DE 7AMILIE HOLLMANN Ingezonden fóededeetino. ei'S'WE LAND Tweede Blad Zaterdag 12 September 1925 Buitenl. Weekoverzicht. Volkenbond. Maandagmorgen is do /iesde Volkenbondsvergadering te Genè- ve geopend met een rede van den Fran schen. minister-president Painlevé, welke rede per radio over haft Europa is rond gezonden. De Bond is sinds zijn oprichting wel vooruitgegaan in ledenaantal en pres tige onder de volkeren. Kon de Volkenbond in 1920 nog slechts spreken uit naam van de 13 geallieerde landen, die het Verdrag van Versailles hadden geleekénd, thans telt hij reeds 55 staten onder zijn leden, terwijl Duitschland op het punt staat tot den Bond toe te treden. Misschien dat Turkije, wiens geschil over Mosoel thans in handen van den Bond gesteld is, zóó voldaan zal zijn over de te nemen beslis sing (waarop voorloopig bitter weinig kans bestaat!) dat het met een juichkreet zich in de geopende armen van den Bond werpt. Dan zullen nog slechts Amerika en Rusland de eenige landen van beteekenis zijn, die voor den Bond hun neus optrek ken. De kwestie van Duitschlands toetreden is thans van het grootste gewicht, want daarvan zal do totstandkoming van het Veiligheidspact afhangen. Dit Veiligheids pact beheerscht thans de besprekingen te Genève geheel en al, ofschoon het pact in geen direct verband staat met den Bond. Zelfs de Mosoelkwestie is op den achter grond geraakt, ondanks de dreigende hou ding der Turken, die vechten willen als zo hun zin niet krijgen. Het oogenblik, dat alle kopstukken der internationale politiek te Genève tezamen waren, terwijl do En- gelscke premier Baldwin vacantia hield to Aix-les-Bains (ook al dicht in de buurt) was te gunstig, om de gelegenheid tot ge noeglijke onder-onsjes voorbij te laten gaan Er is dan ook nog meer buiten de Volken bondszaal dan in de zaal gepraat. Over die besprekingen verluidt sleclits, dat men hoopvol is gestemd; Chamberlain verklaarde zelfs, dal er meer voortgang is bereikt, dan bij ooit had durven hopen. Verschillende data worden genoemd voor de aangekondigde samenkomst met Strese- mann om gezamenlijk over de nadere uit werking van een westelijk pact te praten. En er wordt vooral de nadruk opgelegd, dat bef allerminst de bedoeling daarbij is, Duitschland een tekst van een overeen komst voor te leggen, op de wijze, als dat to Versailles met het vredesverdrag ge schiedde. Do uitnoodigingen voor deze minister conferentie zijn reeds verzonden. Of Str'e- semann alléén op deze conferentie zal ko men. is een twistpunt, waarover thans - in Duifscbe kringen hevig gediscussieerd wordt. Vooral de Duitsch-nationalen, die, althans met woorden, sterk gekant zi.in te FEUSLLETON. Naar het Düitscb van E. KRICKEBERG. (Nadruk verboden). 21) Tot nu toe had Eva niet aan haar kij ker gedacht. Daar kon ze alles immers duidelijk mee volgen. Nu liet zo hem ha len. Haar handen beefden zoo, dat ze hem bijna niet richten kon. „Ja., ja.... hij is het. Nu barm hartige hemel.is hij waanzinnig.1 7- Lena, Lena. heb je 't gezien? Hij is naar binnen gesprongen-. in 't bran dende huis, dat ieder oogenblik kan in storten." Lena had het gezien. Zij stond in starre ontzetting niet in staat een woord uit te brengen en wrong haar handen. „God, o God, sta hem bij!" jammerde Eva. Zij had de vensterbank gegrepen en hickl zich daaraan vast. Haar knieën wankelden onder haar. Voor haar oogen tolden roode vlammenkringen in zinneu- vevwarrend gedraai. De kijker viel klet terend uit haar hand. Lena raapte hem op, hield hem met koortsachtig sidderende handen vast en keek erdoor, vol angst en schrik. Geen van beiden sprak een woord. Haar ïware ademhaling scheen de kamer te vullen. Beiden voelden elkanders wilden hartekïop. Een paar minuten verlippen. Zij rekten 5ieh tot eeuwigheden. In deze oogenblik- »en van waanzinnigen zielefolterenden gen Slresemann's politiek, vertrouwen dat niet erg. Men wijst erop, dat do Duilscho regeering een coalitieregering F. en dat haar buitenlandsche politiek steunt op een -gezamenlijk program, waarover een meer derheid is verkregen op 20 Juli. Gezien de politieke constellatie zou het niet raad zaam zijn één exponent van de regeering de geheele verantwoordelijkheid op zich te laten nemen voor "n eventueele overeenkomst Ernstige besluiten kunnen alleen door het Duitsche volk worden aanvaard, wanneer de eenheid van 20 Juli wordt gehandhaafd, en de grond wordt weggenomen voor sa menspanning tegen de regeeringspolitiek door de rechtsradicalen. Stresemaun al léén de vertegenwoordiging van Duitsch land op te dragen zou niet fair zijn. angst, waarin Eva voor het eerst in haar leven wanhopig vreesde voor het leven van een ander mensch, droeg ze do laatste rest van haar oude ik ten grave. Alles wat aan geestelijken en persoonlijken hoogmoed, aan arrogante zelfoverschat ting en nukkig egoisme nog aan haar kleefde, viel van haar af. Zij herkende zich in al haar nietigheid en arbarmelijk- heid als machteloos klein aarwormpje te genover de onverbiddelijke hoogpro mach ten. Noch haar kunstenaarstrots, noch haar philosofie konden haar hier helpen zij was zoo klein voor zichzelf gewor den, dat ze deemoedig op de knieën had willen zinken en het hoofd buigen, als de moordenaar op het kruis. En nog iets anders kwam haar met schrik tot bewustzijn: Walter Hollmann, die, zooals ze meende, 't allerminst van alle menschen naar baar vroeg, hij zou het zijn....? Als hij daar beneden in de vlammen bleef dan stierf bet beste doel van baar met hem, en als bij gelukkig aan het verderf ontkomen zou, dan zou nieu we boop en verlangen in haar met hem opstaan, waarvoor ze gruwde. Lena hield nog steeds den kijker voor de oogen. „Daar....!" gilde zo plotseling. Op betzelfde oogenblik lichtte onder het vuur hel op, een vreemde wilde beweging kwam in den gloed, een barsten en kraken klonk tot baar door. Het dak van het huis stortte in, en een groote golvende vlam sloeg ten hemel op. Een poos was alles in vlammen en stof gehuld dan kwam er weer klaarheid in den chaos, men kreeg weer een overzicht over den brand. De situatie was veranderd. Naast krijgsplan moet er dus op gericht zijn. den thans nog verspreiden Ryfkabylen, die tot bij Tetoean in liet N. W. en bij Teroeal en Wrzzan in de Fransche zone probeerende toebereidselen voor den grooten aanval te verstoren of liun tegenstanders af te lei den, zulke zware verliezen toe te brengen vóór hun terugtocht in hun slechf toe gankelijke borgen, dat de moed er bij Abd- cl-Krim's krijgslieden uit gaat. Met dat al zal men toch altijd hebben te rekenen met de pioeilijke kansen van oen verbit terde guerilla van de nooit onderworpen Berbers van het Rif. UIT DE PERS het huis, dat nu als een droevig brandend wrak met dakloozc muren overeind stond, lag een gloeiende puinhoop, en van de hoogoplaaiende gloed hadden de nevenge bouwen vuur gevat. Ook op hun daken kropen nu vurige slangen en geelgrijze rookpluimen stegen op. Do vuurhaard breidde zich steeds verder uit. Eva lag op de knieën en had het ge zicht in de handen verborgen. Lena hield haar omvat en probeerde baar op te rich ten. „Wees toch kalm Eva wat baat ons al ons jammeren, wij kunnen het ongeluk toch niet van die arme menschen afwen den." „Is hij dood?" vroeg Eva wanhopig. „Wie?" Lena zag haar radeloos van schrik aan. Dan vroeg ze met veranderde stem, schucb ter en zacht: „Meen je Walter?" Eva knikte heftig; spreken kon ze niet. „Neen, Eva neen. God in den hemel zij dankl Op het oogenblik, dat ijc gilde, kwam hij het huis uit. met een bond op den arm Karo juist op het laatste oogenblik, voordat het dak in stortte." Een snikkendo zucht verlichte Eva's ge moed. Ze weende niet meer en kwam langzamerhand weer tot zichzelf, maar ze bleef geknield en leunde met haar hoofd, tegen een stoel. ..Ik kan den aanblik niet langer meer verdragen", zeide ze huiverend. Lena ging zitten, nam Eva's hoofd op haar schoot en streelde baar liefkozend over het brandende voorhoofd. Een poosje zwegen ze allebei. Plotse ling echter richtte Eva zich weer op en DE SOCIALISTEN EN DE GNTWAPENING. De Standaard schrijft: Teekenend is de wijze waarop op liet internationaal socialistisch congres te Marseille over de ontwapening werd ge sproken. Hulde werd gebracht aan de so cialistische partijen in Denemarken, Zwe den, Nederland, waar de algeheele, eenzij dige ontwapening of aanzienlijke beper king der bewapening werd voorgesteld. Maar daar bleef liet bij. Noch de Fran sche, noch de Engelsche, noch de Belgi sche socialisten verklaarden, dat zij dit voorbeeld zouden willen volgen. Men vindt liet wel aardig voor do reclame, als bij andere volken zulks wordt aangedurfd, liet is niet zoo moeilijk den durf van anderen toe te juichen, zelf dringt men liever bij den Volkenbond aan op een algemeene regeling, die „ten slotte" tot de algemeene ontwape ning zal kunnen leiden. Het is zeer opmerkelijk, dat in de reso lutie erkend wordt, dat door het onvol doende der vredesverdragen de oorlogsge varen nog verscherpt zijn cn dat wel de aanvalsoorlog, maar niet de verdedigings oorlog wordt afgekeurd. De resolutie zegt: „zij eischen dat geen vijandelijke hande lingen geoorloofd zal zijn, behoudens in geval van verweer tegen een aanval of in overeenstemming met een besluit van den raad of van do vergadering van den Vol kenbond." Dit nu gaat lijnrecht tegen de politiek van eenzijdige ontwapening in. De verdediging bij aanval wordt ge handhaafd, on het geweld, om een uitspraak van" den Volkenbond kracht bij te zetten. Feitelijk ligt hierin een strenge afkeu ring van de houding der socialisten in 01^! land. Een pot Kloosterbalsem in huis is een groot gemak Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker'sKloosterbalsem Is door zi)n bijzondere eigenschappen onover troffen bij ontvellingen, schrammen, brandbla ren, puisten, wonden, zweren, insectenbeten. wintervoeten. Ook bi) spierverrekkingen, spit, spierpijnen, rheuinatiek. er groote pot van 20 gram leent. Potten van 50gr.fl.-i 10 gr. f 1,75. Hoc greater hoe DE H. LANDSTICHTING IN MISCREDIET. Onder bovenstaanden titel schrijft „Do Maasbode": Do hoor Favonius is oen journalist van hot beproefde ras. Wij bobben hem, al was 't niet onder dit pseudoniem, gekend als een beroepsjour nalist van groote bekwaamheid en daarbij ook als een man van bezonnen gematigd heid. Sinds bij de journalistiek niet meer qualitatc qua beoefent, blijft zijn hart er toch aan verpand en schrijft hij onder den naam Favonius, welke voor den latinist niet direct een ondoordringbaar masker is, waardevolle bijdragen in het „Algemeen Weekblad voor Christendom on Cultuur". Vooral zijn rubriek „Wereldspiegol" be hoort tol een genre, dat tot de beste in onze vaderlandsche journalistiek gerekend ntag worden. Favonius' beschouwingen over de din gen van den dag lezen wij dan ook ge woonlijk met onverdeelde instemming vroeg, als ontwakend en liet verwarde haar van haar voorhoofd strijkend: „Je sprak van een bond.... om een hond heeft je broer zich in het brandende huis gewaagd? Is een mcnschonleven dan niet kostbaarder dan dat van een dier? Heeft bij niet aan zijn moeder en zuster gedacht?" „Ik weet niet of men in zoo'n oogen- hlikken, waarop ons hart en geweten tot een plotseling vastberaden handelen dwin gen, in slaat is, te donken en te overwogen. En mot Karo dat is iets heel bijzon ders, die verdient meer dan menig mensch, van een pijnlijken dood te worden gered Toen tien jaar geleden de groote over strooming over onze streek kwam, hoeft die hond bij 't reddingswerk geholpen, als een met menschelijk verstand begaafd wezen. Drie kinderen heeft hij van den dood door verdrinken gered, en niet eer der is hij van de plaats geweken, tot hij uitgeput neerviel. Het heele dorp kent en Waardeert Karo. Nu is liij oud. blind en versleten. Men heeft hem waarschijnlijk in den angst en den nood vergelen, en bij zou zeker niet in staat zijn geweest, zich alleen uit de vlammen te redden. Moest men Karo tot dank voor zijn heldendaden laten verbranden? Men zou zich z'n heele leven moeten schamen over zichzelf." „Het heele dorp acht hem. maar nie mand heeft z'n leven Yoor hem in de waag schaal gesteld dat liet men aan Holl mann over", zei Eva bitter. „Dat moet je niet zoo tragisch opvat ten. Aan goeden wil heeft het den men schen niet ontbroken, alleen aan een scherpen blik en tegenwoordigheid van geest." Alleen in zijn allerlaatste beschouwing was 't ons moeilijk den ons zoo vertrouw den, gemoedelijken en gematigden Favo-» nius terug te vinden. Hij leek ons iets of wat uit zijn humeur, wat geprikkeld, wat aangebrand, en dies, zooals 't dan gewoonlijk gaat, wat on rechtvaardig. Wat is toch het geval? Er wordt tegenwoordig ook in protes- tantsche kringen nogal gewag gemaakt \.n> do II. Landstichting te Nijmegen. In dezelfde week dat Favonius in 't „Ai- gemeen Weekblad" zijn boos humeur hier over uitschrijft, komt in „De Reformatie" ook al een artikel over dezelfde H. Land stichting voor. En heide schrijvers vinden 't gezamenlijk nogal bedenkelijk, dat duizenden Protes tanten hier hun f 0.50 entréo offeren voor een zuiver Roomsch werk, en daarbij nog kans beloopen onder den indruk te komer bovendien. Maar wie er niet onder den indruk ge komen is, dat is onze brave Favonius. Hij is niet alleen ontnuchterd geworden, maar nog verontwaardigd bovendien. Hij geeft toe, dat hij 't niet hijzonder ge troffen hooft, vandaar al eenige verkla ring voor zijn ontstemdheid. Favonius had zijn vacanticdag, en nog wel in liet schoone Nijmegen en als met pijpensteoltjes viel d» vn.-,,r< Hooi den dag. Een minder la ivol man als Favonius zou daardoor alleen reeds uit zijn humeur geraken. Maar er waren al dadelijk nog meerdere ergernissen. Favonius reed er heen in een autobus en 't was hem, die gewoonlijk zièh rus tiger laat vervoeren, alsof hij in col* sloomearousscl van Tewe was heiand. La ten wij dadelijk toegeven, dat dit voor een man op den leeftijd van Favonius ren twijfelachtig genoegen moet zijn. Nu eenmaal deze kermisobessie hem (o pakken had, maakte de enlrée bij de 1T. Landstichting ook op hem een eênigszins kermisaehligen indruk. „Autobussen hij de vleet, welker chauf feurs u luidkeels hun diensten aanbieden om u weder terug te voeren. O vicaris Suys, wie had ooit gedacht, dat uw stichting zulks een geweldig druk verkeer zou veroorzaken: Dan waren er diverse vorkoopers van ijs met allerhande vehikels, vruchtenstal letjes langs den weg en gedienstige gees ten, die u chocolade of andere verkwik kingen aanbieden; een rumoer dat een be daagd man ook al niet aanstaat Kon de heer Favonius, nu hem zelf op dezen vacantiedag de zon onthouden bleef, de zon van oen kleine dagverdienste niet in hef water van deze eenvoudige nering doenden zien schijnen? Voorts was er de 0.50 entr« i'"a- Vün is on (leren mengen maar matig aan- 81(11, Hij trof 't niet met zijn iel en nI- 'r ger, een jonge man met natiiiiriiik fma- tieke oogen en een zeer gering 'lo- n.Mrslalenl, maar des te meer woorden Als onze dominéés toch eens zoo nnbo- holnen preekten.... zuchtte Favonius. De man, die tegelijkertijd in de „Refor matie" schrijft, schijnt 't heter te hebben getroffen. Deze blijkbaar meer deskundig dan Favonius getuigt: „inderdan I .is up alles voor menschen, die van het O 1 v- sclio leven nooit iels hebben aanschouwd, bijzonder interessant en met groot genoe gen hen ik door den prettig vortolb-r n pater herinnerd aan wat ik vropgor roods zag". Ook door hetgeen Favonius te zien kreeg, is hij weinig geboeid, hij had er gauw genoeg van en maakte den korlslen weg. Hij was blij weer in den roven te loopen, de heele statie niet ruziën, r Calvarieberg niet beklommen te hebben; als Protestanj wensehte hij dat ook niet verbeeld te zien. In dn verte hoorde hij alleen no de schelle en fanatieke stem van den uitleg ger. Slotconclusie: „mij lijkt heel dit '.doe een niet mooie, weinig schoor e, en in ze keren zin zeer onaantrekkelijke propa ganda voor het Roomsch-ltatholicisme!" Arme vicaris Suys. waar blijven nu uw idealen! Gelukkig voor u oordeelt de sdiriiv. r n do „Reformatie" anders en gewaagt van do tJijnc propaganda", welke do H 0 Lena, wat kun je trotscli zijn! J "i<ï Holhnann's zijn allemaal heele mens In mijn leven was Int uit toe het 'o maar half, en wat heel was was verkoo- „Stil", zeide Lena, en legde haar df hand op den mond. „Verkeerd, is d i je met deze gedachten kwelt. In do m •- teling van je zelfverwijt overschat je as en ziet onze groote zwakheden niet Fr veel goeds en moois en ook heels i» h leven geweest. Je ziet liet alleen nu ni Het zuil treurig zijn, en heel zeker nrt naar den wenscli van den dokter, en u.-k een zoor slecht succes van zijn voor-' •- schreven kuur, als je dat zou geriiv- scha,tte«." Op de plaats van den brand war n - tussclien nog een heel aantal spuiten uit het dorp en de omgeving aangekomen, deels van zeer antidiluviaanschc construc tie. Nu hielpen zooveel mensohenkraoh- tcn het woedende element bestrijden, daar bij hadden storm en onweer nagelaten, terwijl de regen onophoudelijk neereoot en de menschen hij hun werk ondersteun de, zoodal men liet vuur een gebiedend halt kon toeroepen en langzaam aan over meesteren. Do heide jonge meisjes gingen mevrouw Hollman opzoeken. Maar in het lieolo huis en omgeving was geen mensch be halve de oude Bartel, dien mevrouw Holl mann als bewaker liad achter gelaten. Allen waren naar den brand gegaan, be richtte hij. Eva trad op den ouden man toe en reik te hem de hand „Dat is een zware nacht geweest, Bartel!" (Wordt vervolgd) Even stereotyp aLs de opmerking: „Wat 'n weertje vandaag", gepaard gaande met een bedenkelijke blik naar het „wolken- zwangere zwerk", zijn deze dagen de kop jes in de courant „De Volkenbond" en „De strijd in Marokko". En evenals de wel wat al te overvloedige buien, regenen iederen dag de berichten omtrent de woorden en daden van staatslieden en diplomaten te Genève en omtrent de krijgsverrichtingen van Franschen, Spanjaarden en Mooren op het geduldige krantepapier. Genève en Marokko slaan deze week in het centrum •der belangstelling, ofschoon om geheel ver schillende redenen. In Genève is het 't vre deswerk, dat de aandacht trekt, in Ma rokko evenwel is liet 't oorlogswerlc. De yerbindingsschakol is hier Frankrijk, dat in Genève over een altijd-durenden vrede spreekt en in Marokko zoo pas oen kers- versch offensief is begonnen. Het eigen aardige hierbij is, dat men daar in liet Moorenland oorlog voert om wille van den vrede. Zoo knoopt men de eindjes oor log en vrede aan elkaar. Ontwapening. De rede van den Deenschen minister Dahle heeft er weer even aan herinnerd, dat de Volkenhond ook te Genève vergadert. Painlevé heeft Maandag in zijn ope ningsrede den wenscli uitgesproken, dat de Raad, wanneer eenmaal de veiligheid vol doende verzekerd geacht zou zijn, de hand aan den ploeg zou slaan om de beperking van do bewapening een stap vooruit te brengen. Neen, zegt de Deensclie gedelegeerde namens zijn regeering, waarom zouden we wachten. Het is étl erg genoeg, dat er, na de verdwijning van het Protocol van het tooneel, niets gedaan is in die richting (de ontwapeningsconferentie zou, zooals men ïveet, alleen dan bijeenkomen, wanneer het protocol dóór een bepaald aantal mogend heden zou ziju geratificeerd). Waarom niet nu dadelijk een begin gemaakt althans met de voorbereiding? Daarmede ïVordt z.i. niets to kort gedaan aan het standpunt van die regeeringen, welke voor hun lan den eerst nog extra veiligheidswaarborgen willen hebben. Indien men werkelijk eerlijk van plan is wat de ontwapening betreft van de theorie tot de practijk over te gaan, een inderdaad verstandig woord, schrijft het Hhkl. Dat, naar te hopen is, steun zal vin den hij de groote mogendheden. Want dié tenslotte moeten den stoot aangeven. Zij moeten aantoonen, dat de schoone woor den over het streven om aan het onder ling wantrouwen een einde te maken, geen ijdele klanken zijn, maar dat men ook den moed heeft tot de daad te komen. Dit lezende, denken wij aan Abd-el-Krim, aan Syrië, aan Mosoel, aan Rusland, aan de arrogantie van Polen en Tsjecho-Slo- Dvakije en hoogstderzelver grenzen aan den Duitschen kanten gelooven nog niet aan ontwapening, Marokko. Spanjaarden en Fran schen hadden reeds zóó lang gedreigd met een groot offensief, dat men geloofde met een bangmakerij te doèn te hebben. Er scheen niets van te zullen komen. De laat ste berichten echter toonen aan, dat het nu ernst geworden is. De Spanjaarden zijn aan de Alhucemasbaai geland en be dreigen Adjir, de hoofdstad van Abd-el- Krim, terwijl de Franschen aan den ande ren kant een groot offensief hebben ingezet In een vlak land zou Abd-el-Krim onge twijfeld in de klem komen tussclien de Spanjaarden in het Noorden en de Fran schen in het Zuiden, maar zijn natuurlijke sterkte is de Atlas die zich maar niet in een klem laat nemen. In drie takken strek ken de bergen zich uit van het Zuidwes ten naar het Noordoosten, van den Atlan- tischen Oceaan af, en scheiden een hoek van Afrika van de uitgestrekte woestijn af. De twee zuidelijkste van deze ruggen (op sommige punten zoo hoog als de Mont Blanc) zijn de hoogste, de derde en noor delijkste rug is lager, en heet daarom de Kleine Atlas, maar is onregelmatig ge vormd met nauwe ravijnen, kloven en al lerlei andere natuurlijke hindernissen, waartegen moderne vechtwagens en veclit- vliegtuigen moeilijk kunnen opereeren. Dit is het eigenlijke Rif, waar het thans gloeiend heet is, en dat zoodra in het be gin van October de regentijd invalt, volko men onbegaanbaar wordt. Van Adjir tot Koffane in het voorgebergte aan den zuide lijken kant van het gevechtsterrein is de afstand weliswaar slechts 65 K.M., maar elke K.M. telt daar in de met bossclien be groeide bergen. Het Spaansch-Fransche SOCIALISTEN IN REGEERINGS- POSTEN. In verband met de niet-verkiezing van e ensooiaal-deanoeraat in het college van Gedeputeerden van Zuid-Holland, en die criliiek daarop door De Noderlan- der (Glvr. H.) uitgeoefend, schrijft Hot Friesch Dagblad (A. R.): De reden? zal men vragen. Waarom doet Rechts nn Zuid-Holland aldus? Er is een reden, die wéégt. Dat geven we dadeèi j k toe. Er is van Rechts aan den heer Schaper gevraagd den. .socialistischen candidiaait, dat hij nooit oifto nimmer z:j.n medewer king verkenen zou om door middel eener .revolu'iie te komen tot een social:sitisoh<sn S'aat. „Dat beloof ik neet", zei Scha.per. Men wéét Aan hem, dat hij van revolu tie weinóg verwacht. Maar haar, om zoo 'le zeggen, afawe'.-on, dat kan hij lok Avecr iroci iijk als socialist. „Ja", zegt Rechts, „dan kunnen Avij u niet in een regeer!ngspesitie helpen .stem men". Denk daar óók niet licht over. Stel u eens voor, we hadden con tanie- l:jk groot aantal socialistische burgemees ters, Gedeputeerden, een paar Comm/issa- r;s;-en der Koningin, versehiFendè hooge ambtenaren enz. enz., al te gaden- socialist, en er kwam dan, 't kan plo'soting ko men opzetten! een er ist:g gemeende po ging ter herhaling van November 1918 zou niet de minderheid alsdan een heol Avat betere kans hebben dan tóén? Denk OA-er zoo Le'.s n ot licht. Ook bij óns hinken de socialisten a';lijd op twee gedachten. Den eenen koer zeggen ze: „Och wat! Revolutieer vs immers geen kijk op!" En dan weer heet 'net: ,,'t Gaat niet 'dat gewone, paFcmentaire gedoe toch zoo langzaam! Nooit komen we zoo, Avaar we wezen moeten, 't Moot anders gaan!" En dan spreekt de Revolutie-muziek. Als Rechts dus zegt: D:e kans willen Ave jn Zuid-Holland niet loopen, dan is dit allerarmst een opgeraapt argument, maar avo voelen, dat ook daarvoor \-eel to zeggen is. Aan wat zijde zullen de social'istisehe in ach Ih elhbe,rs st aan, aks wéér een revolu- 'il-ebui opkomt: aan do z'jde van 't be staande wettige Garag, óf aan- den ban't der aanstormende Revolutie? Dat ds ook een. zeer hela.ngiri.ilke vraag. Nu bestaat lii'er geien eenheid. Onze gedragslijn is verschillend. Er zijn gewesten, waar mede door onze toestemming een siooiaOêst als Gedeputeer de gekozen wordt, en daar zijn er, waar men net doet als in Zuid-Holland. Dit kan, dunkt on-s, niet zoo blijven. Onze partij is .niet als de socialistische1 een pari ij. waarin a-an bovenaf allies wordit voorgeschreven, zoodot men z:ch alom 'in de partij daaraan heeft te gedragen Doch er moet stcodte in at ij hei d naar een he'd worden gestreefd. Als die A. R. partij op de eene plaats precies andersotm' fcainde't dan op de an dere; als zij in 't cene geval juist anders om beslist dan in "1 andere, dat cr precies aan gelijk is dan verhoogt ze daarmee niet de kracht der (partij. Dan kijkt het volk or raar tegen aan. Het is daarom wei zaak, dat de vraag, of ook soda ills ten i.n regoeriugspostcin be lmoren te zittcin, ernstig onder ons Avordit aan de or Ie -gesteld. Opdat we rrmgetn ko- >non tot eenheid van zVn.-wijzo Fn daar door lol eenbe-'d Aan handélwiizo.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7