REGENMANTELS A. W MALS, V Tan rijtuigen, Waarin ode ïn de bebouw- 'de kom dor gemeente mag worden gere- 'deu. Ged.- Slaton van Noord-Holland achten 'den Raad niet bevoegd, dergelijke bepalin gen vast to stellen, omdat, naar hun mee ning, het woord „landwegen" in do wet van G April 1860, uilsluitend zou gebezigd zijn, als tegenstelling van „waterwegen", zooclat bedoelde'wet op al'e wegen to land zonder onderscheid van toepassing moet worden geacht. Ged. Staten adviseerden daarom, bedoelde verordening in te trek ken. lb en W. konden zich evenwel met deze zienswijze niet vercenigen. Naar hun mea ning wordt bet woord „landwegen" ge bruikt, om aan te loonen, dat do wetgever niet hel oog had op straten in do bebouw- do kommen der gemeenten. Onder „land wegen" moeten h. i. worden verslaan do rwe.gen tusschen steden en dorpen gelegen. In do raadsvergadering van Donderdag avond hebben "B. en W. hun standpunt uit eengezet. Do Raad kon zich hiermede geheel ver eenigen en ging derhalve niet lot intrek king over. Over dozo kwestie wordt nog nader ge correspondeerd met Ged. Staten. „Tel. Vacantie en geloofsbrieven. I Hel Haagsche Corresp.-Bureau meldt: Naar wij vernemen, hebben een aantal benoemde Tweede Kamer-leden de ver- eischto stukken nog niet bij de Tweede Kamer ingezonden, hoewel de 5e Septem ber, zijnde do dag waarop uiterlijk de voor do nieuwe zittingsperiode benoemde leden der Tweede Kamer hun geloofsbrieven moeten inzenden, niet ver meer is. Het waschmiddetenbesluit. Verschenen is het Kon. Besl. van 4 [Augustus j.l., waarbij do artikelen 14 en 15 der Warenwet van toepassing worden den verklaard op waschmiddelen. Bij do tenuitvoerlegging van dit besluit wordt verstaan onder: Zeep, het product, verkregen door het Terzeopen van vetten en/of vetzuren, dat als karakteristiek bestanddeel de alkali- zouten dor hoogere vetzuren bevat en al of niet met eenige verzeepte hars kan zijn vermengd en al of niet kan zijn uitgezou- ten; Zaehlo zeep, alle zeep, die niet verkoch. ■wordt in don vorm van stukken, schilfers, vlokken, poeder of vloeistof; Harde zeep, alle zeep. die verkocht ■wordt in den vorm van stukken, schilfers, vlokken of poeder: alles voor zoover in 'den handel gebracht, of voor den handel (bestemd. Betreffende do aanduiding der verschil- Hondo waschmiddelen in bet volgende be paald: 1 a. Ho aanduiding Soda (kristalsoda, [fijne soda, grove soda) mag uitsluitend worden gebezigd voor hot product, dat be staat uit krstalhoudend natriumcarbo naat en waarvan het. gehalte aai^watevvvij Sel de Soudo mag uitsluitend worden ge bezigd: I. voor de waar, die zich bevindt in een verpakking, welke m'nder dan 214 K.G. bevat, indien het gewicht van het water- Vrij nafrium-carbonaat in dio waar ten minsto 95 pet. bedraagt van het werkelijk gewicht of van baar oorspronkelijk ge- Wicht, indien dit laatste op de buitenzijde Idor verpakking in kilogrammen of onder- doelen daarvan aangegeven, niet minder bedraagt dan het 4/5 van het werkelijke 'gewicht; II. voor de waar, die onverpakt is of zich bevindt in een verpakk'ng, welke meer ■dan 2 K K.G. bevat, indien haar gehalte aan watervrij natriumcarbonaat ten min- slo 80 pet. bedraagt. c. De aanduiding Gecalcineerde Soda of Sel do Soude, gevolgd door do procentische goha'lte-aanduiding aan watervrij natrium- carbonaaf, moet worden gebez'gd voor pro ducten, dio voor ten minste 50 pet. be- etaan uit watervrij natriumcarbonaat en Waarvan hef. gehalte aan watervrij na- ïriumcarhonaat minder is dan 80 pet. 2. a. De aanduiding Groene Zeep of Gelo Zeep, Zachte Zeep, Smeorzeep of Zilver *eep mag uitsluitend worden gebezigd voor fcachte zeep. waarvan het gehalte aan vet- fcuren met inbegrip van harszuren ten min- fcte 38 pet. bedraagt, terwijl hef gehalte aan 'vrijo al'kali.hvdroxyden (berekend als ka- Üiumhydroxyde) niet meer dan 0.5 pet. be draagt. f E. Ho aanduiding Zachte Zeep, gevolgd door do procentischo gehalte-aanduiding 'aan vetzuren, met inbegrip van harszuren, snoet worden gebezigd voor zachte zeep, Waarvan het gehalte ann vetzuren en (harszuren minder ie dan 38 pet. 3. Ho aanduiding „1" voor harde zeep jmag uitsluitend worden gebezigd voor alle bardo zeep in stukken, waarvan het ge halte aan vetzuren, met inbegrip van hars zuren, ten minste 60 pet. bedraagt, jl Ho aanduiding „2" voor harde zeep mag uitsluitend worden gebezigd voor alle har de zeep in stukken, waarvan het gehalte fcan vetzuren, met Inbegrip van harszuren, (tuinder dan 60 pet. doch ten minste 4-0 J>ct. bedraagt. Ho aanduiding „3" voor harde zeep moet (Worden gebezigd voor allo harde zeep in Étukken, waarvan het gehalte aan vetzu ren, met inbegrip van harszuren, minder bedraagt' dan 40 pet. Al! deze zeepsoorten moeten vrij zijn van Waterglas, terwijl hun gehalte aan vrij al- Jtali hydroxy do (berekend als natriumhy- ytroxyde) niet meer mag bedragen dan 0.1 pet. en Het gehalte aan alkalicarbonaat) Jntet moer mag bedragen dan 2 pet. bij do jfceopsoorton, die zijn voorzien of zouden mogen worden voorzien van do aanduiding kjlniet meer dan 3 pet, bij de zeepsoor- wn, die zijn voorzien of zouden mogen Worden voorzien van de aanduiding „2", ten niet meer dan 4 pet. bij drt zeepsoorten Rroorzion van de aanduiding „3". I' 4. Be aanduiding Schiiferzcep of Zeep n Schilfers mag uitsluitend worden gebe zigd voor zeep, in den vorm van schilfers, welke voldoet aan do eischen gesteld aan harde zeep, waarvoor do aanduiding „1" mag worden gebruikt. 5. Be aanduiding Vlokkenzoep of Zeep vlokken mag uitsluitend worden gebezigd voor zeep in den vorm van vlokken, dio vrij is valt hars en "van alkalisch reagee- rende stoffen, andere dan zeep cn waarvan het gehalto aan vetzuren ten minsto 80 pet. bedraagt. 6. a. Do aanduiding Zeeppoeder of Vet- loog meel mag uitsluitend worden gebe zigd voor poedervormige producten, welke in hoofdzaak bestaan uit zeep, al of niet met natriumcarbonaat gemengd, en waar van het gehalto aan vetzuren, met inbe grip van harszuren, ten minste 30 pet. bedraagt. b Do aanduiding Waschpoeder, gevolgd door do procentischo gehalte-aanduiding van vetzuren met inbegrip van harszuren, mag uitsluitend worden gebezigd en moet worden gebezigd voor poedervormige pro ducten, welko in hoofdzaak mengsels zijn van zeep en natriumcarbonaat en waarvan het gehalte aan vetzuren met harszuren minder dan 30 pet. bedraagt. 7. a. Do aanduiding Bleekpoeder of Chloorkalk mag .uitsluitend worden gebe zigd voor het als chloorkalk bekende pro duct, waarvan het gehalte aan werkzaam chloor ten minste 25 pet. bedraagt. Ik Do aanduiding Chloorkalk, gevolgd door do procentischo gehalte-aanduiding aan werkzaam chloor, moet worden gebe zigd voor chloorkalk, waarvan het gehalte minder dan 25 pet. aan. werkzaam chloor is. Het werkelijk gehalte der waren, hier boven bedoeld onder lc en 2 b mag niet meer van procentische gehalte-aanduiding naar beneden afwijken, dan tot een bedrag van 5 pet. dier aanduiding; bij de ander 6b en 7b bedoelde waren mag deze afwij king ten hoogste 20 pet. dier aanduiding bedragen. f He aanduiding „met waterglas' en/of „met bleekmiddel" moet worden gebezigd voor allo waschmiddelen, -die waterglas en/ of bleekmiddelen en/of oxydeerende stof fen bevatten. Waren, dio in_eigenschappen of uiterlijk gelijken op een der waren, hierboven ge noemd, en die ten doel zouden kunnen heb ben, deze to vervangen, mogen niet dan met toeslemming van do Kroon en door haar te stellen voorwaarden worden aan geduid mei namen, waaruit do aard en do samenstelling niet of niet voldoende blij ken. He waren, hierboven bedoeld onder 2, 3, 4, 5 en 6 moeten vrij zijn van bestand- doelen, anders dan alkali-carbonalen, wel ko bij gebruik der waren, overeenkomstig hare bestemming, een schadelijke werking op de menscbelijk© huid zouden kunnen uitoefenen. Dit besluit is niet van toepassing op de zeepsoorten, genoemd in do „Nederland- Pharmaeopee" en in do snpplemen- tóP voldoen aan do daar in gestelde eischen, moet gebruik gemaakt worden van de onderzoekingsmethoden, aangegeven in de hij het besluit, afgekon digd in Slsblad 345, gevoegd© bijlage. Hit besluit treedt in werking den- 2Gsten [Februari 1926. Nationale Hanzebond van Sigaren winkeliers. He Nat. Hanzebond van Sigarenwinke liers hield ouder voorzitterschap van den Leer P. J. Hol uit Utrecht zijn zevendo jaarvergadering te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren alle afdeelin- gen. In zijn openingswoord woes de voorzit ter, mede in verband met do malaise in het bcdrjjf, op het groote nut van organisatie, in aansluiting waarop hij er zijn leedwezen over uitsprak dat nog zoovele R. K. Siga renwinkeliers verkeerd d. w. z. neutraal of in 't geheel niet georganiseerd zijn, vooral in het zuiden des lands. Spreker wekte de leden op tot krachtige propagan da ter uitbreiding van het ledental. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester en van den administrateur van het orgaan „Ons Hekblad" werden goedgekeurd. Uit deze verslagen bleek, dat de Bond er financieel goed voorstaat. He begrooting 19251926 werd goed gekeurd. He contributie werd voorloopig weer op zos gulden per jaar bepaald. He periodiek aftredende bestuursleden de heeren J. G. Erftemeijer (Amsterdam) en Th. Foster (Zwolle) werden bij accla matie herkozen. Uitvoerige mededeelingen worden gedaan betreffende do gevoerde actie tegen het prijsbederf in sigaretten en betreffende het contract met H.H. Sigarenfabrikanten en ingestelde studie-commissie, waarin de Bond vertegenwoordigd is door den heer Tli. Foster. Aangenomen werd de volgende motief He Nat. Hanzebond van Sigarenwinke liers in jaarvergadering hijeen: gehoord de velo klachten over de inge korte winstmarge op het artikel sigaretten; betreurt dat de verhoogde tabaksaccijns op sigaretten geheel door den winkelier moet worden betaald en draagt het hoofd bestuur op met de sigarettenfabrikanten te onderhandelen om daarin verandering te brengen. Besproken werd het in den handel bren gen van K. S. A.-sigaren, ten bate van het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, wolk punt werd ingeleid door den heer Clir. Jansen, dirpeteur van het Centraal Hanzehureau in het Bisdom Haarlem. Besloten werd den Bond te doen vertegen woordigen ter conferentie door den heer Chr. Jansen to houden met den directeur van het Centraal Bureau der K. S. A. en vertegenwoordigers van het syndicaat, dat deze sigaren in den handel gebracht heeft (Deze conferentie op 18 Aug. te Utrecht ge houden, heeft nog geen direct resultaat op geleverd). Algemeen zag men In dezen handel eene benadeeling van den reëelen handel in sigaren. INGEZONDEN MEDEDEELING. Enorme sorteering. Zeer voordeeiige prijzen. Kaarl.str. 1*4. Naar aanleiding van een voorstel-Utrecht werd besloten, zoo de Staatscommissie in haar rapport aan de Regeering mocht ad- viseeren do banderolle-belasting to hand haven, ernstige aandacht te wijdon aan het euvel van het beneden banderolle- prijs verkoopen. Tevens zal de minister dan nog eens ge wezen worden op het feit, dat vooral in het Zuiden des lands in café's en kleine winkels van het platteland honderddui zenden sigaren ongebanderolleerd ver kocht worden. Op voorstel der afd. Utrecht werd het hoofdbestuur gemachtigd 'n commissie te benoemen, die zal hebben na te gaan, welke finanlieele voordeden mogelijk voor de leden van den Bond te behalen zijn. Tot den minister zal het verzoek worden gericht er do ambtenaren op to wijzen, dat winkeliers niet meer lastig gevallen mogen worden als er branderolies los om de siga ren of kistjes zitten, doch dat de betrok ken fabrikanten li iervoor aansprakelijk gesteld moeten worden. In verhand met het streven van vele winkeliers om het vergunningsrecht hoo- ger te stellen ter verbetering van het vak, daar het aantal sigarenwinkeliers in ons land veel te groot is, sprak de vergadering zich uit voor beperking van het vergun ningsrecht uitsluitend tot bonafide winke liers. Hierna volgde sluiting dezer geanimeer de jaarvergadering. Gemengde Berichten De drama's te Oosterhout Omtrent de vechtpartij te Oosterhout, waarbij zooals wij reeds meldden, de 63- jarige J. van Mook werd doodgestoken, deelt het „Bagbl. van N.-Brabant" nog mede, dat tusschen beide families een ge spannen verhoudipg bestond, welke ver scherpt werd door het feit, dat liet tien een financieel met de kermis beter was gegaan dan den ander. De kermisvierders hadden zich in den loop van den avond in twee groepen ge splitst. Omstreeks elf uur ontmoette de ao ondniui in oen café. Dit werd toniusstraat plaats vond en waarbij J. van M. als slachtoffer viel. He verslagene werd met een mes zeer diep in de keel gestoken en overleed op straat. Hij stond niet ongunstig hekend, hetgeen ook van den verdachte V. orgeldraaier van beroep kan worden getuigd. Behalve J. van M., werden nog twee andere mannen gestoken. Een hunner de vermoedelijke moordenaar bekwam een diepe snee over de hand en een ander een vrij diepe snede over het hoofd. In het geheel werden dus drie mannen het slachtoffer der woeste vechtpartij. Heden werd de vermoedelijke dader naar het Huis van Bewaring tc Breda overgebracht om door den rechter-com missaris verhoord te worden. Het gebeuren heeft in het vredelievende ordelijke Oosterhout verslagenheid ge wekt, vooral nu zich twee drama's in zoo korte spanne tijds aldaar hebben afge speeld. Het H. v, N, Br. meldt nog het volgende: Honderdagavond waren een aantal her bergiers van de Voorhei gemeente Oosterhout nakermis aan het houden. Ho hazen en knechten togen uit on dron ken te veel. Onder hen waren ook P. v. V. en J. V., tusschen wier heide families een oudo veeto bestaat. Daarbij kwam nog dat P. v. V. met de kermis hetero zaken had gemaakt dan J V. Om elf uur Donderdagavond, toen de ge moederen zeor verhit waren, kwam het lot een vechtpartij in do St.-Antoniusstraat tusschen ongeveer twintig personen. In dit geharrewar kreeg de schoonva der van P. v. V.^en zekero J. van M., een man van 63 jaar, met een nies een steek in. de keel, tengevolge waarvan de oudo man spoedig overleed. He steek is vermoedelijk door J. Vden tegenstander van P. v. V., toegebracht, Nader verneemt -het blad nog het vol gende: He kermisvierders allemaal menschen van de Voorhei, ten getale van ongeveer 20 hadden te voel gedronken in den loop van den Honderdagavond, cl:en zij hadden bestemd om eens nakermis te gaan hou den en om de voor hen voordeeiige ker misdagen nog eens te gedenken. Zooals reeds gemeld, bestond er tusschen beide families een gespannen verhouding, welke verscherpt werd door het feit, dat het den een financieel met de kermis he ter was gegaan dan den ander. Ho kermisvierders hadden zich in den loop van den avond in twee groepjes ge splitst. Omstreeks elf uur ontmoette de eene groep de andere in een café. Hit werd hot sein voor het gevecht, dat spoedig in de Anfoniusstraat zou plaats hebben en waarbij J. van M. als slachtoffer zou vallen. Do verslagene werd met een mes zeer diep in de keel gestoken en overleed op straat. Het lijk werd overgebracht naar de woning zijner dochter. De verslagene J. v. M., 63 jaar, is van beroep arbeider cn stond niet ongunstig bekend, hetgeen ook van den vermoed ©lij ken dader orgeldraaier van beroep kan worden getuigd. Behalve J. v. M., werden ook nog twee andere mannen gestoken. Een hunner de moordenaar bekwam 'n diepe snee over de hand en een ander een vrij diepe snede over het hoofd. In het geheel werden dus drie mannen het slachtoffer der woeste vechtpartij. Ho politie van Oosterhout was weldra met het-onderzoek bezig en arresteerde J. V. gisternacht ten huize van een zijner fa- nrlieleden. - Gisteren werd de vermoedelijke dader naar het Huis van Bewaring to Breda overgebracht, om door den rechter-com'mis- saris verhoord te woiden. Het gebeurde heeft in het vredelievende, ordelijke Oostgrhont verslagenheid gewekt, vooral nu zich twee drama's in zoo korte spanne tijds aldaar hebben afgespeeld. Ook voor de Voorhoiers, d:e a!s kalme, rustige menschen bekend staan, is het dra ma van Honderdagvond te betreuren. Het vermoorde meisje Het „Bagbl. van N.-Brabant" meldt ook r.og dat geconstateerd is, dat de dood .van Wilhelmina Bosgoed, wier lijk in de bos- schen werd gevonden, een gevolg is van wurging. Verdronken. Te Smilde is Donderdagmorgen het jon getje-van den h'eer S. spelenderwijs tc wa ter geraakt in de nabijheid van do ouder lijke woning. De moeder, die daar mot haar huiselijke werkzaamheden bezig was, zag het kind te water geraken, en sprong het pardoes na. Zekere T. slaagde er in het knaapje te redden, de moeder evenwel ver dronk. De vader blijft met eenige kinde ren alleen achter. Gisterenmorgen is de 13-jarige P. E. wonende Hil te^Dordrecht bij het halen van paling uit een bootje in de Voorstraat- haven aan den Donkeren Steiger, waar schijnlijk door een toeval getroffen, voor over te water gevallen en verdronken. Dcodelijk ongeval. He landbouwer E. S. te Nieuw-Namen L7«LiPjad he*.,pjjir.eluk tusschen de dorsch- gewond. Hij is eenige uren later overleden. Geheime handel in gedistilleerd. Reeds sedert maanden had de Haar- lemsche recherche een belangrijke zaak in onderzoek tegen een handelaar in gedistil leerd te Haarlem. Betreffende deze zaak verneemt de „Tel." thans eenige belangrijke bijzonder heden. Bij het onderzoek inzake geheime bran derijen was gebleken, dat een groot deel van het gedistilleerd aan handelaars al hier was geleverd. Deze ontving ook groo te partijen uit de Oostelijke grensstreken Dit deed bedrog vermoeden. Als n.l. Nederlandsche distillateurs al cohol naar het buitenland zenden, moeten zij wel eerst het volle accijnsbedrag beta len, maar is de alcohol eenmaal de grens gepasseerd, dan worden aan do verzenders alle accijnsgelden weer terugbetaald. Ver moed werd nu dat dezelfde alcohol, als die pas in Duitschland was aangekomen, weer op geheime wijze naar Nederland werd gesmokkeld. Ho smokkelaars haddon dan den vollen accijnsprijs verdiend. Bij het onderzoek bleek, dat de alcohol naar den handelaar tc Haarlem werd ver zonden, verpakt in manden en aangege ven als appelen en peren. Bij dit vervoer deden eenige tusschenpersonen dienst, o.a. een pakjesdrager uit Amsterdam. Op het kanfoor van den handelaar werd nu dezer dagen een inval gedaan. Het bleek, dat voor den geheimen handel een afzonderlijke boekhouding was aangelegd, waarin do leveranciers onder gefingeerde namen voorkwamen. Op deze manier is het Rijk voor onge veer 2* ton benadeeld. Het Rijk heeft nu volgens de wet driemaal dat bedrag, dus 75 ton, te vorderen. De bedoelde handelaar is inmiddels naar Duitschland vertrokken: zijn zaak ging in andere handen over. He belastingautori teiten hebben op tal van eigendommen van hem beslag doen leggen. Verwacht wordt, dat deze zaak binnen korten tijd voor do Haarlemsche Recht bank zal worden behandeld. Een zonderling ongeval. Dezer dagen gebeurde het te Overveen, dat 'n aanrijding plaats had tusschen twee met paarden bespannen wagens. De ge volgen waren wat de paarden en voertui gen betreft, niet ernstig. Een der begelei ders, die van den bok getuimeld was, bleef liggen, niet in staat om op te staan. He consternatie was groot, vooral toen de man opmerkte zijn been gebroken te hebben. Ontdaan stond men toe te kijken. Het medelijden veranderde echter in groo- ten schrik toen de man poogde op te staan en toen dat niet lukte, recht op ging zitten en aan zijn gebroken heen begon te draaien.. Een allerakeligst geluid werd ge hoord kraken, piepen in één woord een afgrijselijk geluid, waarvan zelfs de paarden onrustig werden. Toen kwamen de omstanders den man te hulp. Het kon niet anders, hij moest ook wel op zijn hoofd gevallen zijn om zooiets te kunnen doen. Men wilde hem aangrijpen en don armen man beletten zichzelf nog meer te verminken. Juis toen men hem aangreep gebeurd© het ontzetlende, met een ruk scheurde do man een half been los. Stijf van schrik stond men daar, met groote wijd geopende oogen het halve been aanstarende... het was van hout, een kunstbeen. Romantische ontvluchting. Een der daders van den brutalen brand-i kastdiefstal hij de American Petroleum Company op het Phoenixterrein te Haar-" lem is nog steeds voortvluchtig. Wij vernemen, dat de man, nadat hij des nachts aan de recherche wist te ont komen, den volgenden dag nog in een cafó alhier is gezien. Hij zou daar het verhaal gedaan hebben van zijn ontsnapping. Toen de rechercheurs hem en K. wilden arres- teeren, liep hij op een koppel koeien in een weiland in de nabijheid toe, in de hoop, dat dio beesten door het leven dat hij maakto, zenuwachtig zouden worden. Deze toeleg gelukte, zoodat de rechercheurs die hem volgden, hem niet dadelijk achterna gin gen. De vluchteling kon toen in het donker in een moddersloot springen, waarin hij Heef staan, alleen met het hoofd boven water. De rechercheurs dachten niet ann ders of de gezochte was over de sloot ont komen en gaven de vervolging op. „Tel." Inbraak in een R. K. Kerk. In den nacht van 19 op 20 Augustus is ingebroken in de parochiekerk van den H. Co-melis te Heerlerheide meldt het „Limb. Dbl.» De dieven hbben zich waarschijnl'jk la-* ten opsluiten, 's Nachts hebben ze een of-> ferblok, links aan den hoofdingang, losgé- rukt, maar de zware Lipssloten hebben ze niet kunnen forceeren. Er wordt niets vermist. Van de daders tot nog toe geen spoor. He politie stelt een uitgebreid onder-» zoek in. Inbraak te Voorburg. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is er ingebroken bij den heer v. d. L. aan den Achterweg te Voorburg. Een groot aantal voorwerpen, ter waarde van pl.m. 2000, wordt vermist. Kerkdiefstal. Te Rijshergen zijn do offerblokken in do R. K.. Kerk geforceerd en de inhoud ge roofd. Een drietal personen is gearresteerd Smokkelen. Op dc HollandschDuitschc grens van het district Aken wordt weer druk ge smokkeld in koffie, thee, tabak, enz. Een dezer nachten stiet een sterke smokke- laarsbendo bij Saeffeln op een groep amb tenaren. Toen dezen vuurden vluchtten do smokkelaars met achterlating van een hoop contrabande. Twee smokkelaars wer den gewond en naar 't hospitaal gebracht. Ernstig onweer te Milaan. Donderdagmiddag heeft een vrceselijlc onweer in de streek van Milaan groote schade aangericht. Op het vliegveld van Milaan werden 2 vliegtuigen door het on weer overvallen .Aan 1 gelukte het weg te komen en bij Piacenza te landen, docii het tweede storte hij Abbiategrasso naar heneden en werd geheel vernield, terwijl de twee inzittenden werden gedood. Door een hond verscheurd. In het dorp Okmykai in Litauen is een driejarig meisje door een dollen hond aan gevallen en verscheurd. De moeder had het kind, toen zij de koeien ging melken, aan zichzelf overgelaten. Onschuldig veroordeeld. Te "Wilhelmshaven is nog bijtijds eeü ernstige vergissing ontdekt. Een matroos aldaar werd op 1 Augustus j.l. wegens twee zware misdrijven tegen de zedelijk heid tot 2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, ofschoon zijn familie zijn alibi had kunnen bewijzen. Hel gerecht bad hieraan echter geen geloof geschonken. De crimineelc politie van Wilhelmsha- ven heeft nu den werkclijken dader kun nen arresteeren, die ook reeds heeft be kend. De onschuldig veroordeelde is vrijgela ten en zal nu door de Oldenhurgsche staats kas schadeloos gesteld moeten worden. Een nieuwe rotor-vinding. Volgens berichten uit technische vak kringen is ingenieur S. J. Savonyi er in geslaagd een nieuw rotortypo te constru- eeren, waarbij geen hulpkracht noodig is, om het Magnuseffect te verkrijgen. Het nuttig effect van den nieuwen rotor moet overeenkomen met een drijfkracht, dio tweemaal zoo groot is als de windkracht. "Wordt evenwel ook hulpkracht gebruikt, dan heeft dit een verhooging van de na-< tuurlijke drijfkracht ten gevolge. Het nieuwe type moet beduidend beter zijn dan het Flettnertype. Een bod voor Wembley. Naar do „Daily News" mededeelt, heeft Harry Bay, parlementslid en theaterdi recteur, aan het tentoonstellingsbestuur van Wembley voorgesteld, de geheele ten toonstelling, met inbegrip van de opstal len, over te nemen. Voor het geval het be stuur niet alles zou willen verkoopen, zal hij een bod doen op de amusementsafdee ling alleen. Mr. Bay heeft dit bod namens een mach tig financieel concern gedaan. Hij ia van meening, dat de publieke vermakelijkhe den zeer wel met winst kunnen worden geëxploiteerd, doch in een voortzetting van de eigenlijke tentoonstelling ziet hij, uit een commercieel oogpunt, geen bei». De plannen van het syndicaal schljuetf reeds geheel uitgewerkt te zijn, docL meni wenscht hieraan nog geen mohthaoxhehl te geven.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4