16e Jaargang. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1925 No. 5039 3)e Simdóeho, Gou/fco/nt Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbij vooruitbetaling Voor Leiden 39 cent per week f2.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ut. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen i Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiên 30 cent por regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. z Kleine advertenifën, van ten hoogste 30 woorden, waarin, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop 10.50. Pit nummer bestaat uit twen bladen. V Over een invloedrijke vereeni ging. De waarde-hepaling van oen organisatie hangt mede af van liet aantal personen, hetwelk zulk een organisatie als leden telt, of onder wie zich hare werking uitbreidt, tol wie zich hare directe invloëcl. uitstrekt. Welnu, dan mag in onze slad Leiden een Katholieke Vereeniging, welke een direc- ten invloed heeft aldus het jaarverslag 'ever 1923 en 1924 op meer dan 500 per sonen, zeker tot de voornaamste worden gerekend. Zulk een Vereeniging is de Zita-Vereeni- ging. Wij hebben- onlangs uitvoerige mede deelingen gedaan over genoemd jaarver slag. Maar wij willen op deze plaats nog 'ns met een enkel woord de aandacht op de Zita-Vereeniging vestigen. De vier afdeelingen: R.-K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes, Margareta van Carlona-stichting, Meisjespatronaat en R.-K. Vakschool voor Meisjes zij zijn alle opgegroeid tot krachtige organisaties, die vele jaren lang van onberekenbaar- groot nut zijn geweest voor duizenden meisjes. Dank daarvoor aan allen, die bun krach ten aan dat werk hebben gegeven. Allereerst aan den Directeur, van wien 'ns gezegd is: Als men pater Bouters ziet, denkt men aan de Zita-Vereeniging; en, als men aan de Zita-Vereeniging denkt, „ziet men pater Bouters. Dank ook aan de vroegere besturen en werkende leden, wier moeizame, opoffe rende toewijding, al hebben zij ook alles gedaan voor de goede zaak, toch, in de nu zoo gewijzigde omstandigheden, niet mag worden vergeten! Dank aan cle energieke besturen en wer kende leden en beheerders der instellin gen van het heden. Dank ook aan al degenen, die door hun financieelen steun het beslaan en den groei der Zita-Vereeniging bobben mogelijk gemaakt. Die financieel steun nu is ook in de huidige omstandigheden dringend noodig het laatst verschenen jaarverslag roept en smeekt er om! En, omdat wij eenigermate vreesden, dat bet geluid van die om financieelen steun vragende stem maar al te gauw vervlogen zou zijn, langs de hoofden en harten der Katholieken heen daarom willen wij ze hier nog eens laten hooren, citeerend de volgende zinsneden uit bedoeld verslag: „De actieve, arbeid wan de afdeelingen beeft een directen invloed op bet geestelijk en stoffelijk welzijn van meer dan 500 •meisjes en daardoor behoort de Zita-Ver- ceniging tot de' grootste en invloedrijkste vcreenigingen van godsdienstig-sócialen aard in Leiden. Zij beoefent op Roomscb-Katholieken grondslag een directe actie, als preventief middel tegen de lieillooze uitingen van den z.g. modernen tijd. Voor dergelijk streven, voor zulk een hoog doel kan nimmer voldoende gearbeid-, nooit voldoende geofferd worden. Wij blijven vertrouwen op Gods hulp en op de mildadigheid van Leiden's Katho lieken". Dat vertrouwen worde niet beschaamd! Inzameling Stormramp 1925 Vorig bedrag T. G. te O. 616.51* 2.50 Totaal 619.01* Ontvangen giften door het R.-K. Huis- vestings-Comité: M. B. Tot intentie voor de zie len ir het vagevuur 2.50 N. N. te Voorhout 60. Bij den Penningmeester van het Storm ramp-Comité kwamen nog de volgende gif ten in: J. 5.— H.. N. 1.— J. v. d. Rh. 5. N. 1.50 J. J. de la C. 10.— H. P. V. 10.— Ir. C. H. N. 5.— Giften worden nog gaarne aangenomen door den Penningmeester, den heer F. Muvs van de Moer, Plantsoen 49, Giro nummer 57471. GUiTEISLflWD Volkenbond. De Volkenbondsraad. De Mossoel-kwestie. TTot geschil tusschen Turkije en Groot- Bril (annië, welk land mandataris is voor Irak, - betreffende het eigenaarschap van cle provincie en stad Mossoel kwam gister yoor den volkenbondsraad. De documenten, welke den raad voorge- legt zijn, zijn de officieele aanspraken van de betrokken regceringen en bet rapport van drie volkenbondscommissarissen, die deze kwestie dit jaar bestudeerd hebben. Zoowel de Turksche als dc Brilsclie regee- ring hebben zich verplicht de uitspraak van den raad te aanvaarden. Hare respectieve standpunten zijn voor den raad uiteenge zet door Amerv, Britsch minister van koloniën en door Twefik Rusbdi Boy, chef van de Turksche delegatie. Algemeen wordt verwacht, dat deze kwestie verwezen zal worden naar de commissie van Zwcedscbe, Spaansche en Urugueesche gedelegeerden. Op bet laatste oogenblik beeft de Turk sche regeering nog getracht de zaak te ha ren gunste te doen wenden door het voor leggen aan den raad van een memoran dum, waarin Groot-Brittannië beschuldigd wordt den toestand te hebben beinvloed door marine-activiteiten in de Aegeische Zee. De Britsche delegatie is in slaat deze beweringen categorisch tegen te spreken, daar de bewegingen van de Brilsclie ma rine aldaar niet van bet normale zijn afgeweken Duitschland. De optanten-kwestie. Een onbeantwoord voorst,el. De rijksregeering heeft eenigen tijd gele den nog een poging gedaan met Polen lot een vergelijk te komen betreffende de op tanten. Daar er in beide landen nu om trent evenveel optanten overgebleven zijn, bad zij haar gezant in Warschau opdracht gegeven de Poolsche regeering voor te stel len deze menschen verder met rust te laten. De Duitsehe regeering zit. sedert 21 Au gustus op antwoord op dit voorstel te wachten, maar de kans er een te krijgen is niet groot, daar graafN Skrzynsky, zonder verder van zich te laten hooren, naar Ge neva vertrokken is. Nog geen ontruiming van Kleef. De „Libre Belgkjue" die bet bericht uit de Duitsehe bladen aanhaalt, volgens het welk de Belgische troepen zouden begon nen zijn Kleef te ontruimen, zegt dat dit bericht-onjuist is. Het vierde regimen^ lan ders, dat te Kleef in garnizoen ligt, is voor manoeuvres naar Eisenborn getrok ken. Deze militaire beweging werd ver - keerd uitgelegd en gaf aanleiding tot het gerucht, dat de troepen definitief vertrok ken. De manoeuvres van de landers zullen tot 20 September voortduren. Een deel van bet vierde regiment zal zicli dan naar Na men begeven, terwijl het andere deel naar Kleef, terugkeert. Frankrijk. Het 24e intern vredescongres. Rede van Loc be. Loebe, de president van den Duitsdien rijksdag heeft op het 24ste Internationale vredescongres te Parijs toch nog een rede gehouden waarin hij betoogde, dat het thans niet meer de kwestie is, om de groote vre- desidealen te doen erkennen, doch deze idealen lot werkelijkheid te maken. De indüstrieele ontwikkeling van Ameri ka en het ontwaken van Azië maken een aaneensluiting van .Europa noodig. Een gedeeltelijke ontwapening kan slechts tolunie zijn, welke ingeleid moet wor den door particuliere overeenkomsten tus schen de Fransche en Duitsehe indnstriee- len, waardoor een politiek vergelijk moge lijk zal worden en nieuwe oorlogen voorko men zullen kunnen worden. De Duitsehe vredesvrienden zullen iedere overeenkomst begroeten, waardoor de oor log als een misdaad wordt gebrandmerkt. Vervolgens besprak hij liet vraagstuk der gedwongen arbitrage, waarbij hij er op wees, dat deze zonder ontwapening niet .ten volle aan liaar doel zal beantwoorden. En gedeeltelijke ontwapeningTcan slechts als overgangsstadium tot een nlgemeene ontwapening worden aanvaard. Van nog meer belang is echter, dat ook een moreele ontwapening werkelijkheid wordt. Indien liet gelukt de oude twisten tusschen Frankrijk en Duilsehland te doen verdwij nen en bet Duitsehe en Fransche volk tot elkaar te brengen dan zal het groolc ideaal van den Europeeschen vrede bereikt zijn. De belangrijkste .gebeurtenis, welke liet congres te zien zou geven, dat nl. de voor zitters zoowel van hot Fransche als van Jret Duitsehe parlement hier het woord zouden voeren, is niet verwezenlijkt. Herriot -iieeft geen rede gehouden. Ds aanleiding daartoe is wellicht te zoeken in de red»! •oeving, die Loebe Zondag over de aansluiting van Oostenrijk aan Duilsch- land heeft gehouden, welke redevoering in dc Parjjsehe pers-scherp is veroordeeld. Op ~«-t congres zelf heeft Loebe deze beweging niet ter sprake gebracht. Wel zal hij deze, naar hij aan een Amerikaansch journalist verklaarde, voor de vergadering van de interparlementaire unie. welk" innenkorl in Amerika zal worden gehouden behande len. Loebe wordt 29 September'te New- York verwaefht en zal dan ook een 14 dagen ta Washington doorbrengen. Lyautey's toekomstige functie Do „Oeuvre" meent te weten, dal de ministerraad maarschalk Pétain zal be noemen lot generalissimus der troepen in Marokko. Het blad.voegt hieraan toe, dat de regeering in geen géval cle bedoeling heeft, zicli van de medewerking vap Lvautcy te bevooven. Deze zal. half Sep tember naar Mprokk^terugkoerenten einde eenige politieke kwesties op te los sen. Vervolgens zal bij weder naar Parijs komen, om de regeering op de hoogte te slellep van den toestand De Syrische Pétain Generaal Gamelin, die ter beschikking was gesteld, is benoemd tot bevelhebber der troepen in de Levant en toegevoegd aan den Hoogen Commissaris in Syrië, generaal Sarrail. Bankbeambten-reüetjes te Parijs. Botsingen met de politie. Stakende bankbe&mblen hebben voor een financieele instelling in de Rue Scribe manifestaties gehouden. Zij gooiden met steenen dc ruiten in en dwongen do instel ling de deuren te sluiten. Bij deze gelegen heid hadden vechtpartijen plaats tusschen politie en stakers, waarbij aan beide kan ten gewonden vielen. Er hadden verschei dene arrestaties plaats. De stakers bega ven zich vervolgeus naar een andere groo- to financieele instelling aan don boulevard des Ilaliens, waar zij op dezelfde wijze te werk gingen. Andere groepen manifestanten gingen naar de groote boulevards en naar nabu rige stralen, onder liet geroep van „Onze honderd francs", terwijl zij voor groote crediet''instellingen manifesteerden. Ergeland Noord- en Zuid-ierland gaan confereeren Een samenkomst van Craig en Cosgrave. De „Daily Express", welks eigenaar, lord Beavorbrook, geïnteresseerd is bij de Ier- sche kwestie, verneemt, dat er waarschijn lijk een conferentie zal plaats vinden tus schen Graig, den premier van Noord-Ier- land. en Cosgrave, president van den Ier- sclien Vrijstaat, betreffende do Iersche grenskwestie. Staking op de Kanaalbooten. Monstering in andere havens. Geen van de Kanaalbooten tusschen Southampton en Havre, Caen, de Kanaal eilanden en St. Malo kon Woensdagavond uitvaren. Daardoor zijn honderden passa giers gestrand. De booten, die van New- haven, Dover en Folkestone vertrekken, ondervonden geen last van de staking. De Southern Railway laat in andere dan de Kanaalhavens monsteren ter ver vanging van de stakende bemanning der Kanaalbooten. Roemenië. Wederom een revolutionair complot ontdekt Het Roemeenscbe regeeriugsblad ,.Vit- torul" meldt volgens een bericht nit Ber lijn, dat op een geheim revolutionair ar beiderscongres te Boedapest plannen zijn gesmeed omtrent een opstand tijdens de Kamerzitting. De politie arresteerde negentien deel nemers aan de conferentie. Letland. Massa-arrestatie van communisten. Door de politie in Letland zijn verschei dene communisten te Riga gearresteerd. Verscheidenen van hen behoorden tot de Moskousche Academie voor Buitenland- sche propaganda, en waren met valsche passen naar bet buitenland gekomen. Er hadden verder in de provincie 21 arres taties plaats, en 48 te Libau. De politie heeft een groote menigte compromitteren de documenten in beslag genomen, waar onder gedétailleerde instructies voor het omverwerpen van de Letlandsche consti tutie. Syrië. De opstand der Drusen. Het lot van Soeëida. Ofschoon het Fransche garnizoen in Soeëida van draaidloozo telegrafie is voorzien, heeft men sedert eenige dagen geen bericht meer ontvangen. Eén ding is zeker: de stad, welke sedert Juli reeds door de Drusen belegerd wordt, is nog steeds omsingeld. Het garnizoen is in de kazorne-Bou*xin, een voormalige Turk sche kazerne, van zwaar basalt opgetrok ken en even buiten do feitelijke stad gele gen. ingesloten. In Beirocth vrrngt men zicli met eeniere bezorgdheid aE o2 het garnizoen nog iyel over voldoende water beschikt. Tot liet vorig jaar waren de stad en het garnizoen verplicht water te putte'1 "uit twee groote resrvoirs, welke uit den Romeinschen tijd dateerden en slechts in het regenseizoen volliepen. Thans is hier verandering in gekomen doordat er eïE J.8 km. lange wa terleiding is aangelegd, welke liet op 1400 meter hoogte uit de hergen opgevangen water naar Soeëida voert. "Men hoopt nu, dat do Drusen er niet in geslaagd zijn de zijtak, welke naar de Bouxin-kazorne loopt, af te snijden, daar het garnizoen dan zonder water zou zijn. Soeëida ligt op nauwelijks 100 km. be zuiden Damascus, maar c.e verbinding tussdhen beide steden is zeer onvoldoende Men moet een vulkanische streek door, zonder goede wogen, langs lava-plaleaux, en rotspaden; die slechts voor kameolen of kleine paardjes bruikbaar zijn. De korte afstand maakt echter het gebruik van vliegtuigen goed mogelijk Op die wijze is liet garnizoen 'dan.ook tat dusver gevoed. De groote actie aanstaande De „Times" verneemt uit Jeruzalem, dat vole Bcdooïnen zicli thans bij de Drusen hebben aangesloten, zoodat de - opstande lingen thans een krijgsmacht van 20.000 man vormen. Dc Drusen hebben sterke strategische punten bezet; hun vertegen woordigers zijn overal in Damascus on an dere cenlra werkzaam om de bevolking tot den opstand aan lo sporen. Do Fransche toebereidselen voor oen de- jïnitieven aanval zijn irïtusschen ongeveer gereed en de opmar sch wordt dagelijks verwacht. IT PE OMGEVING Gemeenteraad. Centrale verwarming. -- R.K. Jongensschool. Post stempel voor Lisse. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorz. opende de vergadering en herdacht, alvorens tot behandeling dei- agenda over te gaan, het groote verlies, dat do gemeente heeft geleden, door liet overlijden van den heer v. Vliet, directeur van liet waterleidingbedrijf. Spr. hoopte, dat dc gedachtenis aan dezen ijverigen ambtenaar in dankbare herinnering mocht blijven, Deze wodrden werden door de raadsleden staande aangehoord. De notulen worden onveranderd vastge steld. Vervolgens was aan .de orde het voorstel van B. en W. lol wijziging van artikel 3 van liet Reglement van Orde. B. en W. stellen voor de Gemeenteraadsvergaderin gen mot het volgend gebed Ie openen: „Almachtige God! Wij bidden II om Uwen algenoc czamon Zegen bij de vol brenging der werkzaamheden, die onS zijn opgelegd. Sollénk ons wijsheid en voorzichtigheid: verlevendig in ons een diep besef van onze afhankelijkheid van U en doe onze beraad slagingen strekken tot bevordering van de ware belangen van deze gemeente." Do heer Sobels zegt, dat het voorstel van B. en W hem spijt. Het is volgens spr. hier niet do plaats om een theologisch debat op te zetten, maar volgens spr. kan een waarachtig ge bed alleen geschieden in de binnenkamer des gemoeds. Spr. acht het twijfelachtig of bij dc ver gadering dan altijd wel de juiste gemoeds stemming aanwezig is en is dat niet 't ge val, dan wordt het gebed een profanatie en onlaai'dt in een godslastering. Welli. Warmerdam merkt op, dat deze gebedsformule in een neutraal lichaam de beste is gebleken. En spr. zegt prijs te slel len op dit gebed, omdat de katholieken God erkennen, die dc maatschappij leidt en bestiert en men Gode welgevallige wer ken moet doen. Wel zou spr., na overleg met andere raadsleden, liet woord „alge- noogzaam" willen veranderd zien in „on misbaar." De Voorz. verklaart zicli persoonlijk ge heel met de meening van den lieer Sobels te kunnen vereenigen en liet voorstel is opgemaakt gAlurende sprekers afwezig heid. Spr. heeft, wat hem persoonlijk be treft bezwaar tegen bet voorlezen van liet gebed. Hij zal liet daarom niet doen; do gemeente-secretaris heeft zich bereid ver klaard liet gebed voor te lezen. De heer v. Kesteren zegt zijn stem aan het voorstel niet te zullen geven, omdat de formule liern niet voldoet. Hij zou er wel genoegen mede kunnen nemen als de for mule op meer Roomsche wijze was opge steld. Den lieer Algera verheugt het voorstel van B. en W., omdat hij ook inziet, dat ook een gemeenteraad het Goddelijk gezag moet erkennen. De hoer Kuipers zal v<ï<ïr hel voorstel van B on W stommen. Als Christenen HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Mosoelkwestie voor den Volkcnbonds- raad. Kleef nog niet ontruimd. Staking op de Kanaalbooten. Het groote Amerikaansche luchtschip, de „Shenandoah" is vernield. Er zijn 13 dcoden en verscheidene gewonden. (Lucht vaart, 2c blad, en Telegrammen, le blad). BINNENLAND. De Gedeputeerden-verkiezing in Zuid- Holland Protesten van de S. D. A. P. (2de blad). Vooruitgang van de R.-K. Vakbeweging (2de blad). De iconen voor de mijnwerkers worden tol 1 November door de directie gehand haafd (2de blad). LEIDEN. De Vaandeltentoonstelling in Musis" (2de blad). Onze Geïllustreerde Panina Du pholo-pagina geeft o.m. de photo's betreffende de Hugo dc Groot-herdenking to Delft De collecte voor de slachtoffers \.ui cle stormramp ie Amsterdam Do blindoiischool te Zeist De turf-verzen ding. zijn wij verplicht Gods onmisharen zegen af lo smooken, waar we ons ook bevin den. Dit is plicht voor oen Christen. De Voorz. merkt op, dal men hier in den gemeenteraad zil met personen van ver schillende richtingen. Wil men bidden, lant men dit dan voor zich zelf doen Hot spijt welli. -Tromp dat do voorzit ter zoo togen hot voorstel is. Waarom, be grijpt hij niet. Hot zullen misschien prin- cipieole redenen zijn. De raad verklaart zicli ermede aceoord liet woord „algenoegzaam*" le veranderen in „onmisbaar." De lieer Verduyn wil het voorstel aan houden Hij ondervindt editor geen inslem miiig bij de overige leden. Do lieer Sogers merkt op, dat na over weging besloten is over dit punt geen openbare discussie te voeren. Nu do voor zitter de formule niet zal willen voorlezen, vindt spr. 'i boter dat een wethouder dit zal doen. De Voorz.: Tiet kan mij niet scholen, wie het doet. maar ik zal het niet doen. Dan wordt het voorstel van B. on W. mol de kleine wijziging aangenomen. Vóór stomden do leden: Kuipers, Langeveld, Al- gera, C. Schrama, Onderwater, Pijnacker, Verduyn, Sogers, A. n. Schrama. Tromp en Warmerdam. Tecen •stemden de leden Sobels en v in Ke.e leren Vervolgens wordt behandeld een verzoek van de N.V. Onlginningsmaalscliap 'ij „Het Landschap Drenthe", aanbevolen door den Commissaris der Koningin in Drenthe, om voor de ontginning van gron den ten behoeve der stichting van boer derijtjes jsomposl gratis beschikbaar lo stellen. B. en W. stellen voor, dit liet vulgeiul jaar Ie doen; want dit jaar was niet meer mogelijk do compost af te slaan zonder dat daar kosten voor lading enz. voor do gemeente op komen. Z h. st. aangenomen. Hot verzoek van don Raad van Zoeler- woude, om adhaesie to betuigen aan zi.in adres aan do Tweede Kaïner der Sis Ion- Generaal, om do wet tot regeling van den z.g. zomertijd in te trokken, wordt op voor stel van B. on W? voor kennisgeving aan genomen. Hol voorstel van B. en W.. om van den heer J. Dapien, alhier, voor den tijd van 'iO jaren tegen een huurprijs van 10 per jaar 5 R.R.'grond te huren voor de in richting van een vuilnisopslagplaats langs de Akervoorderlaan wordt z. li. st. aange nomen. Vervolgens komt tér tafel een verzoek van het bestuur der Chr. H. B. S. te Lei den, om een bijdrage van 52.52 in de onderwijskosten van 2 leerlingen uit deze gemeente over het jaar 1923. De heer Sobels vraagt, of de Raad daar door geen precedent schept voor de jaren 1922 of 1921 Dit werd ontkennend beant woord. Alzoo besloten. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur ver zoekt gelden beschikbaar te stollen tot aan leg van een centrale verwarming in do R. K. Jongensschool. B. on W. zijn van nieening, dat in ut geval, waar van kachel verwarming tot centrale verwarming wordt overgegaan, geen exhorbitante cisch aan df? "em i to -ld wordt en dat deze verandering <5

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1