__yit_oe omgevimb INGEZONDEN MEDEDEELING. plan voor gemeentewoningen twee wen- fcchen uitspreken. Eerstens, dat de zuinig heid niet de wijsheid zal bedriegen, en ver volgens dat er vele geschikte woningen Voor groote gezinnen bij zullen zijn. De heer Witmans zou het beter oor- deelen, als niet do gemeente maar een vereeniging woningen zou bouwen, waar voor toeslag op den huur wordt verleend. Verder acht spreker het niet noodzakelijk, dat alle woningen, die afgekeurd zijn, zul len worden ontruimd; vele zullen inder daad heel goed bewoonbaar kunnen wor den gemaakt. Gezien het groot aantal men- schen, dat om een woning van lage huur vraagt en nu onmrnschwaardig is gehuis vest, dringt spreker aan op een spoedigen bouw van goedkoope woningen. De heer Zuidema zegt, dat het niet de taak der gemeente is, om voor ieder een te zorgen, dat hij een woning heeft. 'Alleen in de alleruiterste noodzakelijkheid mag de gemeente tot woningbouw over gaan, omdat er vele bezwaren voor de ge meente aan verbonden zijn. Niet alle krot- tenwoners wonen in een krot. omdat zij geen geld hebben voor een betere woning. Spr. vreest, dat men door van gemeente wege te bouwen nieuwe krotwijken zal stichten. Spreker is er voor, dat afgekeur de woningen worden verbeterd dat acht spr. meer practisch werken, dan de bouw van nieuwe woningen. Gaat men daartoe echter toch over, dan bouwe men ook wo ningen, die geschikt zijn voor groote ge zinnen. Wethouder Mulder zegt, te meenen, 'dat hef in het belang is van de bewoners van afgekeurde woningen, dat B en W. dr eigenaren trachten te bewegen, de wo ningen te verbeteren. B en W. ziin het er ©ver eens. dat do gemeente eigenlijk geen woningen moest bouwen. Maar hef is noodzakelijk, omdat particulieren of wo ningbouwverenigingen aan krotbewoners geen woning willen verhuren. Men behoeft niet te vreezen, dat de gemeente woningen zal houwen, die spoedig ook weer krotten zullen zijn. Do Voorzitter wil o.m. opmerken, dat te Amsterdam geen enkele onbewoon baar verklaarde woning is ontruimd; te 's-Gravenhage nog geen veertig. Vele wo ningen zijn hier afgekeurd alléén om ver booging van huren te voorkomen. De ver dere discussie wil snr. uitstellen tot B. en W. komen met een derde plan tot bouwen van gemeente-woningen. Nog voeren do hoeren Dnbbeldeman en X o o i.s t r a bet woord, waarna bet voorstel van B en W. zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. 22o. Voorstel: a. tot verkoop aan de Woningbouwver- ©en'glng „Ons Belang" van een terrein gelegen ten Noorden van don Maresingel, S-ctio N Nis 134. 135 en 13(1: b. tot hot aanvragen en aanvaarden van 'een voorsehnt uit 's Bilks kas in verband met de uitvoering van een plan der sub a genoemde vereeniging tot den bouw van 33 beneden- en 36 bovenwoningen en 3 win kelwoningen; o. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld; d tot vaststelling van den desbetreffen de begrootingsstaat. De heer Dubbeldeman zegt. dat de bier voorgestelde woningen zeer beschei den zijn en niet veel befer dan een groep van do woningbouwvereniging „De Een dracht", welke spoedig krotten zullen ziin. Wethouder Mulder komt tegen deze laatste kwnlifieatie op en herinnorf. er aan, dat het Rijk niet meer dan 2400 gld. per woning toelaatbaar acht. De bepr Dubbeldeman zegt, er zich dan hij te moeten neerleggen. 25o. Verdeeling van den Baad in Sec- liën. De Voorz. deelt mede, daf de begroe iing spoedig zal worden ingediend en dat de sectie-vergaderingen zullen worden ge bonden op Dinsdag 27 September. Ten slotte wordt getrokken zoor de sec- lies. Eerste sectie: wefh. Reimeringer, voor zitter. Mulder (fabricage), Huurman (fi nanciën), Knuttel, Groeneveld, v. Eek, me vrouw v. Ttallie, Witmans, Bergers, mevr. Dietrich, Verweij. Tweede sectie: weth. Meijnen, voorzilter, Oostdnm (fabricage), Sppndel (financiën), v. Hamel. Eikerbout, Dubbpldeman, Wil brink, v. Rosmalen. Coster. Baart, Deumer. Derde Sectie: weth. Sanders, voorzitter, Splinter (fabricage), Sijtsma, Wilmer, Heemskerk, v. Stralen, Eerdm.ms. Kooi- gtra, v. d. Reijden, Zuidema, Schüller. Voor de rondvraag had niemand het woord verlangd. Gemengde Berichten Hei auto-ongeluk bij Valkenburg. Een dronken chauffeur. Omtrent het ongeval bij Valkenburg ver nemen wij nog nader: de chauffeur, de kleermaker D., ataat bekend, voel misbruik ▼an sterken drank te maken. Volgens fami lieleden ia hij bijna nooit nuchter. Hij was met zijn echtgenooto en een viertal ken nissen, den heer Linskëns met zijn vrouw •n den hoer Van Wingerden en echtge noot©, een uitstapje naar Luik gaan ma ken. Onderweg was door bet gezelschap nog al atevlg gedronken en D„ dio zelf chauffeerde, verkeerde, zooals gemeld, in Ct&at van dronkenschap, althans, toen hij later aangehouden werd, was hij dron ken. De opperwachtmeester te Valkenburg kag da auto over den weg slingeren. Hij treeade toen reeds het ergste; hij kon ech- den wagen niet meer achterhalen. Ver derop na een bocht gepaseerd te zijn, werd •en andere bocht verkeerd genomen. De into la In zeer snelle vaart tegen een paar boom en gereden en toen in een greppel te- taohtgekomen en over den kop geslagen. D. nakwam geen letsel; zijn echtgenoote kreeg een armbreuk en werd later naar het hospitaal aldaar ovorgebracht. De £eer Van .Wingerden werd met groote kracht tegen een boom geslingerd. 'Hij werd vreeselijk verminkt en was terstond dood. Zijn echtgenoote werd zwaar ver wond en werd door een autobus, die kort na het ongeval passeerde, naar Valken burg overgebracht. Zij stierf in den wagen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het echtpaar laat een dochtertje van 12 jaar na. De heer Linskens en echtgenoote werden uit den wagen geslingerd, doch kregen slechts onbeduidende schrammen. D. werd in verzekerde bewaring gesteld en zal vervolgd worden, wegens het ver oorzaken van dood door schuld. De auto is nagenoeg geheel versplin terd. Auto-ongelukken. In de Nullanderstraat te Kerkrado waren eenige circa zesjarige meisjes aan 't spelen. Wat verder stond zekere S. met zijn vrachtauto, beladen met groenten. Toen de auto wegreed, sprong het zesja rig meisje van den heer D. plotseling op de straat, vlak voor de auto. De chauf feur remde nog uit allo macht maar hij mocht er niet in slagen den wagen tot stilstaan te brengen. Een der wielen ging het meisje over het hoofd, waardoor do schedel gespleten werd, meldt de „L. K." Dr. Schmier was onmiddellijk ter plaat se maar kon slechts den dood constatee- ren. Per brancard werd het lijkje naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. De auto werd in beslag genomen en S. gearresteerd. Maandag is te Ulestralen de ongeveer 50-jarige landbouwer P. K., bij het terug keer en van het veld door een auto, be stuurd door een dokter uit Gelderland, aangereden. De man werd door de auto, die een flinke vaart had, tien meter ver meegesleurd. Een drietal koeien, die K. naar den stal terug bracht werd eveneens aangereden. Een der dieren brak een poot. De ploeg, waarmede K. van het veld huiswaarts keerde, kwam onder de auto terecht, waardoor het voertuig ernstig be schadigd werd en naar een schuur moest worden gesleept. De aangerorlene werd per auto naar het gasthuis te Meernsen overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Gisternacht 1 uur heeft op den Utrechtschen Straatweg hij Oostërbeek een auto, die uit de richting Arnhem kwam, den fietsrijder Van Vlaanderen uit Arnhem aangereden. De man werd in be- wusteloozen toestand en bloedende door de politie aangetroffen. Een dokter was spoedig ter plaatse; hij achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. De man is per auto iyiar het stedelijk ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Do auto is doorgere den. Van wie hij is, is onbekend. Door den trein overreden. Te Varsseveld is gistermorgen door den trein overreden de postbode D., tenminste men vond het geheel verminkte lijk op de spoorbaan. Zij fiets lag een vijftigtal me ters van die plaats langs den weg. zonder dat daaraan iets mankeerde. Door de tram gegrepen. De tachtigjarige G. K. van Purmerend had Zondagmiddag het ongeluk gegrepen te worden door een trein van do 2e N Holl. Tramweg-AIaatschanpij, toen dezt het Zuiderpad te Beems'.er kruiste. Ze werd zonder bewustzijn opgenomen en ver voerd naar de Ziekenverpleging St. Lud- wina te Purmerend, waar zo aan de ge volgen is overleden. Onvoorzichtig. Op een boerderij onder Tholen had een vrouw de onvoorzichtigheid petroleum in een brandend toestel te gieten, waardoor zij in brand geraakte en in levensgevaar lijken toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd. Een der buisgenooten die te hulp schoot, liep brandwonden aan zijn polsen en han den op. Door een koe aangevallen. Te Etten bij Gendringen werd zekere ten Br. zoodanig door- een koe aangeval len, dat hij ernstige inwendige kneuzingen opliep en zijn toestand momenteel niet zonder levensgevaar Is. Slechte kaas. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vergiftigingsverschijnselen bij een groot aantal kinderen van de school te Woold (gem. Winterswijk) aan de genuttigde kaas te wijten waren. Deze bevatte scha delijke bacteriën. De kinderen zijn intus- schen allen weer hersteld. Branden. Gisternacht ontstond een zeer ernstige brand in korenschooven te Erm bij Slcen, die voor dorsching gereed stonden. Een twintigtal zaadhoopen gingen verloren. Een groot aantal werd door het nathouden zeer ernstig beschadigd. Men vermoedt kwaadwilligheid. Terwijl de bewoners afwezig waren ontstond te Apeldoorn brand in den siga renwinkel van J. Hommel aan den Arn- hemschenweg, vlak bij de Israëlietisehe begraafplaats. De geheele bovenverdieping ia totaal af- en leeggebrand, terwijl de wa terschade in den winkel en de woonver trekken aangebracht, groot is. Door kortsluiting zijn gisteren 't huis en de inboedel van den arbeider Freriks te Gendringen geheel afgebrand. Een groo te partij hooi en stroo ging mede verloreu. Door onbekende oorzaak brandde gis ternacht het boerderijtje van den landbou wer Kelderman in de buurtschap Maanen geheel af. Het vee en een gedeelte van den boedel werd gered. Buiten!. Berichten Bergongeluk. Uit München wordt gemeld: Bij een bestijging van den 812 meter hoogen Tabagetlatop in het Ortlergebergte, door prins Golonna uit Napels, met zijn secretaris Giuliane onder leiding van de beroemde Dolomietengidsen Frans en Ru- dolf Pingera ondernomen, zijn de gids Frans en de secretaris in een afgrond van 300 Meter gevallen. Men heeft de lijken, die verschrikkelijk verminkt waren, kun nen bergen. Auto-ongeluk Uit Saarbrücken wordt gemeld: Op de kermis te Gersweiler is een auto die van een vrij steile helling afkwam, mid den onder de menigte gereden. De auto wierp twee tenten omver en stuitte toen legen een telegraafpaal.. Twee vrouwen kwamen onder de wielen van den auto en zijn levensgevaarlijk ge wond. Verder zijn nog 5 andere personen min of meer ernstig gekwetst. Naar het schijnt, is het ongeluk te wij ten aan het weigeren van de remmen. Door kokende olie verbrand. In een fabriek van chemische producten te Issy-les-AIoulineaux heeft zich een ern stig ongeluk voorgedaan. Een arbeider was bezig, kokende olie in een ijzeren kuip te g/eten, die boven een groot vuur geplaatst was. De olie vatte vlam en de arbeider, die de kuip vasthield, liet deze los, om geen brandwonden op te loopen. Het gevolg- hiprvan was, dat de brandende olie op een groep werklieden te recht kwam, die naast hem stonden. Vreeselijko smartkreten weerklonken door de fabriek. Hèt personeel, dat van allo kanten kwam toeijlen, vond drie werk lieden, die over het geheele lichaam brand wonden bekomen hadden. Het drietal werd zoo snel mogelijk naar een naburig ziekenhuis vervoerd, w'aar twee der ongelukkigen onder verschrikke lijke pijnen spoedig den laatsten adem uitbliezen. De toestand van het derde slachtoffer, dat in leven bleef, is zorgwekkend. Misdaad? Volgens een bericht uit New-York is de sportman Frederic Gburcb, die in Juli een dochter van Vanderbilt heeft gehuwd, zwaar gewond en bewusteloos in een straat van Boston gevonden. Hij kon tot nu toe niet worden verhoord, zoodat de politie voorloopig nog voor een raadsel staat. Onmenschelijk. Voor de rechtbank te Memel hebben een landeigenaar en een landjager uit een na burig dorp terecht gestaan, die zich in den winter van het vorige jaar aan buitenge wone wreedheid hadden schuldig gemaakt. De landeigenaar had zijn portefeuille met een bedrag van 300 lit en andere papieren vermist. Een 15-jarige jongen had enkele dagen later een gedeelte van deze papieren ge vonden en ze den eigenaar weer ter hand gesteld, die daardoor op het vermoeden kwam, dat de jongen de portefeuille ge stolen had. Hij bracht hem daarom naar den landjager, die den knaap zoo lang sloeg, totdat hij uit angst een plaats opgaf waar het geld verborgen zou zijn. Toen het geld daar niet werd gevonden, werd de knaap opnieuw mishandeld en o.a. 's nachts midden in den winter naakt in een kelder opgesloten, zoodat zijn beide beenen bevroren en afgezet moesten worden. De landjager is lot 4 jaar, de landeige naar tot 8 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Een priester redt vier kinderer. Aan het strand van Mandriole heeft de kapelaan van Galberto, Fabhri, een schit terende heldendaad verricht. Vier kinderen werden door een hooge golf verrast en zou den, zeker verdronken zijn, als kapelaan Fabhri zijn leven niet had gewaagd. Met ontzettende inspanning gelukte het hem alle kinderen behouden op het strand te brengen. De bevolking bracht den moedigen red der een geestdriftige ovatie. Nieuwe branden te Neukölln. Gisterenmorgen is in een huis in de Hcr- manstrasse te Berlijn een groote brand op de zolderverdieping uit gebroken. Dit is de negende brand van deze soort, welke gedurende de laatste vier weken in Ber lin's voorstad Neukölln is voorgekomen. De brand werd eerst ontdekt, toen het dak reeds in lichte laaie stond. Tegelijk werd op verschillende andere plaatsen in dezelfde straat een begin van brand ont dekt. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men dan ook hier met brandstichting te doen. De politie heeft onmiddellijk naspo ringen gedaan, die evenwel tot nog toe geen resultaat hebben opgeleverd. Men neemt aan, dat evenals in vroeger soortgelijke gevallen de brand gesticht Is door dieven, dio op die iflanier de aandacht van hun daad trachten af te leiden. Leeuwenjacht in het groot. Een Transvaalsche boer, Van der Ven, toonde dezer dagen een waardig afstam meling te zijn van een dapper voorge slacht, Hij doodde niet minder dan vijf leeuwen en dat in een half uur. Hij had met een wagen en acht ezels den nacht doorgehiacht bij een riviertje, een dagreis van Johannesburg verwijderd. Te gen den morgen bemerkte hij, dat zijn ezels in het wilde op de vlucht waren geslagen en hij ontdekte een grooten leeuw, die zich op circa 200 Meter afstand aan een gedoo- den ezel te goed deed. Een schot viel en de leeuw was dood. Onmiddellijk snelde toen het wijfje toe; dit kreeg op 9 Meter afstand een schot door den kop. De boer ging daarop zijn ezels zoeken. Na een half uur vond hij drie leeuwen, die een van de ezels oppeuzelden. Twee er van werden door den boer terstond dood ge schoten, de derde werd wel gewond, maar slaagde er nog in zich in lang gras te ver bergen. Eenigen tijd later vond de hoer hem, dood. Vervalschtc vlinders. In Amerika heerscht onder de vlinder verzamelaars een geweldigo beroering, men heeft er 'een fabriekje ontdekt, dat be stond van het vervalschen van.vlinders. De vleugels van een echter vlinder wer den met een dunne laag kleefstof bespoten, waarop men met fijn poeder de gewensch- te kleuren aanbracht. Vooral met zeldzame exemplaren werd goed geld verdiend en men schiep ook de noodige variëteiteD, waarvan moeder natuur niets wist. Natuur lijk handelde men vooral met amateur-ver zamelaars; een dezer, de koopcr van een exemplaar met zwarte vleugels, waarover in het midden een roode hand liep, die weer prachtige blauwe vlekken vertoonde, ver trouwde al deze schoonheid ten slotte niet en ging do zaak met het vergrootglas be kijken. Met het gevolg, dat thans de Ame- rikaansche politie deze zaak, en de verza melaars hun vlinders ernstig onderzoeken. ALKEMADE. Verpachting Tuinland. Op Dinsdag 1 September heeft in Café Wagenaar de publieke verpachting plaats gehad van cenige perceelen tuinland, in eigendom toebehoorende aan de gemeente Alkemado. De opbrengst was Yoor perceel I 195. (pachter de heer M. Turk), perceel 11/315 (pachter de lieer P. van der Hoorn) en perceel III 325.(pachter de heer J. Schrama). NOQRDWIJK. Geboren Franciscus Jeroen en An- tonia Cornelia, zoon en dochter van P. Hoogervors't en AL P. v. d. Ham Maria Petronella, dochter van F. Plug en M. Zuidhoek Catharine, dochter van Jac. de Bruin en J. M. G. van Spijk Johan nes Wilhelmus, zoon van G. A. Vink en G. van Leeuwen Ario, zoon van D. v. d. Niet en C. v. d. Wiel Frankje, dochter van U. van Remraerden en M. van Wijk Cornelis, zoon van J. Klinkenberg en J. van Duin Neeltje, dochter van P. v. d. Zwan en Y. Smit. Ondertrouwd: Cornelis v. d. Oever 29 jaar te Katwijk en Weintje v. d. Niet 22 jaar alhier. Getrouwd: H. W. G. van Urk 24 jaar en G. P. Ruigrok 25 jaar. Overleden: Francisca Berghoff 61 jaar Levenl. aangegeven kind van het mannelijk geslacht van H. C. Hartevelt en R. B. Schroeder v. d. Kolk Franciscus Jeroen Hoogervorst 5 dagen, zoon van P Hoogervorst en AL P. v. d. Ham. SASSENHEIM. Geboren: Jan Willem, zoon van H. G. J. van Ginlioven en C. A. van Dijk Maria Dorothea Petronella, dochter van C. Immerseel en J. van Lierop Petro nella Anna, dochter van J. Koek en M Waasdorp Cornelis Johannes Petrus, zoon van C. J. Kiebert en C. E. van Rei zen Arie, zoon van S. do Ridder en J. van Ooslveen Maria Helena Anna, doch ter van J. H. Bader en H. W. Schouten Margaretha Maria, dochter van B: Kap- tein en G. Hoogeboom Jozina Cornelia, dochter van L. van Vliet en M. de Ligny. Ondertrouwd: Antonie Waasdorp jm 25 jaar en Catharina Johanna Rewijk jd oud 22 jaar Pieter van der Neut jm 24 jaar en Re'gina Catharina Maria Elfrink jd oud 21 jaar. Getrouwd: C. J. van Duin 23 jaar en E. W. v. d. Ploeg 22 jaar. Overleden: A. Weijers 87 jaar wed. van H. Langeveld A. Zandvliet 68 jaar echtgenoote van H. Ar. van Dorp. G e v e s t i g rl F. C. J. Antonietti en gezin van Dplft Th. van Leeuwen van Katwijk G. J. Vonk van Katwijk J. O. AL Rotteveel vnn Woerden M. J .AL TJselnijden van Wcesp A. Verhoef van Aleerkerk A. E v. d. Kraan van ITille- pom J. AL J. Bisschops van Weesp H. Natzijl van Streefkerk P. H. Blom van Oudenbosch G. v. d. Boom van Al phen aan den Rijn A. W. Blom van Heemstede Af. v. d. Ploeg van Hillcgom C. J. v. d. Ploeg van Zoeterwoude. Vertrokken: G. Hogrvorst naar Voorhout H. Janser? naar^ Voorhout E. de Voogd naar Voorhout J. Bax naar Alkemade A. E. W. Uphoff naar Hillc gom E. v. d. Ploeg naar Bloemendaal J. Hotgema naar Oost-Dongeradeel. VOORSCHOTEN. Ongeluk. Gisterenmorgen is alhier de 83-jarige rentenier J. Dijkman door een op hol geslagen paard van R. omvergeloo- pen en met prnstige verwondingen in een nahijzijnd koffiehuis binnen gedragen, waar een geneesheer hem de eerste ge neeskundige hulp heeft verleend. ARde met het oog op zijn leeftijd is zijn-toestand niet zonder gevaar. WARMOND. V Koninginrfefeesten. Gistermorgen, "werd het feetst voortgezet met de volksspe len, die ook wed'er een zeer goed verloop 'hadden. Deelname ear belangstelling waa voldoende', en het weer wel dreigend doch toch nog goed, zoodat niet nootliig was te onderbreken. Do prezen in don, voormiddag werden, gewonnen als volgt: Tobbes teken, 87 deelnemers. Ie prijs, hangklok, KL Ravenshergen2e pr., klok, W. E. Ehrenfeld; 8e pr., electr. lantaarn, H. v. d. Voet; 4e pr., sigarenkoker, Jaap Sikking; 5e pr., pijp en tabakszak, Jac. Kor lokaas. Tonruiteren. Jongens 13, 14 e.n 15 jaar; deelnemers 45. Ie prijs, horloge met ket-i ting, Jan SchrLer; 2e pr., horloge. Jan varv Schie, 3e pr., aigareltcr.ptjp en koker, Oor. v. Velzen; 4e pr., potlood, Bart. Lond- man. Stoeltje wisselen. Afeisjes 15 jaar en ouder; deelneemsters 43. Ie prijs, arm bandhorloge, Anna Kerkvliet; 2e pr., inkt-i stel, Goba van Grieken; 3e pr., rieten kof fer, Riek v. d. Struys; 4e pr., handtaschje, Marie v. d. Horst. Blaastrappeu. Meisjes van 13 en 14 jnaT; deelneemsters 27. Ie prijs, byoute-* rledoos, Neeltje Ramp; 2e pr., eleo. fiets lantaarn, Nehy Aloerkerk; 3o pr., werk mandje, All van Egmond; 4e pr., fiets-* mand, Si na Ouwehand. Een zacht regenbuitje kan niet beletten, dlat de belangstelling groot was en bleef, vooral voor het Tobbesteken, dat altijd! nogal hilariteit verwekt, en natte pakken bezorgt. In den namiddag werden do belangstel lenden weder vergast op een mooie ring-* rijderij, waarbij ook de muziek z'cli weer deed hooron. Een geregelde en aanhoudende regen deed veel via,n het feestelijke en aangena me van zoo'n ringrijderij te loor gaan. Een der muziekkorpsen nam do beenen, en verdween, het. andere (de Fanfare) stel-» die ai oh op «in een slagerswinkel, wa ar-* door ua afloop (toen cok do rogeai was opgehouden) bij het uitreiken der pr:j-t zen booh nog muziek aanwezig was. De prijzen wercten door den Bungein ces-* ter van de trap van het Raadhuis aam do winnaars uitgereikt. Deze waren: le prijs, theekast, D. den Boer, en E. de Vos; 2e pr., bloempot, Arie van Geer en Bertha Berg; 3e pr., bloe mentafel, W. de Vos on AL Wille; 4e pr., barometer, K. de Haas en N. Haastrecht. Extra-prijzen versiering: lo prijs 35 punten, bitterstel, C. v. Rijn en Betsy v. d. Kroft; 2o pr. 24 put., theekast, G. Tijsen en Ella Dijken; 3e pr. 24 put., ta felkleed, AVimi de Heijer en Jausje Uil den Boogaard. Hiermede zou het werk der eommlissio afgeloopen kunnen zijn, doch er waren nog gelden overgehouden, waarvoor op den haa*ddraverujdag de schoolkinderen nog eens lust'g zullen kunnen zweven, waarvoor een overeenkomst is aangegaan, met de zweefmolen-eigenaar. Vandaag worden de feestelijkheden gesloten met het koudon van harddraverijen. Voor de slachtoffers van de stormramp. Behalve d'e reeds part:cuier enz. afge dragen giften voor de geteisterde streken, in Overijsel, Gelderland en Noord-Bra bant, is door een dames-comité alhier nog een bedrag van f 384.32 bijeen gegaard en. afgedragen Wetenschappelijke Berichten De strijd tegen de Malaria-muskiet. Sir Ronald Ross, die ongeveer 25 jarorf geleden de verrassende ontdekking deecl, dat de malaria van individu op individu wordt overgebracht door de muskiet, heeft gisteren het nieuw gebouw van het Insti tuut voor AIu ski eten-controle teïTavliiig Island (Engeland) geopend. Dit instituut werd vijf jaar geleden ge-* sticht ter bestrijding van den muskieten- plaag in het Graafschap Hampshire cnl het optreden dier instelling heeft huilen- gewoon veel succes gehad. In Engeland werd de muskiet meer als een plaag dan als een gevaar beschouwd, doch het nut van het Instituut is grootendeels gelegen in het feit, dat het dient om te demmt- streeren in hoeverre de verdelging der muskieten met succes ondernomen kan worden. Bezoekers stroomden samen van alle deolen der wereld, waar de muskieten zich doen gelden, teneinde de toepassing der methoden van het Instituut te bestu- deeren. Het Instituut werd gesticht door den heer John Alarshall en het nieuwp ge bouw is uitmunentd ingericht; het bevat onderzoekinkszalen, een laboratorium en' een museum Marshall laat zich er op voorstaan, dat men thans een geheele week te Havling kan vertoeven zonder door do muskieten te zijn gebeten, terwijl voorheen het eiland als het ware door deze plaag geterroriseerd werd. Door de British-Association te South ampton waren naar de openingsplecht ik heid niet minder dan 80 personen afge vaardigd, aan wie Marshall de technisclio zijde van het werk verklaarde. De afver van alle stilstaand zeewater, dat door do zeeweringen is heengedrongen, is naar hij zeide, een dringend vereische. Indien men zoodoende deze plaatsen, welke een ge schikt oord voor larven zijn, kwijt raakt wordt men eveneens van de muskieten verlost. De medewerking van de plaatselijke axitoriteiten wat betreft dit draineerings- werk is in bevredigende mate verzekerd. Geen Mount-Everest-expeditie. Gemeld wordt, dat de Mount Everest-* expeditie dit jaar niet herhaald zai wor den daar de autoriteiten van Tiboi ge weigerd hebben aan de reizigers verlof te geven het land binnen te komen. r

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4