geen zwakke vrouw, maar een stevige werkman, zooals blijkt uit do rekening van 1529'30, waar onder de 24 opperlieden die aan de oude brug „gewrocht" gewerkt) hebben, ook Neel die Coster voorkomt. Zoo zou ik door kunnen gaan, doch het is ondoenlijk op alle ar chief slak ken zout te leggen. We zouden daartoe een boek moeten schrijven even dik als dat van Ds. Gunst. Derhalve nog slechts enkele opmerkin gen. Bs. Gunst begint zijn boek -met het poortje in de Kazernestraat, waardoor, volgens de overlevering. Jan de Bakker '9 nachts heimelijk naar de stadsgracht en verder naar Don Haag gevoerd is. Doch met volksoverleveringen moet een ge schiedschrijver voorzichtig zijn. Zoo is het bijv. ook volksoverlevering in Woerden, dat het carillon van de Groote kerk door de bewoners van Oudewater ia gestolen; dat de Archieven der stad (en dit staat nog wol in weten- schapelijke werken), door de Franschea verbrand zijn, enz., terwijl toch een ieder, dio iets van de geschiedenis van Woerden afweet, overtuigd is, dat al die overleverin gen met de waarheid In strijd zijn. Ds. Gunst neemt ook aan, dat de overle vering omtrent dat poortje geen historte

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3