BINNENLAND CANISIUS-FEESTEN TE NIJMEGEN Rede Z.Em. Kardinaal Mercler. Maandagavond bezocht Z.Em. Kardi naal Mercier geheel onverwacht het Gani- giiieBpel in de „Vereeniging" Z. Em was vergezeld van Mgr. Emile van Roey, Wij- Bissohop van Mechelen. Met groot enthousiasme werden de hoo- ge bezoekers verwelkomd. Na toegesproken te zijn door den Voorzitter van het Cen traal Comité, Prof. Mag. G. de Langen Wendels, nam Z.Em. terstond het woord en hield in het Vlaamsch de volgende rede Sedert langen tijd alreeds had ik het vurig verlangen of laat ik liever zeg gen gevoelde Ik mij in geweten verplicht onze broeders der Katholieke Hiërarchie en onze dierbare Noorderburen in het eigen vaderland, in Nederland, te gaan groeten. Ik heb niet vergeten de hartelijke mild dadigheid van uw landgenooten, priesters en leeken, die tijdens de vier lange jaren van België's overrompeling -onze uitge jaagd© broeders troostten, ondersteunden en versterkten. Die weldaden, welke ik maar even in bet voorbijgaan kan herinneren, hebben we niet vergeten. Hiep blijven zij in ons dankbaar geheugen geprent, edoch ik trachtte uit ganscher harte ernaar de ge legenheid te treffen, U in het openbaar de hulde van onze Christelijke erkentenis te kunnen bewijzen. Wij danken den Heer, dat Hij U zulke edelmoedige gevoelens heeft ingestort en wij bidden Hem, dat Hij U loonen zou voor al het goed jegens ons gepleegd en de Katholieke Kerk van Nederland wilde zegenen met den rijksten zegen van bloei en leven. En is het, vervolgt Z.Em., ons iedereen niet klaarblijkelijk, dames en heeren, dat de Goddelijke Goedheid uw vaderland waarlijk onder Hare bijzondere bescher ming neemt. Waar treft men nog ter we reld een land aan, dat, tusschen zulke enge grenzen gelegen, niettemin zulk een machtig Katholiek leven tentoon spreidt? Verleden jaar heeft het Eucharistisch Congres te Amsterdam de gansche wereld met bewondering geslagen. Rome had kort te voren aan het Allerheiligste Sa crament een zóó luisterrijke hulde be toond, dat geen latere betooging, dacht men, die hulde zou kunnen evenaren. En ziet, na Rome zal Amsterdam, zal Neder land bewijzen, wat zijne godsvrucht ver mag: Amsterdam zal de moederstad der Christenheid terzijde streven. Het Eucha ristisch Congres van Amsterdam was een ware zege. Nevens dat Congres als zoovele hemel- iterren schittert een menigte van groot- sche Katholieke werken. Moet ik hier her inneren aan de liturgische weken, aan de missieweken, aan de congressen op sociaal gebied, met louter Katholieken geest- be zield, aan de anti-alcoholische vergade ringen; aan de Apostolische aanspraken temidden van protestantsche bijeenkom sten. Zeer beminde broeders der Kerk van Nederland, dat zijn werken, die getuigenis afleggen van uw geloof of uw verkleefd heid aan de Kerk, aan den Heiligen Stoel en van onverdroten ijver en onwankelbare standvastigheid. En wie beter dan gij heeft zich weten te doen eerbiedigen door hen, die niet tot ie B.-K. Kerk behooren. Uwe vrijheden, vrijheid van kerkhoven, vrijheid van onderwijs van laag tot hoog, alle worden geëerbiedigd, beschermd, aan gemoedigd, dermate, dat andere naties IJ Eet genot uwer vrijheden mceten benijden. Fn dit bevallig mooie stadje Nijmegen, waar wij vandaag zoo vriendelijk, zoo gul hartig worden ontvangeir is Nijmegen thans geen getuige van een nieuwe betoo ging, betooging van allerhoogste betee- kenis, bewijs leverend van den vooruit gang van het Katholieke geloof onder uw bevolking? Zoo het in ons België wij zeiden het meermalen en herzeggen het nog zoo het aan de Kerk gelukt is daar mannen van verdienste op aller gebied uit te zen den zoo Hare zonen tijdens 'de helft der verleden eeuw bij machte zijn geweest het bewind in handen te houden en die zoo lastige taak met eere te vervullen, zoo heden nog, ondanks den stormloop van vrijdenkerij en socialisme togen Kerk en Godsdienst, ons dierbaar vaderlarid be trouwende de toekomst tegemoet ziet, dan zijn we dit verschuldigd aan een weldaad der Voorzienigheid en het schrander voor uitzicht van het Episcopaat, dat in 1835 stichtte en sedert dien ten prijze van op offering zonder tal onderhield en aanmoe digde en uitbreidde: onze vrije Katholieke Hoogeschool te Leuven. Heer Rector, heeren professoren der Katholieke Hoogeschool van -Nijmegen, door mijn bemiddeling brengt U vandaag uw oudere zuster haar innigsten zuster- groet, hare gelukwenschen, hare bede tot God, om heil en bloei over uwe edelmoe dige stichting. Maar zal ik het zeggen, HoogEerw. heeren, dames en heeren, boe heerlijk ook het verleden voor u zij, hoe luisterrijk zelfs den dag van heden, toch staat gij nog maar bij den dageraad van uw nationaal leven. Onze H. Vader, Paus Pius XI, schonk u onlangs met volle plechtigheid tot beschermer en tot leidsman en apostel, een kerkleeraar, een heilige. Van dat eigen oogenblik zelf wendde en wendt zich de gansche Kerk naar u toe. Zij verwacht van h een nieuwe uitstraling van geloof en liefdei van haren kant belooft zij u in de hroedrlijke gemeenschap der heiligen den hijstand van hare gebeden en de hulde van haar diepe genegenheid. Edooh, in die algemeene deelneming ▼raag ik voor mijn dierbaar vaderland een tiitv er koren plaats. In den naam van Bel gië bied ik u geliefde broeders van Neder land de herhaalde betuiging van mijn op- ?®jhte verkleefdheid en dankbaarheid, u de hulde mijner bewondering en de verzekering mijner gebeden, der gebe den van het episcopaat, van de geestelij ken en van al de geloovigen uwer toegene gen gebuurkerk van België. Die hulde zend ik in het bijzonder aan den Bischop van 's-Hertogenbosch mgr. Diepen en aan den Aartsbisschop van Utrecht, den immer jong blij venden en on- vermoeibaren Mgr. v. d. Wetering. Dinsdag. Gistermorgen om 9 uur droeg Z.Em. Desiderius, kardinaal Mercier, primaat van België, Aartsbisschop van Mechelen, een pontificale H. Mis op in de St. Ca- nisiuskerk. Terstond daarna kwam ook Z.Em. Mi chael kardinaal von Faulhaber, Aartsbis schop van Munster de kerk binnen ge schreden, vergezeld door Z. D. H. Mgr. E. van Roey, wijbisschop van Mechelen en mgr. dr. B. J. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome. De prelaten namen in het priesterkoor plaats, waarbij zich ook nog voegde dc voorzitter van het Centraal Canisiuscomi- té prof. mag. dr. G. de Langen Wendels O. P. In de St. Josephkerk ving om 11 uur een pontificale H. Mis aan, opgedragen door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem. Op plechtige wijze werd de bisschop, begeleid door Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, Mgr. C. A. van Son, deken van Nijmegen en een groote schare geestelij ken, het door pelgrims en leden der Cani- siusvereenigingen geheel gevulde kerkge bouw geleid. Z. D. H. werd geassisteerd door Mgr. dr. B. J. Eras als presbyter-assistens, Tector F. Hoogers van het Mgr. Hamerhuis en prof. dr. Franses O.F.M. als troondiakens rector M. Harm O.E.S.A. als diaken en als subdiaken pater A. Hulsebosch S. J., ceremoniarius was de zeereerw. heer Th. Pichot, secretaris van Z. D. H. Gistermorgen werd door Kardinaal Faul haber, die bij den heer Albers Pistorius aan den Oranjesingel logeert, een bezoek gebracht aan Z. Em. Kardinaal Mercier, die ten huize van den heer Dobbelmann verblijft. Receptie De hooge bezoekers der Canisiusfeesten, Hunne Eminenties Kardinaal Mercier en Kardinaal Faulhauber, hielden gistermid dag cour in de fraai versierde aula van het Canisius-college aan den Berg en Dalschen weg. Om half drie hadden zich hier met den voorzitter van het Centraal Canisius-Go- mité, Prof. Mag. G. de Langen Wendels, de Professoren der R. K. Universiteit en de leden der onderscheidene commissies ver- éenigd. Allengs vulde zich de schoone zaal met een voornaam gezelschap. Na eenig toeven kwhm Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, de receptiezaal binnen, vergezeld van zijn secretaris den ZeerEerw. Heer Pichot. Dan volgde Z.Em. Kardinaal von Faulha ber met den Internuntius Z.Exc. Mgr. L. Schioppa. Ten slotte trad ook Z.Em. Kar dinaal Mercier de receptiezaal binnen, vergezeld van Mgr. E. van Roeij, Wijbis schop van Mechelen, Mgr. Dr. B. Eras en den gastheer P. Dobbelmann. Z.Em. Kardinaal von Faulhaber trad terstond op den Primaat van België toe, (oen deze de zaal binnentrad en drukte bem hartelijk de hand. Tegen den langen zijwand der zaal was een kleine tribune opgericht, waar de zetels voor de Kardinalen en Bisschoppen waren opgesteld. Hartelijk was de begroeting van Kardi naal Mercier en den Bisschop van Haar lem. Daarop wendde zich Kardinaal Mer cier tot den Internuntius om vervolgens plaats te nemen op den gereed staanden zetel. Terwijl op keurige wijze de thee werd geserveerd, werden a-1 de aanwezigen aan Hunne Eminenties voorgesteld. Aan het éifd der receptie schonken de kardinalen en de bisschop van Haarlem aan de aanwezigen hun zegen, die door kardinaal Mercier met luide stem werd uitgesproken. De internuntius Z.Em. Mgr. Schioppa was toen reeds vertrokken. Preek van Prof Dr. Jac. v. Ginniken S.J. Door te vertoeven op de receptie in bet Canisiuscollege kon Mgr. Schioppa echter niet tijdig aanwezig zijn voor het pontificaal Lof in de kerk van St. Canisius, dat om 3 uur moest aanvangen. Door den Zeer eerw. heer pastoor H. Jansen S.J. werd dit Lof gecelebreerd dat door zeer veel pelgrims werd bijgewoond. Door den Zeereerw. pater prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. werd tijdens het Lof een feestpredikatie gehouden naar aanleiding ran de tekstwoorden: „Vindicaruus heridi- tatem patrum nostrorum" sprak prof. Van Ginneken de talrijke geloovigen toe onder wie vele leden der Canisius-congregatie. Canisius, zeide de gewijde redenaar, is een der voorloopers van de gouden 17de eeuw in ons Nederland. In tegenstelling met 'degenen die bij de levensschets van den heiligen Canisius tot de slotsom schijnen te komen dat er wpinig persoonlijks is in zijn leven, wil de geleer de redenaar trachten het leven van den hei lige als vaderlander te schetsen. Hij wenscht daartoe enkele parallellen te trek ken. Petrus Canisius' leven toont in zeker op zicht overeenkomst met dat van Marnix van St. Aldegonde. den secretaris van Wil lem van Oranje. Petrus Canisius had van Ignatius geleerd hoveling te zijn bij den Grooten Koning. Beiden hebben Marnix spreuk in toepassing gebracht: Repos ailleur8. (Hiernamaals de rust). Marnix van St. Aldegonde, de schrijver van verachtelijke geschriften tegen de kerk was heel zijn leven een en al sarcasme. Hij ls de groote lasteraar der H. Kerk, al meende hij het nog zoo goed me't zijn God. Canisius daarentegen heeft zich maar eenmaal in zijn leven laten verleiden tot onaangenaamheden tegen de Protestanten. Dat is de Heilige tegenover den talentvolle. Vervolgens trok de gewijde redenaar een parallel tussohen Canisius en Coornhert, wiens leven het doorloopend bewijs is dat men niets bereikt zonder groep. Coornhert beeft niets bereikt, omdat hij steeds een ling is gebleven. Canisius heeft het verkeerde daarvan ingezien en zich aangesloten bij de Socië teit van Jcsus. Dat is hem niet gemakke lijk gevallen. Hij beeft moeite gehad met de gehoorzaamheid, welke in het leven van iederen religieus tragedies veroorzaakt. Maar daardoor is hij ook onzen Kerk leeraar geworden. Jacob Cats en Canisius toonen Hierin overeenkomst. Zij slaagden beiden in het leven. De leerzucht van Cats kende Cani sius ook, maar niet het leeren in'een flu- weelen stoel in het zonnetje, maar van den preekstoel leerde Canisius de.waarbeid Cats sprak met voorkeur lot het zinnelijk gemoed. Canisius leerde het oog omhoog te richten. Canisius heeft in zijn Nijmeegsche jaren de zinnelijkheid gekend, maar hij heeft ze overwonnen gelijk Stalpaert v. d. Wielen ze overwon. Stalpaert van ,der Wielen be streed de geuzen-liederen met heiligen-lie- deren. Ook Canisius deed zulks op den katheder. Constantijn Huygens is niet te kennen zonder eenige kennis van Petrus Canisius, gelijk ook deze niet te begrijpen is zonder kennis van Huygens. Maar van iederen dag een leven, heeft Huygens door zijn voorbeeld geleerd. Huygens heeft heel zijn leven hard en onvermoeid gewerkt» maar hij heeft niets bereikt. Canisius daarente gen werkte groots zonder, als Huygens, er altijd van te spreken. Zwijgend bracht hij zijn offers. Starheid en innigheid waren te samen bij Petrus Canisius aanwezig. In zijn karakter verwachten wij zulk een tee- dere devotie tot Jesus niet. Deze beide uitersten zijn ook in zijn tljd- geuooten aanwezig. De Drogt van Muiden P. C. Hooft was de hooge, de serene, de voorname. Zoo is Petrus Canisius ook geweest. Tenslotte vergeleek de redenaar Petrus Canisius met Vondel. De geleidelijke groei in Vondel's leven, zijn overgang tot het Katholicisme heeft zijn universaliteit be werkt. Petrus Canisius was eveneens een universeel mensch. Men vraagt weieens, aldus de gewijde redenaar aan het slot zijner predikatie, waarom heeft God Petrus Canisius niet in Nederland gelaten? Omdat, aldus ant woordde spr., Nederland zou bekeerd zijn maar heel Europa Protestant zou zijn geworden. Dan Kraoht de gewijde redenaar Pof rui Canisius nog in verband met de stichting van het Canisius-College en de R. K. Uni-j versiteit te Nijmegen. Moge van Nijmegen uit aan Europa ge-» Eohieden, datgene wat Canisius voov Europa heeft gedaan. Daartoe zullen er! nog meer martelaren'moeten komen. Dan zullen wij leder een anderen Petrus Canf- Blus moeten worden en onze talenten den:-' Zaligmaker ter beschikking moeten stollen. Om vijf uur had wederom een Lof met'1 preek plaats voor de pelgrims. Het bezoek der Pelgrims. De Ganisiusstad werd gedurende d« feesten door verschillende bedevaarten uü( alle deelen dos lands bezocht. Zondag wa ren er meer dan 2500 pelgrims uit Rotteiv dam, Den Haag, Maastricht, Utrecht, Ven- j lo, Helmond Venray, Horst en Beers. Maandag waren naar Nijmegen geko men bedevaarten uit Tilburg, Roermond» j Den Haag, Waspik, Reek en verschillende Maasdorpen. Hun getal bedroeg omstreeks 1200. i Gisteren waren in de stad aanwezig be* devaarten uit Amsterdam met 450 mait/ w.o. een aantal zieken, die per extra wa gon waren vervoerd, verder uit 's-Graven- hage, Groningen, de Betuwsche processie uit Huissen en Angeren en talrijke pel grims uit Limburg. Tevens kwam gisteren in den middag de processie aan van stu denten van het St. Ignatius-college te Am-* sterdam, ten getale van 800. Op de doorreis van Kevelaer deed d« processie uit het Weslland Nijmegen aan Bezoek Canis::-"~tr>-A-onstelling, De Ganisius-ienloonslelling, onderge bracht in de R.-K. Universiteit, mag zich' verheugen in een voortdurend groote ha- langstelling. Maandag werd zij bezocht door Z. D. H. Mgr. dr. M. Besson, die ont vangen werd door prof. mr. G. van der Heijden, voorzitter der tentoonstelling en mej. Daniels, secretaresse. Gistermorgen om 11 uur bezocht Z.Em.: Kardinaal Faulhaber de tentoonstelling, waar hij w%rd verwelkomd door prof. v. d Heijden en den voorzitter van hel Centraal comité, prof. dr. de Langen Wendels. Prof dr. W. Mulder S. J. sprak een kort wel komstwoord tot de hooge bezoekers. Om half twaalf werd door Z. Em. Kardinaal Mercier een bezoek aan de tentoonstelling gebraoht. Aan den ingang van het. gebouw werd Z.Em. begroet door den ZeerEerw» Pater mr. J. Beuns S..T. Ministers geen Kamerlid. Aangezien de zes ministers, die tot lid van de Tweede Kamer waren benoemd verklaard, hun geloofsbrieven als zooda nig niet binnen den wettelijk gestelden termijn hebben ingeleverd, worden zij ge acht, hun benoeming niet to hebben aan genomen, zoodat thans opvolgers voor hen zullen worden aangewezen. Wij herinneren er aan, dat minister Co- lijn als Kamerlid zal worden opgevolgd door den heer Chr. van der Heuvel, mi nister Rutgers door den heer H. A. Leen- stra, minister Schokking door jhr. dr. J. W. B. Rutgers van Rozenburg, minister De Geer door dr. Joh. Langman, minister Bngaerts door den boer P. J. Rutten, en minister Kooien door den heg: G. W, Kampschoër Het scheidsgerecht bij de Nederlandsche Spoorwegen. Naar de „Tol." vernoemt, heeft dr. J Th. de Visser zich bereid verklaard, in de plaats van den heer de Geer bet voorzit terschap te aanvaarden van bet scheidsge recht bij de Nederlandsche Spoorwegen Evenwel heeft de heey de Visser te kennen gegeven, het op prijs te zullen stellen, in dien de vergaderingen van het scheidsge recht in den Fra^ worden gehouden. De herUij.iki.igsieesten te Sneek. De ter gelegenheid van de herdenkin; van het 400-jarig beslaan van Sneek als vrije koopstad georganiseerde feestelijkhe den zijn gistermorgen te tien uur officieel ten stadhuizc geopend, met een rede van den burgemeester, den heer P. J. do Hoop, en van den voorzitter van het hoofdcomité der Herdenkingsfeesten, den heer K. Meima. Gistermorgen vond ook de opening der Landbouwtentoonstelling plaats door den voorzitter der afd. Sneek van de Friesche Maatschappij van Landbouw, den heer Y. Veldhuis. Hieraan is verbonden de eerste bcdrijfspluimveetentoonstelling in Neder land. Eieren naar Engeland. Gedurende de vorige week zijn naar En geland uitgi'voerd 24(5.200 eieren. Hoe Schaper over lijkverbranding denkt. De heer J. H. Schaper schrijft in „Het Volk": Met schrik en ontsteltenis vernam ik in. Marseille, dat mijn oude vriend Van Kol was overleden. Maar met groote droefheid en met weerzin las ik dal zijn lijk zou worden verbrand. Zoo gaarne zou ik, nu in het land te ruggekeerd, althans zijn graf bezoeken, om tenminste op de plaats waar zijn stoffe lijk overschot rust, nog eens te gedenken al betgeen ik met bem heb helcefd, mij vreugde en leed te herinneren, met hem doorgemaakt. Wat zou mij nu chtor te doen staan? Ik kan Westerveld opzoeken, een afgele gen nest, waar men bijna niet komen kan. En als ik er ben, dan zie ik er hoogstens een ellendige kruik, waarvan ik niet eens de absolute zekerheid heb, dat er uitslui tend asch van zijn lichaam in verborgen is. Deze gedachte is mij schier ondragelijk en nimmer besefte ik zóó de nadeelen van, crematie, uit dit oogpunt bezien. i De binnenplaats van het Sf. IVïichaëls-callegc te Freiburg, met de deur, die toegang geeft tot de sterfkamer (thans kapel) van St. Petrus Canisius.. Tijdens de Heiligverklaring van Petrus Canisius.' De voorlezing van het Grieksch Epistel. Het hoekhuis in dc Broerstraat te Nijmegen, op dc plaats waar St. Petrus Canisius 8 Mei 1521 geboren werd. Het tegenwoordige huis werd In 1904 gebouwd, alleen een gedenksteen herinnert aan Canisius' geboorte.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5