De Orkaani in het Oosten des Lands RADI 0 De schadeberekening In verband met de to Borculo gehouden vergadering, wordt door het „Hbld." na der meegedeeld, dat is opgericht een pro vinciaal bouwbureau, onder leiding van den heer Westerhout, architect, die tijde lijk de leiding op zich neemt, terwijl van dit bureau vertegenwoordigers in andere plaatsen zullen werkzaam zijn. De heer Westerhoüt heeft naast zich twee bouw kundigen, vier tcekenaars en twee boek houders. Door het Provinciaal Steuncomité wordt een proclamatie uitgevaardigd betreffen de de schadevergoeding. Zij, die in aan merking willen komen voor vergoeding, zullen ten eerste spoedig aan het bouw bureau te Borculo moeten opgeven, wat zij uiterlijk 25 Aug. aan herstellingen van hun woningen, fabrieken enz. hebben ver richt of hebben laten verrichten, met op gaaf van kosten en overlegging van be wijsstukken. Ten tweede na 25 Augustus geen herstellingswerken meer mogen ver richten of laten verrichten dan na vooraf gaande goedkeuring van het bouwbureau. Verleden week heeft de Commissaris ider Koningin in Gelderland aan de ge meentebesturen last gegeven, de geleden Schaden te taxeeren. Door het Provinciaal comité zijn nu twee commissies benoemd om de taxatie te controleeren. De eerste commisise is samengesteld uit een archi tect te Zutphen, één uit Lochem en een schatter van de Assurantie-Mij. „De Ne derlanden van 1845", die door de Mij. welwillend ter beschikking is gesteld. Deze commissie zal controleeren de taxatie van onroerend goed, meubilair en bedrijfs schade van fabrieken. De tweede commis sie bestaat uit den heer Ensering, advi seur van de gemeente Zutphen voor lan delijke aangelegenheid, den heer Bosloo namens de Geldersche Mij. van Landbouw en den heer Verhey namens den A.B.T.B., die tot opdracht hebben de landelijke be zittingen, oogst enz. te taxeeren. In het Provinciaal comité heeft nog zitting genomen de heer ir. A. M. Kuysten, inspecteur van de Volksgezondheid. Naar aanleiding van de ten gemeente huize gehouden conferentie betreffende den opbouw van Borculo en de andere door de stormramp getroffen gemeenten, had de „Tel." gisteren een onderhoud met den Commissaris der Koningin, mr. S. Baron van Heemstra, voorzitter van het Provin ciaal Steuncomité, die o.m. het volgende mededeelde: Nu gebleken is, hoe groot en algemeen de offerzin van het Nederlandsche volk is, stelt, het Nationaal Steuncomité 'zich op het standpunt, dat, indien eenigszins mo gelijk, de kosten van opbouw der ver woeste streek, de steun aan de slacht offers, uitsluitend bestreden zullen worden uit de ongetwijfeld zeer belangrijke som, die door particulieren is en nog zal wor den bijeengebracht. Zooveel mogelijk zal de financieele steun van overheidswege vermeden dienen te worden, aangezien het onbillijk zou zijn indien degenen, die reeds offerden, voor de tweede maal be last zouden worden met. een uitgave voor de stormramp, hetgeen bij aanspreken van belastinggelden zou geschieden. De leiding van het algemeen herstel- Nederlandsch Oost-lndië. Een zware brand bij Batavia, Circa 250 huizen vernield. Een nachtelijke brand, op Pasar Tjiplak bij Batavia vernielde vier kampongblokken omvattende 250 huizen, waaronder stee- nen woningen. Vele bewoners werden in hun slaap door het vuur verrast. Geruch ten loopen, dat er vier kinderen worden vermist. Een onderzoek en raming van de schade zijn voorshands onmogelijk. De zaak-Doorman. 18 en 6 jahr gevangenisstraf geëischt. Het verder getuigenverhoor in de zaak Doorman vergrootte het bewijsmateriaal van de beschuldiging. De officier van Jus titie zeide in zijn requisitoir rekening te willen houden met het bruut optreden van den vader jegens vrouw en kinderen en met het kampongmilieu, waarin de kin deren leefden. Tegen de moeder en de zoons Chris en Willem werd achttien en tegen de dochter Agatha zes jaar gevan genisstraf geëischt. De verdediger pleitte clementie voor de eerste drie en vrijspraak voor Agatha. KERKNIEUWS Gouden Priesterfeest. Donderdag was het groot feest in M e y e- Zegveld: de oud-Pastoor, de Zeereerw. heer N. de Groot, die zijn 50-jarig Priester feest herdacht in Langeraar, alwaar hij thans rustende is, vierde opnieuw feest in zijn oude parochie, die door algemeen vlagvertoon hare vreugde te kennen gaf. Ingehaald door een lange rij van bruidjes, betrad Z.eerw., onder het zingen door de geloovigen van een welkomstlied, de pa rochiekerk, welke geheel gevuld was. Een rijke schat van witte bloemen sierde het priesterkoor en het altaar, waar de jubi laris, geassisteerd door den Zeereerw. heer P. R. den Boer, den tegenwoordigen herder der parochie, als diaken en door den Zeereerw. heer H. P. A. van Dijk, Pastoor Van Nieuwkoop, als subdiaken, een plech tige H. Mis aan God opdroeg. Pastoor den Boer beklom na het Evangelie den kansel, fen sprak, naar aanleiding van Levit. XXV, 10 en 11: „Hot vijftigsto jaar zult gij hei ligen, want het is een jubeljaar", over do Verhevenheid van het priesterschap, en flankte in treffende woorden den grijzen Siester voor al het goede, dat hij in „De iye" gedurende 21 jaTen had gewrocht. lingswerk in doze provincie zal uitgaan van het Prov. Comité. Het Bouwbureau, dat te Borculo aanvankelijk is opgericht door den Rijksbouwdienst, zal van nu af aan onder leiding komen te staan van het Provinciaal Comité. Dit bouwbureau zal het centrale punt vormen vanwaar het werk van den opbouw zal uitgaan. Borculo wordt hoofdkwartier. Het aldaar opge richte bouwbureau wordt niet alleen be last met het werk van den opbouw voor die gemeente, maar ook voor de andere gemeenten in Gelderland, die door de ramp zijn getroffen. Het Provinciaal Co mité heeft thans in de eerste plaats maat regelen genomen ten einde een juiste ra ming te verkrijgen van de schade, die door den storm is aangericht. Daartoe heeft het de taxaties van de verschillende gemeentebesturen opge vraagd, die later gecontroleerd kunnen worden. Waarschuwing van den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheids verzekering. In overleg met den burgemeester van Borculo waarschuwt de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling arbeiders, in het bijzonder bouwvakarbeiders, uit andere streken, er tegen om op eigen gelegenheid te Borculo werk te gaan zoeken. Zoodra voor bouwvak- en andere arbeiders uit andere plaatsen te Borculo voldoende werkgelegenheid en mogelijkheid van huis vesting is, zal hieraan met medewerking van directeuren van arbeidsbeurzen en correspondenten van de arbeidsbemidde ling de noodige bekendheid worden gege ven. Postzegels voor de stormramp. Men schrijft aan de „Msb.": Nu er telken jare omstreeks Kerstmis een aantal postzegels verschijnt, waar van de meerdere opbrengst besteed wordt voor liefdadige doeleinden, zou het ons zeer aanbevelenswaardig lijken, indien het Hoofdbestuur der Posterijen met toestem ming van den minister er toe overging ten bate van de slachtoffers van de .Stormramp van 10 Aug. een aantal postzegels te laten verschijnen. Een overdruk, over de in om loop zijnde zegels, aangevende de meerdere kosten en het doel, lijkt ons daarvoor de goedkoopste weg, bijv. over een zegel van 2 cent: 3 cent voor Stormramp Oost Nederland. Voor zegels van 714 cn 10 cent zou dit extra 2/4 cent kunnen bedragen. De tota len worden dus 5; 10 en 1214 cent. Door verwezenlijking van dit plan zou een ieder in den lande tot de armste dag- looner toe in staat zijn ten minste iets bij te dragen voor hen, die al hun have en goed verloren hebben. De herinnering aan de ramp. Omtrent het voornemen van den burge meester van Borculo een der ruines te Bor culo te laten bestaan als berinnering aan den stormramp vernemen wij nader dat hij daarvoor heeft gedacht aan het zoo goed als geheel verwoeste gebouw van de Jlerv. Kerk. Jhr. de Muralt pleegt hier omtrent thans overleg met, de kerkvoogdij. Het zangkoor voerde geheel met eigen krachten zeer verdienstelijk de derde Mis van Porosi uit, terwijl het nog het „Coenantibus illis" van Haller, en de drie stemmige Priester-cantate van Fransen ten gehoqre bracht. In het priesterkoor merkten we op den Zeereerw. beer J. M. Hellegers, Deken van Alphen aan den Rijn, terwijl ook verschillende pastoors en oud-pastoors van het Dekenaat aanwezig waren. Een toepasselijk lied, gezongen door alle aanwezigen, besloot de schoone plechtigheid. SPORT ATHLETIEK. De Leidsche Athletiekdag. Nader vernemen we, dat de heer Hoo- gendam, Verlengde Oosterstraat 51, Lei den, het Secretariaat van de Athletiek- commissie op zich heeft genomen. De voetbal-, korfbal- en gymnastiekvereeni- gingen zijn aangeschreven De opgaven voor deelname moeten uiterlijk Maandag avond 8 uur binnen zijn Te laat ingeko men inschrijvingen zullen ter zijdo gelegd worden. Ook zijn verschillende vereeni- gingen en personen aangezocht om medail les of andere prijzen ter beschikking te stellen. Maandagavond zal de commissie opnieuw vergaderen voor indeeling der deelnemers, loting der serios, persklaar maken programma enz. De tijd van voorbereiding is zeer kort. De commissie heeft een zware taak op de schouders genomen, doch bij voldoende medewerking van de vereenigingon ver trouwen we dat alles een vlot verloop zal hebben. Nu voor het eerst ook dames nummers zijn opgenomen, vertrouwen we dat de dames-gymnastiekvereenigingen en de korfbalclubs voldoende deelneemsters zullen leveren. ZWEMMEN. Wedstrijden te Alphen a. d. Rijn. Gisteren werden in de nieuwe zwemin richting wedstrijden gehouden, georgani seerd door Vereen. „Alphens Zwembad", waarvoor prijzen beschikbaar waren ge steld door den heer W. G. v. d. Ree. De uitslag was als volgt: Dames wedstrijden: Schoolslag 20 M. 1. G. v. "Wermeskerken 22 sec., 2. P. G. Garsjens 23 3/5 sec. 45 M. vrije slag. 1. Mej. B. v. d. Boom 49 sec. 2. Mej. J. v. Leeuwen 49 sec. 3. Mej. M. Kroon 56 Sec. 4. Mej. N. de Graaf 56 sec. 5. Mej M. Altona 59 sec. De twee eerste deelneemsters zwommen den afstand nog maals en legde deze beide in 48 seo. af, waardoor beiden den eersten prijs be haalde* UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.20 Londen 365 M. Concert. 4.30 München 485 M. Concert. 4.50 Frankfurt 470 M. Middagconcert. 5.20 Berlijn 500 M. Herdenking van den sterfdag van den dichter Nic: Lenau. Brussel 265 M. Concert. Zürich 515 M. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 6.20 Hamburg 395 M. Concert. 8.20 Bournemouth 3S5 M. en Davcntry 1600 M. Opvoering van „The Rose of Araby", A Romantic Comic Opera (with Libretto), by Harold Simpson and Henry Thorpe. Personen: Jack Travers (an English Ar tist) Bert Kellaway; Horace Biggies (his Manservant) K. M. Cornere; General Na- polio (a Wealthy Venetian) „George Stone; Lt. Durfen (of the Algerian Army) Ernest Eady; Abdullah (an Arab) A. C. Wood; Kish (Seller of Slaves) C. R. Hitchens; 1.aylah (a Child of the Desert) Gertrude Nrwson; Countess Taglioni (a Ricli Ita lian Widow) Vera Smith: Hilda (from Hackney) (her English Maid) Marjorie Stone; Korab (an Arab Girl") Marjory Burnside; Ziski (Wife of Abdullah) Mrs. Cave; Carminetta (Niece of the Countess) Lilian Lazenbv; Chorus of Arabs. Dancing Girls, Soldiers, Guests, etc. Act. I. Market Place in the Town of Palms, Algeria. Act. II. Scene 1. Interior of an Old Ara bian Mill in the Desert. (Six Months Elapse.) Scene 2. Reception Hall of the Palazza Taglioni, Venice. 8.20 Birmingham 475 M. Concert. Londen 365 M. Populair orkestprogramma en radio-Tevue. Manchester 375 M. Con cert. Newcastle 400 M. Concert. Hamburg 395 M. Lenau-herdenking. 8.35 Brussel 265 M. Kamermuziek. München 485 M. Vroolijke avond. Zü rich 515 M. Populaire avond. De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. Vroolijke liederen. Frankfurt 470 M. Concert. Münster 410 M. Ein Abend am Rhein. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Galaconcert van de „Matin." 9.20 Berlijn 500 M. „Die Hasen in der Hasenheide", zangspel. 9.35 Petit Parisien 345 M. Operettemu ziek. Rome 425 M. Concert. 10.35 Alle Britsche stations: The Savoy Bands. Voor Zonday. 1.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 2.20 Münster 410 M. Concert. 3.Hilversum 1050 M. Uitzending uit het Kurhaus. Scheveningen. Matinee. Het Residentie-Orkest, onder leiding van Tgnaz Neumark. Solisten: Josef Wolfstal, Viool Programma: 1. Voorspel „Loreley", M. Bruch; 2. Vioolconcert, E-Moll, Op. 64, F. Mendelssohn, a. Allegro, Molto ap'passio- nato, b. Anadanto, c. Allegro, Molto vivace. Josef Wolfstal. Pauze. 3. Ouverture „Die lustigen Weiber von Windsor". O. Nlcolai: 4. Monna Lisa Gioconda (Préludo), TRo- zyeki. „Sur un signe de Leonard, Andréa Salains prit 6a voic et Atalanta le luth d'argent et ils commcncérent d jouer, tan dis que Vinci racontait, de sa voix menue et féminine; c'élait comme une berceuse ou un vieux conté" (Dimitri Morejkowsky, Léonard de Vinci Chapitri XIV); 5. Grand pas Espagnol uit hét ballet „Raymonda", A. Glazounow. 3.20 Bournemouth 385 M. Concert. 3.50 Londen 365 M. en Daventry 1600 M Muziek van oude meesters. Birming ham 475 M. Kamermuziek. Manchester 370 M. Concert. 5.20 Frankfurt 470 M. Opera-muziek. 8.15 Hilversum 1050 M. Uitzending van uit het Kurhaus, Scheveningen. Solisten- concert. Het Residentie-Orkest, onder lei ding van Prof. Gcorg Schneevoigt. Solist: Frédéric Lamond, Piano. Programma: 1. Ouverture „Fidello", L. van Beethoven; 2. Klavierconcert G-Dur, Op. 58, 'a. Alle gro mederato, b. Andanto con moto, c. Rondo (Vivace.) Frédéric Lamond. Pauze. 3 Les troi Palniers (Tableau Symphoni- Popduiken: le pr. in 32 sec. N. de Graaf 2e pr. in 47 sec. J. v. Leeuwen. Kurkvisschen, mej. G. v. d. Boom be haalde den Isten prijs met 35 punten. Hceren-wedstrijden45 M. vrije slag: le pr. P. Carsjes in 34 sec.; 2e J. Raap horst in 351/5 sec., 3e P. Gaillard in 35 4/5 sec., 4e J. Jongeleen in 36 sec. Popduiken le pr. H. Batelaan in 28 1/5 sec., 2e L. Schouten 28 4/5 sec., 3e. L. N. Bogaard 344/5 sec. 20 M. schoolslag le pr. W. J. Bergs- boeff 19 2/5 sec., 2e F. Voors 211/5 sec. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R.K.V.V. Teijlingen. Morgenmiddag te 2 uur komt Victrise I op bezoek te Sassen hei m voor het spelen van een medaille-wedstrijd, tot kennis making. Dus Teijlingen, nu toonen, wat gij kuntl Verder staat op hot program voor de serie: Teijlingen IIBlauw-Zwart II om 3.15; E.M.S. IllLisse III om 4.15. R. K. V. V. „E. M. S." Zondag zal er voor de sportliefhebbers op het E. M. S.-terroin te Noordwijkerhout te genieten vallen. Daar komt op bezoek de 1ste klasser L. en S. I (Scheveningen), dat om 3 uur tegen E. M. S. I speelt. Vooraf om half twee speelt L. en S. II tegen E. M. S. II. Wedstrijden te Wassenaar. Do R. K. V. V. Blauw Zwart te Was senaar houdt morgen medaillewedslrijden ten bate van „Herwonnen Levenskracht." Te 2 uur S. M. A. I to Stompwijk en Edoh II uit Den Haag; te 3.30 Blauw Zwart I O. V. V. I uit Oegstgeest. Het bestuur ver trouwt, dat alle Katholieken van Wasee- senaar present zullen zijn om te genieten van een paar schoone wedstrijden. I que, Op. 10 naar bet gelijknamige gedicht van Lermontow; 4. Hopak uit de opera „Mazeppa", P. Tschaikowsky. 8.20 Münster 410 M. Volksliederen cn concert. 8.50 Londen 365 M. en Daventry 1600 M. Kerkdienst. Frankfurt 470 M. Tsje chische Volksliederen. Birmingham 475 M. Muziek van St. Saëns. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.20 Londen 365 M. en Daventry 1600 M. The Band of II M. Royal Air Force. Director of Music, Flight-Lieut. J. Amers Leonard Gowings (Tenor), Harold Samuel (Solo Pianoforte.) The Band: Overture „Coriolanus" (Roet hoven) Selection from Mendelssohn's Works (arr. F. Godfrey.) Harold Samuel: Italian Concerto (Bach). Leonard Gowings „Minnelied" (Brahms) „Refrain Thy Voi ce From Weeping" („The Light of the World", Sullivan.) The Band: Air from „Rinaldo", Menuet from „Samson" (Hiin- del.) 10.20 Time Signal. Weather Forecast. Local News. 10.35 Harold Samuel: Arabesque in E, Passe-pied (Debussy) Prelude in B-Flat (Rachmaninor.) The Band: „The Pilgrim's Song of Hope" (Batiste). WELK TOESTEL. Ongetwijfeid zal de belangstelling voor radio bij velen van onze lezers door de ra dio-rubriek opgewekt zijn en zullen zij zich vroeg of laat bij de tienduizenden luiste raars voegon. In dit artikel zouden wij daarom graag willen spreken over de verschillende soor ten ontvangtoestellen, wat er mede to hoo ren is cn hoeveel ongeveer de prijs be draagt. Het eenvoudigste eu goedkoopste is de kristai-detector. Zelfs een volslagen leek kan dit toestel met eenvoudige hulpmidde len maken. Van zu'k een toestel zullen wij in een apart artikel een volledige beschrij ving geven. In de eerste plaats is noodig een goede antenne, één draad van c.a. 40 a50 M. is voldoende, zoo hoog mogelijk hoven 't dak bevestigd. Verder een aardverbinding, die verkregen wordt door een draad aan de waterleiding te bevestigen of direct in den pochtigen grond te graven. Met den kristal-ontvanger is het omroepstat on in Hilversum duidelijk in de telefoon te hooren, terwijl het Engel- sche kracht.station Daventry onder gunsti ge omstandigheden zwak zal doorkomen. Hilversum geeft echter iederen dag zeer goede concerten, zoodat het wel do moeite loont een kristal-ontvanger te bouwen, vooral aJs men den prijs in aanmerking neemt. 'Voor goéde ondordeelen zal een to taalbedrag van 20 guldon toereikend zijn (antenne niet' inbegrepen). Een e e n 1 am p s-o n t van g e r geeft direct veel betere resultaten; hiermede ko men de volgende radiotelefoniestations on der het bereik: Hilversum, Daventry, Pa rijs, Münster, Brussel, Londen en Berlijn. Wellicht dat nog meer stations te hooren zijn, doch veel hangt af van den plaatse lijken toestand. Do constructie vorciecht meer werk dan een kristal-toestel, doch met eenig geduld zal ook een leek dit toe stel wol kunnen maken. Aan onderdeelcn zal men ongeveer, met inbegrip van accu, telefoon c-ic., een bedrag van 70 gulden be steden. Terwijl een kristal-ontvanger niets aan onde.rhoud kost, moet bij een lamptoeslci de accu geladen worden en om de vier a zes maanden de spanningbatterij ver nieuwd, wat een onkostenpost van c.a. 15 guldon por jaar beteekont. Natuurlijk is de signaal?,terkte veel grooter en kunnen er wel twee of drie telefoons op aangeslo ten worden. Voor luidsprekerwerk is een d r i cv lampstoestel vereischtf hiermede kunnen dezelfde stations gehoord worden als met het cenlampsapparaat. Bij zelfcon- structie moeten vooral de laagfrequpril- transformatoren van zeer goedff kwaliteit zijn, om de telefonie met zoo weinig mo gelijk vervorming weer te geven. Men koojje een niet te groote luidspre ker, die om goed te zijn beslist niet duur Oefenwedstrijd Zwaluwen-elftal. Het elftal der Zwaluwen (bondsolftal. dat 6 September te Antwerpen speelt), dat morgen om 2 uur op bet Haarlomtorrein aan den Scholerweg een oefenwedstrijd zal spelen tegen bet eerste elftal van ge noemde vereeniging, zal geheel volledig uit komen en dus als volgt zijn: Quax (AD.O.) v. Haeren v. Kol (Concordia) (Ajax) Baldings Wamstoker Visser (Concordia) (A.S.C.) (Stormv.) Ruysch Hesman (D.F.C.) (N.O.A.D.) Mansen Tap Weber (Excelsior) (AD.O.) (Feijenoord) Dc wedstrijd zal worden geleid door den heer Vrugt. WIELRENNEN. Lctdsche Ren- en Tocrist-Vereeniging „Swift." Morgen zal de eerste ril gereden wor den dor 4 maal 40 K M. Hiervoor is de le prijs een beker en als 2e prijs oen lau wertak. als 3e prijs een ki^-medaillc be schikbaar gesteld. De samenkomst zal zijn om 9.45 uur nabij de Kweekschool voor Zeevaart ter wijl do start zal zijn om ongeveer 10.15 uur nabij de Haagsche Schouw. LUCHTVAART. Groente- en fruitvervoer per vliegmachine Er zal een luchtdienst geopend worden tusschen do Kanaal-eilanden en Londen, ten einde groente en fruit binnen twee uur op de Londensche markt te brengen. Nieuwe vliegtuigvormen. Men Is in Engeland bezig proeven to behoeft te kosten. Vooral bij luidsprekers is het verschil in kwaliteit nipt in over eenstemming met het prijsverschil Dit wil niet zeggen, dat de goedkoops'e evengoed is nis do duurste, doch bij matige gelnid-j sterkte zal een kleine govdkoope luidspre ker zeer goed vpldoen. Totaa'pr.'js c a. 125 gulden. Rest ons nog (e vermelden het v i e r- lampstoestel, dat ongeveer 25 gul-» den duurder komt, doch geen noemens waard vooideel geeft boven do drielarnps. De luisteraar kan drie lampen als maxi mum beschouwen, tenzij hij een bijzonder doel beoog! of zeer krachtige geluideu wensoht. Compleet gekochte toestellon zijn natuurlijk duurder en men kan de h!er« boven genoemde bedragen niet als maat staf beschouwen. De Golflengte-proeven van het Radio- Omroep-Bureau te Geiiève. Het Office International do Radiopho- nie te Genéve deelt mede, dat do proeven om uit te maken in hoeverre de Europee- sclie Omroepsiations elkaar storen, eind Augustus zullen aanvangen. Nadat de gegevens, die uit deze proeven zullen worden bijeengegaard, zijn gerang schikt, zal worden overwogen op welke wijze de beschikbare omroepgolven over de omroepstations moeten worden ver deeld om onderlinge storing van die sta tions op te heffen. De proeven, die geleid worden door bo vengenoemd Bureau, vindoh plaats in de volgende nachten telkens tusse.hen 12.20 en 2.20 (Nederl. Zomer Tijd). Maandag 31 Aug.—1 Sept.; Woensdag 2 Sept.—3 Sept.; Vrijdag 4 Sept.—5 Sept.; Maandag 7 Sept. 8 Sept.; Woensdag 0 Sept.10 Sept.; Maandag 14 Sept.15 Sept. Bij die proeven is om. bepaald dat: ieder deelnemend radio-slat ion zijn vollo modulatie toepast; bet naamsein van ieder station min stens ééns per minuut wordt afgeroepen; muziek zal worden uitgezonden, wisseld door spraak; luisteraars naar de proeven, zullen wor den uilgenoodigd om den morgen na. de proeven aan het Omroepstation in hun rayon, telefonisch zoodra mogelijk op to geven, welke storingen door andere Om roepstations zij hebben waargenomen. Deze mededeelingen worden gaarn" in gewacht voor zoover Hilversum betreft bij de N. S. F.. Telefoonnummer 1821 22 23 Hilversum. Of Hilversum aan doze proeven zal mee doen, hetgeen onwaarschijnlijk is met het oog op de golflengte van dat station, zal nader worden bekend gemaakt. Vraoerrubriek. Abonné N. V. te Roelofarendsveen vraagt een verklaring van het feit, dat zijn toe stel alleen werkt bij serie-stand van do serie-para Uelschakelaar. Antwoord. Waarschijnlijk ia Uw antenne minder goed geïsoleerd, zodat 'alleen bij seriestand van den oondensa'or een goede werking verkregen wordt. Wij adviseeren TT. om die schakelenr er "if fo balen en de condensator permanent in serie te sebakelen.sUw ontvangst is met een dergelijke schakelaar niets beter, ook al is uw antenne goed geïsoleerd. Serie- parallelschakelaars zijn voor de omropp- goirieneten uit rlen hoozo, en kunnen alleen aanleiding geven tot slecht contact cn verkeerde verbindingen. Inaezonden Mededeelinr. Wenscht U een goed Radio-toestel? Wendt U tot ons. Grootste sorteering Onderdeelen. etc Vraagt onze nieuw verschenen geïllustreerde Catalogus, 11901 N.V. I.E.M.C.O. v.h. GEERAERTS-UEUTER LEIOEN - MARE 70 - TEL. 1118 nemen met een toestel, dat wordt aango- kondig als „een nieuw Brilsch vliegtuig" waarin een oorspronkelijk idee wordt be lichaamd. Men verwacht er van dat het den vliegtuigbouw in een andere richting zal stuwen. In plaats van de motoren op of tusschen de vleugels te zetten, waar zo luchtweerstand maken, plaatst men ze in het omhulsel, vanwaar hun kracht met nieuwe, lichte constructies wordt overge bracht naar de luchtschroeven tusschen de vleugels. Men is nog slechts aan do eerst© proefnemingen toe maar wie met eenige nauwkeurigheid de ontwikkeling van den vliegtuigbouw heeft gevolgd zal welen, dat de Duitschers reeds een zes jaar geleden een toestel van dezen aard hebben ontworpen, dat echter blijkbaar niet heeft voldaan omdat men er sedert niet veel van heeft vernomen. Deze me thode verschaft uiteraard gelegenheid in een vliegtuig (het moet een omvangrijk toestel zijn) een centdalo machinekamer in te richten, waar de motor of motoren on der de hoede zijn van een mecanicien. Aan gezien de mecanicien of machinist kleine afwijkingen in het loopen der machines terstond kan zien en redresseeren, wordt het gevaar van noodlandingen, voortvloei end uit motoren, die in liet ongereede ge raken, bij deze constructie-wijze van vlieg tuigen aanmerkelijk verkleind. Men ver gast de Engelscben reeds op geestdriftige beschrijvingen van de nieuwe machine, die vergezeld gaan van schoono toekomst muziek. Men voorspelt kolossale mulli- dekkers met zes of meer motoren in hun machinekamers, ontwikkeleud duizenden paardekrachten en het toestel in staat stel lend snel naar groote hoogten te klimmen en daar enorme snelheden te bereiken, pasagiers, post en vracht vervoerend op lange non-stop-tochten tusschen Engeland en Australië.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5