Tweede Blad Dinsdag 15 September 1925 UIT DE PERS DE HANDELSREIZIGER. Het Centrum schrijft: Tot de beroepen, "waarover men maar relden inert waardeering hoort spreken, behoort het beroep van handelsreiziger. En toch ten onrechte, al is het begrij pelijk. Wat velen van den handelsreiziger te zien krijgen, is niet allereerst geschikt, om hun sympathie op te wekken. De win kelier vindt den handelsreiziger vaak on uitstaanbaar, omdat hij hem op een onge legen moment komt ophouden. En hij poeiert hem zoo snel mogelijk af. En de particulier bemerkt van den han delsreiziger niet veel, zoodat daar het spreekwoord geldt: onbekend maakt onbe mind. Het is daarom begrijpelijk, dat, wan neer er eindelijk eens een goed woord over den handelsreiziger gesproken wordt de betrokkenen een streep op de balk plaatsen. Zoo vinden wij in het frisch geredigeer de orgaan van de NederL R.-K. Vereeni- ging van Handelsreizigers „St. Christof- fel" deze uiting van waardeering over. „waardeering": „Zoo nu en dan hoort men toch in de kringen, die iets verder de wereld inzien, nog wel eens een waardeerend woord over ons beroep, ondanks dat men ons in an dere kringen zoowat voor de maatschap pelijke hommels aanziet. Dat bleek ons uit een artikeltje in de „Haagsche Post", die melding maakte van 'n verklaring van den Engelschen Minister-President. Op een klacht in het Lagerhuis omtrent de werk loosheid c.a. heeft de premier uitvoerig geantwoord, waaruit bleek, dat hij die zelf groot nijveraar is en oDiangs in het Lagerhuis verklaarde, dat het hem als zoodanig zoo slecht gaat, dat hij tegen woordig ten deele van geleend geld leeft geen juist inzicht in de zaken heeft. Immers hij wil Engeland redden met kleine mid delen, die buitendien ten deele nog ver keerde middelen zijn, maar de groote mid delen ziet hij niet, of wil hij niet zien. Wat heeft de groote mededinger, Duitschland, om maar eens één ding te noemen, niet te danken aan zijn handelsreizigers, die de heele wereld bereizen, en die men in ons land bijna in het kleinste stadje aan liet werk kan zien. Waar treft men ooit een Engelschen handelsreiziger met uitzon dering dan van den Prins van Wales? Wanneer Baldwin zijn volk in een hand omdraaien 25.000 prima handelsreizigers, geschikt voor dienst in het buitenland, kon bezorgen: en wanneer hij tegelijkertijd de patroons kon wakker schudden, zoodat zij nieuwe wegen zouden gaan bewandelen^ en wanneer hij tevens er voor zorgde, dat de Engelschen bun munt-, maat- en ge wichtstelsel aanpasten aan dat van de overige wereld, dan zou geen sir Allan meer over een- dreigend nationaal bank roet behoeven te jammeren. Dat de handelsreiziger in dit groote verband nummer één genoemd werd, moge voor ons een richtsnoer zijn, om onzen stand zoo hoog mogelijk op te voeren, vooral ook door technisch zoo volledig mo gelijk gewapend te zijn in den modernen strijd des levens. Alweer een bewijs voor het juiste inzicht onzer vereeniging, om door onze cursus sen onze leden te bekwamen". De handelsreiziger is voor de nijverheid, "^at de reporter is voor de journalistiek. Alleen de volmaakt onkundige kan deze menschelijke bijen met hommels ver gelijken. Het groote economische probleem van onzen tijd ligt minder bij 'de productie dan Bij den afzet. En al zou het onjuist zijn te leggen, dat de fabrikant zorgt voor de productie, de handelsreizigers voor den af zet, nog meer onjuist is 't, de mannen", die met groote moeite en vermoeienis den af zet van 't geproduceerde bevorderen, als economisch onnutte wezens te beschouwen 't Is dezelfde fout, welke zij begaan, die de winkeliers de parasieten der maat schappij noemen. Door te veel op het productie-proces te letten, verliest men den juisten kijk op het groote belang van het distributie-proces. Al klagen de handelsreizigers te recht, over te weinig sociale waardeering van FEUILLETON. DE FAMILIE HOLLMANN Naar het Duitsch van E. KRIGKEBERG. (Nadruk verboden). 23) Ik moet den leermeester en zielenarts zoo mogelijk den vaderlijk eerbiedwaardi- gen vriend spelen tegenover een vrouw, waarvoor ik op de knieën zou willen lig gen en vragen: Gun me maar een enkelen Blik, een enkel woord, jij heerlijke, zoete, reine want ik verga van verlangen naar je. Hij viel zich in de rede en ging dan Vastberaden voort: „Ik kan dat niet lan ger verdragen en wil het ook niet! Wij Hollmann's zijn niet geschikt voor smach tende en zich verloochende minnaars. Een vol geluk of geen! Als me geen hoop overblijft dan moeten we scheiden vandaag nog! Wat was dat gisteren ®en dag! 1 Buiten ronddwalen. De Plaats moeten ontvluchten, waar ieders Vezel mijner ziel me heentrok.... daar 8Mer wordt ik gek of gemeen.'' Sun arbeid, in ons land heeft toch de Re geering, door meer dan eens een hunner voormannen te ridderen, wel blijk gege ven, dat zij den stand eert en de beteekenis ervan voor onze volkshuisvesting ten volle erkent. Men houde daarom zelf allereerst zijn stand hoog. Men kan dit doen eenerzijds door een wijze van optreden, die eerbied en erken ning afdwingt, en anderzijds, gelijk de Redactie van „St. Christoffel" terecht op merkt, door zichzelf technisch zoo volle dig mogelijk toe te rusten. Cursussen, die daartoe gelegenheid bie den, moeten daarom bevorderd en gesteund worden allereerst door de handelsreizi gers zelf. Voorts verspreide men onder bet groote publiek een betere kennis van de werke lijke beteekenis, welke de handelsreiziger in het nationale economische leven heeft. Op den duur kunnen erkenning en waar deering dan niet uitblijven. BIHNENLAND Da salarisactie van Rijkspersoneel. Bij minister Col ij n. Vanwege den Ned. Bond van personeel in Openbaren Dienst wordt bet volgende medegedeeld: De voorzitter en secretaris van den Ned. Federatievcn Bond van personeel in Openbaren Dienst hadden gistermiddag een audiëntie bij don minister-president, den heer Goliin, ter bespreking van de door de Federatie ingediende voorstellen betreffende een nooduitkeering aan het rijkspersoneel en wederuitkeering van de salarissen, zooals deze waren in 1920. Uit het antwoord van den minister-pre sident kreeg de delegatie den indruk, dat de regeering wel maatregelen overweegt, maar dat hieromtrent door den minister geen positieve mededeelingen konden wor den gegeven, vóór en aleer de Milhoenen- nota bij de Tweede Kamer was ingediend. De minister deelde evenwel mede, dat a.s. Vrijdag de Centrale Commissie in Ambtenarenzaken bijeenkomt ter bespre king van een nooduitkeering aan het rijks personeel, waarbij dan eveneens de voor stellen der Federatie in behandeling kun nen komen. Betreffende het weren van de Federatie uit het goerganiseerd overleg zegde de mi nister een nader onderzoek toe, terwijl de delegatie morgen over deze aangelegenheid nog een speciale audiëntie beeft bij den minister van Justitie. De voorzitter van de Centrale Commis sie, met wien de delegatie eveneens een onderhoud had, zegde zijn medewerking toe, opdat de Federatie nog in de gelegen heid zou kunnen worden gesteld aan de besprekingen deel te nemen. Tegen het banderolle-systeem. De moeilijkheden in het bedrijf Gisteren werd in het gebouw Pulchri Stu dio te 's-Gravenhage een nationale pro testvergadering gehouden, georganiseerd door den Fersten Ned. Bond van Klein- fabrikanteu in de Sigarenindustrie, tegen het bandprollesyteem. Verschillende spre kers voerden het woord. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen: De vergadering enz.; gehoord de besprekingen, komt tot de erkenning, dat het banderollesysteem de grootste moeilijkheden voor de onderneij mers in het tabak- en sigarenbedrijf op levert juicht het toe, dat de regcering dit vol komen erkent, wat hieruit blijkt, dat de minister van Financiën een commissie heeft samengesteld om een herstel.te ont werper voor een heffing op de ruwe tabak is echter van meening, dat deze commis sie 'eenzijdig is samengesteld en dat dit niet aan 't beoogde doel bevorderlijk zal zijn; moet het ten sterkste afkeuren, dat de commissie op 8 Februari 1925 is geïnstal leerd en nog niet met haar advies ge reed is; en spreekt de hoop uit, dal de regeering in het belang van de duizenden onderne mers ten spoedigste 't banderolle-systeem zal doen intrekken. Na afloop der vergadering werd een op tocht geformeerd die door een gedeelte der stad naar het Malieveld trok, waar de stoet ontbonden werd. Door de betoogers werden doeken en borden meegedragen met opschriften als deze: „Zelfs rechters hebben de Tabakswet sterk gemaakt". „Het banderol'.e-syflteem tast het fami lie-leven aan". Eva stond voor hem te rillen als een espenblad. En toch had ze het willen uit jubelen als de leeuwerik, die buiten ten hemel opstijgend den vol belofte zonnig dagenden dag begToette. Hij hield nog steeds haar hand vast. Nu trok hij haar tot zich. „Eva, kun je dat willen zie me toch aan." Ik heb straks boven op de knieën ge legen en met mijn God om je leven ge vochten. Ik heb me Hem als offer aange boden en geen vuriger wensch gehad, dan te mogen sterven voor u, daar ik niet dacht voor u te mogen leven. En nu o God „Nu ben je de mijne!" Zij wilde verder spreken, maar hij sloot haar mond met zijn kus. „Je bent de mijne dat is alles! Met geen woord meer het geluk storen." In het huis van Eva's oom In de resi dentie speelde zich een scène af, zoo stormachtig als er in het voornaam stille verblijf van den heer onderstaatssecretaris van Kollheim nog nooit een beleefd was. Tante vond de idee van Eva, een boer- „De regeering ontneemt ons het brood en laat ons in den grootsten nood". „Het huidige banderollesysteem vordert van den kletn-fabrikant drie uren nutte- loozen arbeid voor elke duizend sigaren". „2487 bekeuringen In één jaar door d«za wet". Ingetrokken uitvoerverboden. Voor kaas en boter gehandhaafd. Bij Kon. Besl. van 24 Augustus 1925, opgenomen in Staatsblad 863, is bepaald, dat alle, thans nog van kracht zijnde uit voerverboden, zooals die werden uitgevaar digd, op grond der wet van 8 Augustus 1914, zijn ingetrokken, met uitzondering van: a. het verbod van uitvoer van kaas, uit gevaardigd bij Kon. Besl. van 26 October 1914 (Saatsbl. no. 608); b. het verbod van uitvoer van boter, uit gevaardigd bij Kon. Besl. van 29 October 1914 (Staatsbl. no. 610). Dit besluit is 9 September j.L in wer king getreden. Do groote(!) Nieuwo Rott. Crt. De Nieuwe Rott. Crt. is een deftig blad. Een héél deftig blad. En het cachet van deftigheid heeft het jaren-lang neergelegd in de rust; rustig is de samenstelling van het blad: geen af wisselende groote en kleine koppen in de courant naar gelang de inhoud der berich ten enz., niets, letterlijk niets wat ook maar eenigszins naar sensatie zweemt. Dat is sinds jaar en dag het karakteristieke van de Nieuwe Rott. Crt. Edoch, er bestaat in Rotterdam ook een Maasbodeal wordt dat Katholieke blad in de Nieuwe Rott. Crt. nooit genoemd, en al doet het liberale orgaan in zijn rustige rust alsof dat blad niet bestaat, het is er toch en het groeit enhet staat in de Nederlandsche journalistiek vóóraan. Dat Katholieke blad is echter niet zoo deftig als de Nieuwe Rott. Crt. en het werkt nog al 'ns met kleinere en grootere, min en meer vette koppen, om de aan dacht meer in 't bijzonder te vestigen op meer belangrijke of meer sensationeele berichten. De groote „N. R. Crt." is dal nu gaan naüpen. Maar op een niet altijd, even gelukkige wijze! De Groene Amsterdammer beeft daarop de volgende geestige en rake satyre ge maakt: Spreek ik met Rotterdam.Met No. 7500O, Is u daar, meneer Nijgh? Hoort u met wie u spreekt? Dank u. U ook wel? Ik heb me anders erg ongerust ge maakt. Die Revolutie Wat ik bedoel? De Revolutie in de „Nieuwe Rotterdammer". Jongen, jongen, wat een bedenkelijke stap Ik bedoel al die vet gedrukte hoofdjes van drie, vier, vijf regels boven elk be richt. Nou, Ik vind het de eerste stap tot de sensatie-hoofden. Hoe komt u erbij? Ja, een mensch moet wat doen, dat ben ik met u eens. Maar dit! Er was geen krant waar je zoo rustig boven kon zitten dommelen als de uwe. Alles van een echt Hollandsche degeliikheid en gematigdheid. Geen geschreeuw. Geen lawaai. Het nieuws vloeide bij je binnen zonder eenigen schok. Ik graasde mijn avondblad A en daarna B en daarna G en als ik dan nog niet sliep D af, als een koe het gras In de weide. Niets dat mijn rust verstoorde. Maar nul Al die hoofdjes zijn als bliksemstralen aan een helderen hemel. Ik ben er drie dagen van in de war geweest. Het spijt me dat lk het zeggen moet, maar uw cachet van voornaamheid is weg Weet u wat het gevolg is? Dat ik nu in een kwartier nw krant nit heb. Ik lees alleen maar de opschrif ten en ik weet alles. Is dat prettig voor de redacteuren die met zooveel ijverige onbe rispelijkheid hun artikelen schrijven? Vroe ger was ik een 'heelen avond zoet met uw krant en werd daardoor van vele min- voorname dingen afgehouden. Mijn avond was gevuld. Maar nu? Nu moet ik wel naar den bioscoop. Want als ik gelezen heb: „DE MOGENHEDEN IN CHINA. Alle mogendheden van hei ver drag van Washinqton betreffende China nemen de ultnoodlglng voor een douaneconferentie te Peking aan". schen grondeigenaar te willen trouwen, shocking eenvoudig idioot en onbegrij pelijk. Men had het arme kind natuurlijk met alerlei trucs ingepalmd, haar mis schien geh-ypnotiseerd, haar lichamelijke zwakheid benut. Daar moest een onderzoek van rechts wege naar ingesteld worden. Zij deed zich zelf en haar man de bitterste verwijten, dat ze het jonge meisje alleen onder die gewone menschen het land op hadden laten gaan, beval bet arme, zieke kind met de grootste omzichtigheid en ver schooning te behandelen en kreeg ten slotte zelf haar migraine-aanvallen en hartkrampen. Oom keef: „Onzin! Alleen de verande ring is er schuld aan. Het nieuwe, dat alles zoo .verschillend van haar normale levenswijze daar onder de boeren, heeft haar ontvankelijk kunstenaarsgemoed ge in teresseerd en verlokt, en die ion ge man van 't land met zijn origineele gezonde frischheid heeft indruk op haar gemaakt. Zij verveelde zich en de afwisseling was haar welkom. Zij moet maar eens eerst haren heer verloofde in het salon onvoor- deelig zien afsteken tegen de jonge man- dacht o dan, dat ik dan nog las wat er onder staat: „PEKING, 8 September (Reuter). Alle mogendheden die het verdrag betreffende China te Washington hadden onderteekend hebben verklaard, de uitnoodiging «an te nemen, tot deelneming aan de conferentie in Peking over de Chineeeohe douane-ta rieven"? En wat een last voor de redactie, die nu alle berichten moet doorlezen om er een passend hoofd boven te zetten! En over drie maanden, meneer Nijgh, let op mijn voorspelling, staan er alleen nog maar hoofden in uw krant! Dan is er geen en kele rustige zin meer in te vinden en wat is het eerste en eenige teeken van voor naamheid? Rustl En nog eens rust! En u was zoo wel te rustel 't Spijt me. Ik moet mijn abonnement opzeggenHet „Rot- terdamsoh Nieuwsblad" heeft veel meer cachet Gemengde Berichten DE STORMRAMP. Een Interpellatie-Kleerekoper op handen. „Het Volk" meldt, dat het Kamerlid Kleerekoper verlof zal vragen om de regee ring te interpelleeren over de maatregelen die zullen worden getroffen ten aanzien van de vergoedingen voor de slachtoffers van de stormramp in de verschillende doe len des lands. Die socialisten, zijn er wéér het eerst bij om over de stormrampte praten I Tweede verantwoording Nationaal Steuncomité Volgens de tweede verantwoording der gelden, binnengekomen bij den pen ningmeester van het Nationaal Steunco mité Stormramp te Amsterdam, zijn o.m. de volgende giften ingekomen: Inzameling gemeente Winschoten ƒ5 029.51; Tiel ƒ4.196.12; Hurwenen 110.25; Ellecom 2de storting 100; Da len 1.349.55; Uitgeest 1.018.65; Arn hem ƒ141.75; Berkenwou de ƒ843.17; Appingedam 5e storting 460; Bunscho ten 1.552.73; Zevenhuizen 1.349.20; Vollenhove en Blokzijl 634.81; Utinge- radeel ƒ1.222.09; Fijnaart 1.331.69. Graft (N.H.) ƒ650.95; Woudenberg 2.50; Venhuizen ƒ756; Amersfoort ƒ13.530.45; Beemster 3793.42; Sloten (Fr.) ƒ143.54; 's-Gravenzande 2.500: Oldebroek ƒ1.802.62; Éunnik 143.05; Geertrut- denberg ƒ325.01; Hoogkerk ƒ1.081.60; Avenhorn 475.85; Hatiwert Nibbix- woude, Ned. Herr. Gemeente 537.60; Molenaarsgraaf Brandwijk 1.987.55; Kamerik en Zegveld 01.774.10; Bever wijk (Roode Kruis) f 1.755.84; Rossum ƒ701.93; Brakel 441.42; Alblasserdam 1384.88; Zóeterwoude 842.09; Monni kendam Katwoude f 812.35; de Rijp (N.-H.) 677.65; Egmond Binnen Eg- mond a. d. Hoef 924; Renswoude ƒ582.35; Soest 90; Tjalleberd 327.30; Dodewaard 973.45; Samarang Joana Stoomtr. Mij. 1000; R.K. Huisvest. Co mité 2700: Gem. Beusichem 465; Prov. Com. Gelderland f 21.666.81; Gem. NIeuwveen 510; gem. Bergschenlioek 1029; gem. Oostzaan 614.70; gem. Leeuwarden 15000; gem. Hoogvliet 421.55; L. L. F. A. d. 1. P. Baarn (Gem. Baarn) 7500; Inzameling gemeente Broek op Langendijk 1623.01; Aduard 820; Soest f 4.289.87; Wormerveer 802.50; Pernis 836.85; Eist f 2525, Beemster 2do storting 8.50; Heusden 338.43; Ellecom 100; Groesbeek 1,129.54; Vlist 159.45; Ameide en Tienhoven 407; Haastrecht 801.80; Smallingerland f 3.938.25; Almkerk 1362; Montfoort en Willeskop 621.05; Heerjansdam 550; Eibergen f 6.279.46; Houten 789.46; Opheusden (Kesteren) 644.75; Maasland 1800; Lekkerkerk 96315; Vreeland 410.94; Bovenkar- spel 371.90; Rockanje 631.76; Buur- malsen 559.92; Schermerhorn 157.02; Spijkenisse f 530.15; Hekelingen f 311.82 Benschop en Polsbroek 1.379.SO; Mld- woud 071; IJsselmonde f 1425; Nieuw Beerta 1.882.90; Beerta 607.15; Hoog land 905; Klimmen 420.15; Harme ien 819.15; Driel te Kerkdriel 17; Warmond 348.32; Waardenburg f 500; Haastrecht nagekomen 2.50; Zuidbroek 587.92; Arnhem 2de storting 7016.21; Oostvoorne 486.86; Nieuwenhoorn 527.65; Helder 4269.59; Berkel en Radewijk 1831.45; Wijk aan Zee en Duin 838.70; Lisse nagekomen 28; Rentm. Gen. Ridd. Duit. Orde 1000; gem. Hedel 538.70; Z.E. Kard. Dr. K. Schulte, Keulen 590; A. E. H. d, P. 1500; R. K. Huisveslings comm. Breda 930.01; N. R. Ct. 30.000; Nieuwsblad de Zaanlander 1.964.90; W. L. v. W., geb. Jhv. A. v. P. 1000: N. R. Ct nen uit onze kringen, dan zal ze wel weer tot bezinning komen een schandaal komt er ieder geval van, natuurlijk!" Wolff von Buttler, zei echter lachend, vol hoon en kwaadaardig, toen hij hoor de, dat hij zijn hoop op Eva's hand moest opgeven: „Die dokter!.... Laten we hem dankbaar zijn! Ik heb hem voor dom gehouden maar nu zie ik in, dat hij een vos isl" Eva Het alle stormen kalm over zich heengaan. Zij had in het huis van baar verloofde geleerd, geduld te oefenen met de zwakheden harer medemenschen, maar ook haar wil energiek door te zetten, als ze heng als goed had leeren inzien. Toen in den herfst de familie Hollmann voor een bezoek in Berlijn kwam en bij den onderstaatssecretaris visite maakten, moesten Eva's verwanten reeds tegen hun zin bekennen, dat die „jonge man van het land" toch heel verstandig en verbazend presentabel was. Men zou met hora kunnen leven, als hij 't professoraat aan de landbouwboogeschool bekleedde. Ook Lena was heelemaal comme il faut. een fijn, mooi, ja zelfs gedistingueerd meisje, waarvan niemand zag, dat ze op UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooron Is. 4.88 Hamburg, 395 M. Aria's Lon- den, 805 M. Muziek München. Concert 4.50 Berlijn, 500 M. Middagconcert. —4 Frankfort, 470 M. Concert. 8.05 Radio-Paris, 1750 M. Dansmuziek 5.20 Brussel 265 M. Concert. Zürich 515 M. Concert. 6.Hilversum, 1050 M. Vóór-avond concert. 7.20 München, 485 M. Concert voof guitaar, mandoline en balalaika. 7.50 Berlijn, 500 M. Herdenking van den Mexicaanschen Natlonalen Feestdag. 8.20 Londen, -365 M. en Da ven try, 1600 M. Concert. Hamburg, 895 M. Volks liederen. 8.35 Brussel, 265 M. Concert DeBil$ 1100 M. Weerbericht. 8.50 üaventry, 1600 M. „Winners" (3rd Edition). A Revusica] Extravaganza in Three Acts bij Far Too Many People. Londen, 865 M. en an-* dere Britsche stations: 2e acte van „Dto Zauberflöte" van Mozart. Berlijn, 500 M. Concert. Frankfort, 470 M. Concert München, 485 M. Liederenavond. -h Munster, 410 M. Concert. 9.Rome, 425 M. Concert. 9.05 Radio-Paris, 1750 M. Concert. 9.35 Petit-Parislen, 845 M. Concert 10.35 Alle Britsche stations: The Savoy Bands. 60.000; N. F. O. v. N, te Lochem 6404 inzameling gemeente Aalten 8.205.78f Ammerzoden 819.00; Eemnes 401 7ll Het Bildt 3819; Varik 2de storting 58 Goudriaan on Ottoland 843.15; Vleuten! en Haarzuilen 1660.20; Doorn 2de stor- ting 217 50; Wijngaarden 370; Bel- lingwoldo 607; Aalsmeer 4818.82< Bergen op Zoom 346.81: Jutfaas 1173.53; Schiebroek nagekomen 10f Stadskanaal 1273; Veldhuizen 801.75, Dubbeldam 2058.79; Nieuwschana 497 05; v;nkevePn 1.437.73: Zuilen 729.54; Buurmalson nagekomen 4.50: Wildervank 2.253.75; Franekerdeeï 1.870.47; Woerden 2923.83; Soest na gekomen 14.25; Veen lsto storting 41.20; Schoten 1293.35: Boilea 1371.58; 's-Gravendeel f 2029.23; Roo- kanje nagekomen 10; Almkerk nageko men 25; Haaf ten 636.24: Poederoijea 257.67; Hoorn 3100; Lange Ruige Weide 292.65; Schiebroek nagekomen 10; Wilnis f 461.60; Zendingen 2.475 74; Ter Aar 644.78; Capelh- a. d. IJssel 1931.57; Lopik Jaarveld Willi ge Langerak f 1086.55; Vlaardingen 5433.89; Bussum 2205.55; Vledrler 200; Gouda 5924.16; Schnonrewoord 272.50; Zevenhoven f 286: Rhoon 803.25; Willemstad 400, Walburg na gekomen 8.I.eiden 15.000: Woesp 525.10; Prov. Watersnood comité Mid delburg 20.000; Overschr. Dr. N. M. Josephus Jitta 2('e veranlw. 7.713.48! Z.Em. Kard. van Rossum f 200. Het totaal der 2e verantwoordng be draagt 877.417.38 met het bedrag der eerste verantwoording ad f 427.073.45 was tot en met 7 Sept. 1925 ontvangen 804 490.83. Ernstig ongeluk op de Maas. Een man verdronken. Op de Maas, to Rotterdam, ter hoogt© van de fabriek „Feyenoord" voer gister avond een roeiboot, waarin drie fabrioks- arbeiders gezeten waren, nl. G. J L., G. v. d B. onA.v. W., allen uit IJselmondo af komstig. Op dezelfde hoogte voor ook d© motorsloepboot „Mobl V", die het slpep- sehip „Davontrla" trok. Een der arbeiders wilde ook do roeiboot laten voorttrekken en wierp daarom een touw om een bolder van bet sleepschip. Het touw echter was t© kort en daardoor kreeg de roeiboot een schok. Alle drie inzittenden geraakten t© water. G. J. L. en C. van D. konden gered worden, door de motorsleepboot, maar A. v. W. verdween in de diepte Alle pogin gen om hem te redden, bleven zonder re sultaat. De rivierpolitie heeft nog geruimen tijd gedregd, doch slaagde er niet in bet lijk te vinden. Ernstig motorongeluk. Eon doode en een zwaar gewonde. In don nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur is te Halfweg, ter plaatso waar de voormalige Ned. Herv. Kerk heeft gestaan, een motorrijwiel, bestuurd door F B. A. met als duo-passagier J. van M., beiden uit Voorburg, in volle vaart tegen een ijzeren mast van de electriscbe tram gereden. De bestuurder was bijna onmid dellijk dood, terwijl v. M. met een bersen-» schudding naar het Groote Gasthuis to Haarlem vervoerd is. het land tusscben boeren en koeien was groot gebracht. Maar de moeder, d-e-z-« vrouw! Tante sprak dat woord altijd met eetf aantal verlengingsteekena uit. Die vrouvr met haar kurassiers-gestalte, haar onaan genaam nucbteren scherpen blik in do heldere oogen en die luide energieke stem die vrouw met haar knorrige, onbe leefde manier van doen, die was eenvou dig onmogelijk in de salons van den heer onderstaatssecretaris." Eva sloeg de armen om haar heen: „TI meent het goed met me, en ik ben u groo- ten dank verschuldigd. Maar u hoort niet bij hem en zult er niet bij hooren. Uw wegen verlangen naar werkzaamheid in buis en bof. En u moet blijven, waar u bent, opdat ik me altijd aan u houden kan, want aan u dank ik een nieuw leven. In ons huis zal eens do geest der Holl mann's heerschen, en dan komt u de eer©« plaats toe." EINDE.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3