Sow/UMit 16e Jaargang. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1925 No. 5031 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN BUSTEHLAMD (Inzameling Stormramp 1925 BINNEMLAND De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bo onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij voor- litbctaling. Afzonderlijke numanere 5 ct, met Geïlluatreerd londagsblad 9 zt Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 S POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Qowono advertentiSn 30 oent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berokend. s Kleine advertontiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen wotden aangeboden of govraagd, huur en voiv huur, koop en verkoop 10.50. m nummer bestaat isêft twee aden» Tegen den klassenstrijd. Allo Katholieken zijn als K a t h o 1 i e- ||e n tegenstanders van den klassenstrijd. De klassenstrijd staat in theorio en in Ipractijk lijnrecht tegenover do katholieke beginselen. Xiet alleen de klassenstrijd, zooals do be- leude grondleggers van het socialisme de- theoretisch liebbon verklaard cn uit eengezet; de theorie, dat de maatschappe lijke ontwikkeling, die noodwendig plaats pijpt, gevolg en resultaat is van den even Wiontkoombaren strijd tussclien do maat schappelijke klassen. Maar ook, wat van- iclf spreekt, de klassenstrijd, zooals de so- cialist-van-de-straat dezen begrijpt; de minachting voor de maatschappelijke praestaties van oen andere dan do arbei- crs-klasse, de haat vaak tegen de indivi- u -ole leden daarvan. I Wij, Katholieken, zijn principieel en Iprantiscli tegenstanders van den klassen- Jiirijd. Maar dan moeten wij ook niet den L'rijd tussclien de maatschappelijke klas- L?n direct of indirect bevorderen. 1 En zulks gebeurt nog al 'ns zij het lm ook niet gewild, maar dau toch inder- ■aad. I Eenigc voorbeelden uit het dagelijksche [Een fabrikant berekent, als de nood van ndcren hem een gunstige gelegenheid liienkt, woekerprijzen; zooals nu ook ecni- e fabrikanten bij den nood tengevolge van poa stormramp hebben trachten te doen. onmiddellijk staan velen uit andere (naalschappolijke klassen klaar met de in sar algemeenheid onware en on-Christe- ke conclusie: Voor fabrikanten geldt het •oismc als de moraal, is de levensprac- id uitgedrukt in de wijsheid, dat 'het ?esch beter is dan de beenen. winkelier weet uit een oogenblikke- gebrek een prijsverhooging te kloppen, Uke spot met alle regels voor geoorloof de winst: velen hebben zulk 'iitreyoi »- p5 aan aen lijve ondervonden. En net pu lkek is aanstonds gereed met zijn in haar [.ralgemeening sterk overdreven en zeer khillijke verklaring: De winkeliers halen lliijd wat ze maar lialen kunnen, zetten de Jhntcn af, als ze or kans toe zien. groep arbeiders beeft zeer goede tonen, maar voelt zich op een bepaalden ijd onmisbaar en wil door staking nog der loonen afdwingen. En men hoort het., a domme oppervlakkigheid, uitroepen: De irbeiders van tegenwoordig zijn nooit te- ireden, al verdienen ijz nog zoo veel. Een ondersteunde werklooze weigert be- foorlijk betaald werk, omdat hij het ge- ïakkelijkor vindt, niets te doen en van rc „steun" to trekken. En men verkondigt lis do hoogste wijsheid van Staats- fbmeentebesluur: Den werklooze moet ten steun worden verleend, want anders [nan ze nooit werken, en blijven zq niets :on. al is er nog zooveel werk. V.\ei dergelijke algemeene b e- chuldigingen, die ongegrond zijn, rrirht aan een of andere maatschappclij- klasse of bepaalde groep in de maat- •happij, zij bevorderen practisch den ilassenstrijd. Men bedenke toch wel, dat in iedere maatschappelijke klasse en groep fouten wden gemaakt, omdat zij bestaan uit ïienschen mot fouten. Men loono deze fouten aan en bestrijde ze, als ze ernstig rijn met kracht, maar steeds zonder over ling en ongegronde veralgcmeening. De Veiligheidskwestie. De Fransche nota. Do inhoud zeor tegemoetkomend Het Duitsehe rijkskabinet is gistermor gen bijeengekomen, ten einde de veilig- heidsnota van Briand to bespreken. In goed ingelichte kringen te Berlijn neemt men aan, dat het kabinet tot do over tuiging is gekomen, dat thans niets meer aan het houden eener conferentie in don weg staat. Verdere stappen van het kabinet zijn evenwel vóór de publicatie der antwoord nota naar alle waarschijnlijkheid niet te erwachten. Omtrent den inhoud der nota verluidt, dat de toon zeer tegemoetkomend is. Het antwoord beperkt zich tot die hoofdpun ten, die ook van de Duitsehe nota de kern hebben gevormd. De nota bevat formeele uitnoodiging tot bet houden eener conferentie; zij geeft echter uiting aan de wenschelijkheid, dat de schriftelijke onderhandelingen als ge ëindigd zullen worden beschouwd en dat het tijdstip voor de eigenlijke onderhande lingen (waarmede alleen mondelinge on derhandelingen op een conferentie zijn bedoeld) gekomen is. Morgen wordt de nota gepubliceerd. Vorige opgave 403 60 „Voor het Leo-gesticht, gecol- I lecteerd op een bruiloft tc Kat- Wijk P te 1 150 J. V. Leiden 2.50 Totaal 425.80 Bij den penningmeester van het Storm- liamp-Gomité zijn weder de yolgendo giften ingekomen: C. 0. 10— B. J. K. 2.50 J. B. M. 10— G. B. 5 Zilv. bruiloft van J. en IC. n 4.17# JongeL Chr. Geheel-Ont- 1 houders Bond G. J. B. 25— 1 In gesloten couvert 7.46 1 Mr. Dr. J. C. 0. 25 L. B. _5 1 N. D. N. 25 1 A L 10— 1 H. A. S. 10— 1 Mr. P. A. P. H. 100— 1 Mr P A. A. B. 5— 1 R. d. W. 5— I van A. 5 Giften worden nog gaarne ingewacht bi, Vn V ►nningmeester, den lieer F. Muv |'au de Moor, Plantsoen 49, Giron. 571' Oosfzeeconferentie in Genève. Russische vermoedens over het programma. In verband met de togen 28 Augustus te Genève bijeengeroepen conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken der Oostzeestaten, uit de Izwestia de ver onderstelling, dat Polen een poging doet, om, als een tegenwicht tegen het Duitsehe garantieverdag, overeenkomsten te sluiten met de Oostzeestaten. Het blad acht het echter zeer twijfelachtig, of een derge lijke poging mot succes zal worden be kroond, gezien dat Letland ««v bedenke, dat de Oostzeestaten den eisch van Polen, om een zetel in don raad van den Volkenbond voor bet geval Duilscli- land tot den Bond mocht toetreden ter nauwernood hebben gesteund. Wanneer Polen met concrete voorstellen in deze rich ting mocht komen, dan zal het wel Londen zijn, dat daarover beslist. Wat intusschen wel mogelijk zou zijn, is het vereen!gen van den justitioneeln dienst in de drie landen. Invoering van een gemeenschap pelijk geldsysteem zal wel niet mogelijk zijn, zulks in verband met de groote rol, die de militaire uitgaven op de Foolscho begrooting spelen. België. De vervuiling der zeevischwateren. Eon resolutie van het congres te Ostende. Op het to Ostende gehouden congres voor zeevaart en vischvangst, werd giste ren besloten, regeeringsbemiddeling to ver zoeken, om aan de vervuiling der Belgische kustwateren paal en perk te stellen. Ge vraagd zal o.a. worden, aan de stoomboo- ten onmiddellijk te verbieden, de afval van stookolie bij de monding der Schelde te loozen. Bovendien zal worden aangedrongen op het steunen van een Amerikaansch voor stel tot het verbieden van loozing van stookolie in de kustwateren in afwachting eener internationale regeling. Duitschland. De partiij-politiek in Duitschland. Een buitengewoon congres van het Gentrum. Het hoofdorgaan van het Centrum, de „Germania", verlangt de bijeenroeping van een buitengewoon congres ter opheldering van de politieke partij. Daar van de hou ding van het Centrum thans de gcheelo binnenlandscbe politieke constellatie meer dan ooit afhangt, is de erkenning, dat er in den boezem der partij groote spanning heerscht, van bijzondere beteekenis. Do bijeenroeping wordt niet alleen verlangd wegens het uittreden van den voornialigen rijkskanselier, dr. Wirth, maar het Cen trum-blad eisclit zulks ook op grond van de „dubbelzinnige en onoprechte houding der regoering". Eind Juni is door den lei der der Duitscli-Nationalen, graaf West- arp, verklaard, dat het veillgheidspact, waarbij vrijwillig afstand van Duitsch ge bied (Elzas-Lotharingen) gedaan wordt, niet afgesloten kan worden met medewer king dor Duitseh-Nationalefl. Spoedig daarop heeft graaf Westarp als fractievoorzitter in tien Rijksdag zijn instemming er rnede betuigd, dat de Duit sehe regeering den ingeslagen weg tot ver krijging van het pact verder vervolgt. Daar dit neerkomt op het accoord gaan met het afstond doen van Elzas-T.othnringen is het begrijpelijk, dat het Centrum ophel- 1 dcring ve»-langt ten annzimi «W pnPliMj. die door de regoering zal worden govolgd. De „Germania" twijfelt er aan of men vertrouwen kan stellen in een regeering, welker leden de openbare meeniug opzet telijk misleiden. Het blad gelooft niet, dat liet bedoelden leden ernst is met do be treffende bet veiiigheidspact gevolgde po litiek en het blad wijst op het belang, dat bet Centrum beeft aan het uitsluitend deel nemen aan een regeering, die vertrouwen kan genieten. De dreigende uitsluiting In de Duitsehe bouwvakken. Do bouwvakarbeiders hebben do arbi trale uitspraak afgewezen. Over de door do werkgevers voorgestelde bindendvor- klaring zal morgen geconfereerd worden. Indien er geen compromis lot stand komt, zullen Vrijdag ongeveer 600.000 bouwvak arbeiders in Duitschland uitgesloten wor den. Frankrijk. Het congres tc Marseille. Do 8-urondag. Het socialistisch congres heeft een reso lutie betreffende den 8-uren-werkdag aan genomen. Deze bevat, behalve gclukwen- schen aan het adres van dje socialistische arbeiders, wier actie do wettelijke regeling van den achturen-werkdag reeds tenge volge had, een aanmaning aan het uitvoe rend comité te Amsterdam om onafgebro ken propaganda te voeren Ier verwezenlij king van een arbeidsdag van hoogstens 8 uur. Het onuoodig toevoegen van supple mentaire uren aan den werkdag moet wor den tegengegaan, terwijl voorts moet wor den gestreefd naar een aanmerkelijke in- korting van den arbeidsdag in zware en ongezonde bedrijven. De resolutie bevat verder het verzoek tot de regeeringen, die do Washington-con- vontie nog niet ratificeerden, dit onver wijld te doen. Wn.,, - -• In den vorm van een „brief aan een Katholiek te Parijs" antwoordt kardinaal Dubois op tegenwerpingen, welke gemaakt zijn tegen den oproep ten gunste der na tionale leening, welke door hem aan de geloovigen van zijn aartsdiocees gericht werd. De kardinaal zegt in dit schrijven o.a., te begrijpen, dat Katholieken er iets tegen hebben, geld to geven aan een regcoring, die bun vertrouwen niet heeft; die een aan do Kerk vijandige wetgeving hand haaft; die zelfs tot op den huidigen dag de toepassing der roofwetten tegen de Kerk sanctionneert; die ons geen enkelen waar borg voor do toekomst gegeven heeft; die niet voldoende reageert tegen do uiterste partijen, welke de revolutie voorstaan. De kardinaal erkent, dat de Katholieken an Frankrijk, waarop de regeering op dit oogenblik een beroep doet, beter behandeld dienen te worden in hun eigen land. Maar daarom draalt de kwestie niet. Het gaat om het welzijn van Frankrijk. Het is Frankrijk, dat onze hulp. noodig heeft; het is Frankrijk, waaraan wij die hulp geven. Wanneer de lening niet slaagt, dan zal een nieuwe socialistische regeering aan het bewind komen. Dit zal het begin zijn van een sociale en godsdienstige des organisatie, waarvan men onmogelijk do noodlottige gevolgen kan voorzien. God op do eerste plaats in het godsdien stige en Frankrijk op do eerste plaats in het sociale plan van het oogenblik. menderliand te veroveren, maar zij werden door Fransche cavalerie on vliegtuigen met zware verliezen teruggedreven in de rich ting van hun eigen land. Op hoog gezag wordt gemeld, dat er don jongsten tijd bij Soeweida niet gevochten i9. Alleen werd af en too geschoten op do citidel, waar enkele personen van het garnizoen werden gewond. Voorts vielen ongelukken voor niet Fran sche vliegtuigen, voornamelijk met die, welko de citadel van proviand gingen voorzien. Uit. Cairo wordt gemeld, dat Egyptische bladen por post berichten uit Syrië hebben ontvangen omtrent ornsfigo gisting In dat land, vooral to Damascus. De ontevredon elementen zijn door do jongste successen der Drusen aangemoedigd. Ook uit Jeruzalem komen berichten ovor verscherping van don toestand. Van Ara bische zijde wordt gemeld, dat do beweging der Drusen zich uitbreidt en dat het In grijpen van andere Syrische stammen to verwachten is. Marokko. De strijd met de Mooren. Do operatios. In het Westen hébben do stamhoofden van do Bomara's zich naar Ajdir bcgo- \on waar Abd-ol-Krlm hen vast zal hou den wegens den zwakken door hen geboden weerstand .bij Djebel, Sarsar en de Look- kos. De gemengdo afdeelhig beeft Ain Matoef van leeftocht voorzien en in don omtrek de posten ontzet, dank zij den stoun der verslerkingstroepon en liet gemeenschap pelijk optreden van artillerie en cavalerio. Op het oogenblik zijn 2000 gezinnen in het land der Tsoels met liun kudden naar hun haardsteden teruggekeerd. Do helft van den stam hoeft zich ondor- worpen, meldt Havas. Naar de „Daily Tol." uit Totoean ver- bled niet zal voortzetten, daar hij gebrek aan geweren heeft. Indien zijn strijdkrach ten uit de Franscho zono worden verdre ven is bet niet onwaarschijnlijk, dat hij een nieuw offensief tegen de Spanjaarden zal beginnen. Wat bet Spaansclio offensief betreft, dat tegelijk met dat der Franscben zou moeten beginnen, meldt do correspondent, dat van voorbereidingen daarvan te Tetoean niet veel te merken is. Te Ceuta en Melilla hoort men er evenmin auwelijks van. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Volgens berichten 19 de Fransche nota inzake bet Veiiigheidspact zeer tegemoet komend. De „Germania" eischt een buitengewoon congres van de Centrumpartij. De Drusen hebben Maandag een aanval op Damascus gedaan. BINNENLAND. Hot conflict in de metaalindustrie Schrijven van den Metaalbond aan de or ganisaties. De tentoonstelling voor de Schoen- en Leder-industrie te Waalwijk (2do blad). Eerste verantwoording van het R.-K. Huisvestingscomité inzake de inzameling' van gelden voor do door de stormramp geteisterde streken (Gemengdo Berichten, 2de blad). LEIDEN. Zijne Excellentie de Pauselijke Inter nuntius, Mgr. Schioppa, heeft heden de Leidsche Wollendekenfabriek van de fir ma Jan Zuurdeeg en Zoon bezocht. Engeland. Caillaux te Londen. Met nieuwe voorstellen naar P a rij s. Caillaux bevestigde gisteravond, dat zijn besprekingen met Churchill niet een uit eindelijke overenkomst ten doel hebben. Hij zeide n.l. tot een vertegenwoordiger van het Exchange-Agenlschap het volgon- de: „Wij gaan door met onze pogingen, on ze verschillende opvattingen te verzoenen. Ik blijf hier morgen nog en keer Donder dagochtend naar Parijs terug. Zeer waar schijnlijk zal ik morgen verdere bespre kingen met Churchill hebben. Ik spreek alleen met uwen minister van Financiën om iets op papier te krijgen en wij vor deren gelukkig". Toen daarop aan Caillaux werd ge vraagd, hoe het met do overeenkomst staat, antwoordde hij: „Er zal geen overeenkomst komen. Tk kan alleen maar zeggen, dat ik naar Pa rijs zal tcrugkeeren met nieuwe voorstel len, om mijn collga's aldaar te verzoeken, die voorstellen te bekijken." Syrië. De opstand der Drusen. Een aanval op Damascus, Omstreeks 1500 bereden rebellen van den Djobel Druse on omgeving liebhen MmTuIi "ochtend boprnefd T^TU--"M- HET CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE. Nieuwe brieven van den Metaa'bond. Door het bestuur van den Ned. R. K. Motaalbewerkersbond word wederom een brief ontvangen van de werkgeversvak vereoniging Do Metaalbond. Gelijk men weet hoeft de Metaalbond op 11 Aug. jl. aan do arbeidersorganisaties medegedeeld, dal zij, alvorens met haar in onderhandeling to treden oVer liet hangen de conflict, een verklaring eischle. waarin de vakorganisaties zicii vorconigen zouden met het door den Metaalbond ingenomen standpunt, dat do vakvereenigingen zich niet verzetten zouden tegen het uitvoeren van door den uinisler van Arbeid verleon- do overwerkvergunningon. Do R. K. Motaalbewerkersbond ant woordde op dit schrijven, dat hij, hoewel zich niet in bot algemeen tegen het ver richten van overwerk vcrrePende, meende tie moeten volhouden dat daarover tussclien werkgevers en -nemers overleg diende to worden gepleegd. In verband vooral mot dikwijls plaats hobbendo verlagingen van het uurloon bij het verrichten van over werk, mennde de Bond zeker niet de beslis sing over bot al of niet Verrichten van overwerk zonder meer aan do regeering of oen regeeringsambtcnaar te kunnen over laten, gelijk do Metaalbond dit eischte. In het thans door do werknemersorgani satie? ontvangen schrijven lezen wij o.m.: Wij ontvingen uw schrijven van 18 de zer, waaruit wij opmaken, dat u zich niet aansluit bij het standpunt, bij de bespre kingen over het conflict te Rotterdam in genomen door den modernen bond, daar u i aari uwe medeworking tot beëindiging van dat conflict geen pricipieelen eisch in verband met den werktijd verbindt. Zooals wij in onzen brief van 11 Augus tus jl. schreven, zijn wij derhalve thans bereid, ten spoedigste met uwe organisa tie in overleg te treden, ten einde te trach ten, liet conflict lot oplossing te brengen. De door den Metaalbond gestelde prin- cipieelo kwestie, of do arbeiders verplicht zijn zonder moor een van regeoringswego verleende overwerkvu-gimning len uitvoer te leggen, wordt in dezen brief als n'et on middellijk ter zake dienende ter zijde ge- laten. De Metaalbond hoeft aan den Christe- lijken en den Neutra'en bond een ongeveer Aan d<*n Alg. Nod. Metaalbewerkers-* bond heeft do Metaalbond het volgendo schrijven gericht: Naar aanleiding van Uw brief van 21 dezer dooien wij u vooreerst mede, dat wij geenszins beweerd liobben. dat do Vak vow eenigingon wettelijk verplicht zouden zijn, in do toepassing van eon verleende alge meen overwerkvergunning to berusten. Het door ons ingenomen standpunt grondt zich op de volgendo overweging: Wa n n eci^ oen^work^v'er ^op^oconomi -scha voogd daartoe zelf-iandig over te gaan. doch is hij verplicht, daartoe vergunning to vragen aan den betrokken regeerings- atnhtenaar. Slechts indien do Regoering van oordeel is, dat de economische oms'a le digheden langer werken noodzakelijk ma- kon, wordt de vergunning verleend. De Re geering houdt bij haar beoordeel :ng reke ning met motieven van algemeen maat schappelijk belang, dus ook met do be-» langen van zoowel werknemers a's werk gevers. Bovendien hebben do Vakveroenigingen ten allen tijde liet recht, haar inzicht in do zaak aan de Regoering kenbaar te ma ken. Indien nu de Regeering, na de zaak grondig bekeken te liebben van oordcel is, dat-een vergunning verleend moet worden cn dienovereenkomstig handelt, is het, naar de meening van den Metaalbond, on toelaatbaar (niet op wettelijke, doch op pracfische en economische gTonden), dat do Vakvereenigingen zich niettemin aan de besliss:ng van de Regeering niets gele gen laten liggen en weigeren aan do uit voering van do vergunning mede te wer ken. Zoodoende zouden de Vakvereenigingen, naar do meening van den Metaalbond, zich practisch wel degelijk boven de Regoe ring slollon. Voorts willen wij II hot vo'g- r.le n her innering brengen: Bij (le besprekingen over hot conflict to Rotterdam hebt u aan. uwo medewerking tot beëindiging van dat conflict de voor waarde verbonden, dat do Metaalbond mot de Vakvereenigingen terstond een regeling moest treffen, krachtens welko zoo spoe dig mogelijk zou worden tmigekecrd tot de 48-urrgo workweek. U hebt op die voor waarde de bedreiging doen volgon, dat, in dien de Metaalhond daarin niet toestemde, uwo organisatie tegen do uitvoering van iedere algemeeno ovcrwerkvergunning den Strijd zou aanbinden en op 1 October as overal zou weigeren haar loden langer da a 48 uur le laten werken, wat ook de beslis sing van do regeering mocht zijn. Zooals u zicli herinneren zult. 'verklaarde do Metaalbond de oplossing van het con flict langs dezen weg onmogelijk Bo Metaalbond acht geen enkele verband tussclien uwe voorwaarde en het conflict lo Rotterdam aanwezig, en is niet bereid, dezo kwestie in samenhang met dat con flict onder do oogen te zien. Het is do bovengenoemde door u gestelde voorwaarde, die do onderhandelingen over de oplossing van hot conflict heeft doen af breken. Invoerrechten op vleesch. De Minister van Financiën brengt in da St.crl. ter kennis van belanghebbenden, uat de commissie van deskundigen voor do vaststelling van de prijs-courant Ier bere kening van het invoerrecht op vorsen gekooid vleesch in baar vergadering van 24 Aiigu tus bedoelde prijscourant "p vastgesteld als volgt: r nd- en kalfsileesch; ww** n[

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1