„Be Leidschc Courant" Tweede Blad Vaandeltentoonstelling. Vrijdag 4 September 1925 BINNENLAND De Gedeputeerden-verkiezing In Zuid-Holland. Heftige critiek der S. D. A. P. In de gisteren gehouden zitting van da Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn, zooals reeds gemeld, in de vacature Rut gers en Schokking, tot leden van Gedepu-' teerde Staten gekozen de heeren T. T. Heu- kels (A.R. te Rotterdam, en H. van Boeyen (G.H.) te Voorburg. Alvorens tot de stemming werd overge gaan, werd voorlezing gedaan van den af scheidsbrief van de heeren Rutgers en Schokking als leden van Ged. Staten, waarin zij hun dank uitspraken voor het in hen gestelde vertrouwen. Do voorzitter, de heer Sweerts de Lan- das Wyborch, hield een van waardeering getuigende toespraak, waarin hij den hee ren Rutgers en Schokking dank bracht voor den ijver, de toewijding en bekwaam heid, waarmede zij verscheidene jaren lang het zoo gewichtige ambt van lid van Ced. Staten van Zuid-Holland hebben ver vuld, alsmede voor de belangrijke dien sten, als zoodanig aan dit schoone gewest bewezen. De voorzitter sprak den hart- grondigen wensch uit, dat de zegen van den Allerhoogste op de vervulling van de zware, hun door de Koningin toevertrouw de taak moge rusten. Bij de stemming in de vacature Rut gers waren 76 stemmen uitgebracht, waar van 3 blanco en 1 van onwaarde. De heer T. Heukels (A.R.) verkreeg 40 stemmen, de heer Schaper (Soc. Dem.) 22 stemmen en de heer Grena de Jong (Lib.) 10 stem men. Gekozen was derhalve de heer Heu kels. In de vacature Schokking werden even eens 76 stemmen uitgebracht. De heer H. van Boeyen (G.H.) te Voorburg, kreeg 40 stemmen, de heer Schaper 22 stemmen en #e heer Grena de Jongh 10 stemmen, ter wijl 4 stemmen in blanco waren uitge bracht. Gekozen is dus do heer H. van 'ÜBoeyen. De heeren Heukels en Van Boeyén ver klaarden zich bereid hun benoeming aan |e nemen. De heeren Muiswinkel en Van Egmond werden in de plaats van de heeren Schok king en Rutgers tot lid van de Provinciale - Staten toegelaten na de bij de wet ver- eischte eeden te hebben afgelegd. Nadat de verkiezing was beëindigd, zeide heer J ter Laan (S.D.A.P.), de stemmingen, thans gehouden, ten nadeele der provincie te achten. In de jongste zit ting der Staten heeft spreker, over de be zetting van het college van Ged. Staten een rede gehouden, waarin hij heeft aangege ven, dat die samenstelling niet was vol gens recht en billijkheid, maar overeen komstig de positie van enkele minderheids groepen in het persoonlijk- belang van een aantal leden der Staten. Door deze samen stelling wordt een deel van de bevolking uitgesloten van den invloed in het college van Ged. Staten. De stemmingen kunnen niet anders worden opgevat, zeide spre ker, dan als een grenzelooze brutaliteit Van de rechtsche groepen. Onder gehamer merkte de Voorzit ter op, dat hij deze woorden niet kon toe laten. De heer Ter Laan, voortgaande, ver ving daarom het woord „brutaliteit" door „vrijmoedigheid". Maar de beteekenis der ïvoorden noemde hij dezelfde. Spr. wees er voorts op, dat de kerkelijke groepen elders zetels aannemen uit de handen van andere groepen, terwijl zij hier een groote minder heid van de zetels in Ged. Staten uitslui ten. Nu bij herhaling deze dingen geschie den, moet worden overwogen, of de regel matige handelwijze van de groote S D.A. P.-fractie verandering zal moeten onder gaan èn of er niet met meer pootigheid moet worden opgetreden. (Bijval bij de S. D. A. P.) De Voorzitter was er van over tuigd, dat de nadere overweging der so ciaal-democraten zal leiden tot de hand having van hun houding en eerbiediging van een stemming, gegrond op het alge meen kiesrecht. De heer Schaper (S.D.A.P.) wilde Over deze kwestie thans spreken, hoewel er voor hem eenigszins een persoonlijke kant aan zit. Hij schat het compliment gelegen in de woorden van den voorzitter hoog, maar toch zal het moeilijk zijn, met de rechtsche groepen troepen ware hier een beter woord voortaan op regelmati ge wijze het werk te doen in de Staten. De houding dier groepen is, zegt spreker, schandelijk en laf. De Voorzitter hamert. De heer Schaper geloofde, dat de voorzitter, die zijn woorden niet kan toe laten, de waarheid er van zal voelen. Het ging z.i. om een baantje voor den heer Heukels. De Voorzitter hamert opnieuw en dreigde den heer Schaper, hem het woord te zullen ontnemen. De heer Schaper merkte op, dat eens de heer Limburg gekozen is door de rech terzijde, maar dat was niet uit edelmoe digheid jegens de minderheid, het was om dat zijzelf niet beschikten over een goed jurist, want edelmoedigheid kennen deze lieden niet! Zij hebben van spreker geëischt een verklaring, dat de soc.-dem. van revolutie zouden afzien. Die verklaring heeft spre ker nooit willen afleggen en hij zal er nooit een afleggen. Evenwel waren zijn woorden, JÜGiwer in de Tweede Kamer op 11 De cember 1918 gesproken, duidelijk genoeg en de eisch van een verklaring, zeide spre ker, is dan ook een praatje. Het gaat ora het baantje, zooals vroeger bij de liberalen De Voorzitter: Meneer Schaper, nu is het heusch genoeg. Toen de heer Schaper, voortgaande, den heer Hoffman een fraseur noemde, onderbrak de voorzitter hem opnieuw, met de woorden, dat men zich moest gedragen als fatsoenlijke menschen Geroep bij de soc.-dem.: Juist, juistI De heer Schaper: Juist, mijnheer de Voorzitter, fatsoenlijke menschen inder daad! De heer Hoffman (R -K.) herinner de er aan, dat eenige weken geloden dit onderwerp behandeld is en dat toen de argumenten der soc.-dem. weerlegd zijn. Daaraan had spreker geen woord too te voegen. Spreker's geweten verbood hem onder deze omstandigheden mannen als de hee ren Ter Laan en Schaper te verkiezen in het college van Ged. Staten De heer Mol (S.D.A.P.): Man, zwendel niet met je geweten! De Voorz. sloot hierop de vergadering. De heer H. van Boeyen, die door de Provinciale Staten van Zuid-Holland in de vacature-Schokkrag is benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten, is 23 Mei 1889 te Putten geboren en sedert 1916 werk zaam aan het hoofdbestuur der Posterijen In 1912 is hij bevorderd tot referendaris, welke functie hij thans nog bekleedt De heer van Boeyen is in 1919 gekozen tot lid van den Raad ven Voorburg, in welk jaar hij tevens benoemd werd tot wethouder. In 1923 volgde zijn verkiezing tot lid van de Provinciale Staten in dit gewest. Aangezien de heer van Boeven het lid maatschap van Gedep. Staten heeft aan vaard, houdt hij van rechtswege op ge meenteraadslid en wethouder te zijn. Als zijn opvolger in den gemeenteraad komt in de eerste^plaats in aanmerking de heer K. Koppe, Mocht deze bedanken, dan zal de heer J. van Wolf benoemd worden ver klaard. De heer Th. Heukels, die in de vacatu- re-Rutgers is gekozen tot lid van Ged. Sta ten, is oud-hoofd der Prins Mauritsschool te Rijswijk. De R.-K. Vakbeweging. V oöruitgang. „Het Gentrum" deelt mede, dat de Al- gemeene Bond van Christ. Mijnwerkers en de R.-K. Grafische Bond besloten hebben zich 1 Jan. 1926 bij het reservefonds van het R.-K. Verbond aan te sluiten. Aansluiting van deze Bonden beteekent, zegt het blad, een aanmerkelijke verster king van het financieel weerstandsvermo gen van de Katholieke Vakbeweging. Uit de mijnindustrie. Handhaving van de loonen tot 1 November. Het looncontract met de mijnwerkers, dat lot minstens 1 October zou gelden, met een opzegtermijn van een maand, is door de 'mijndirectics niet opgezegd, zoo dat de loonen der mijnwerkers dus "min stens tot 1 November gehandhaafd zullen blijven. Naar de „Tel." uit zeer goede bron ver neemt, zal echter tegen dien datum de loonovereenkomst worden opgezegd, ter wijl dan de besprekingen over een nieuwe loonovereenkomst samen zullen vallen met die over het arbeidscontract, dat, zooals bekend, tegen 1 November afloopt. Het Spoorwegpersoneel. Voorstellen van de Directie. Aan de spoorwegpersoneelorganisatie beeft de directie der Nederlandsche spoor wegen, de door haar in het algemeen re glement dienstvoorwaarden (A. R. D.) noo- dig geoordeelde wijzigngen met toelichting gezonden. Art. 28 inzake vergunning voor het be- kleeden van betrekkingen, ambten, bedie ningen, wordt in dit voorstel zoodanig aangevuld, dat een waarneming zonder vergoeding geen vergunning meer ver- eischt. Inzake het verlof wordt een verminde ring voorgesteld en wel om het aantal ver lofdagen te brengen van 28 op 24, van 21 op 18, van 18 op 15 en van 14 op 12 dagen De vergoedingen wegens verblijfkosten worden thans opnieiiw verminderd en wel met 50 resp. 40 ct. van de dagvergoe ding en met 2 en 1 ct. wat de urenvergoe- ding betreft. Voor het z.g. urengeld voor treinperso neel en dergelijke wordt een verlaging voorgesteld van 7 op 5 ct. De Maas en Waalsche Bank. Een faillissement aange vraagd. Naar het „Vad." verneemt, heeft de Ne derlandsche Bank te Amsterdam bij de Rechtbank te Breda het faillissement aan gevraagd van den heer A. Kellenaers, hoofdredacteur der Bredasche Courant, en sedert 1901 aandeelhouder der in staat van faillissement verkeerende Maas en Waal sche Bank te Nijmegen. De heer K. is niet in staat een accept te honoreeren, dat hij, in tijden dat de bank nog soliede was en ieders vertrouwen ge noot, om haar ter wille te zijn, had gelee ken en dat geëndosseerd werd aan de Ne derlandsche Bank, agentschap Nijmegen. Tijdens het jongste proces te Arnhem gevoerd tegen den directeur der bank, den heer J. G. Jurgens, werd o.a. medegedeeld dat de Maas en Waalsche Bank wel voor zes ton aan dergelijke accepten hij de Ne derlandsche Bank zou hebben loopen. Naar wij voorts vernemen, hebben cu ratoren in het faillissement der Maas en Waalsche Bank s.an den aandeelhouder bovengenoemd, medegedeeld, dat aan de aandeden, die vroeger (per aandeel van 1000) een reëele waarde hadden van pl. m. 1500, geen waarde meer kon worden toegekend* De VaiamdedterutoonisteüHïtg, <Öe van be den af tot en mot 13 September in „Mu sis Sacrum" (Plantsoen) wordt gehou den,, ia gisteravond geopend. De adid. Leodiem van. den Ned. R.-K. VoGkabound, die het initiatief voor deze len to onstieililitng heeft genomen, heeft eer eer van! Er aijn ongeveer 125 vaandels inge zonden (na het drukken van bet pro gramma zijn er nog bijgekomen), die in de betrekkelijk kleine rufimte van „Musds Sacrum." uitstekend, met veel smaak, zijn opgesteld. De jury zal hebben te beoordeel en aan welke vaandels een meda/He of lauwer krans kan worden uïtgeredkt. Er zijn 12 medailles geschonken', door Z. H. djen Paus, dien burgemeester van Leiden, wet houder Sanders, hot Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, het afdee- lingisbèslbuur te Leiden, het Ten loomst el- lings-comité, de Amste>'ibod|e, de Maasbo de, de Lesidscihe Courant, de Residentie bode, de Volkskrant, de firma J. P. Drios sen. en een zilveren lauwerkrans door den ede'snvd P. J. van Kampenhout. De zeer deskundige jury -bestaat uit de heeren: pasfoor-Beukers, Ir. J. v. d. Laan, architect, H. v. Groene wegen, arohi'ect, jan Stuyt, architect, ine jonk vrouwe E. von Briesen, J. Hens, Ie e raar teekenen. DE OPENINGSAVOND. Er was gisteravond eenige tel curst idling, omdat liet weer ndert toeliet in dem tuin van ..Musis" 'te zitten. Da genoodigden gingen toen in de zalen., waar do vaan dels zijn tentoongesteld, en do o-pen plaats ruimte zeer beperkt is. Aanwezig was de beschermheer van de tenitoonsteflimjg, jhr. mr. dr. N. G. de Gijse- laar, burgemeester van Leiden, en echtge noot©, die hoogeert-w.. heer P. L. De&sens, Deken van Leiclein, de zeereerw. pater A. 'J M. van den Donk, adviseur van de afd. Lekten van den Ned. R. K. Volksbond, de ede'achtbare heer J. F. X. Sanders, wet houder van Lenden, do zeereerw. heer pas toor Th. Beukers, de weledelgestr. heer mr. dr. v. Stiójeni, secretaris van Leiden, Ka- -tho'eke Raadsleden, juryleden, verlegen- woord'igens van Leidoche Katholieke orga nisaties, enz. De voorzitter van het Uitvoerend Comi té "(waarvan het bureau ia samengesteld d'oor de heeren W. v. Kastoren, J. Fren- trop en P. A. Breddols, en de dames mevr. Eskens-Zwietisloo! en mevr. Speet-Goufu- rier), de heer W. v. Kesferem, sprak een kort welkomstwoord, waarin h;j z jn vreugde uitte over en z:jn dank bracht voor de vele micdewerk'ng en bewijzen van sympathie, düe dit werk van den R. K. Vo! ksbond mag onderwinden. Vervolgens deed spr. mededeel ing van een tee ingekomen berichten van verhin dering. Door omstandigheden kan, aiVI us spr. de. tentoonstelling van ontwórpen voor vaan dels nog niet worden gehouden. A s. Woensdagmiddag (van 25 uur), aldus spr zal niet al1 een de heer A. As- perstagh, kunstn'-jweraar te Leden, aan wezig zijn ora een toeh'cht'mg bij den rondgang te govern, maar ook de zeereerw. heer pastoor Kwakman (Rijpwefering). Na hot Itbrt openingswoord van den heer v. Kesferen werd een aan/vang gemaakt met het miterate gedeelte van het pro gram. Groote waardeering en oprechten dank moeten wij brengen aan kapelaan Nieveen van Diikum en diens koor. hukte ook aan de R. K. Miiziekver. „Perosi*'; hieronder geeft onze muziek-verslaggever zn'n oordeel Na eenige muzieknummers hiVd de hoogeerw. heer Deken P. L. Dessms de openingsrede, mot kracht:ge wetepekend- heid en wij zouden haast zeggen: met jeug dig enhous'asme! Wij willen deze rede her gaarne geheel afdrukken. Rede van den hoogeerw. Deken Dess e n s. Bij de open:ng deT vaa.nd®l-tentoonstel- limg past zeker allereerst een woord over het vaandel en zijne beteekenis. En om die beteekenis al aanstonds voor iedereen duidelijk te maken, mogen goeden dienst doen enkele regels uit een herderlijk schrijven van mgr. Froppel, indertijd, een halve eeuw geteden, bisschop van Angers. In dat schrijven eene verhandeling over de vereering van het H. Kruis veronderstelt hij, dart door oppervlakkige menschen de vraag wordt gesteld, waarom we niet zooveel uiterlijk plechtvertoon de Kruisreliok eeren, een simpel stuk hout, dat aan de verwoesting van den tijd ont ging; waarom we n:e(t liever onze ziels aandoening zorgzaam bewaren in ons bin nenste, zonder die be uiten en te hechten aan een stoffelijk voorwerp en dan is het antwoord: Hebt ge nooit ge hoord van een ander stoffelijk voorwerp, ook eerbiedwaardig bij uitnemendheid kent ge het vaandel niert, het vaandel van het vaderland! Hebt ge dat roemrijk sym bool nooit in hot volle daglicht zien ver schijnen, en zijt ge vergeten wat toen ge beurd e? Zoodra het omhoog gaat, ontdek ken zich de hoofden, roffelen de trommen, worden de geweren gepresenteerd, bren gen de degens, buigend, bunnen groet. Al ler hart trilt van aanjcLoen'mg en aller ge laat teekmt eerbiedig ontzag. Richt zich, bepaalt zioh al die eerbetoondng tot een stuk doek? Volstrekt niet. Waarom dan dat ai les? Omdat in dlait stoffdlHjk tee ken, in dat vaandel zich openbaart, zich con centreert en als verpersoonlijkt het va derland, het vaderland met all zijn. groot heid en glorie Historie, souverete gezag, voor- en tegenspoed* lijden en zegepraal, dat al lea herleeft voor onzen geest, wordt weer werkelijkheid, wordt weer zichtbaar en tastbaar' in de nationale banier. En daarom wordt het vaandel met gejubel be groet en geëerd en bemind. Het. vertegen woordigt voor ons wat recht heeft op aller eerbied en op alietr genawenlheid. Voorzeker beter dan door veel redenee- ring ie ons bier de beteekenis van het vaandel als zinnebeeld en symbool ver- klard. En nu onze vaandels. Ook die spreken een eigen taal, gemakkelijk te verstaan, vooral voor ons. Want wij zijn kinderen van die Kerk, welke in die taal der Schriftuur een weügeordend krijgsleger genoemd wordt, een leger in slagorde. Wij zijn vreedzame burgers, maar ook solda ten onder onzen beogen heervoerder Christus om met Hem te strijden den zwaren levensstrijd, om inert Hem te over winnen onder Zijn Kruis, vexilla regis, onder Zijn Koningsbaiuier. En overal ter wereld vormden zioh in dat welgeordende leger machtige afdeelingen en duizenden van anderafdeekmgen, geestelijke regi menten. En is hot nu te verwonderen dat ook deze, evenals de wereldlijke, hunne vaandels hebben? Maar, kan gezegd wor den, de Volksbond is een sociale, een bur gerlijke bond, dde niert het kerkelijk karak ter heeft, zooals onze geestelijke Broeder schap pen. Inderdaad, dat ds zoo. Maar niet heel en al verdwenen de vroegere tijden, "boen burgerlijk en kerkelijk leven elkander doordrongen, zoo innig, a's lichaam en ziel, één waren. En zooals de vroegere gilden der am bachten hun vaande's mot die beel(en:s der patroon hoi'gen niert alleen langs de stra ten liieten wapperen, maar ook daarmee rondom eigen altaar in St. Pieterskerk en S-t. Pancrais bij feesteu de muren versier den, zoo hebben ook de Volksbond ers hun ne vaandels, gevrijde vaandels met de beel tenis hunner patroonheMigen, omdat zij burgers en roomsche burgers zijn. En ja die vaandels waaronder geu ver zamelt spreken hun eigen taal. Zij spre ken van saamhoorighe-'d en dus van eer bied voor bet gezag en van onwankelbare trouw. Want zonder eendracht en gehoor zaamheid va't za'fs hert srterkste leger uirt elkaar. En is hert met die trots van den echten soldaat, de legervaan onvoorwaar de! :jk te volgen. b:j die vaan pal te staan in ai'le omstandigheid, ze des noods te ver dedigen mot zijn bloed. En zoo her'inneren ook d:e vanen aan den strijd, dien wij voeren tegen de vijanden van Kerk en Maa'seha/nrvj. dien wij niet maider gestadig te voeren heb ben tegen ons zei ven, tegen onze ba.rls- t och'en; e<n zoo wijzen ze ons ook op de gehoopte zegepraal na trouwe plichtsver vulling, op drt zekere e'ndvictorie hier bo ven. Mannen van den Volksbond, houdt a'tijd uwe vaande's in eere Mét die vaandels u steeds eendrachtig geschaard om de hoofd banier met haar al'es zeggend ttevties: Voor God en Kerk, Vorstin en Land. Kartel "ik applaus volgde op deze met stille aandacht aanhoorde rede. Het muziek-program werd voor!gezet. Onder de pauze en na afloop bezieh'tng- den de aanwezi gen de tem toons' riling maar zij zullen a/ien ongetwijfeld wel oens op oen stilleren dag terugkomen. Over de tentoonstelling ze"'If laten wii h'emnder onzen kunshz'nnigen stadgenoot den heer Alex Aspeiteagh (van wien ook eenige vaandels z'jn geëxposeerd) aan het woord. De muziek. „Perosi" opende met de kloek geschre ven en correct gespeelde Marche d' Atha- lie van Mendelssohn, die een waardige opening van «het muzikale deel van het openingsprogramma bracht. En, wanneer wij dan komen aan wat de Weloerw. heer Nieveen van Dijkum mei zijn slagvaardig koor ter opluistering brengt in een milieu, waarin profane mu ziek een wanklank had gebracht, dan moe ten wij eerlijk bekennen, verrast te zijn, deze zang te hebben gehoord; zoo vol van devole-zegging, van polyphone klaarheid, van welverdeelde schakeeringen. Tcedef als een sephir, aanbruischend in sta^e toe neming van kracht, rythmisch en dyna misch met innige behoedzaamheid ver zorgd, met een stemmenverhouding van perfecte gelijkheid en kostelijke expres sie. Zoo het Credo van Palestrina te hoo- ren is een genot en dwingt niet alleen tot bewondering van dezen groeten Meester, doch wekt tot meerdere liefde voor de muziek, die alleen waardig is, de diena resse te zijn van den Roomschen Eere- dienst, wanneer zij bidt en tot bidden dringt. Niet te verwonderen was het dat de aanwezigen geheel oor waren en ten slotte hun waardeering in arm applaus uitten. Was de vertolking van Jubilatie Deo van Thermignon in den beginne mooi, ook het Engelen-Terzett uit Elias van Mendelssohn door het knapenkoor was te loven. Onder zeer ongunstige omstandig heden moest het Te Deum van G. H. Cohen worden gezongen. Door de veelheid van aanwezigen ontbrak voldoende plaats voor opstelling van koor en koperbogeleiding, ook do hooge temperatuur in de zaal was een hinderlijke factor. Evenwel heeft de Eerw. Dirigent zich door diè ongunst niet laten weerhouden en wist hij het 'opus, zooveel als mogelijk was, den vollen maat te geven. Qua compositie heeft dit werk een eigen plaats en is o.l. door de eng heid van melodie niet vrij van eentonig heid, die het breeder uitslaan van de vleu gelen belemmert. Voor het koor is het ge speend van begeestering en voor het koper vrij log. Wij dingen niets af op de vertol king, doch constateeren slechts feiten, die niet kunnen beletten, dat wij ten slotte Di rigent, koor en begeleiding gaarne don lof brengen, die is verdiend en het spijt ons werkelijk, dat de voorbereiding niet tot meer zelfvoldoening kon leiden; het ap plaus was een welverdiende belooning. „Perosi" speelde nog L'Eclatante en lm Zigeunerlager, waarmede was voldaan aan wat In het programma musicalitur was aangekondigd. Sp. VAANDELS. In verband met de hier ter stede te hoti- den vaandel-tentoonstelling in 't gebouw. „Musis Sacrum", meen ik dat het nuttig is iets over vaandels te zeggen. Door het organiseeren dezer tentoonstelt ling toont het bestuur van den R.K. Volks bond irt de behoefte aan schoonheid van het Roomsche volk te willen voorzien. We kunnen op de tentoonstelling zien boe een vaandel niet en hoe het wel gemaakt moet worden. Als we weten op welke manier een ver eeniging zich een vaandel Rnnsehaft, dan is het niet te verwonderen, dat er zooveel foeileelijke vaandels bestaan. De gebruikelijke manier tot heden ten da ge is de volgende: Een vereeniging heeft geld bijeen om een vaandel te knopen. Een vaandel fabriek wordt prijsopgave ge- vraagd. De opdracht is weldra eedaan en' de vaanddfabrikant gaat aan het werk. Hij gebruikt een lap fluweel, bestelt een geborduurde beeltenis b.v, ven Sint Jo seph. Vervolgens wordt 't beeld op het flu weel bevestigd, de naam der vereeniging wordt aangebracht, liefst nog wat gouden en zilveren krullen en het vaandel is ge reed. We begrijpen wel allen dat er van kunst dan geen sprake, meer is. Wanneer echter de opdrachtgever een kunstenaar een ontwerp laat maken, waarmee de ar tist tevens de leiding op zieh neemt wat betreft de uitvoering, dan zullen we ongo- twijfeld altijd iets goeds bereiken, daar de naam van den kunstenaar er mede ge moeid is. Bovendien hebben we in onzen tijd kun-* sfenaarsveroenigingen o.a. Het Ge:: f- schap van R. K. Kunstenaars te 's-G-a- venhage, welke vereenigingen ten allen tijde bereid zijn om hun advies te geven, Bij het uitvoeren van een vaandel zijn er enkele pischen, waarmede de maker dtent rekening te houden: le. moet voor een vaandel van eert R. K. vereeniging do manier van voorstel len beantwoorden aan de eteohen van onze Liturgie,'opdat het vaandel ook met processies in het kerkgebouw zijn pion tg kan hebben: 2e moet het vaandel ons on duideliike wijze spreken van de vereeniging waarvoor het is bestemd; 3e. moet met inaehfneming van de twee bedoelde eisehen het vaandel vrij zijn van allerlei versieringen, welke op afstand de duidelijkheid van het vaandel zouden ver- mir deren. Gedurende de j.l. gehouden Nedor- InndschBelgisch Liturgische week te Maastricht zei een bekend Liturgist dat duidelijkheid en mannelijk karakter in de kerkelijke gewaden eersto vereisehfe zijn. Duidelijkheid en mannelijk karakter I .-- hooren dan ook ei erend om te zijn van ooit vaandel, dat zoo dikwijls in processies meegedragen wordt. Er zal een tiid konmn dat we weer vaandels kunnen toonen wel ke inderdaad strijdbanieren zijn Banieren waaraan men zien kan dat haar vereeniging Gods meerdere eer en het welzijn van hot volk als idealen heeft Af.EX ARPFnSLAOTT, Gude Singel 52, 1 te ten. Caeraieiregaia) Barioaïtcen DE STQFmRAMP Nationaal Steuncomité Eerste verantwoording Eerste verantwoording der gelden, T„- gelcomen bij den penningmeester van het Nationaal Steuncomité „Stormramp" tot en met 29 Augustus 1925: H. M. de Koningin f10.000, TI. M de TC on i ngi n -Moed er f2500, Kon. Petr. f 10.000. Jhr. H. L. Haag f2000, R J O M. f 1000, A. E. f500, N. V. B. f1000, i<L collecte f 70 10, A. S. te B. f 1000, V. D. Nederland f5000, M. II. F. f2500 Letter D. f1000, Mr. J. L. te O. f1000. Inzameling gem. Valkenburg f 1244.76, Lisse f4114.65, Zandvoort f 1651.73, Pur- merend f824.84, Goor f2686.50.' Gor- cum f 2421.52, Wageningen f 4412.20, Bodegraven f2300, Zwolle f5894 53, R|,e- nen f 24-13.40. Prov. Watersnood comité Zeeland. Mid delburg f13.000. Inzameling gem. Nijkerk f 4316.72, Vel- sen-JJmuiden f6264 99. Alkmaar f 11 000, Dordrecht f 10.000, Zuidhorn f200, Noord- wijk Binnen Ruiten f4898.G0, Oostvoor- ne f 1368.22, Nederhomert f206.95, Ber gen Driel f 528.59, Castrirum f 870.78, Arnhem f32.178.25, Den Briel f 1631.38, Medemblik f 609.80, Aardenhurg f lOOf), Giesendam f925, Rijnzaterwoude f173, l.eimuiden f488, Koog Zaandijk f2690. Dalem Vuren f 532.81Hardeveld f 1180.53, Hagestein f 293.80, Maarn f 10454.24, Franeker damescom. f 3120.70, Appingedam f 14350, Bleskensgraaf f 1448.55, Katwijk aan Zee f1436.33, Kat wijk a. d. Pijn f633.30, De Lier f 1096.02, Strijen f 1586, Loenen a. d. Vecht f 1140.76, Ruwiek en Loenersloot f 657.75, Kundert f550, Ouderkerk a. d. IJssel £1338.21, Everdingen f227.12, Hoevelaken f485, Angerlo f 99.08, Zuiiichem f 344.20, Val burg f 647.56, Steenbergen f 1409.60, Loos- drecht f 1062.09, Akersloot f831.90, Har derwijk Boode Kruis'f1700, neorewaar- den U. Verg. f346.90, Millingen bij Nij megen f 353.67, Schiebroek f 319.53, Oudenrijn f 645.75, Winterswijk f 2851.96, Putten f 1500, Beesd f 1148.85, Stavoren f309.50, Tienhoven f151, Doorn f2032.15, Krommenie f 1393.96, Ellekom f 1178.85, Boskoop f 2297.49, Heteron f 1828.22, Bun- nik f 772.27, Werkhoven f 290.95, Heiloo f 1364.19, Uitgeest f845.70, Zuidlaren' f 1287.30, Borlinum f 44, Maasdam f 749.70 Gouderak f 434.90, Woudenberg f 550. Krabbendijko f 1811.30, Scherpenzeel f481.60, Ruincrwold f 1320.40, Varik f 400.55, Deil f 057.81, Zwijndrecht f 3500, Mijdrecht f690.18, Sassenheim f2190,, Nieuw Lekkorland f 1280.31, Waardor, f 458.43, Barwoutswaarder f 390.27, Riet- ve'd f 317.55, Lienden f 1279.10, Dintcloor<i

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3