Tweede Blad Vrijdag 28 Augustus 1925 BINNENLAND f De woninghuren. Rapport Christelijk Nationaal Vakverbond. Naar „De Gids", het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond mede deelt, heeft het algemeen bestuur naar aanleiding van een uitgebracht en goedge keurd rapport inzake woninghuren, be sloten; lc. bij de regeering aan te dringen, dat zij den rentevoet der nieuw te verstrekken voorschotten verlaagt van 6 pet. op ten hoogste 5 pet. en de rente voor de reeds verleende voorschotten eveneens op ten hoogste 5 pet. bepaalt; 2e. de regeering te verzoeken, om den steun in den vorm van bijslag op de huur, voor zoover dit als gevolg van crisis-om standigheden noodzakelijk ia, te doen voort duren; 3e. bij de regeering aan te dringen om te -bevorderen dat voor de met rijksvoor schot gebouwde arbeiderswoningen de hu ren zoodanig worden verlaagd, dat in het algemeen geen hoogere huur verschuldigd is dan een bedrag gelijk aan 1/6 a 1/7 van het gemiddelde inkomen der arbeiders; 4e. de regeering mede te deelen, dat het onder 3e. gewenschte is te bereiken door de boekwaarde der woningen door afschrij ving te verminderen tot het peil der tegqn woordige waarde, door taxatie te bepalen, en den rentevoet der blijvende voorschotten tot een normaal peil terug te brengen, en de lasten daaruit voortvloeiende tot 75 pet. ten laste van 's rijks schatkist te bren gen en 25 pet. ten laste der betreffende gemeenten; 5e. den gemeenten te verzoeken, zoowel voor haar eigen woningen als voor die der vereeniging te wilen medewerken tot een algemeene huurverlaging tot het peil on der 3e genoemd; 6e. de betreffende gemeenten uit t© noo- digen, in verband met de algemeene da ling van den rentevoet en de prijsdaling in het algemeen, de beide grondslagen der reeds vastgesteld en eventueel nog vast te stellen erfpachtcanons te herzien en zoo danig te regelen dat zij met een normalen grondprijs en rentevoet overeenkomen, als mede tot verlaging van de tarieven en hef fingen over te gaan, welke zoowel op den bouw der woningen als op de exploitatie ervan een nadeeligen invloed hebben. 'i De exploitatierekening der P. T. T. Eet batig saldo van 5.6 millioen Zooals wij reeds mededeelden, sluit de exploitatierekening van de Post en Telegra fie over 1924 voor het eerst sinds 1916 wederom met een voordeelig saldo en wel van rond 5.6 milHoen gulden. Het winstcijfer van den postdienst, met inbegrip van den post—chèque- en giro dienst, bedraagt rond f 4.9 millioen, ter wijl de telegraafdienst een nadeelig saldo aanwijst van rond 4.4 millioen. Tot dit voorloopig saldo van 5.6 mil lioen heeft in de eerste plaats bijgedragen de vermeerdering van inkomsten ten ge volge van uitbreiding van alle takken van den dienst. (Alleen het binnenlandsch te legramverkeer Eep eenigszins terug). Daarnaast deed de bezuiniging op de ex ploitatie-uitgaven haar invloed gelden om dit gunstig resultaat te bereiken. De regeering en de crematie van Louis Couperus Uit een verslag van de Rekenkamer Wij lezen in een verslag van. de Reken kamer: In 'antwoord op een vraag van het lid dor Tweede Kamer, den heer Scheurer, deelde de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mede, dat de re- FEUILLETON. DE FAMILIE HOLLMANN Naar het Duitsch van E. KRICKEBERG. 0— (Nadruk verboden.) fi) Men zag het duidelijk genoeg aan hem, dat hij overmoedig kon zijn. Hij keek ook verstolen naar Eva op en had zeker graag met haar een gesprek aangeknoopt. Eva ging van het venster weg Vandaag had ze weer heimwee. De feestelijke stem ming om haar heen, die alleen in haar geen weerklank vond,.maakte haar be klemd. Het alleenzijn maakte haar bijna angstig. Geheel werktuigelijk begon ze haar bed in orde te brengen, en daarbij - viel het haar in, dat het kamermeisje ook graag haar Zondag zou willen hebben en na zes dagen van hard werken ook een goed frecht er op bezat. En iets als schaamte een heel nieuw gevoel voor Eva greep haar aan, dat zij, die alleen hier, waar alle handen ijverig bezig waren, niets .deed, zich ook alleen zou laten bedienen. En ze begon haar kamer op te ruimen èn haar kleeren te borstelen. En toen het meisje kwam, vond het alleen nog maar het grofste werk te verrichten en scheen zeer verheugd er over, want het begon .Vertrouwelijk te praten „Wij hebben bezoek. De jonge heer uit Oels is gekomen, gisteravond laat en van avond moet hij weer weg. Hij komt alle Veertien dagen." geering zich niet had laten vertegenwoor digen bij de crematie op Westerveld van het stoffelijk overschot van Louis Cou perus, dooh dat de chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen bij zijn depar tement een persoonlijke uitnoodiging tot het bijwonen van die crematie had aan genomen. Naar de Kamer meende volgde reeds hieruit dat de kosten van de reis naar Westerveld en terug niet als rijksuitgaaf konden worden aangemerkt, nog daarge laten dat zij verband hielden met een on wettige handeling en de verevening ook om die reden niet zou kunnen plaats heb ben. Volgens den minister had de betrokken hoofdambtenaar de uitnoodiging tot bij woning der crematie niet ontvangen als particulier, doch alleen als chef van de af- deeling Kunsten en Wetenschappen. Als zoodanig had hij het zijn plicht geacht, tegenwoordig tc zijn bij do begrafenis van een onzer grootste letterkundigen. Hoewel de re^eering om principieele redenen, in verband met den vorm der begrafenis plechtigheid, niet zelf tegenwoordig wilde zijn, noch om die redenen namens haar een afvaardiging kon zenden, mocht de minister, naar hij meende, er geen be zwaar tegen maken, dat de kosten van de reis, welke was geschied in het belang van den lienst der Kunsten en Weten schappen, dus ter behandeling van aange legenheden, zijn departement betreffende, ten laste van hoofdstuk Va werden geno men. De opvatting van de Kamer omtrent het berekenen van onwettige uitgaven achtte de minister in het algemeen juist, doch z.i. was zij in dit geval niet geheel toepasselijk. Er dient n.I. onderscheid ge maakt te worden tusschen een handeling, door de regeering om principieele rede nen onwettig geacht, en een handeling, volgens de letter der wet inderdaad on wettig. In het laatste geval had een ver oord oeling door den strafrechter niet kun nen uitblijven Dit betoog vermocht de Kamer niet van standpunt te doen veranderen Op de gronden, vermeld in baar verslag over 1923, bldz. 4647, bleef zij haar bezwaar tegen de verevening van de lit de reis naar Westerveld voortgevloeide kosten handhaven. Deze werden daarop door belanghebben de in 's rijks kas teruggestort. GeswengriQ BerSchtesi DE STORMRAMP Minister Bongaerts naar Langenboom en Zeeland. Naar de „Prov. Noordbrab. en 's-Hert. Crt." meldt, heeft de Minister van Water staat, ir. Bongaerts, met den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant gister morgen een bezoek aan de geteisterde ge meenten Langenboom en Zeeland gebracht Het Dagelijksch Bestuur van het Natio naal Steuncomité zal morgen deze streek bezoeken Dit comité zal volgens genoemd Mad vergezeld zijn van het Provinciaal Comité tot Steunverlening bij rampen, dat dien dag weer te Zeeland zal vergade ren, ditmaal in tegenwoordigheid van het bestuur van het Nationale Steun-Comité. De toestand te Langenboom De deskundige commissie heeft de B.-K. kerk, den molen en tal van nog ten deele overeind gebleven woningen in Langen boom, in Oventje enz. afgekeurd. De kerk inoet geheel worden afgebroken: zoo ook de molen van 't Oventje en bedoelde huizen De omvang der ramp wordt bierdoor dus weer grooter. De kerk en de molen zijn thans met hout en draad afgerasterd. De school te Langenboom zal gedeelte lijk worden afgebroken: het dak is thans geheel verwijderd en binnen korten tijd hoopt men met het houwen te kunnen be ginnen. Ook te Langenboom zijn verschillende noodwoningen ingericht en worden nog dadelijks nieuwe bijgebouwd Met de kerk en klooster heeft men nog geen aanvang gemaakt. Wel is men on 't oogenblik aan 't werk met het stichten van een tent, alwaar, de Paters tijdens de werkzaamheden, verhonden aan de op- hnnwing van en klooster. zullen t'un- „Is hij ook landeigenaar?" „0 ja. Hij is de jongste en zal het goed eens overnemen. De oudste heer is alleen dit jaar ter vervanging hier." Eva had de vraag, waar hij dan anders was, op de lippen. Maar zij wilde niet den schijn wekken, het meisje uit te hoo- ren. Zwijgend nuttigde ze haar ontbijt weer de dikke havermoutpap. De eerste lepels kostten overwinning. Maar ze wist al, dat ze urenlang honger zou moeten lijden, als ze weigerde en ze was ook be gonnen het pijnlijk te vinden, zich te doen kennen in de eigenschap van een ver wende, nukkige jongedame. Het medsje was gegaan en weer was ze alleen. Op het voorplein hoorde ze het trappelen van paardenhoeven, het lichte rollen van een rijtuig en ze wou graag weten, wat daar beneden gebeurde. Maar zij wilde zich niet den schijn van nieuws gierigheid geven. Daarom keek ze slechts verstolen door een spleet der gesloten jaloezieën. Een landauer, met een paar vurige brui nen, hield voor de huisdeur stil. Een voor naam span, dat iederen adellijken groot grondbezitter tot eer zou hebben gestrekt Een koetsfer met donkerblauwe livrei met blanke knoopen zat op den hok en me vrouw Hollmann slapte juist met haar zoons in. Zij droeg een eenvoudig, maar elegant, lichtgrijs kleed, met zwari kanten mantilla en 'n zwarten stroohoed met groote struis- veeren. Met haar imposant figuur en statige houding had ze zeer goed de waardige re- presentante kunnen zijn van een adeüijke nen verblijven. Voorloopig wordt des Zon dags en ook door de week de Mis gedaan ïd het Patronaat, dat bijna niets door den storm heeft geleden. „Vad." Wat doet het Nationaal Steuncomité? Wij hebben een onderhoud gehad met dr. N. M. Josephus Jitta, don voorzitter van den Gezondheidsraad, te 's-Gravenha- ge, in zijn functie van secretaris van het Nationaal Steuncom'té, over de werkzaam heden van deze organisatie. De heer Jitta deelde ons mee, dat de taxatie van de stormschade in Gelderland en in Brabant thans officieel aan den gang is. Het Nationaal S euncomité werkt hier toe samen met de in die provincies ge vormde comm;.<*sies, die beide onder pre sidium van den comnvssaris der Konin gin staan. Elk dezer commissies heeft aan een architect opgedragen, om, met behulp van de plaatselijke autoriteiten, de kosten van wederopbouw en herstel te schatten. Hieruit zal voorzeker blijken, dat de nood in Brabant niet minder groot is dan die in Gelderland. In Borculo heeft men welis waar te doen n^et een grootendcels ver woest stadje, waar ook in den omtrek ve lerlei vernield en gehavend is, maar in Brabant en met name in de streek Zee land, Langeboom, Escharen. komt de ver nieling meer verspreid voor over toch zeker niet minder dan "h honderdv'jftig boerderijen en woningen. In Brabant zal echter het werk van het herstel minder gecompLceerd zijn, omdat de meeste van die boerderijen aan een be paald type beantwoorden en dus in dien zelfden geest weer opgebouwd moeten wor den. In een stad, daarentegen, staat men voor allerlei verscheidenheid van woningen, die van villa's tot krotten varieeren, daar heeft men ook sloppen met heel slechte wo ningen gehad, wat allerlei kwest:es slel't. Sommige dezer krotten zullen met weinig kosten weer in den ouden toestand te bren gen zijn, maar ook bestaat de mogelijk heid, om van de omstandigheden te profi- teeren en zulke slechte won:ngen door be tere te vervangen. De vraag is dus: moeten zulke complexen krotjes weer op dezelfde wijze hersteld worden? Deze moeilijkheid doet zich ook voor bij oude huizen van be tere soort, maar waarvan de waarde vóór den cycloon toch ook dikwijls minder was dan het benoodigd bedrag om ze behoorlijk te herstellen of in sommige gevallen ge heel nieuw op te bouwen. Moeten ook de welgeslelden vergoeding krijgen voor de stormschade aan have en goed? Wanneer b'j anderen een schoorsteen afwaait, een plafond neervalt, moeten zij dit ook zelf betalen zeggen sommigen, die in prin cipe ook bezwaar maken om het bedrag van den steun voor opbouw of herstelling grooter te doen zijn dan de oorspronkebjke waarde van hot bezit. Maar wat moet men dan beginnen met een oud huis, dat f 600 waard was, dat omver gevyaaid is, en waarvan de opbouw f2000 zal kosten? Moet in zulke gevallen het meer noodige dan maar niet beschouwd worden als compensatie voor het moreele leed? De provinciale oommissies zullen al deze kwesties moeten oplossen. Bovendien is de koe ten be rekening heel moe lijk. Verscheiden, ook van de betere, huizen maken den indruk, dat alleen het dak cr afgewaaid is. Treedt men er binnen, dan blijken ze vaak inwendig totaal ver woest Ie zijn. In Ge'derland is ei, behalve Borculo, nog eenige schade geleden in Ruurlo, en ook te Didam en hier en daar versn -/e id. Ook in Overijsel heeft de cycloon nadeel berokkend, onder meer te Hengelo. De comml.saris der Koningin achtte het echter overlx>dig daar een provinciale commissie te vormen. Hier treedt het Nat:onaal Steuncomité dus direct op. Een schatting van wat er noodig zal zijn, durfde dr. Jitta, nu het onderzoek nog gaande is, niet aan. Hij voor zich, geheet! vrij blijvend, stelde zich echter voor dat er zeker 'n twee-en-half milLioen gulden mee eeraoeid zal zijn. En tot nu toe wordt het totaal der overal ingezamelde gelden begroot op f 1.200 000. Er zal dus nog heel veel gegeven moeten worden. En bij den steun moet natuurlijk de bedoeling voor zaten om de menschen zoo gauw moge- li ik uit do ellende te helpen, en vooral te voorkomen, dat er paupers gemaakt wor den door de ramp. landjonkersfamilie. Als een vorstin troon de ze op haar zitplaats. Haar oudste zoon zat naast haar. Ma gerder en ook kleiner dan zijn statige moe der, leek hij met zijn glacés eerder op een diplomaat of een officier in civiel dan op een grondbezitter. Op de andere bank zat de jonge Holl mann. De handen op den sabelknop; de pet overmoedig een beetje in den nek. Knap en accuraat van top tot teen, bood hij heelemaal 'n beeld van jeugdig over- schuimende levenskracht en vreugde. Zijn vroolijke oogen straalden en keken ook weer verstolen naar Eva's venster op. De familie ging naar de kerk. Dit zei den de boeken in hun hand. Toen het rollen van het rijtuig verstomd was en Eva in de kamer terugkwam, was het haar tefhoede, alsof het huis plotseling was uitgestorven. Het bange gevoel bekroop haar weer. Geen monsch bekommerde zich om haar, niemand vroeg naar haar. Men had haar toch kunnen aanbieden, mee te rijden 1 Er was plaats genoog in het rijtuig. Aanbieden, om haar weer zoo'n hoog moedig „dank u!" te laten zeggen? Deze menschen, dat moest ze wel merken, had den het waarachtig niet noodig, om hun vriendelijkheden door een vreemd, jong meisje met opbo.schoftheden te laten be antwoorden. Droevig zag ze rond "Wat moest ze beginnen? Zich vervelen had de dokter crezegd. Nu, tot nu toe was ze van misnoecn, verbazing en verrassing er heelemaal nog niet toe ge komen. Maar vandaag zou het waarschijnlijk des te grondiger gebeuren. Zij ging in de belendende kamer, die Het geleden nadeel m zaken is ook een heel moeilijke schatting. Er zijn werkloo- zen, omdat het bedrijf van den werkgever is verwoest Er is veel van den oogst ver nield, hier en daar wat vee omgekomen. In Brabant heeft de Boerenbond hulp toe gezegd om te redden wat er van den oogst te redden valt en het R K Huisvestings comité is daar ook hard doende om te hel pen bij den opbouw. Hoeveel geld er bij het Na tonaal Steuncomité tot heden ia ingekomen, had de secretaris noe niet van den penningmeester vernomen. Men weet dat de bedoeling is om alle verzamelde giften aan dit centrale comité af te dragen. Hiertegenover zal dan later bij de steun- ver'eeninjf van zijnentwege in nrndering worden gebracht wat reeds aanstonds in de centra van de ramp is afgedragen en natuurlijk ook reeds ten deele besleed. De vorige week zijn de leden van het Nationaal Steuncomité een dag in Borculo en in Ruurlo geweest. Morgen zullen zij de geteisterde Brabantsche geb'eden be zoeken. De wederopbouw zal nu geschied on door de provinciale commissie, in overleg met het Nationaal Steuncomité. waarbij do dienst, belast met het toezicht op de hand- hav:ng van dn wettelijke bepal'ncren be treffende de volkshuisvesting, adviseerond zal op'redon. De Rijksgebouwendienst, waaraan oorspronkelijk, met name te Borculo, dezen taak was opgedragen, is dus teruggetreden. Elk der provinciale coinnvssies be'ast nu een particulieren ar chitect met de uitvoering van het werk. In Brabant is dit dus al begonnen. In Gelder land wordt de wederopbouw zoo spoedig mogelijk ter hand genomen. Nu echter het gestadige zomerweer over is, en het telkens regent, moeten de dakloozen eerste tijdeliik in barakken en noodwotvngen worden on dergebracht, om niet hale over kop te hoe ven werken aan het heralol van hun wo ningen. De Gezondheidsraad heeft drie ha- rakken naar Borcu'o gezonden. „N. R. Crt." Een voorbeeld. Dezer dagen wilde één onzer bekende groot-industrieelen met zijn auto Borculo binnenrijden. Men weet, dat dit nu niet meer altijd zoo makkelijk gaat en dat de marechaussee toeristen aanhoudt Ook dit maal werd de auto tegengehouden De bezoeker legde zich onmiddellijk bij het verbod neer. doch vroeg om een collec tant, daar hij een gift wenschte af te dra gen. De collectant kwam al gauw en de bezoeker zei: Hier is 500! En hier is 500 van mijn vrouw! En hier 500 van mi.in dochter. En hier is 500 van mijn chauffeur. De marechausséo kwam nu vlug tns- schenbeide en zei: O.maar dan mag u natuurlijk wel passeeren! Neen antwoordde dw bezoeker, ik wil mij aan do bepaling houden, dat, waar 't om gaat is nu afgodracen en als om 5 uur de versperring opgeheven wordt kom ik wel terug. Ernstige vechtpartij in Den Haag. Zonder aanleiding een steek toegebracht. Donderdagavond, tusschen tl en 12 uur begaf de 23-jarige P. J. de B.. wonende in de Houtstraat, te 's-Gravenhage, zich door de Vlamingstraat huiswaarts. Op don hoek van de Groote Markt en genoemde straat ontmoette hij een viertal hem geheel onbe kende personen. Deze keken hem zoo strak aan, dat hij in het voorbijgaan vroeg: „TTeb ik soms wat van jullie aan." Dit scheen den onbekenden personen niet te bevallen, want zonder verder iets te zeg gen, trokken twee hunner de jassen uit en maakten zich gereed om te vochten. De 20-jarige loopknecht J J. T. uit de Krusemanstraat trok ziin mes en wilde de B. daarmede te lijf. Deze zon nu don mpssteek door te schoppen hebbon willen afweren, wat hem echter niet gelukte, daar het mes in ziin lichaam, ter hoogte van de maagstreek drong. De aangevallene zakte bloedend ineen en moest in een café bin nengedragen worden. Dadelijk waarschuw de men den Geneeskundigen Dienst, die den gewonde naar het Ziekenhuis over bracht. Daar oordeelde men operatiof-ingriinen noodzakelijk. Hedennacht is dc onernfio ook te harer beschikking stond. Terwijl haar oogen besluiteloos zochten, viel het haar pas op, hoo gemoed dijk en keurig deze kamer werkte. Ook hier waren tapijten en haard wel iswaar even onmodern als in de andere kamer, maar dat merkte men heelemaal niet, omdat ze in volle harmonie waren met de verdere meubileerinc, die uit lou ter oude meubels bestond. Meubels uit de verschillende tijdperken stonden er naast elkaar: een Biedermeiersofa en een roco- co-sch rijf tafel, een baTrokkastje, en stoelen Louis XVI, een Fransche gobelin aan den wand en een Venetiaansche lichtkroon van teere glasbloesems aan het plafond Waarschijnlijk louter familie-erfstukken want de Hollmann's waren een zeer oud gezeten geslacht. Des te gezelliger, knus ser schenen deze meubelstukken, waarvan ieder zijn geschiedende had en te vertellen wist, als men maar ooren had om te hoo- ren. Ook een bibliotheekkast vol boeken stond daar, waar Eva den vorigen dag heelemaal niet op gelet had. Ze ging er heen on las tot haar verbazing op den rug der deelen de titel van goede wetenschappelijke wer ken, naast die van de beste litteratuur uit het verleden en heden. Ongetwijfeld was dit de bibliotheek van den dokter, die hij hier, waar hij ieder jaar zijn vacantia doorbracht, voor zich en zijn familie klaar hield. De kast was gesloten, maar misschien bezat mevr. Hollmann den sleuteL Of ze er om vragen zou? Maar ze zou hem zeker niet krijgen, want mevrouw TToll- mann, die zoo nauwkeurig door den dok- UFT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.35 Ijambiirg 395 M. Concert. 4.50 München 435 M. Concert. 5.20 Berlijn 500 M. Populair concert. Londen 365 M. Dansmuziek. Zurich 515 M. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert 6.20 Hamburg 395 M. Goetlie-herden*- king. 6.35 Eiffeltoren 2600 M. Concert. 7.50 Manchester 375 M. Opvoering van de opera „Don Giovanni" (MozarO. Miinchen 485 M. Goethe-avond. 8.15 Hilversum 1050 M. Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Sym- phonie-Concert. Het Residentie-Orkest on der leiding van prof. Georg Schnecvoigt. Soliste: Rosa Spier, harp. Aangeboden door N.V. Philips Radio en de N. S. F. Programma: 1. Symphonic en ré mineur (G Franck). a. Lente: Allegro non troppo. b. Allegretto, c. Allegro non troppo. 2a. Im promptu (Gabriel Fauró). b. Sarabande (Philippe Gaubert). Harpsolo: Rosa Spier. Pauze. 3. Symphonic No. 5 F-Moll (Aus der neuen Welt). A. Dvorak, a. Adagio-Al legro molto. h Largo. e. Seherzo. d. Alle gro con fuoeo. 8.20 Davcntry 1600 M. The Haslomere Festival of Chamber Music. Relayed from Haslemerc Hall, Surrey. English Consorts of Viols. Pavan for Five Viols, No. 1 in F Major (Thomas Tomkins, c. 1605). Fantasy in C Major for Six Viols (Richard Peering, c. 1610). Pa- van and Galliard for Five Viols (John Dowland, c. 1610) „Lacrimae Antiquae"; „Captain Digorie Piper's Galliard". 9.20 Sandler and The Orchestra. Re layed from the Grand Hotel, Eastbourne. 8.20 Birmingham 475 M. Gonchrt. Bournemouth 385 M. Concert en zang. London 365 M. Zang en concert. New castle 400 M. Concert. 8.35 Brussel 265 M. Concert De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. „Der fröhliche Goethe". Frankfort -170 M Concert en cabaret. Hamburg 395 M. „Onder één dak" van Jan Fabricius, in het plat- Duitsch. Miinster 410 M Tooneel en Ka mermuziek. Ziirich 515 M Ttnlinmsche avond. 9.05 Radio-Paris 1750 M Concert. 9.20 Rome 425 M Concert. verricht Ofschoon de wond zeer ernstig is, acht men direct levensgevaar nio( aanwo- zig Toen de politie ter plaatse kwam waren de daders gevlucht. Al spoedig had men echter een spoor en het mocht dc rochoreho gelukken hedennacht hot tweetal vechters bazen van fmn bod te lichten. De kameraad van T O. T. S. wordt ver dacht van medeplichtigheid. T. heeft he denmorgen bekend mot hef mes gestoken te hebben en het daarna te hebben weggn- worpen. Hoewel men geruimen tijd met politie honden heeft gezocht, is het nog niet te ruggevonden. Een onwettige mililie-loting te Gorcum. 68 lotelingen en 67 loten Bij de loting voor den dienstj>licbt. die 10 dezer tPn raad huize Ie Gorcum. plaat* had, waren, zooals men zich herinneren zal, 68 lotelingen, terwijl er, nadat de 67o een lot genomen had, er geen nummer meer in de kom was. De laatste loteling moest zich, zonder een lot getrokken te hebben, tevreden stellen, doch oonigen tijd later werd hij op de secretarie ontboden en werd hem no. 16 tor hand gesteld. (Dit lot was zooals men vernam bij hot vullen van do kom er huiten geraakt. Met dit lago r.umme'r was de loteling niet ingenomen en protesteerde, maar men zoido hom dat hij op dit nummer was ingeschreven Behalve deze loteling protesteorden nog 41 lotelingen. waarbij zelfs met hoogo nnm mors. met pen bezwaarschrift aan liet de partement van Justitie en aan den burge meester. Justitie hoeft echtor het bezwaar schrift aan het dopartoment van Oorlog overgegeven. Dit incident heeft het zeldzaam voorko mende gevolg, dat een herloting zal plaats hebben, want thans heeft de commissaris der koningin een vernietiging van de loting bepaald. ter scheen onderricht, zou natuurlijk ook welen, dat 't lezen haar verboden was. Haar bleef niets anders over, dan haar wandeling weer te ondernemen, om dort tijd te dooden, In de keuken, wier deur wijd open stond, was de knappe meid kippen voor het mid dageten aan 't klaarmaken. Eva moest' vlak langs haar voorbij, en ze verwachtte natuurlijk, dat 't meisje haar groeten zou, dat vorderde de meest elementaire beleefd heid. Maar deze keek haar met groote oo/en verbaasd aan onbeschaamd vr<x- gend en zei geen woord. Eva liep koel voorbij, alsof de andere er niet was. De zen brandde als den dag tevoren, maar de hitte viel Eva minder op. Want ofschoon ze gisteren nog ironisch de schouders had opgehaald voor de raad gevingen van mevrouw Hollmann, zoo was ze vandaag toch al tot het inzicht go- komen, dat men het er toch wel eens mee probceren kon. Ze had alle drukkende kleedingstukken afgelegd en droeg hoed noch handschoenen. De parasol over den schouder, slenterde ze langzaam door d< velden naar het lommerrijke boschje. En toen Hector haar uitgelaten kwam na/- springen, deed de aanhankelijkheid van het dier haar goed en zij duldde, dat hij naast haar meeliep. Toen ze terugkwam stood de landauer reeds uitgespannen op de binnenplaats. Tn de vestibule kwam dc jongste der beidé broers haar tegen. Ze was graag blijv*7*1 staan en had een paar woorden met henT gewisseld maar ze wist niet hoe te begin* nea (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3