S)e yteidóohd (Bou/tomt DS^SOAG 25 AUGUSTUS 1925 No. 5030 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN V Katholieke vrouwen en meisjes. gang" 16e Jaargang. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per po9t f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor» oitbotaling. Afzonderlijke nummers 5 et, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 fit Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II ii I 11 ill aaaww——ymiaLiiiLJ^aB— DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Go wo no advert onliën 30 cent per regel. VoorIngezonden Mededeelingen wordt bet a dubbele van bet tarief berekend. a Kleine adverfentlën, van ten hoogste 30 woordeD, waarin betrekkingen wotden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer beslaat uit tweo bladen. De Kerknieuws-redacteur van de „N. R. Crt." meent te kimnen constateeren, dat onder de Katholieken ten opzichte van het zich houden aan de mode „eeir tar tende ongehoorzaamheid blijkt bij de vrouwen en meisjes". „Immers zoo schrijft die redacteur ..zijn het juist de Roomsch-Katholieke schoonen, die het meeste werk van hun uiterlijk plegen te maken en de mode, ook in haar stoutste voorschriften, het getrouwst plegen te volgen". Dat is gelukkig! overdreven. De overgroote meerderheid der Katho lieke vrouwen en meisjes doet God dank! aan de mode excessen niet mede. De Katholieke vrouwen en meisjes, in over groote meerderheid, hebben afgezien nog van den door hen begrepen plicht van onderwerping aan de door de Bisschop pen in deze herhaaldelijk gegeven verma ningen genoeg zelfrespect en waardigheids-gevoel, dan dat zij zich door de mode-builensporingheden zouden laten verlagen tot slavinnen! Helaas, zijn er echter altijd nog Katho lieke vrouwen en meisjes, die met deze mode wèl meedoenEn zelfs in krin gen, waarin men een waarlijk Katholieken geest zou veronderstellen! De Katholieke naam van dezulken doet vaak meer kwaad dan goed, omdat zij er gernis geven.Het „wee", door Christus tot de ergernis-gevers gericht, schijnt, helaas langs hen heen te gaan. V Over Kerkmuziek. „Pas wanneer men zich heel nauwkeu rig rekenschap heeft gegeven van datgene, waartoe de Kerkmuziek dienen moet, kan men met volkomen verantwoording Kerk muziek componeeren" aldus een pseu donieme schrijver over Kerkmuziek in de laatste aflevering van het weekblad „Op- Wij kunnen d^ze uitspraak niet alleen laten gelden voor het componeeren van Kerkmuziek, maar ook voor het uit voeren daarvan. En daarom mogen wij ons veroorloven eenige opmerkingen, die de schrijver ver der maakt over het doel van den kerk zang, aan onze koorzangers voor te leg gen. „Wij komen niet voor „kunstgenot naar de kerk, maar om te bidden, en zoo innig mogelijk te bidden. (Het is dus glad verkeerd te doen als tegenwoordig mode wordt: met een partituur van de uit te voeren Mis ter Hoogmis to gaan!) Zoolang als het „gebed" door de kerkmuziek be vorderd wordt zooals steeds hij goed- gezongen Gregoriaanse^ is alles in orde. Zoodra echter daar meer aandacht voor de „kunst" dan voor het .gebed ge vraagd wordt stelt het aardsche zich bo ven het „opus Dei", waarvoor toch alles wijken moet. En deze fout begaat juist ne gentig procent van de niet-Gregoriaanscho kerkmuziek, die tijds de 'Mis gezongen wordt. In deze fout vervalt ook de manier van uitvoeren op de meeste van onze zang koren. „Mooie" muziek, „mooie" zang vol doet slechts gedeeltelijk aan de gestelde eischen. Maar de muziek, het zingen moet volgens een oud spreekwoord tweemaal bidden zijn." Wij meenen, dat in deze opmerkingen wel iets ligt, al wordt er ook in gege neraliseerd wat op een enkel zangkoor in meordere of mindere mate kan ter har te worden genomen. „W are kunst voert tot God" r het is een bekend woord. Onze Koorzangers hebben het voorrecht In dc gelegenheid te zijn om-de geloovigen door ware kunst, bij de uitvoering der Kerkmuziek te leiden, tot God, de bron der schoonheid, de Schoonheid Zelve. Doch waar is de kunst in de kerk, ls de kerkmuziek alleen, als zij bidt, als zij „tweemaal bidden" is. Inzameling Stormramp 1925 Vorig bedrag f 402.60 J. B. 1 Totaal f 403.60 Bij den Peauiugmeester van het Storm- ramp-Comité zijn weder d# volgende giften ingekomen: Dr: H. D. v. G. f 50.— Van ons drieën 2.50 Mei. P. H. 1 A F. of N. F. 5 Ir A. G. B. 100.— C A de V. 10.-=* Seh. 25.— A W. D v H. 10.—* G. A. V. K. 100.— Pro. Dr. W. v. d. 1 H. P, V. J. P. A. B. Mr. J. J. N. d. L. P. S Mej. M. H. N. Dr. J. B. Prof. Dr. W. d. S. Mevr. J. H. H Mr. H. A. S. P. G. M. H. 10.- 10.- 10.- 10.- 10.- 25.- 10.— Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys ran do Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. BUITEMLflliD Duitschland. De Fransche veiligheidsnofa. Heden bespreking door do Duitsche regeering. De Fransche gezant te Berlijn, De Mar- gerie, heeft eergisteren te Berlijn in het ministerie van Buitenlandscho Zaken aan dr. Stresemann, de Fransche antwoord nota, in zake het veiligheidspact overhan digd. Een gemeenschappelijke bespreking is op de overhandiging gevolgd. Heden ochtend zon een kabinetsraad plaats vin-» den, waarin de Fransche nota zal worden ^•behandeld. Op verlangen van de Fransche regeering zal de Fransche nota aan Duitschland Vrijdag a.s. worden gepubliceerd en wel tegelijkertijd in Berlijn en in de hoofdste den der geallieerde landen. Ontevredenheid in het Centrum. Dr. Wirth treedt uit do Rijksdagfractie. De ontevrednlieid. welke reeds geruimen tijd in Centrum-kringen heersckt in ver band met de houding der Rijksdagfractie met name ten aanzien der belasting- en tariefwetten, is plotseling tot uitbarsting gekomen. Dr. Wirtb, de voormalige rijkskanselier, heeft n.l. aan den voorz.der Rijksdagfractie, dr. Fehrenbach (die zooals bekend voor heen eveneens rijkskanselier is geweest) een schrijven gericht, waarin hij mede deelt, uit de Centrum-fractie te zullen tre den. Dr. Wirth heeft indertijd zelf niet deelgenomen aan de behandeling der be treffende onderwerpen in den Rijksdag, daar een hartkwaal hem dwong in Mar- ionbad le verblijven. In den brief aan den fractievoorzitter betoogt hij, dat hij wel is waar uit de Gentrum-fractie treedt, doch zich blijft beschouwen als vertegenwoor diger van „k'et republikeinsche en sociale centrum". Frankrijk. Painlevé of Briand. Tegen hot huidige kabinet. Do Parijscke corr. van het Hbld. meldt aan zijn blad, dat de ou^-minister Léon Bérard een interpellatie aangekondigd heeft; hij vraagt n.l. in een brief aan Painlevé, met welke meerderheid bij denkt te regeeren. Deze brief vormt de eerste uiting van een geheel plan, beraamd door de leiders van 't vroegere nationale blok, die do ge beurtenissen wenschen te bespoedigen en Painlevé geen genoegen willen laten ne men met de neutraliteit der socialisten, die een ministerieele crisis zouden willen uit stellen Painlevé zou formeel de medewcr- ging der gematigden moeten aanvaarden of heengaan. De leiders van bet nationale blok ho pen, dat Briand Painlevé zal vervangen en een meerderheid zal weten te vormen uit radicalen en gematigden met uitslui ting der socialisten. Hun bladen eischen reeds een spoediger bijeenroeping van het parlement, welke de socialisten ook vra* gen. Als beweegredenen wordt aangege ven de toenemende syndicalistische agita tie, de beweging onder de ambtenaren en de noodzakelijkheid om preventieve maat regelen te bespreken. De regeeriug is bij de wet slechts ver plicht de Kamers op verzoek van parle mentsleden bijeen le roepen als de helft der leden een dergelijke aanvraag ondertee kent. Men gelooft daarom niet, dat de par- lementszitting vóór half October zal be ginnen, Een communistisch congres. Botsing met de politie. Nu do socialisten te Marseille een con gres hebben, wilden de communisten niet achterblijven en zoo hebben zij Zondag eveneens te Marseille een congres gehou den. Na afloop van het congres poogden ze een betooging te houden. De politie slaag de er in ze te verspreiden na een kort ge vecht, tijdens hetwelk een tiental agenten gewond werden. Er hadden twee arresta ties plaats. Engeland. Caillaux te Londen. De besprekingen met Churchill De Fransche en Engelsche ministers van Financiën hadden gisteren twee sa menkomsten ter bespreking van do rege ling der Fransche schuld aan dit land. Volgens de radicale „Star" bestaat er elk vooruitzicht, dat reeds hedenavond een voor beide landen bevredigende oplossing zal kunnen worden geu-offen, zoodat Cail laux alsdan reeds morgenavond naar Pa lijs zou kunnen terugkeeren. Een zoo snel resultaat zou echter boven alle verwachting zijn en het bewijs leve ren, dat het meeningsverschil tusschen de beide regeeringen omtrent betgeen Frank rijk tot delging van de schuld van liet land kan en moet betalen niet zoo groot is als werd beweerd. De Londensche avondbladen melden dat Caillaux tliaus heeft aangeboden, dat Frankrijk jaarlijks 10 millioen pond ster ling zal betalen, terwijl Engeland bij zijn eisch van 20 millioen pond sterling vol hardt. Naar een spoorwegstaking? De moeilijkheden in de hiunenlandscho politiek in Engeland, schijnen nog ver meerderd te zullen worden door do kans op een algemeene spoorwegstakit^. De directies der spoorwegmaatschappijen ver klaren, dat zij hun bedrijf zonder loons verlaging .niet meer kunnen voortzetten. De vakvereenigingen daarentegen zijn van meening, dat een verlaging der loonen niet kan worden geaccepteerd. Dg kwestie zal weliswaar voor den Nationalen Loonraad worden gebracht, doch deze heeft niet do macht, den partijen zijn beslissing op te dringen. Men ziet den strijd met bezorgd heid tegemoet, daar de vakvereenigingen der spoorwegarbeiders over een strijd- fonds van 2.000.000 pond sterling be schikken. Hongarije Dc affaire-Benicky. De ou d-m i n i s t e r in v r ij h e i d gesteld. De Hongaarsche oud-minister Benicky, die, zooals men zich herinneren zal, Hor- thy had beschuldigd van aanstichting tot den moord op de socialistische redacteu ren, is gistermiddag op vrije voelen ge steld, nadat een lwrgtocht van 300.000.000 kronen war f Polen. Communisten te Warschau gearresteerd. Er vinden te Warschau voortdurend ar restaties van comnjunisten plaats, zulks dn verband mét het feit dat zioh een toene mende agitatie kenbaar maakte na de jong ste 'doodvonnissen en executie der drie communisten. Zoo zijn gisteren dertig communisten gearresteerd, die aan een communitisclie vergadering deelnamen. Deze vergadering vond plaats aan boord van een boot op de Weichsel. Syrië. De strijd in Djebel Druse. Socwoida nog steeds ingesloten. Volgens de laatste bij het Fransche mi nisterie van Oorlog ingekomen berichten, blijft in bet gebied van do Djebel Druse rust heerschen. De citadel van Soeweida, welke nog altijd ingesloten is. wordt gere geld door vliegtuigen van voedsel en muni tie voorzien. Naar verluidt, trachten de re bellen onderhandelingen aan te knoopen, hetgeen hun verminderde activiteit zou verklaren. Marokko. De strijd met de Mooren. Een Fransch offensief a.s? De „Daily News" meldt uit Tanger, dat Maandag een aanvang is gemaakt met een intensieve organisatie in do Oostelijke en Westelijke sectoren van het front, die wij zen op de mogelijkheid van een spoedig begin van een algemeen Fransch offensief. Verwacht wordt, dal dit offensief weinig tegenstand van de Riffs. zal ondervinden. Lyautey naar Par IJ s. De „Petit Parisien" verneemt uit Fez: Maarschalk Lyautey zal zich Donderdag naar Frankrijk inschepen om de regee ring te Parijs ovër den toestand ln Ma rokko in te lichten. Hij zal slechts acht dagen afwezig zijn. Britsch-lndië. De Godsdiensttwisten in Britsch-lndië Nieuwe botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen. Wederom heeft een botsing plaats ge- bad tusschen Hindoes en Mohammedanen; ditmaal te Titagarh op den weg van Bar- rac-kpore (ten N. van Calcutta). De Hin does hielden daar eergisteravond een pro cessie met een beeld, terwijl de Moham medanen in do moskee bijeen waren. Be weerd wordt, dat do Hindoes deze moskee met volle miiziek passeerden, hetgeen do verontwaardiging der Mohammedanen wekte. Een gevecht volgde, waarbij twin- tigjeersoWn worden gewond. Een der Hin does kreeg een piek dwars door het lichaam. China. De Bolsjewistische regeering te Kanton. Gematigden verlaten de stad. De regeering (o Kanton heeft een in drukwekkende uitvaart aan haar ver moord medelid, den commissaris van Fi nanciën Liau-Tsjung Hoy bereid. De be grafenis werd door tienduizend personen bijgewoond. Het blijkt, dat de lijfwacht van den minister den moordenaar ©doodschoot; diens indentiteit wordt echter door do plaatselijke autoriteiten verzwegen. Men gelooft, dat de moordenaar een voormalig justitioneel ambtenaar was en dat bij wraak wilde nemen in verband met vroe gere botsingen tusschen stakers en politie. De gematigde commissaris van politie te Kanton, Woe let Sjan, is afgetreden, en men vermoedt, dat hij weldra Kanton zal verlaten met zijn eigen, goed gedrilde po- litictroopen. Verschillende andere gema tigde ambtenaren van Kanton hebben do stad reeds verlaten. In sommige kringen verwacht men, dal de vermoording van den Commissaris van Financiën het uitbreken van een conflict te Kanton zal verhaasten, maar er is tot dusverre geen bevestiging te krijgen van loopende geruchten, als zou de strijd reeds zijn uitgebroken. Rusland voor een onafhankelijk China. Do correspondent van de „Daily He rald" deelt een onderhoud met Tsjilsje- rin, voor zijn vtrtrek naar Italië, mede, waarin deze gezegd heeft, dat de kwestie der Russische vooroorlogsschulden, in het met de Labourrcgecring gesloten verdrag, op bevredigende wijzo geregeld was. Hij betreurde het zeer, dat do conscrvatievo regeering dit verdrag ter zijde gelegd heeft en aldus de Engelsche belastingbetalers be roofd heeft van de voordeelen, welke zij, op grond van bet verdrag, liadden kun nen hebben. Wat China betreft verklaarde Tsjitsje- rin, dat Rusland do stichting van een on afhankelijk democratisch China met alle macht bevordert. Slechts een dergelijk China zal do basis voor normale en ge zonde betrekkingen tusschen China en an dere mogendheden, speciaal Engeland, kunnenopleveren, Australië. De Britsche scheepsstaking. Drastische maatregelen. Do Federale Australische regeering vaar digde gisteravond een proclamatie uit, wel ke in verband met do zeeliedenstaking het bestaan constateert van ernstige in- dustrieele onlusten, op grond waarvan de deporlatiebepaling van de zes weken ge-^ loden aangenomen emigratiewet kan wor den toegepast. Deze bepaling luidt als volgt: Ieder persoon, die schuldig wordt be vonden aan overtreding van de Australi sche wetten nopens handel, nijverheid en arbitrage kan derhalve als nadeelig voor de openbare rust in Australië uit bot land verwijderd worden. Tegen het gedwongen stilleggen van Britsche booten zijn do Australische booten weer in dienst gesteld, om den uitvoer van Australische voort brengselen te handhaven. De bemanning van sommige dezer booten dreigde echter ook met staking. BIIIIIEKiLftliD Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats do gemeente Utrecht. J. C. Verhoeff, candidaal-notaris te Utrecht. De Haarlemsche Hanzebank. Hot voorstel tot minnelijke liquidatie wordt aangenomen. Gisteren had onder voorzitterschap van den beer H. G. A. Jansen de voortgezetto algemeene vergadering van aandeelhou ders plaats van de Haarlemsche Hanze bank ter behandeling van het voorstel van het bestuur tot liquidatie der N.V. Do ver gadering kon de vorige maal geen beslui ten nemen, daar bet statutair ycrelscht quorum niet aanwezig wa.s. De voorzitter deelde allereerst mede, dat thans bijna alle crediteuren in minnelijke liquidatie hebben toegestemd en dat het fonds tot afkoop van onwillige crediteuren NET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De vroegere rijkskanselier dr. Wirth fs uit de rijksdagfractie van het Centrum ge treden. De besprekingen van Caillaux te Londen Lyautey gaat naar Parijs. BINNENLAND. Benoemingen In het Bisdom Haarlem. (Kerknieuws). Het voorstel van commissarissen der Haarlemsche Hanzebank om tot minnelij ke liquidatie over te gaan is aangenomen. LEIDEN. Do gemeenteraad heeft besloten tot het bouwen van een nieuwe brug tegenover do Volmolengracht, en tot demping van dezo gracht. Onze Geïllustreerde Pagina Do photo-pagina geeft o.m.: Eenigo sportkiekjes De inlernationale tentoon- slolling voor schoen- en lederindustrie to Waalwijk De landbouwtentoonstelling to Oldenzaal De bloemen(entoonstelling to Baarn De Duitsche ex-keizer met twee kleinzoons. thans ongeveer 77,000 bedraagt, dus meer dan waarschijnlijk noodig zal zijn. Do voorzitter herinnerde nog aan de mol ie van do vorige vergadering, waarin dezo zich niet algemeene stemmen voor minne lijke liquidatie uitsprak. Do lieer Korff do Gids uit Den ITaag vraagt welke belangen aandeelhouders eigenlijk hij minnelijke liquidatie hebben, zulks in verband met een zinsnede uil do oproepingscirculairc. De lieer van Zalen herinnert aan den lof welke de vorige maal aan den directeur is gebracht. Hij meent echler dat ook do voorzitter een pluim verdient voor de uit stekende wijze waarop li ij de vergadering heeft geleid. Do heer van Middelkoop vraagt of de N.V. Hanzebank nog verantwoordelijk is voor de vroegere coöperatie. Do heer Geerls meent dat de Hanzebank niet meer te redden valt. Het is als mot een jong vurig paard, dat zijn poot ge broken heeft. Het eenige wat ie doen kunt is het beestje afmaken. Spr. dringt er ook op aan een deputatie naar liet Ned. Epis copaat te zenden. De heer Steens vraagt of liet bestuur zich reeds een idee hooft gevormd omtrent den tijdsduur der liquidatie. Spr. stolt voor oen bepaalden tijd vast te stollen, binnen welke do commissie voor liquidatie de zaak verplicht is af te wikkelen. De directeur de hoer Porquin, de ver schillende sprekers beantwoordende, merkt op dat aandeelhouders vooral een moreel belang bij een minnelijke liquidatie hebb«n, hoewel het niet onmogelijk, docli zeer on waarschijnlijk is, dat aandeelhouders nog iets uit den boedel zullen trekken. De verantwoordelijkheid voor de coöpe ratieve centrale, is vastgesteld hij do over eenkomst van 1917. Inderdaad heeft 'lil een verlies opgeleverd, doeli dit is reedi afgeschreven. In antwoord op do woorden van da. lieer »Steens merkt spr. verder op. dat rilet de commissie voor liquidalie, doch directie en commissarissen liquideeren cn meent, dat het niet mogelijk is een bepaalden lijd voor de afwikkeling van crodielen vast te stellen. Voor sommige zal waarschijnlijk wel 10 jaar noodig zijn. Directie en commissn l is sen zullen zich echter in dit opzrbht bij do opvatting van de commissie van toezicht op de liquidatie neerleggen. In verhand met de volleekening van het waarborg fonds valt thans een faillissement niet meer te vreezen. De heer Steens pleit nog eens voor de beperking van de liquidatie-periode tot een bepaalde periode, b.v. van 10 jaar of des noods 20 jaar. De heer Perquin merkte naar aanleiding hiervan op, dat een aflossingsperiode van 10 jaren tot de uitzonderingen zal moeten behooren. 3 a 4 jaar zal in do meeste ge vallen voldoende zijn. Sommige credielen zullen zelfs nog dit jaar groolendeels moe- ton. worden afgelost, teneinde zoo spoedig mogelijk een uitkoering te kunnen doen aan crediteuren. De lieer Porquin doeldo voorts nog mede, dat degene, die voor min nelijke liquidatie golcekend heeft, geen faillissement meer kan aanvragen, daar bij volgens de mcening van de rechtbank geen opeischbare vordering meer heeft. In antwoord op den heer van Zalen deelde hij mede, dat het niet in de bedoeling ligt gebouwen van de bank over te dragen aan dc slroppenmaatscliappij „do drie provin ciën." Nadat de discussie vervolgens nog eeni- gen tijd is voortgezet wordt liet voorstel tot minnelijke liquidatie met algemeene stam men «aangenomen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1