Mijnhardt's Salmiak Boelseïaersïraa?. ïlel ïeit werd beEend, doch bekl. uitte zijn verwondering, dat hij niet eerst gewaarschuwd was. Uitspraak 2 of 2 dagen. Voor hetzelfde feit stond terecht T. IJ. Deze had anderen bewerkt een eind verder te gaan staan, want dan kon de politie hen toch niets maken. Bovendien had hij nog meer grapjes te vertellen gehad, waar om de Kantonrechter het noodig oordeel de bekl. een geldboete op te leggen van 5 subs. 5 dagen hechtenis. Bekl. kwam te gen dit vonnis in verzet en teekende appèl aan. M. A. K. te Zwammerdam had aan haar verplichting niet voldaan om op 1 Juli te komen stemmen. Bekl. zeide niet van huis gekund te hebben. Haar man had een verlof zaak en daar hij uitstedig was kon zij niet van huis. Vonnis f 2 subs. 2 dagen. J. J. B. S. te Zwammerdam, stond te recht voor hetzelfde feit. Bekl. had tegen stemmen gewetensbezwaren en wel op grond van Gods woord. Hij beriep zich o.m. óp 2 Cor. 6:14 waar geschreven staat: Trekt niet een ander juk aan met de onge- loovigen. Een regeering van ongeloovigen en gelodvigen had op grond hiervan geen nut, waarom hij ook een dergelijke regee ring niet wilde steunen door zijn stem uit te brengen. Vonnis 2 of 2 dagen. J. v. d. B. te Alphen had niet gestemd, om reden hem bij een vorige stemming was gezegd, dat iemand die een straftijd van 4 jaar achter den rug had niet mocht stemmen. Vonnis 2 of 2 dagen. M. de G. te Alphen, was niet ter stembus gekomen. Bekl. had echter een verklaring dat zij door te laten aankomst van den trein, het stembureau tusschentijds reeds gesloten was, waarom de Kantonrechter haar vrij sprak. G. L. 2 of 2 dagen; B. H. f 1 of 1 dag; J. G. 2 of 2 dagen; W. H. 8 of 8 dagen r Langs 3en Weg 3fe 3e me? 20 personen bezette auto moest volgen, bevinden zich •talrijke ravijnen, terwijl hij zeer bochtig is. Een dezer bochten werd door den chauf 'feur, die met den weg niet goed bekend was, te scherp genomen, zoodat de auto in een ravijn stortte. Een reddingsbrigade werd uitgezonden, 3ie echter veel te laat op de plaats des onheils aankwam. Bijzonderheden over de catastrophe ont breken nog, doch met zekerheid wordt aangenomen, dat alle 20 personen om het leven zijn gekomen. Hevige stormen In Engeland. Zeer hevige stormen hebben tijdens het weckend gewoed boven alle districten van Engeland en Wales. Aanzienlijke schade is toegebracht door overstroomingen en de krachtige winden hebben de telefoon- en telegraafverbindingen gestoord. De grootste schade is toegebracht te Birmingham waar een kleine rivier buiten haar oevers trad en 100 huizen onder wa ter kwamen te staan. De politie gaf den bewoners bevel, de huizen te' verlaten, uit vrees voor instor ten. Zeven of acht straten liepen onder water. De tenten van het militaire kamp in Salisbury doorstonden het slechte weer goed en leden bijna geen schade. Overstroomingen In Frankrijk. Uit Epinal wordt gemeld, dat de Mo selle in de laatste dagen door de aanhou dende regens sterk is gestegen en bij Re- miremont buiten de oevers is getreden. Te Epinal staan de kelders onder water. Botsing van pantserauto's. Bij de Estlandsche manoeuvres heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Op den weg WalkReval zijn namelijk twee pantserauto's tegen elkaar gebotst, met het gevolg dat 5 militairen gedood en 8 gewond zijn. Aanvaring In het Kanaal. De tusschen Dover en Galais varende ka naalboot „Empress" is bij Dover met den Zweedschen schoener „Prima" in aanva ring gekomen. Het stoomschip kon nog op eigen kracht, ondanks de zware averij, de haven van Dover bereiken en de passa giers aan land zetten. Maalderij In Verviers afgebrand. Te Verviers is gisterennacht brand uit gebroken in de maalderij van Wetzels. Spoedig stonden de vier verdiepingen in lichte laaie. De brandweer is er met moeite in geslaacd, de belendende perceelen te be houden. De maalderij is met alle machines en een voorraad van ongeveer 100.000 Kg. bloem en tarwe, een prooi der vlammen ge worden. De schade wordt voorloopig op 3 mil- lioen francs geschat. Een beestmensch gearresteerd. Door de politie te Praag is gearresteerd een zekere Bazant uit Tarnowitz, die be kend heeft drie weken geleden in de Ta tra ,Sltett1«MB54gê5raöht Daarna heeft hij haar van haar juweelen en alle overige voorwerpen van waarde beroofd, en het lijk onder een hoop steenen begraven. Den volgenden dag vermoordde hij even eens in de Tatra een andere geliefde door 'twee revolverschoten. Ook deze beroofde Lij en begroef het lijk hoog in de bergen. Op 17 dezer werd ten slotte nog een moord door hem gepleegd in Kuttenberg (Tsjech oslovakije) op een zekere Anna Riha. Eerst bracht hij haar vier slagen met een hamer op haar hoofd toe. Daarna loste hij eenige revolverschoten op haar, waarna hij haar met benzine begoot en vervolgens in brand stak. Het meisje bracht er wonder boven wonder het leven af en Wordt thans in een ziekenhuis verpleegd. Vreeselijke lynchpartijen In de Ver. Staten. Een neger, Evy genaamd, is door boe ren bij New Albany (Mississippi) levend verbrand .Hij had een blank "meisje aan gevallen en was Vrijdag gearresteerd. Toen hij Zondag door politiebeambten naar een veiliger gevangenis werd over gebracht, maakte de menigte zich van hem meester. Hij werd naar de plaats, waar de misdaad gepleegd was, gevoerd, daar aan een paal gebonden, en nadat zijn kleeding met olie overgoten was, ver brand. Een ander slachtoffer van een lynch partij was zekere Dixon, een neger, die in het krankzinnigengesticht te Milledgevilïe (Georgië) werd verpleegd. Een der vrou welijke beambten had hij dood geslagen. Een verontwaardigde menigte drong daar op het gebouw binnen en nam den neger mede naar het bosch, waar hij aan een boom gebonden en vervolgens met stok ken dood geranseld werd. Muiterij In een Poolsche gevangenis. In de strafgevangenis te Kielce (Polen) la onder 120 gevangenen een muiterij uit gebroken. Zij vermoordden de bewakers 'en verwondden andere gevangenis-beamb ten. In de gevangenis ontspon zich een verbitterde strijd tusschen de beambten en 3e muiters, welke laatsten twintig kara bijnen in handen wisten te krijgen. Daar na overweldigden de gevangenen de be ambten en stelden de andere gevangenen In vrijheid. De toegesnelde politie, ter Sterkte van 50 man, slaagde er niet In, de muiters te kalmeeren, zoodat de politie 'genoodzaakt was, de gevangen gehouden beambten te bevrijden. Bij de daarop ge- rlgde bestorming der gevangenis werden politie-agenten gedood en 11 ernstig ge grond. Waar de auto's In Brussel bleven. Te Brussel werden den laatsten tijd her haaldelijk door een blijkbaar georgani- leerde bende onbeheerd aan den openba- ïen weg staande auto's gestolen. Na een (rftgebreid onderzoek is de politie er thans in geslaagd vijf chauffeurs en een vrouw aan ïe Fou3en. De gestolen auto's werden bij een garagehouder te Ukkel, bij Brussel ondergebracht, waar ze onherkenbaar ver anderd werden. Reeds zijn zes auto's teruggevonden. Men verwacht nog meer arrestaties. Inpezonden Mededeeling. 5491 tabletten. Rond Model Bij Verkoudheid aangenaam en geneeskrachtig Flacons 40 en 60 cent. Bij Apotn. en Drogisten Nederlandsch Oost-indië. Zware brand in oen theefabriek bij Batavia. Een schade van 2 ton. Aneta seint uit Batavia: De theefabriek Boekanegara, in de afd. Krawang, waar van eigenaresse is de Mij. tot exploitatie van de Pamanoekan- en Tjiasemlanden, is geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade bedraagt 200.000. KERKHBEUUgS De bekroning van Pater Friethoff O. P. Door de Theologische Faculteit der Universiteit te Utrecht. Na de rectorale rede van Prof. Dr. H. F. Nlerstrasz bij het openen van het nieuwe academiejaar, had in het groot-auditorium van de Universiteit te Utrecht, de plechti ge bekroning plaats van Pater G. Friethoff O. P. voor zijn antwoord op een prijsvraag der theologische faculteit, waarvan de in houd was: een vergelijkende studie te ge ven tusschen de praedestlnatieleer van Thomas van Aquino en die van Calvijn. Het bekroonde antwoord was ingekomen onder het motto: Jes. 4610. „Ik zal al mijn welbehagen doen". Na de beoordeeling bleek Pater C. X. I. M. Friethoff O. P. uit het klooster te Hulssen, er de schrijver van - te zijn. Uit het verslag, dat, na waardeerende woorden van den rector magnif., namens de Theologische Faculteit, door den secre taris van den Senaat, Prof. Mr. Suyling, werd voorgelezen, lichten we enkele pas sages: „Deze behandeling getuigt niet alleen van degelijke studie, maar ook van een be- heerschen der stof, die den schrijver in staat stelt een beknopt en toch duidelijk beeld te geven van de zaak, waar het om gaat. Het verdienstelijke van deze verhan deling bestaat hierin, dat de schrijver aan toont, dat de overeenkomst tusschen Tho mas van Aquino en Calxijn voor een groot deel schijnbaar is, en dat bij nader toezien ahchta overeenkomst schil van zaken." „Hij toont aan, dat men, wil men de bei de systemen in hun diepste wezen kennen, zich tot de eerste bronnen, de werken van do schrijvers zeiven, heeft te wenden, Dat is de juiste methode. Hij wijst gedurig op het beginsel waaruit heider uiteenzetting voortspruit en waaruit noodzakelijkerwijze het verschil van beschouwing moet volgen." „Wel heeft schr. zich wat al te streng be perkt tot het opgegeven onderwerp. Maar de wijze waarop hij zijn onderwerp heeft behandeld, getuigt van wetenschappelijken zin. Hij heeft zijn doel vast in het oog ge houden, alle afdwalen op zijwegen verme den, de gegevens juist gewaardeerd en in een kort en bondig betoog samengevoegd op een wijze, die het mogelijk maakt duidelijk het verschil te zien tusschen de praedisti- natieleer van Thomas en die van Calvijn. Het is daarom, dat de Theologische Fa culteit deze verhandeling de bekroning waardig acht." Aan Pater Friethoff, wiens verschijning in habijt een begrijpelijks nieuwsgierigheid en verwondering wekte in de Kapittelzaal der Domkerk, werd daarna de gouden pen ning met inschrift uitgereikt. „Ctr." Zilveren Priesterfeest van Father Dr. Ahaus. De directeur en stichter van het St. Jo- seph-Studiehuis der missionarissen van Mill-Hill rev. father dr. H. Ahaus te Til burg, vierde gisteren zijn zilveren priester- jubilé. De buurtschap van het klooster had ver sleringen aangebracht en Maandagavond werd father Ahaus in een open landauer begeleid door een eerewacht te paard naar het missiehuis gebracht. Aan den ingang van het klooster bereidde de studenten hun dirocteür een. grootsche hulde. Gisteren was het feest binnen de muren van het Missiehuis, welk feest werd bijge woond door Mgr. J. Biermans, den alge- meenen overste van de congregatie. Er weird receptie geboiud'etn: in de z/". ,,te«airoom" van het St. Joseph Studiehuis. De stroom van Megramimen en kaartjes 1 hield aan, talrijke bloemstukken kwamen binnen, en voor het huis geleek bet een reusachtig autopark. Het ie ondoenlijk de verschillende colle ges te noemen die Dr. Ahaus kwamen compliimenteeren. Voor een enkel willen wij een uitzondering maken. Ondier lei ding van den ZeerEerw. heer Dr. J. Ie Bland, pastoor der parochie Goirke, was een comité tot stand gekomen van notabe len uit de Stad, die aan Dr. Ahaus een fee'stgave wilde aanbieden. Dit oornité. bet- staande wit 40 personen, was in pleno aanwezig. De heer H. Blomjoua, lid der Eerste Kamer, voerde het woord. Spr. huldigde d'en jubilaris als priester, als op voeder en als mensch en bood hem als feestgave wilden aanbieden. Dit comité, be- eener studiebeurs, die, Booals het comité wen'sdb'te, Dr. Ahaus-beurs zou boeten. Zichtbaar ontroerd dankte de jubilaris voor dit groofce blijk van genegenheid. Hij pTecs Tilburg om zTJn groofe edelmoedig heid en godsdienstzin, zeide gaarne dit geschenk te aanvaarden, doch zij zou niet mogen heetten, Dr. Ahaus-beurs maar Til- burgscitoe studie-beurs. Nog wenschen wij hier melding te ma ken van een telegram dat Dr. Ahaus uit Rome ontving waarb'j hem de bizon dere Zegen van Z. H, den Paus werd verleend'. In dten namiddag celebreerde de j ubiila/- ris nog een plechtig lof, waarmede het oifficieele feest eindigde. De studenten maken er evenwel een triduum van en zul len nog twee dagen jubelen over het zil veren priesterfeest van hun directeur. Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Nieuw- Dordrecht (Klazienaveen) den WalEerw. heer M. H. Weller (16 Aug. 1.1. priester gewijd). Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater Th. B. A. De Graaf O.F.M. als pastoor te Lichtenvoorde en aan den Weleerw. Pater J. J. G. Hentzen 0. F. M., als kapelaan te Lichtenvoorde, en heeft benoemd tot pastoor te Lichtenvoor de den Weleerw. Pater W. van den Berk 0. F. M. en tot kapelaan te Lichtenvoorde den Weleerw. Pater J. J. Terstappen O. F. M. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, heeft eervol ontslag ver leend aan den Weleerw Pater A. M. EUer- beeck O. F. M. als pastoor te Delft (H.H. Nicolaas en Gezellen), en aan de Weleerw. Paters W. van der Berk 0. F. M. en J. J. Terstappen als kapelaans te Haarlem (H. Antonius), en heeft benoemd tot pastoor te Delft (H.H. Nicolaus en Gezellen) den Weleerw. Pater L. G. Le Roux O. F. M., tot pastoor te Oudewater den Weleerw. Pater P. J. Bennenbroek O. F. M., tot kapelaans te Haarlem (H. Antonius) de Weleerw. Paters A. J. NooHemeer 0. F. M. en J. J. C. Hentzen 0. F. M. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-E'ertogenbosch, heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater A. G. Lambert O. F. M. als pastoor te Wy- chen en aan den Weleerw. Pater A. J. Noor- dermeer O. F. M. als kapelaan te Wychen, en lipeft benoemd tot pastoor te Wychen den Weleerw. Pater A. M. Fllerbeeck O. F. M. en tot kapelaan te Wychen den Weleerw. Pater P. A. Link O. F. M. (Reeds grootendeels geplaatst in onze voirge oplage). RECHTZflKEM KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Voor het Kantongercht kwamen in be handeling 196 baken. L. G. v. d. G. te Hazerswoude, stond te recht, dat hij in zijn bedrijf, in strijd met de Arbeidswet, een kind beneden de 14 jaar werkzaam had gehad. Bekl. bekende dit, doch meende dat men in het landbouwbe- c/er Arbeidswet. De Ambtenaar van bet 0. M. verzocht een geldboete van 7.50 subs. 7 dagen. Uitspraak 5, subs. 5 dagen. F. K., te Alphen a.d. Rijn stond terecht, voor 't feit, dat hij op 25 Juli uit een auto op baldadige wijze oen bierflesch had ge worpen naar D. S. Getuige S. verklaarde, dat bekl. op hem den indruk maakte, dat hij eenigszins beschonken was; ook ge tuige V. legde eenzelfde verklaring af. Eisch 10 of 7 dagen. Vonnis hetzelfde. J. Th. V., was geverbaliseerd voor het fietsen op de voetstraat aan de Emmalaan te Alphen a.d. Rijn. Bekl. bekende en werd veroordeeld tot f 2 subs. 2 dagen. A. G. B. te Bodegraven, stond terecht voor betzelfde feit. Zijn verweer omvatte de mededeeling, dat hij niet in Alphen woonachtig was en dus niet op de hoogte was met de plaatselijke politieverordening Uitspraak 2 of 2 dagen. In overtreding der Arbeidswet was ge verbaliseerd H. G. A. te Nieuwveen, ter zake dat op 18 Juli zijn knecht voor het op de Arbeidslijst vermelde aanvangsuur in zijn werkplaats aanwezig was geweest. Bekl. bekende het feit, doch het was hem niet to doen de Arbeidswet te ontduiken. De reden hiervan was, dat in verband met het zware smidsvab en de toen heerschcn- de warmte, hij vroeger liet beginnen, om des te eerder klaar te zijn. De Kantonrech ter wees hem op het feit, dat hij hiervoor vergunning had moeten vragen en veroor deelde bekl. tot 4 subs. 4 dagen. In den nacht van 8 op 9 Aug., omstreeks half één, bad W. Th. M. te Koudekerk, op een motor rijdend, mej. v. K,, die per fiets passeerde van haar rijwiel afgetrokken, waardoor zij op den grond tuimelde en zich vrij ernstig bezeerde. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde, wel was hij op het bedoelde uur op de bewuste plaats ge weest, doch het meisje was gevallen, hij had haar niet van de fiets getrokken. Daarna had hij haar op haar verzoek luci fers gegeven, omdat haar lantaarn was uitgegaan. Moj. J. v. K. deed een eenigs zins andere lezing van het gebeurde. Even tevoren was hun (zij reed met haar vrien din) een motorrijder voorbijgereden. In- tusschen was hij gestopt en toen zij we der den motor wilden passeeeren, ging bekl midden op den weg staan, trachtte eerst haar vriendin een duw te geven, wat niet gelukte, en slingerde vervolgens haar van haar rijwiel. Getuige A. J. B., deed een zelfde verklaring. De ambtenaar van het O. M. eisch te 15, subs. 30 dagen hechte nis, waarmede de Kantonrechter zich ver- eenigde en hem conform den gestelde eisch veroordeelde. M. v. d. L., te Ter Aar, had met aal dobbers gevischt in water, toebehoorendo aan V., zonder diens schriftelijke vergun ning. Bekl. had een serie vergunningen en zeide niet te weten dat V. daar water had. Ter nader onderzoek werd deze zaak tot een volgende zitting verdaagd. H. N. e. a. hadden zich tegen de plaat selijke politieverordening, te 'Alphen opge houden op den hoek Raadhuisstraatvan De moord op den makelaar Busch te Amsterdam. Gisteren, i® de 4de kamer van de recht bank begonnen met dte behandeling van de strafzaak tegen den 43-joirigien bouwkun dige M. v. M„ geboren te Qajpelle a/d. IJsel, thans gedetineerd in het hui a van bewaring te Amsterdam, wien ds ten laste gedeigd, dat hij op of omstreeks 22 October 1915 den makelaar C. A. Busch opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven heeft, beroofd (moord of opzetteüijken dood- Slag), met hef oogmerk om een door hem voorbereiden diefstal gemakkelijk te ma ken of voor te bereiden. Busch had n.l. een portefeuille bij zich met f 6000 of f 7000 en voorts een gouden horloge met" slagwerk, een gouden kettingringetje en eenige gouden dollars tukken. Volgens het eerste gedetelte der tenrlastë- 1 egging kan beklaagde dien doodslag ook gepleegd hebben om zich het bezit van een en ander straffeloos te verzekeren. Subsidiair wordt ten laiste gelegd dief stal met geweldpleging met den dood als gevolg, of m'sbandelimg met doodelijk ge volg en diefstal. Mo.f xLuirMLüte stem antwoordt Mmjl-wdjk op de vragen, welke de president mr. Eek hout hem stelt.. Toen de moord 22 October 1915 op Busch was gepleegd, bewoonde hij al vier jaar het pérceel op den Overtoom, waar hij het aannemersbedrijf uitoefende. Eind 1913 was. met den bouw van een garage een aanvang gemaakt. In October 1915, toen de moord plaats had, was de verbouwing zoo goed als gereed. Busch kende hij sinds begin 1913 en de verhouding tusschen beide was steed's vriendschappelijk. De man was bij beklaagde zoogenaamd als opzichter in dienst. Donderdag 21 Oct. 1915 was Busch te zijn ent gekomen iaf gezelschap van een zekeren mijnheer Claassen. Laatstgenoem de bleef in de gang wachten, terwijl Busch gedurende een half nur in bekl.'s kamer vertoefde. Busch kwam met beklaagde spreken over heit verhuren vam de garage. Boven dien drong hij aan op het homoreeren van een accept van f 1300, dat beklaagde op 6 September 1915 had afgegeven, zulks in verband met financieele manipulaties, die tevoren tusschen be'den plant's hadden. Hij wilde absoluut dieneelfden avond geld hebben. President: Ik begrijp niet, dat Buiseh u geen uitstel heeft wil'en geven. Om het geld was hij niet verlegen, want hij had f28.000 thuis liggen? Beklaagde: Ik verkeerde in staat van faillissement en mijn homologatie was juist afgekomen. Busch zei hem dien Donderdagavond, toen hij geen geld kreeg: Ik kom morgen avond terug! De president: Dat hebt u tot dusver niet verklaard. Ik constateer, dat op deze terechtzitting een niieuw gezichtspunt ils geopend door de mededeeling van beklaag de, dlat Busch gezegd zou hehiBen, den vol genden avond te zullen terugkeeren. Beklaagde zegt aanvankelijk, zich nilet te herinneren, dat hij op Vrijdag 22 Oc tober 1915 door Busch is opgebeld. De President houdt bem echter de ver klaringen voor, welke hij vroeger heeft af gelegd. Beklaagde: „Mijn gedachten zijn niet altijd even helder. U naoogt niet vergeten, Edelachtbare., dat het vandaag een bijzon dere dag voor me i/s, waarop ik boete moet doen en dien ik nooit zal vergetenl'' De president wijst er bekl. op, dat deze Busch heeft opgebeld en niet Busch hem. Dit ontkent bekl. uitdrukkelijk. Beklaagde deelt verder mede, hoe het op den avond van 22 October 1P15 in zijn wo ning heeft toegedragen. Kijkend uit het raam of Busch nog niet kwam, zag hij voor de deur een taxi stil houden .en Busch daaruit stappen. Deze betaalde den Chauffeur met klein geld. President: Betaalde hij niet met groot geld? Busch had tocb immers de gewoonte am met groot bankpapier te wapperen? Bekl. zegt het niet te weten. Tioen Busch bovenkwam hebben ze eerst over onverschillige dingen gesproken, ook over de rei's, die Busch gemaakt bad. Daarna Ï3 bek?, naar 31e W C. waar hij hoorde dat Busch opgebeld *5 en opbelde. Toen hij terugkeerde, kit Busch hem het accept onder den neus. I kon echter het verschuldigde bedrag betalen. Busöh zei toen naar zijn vroii te willen gaan, die het gelid dan maar a; haar vader moest vragen. Hij zielf was al eens eerder bij mi- schoonvader geweest. Het voornomen v! Busch om naar mijn vrouw te gaan, de, me in woede on. tot eken. Ik versperde hs den weg en riep: Elltendtoling, wou je mii vrouw nu nog meer verdriet doen! Bu« wilde mij met de hand uit den weg duve waarop ik tegen een glazen deur aan vit die tegen den muur sloeg. Dat maakte nc «1 geraas, hetgeen mij nog woedend maakte. Ik greep Busch met één hard der de kin, met de ander in den nek e schudde hem verschillende malen heen t weer. Daarop wierp ik hen tegen d( grond, en dacht: daar, ellendeling, mo je me nog meer verdriet doen! President: Ja, maar zoo gauw gaal 1 ales toch niiet? U hebt voor den rechter-oommissai verklaard, dat Buiseh nog bruiischte tot hij op den grond l'ag. Wat bedoelde daarmede? Beklaagde: Dat woord bruischen heb 1 niet gebruikt.. Busch had blaasjes op dt mond, maar geluid heeft hij niet meer g maakt. Toen hij daar even gelogen ha liep ik om hem heep, en zei: Sta op, rel. Toen hij niet bewoog, zag ik, dat k bewusteloos was. Ik tilde zijn hand o; maar die viel slap neer. Toen ben ik tai boven gegaan om water te halen en hi die polsen en het voorhoofd van Bus mat gemaakt. Ook zijn kleeren maakte i los. Daarop heb ik zijn arm opgeti maar toen die nog steeds slap neerviel l greep ik dat Busch dood was. Toen be se' dk wat ik gedaan had. Toen heb ik h lichaam opgenomen en langs een sm trapje naar den kelder gedragen, waar het op een paar zakken nieerlegde. V ervo gens ben ik uitgegaan en naar het Lei sche Bosch je geloop en. Ik ben torwrgi keerd en heb in Suisse een glas bier gi dronken, om vervolgens weer naar hui te gaan Ik heb een poosje bij het lijk gi zet en. President: Wat hebt u toen verder g daan? U hebt u toch meester gemaakt vi zijn geld? Beklaagde: Ja-, ik heb althans het ge weggenomen. De gedachten kwamen mij op, om het lijk te begraven. Ik slot in twijfel. Somtijds weende ik en sou etoof ik op in woede. Toen kwamen boo gedachten bij mij op; die feitelijk al 1 mij opgekomen waren., toen ik uit Ca Suisse was gekomen. Die gedachten v ren: het geld. van Busch weg te nemen e toen ik daaraan uitvoering wilde gevt begon mijn hart te bonzen. Een zvvar strijd heb ik met. mezelf gevoerd maar l» slotte heb ik het geld weggenomen.. De President toont beklaagde de M waarin in het begin van dit jaar het li van Busch is gevonden. Beklaagde: Ik heb de eerste de bes kiist genomen, die in den kelder sk® waar ook het lijk lag. President (wijzende op de kist): Da kan toch geen n? mscheflijk lichaam in? Beklaagde: Ik heb eerst wat stroo in kist gelegd. Daarna heb ik het lijk 71 Busch opgelicht en in zittende houding de kist gestopt De kuipen heb ik een w mig opgelicht. President: Hebt u kracht moeten aa wenden, om het lichaam er in te perse Beklaagde: Neen, absoluut niet. Beklaagde deelt verder mee, dat hij, 1 het lijk in de kist te hebben tres topt, na Café Modern op het Leidsoheplein is l gaan, waar hij zich gewassohen en paar glazen bier gedronken heeft. Th ui gekomen,, 't zal toen omstreeks 9 uur i weest zijn, heeft hij de portefeuille bel ken, waaruit hij te voorschijn heeft g haald: zes bankbiljetten ad f 1000, een s f 800, eer a i f 200, een ad f 100 en to va n f 25. Hierna gaat het verhoor over het g beurde in de garage verder. Zoo spreekt 1 president over het putje en vraagt of d er was, toen het lijk begraven werd. Bekl.: Ja. Pres.: Hé! Vroeger heeft u gezegd va diet, Bekl.: Vergeet u niet, dat het tien jal geleden is Pres.: Dergelijke dingen vergeet m« nooit. Muylwijk deelt dan mede, dat de metst laar De Kort op een gegeven oogenbli vroeg, of hij 's avonds mocht doorwerkt om het gat dicht te maken. Bekl. had echlt geen rust en ging om acht uur 's avond kijken. Het bekende en veel besprokc muurtje heeft hij laten metselen met d gedachte dat men niet op de kist zou sloo ten voor het geval de waterleiding vroee laat een lekkage zou krijgen. Hij heeft Eel tjes en De Kort steenen laten halen. Laslsl genoemde arbeider metselde het muurlji dat langs de rioleering, langs de waterlei ding, doch over de kist liep. Nadat D Kort twee of drie lagen steenen had legd ging bekl. weg, omdat hij begreep, er nu geen gevaar voor ontdekking niet was. Later heeft De Kort er een boton plaat over gelegd. Geruimen tijd daarna kreeg beklaagd van De Kort een briefje, waarin o.a. stond ik zou wel eens willen weten hoevee! bf geheim waard is. Dit briefje werd door d Kort's vrouw gebracht. Beki. antwoortt hierop, dat de metselaar zelf maar moest aanloopen. Dit gebeurde op zekerei Woensdag. De Kort zei toen: houdt u most niet van den domme. U weet toch ook ff® dat Busch daar begraven ligt. Bekl. aijj woordde: hoe kom je er bij? De Kort zeiw dat hij met zijn troffel op de kist had stooten en een hol geluid had gehoord Hj had den grond uitgegraven en gezien. o> de kist er stond. Muylwijk heeft toen het feit bekend 0 gevraagd of het niet beter was zich bij 0 politie aan te geven. Herhaaldelijk heeft Muylwijk geld sa De Korf gegeven, hiermede z'n. etito^ gendheid koopende. Hetgeen hij in t0,a"

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4