r „Het Luchtvermaak." Zondag j l. hield de postduivenvereeni- ffing .,Set Luchtvermaak" te Stompwijk «en wedvlucht met jonge en oude duiven y&n Eindhoven. Afstand 102 K.M. De duiven werden om 9.50 in vrijheid gesteld. De uitslag was als volgt: 1. Th. v. Geijls wijk 11.42.5; 2. L. Janson 11.44.0; 3. G. janson 11.44.37; 4. C. Stijnman 11.45.21; 6 Idem 11.45.21; 6. A. Borst 11.46.30; 7. C Stijnman 11.47.55; 8. Th. v. Geijlswijk 11 48.5; 9. J. Caspers 11.48.49; 10. Th. v. Geijlswijk 11.51.43; 11. Idem 11.51.43; 12. Borst 11.54.51; 13. A. Borst 11.55.25; 14. A. Borst 11.58.1. WIELRIJDEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereoriiïjing „Swift." Gisteravond heeft A. Hillebrand een aanval gedaan op het record van 19.2 KM, hetwelk stond op naam van J. G. Brouwer met een tijd van 34 m. 57 2/5 s. Hoewel de start om 7 uur zou plaats hebben, moest er even gewacht worden op den tijdwaarnemer. waardoor er pas om half acht gestart kon worden, wat toch nog wel eenige nadeelige gevolgen had. Ondanks dat heeft A. Hillebrand toch den tijd verbeterd door dezen afstand te rijden in 34 m. 56 2/5 s. alzoo 1 sec. minder. Wie zal dit nu weer verbeteren? De voorbereiding 1928 voor de Olympische spelen. Mede naar aanleiding van het plan tot den bouw van een geheel nieuw stadion voor de Olympische Spelen, had een ver slaggever van het -,Vad." op het secreta riaat van het N O., een onderhoud met den voorz. vaf^pjpN. O. C., den heer A. laron Schimin^ x ninck van der Oye. Deze zeide, dat het juist het nieuwe stadion plan is, dat van de zijde der gemeente Am sterdam naar voren gebracht is, nadat feitelijk het N. O. C. reeds het plan tot verbouwing van het huidige stadion had aanvaard dat door het N. O. G. natuur lijk ernstig onder het oog gezien moest worden, hetgeen uit den aard der zaak de voorbereidende werkzaamheden even opge houden heeft. De vacantieperiode geduren de welke verschillende heeren met wie be sprekingen moesten gehouden worden, uit- stedig waren, belemmerde tevens een snel le afdoening. Over het stadium waarin de behandeling dezer gewichtige zaak thans staat zal hij in de 26 dezer te Amster dam te houden algemeene vergadering van Let N. O. C. een duidelijk exposé geven «n eveneens over den verderen stand van zaken. Ook de sportieve organisatie wordt ern stig voorbereid en het feit, dat er in den laatsten tijd geen motief was tot publica ties mag geen aanleiding tot de veronder stelling zijn, dat de werkzaamheden zou den stokken. Hiervan is geen sprake, en de vergadering van het N. O. G. zal dit z i. ongetwijfeld bevestigen. Na deze vergade ring wenscht hij weer geregeld voeling te houden met de Pers. Er zullen, zoo vaak daar aanleiding voor is, conferenties plaats vinden met vertegenwoordigers der Pers, op wier samenwerking het N.O.G. prijs blijft stellen. Wat het nieuwe stadionplan betreft, wilde de voorzitter van het N. O. G. niet vooruitloopen op eventueel te nemen be sluiten van de algemeene vergadering, doch stelde er prijs op te verklaren, dat het plan van de gemeente Amsterdam ge tuigt van een volkomen begrijpen van het groote belang, dat voor Amsterdam het houden der spelen in 1928 heteekent. De opzet van het geheele plan' bewijst tevens de breeder opvattingen van het stadsbe stuur te dien opzichte. BE REJR "TREEK WOERDEN. HERDENKING VAN HET 40-JARIG BESTAAN DER KAASMARKT. Was het 40-jarig bestaan der kaas markt alhier den löden April j.l. reeds officieel en in engeren kring herdacht, gis teren heeft heel Woerden op feestelijke wijze dit jubileum gevierd. Zooals wij reeds gisteren in- 't kort meedeelden, werd de feestviering begon nen met een optocht, voorstellende den vooruitgang van den boerenstand en den kaashandel vanaf de oprichting der markt tot het 40-jarig jubileum. De stoet bestond uit drie gedeelten, waarvan de eerste als volgt was samen gesteld: voorop twee pioniers te paard met oranjekleurige sjerpen, waarachter de muziekvereeniging „Excelsior", ge volgd door de feestcommissie, gezeten In een rijtuig met vier paarden bespannen. Dan volgde een vijftal boerenwagens met achterhek uit den tijd van omstreeks 1885, eenige kaaskoopers en marktknech- ten, ook allen uit dien tijd. Een zeer interessant gedeelte uit deze Eroep werd gevormd door een praalwa gen, waarop twaalf oud-Zuid-Hollandsche boerinnen. De tweede groep bestond uit eenige kaasbrikken met oliekleed, gebruikelijk in 1910, alsmede een aantal kaaskoopers uit dien tijd. Hierna volgde ae derde groep, gevormd vooreerst door een praalwagen, waarop boerinnen van den tegenwoordigen tijd, ®en rijtuig met cursisten van „Kaasberei ding", vervolgens vrachtauto's met kaa9, eenige luxe auto's, waarin kaashandela ren en tenslotte weer pioniers, die den •toet besloten. Te circa elf uur werd het exercitie-veld, •lwaar de opstelling had plaats gehad verlaten en ging men stadwaarts naai het nieuwe marktterrein, waar zich in- tusschen een groote menigto rondom het te onthullen monument had geschaard. Onder de aanwezigen merkten wij, behal- Ï8 den edeleachtbaren heer H. G. van -empen, burgemeester, o.m. op de wet- ouder8 Kalsbeek en Brunt, den ge meente-secretaris, den heer D. Beijer, mr. «MTi Snethlage uit Haarlem, too* van en der marktoprichters, alsook den bur gemeester van Kamerik. Toen de stoet, na door de huis aan huis bevlagde stad te zijn getrokken, te onge veer 12 uur aldaar was aangekomen, be trad de heer G. v. Eijk, voorzitter van de afd. Woerden en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw het spreek gestoelte tot het houden eener rode. Waar destijds het initiatief tot het op richten van de wekelijksche Woerdensche kaasmarkt is uitgegaan van de Holland sche Mij. van Landbouw, is aan spr., als tegenwoordig voorzitter der afdeeling, de hem aangename en vereerende taak opge dragen, hier als eerste spreker te mogen optreden, en tevens als vertegenwoordi ger van zijn groep een en ander te mogen vertellen uit de historie der kaasmarkt, vanaf de oprichting tot aan het 25-jarig bestaan. Die oprichtingstijd herinnert spr. zich van zeer nabij en wat hij daaromtrent vertellen gaat, kan en zal hij doen uit eigen ervaring. Omstreeks 1883 was hier een boter en kaasmarkt, die wekelijks werd gehouden. Op den duur kon deze marktpoging zich niet handhaven en verlien. In Bodegraven was Inmiddels een markt opgericht, waar de kaas in partijen werd verhandeld. Men was echter daar nog in 't begin, toen on de vergadering van de Woerden sche afdeeling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, gehouden op 11 Februari 1885, thans wijlen de heer mr. G. H. Fuhri Snethlage kwam met het voorstel, om hier te Woerden een wpke- iijksche kaasmarkt op to richten. Dat voorstel vond ondersteuning en werd aan genomen. Reeds een paar maanden later (15 April 1885) werd de eerste kaasmarkt gehouden. Eenige boeren en kaaskoopers werkten samen om de markt te doen slagen en lie ten daartoe geen enkel geoorloofd middel onbeproefd. Men hield zich echter aan wat door den heer Fuhri Snethlage bij de oprich ting al als leuze was naar voren gebracht en wat ook sinsdien is gehandhaafd ge worden: zooveel mogelijk eerste kwali teit. Aldus is de heer Fuhri Snethlage niet alleen geweest de oprichter, doch tevens de keuraangever van onze Woerdensche kaasmarkt on siert zijn naam als blijven de herinnering het monument waarbij we hier slaan. Omtrent de eerste kaasmarkt, alhier ge houden on 15 April 1885, vertelt spr. eenige bijzondereheden. De aanvoer was nog mar zeer gering, nog geen twintig wagens; klokslag acht werd begonnen. De eerste wagen, aangevoerd door P. v. Fijk, werd gekocht door don heer Her- rewijn, kaashandelaar te Zwammerdara. Na de verkoop werd de wagen door den marktknecht G. Letzer (die thans ook bij de eerste groep aanwezig is) vervoerd naar de waag bij de stadsherberg. Daar werd de partij gewogen en betaald. De prijs was ongeveer een derde van den te- genwoordigen prijs, maar voor dien tijd heel goed De volgende week was de aanvoer al iets grooter en zoo bleef het doorgaan. Ook de naam van den eersten verkoo- per voor spr. een naam die teere ge voelens oproept is op het monument vereeuwigd. Het bezoek aan de Woerdensche markt was van ouds levendig en zeker wel 60 van de landbouwers die dan naar de stad kwamen, bezochten ook den graan handelaar Grafhorst, waar gewoonlijk 100 koeken, 2 zakken zemelen, een zak bak meel en kaaszout werd gekocht, waarna bij den heer Hendriks aan de overzijde, koffie werd gedronken en een sigaar ge rookt en gepraat. Geen wonder dat, toen de kaasmarkt er pas was, die steeds weer hel middelpunt werd van de gesprokken. In de winkel van Grafhorst begon het al want oo.\ de heer Grafhorst president van de marktcommissie was van de markt een warm voorstander. Door zijn opwekkend woord, zoo onder 't verkoopen door is menig tegenstander van de markt veranderd lot trouw aan voerder en bezoeker. Moge hetgeen door hem gedaan is, door werken en zich uitbreiden, dan blijft het niet alleen bij onze bloeiende kaasmarkt, maar dan komt er hier. mede tot bloei van Woerden, ook een flinke korenbeurs. Want ook daarbij hebben de landbouwers en kaasproducenten hier groot belang. Vervolgens werden door spr. nog enke le woorden gewijd aan de in 1886 alhier opgerichte waag. Zijn rede vervolgend wijst spr. er op hoe na enkele jaren reeds de aanvoer was gestegen tot honderd wagens en meer. Dat trok de aandacht en gaf weer stof tot bespreking onderling. De Woerdensche kaasmarkt bleef toe nemen in bloei en in 1910 kon men al re kenen op een aanvoer van gewoonlijk 300 wagens in den drukken tijd. Het 25-jarig bestaan van de kaasmarkt werd in dat jaar dan ook op luisterrijke manier gevierd. Doch daarover is het niet aan spr. om het woord te voeren. Zijn groep, waarvan hij thans woordvoerder mocht zijn, verte genwoordigt slechts de eerste 25 jaar. Alvorens echter de keer K. Schouten Hoogendijk de vroegere voorzitter der af deeling, thans eerelid aan 't woord komt, om te spreken over het 25-jarig bestaan en den tijd daarna, richt spr. zich aller eerst nog tot het gemeentebestuur van Woerden, in 't bijzonder tot den Edel- achtbaren heer H. G. van Kempen als burgemeester. Straks zal het monument aan de ge meente worden overgedragen, doch reeds op dit moment wil spr. als voorzitter der afd. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw het bestuur dezer gemeente en zijn burgemeester die evenals hun voorgangers naar hun vermogen de kaas markt hebben gesteund en bevorderd, daarvoor hartelijk dank zeggen. Tenslotte eindigt spr. zijn rede met deze woorden „Nooit kan Uw beleid te veel verwachten De landbouw heeft en geeft zijn krachten De handel vindt hier geen gemis Omdat de geldbuil zeker isl" Intusschen was onder luid applaus het monument, bestaande in een nieuwe marktklok, op welker statief aan een der vier zijden op een zwart marmeren plaat do namen der marktoprichters zijn aan gebracht, onthuld. Het werd ontworpen door de architecten H. Slinger en H. v. d. Meij, terwijl uitvoerders waren de heeren J. v. d. Hadelkamp en J. Griffioen. Vervolgens nam het woord de heer K. Schouten Hoogendijk, eerelid van de Holl. Maatsch. v. Landbouw, afd. Woerden. Besprekend het verloop der kaasmarkt gedurende de laatste 15 jaren, wijst spr. o.m. op den vrij gunstigen toestand der markt in de oorlogsjaren in tegenstelling met de algemeene malaise. Ook memo reert spr. de verplaatsing van het markt terrein en spreekt de hoop uit, dat nog langen tijd een bloeiende markt op het nieuwe terrein zal worden gehoiulen door onderlinge samenwerking vooral ook met het gemeentebestuur. De heer A. Zon sprak vervolgens als voorzitter der herdenkingscommissie een woord van hulde aan de oprichters, daar bij schetsend het aandeel, dat elk dezer in de oprichting der markt hebben gehad. In 't bijzonder richt spr. zich een oogen- blik tot den zoons van twee der oprich ters, mr. P. Furi Snethlage uit Haarlem en den heer G. v. Eijk, beiden aanwezig. Namens de feestcommissie brengt spr. ook dank aan het gemeentebestuur, dat deze plechtigheid heeft willen bijwonen en voegt daaraan toe het verzoek het monu ment te willen aanvaarden als geschenk aan de gemeente. Burgemeester van Kempen, hierop het woord verkrijgend, sprak op zeer waar- deerende wijze over de oprichters, in 't bijzonder over Mr. Furi Snethlage, die tot de oprichting den grooten stoot gegeven heeft en bracht tenslotte dank aan allen, die tot den bloei der markt en tot deze herdenking hebben medegewerkt Achtereenvolgens spraken nog mr. P. Furi Snethlage, de heer R. v. d. Kleijn, die vooral wees op het groote aandeel, dat de kaaskoopers hebben in den bloei der markt, de heer de Feijter, die de voor naamheid van Woerden's kaasmarkt in zeer enthousiaste woorden naar voren bracht en de heer R. Bosman, landbouw- leeraar, die wees op het belang van den landbouwcursus. Tenslotte sprak de heer G. v. Eijk nog een hartelijk woord van dank tot allen, die tot het welslagen van deze jubileum viering hadden medegewerkt, in 't bijzon der zich daarbij richtend tot de verschil lende deelnemers aan den optocht. Om één uur werd ten Raadhuize een druk bezochte receptie gehouden door het gemeentebestuur, waarmede het officieele gedeelte ten einde was. Na den middag werden op het exerci tieveld hippische feesten gehouden, be staande in twee concours, een voor de schoonste en best gaande landbouwers- paarden en een voor die van particulieren of handelaren. De uitslag van het eerste concours, dat te 2 uur aanving, was als volgt: le pr. H. F. Bultman Haarlemmermeer met Visey Ophelia; 2e pr. G. v. Wouden berg, Houten, met Frida; 8e pr. II. v. Rijn Jzn., Cothen (Utr.) met Paul; 4e pr. E. v. Dijk, Ouderijn met Vuldo; 5e pr. H. F. Bultman, Haarlemmermeer met Melo dy, terwijl een eervolle vermelding ver wierven J. de Gier, Harmeien met Arma I en A. Kemp, Rietveld met Agatha. Te 3 uur ving het tweede concours aan met den volgenden uitslag: le pr. H. F. Bultman, Haarlemmer meer, Carpener Victor; 2e pr. A. J. de Kamper Jr., Den Haag, Proctors .Sensa tion; 8e pr S. Marsman, Zeist, Meddory Sweet; 4e pr. H. F. Bultman, Haarlem mermeer, Visey Ophelia; 5e pr. G. J. Schilt, Gouda, Patrine. Een eervolle vermelding verwierven H. v. Rijn, Gothen, met Paul en G. v. Wou denberg, Houten, met Frida. De prijzen in beide concours bedroegen 75, 50, 25 en 10. Om 4 uur ving de ringrijderij voor pa ren aan, waaraan niet minder dan 75 paren deelnamen. Prijzen 50, 40, 80, 20, 10 en 5. Den geheeleu middag luisterde „Woerden Vooruit" de feesten met muziek op. 's Avonds om acht uur bracht het fan farecorps „Excelsior" op het exercitieveld een mooi programma ten gehore, terwijl op genoemd terrein ook een openlucht bioscoopvoorstelling werd gegeven. De feestelijkheden werden besloten met een grootsch vuurwerk in 30 nummers. BODEGRAVEN. Blaarkoppen. Boer is in Bodegraven synoniem met veehouder bouwboeren treft mén hier zoo goed als niet aan. En wanneer men over vee spreekt bedoelt men meestal run deren. Nu vormt het groote, Ncderlandsche rundveeras drie slagen, te weten het Friesch-Hollandsch slag, dat hier zwart bont van kleur is, het roodbonte Maas- Rijn-IJsel-slag, dat hier niet gefokt wordt en het Groninger slag, de zwartblaarde runderen. De fokkerij van deze laatste neemt steeds meer en meer toe in de Rijnstreek, terwijl de fokkerij van het zwartbont vee zoo niet achteruit gaat hier dan toch een periode van stilstand doormaakt. Nu hebben de zwartbonten dit voer. dat zij momenteel nog in het buitenland beschouwd worden als de Hollandsche runderen, bekend door hun melkop- brengst. Zeker,, dit ras, dat grootendeels op melkproductie gefokt is, komt die eer toe, maar het Is wel een typisch verschijn sel, dat op een vorg jaar gehouden cur sus voor oud-leerlingen van Landbou werscursussen, toen de melkstaten vaD beide vergeleken werden, het bleek, dat zoo niet de productie gelijk stond, de zwartblaarde koeien meer gaven, erï dit wil wat zeggen. Het Groninger vee is ge fokt. zoowel op melk- als op vleeschpro- ductie, maar het meest in deze laatste richting, ten minste, oorspronkelijk, en de bouw heeft zich daar geheel bij aangepast. .Beziet men een blaarkop, dan bemerkt men, dat deze dieren vierkant gebouwd zijn, van voren en van achteren even breed, terwijl het zwartbonte ras hier te genover staat met smallere, meer ondiepo borst en grootero buikomvang, zoodat dit dier naar voren toe echter eenigszins spits toeloopt. Over 't algemeen is de Gro ninger koe voller, wat wel te begrijpen ie, in verband met de verwachte vleeschpro- ductie. Nu is juist thans het streven der fok kers, om dit type te bewaren en tevens de melkopbrengst te verhoogen en naar onze meening is een poging in die rich ting niet onvruchtbaar. Wanneer er koeien onder -zijn, die 6000 L. melk of nog meer geven, dan behoeft men voor geen ander veeslag onder te doen. En deze dieren zijn er meerdere. Natuurlijk hebben de Groningers, zoo wel als ieder slag, hun schaduwzijden. Een der minder gewenschte eigenschap pen is wel, dat door de zware voorromp, de schouders niet goed aangesloten zitten, zoogenaamde „losse schouders." Dit schijnt men niet te kunnen wegfokken, tenminste niet volledig, zonder het type te verliezen. Bovendien komen bij deze dieren voor z.g. „druipborens". d.w.z. ho rens, waarvan de punten omlaag groeien. Het bezwaar hiervan is, dat het nog wel eens wil voorkomen, dat de punten in de oogen van het dier groeien. Veel gebeurt dit echter nog niet. Maar daar staat weer tegenover, dat lendenen, kruis en dijen bij deze dieren zijn als nergens anders. Wie daar een prachtig staaltje van wil zien, moet maar eens een kijkje nemen bij den stier Frits (1006 S.), in de wei van den heer Brunt. Dit beest, in het stamboek ingeschreven met 86.6 punt voor exterieur (uiterlijk) kreeg op de tentoonstelling te Amster dam in het nfgeloopen voorjaar het com pliment: wellicht de beste stier van Ne derland, en dat wil wat zeggen. Maar ook bij de koeien zijn er, die meer dan 82 of 83 punten hebben, terwijl reeds bij 80 punten gezegd wordt: een beste koe. Wij gelooven dus niet te veel te zeggen, met te beweren dat de fokkerij van Gro ninger vee hier heel aardig op peil staat. Natuurlijk valt er nog veel te verbeteren, en daar wordt ook op gewerkt, en door de fokvereeniging „De Toekomst" wordt het doel voor oogen gehouden, aangege ven door het Groninger Rundvee Stam boek: niet te rusten, voor ook in het bui tenland ingezien is, dat de blaarkoppen minstens gelijkwaardig zijn met de zwart bonten. En dit kan. Reeds is de aandacht van enkele buitenlanders op het blaarkop vee gevallen, en hebben zij de mooie bouw bewonderd. Kan men nu ook de gemid delde melkproductie op peil brengen en houden, dan twijfelen wij niet, of ook dit vee zal in het buitenland een ruim afzet gebied vinden. HAZERSWGUDE. Gemeenterasd. Gemeenterekening 1924 en reke ning water'eidingbedrijf. De bruq in de Loete. Vergadering op Dinsdag 15 September des v.m. 10 uur. Voorzitter de Burge meester. Aanwezig alle ledcmbehalve de heer C. A. van Dam. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: Missive van Ged. Staten houdende mededeelmg dat bij K. B. over 1923 ten boh owe van L. 0. een extra- vergoeding is toegeker d van f3890. De voorz. dieelt hierlrj mede, dort door B. en W. ook voor 1924 een verzoek om extra- vergoeding is gedaan. M'ssive van Ged. Staten goedkeurin^ van raadisbesluiiten be richtend. Vaai den Keuringsdienst voor waren is de begrootiiig over 1926 ingeko men. waarbij de kosten voor onze gemeen te zijn geraamd op f 589.90. Mededeelimg van den Inspecteur der Dir Belastingen dait over 19241925 de Gemeentelijke Inkom stenbelasting is geschat op f57.668.08. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De lieer C. A. vam Dam komt *e>r vergadering. Vervolgens is ingekomen van B. en W. te Zoetcirwoude, een ver zoek om adihaesiebetuigmg aan een adres, te richten tot de Tweede Kamer, tot af schaffing van dc:> Zon ertijd. Met alge meene «temmen wordt besloten tot ad- hoesebetuiging aan het adres. Van den heer J. Dekker i« bern-ht ingekomen, dat hij de benoeming tot Gemeente-opzichter aanneemt. De voorz. dee't medle. dat van den Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente, die het pand met vergunning aankocht van mej. de wed. Jac Rodenburg, het ver zoek is ingekomen, dal pogingen worden aangewend het aantal vergunningen van 8 op 7 te brengen. De voorz. zegt, dat deze zaak in het begin van 1925 reeds een onderwerp lor bespreking hij den raad is geweest naar aanleiding van verzoeken van vei een'gi ngen en corporaties voor drank bestriding. Goed gevonden werd om versch'llende redenen er vooralsnog geen gevolg aan le geven. Nu echter de Ker- koraad dor Ned. Herv. Gemeente, die het pand met vergunning aankocht, eigener beweging met het verzoek komt het aantal vergunningen verminderd te krijgen, is er zekér niets togen hiertoe mede te werken. Na gehouden besprek-ng, waaraan ver schillend leden van den raad deelnamen, wordt door B er. W. voorgesteld een adres lrertoe tot de Kroon te rChten. Met algemeene stemmen word*t hiertoe beslo ten. Aain die orde komt voorloopige vast stel ling rekening over 1924 en de rekening van hot walor!e:djingbedrijf. Voor celezen wot dit het rapport van do commissie voor onderzoek dor rekening 1924 en die van het waterleidingbedrijf waarbij zij adhiaeer^ na grondig onder zoek, do rekeningen goed te keuren, waar* toe wordt besloten. De rekening van het watertoidingibedrijf wij1^ aan een bedrog von f 12.815.69 en aan ka pi taal dienst f2145.08. De rekeming 1924 van Gew. Ontv. f 131.689.35, aan Gew Uitgaven, f 125.161.4934 alzoo batig saldo vam f 6527,85De rekening aan Kapitaal-» diienst in ontvangsten f 14.002.78, aan uit-» gaven f 13.895.78, batig saldo f 170.—. De voorz. brengt de oommiissie een woord! van dank voor haar ar bed. Ter bespreking van huur van de Raad-* kamer voor éAn jaar gaalt de raad in go-» heime zitting. Na heropening wordt op voorstel van B. en W. besloten de raad kamer, die voorkomt in het gebouw, dat in; andere handen overgang, vam de Kerke raad der Ned. Herv Gemeente voor één; jaaT te huren voor f 350. In verband met ceu adres van kweekers inzake de slicht'ng van een brug in da Loebe, deelt de voorz. mode, dat door B. en W. nog geen advies kam worden ge ge-, ven. Hoewel deze zaak door B. en W. is onderzocht, kunnen zij nog niet met een; definitief voorstel komen, om reden ver-i schiillemde zaken eerst door de polderboy sturen moeten zijn goregeld, wat door den heer P. F. Vekvnturf nog nader wordt toe gelicht Na besprekng wordlt beslo-ten op vooretel van B. ep W. nog geen beslissing te nemen. Goedgevonden wordt wijziging en af- eml overschrijving begtrootfaMft drenst 1925 tol een bedrag vam f 329.27, Aleer tot de rondvraag wordt overge-' gaan, brengt de voorz. een woord van dank tot de leden van den raad, diiet a^len zoo welwillend waren zic<h tot een comité to vormen tot inzameling vam geldem voor do door de stormramp op 10 Augustus gcti-of-» fener. waarvoor een bedrag van f 1618.38 in onze gemeente werd bijeengebracht. Bij de rondvraag vestigt do heer D. Bui-» tenhuis de aandacht van B. en W. ou do Oostbrug, waaraam noodzakelijk eenige verandering moet plaats hebbena. De voorz. belooft deze zaak met de Gemeente-opzie li ter t,e zullen bespreken Mevr. v. d. "Meu-* len informeert of diooT B. en W. al gevolg Is gegeven aam haar opmerking inza.ko bet gevaarlijke pumrf bij den Gemeenmveg voor die passage. De voorz. belooft dezo zaak te zuillem overwegen. Niemand der loden meer het woord verlangende sluit de voorz de vergadering. RECHTZAKEN! KANTONGERECHT TE LEI-DEN. Voor de openbare zitting, stonden op do rol 81 zaken, waaronder 12 onwillige kie zers van Voorschoten. Voor niet openbaar waren er 12 zaken. J. Br., huiseigenaar te Leiden, kwam in verzet tegen een vonnis, waarbij hij we gens het onttrekken van een woning aan haar bestemming tot 50 of 10 dagen hechtenis was veroordeeld. Deze woning was in gebruik genomen door J. Horreur voor siparenmakorswerplaats, wat volgens deze getuige, beklaagde kan en moet ge weten hebben. Beklaagde beweert, dat hij er niets van wist, want anders had hij er vooraf geen nieuwe vloer laten inleggen. Dat hij later een verzoek gedaan heeft is naar aanleiding geweest van het feit dal hij de werkplaats in do woning vond en do huurder niet wilde dupeeren. Getuige Her-» reur blijft bij zijn verklaring, dat beklaag de het wist, want juist omdat het werk plaats werd. moest hij inplaats van f 2.25 3 huur geven. De besprekingen liepen ten slotte nogal eens tusschen getuigp en beklaagde, wat de Kantonrechter echter belette. J. Koelma, opzichter bij hot ge meentelijke bouwtoezicht, meende uit alles te kunnen afleiden, dat beklaagde wel op de hoogte is geweest en bij het verhuren er zelfs rekening mede heeft gehouden, wat beklaagde andermaal pertinent bleef ont kennen De Ambtenaar meende dat de he-i handeling geen ander licht op do zaak ge worpen had en eischte weder f 50 of 10 dagen hechtenis. L. J. B., te Noordwij k, heeft nnfo gereden, zonder rijbewijs, of eigenlijk toe gelaten, dat zijn 17-jarigen zoon zulks deed. Beklaagde is niet verschenen, doch de als getuige gehoorde zoon vertelde, dat hij het had gedaan zonder dat zijn vader zulks wist. De Kantonrechter meende dat hier geen straf kon worden opgelegd, dneh dp Ambtenaar was een andere meenm" toegc- I daan en eisehte 3 of 3 dagen hechtenis. W S bakker te R ij n s b u re, deed iets dergelijks op een motor, die hij even ge-» leend had Fiseh 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis. Lijdje P. te K a t w ij k aan Ze e. heeft 's avonds te elf uur loopen zingen, zoodat zi; de nachtrust verstoorde. Beklaagde was naar een partijtje geweest en in gezelsehan van een jongen die op een mondharmoni ca blies huiswaarts gegaan, waarbij zij nog al vrij luid meezong, maar heelemaal geen kabaal makend. Eiseh f 2 of 2 dagen hechtefiis. G. W G„ to L e i d e n, heeft te Noord- wijk zonder licht gereden met een rijwiel. Zoo erg laat was liet nog niet zei de jonge dame en de overigen van het gezelschap hadden allen licht. Eisch 2 of 2 dagon hechtenis. H J.'B., te Leiden, heeft in dn "Wa- lersteeg gereden met een rijwiel. Beklaagde voerde aan dat hem een rijtuig volgde, zoodat hij niet durfde afstappen uit vrees er anders onder te raken Eisch f 1 boelo De 12 Voorsehotensehe gedagvaarden deden proems als op 1 Juli, ze bleven thuis, althans versch nen niet voor de halfe. FAILLISSEMENTEN „Handelsbelangen" van Zaterdag a. s. zal o. m. de crediteuren l ijst bevatten in het faillissement van Jan Verwey, bloombollen- bandelaar, Nieuwe "Wetering. Zij telt 82 namen, grootendeels van hloembollenkweekers, met een passief van. totaal 60.050.00^ en 893.70 N. Kronen 5.14.0 pd. st. De baten zijn nog niet volledig bekend. De verificatie vergadering zal 18 Sept* a.s. voorm. 10.15 uur gehouden worden* J

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5