[HTTSSHïiTI nis is, daar men er speciale kassen voor Louwen moet. De bladeren liggen plat op bet water en lipbben een opstaande rand, zoodat als 't ware een vaartuigje gevormd is. Deze bla- deren kunnen onder gunstige omsfandig- heden enorme afmetingen aannemen, soms zelfs van 2 tot 2i M. en in de Jardin Bo» tanique te Gent heeft men destijds proe ven genomen, om te zien, hoeveel gewicht zoo'n blad dragen kon en men bracht het tol 230 KG. H Qgptvai i hijnlijk zijn er geen an- d» iv waterplanten (ook niet veel land- planU'n), die zulke enorme bladeren voort- Juincen. Hierbij dient ook niet uit liet oog verloren te v. orden, dat deze bladeren in eenige maanden- gevormd worden, aange zien 'I eenjarige planten zijn. De bloeitijd valt, in de kassen in ons land, in de maanden Juni, Juli en Augus tus. Vergeleken bij de bladeren zijn de bloe men niet zoo buitengewoon groot (10 a 12 c.M. jn doorsnee) en deze bloemen herin- noren ons wel eènigszins aan onze water lelie. tenminste wat vorm betreft. De kleur is. als de bloemen pas open zijn: wit, dat tenslotte in donkerrose overgaat. safe it sssspm BESCHRIJVING DER PLAAT. No. 251. We zien hier een snoezig kin derjurkje van rose crêpe de chine. Dwars over borst en rug loopen twee open- of a jour randjes. Direct daaronder beginnen de smalle strooken van drie plïssé's welke rondom het jurkje zijn aangebracht. On deraan, tusschen elke groep een klein ge borduurd roosje in rose zijde De hals is gegarneerd mot een lintje dat men in het midden in een dubbele strik legt welks einden' door een zijden balletje nog worden afgemaakt Een hoedje van wit stroo, rose kousen en witleeren of bruine schoenen. Patroon tot 8 jaar 0.67^, van 8 tot 14 jaar f 1 No 252. Men heeft twee stoffen noodig voor dit jurkje: zee-gTo.me en citroen-gele froflé De eerste is voor het lijfje en de ge plooide strookjes om de mouwen: van de tweede maakt men het rokje, de mouwen er. de linten welke het lijfje van voren gar- reeren Men lette op dat deze linten als vlechtwerk onder en over elkaar gaan. Aan beide zijden heeft liet rokje een zakje waarop pen klein bloemmotiefje geborduurd in groen Het onderste witte lint dient te gelijkertijd als strookje boven om de zak ken Beigegrijze kousen en bruine schoe nen Patroon tot 8 jaar f 0 R7^ No 253 Een aardig mantelcostnum voor meisjes van 8 tot 12 jaar. Men neme als stof grijsheigp crêpe marocain. .Het jurkje is reelit en zonder andere garnee- rine dan een laag ceintuurtje en een zak je op de linkerzijde van het lijfje Hel manteltje beeft aan weerskanten over de borst een 'naad. die verloopt in den boven kant der zakken. De rug is recht en de sluiting heeft met heel kleinen overslag plaats op een knoop van bijpassend gala- lilli De knoopen *wolke de zakken carnee- ron zijn eveneens van golalith en dezelfde kleur Een hoedie van dezelfde stof als de mantel en van kleine broderieen in de kleur voorzien. Kousen bijpassend en bruine echoenen Patroon 1.20 EEN VILTHOEO VERANDEREN. Vilthoedeq raken wel eens wat uit het model of dragen na eenigen tijd de sporen van veelvuldig gebruik Doordat ze dik- w ijls geen andere garneering lmbben als een simpel lint om den bol, kan men ze go- makkeliik een verjongingskuur doen onder gaan Men make ze vooraf goed schoon door middel van een koperen of stalen bor steltje als hetwelk men gebruikt voor peau do suède schoenen. Vlekken zoo noodig mol waf benzine verwijderen. Daarna hrenge men een nieuwe garneering aan raar één der voorbeelden op onze hoeden- plaat Het motief no. 1 knipt men in. niet te dik carton uit. doopt het een keer in Bipolin of andere japnnlak en na drogen nog eens. (Kleur rood. groen of blauw). Na twee da- pen naait men hef dan voorzichtig op ee" grijze, witte of beige hoed. No. 2 is oen combinatie van linten van vilt of leer met broderie: heide in afsteken de linten op een stemmige» lioed. «No. 3 toont vier bolle plooien van vilt, pefinnkeerd door rozetten in een andere k). ur. No 4 Rand van motieven in fluweel van afstekende kleur en opgenaaid met lrknoopsgatsteok. No. 5. Een parneering van zijden rips- 1 i l. waarvan ook gemaakt de rozet. On der om den bol twee tegen elkaar liggende lil.!» n van verschillende kleur. MODERNE BLOUSES. De voorliefde voor plissée en fijne plooi tjes, alsmede voor knoopengarneering, spreekt sterk in de nieuwe blouses. Mee- rendeel hebben ze een recht model en is de iug glad. Het voorpand daarentegen ver toont een geolissecrd vost, een jabot, ge plooide rev(^ enz. De blouses zijn van casaque-model die tot éven over de heupen reiken en hebben veelal lange mouwen, die glad om den 1v» narm sluiten, maar vanaf den elle boog tot aan den pols ruimer worden en afgewerkt zijn met een smalle manchet. Heel aardig zijn de casaque-blouses met een uit-één -stuk-ingezet-voorpand van kleine plooitjes of plissée's. Borduursels komen ook zeer voel voor op deze blouses en het fijnst is het, deze in bijkomende kleur, in meerdere nuancen aan te bren gen. Wanneer r- n de mouwen van de easa- f|ué-b!ouse lang wens» li', worden zo apart Ingezet; korte mouwen worden meestal Ongeveer Januari begint men in ons land met het zaaien en wel in kleine potjes, die met bagger gevuld zijn. Deze potjes komen in water te staan dat op temperatuur gehouden moet worden. Nadat de zaden gekiemd zijn en de plantjes eenige malen verpot, komen ze tenslotte zonder pot, in de daarvoor be stemde kas, in een groot bassin, dat met een goed haggermengsel gevuld is. De planten verlangen nu niets dan warmte en zonlicht en groeien'onder deze omstandigheden zichtbaar. Dit is ook licht Ie hegrijpen, want, plan ten die in Januari gezaaid zijn hebben in Juni bladeren met ongeveer een doorsnee van 2 a 2è M., dat is dus een grocisnol- heid van minstens 1 c.M. per dag. Groeide zoo'n blad, tegen dat het volwassen is, 1 c.M. in doorsnee per dag, dan zou de toe name van bladoppervlak dus zijn onge- veer 300 cM.2 por dag. Wel de moeite waard! De zaden worden tegenwoordig, ook in Europa gewonnen: ook in den Leidschen Horlus doet men dat. Om rijpe en goede zaden te krijgen, moet men ze zelf bestuiven, wat echter niet zoo'n verschrikkelijk werk is. aangeknipt De moderne blouse heeft een rechten band van dezelfde slof als ceintuur soms afgezet met een smal biesje in con trasterende kleur, waarmee dan eveneens halsuitsnijding en momvopslagen gegar neerd moeten zijn. Lint in harmonieerende kleur, wordt ook veel ter garneering aan gewend en dikwijls door twee ingeknipte knoopsgaten in het voorpand heen gehaald, terwijl het eind ter hoogte van de taille wordt afgeknipt. De sjaalkraag wordt soms verrijkt met geplisseerde strookjes en lintstrikjes. Wat vooral opmerkzaamheid vraagt, is de nuanceering van lint, wat op de moderne blouses is aangebracht. Er zijn soms twee, drie, zelfs wel vier overgangen in kleuren v/aar te nemen. Het schakeeren is hier na tuurlijk hoofdzaak. Waf ook duidelijk op te merken valt, is de verhoogde taille-lijn. Drapeering of rimpel werk aan de blouses is nu éven onder de gewone taille-lijn ge bracht, en niet moer laag op de heupen. In de geheele kleedinemode zal dit te bespeuren vallen, zoowel aan japonnen als aan mantels en costuums Langzaam zal men er slechts toe over gaan de gewone taille-lijn als normaal" te beschouwen, maar de aarzelende schre den in deze richting gedaan, wijzen op toenemende voorliefde dienaangaande. MET DEN KRUISSTEEK. Wist IJ, dat u nmt den eonvoudigen kruis steek, die wij in de eerste klassen op school reeds leerden maken, aan zooveel practische dingen, gezelligheid kunt geven? In de keuken bijvoorbeeld: uw schoor steen vallet je en ka strandjes van gewoon wit katoen of wn feitjes-goed vroolijkt ge op mot kruissteek-figuren in rood en blauw. Het aardigst en origineelst is het, wan neer de borduur-mofieven betrekking "heb ben op huishoudelijke zaken of eenige voorwerpen uit de keuken voorstellen. Probeert U het eens op een stuk papier, waaronder een vel cevhon-papier is ge legd, dat op het te borduren goed, het pa troon afdrukt. Annie M. M. DE VROUW IN 0E KEUKEN. Er is een artikel, geachte lezeressen, het welk hij lunch en diner en ook bij onze dagelijksche gewone maaltijden domineert, dat is het artikel ..saus". Is de saus goed bereid en smakelijk, dan is de geheele maaltijd goed. Zelfs een feestmaaltijd kan slagen of mislukken, naar gelang de saus goed en heerlijk van smaak is, of van wa- terachtigen en onkundige bereiding Eet bijvoorbeeld gekookte visch, hetzij schol, tarbot, tong, scholvisch, kabeljauw, zalm de bijkomende saus maakt de visch smakelijk of ongenietbaar. En wie van u vindt nu een ossetong, of kalfsfong, kalfs kop, nieren of een gekookte kip of lams- coteletten of ander gekookt vleesch geniet baar zonder saus? Al deze visch en vleeschsoorten en ook alle gebraden vleesch soorten, moeten door bijvoeging van ver schillende sauzen voor de consumptie aan trekkelijk c maakt worden. Daarom, da mes, al ia de maaltijd nog zoo eenvoudig Uil dit alles is wel duidelijk, dat het in de kamer, in een groot aquarium zelfs, nog niet mogelijk is deze planten te kweeken. Men moet minstens over een bassin kun nen besehikken met een oppervlakte van 20 a 30 M2. In den beroemden Leidschen Hortus heeft men er ieder jaar prachtexemplaren van en ze zijn vrij te bezichtigen. Men ga or pens hoen, dan kan men zich een oogenhlik voorstellen, hoe de Ama zone er in den zomertijd uit zal zien. V. H. DE PLUIMVEETEELT IN ZUID HOLLAND. De heer B. van Asperen Vervenne schrijft in een dor laatste nummers der „K'leinveeleell" het volgende: In Zuid-Holland heeft de pluimveeteelt nooit veel betoekend, de aard: van den grond was daar ongetwijfeld de hoofdoor zaak van. Do Zuidliollandsche eilanden be staan uit klei, de landbouw wordt er als grootbedrijf uitgeoefend, en, waar dat het geval is we zien liet in Zeeland, Gro ningen en in het zeekleigebied van Fries land daar beschouwt men pluimvee a's besteed al uw zorg aan een goede saus, en u zal het genoegen smaken van altijd goede en gezonde eters aan uw tafel te hebben. Als ik, dames, uwe aandacht vraag voor het artikel „saus", dan is het mijn bedoe ling niet om nu eens uit te wijden over alle mogelijke Vreemde sausjes, welke de Fransche huismoeders er op na houden, doch alleen die sauzen u te leeren berei den welke in onzen Hollandschen smaak vallen. De meest gewilde saus voor visch is onze gewone Hollandsche saus. Deze wordt op de volgende manier bereid: In een platte pan fruit men Y uitje fijn fijn gestieden, 2 laurierbladeren en eenige gestooten peperhollen in 100 gram boter. Als de ui zoowat Y* uur gefruit heeft, roer dan met een gard 2 eetlepels bloem door de boter tot een papje, giet er Yz liter kookend*vischnat op, en laat de saus al roerende aan de kook komen. Daarna laat men de saus naast het vuur zachtjes een half uurtje inkooken. Neem de saus van het fornuis, roer er 4 eierdooiers en nog 50 gram boter door, wrijf de saus door een puntzeef. Dan brengt men de saus op smaak met een weinig citroensap en zout. Als men de saus moet heet houden, mag men ze niet op het fornuis zetten, doch men zet de pan met saus in een andere pan waarin heet water, zoodat de pan met saus hal verwege in heet water komt te staan. Als men visch wil eten met witte wijn saus dan maakt men dezelfde saus, doch met 6 in plaats van 4 eierdooiers en wring de saus, na ze door een puntzeef gewre ven te hebben, nog eens door een etamin- doek en op het laatst even voor het op dienen, een flinke scheut witte Moezelwijn in plaats van citroen. Deze witte wijn saus of gewone Hollandsche saus wordt ook gebruikt voor zoogenaamde kalfspou let of ragout van kalfsborst, met dit ver schil. dat men de saus bereidt met de bouil lon. verkregen van het koken van de kalfs poulet. De saus giet men op de gare pou- let, die men geheel van haar bouillon ont daan heeft, schud de ragout om en om, en laat ze daar in een heetwater bad (zie boven) een half uur broeien. Kalfspoulet wordt opgediend met drooggekookte rijst, of pure van aardappelen. Voor kalfstong, zwezerik en gestoofde kip wordt ook een witte saus voor bereid, genaamd champig nonsaus. en ook suprêmesaus. Beiden sau zen worden op de volgende manier bereid: Een fijn gesneden uitje en 100 gram magere gAookte ham, fruit men in 100 gram boter gaar. Voeg er bij 2 1 ;orbla- ren, epnige gestooten pepevl s. een takje pieterselie en 2 schoonge>< Urapte en gesneden worteltjes. Gaar zijnde, roert men er 2 eetlepels bloem door en giet er al roerende een kwart-liter sterken bouillon op (kooknat van het te bereiden vleesch). Al roerende laat men dit papje flink koken. Dan giet men er een kwavt-liter kokende melk bij Boer de saus flink me? een gard en laat ze naast het vuur rmeodekt een ha f uur inkoken. Men pelt dan 50 gram zoele amandelp:tten in heet water geweekt, van hun bruino schil, droogt ze even in de oven \;xn hei f.rnuis to: ze een ge'.e kleur krij- oon zeer ondergeschikt deel van het land bouwbedrijf, dat als regel de boerin alleen interesseert, vanwege het ©iergekl (een bron van inkomsten huilen controle van •den boer), maar de boer beschouwt dat ge deelte van zijn veestapel meest als een noodzakelijk kwaad. Het vasteland van Zuid-Holland bestaat voor het grootste deel uil veen, waar de veehouderij en veeteelt hoofdbedrijf is, en op die bedrijven is pluimvee evenmin in tel. De geestgronden langs de duinen wor den grootendeels ingenomen door buiten plaatsen en. waar die verdwenen z jn, kwamen bloembollen en hier en daar tuin bouw, zoodat ook daar weinig pluimvee wordt gehouden. Alleen op de buitenplaat sen wonen nog al eenige liefhebbers, maar het aantal stuks pluimvee, dat op die uit gestrekte gebieden wordt gehouden is naar verhouding zeer klein. Het is dus geen wonder, dat bij zulk een situatie de pluimveeteelt en pluimveehou derij in deze provincie als bron van inkom sten voor de bevolking nog van weinig be- teekenvs is geweest en dat de liefhebberij- pluimveeteelt dus verre den boventoon voert. gen, hakt ze dan fijn, en doet ze in een pannetje met bijvoeging van een kwart li ter melk. Laat dit mengsel te gelijk met de saus trekken. Voeg bij de saus het nat van een half liter bilkje champignons. Hak de champignons fijn en voeg zo ook bij de in- kookende saus. Als de amandelen een half uur" zachtjes ^gekookt hebben, voegt men amandelen en melk eveneens bij de saus. Laat alles nog eens flink inkooken. Wrijf nu de massa door een puntzeef in een an dere pan. Voeg er 4 eierdooiers en een Avei- nig zout naar smaak) bij. Breng de saus al roerende tegen de kook. (Zij mag vol strekt niet koken) en wring dan de saus door een etaminedoek. Voeg er een stukje boter en een beetje» room hij, en bedekt de gesneden kalfstong of zwezerik of stukken gekookte kip met deze saus Gewoon gekookte klapstuk met pieter- seliesaus bereidt men op de volgende ma-' nier: stukken runderborst worden aan de kook gebracht met water, een paar duim boven het vleesch en er bij een gesneden ui, een struikje selderij, een paar preien en 4 schoongeschrapte wortelen. Als het vleesch gaar is, doch nog een beetje hard, haalt men het uit zijn nat. Bestrooi een schoone hoek der keukentafel met zout, leg daarop hef gekookte vleesch, bestrooi ook het vleesch met zout, en bedek het met een schoon plankje waarop pen groote steen of een groote pan gevuld met water, om het vleesch te pe- sen. Maak nu een saus zooals voorgaande, met dit verschil, dat men er geen eierdooiers en ook geen champignons in doet, maar als de saus geheel af is, doet men er gehakte pieter selie in. Als het vleesch een uur onder persing gelegen heeft, snijdt men het, legt de plakken vleesch even in heete bouillon schikt ze op een schoftl en bedekt het vleesch geheel met den pieferseriesaus, en men dient op. Ossetong met Madera of piquante saus. Ossetong wordt, na een paar uren in koud water uitgetrokken te hebben, ge kookt. zooals runderborst. Gaar zijnde ont doet men haar van haar vel en strotstuk- ken en leg ze. evenals runderborst, ondier een persing met zout. Madera-saus maakt men als volgt: Twee gesneden uien en wortelen laat men licht bruin fruiten in 100 gram braadvet. Voeg er twee eetlepels bloem bij en een halve liter sterke bouillon of vleesch jus. Voeg er dan hij een paar takjes thijm. en 2 laurierblaren, 2 kru'dnagelen en eenige gestooten pepenkorrels en 4 gesneden toma len. Roer alles "met een gard flink om en laat de saus, als zo gekookt heeft, half ge dekt naast het vuur staan trekken. Als het vet wat boven komt schept, men het er af. Is de sïius geheel van haar vet ontdaan, dan wrijft men ze door een puntzeef. en als ze niet te zout is. giet men er een scheut soya hij en op het laatst een fl'.ink glas Maderawijn. Piquante saus bereidt men als vorige saus. doch men fruit 4 uien in plaats van 2 en fruit er ook 100 gram magere ham in. Laat 50 gram-krenten meekoken in de saus en na ze door een puntzeef gewreven Toch lelde de V. P. N. er destijds vele le-» den, en de invloed dier vereeniging nam geregeld toe, tot do groote oorlog D.an dat alles een einde maakte. Toch bleef de pro vinciale afdeeling der V. P. N. als zelf standig lichaam, na den grooten oorlog in leven, maar waar de groote richtlijnen voor ontwikkeling ontbraken en voo !vo- boerd werd op de oude ideeën, beter ia-mis-» schien te zeggen idealen van de V. P. N terwijl de toestand nog niet rijp was voor nieuwe opvattingen en denkbeelden, was die vereeniging gedoemd te verdwijnen, en langzaam maar zéker werd dit proces vol-» trokken. De groote steden vielen het eerst af, de daar beslaande ver een i gingen out-» «wikkelden zich steeds meer in de rioht»ng van tentoonstelling houdende organism es en tenslotte volgden ook dorpsvereenicin^ gen dien weg en, ware het dagelijkse h be-j stuur in 1922 niet onverwachts vervangen, dan behoorde de geheele -organisatie onge twijfeld nu reeds tot het verleden. Do betreffende vergadering, waar dit ge-» schiedd'e, telde nog slechts een paar afge-« vaardigden, maar tot ieders verassing werd de voorzitter, die aan de beurt van aftre* ding was, niet herkozen en kreeg de heer te hebben maakt men de saus af met een weinig bessengelei en een puntje van oen eierlepel Cayennepeper in plaats van Ma derawijn. Men snr'de de ossetong aan plakjes na ze in heete bouillon warm gemaakt te heb ben en «ehik dan de gesneder tong in haar vorm op een schotel en bedek haar niet een der beide sauzen en dien ze on. Ook lamscoteletfen kan men. na ze ge braden te hebben. opd:enen, bedekt met een der bovenstaande sauzen. ForJtu-saus voor ka»lfskop of nieren-ra gout wordt gemaakt als Maderasaus, doch men voegt er 6 groote gesneden tomaten of een Y flacon tomatenpure bij a^s »1q saus staat te koken. Gesehoren kalfskop wordt gekookt en geperst als runderhorst Aan vierkanten stukken gesneden en in de Fortu-saus ge legd en dan weer even aan de kook ge bracht voor het opdienen. Biefstukjes met roode wijnsaus. Men kookt een halve flesch Bordeaux wijn met eenige gestooten ppperkorreL" tot de helft in en voeg de wijn bij de saus. d:e men bereid heeft a7s Maderasaus, doch in plaats vian Madera de ingekookte wijn. Wrijf de saus door een puntzeef en bedek er de gebraden biefstukjes mede en leg kleine zure uitjes om de biefstukjes. L. G BOL PATRONEN NAAR MAAT. Papieren patronen op maat gemaakt, kunnen besteld worden onder toezending of bijvoeging van het bepaalde bedrag plus 15 cent porto, aan het Comploir des Patrons. Molenstraat 48 B, Den Haag De maten op te geven volgens onderstaande

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 10