REGENMANTELS A. WAALS, De Orkaan in het Oosten des Lands ïn 'dezen tijd van het jaar door niemand bezocht en ia gelegen bij de zeer diepe beerputten van v. d. Heuvel. In het najaar ■wordt hier "wel gesprokkeld door de he rwon era van da z.g. „Voorheide", maar 'thans zijn die allen in Oosterhout aan het werk op de ajuinpellerijen. Een onderzoek 'in die richting bracht niets aan het licht. Een huiszoeking ten huize van de familie B leverde evenmin iels op. Het zoeken naar den dader is tot nu toe zoor moeilijk, daar ieder uitgangspunt ont breekt. Do politie, die dag en nacht in do weer is en met speurhonden het terrein afzocht, staat voor een zeer zware taak. Doodelijk ongeluk. Maandagavond omstreeks half zes is ten huize van den landbouwer Fr. B. wonen de aan de Holterbcrgschestraat te Roosen daal een droevig ongeval gebeurd. Twee zoons van resp. 17 en 15 jaar waren bezig een kar haver in do schuur af te laden. Toen de kar leeg was, sprong de 15-jarige jongen van de kar teneinde een bezem te nemen, waarmee hij do kar zou afvegen. Op het oogenhlik, dat hij van de kar sprong 'ging het paard vooruit, met het droevig gevolg dat de jongen tusschen den dop van het wiel en den muur bekneld raakte. Do jongen bleek zwaar gewond te zijn. Dokter Roelevink uit Kruisland was spoe dig ter plaatse en gelastte onmiddellijke overbrenging naar het gesticht Charitas te Roosendaal, waarheen het slachtoffer per auto van den heer Wevers uit Kruisland Is vervoerd.. Woensdagmorgen is hij onder hevigo pijnen in het ziekenhuis overleden. Auto-ongeluk. Gisterenmiddag is to Yzendoorn hij Tiol - Ier plaatse, waar do Waaldijk een bocht maakt de auto van den heer Voorscho ten uit Rotterdam, op weg naar Arnhem, van den Dijk gereden. De auto werd groo- tendeels vernield. Do heer V. heeft zijn arm gebroken en zich vrij ernstig aan het hoofd gewond Een geladen revolver Dinsdagmiddag gaf to Gorinchem een Vaandrig onderricht over de behandeling Van de revolver aan voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijnde man schappen en bediende zich daarbij van een geladen browning. Rij die gelegenheid ging onverwacht een schot af en drong door de tafel in het been van een der toehoorders, die zich on middellijk onder geneeskundige behande ling moest stellen. Poging tot vergiftiging van haar man. Vrouw B. te Breda heeft getracht, haar man van het leven te berooven door bijten de stof vermoedelijk zuringzout in zijn drinken te doen. De man scheen echter lont to ruiken en bekeek, alvorens naar zijn werk te gaan, zijn drank. Plotseling rukte de vrouw toen het kruikje uit 's mans handen en zij trachtte hem den in houd in het gezicht te werpen. Dit misluk te, maar een gedeelte kwam op de jas van den man terecht en onmiddellijk heet zich daarin een groote vlek uit. De man heeft de zaak gesteld in handen van de politie. Vermoedt wordt dat de vrouw krankzin nig is; zij is in observatie genomen. Een aanrander afgerost Toon te Boekelo, gemeente Lonneker, een tweetal meisjes nabij het Hof te Boekelo aan het bramen plukken was, werd een harer door een manspersoon aangesproken. De man, die minder goede bedoelingen scheen te hebben, kreeg van do jongo dame evenwel eenige vuistslagen ln het gezicht, en werd daarna door de {wee meisjes ongemakkelijk afgerost. Ten slollo nam hij de vlucht. De aanrander, Wiens signalement bekend Is, wordt thans 'door do politie gezocht. Gevaarlijk speelgoed Toen de schoenmakersknecht van den heer D. aan de Javastraat te Arnhem mot zijn mes kunststukjes uithaalde door dit geopend in den vloer to werpen, schoot het scherpe voorwerp mis en kwam terecht ïn het heen van den jongeman,, die ernstig getroffen werd. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis Worden opgenomen. De vrees bestaat, dat het been geamputeerd moet worden. Ergerlijke baldadigheid Tegen 2 inwonors van Biggekerke is proces-verhaal opgemaakt wegens erger lijke baldadigheid. Zij hebben een 6-jarig 'Jongentjo opgenomen en hem als kaatsbal gebruikt. Het kind kwam met het. hoofd Op do steen en te vallen en werd daardoor bloedend verwond. Een geheimzinnig geval. Men meldt ons uit Amsterdam; - In de Valeriuskliniek is gisternacht door Oen agent van politie en een nachtwaker een bewoonster van de Lassustraat ge bracht. Beide mannen hadden haar voor baar woning gevonden, gillende. Zij bloedde uit haar mond en zeide, dat men gepoogd had haar to vergiftigen. Was dit peeds eenigszins geheimzinnig, de zaak Word nog geheimzinniger toen zij medo- Öeeldo, hoe alles zich had toegedragen. In baar woning zou een geneesheer binnen gedrongen zijn. Eenmaal binnen, begreep gij, dat hij haar zou vergiftigen. Daarop tmtstond een worsteling, waarhij zij aan Bén mond werd gewond. Tenslotte wist zij aan den greep van haar aanvaller te ont komen en op straat te komen. Toen do geneesheer-indringer begreep, dat de zaak ,Voor hem verloren was, heeft hij de vlucht genomen. Tot zoover het verhaal van de gewonde Hame. De politie heeft een uitgebreid on derzoek Ingesteld naar de waarheid van bet verhaak Het bleek, dat Inderdaad Iemand door middel van een ladder het 1 buis was binnengekomen en dat hij aan do 1 achterzijde de woning weer moet hebben .Verlaten. Echter, de persoon, door de dame lumgeduld, Is nog niet door de politit aan gehouden. De dame zal zich vermoedelijk In den persoon vergist hebben of deze heeft tich voorgedaan voor hetgeen hij niet is. {Althans ia wel aan de politie gebleken, dat zij niet den geneesheer van den naam, dien de dame heeft opgegeven, moet hebben. De werkelijke aanrander van de dame is voortvluchtig. Nadere bijzonderheden over deze geheim zinnige geschiedenis konden vooralsnog niet worden gegeven. Geraamten opgedolven. Ten behoeve van de telefoon- en tele- graafleidingen van het nieuwe Postkan toor wordt dezer dagen rondom de Neude te Utrecht een diepe gleuf gegraven, waar in de verschillende kabels gelegd zullen worden. Donderdagmorgen stuitten, naar het U. D. meldt, de grondwerkers plotse ling op een drietal geraamten, juist ter hoogte van de vleeschkiosk, dus in de on middellijke nabijheid van Kintgenshaven. De gebeenten waren nog vrij goed intact gebleven; twee waren van volwassen per sonen, terwijl het derde het geraamte van een kind bleek to zijn. Opmerkelijk is nog dat in do Kintgenshaven zelf, waar ook de straat opengebroken ligt, een gedeelte van een schuit is gevonden. Ongetwijfeld heb ben wij hier te doen met een herinnering aan den tijd toen hier in een mand een kind aan kwam drijven en de Neude er heel anders uitzag dan tegenwoordig. Een woesteling. To Hoogkerk heeft H. H. een zekere H. A., die in een café ruzie kregen, zoodanig mishandeld, dat de aanwezigen ter hulp moesten komen. A. is per draagbaar naar huis moeten worden vervoerd. H. zelf moest zich ook onder geneeskundige be handeling stellen. De toestand van A. is ernstig. Do politie heeft de zaak in onder- Brand in de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug. Gisteravond half acht werd de directie der Artillerie-inrichtingen aan de Hem brug te Zaandam gewaarschuwd, dat in een der gebouwen op het u:tgestrekte fa brieksterrein brand was uitgebroken. Spoe dig bleek, dat het vuur woedde op een voor brand zeer gevaarlijke plaats, n.l. in een Gasgebouw, gevuld met ontplofbare stof fen van do nieuwe vindingen. Zoodra men dit gevaar gewaar werd, werden alle toe gangshekken door de militaire politie afj gezet en aanstonds zes brandkranen in werking gesteld. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien. Men zag witte rookzuilen optrekken, en do vlam men hoog opslaan. Dank z:j het kracht- dadg optreden van het personeel, dat de bediening der brandkranen op zich geno men had, bleef de brand tot het aange taste Gasgebouw beperkt. Dit brandde echter geheel uit, zoodat alleen de vier mu ren zijn blijven slaan. Gelukkig was er weinig wind, zoodat er geen gevaar voor de belendende gebouwen bestond, vooral daar het Gasgebouw geheel afzonderlijk staat. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Reeds om half vijf hadden de werklieden de fabriek verlaten. Als ver moedelijke oorzaak wordt zelfontbranding aangenomen. De Inbraak bij den ontvanger te Ter Apel De politie heeft te Almelo aangehouden zekeren W. W. dio verdacht werd van de, in Juli j.l. bij den gemeenteontvanger van Ter Apel gepleegde inbraak. W. heeft be kend én is ter beschikking van de Justitie gesteld. Kerkdiefstallen. Te Bussum is in de Mariakerk een of ferbusje ontvreemd en getracht twee an dere open te breken. Het verdwenen busje was pas geleegd, zoodat de buit niet groot is. Ook te Naarden Is in de R.-K. kerk een offerbus opengebroken en leeggehaald. Inbraak Gisternacht tusschen half 4 en 5 uur is door inbraak ten huizo van een bewoner van den Rotterdamschen weg te Delft ont vreemd een blank ijzeren geldkistje, in houdende een certificaat 5 pet. N.W.S. 1918 van f 1000 no. 7643 en een no. 314376, verder drie 5 pet. certificaten van f100 nos. 413138, 413139, en 428842, een brandverzekeringspolis, een bedrag van f 90 aan geld en enkele sieraden. Een belooning van f 500 is uitgeloofd voor inlichtingen, welke leiden tot aan houding van de daders. Bezoek van Zigeuners. Te Weert in Limburg waren de vorige week tien wagens met Zigeuners aangeko men, meldt de Limb. Koerier. Ze trokken onder geleide der politie naar do woonwa genstandplaats. Zaterdag was er feest in het kamp. Do Zigeuners hadden in een der wagens een Lieve Vrouwebéeldje versierd, waarhij een aantal kaarsen brandden en men vernam van een der leden, dat dit hun hoogste dag van het jaar was; en dat de hoofdman moest tracteeren. Werkelijk kwamen spoe dig eenige mannen, met een wagentje, be laden met een paar tonnen bier uit de stad. Toen werd er gedronken en gezongen en gesprongen op een wijze, die den feestdans der negers in Afrika evenaarde.. Den ganschen dag trokken vele men- schen naar de Maaspoort om het vreem de volkje en hun gebruiken van nabij gade te slaan. Zondag trok de helft van het kamp in de richting Nederweert. Zij gingen naar de paardenmarkt te Helmond en zouden dan weer terug komen. Luchtballon. Men meldt uit Terborg aan de „Msbd.": Donderdag zweefde boven onzo plaats een luchtballon. De Inzittenden waren dr. H. K. Cannegieter, adj. directeur bij het Ned. Meteor. Instituut te De Bilt en twee medepasagiers. De ballon was voor het doen van weerkundige waarnemingen om 8.45 opgestegen te Utrecht en daalde ach ter Vulcaansoord alhier te 8.15 uur op een stoppelveld. Men was over den tocht zeer tevreden, ofschoon een dikke wolkenmassa, alvorens men Arnhem was gepasseerd, het uitzicht belemmerde. INGEZONDEN MEDEDEELING. Enorme sorteering. Zeer voordeeiige prijzen. feu Haarl.str. !t'4. OPROEP. Ondergeteekenden, vormende het hoofd bestuur van het Nederl. R.-K. Huisves tingscomité, wenden zich opnieuw tot de bevolking van Nederland met een drin gende aansporing om de inzamelingen ten behoeve van de slachtoffers van de storm ramp van 10 Augustus krachtig te steu nen. De groote milddadigheid, die het Ne- deTlandsche volk, en niet het minst het Katholieke deel er van, getoond heeft toen het gold de nooden der bevolking van België, Duitschland, Oostenrijk en Hon garije te lenigen, waarvoor het velo mll- lioenen heeft bijeengebracht, geven hun de overtuiging, dat ook ditmaal hun beroep op zijn liefdadigheidszin niet vergeefsch zal zijn. De omvang van de ramp, waarvan al leen de materieele schade kan hersteld wor den, vordert groote en belangrijke offers van het geheele volk. Dat niemand ach- terblijve om zijn deel te dragen in over eenstemming met zijne krachten. Ondergeteekenden, in het R.-K. Huis vestingscomité vertegenwoordigende de verschillende hieronder genoemde organi saties, wokken de leden dezer organisa ties op de hulpactie van het R.-K. Huis- vestincscomtié krachtig te ondersteunen op alle wijzen, die een zoo groot mogelijke opbrengst der inzameling kunnen bevor deren. De ontvangen gelden worden bestemd voor de slachtoffers, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid in alle ge troffen streken, terwijl aan de door schen kers uitgesproken wenschen om hun gif ten voor een bepaald deel eTvan te be stemmen, ten volle zal worden voldaan. Giften kunnen worden gezonden aan het Centra al-Bureau van het R.-K. Huisves- tings-Comitó te 's-Hertogonbosch, giro No. 9348, Bankrekeningen bij do Nederland- sche Bank te 's-Hertogenbosch en bij de Firma Lentjes en Drossaerts aldaar. Het Hoofdbestuur van het Nederl. R.-K. Huisvestings-Comité. Mgr. C. C. PRINSEN, 's-Bosch. Voorzitter. JOS. VAN MACKELENBERGH, 's-Bosch, Directeur. H. WENNEN, R.-K. Priester, Haarlem, Onder-Voorzitter. J. PASTOOR, 's-Bosch, Secretarïs-Penningm. F. N0Y0NS, ,s-Bosch. EUG. GOULMY, s-Bosch". Dagelijksch Bestuur. Dr. L. N. DECKERS, lid der Tweede Kamer, 's-Graven- hage. H. GRAAF WOLFF-METTERNICH zur GRACHT, SWALMEN. Mr. E. Baron SPEYART VAN WOERDEN, Breda. Ned. Afd. Souvereine Orde van Malta. J. B. v. DIJK, lid d. Tweede Kamer, Amsterdam, R. K. Werklieden vereniging. A. Th. VAN RIJEN, Tilburg, R.-K. WerkLverhond in Nederl. C. G. J. STRUIJCKEN. *s-Gravenhage, R.-K. Midden standsbond. Mej. C. HTJIJSMANS. Eindhoven, Fed. v. R.K. Vrouwenbonden. L. LOBACH, *s-Hertogenhosch, R.K. Bond v. Groote Gezinnen. L. LINTJES, Amsterdam, Alg. R.K. Ambten.-VeTeeniging. Dr. P. v. d. HEIJDEN, 's-Bosch, Nat. Fed. van Wit-Gele Kruisver. W. VAN KESSEL, Rector Vught, Noordbr. Christ.. Boerenbond. N. DEKKER OBDAM. Dloc. Land en Tuindershond Bisd. Haarlem. Jhr. Mr. F. v. NISPEN TOT SEVE- NAER, Delft, Hoofdraad v.d. St. VIncentius-Vereen. J. v. d. LAAN, Utrecht, Herwonnen Leven skracht. J. HEIJMANS, Kerkrade. Limburg scho Groene Kruis. E. JANSEN, 's-Hertogenbosch, R. K. Handelsreizigers-Vereeni- ging St. Christoffel. Pater H. v. d. HULST S.J., Nijme gen, St. Joseph-Gezellenvereen. J. KITST,AAR, R. K. Priester, Ber chem St. Josepli-Comité. Een verzoek van Z.D.H. den Bisschop van Breda aan de geloovigen in zijn bisdom. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft, naar „Sancta Maria" meldt, den voleenden oproep tot de geloovigen in zijn Bisdom gericht; De stoTm heeft in verschillende gedeel ten van ons land onberekenbare schade aangericht. Velen hebben have en goed verloren. Do getroffenen moeten worden geholpen. Het is ons aller plicht van naastenliefde steun to verleenen ten einde de geleden schade eenigszins te herstellen. Het R. K. Huisvestingscomité, dat do volle goedkeuring heeft van den heer Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, heeft reeds een oproep tot steunver lening gedaan. Wij verzoeken, dat onze geloovigen hun ne bijdragen voor de geteisterde streken van ons land, zullen opzenden aan het R. K. Huisvestingscomité te 's-Hertogen bosch. De hulpactie van het R. K. Huisvestings comité. Het Ned. R. K. Huisvestingscomité te 's-Bosch deelt ons mede, dat over het ge heele land een hulpactie zal worden on dernomen voor de slachtoffers van dezen stormramp. Gaarne ondersteunen wij deze actie en bevelen haar krachtig aan bij onze E.E. Geestelijkheid en do geloovigen van ons Bisdom. Haarlem, den 15 Augustus 1925. AUGUSTINUS JOSEPHUS. Bisschop van Haarlem. (St. Bavo.) METEN MET TWEE MATEN. Men schrijft aan de „Msb.": Het Huisgezin vertolkte ongetwijfeld ve ler roeenijig, toen het in een artikel onder bovenstaandentitel, ook door dit blad over genomen, uiting gaf aan zijn misnoegen over de ongelijke aandacht, die een groot d'eel der vaderlandsche organen besteedde aan de verwoestingen, door den typhoon in de provincie Gelderland en Noord-Bra bant aangericht.'Deze houding toch, die ook werd aangenomen door de geïllustreer de pers het extra-nummer van het Le ven, dat in dit opzicht al heel ongunstig afsteekt bij het jongste nummer der Rath. Dlustrati-e, levert daarvan een typisch voorbeeld had ten gevolge, dat door di verse personen en instellingen, buiten de geteisterde provinciën woonachtig of ge vestigd, aanzienlijke sommen zijn ter be schikking' gesteld van den burgemeester van Borculo. Nu is het te verklaren en ln zich niet te veroordeelen, dat de bewoners der pro- vinole Gelderland speciaal Ijveren voor de getroffenen in hun gewest en de Brabant- sche bijzondere aandacht besteden aan hunne getroffen stamgenooten; het is ech ter zeer afkeurenswaard, dat de overige Nederlanders ten deze onderscheid maken. Zou het nu geen aanbeveling verdienen, dat door het Nationaal Steuncomité reke ning gehouden werd, bij het distribueeren der steunpenningen, met de bedragen, aan den burgemeester of andere autoriteiten der geteisterde gemeenten afzonderlijk ver strekt, voor zoover niet afkomstig van ge- westgenooten? Dit denkbeeld zij het Nat. Steuncomité ter overweging aanbevolen. Nog een ander punt verdient overwe ging. Dank zij de door Het Huisgezin ge signaleerde aandacht, die een groot deel der Nederlandsche geïllustreerde pers aan de verwoestingen te Borculo en omgeving besteedde, is zelfs door de 'liefdadige Gel derlanders niet of in onvoldoende mate gedacht aan de overig^ geteisterde plaatsen der prov. Gelderland, als Didam, Kilder, enzwaar de typhoon mede ernstig huis hield. Ook hier ligt een terrein, waarop door het Nationaal Steuncomité wellicht nog meerdere oneffenheden moeten wor den verwijderd. Het was wel eene geluk kige gedachte van Minister de Geer, om zulk een Comité in het leven te roepenl Een inzender schrijft aan het „Huisge zin": In uw driestaT van Dinsdag lees ik: „....dat een mijnheer uit Den Haag uit een Haagsch fonds 15.000 gld. ging brengen aan den burgemeester van Borcu lo en geen cent aan den burgemeester van Zeeland of van Escharen." Ik vond in een ander blad vermeld, dat hier sprake is van het Pape-fonds. Is dit werkelijk het geval, dan is uwe betiteling „Haagsch fonds" minder juist en komt de geste van den Haagschen mijnheer in een heel ander licht te staan. Immers: de heer Pape, de stichter van het rijke fonds was Brabanter en sproot uit een Brabantsch geslacht en hij toonde tijdens zijn leven zoowel als in zijne tes- tamentaire beschikkingen duidelijk een groote sympathie voor zijn geboorteland. Had dus de beheerder wèl Brabant be dacht, maar niet Borculo, dan was daar voor gemakkelijk eene reden aan te voeren geweest. Nu hij de zaak omkeert en uit dit Brabantsch fonds Borculo steunt, maar het even zwaar getroffen Brabant aan zijn lot overlaat, handelt hij m.i. minstens zeer afkeurenswaardig en zeer waarschijnlijk niet in den geest van wijlen mr, Pape zelf. Wij zijn gewoon altijd en overal achter gesteld te worden, wij Roomschen en wij Brabanters vooral maar men kan ons niet beletten beslissingen als die van den Haagschen mijnheer als treurige ty pen van „Holland op z'n smalst" aan den schandpaal te nagelen. Dankbetuiging. Tr' Het Comité voor Huisvesting te Borculo voelt zich gedrongen allereerst de gemeen te Deventer zeer hartelijk te bedanken Toor 'de spoedige hulp, die zij verleend door het aanbrengen van twee barakkei door tusschenschotten verdeeld in 18 w ningen. Zij hoopt, dat meerdero gemeei ten, die dit kunnen, dit voorbeeld zulk volgen, want er zijn nog veel dakloozen.. Natuurlijk is het Comité niet mindi dankbaar voor de hulp, door andere gi meenten zoo bereidwillig geschonken, mai de meest practische steun is te zorg< voor onderdak, wat do gemeente Deventi zoo belangeloos heeft gedaan. Namens het Huisvestiugscomité, Kroot, Pastoor. Gift van Z.D.H. Mgr. A. J. Callier. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem, A. J. Callier, heeft voor de slachtoff^ van de stormramp een gift van 250 j schonken. Ontheffing van belasting. Nu door de jongste stormramp vele eig naren schade hebben geleden aan bi eigendommen, verdient het de aandafl der betrokkenen, dat ingevolge artikel der wet tot regeling der grondbelastiij ontheffing of vermindering van belast» in evenredigheid tot het geleden verlit ordt toegestaan voor eigendom nu waarvan onvoorziene rampen de opbreng of het genot met meer dan 20 ten ho derd hebben doen verloren gaan. De verzoekschriften moeten ten tijde, <3 het verlies van opbrengst of van genot ki worden opgenomen en begroot, onder ovt legging van een duplicaat van het aansla bi'ljet, worden ingediend bij Gedepute<n' Staten der provincie," waarin de eigendoi men zijn gelegen. In Den Haag 30.819 gecollecteerd. Aan de collecte langs de huizen, gisteren vanwege het Roode Kruis 's-Gravenhage is gehouden ten bate van slachtoffers in de geteisterde streken, medegewerkt door 450 collectanten. De collecte heeft 30.819.68 opgebrac De steunvcrleenirig door gemeenten. Ged. Staten van Friesland hebben de 1 sluiten van de gemeenteraden van Dani madeel, Dokkum en Schiermonnikoog wijziging der begrooting over 1925 in vi band met het besluit dier raden tot verli nen van steun uit de gemeentekas aan gotrcffenen door de stormramp te Borci enz. ter nadere overweging teruggezond wijl het naar het oordeel van Ged. Stat niet op den weg van de gemeentebestui ligt om in dezen hulp te bieden uit de i meentekassen en hier, ook met het oog de doelmatigste wij-ze van hulpverleen! veeleer een taak voor de mdividueele woners des rijks bestaat om steun te li den aan de geteisterde streken. Door den burgemeester van Wiech i fen spoedeischende raadsvergadering 1 eengeroepen om uit de geneentekas 3i beschikbaar te stellen voor de door stormramp getroffenen en wel f 20 =0 vi Borculo en f 1000 voor het Nation Steuncomité. Deze vergadering is even- niet doorgegaan, omdat inmiddels - Ged. Staten van Gelderland het telefon? bericht was ontvangen, dat geen raads sluit zou worden goedgekeurd, dat den voor dit doel uit de gemeentekas schikbaar zou stellen. Weer in werking. Naar wij vernemen, zal de boterfabi te Borculo begin volgende week weer werking worden gesteld. De schoorsteen, die omgewaaid is, voorloopig door een exhauster wor vervangen. De antieke watermolen te Borculo. Do burgemeester van Borculo, jhr. Muralt, schrijft ons: De firma Van Boekei Martens te 1 phen, wier voorouders den bekenden tieken watermolen te Borculo bouw heeft de restauratie van den molen gel voor haar rekening genomen, tot een j belangrijk bedrag. Volgende week wordt het herstel r( ter hand genomen. Van heinde en verre komen zij aan.. Uit Ruurlo wordt aan de „Zutph. Tant" geschreven: Een goed gekleed heer, die per fiets in den laten avond aankwam, liep heele dorp af om een onderdak te vii Alles bezet. Toen vroeg hij, of hij in chem of Lochem beter zou slagen. 1 kans. Daarop meldde hij zich bij de litie aan en kreeg een nachtleger 1n 't restantenlokaal. Een eenigszins gebogen mannetje meer dan middelbaren leeftijd, had di rugkeerende bus gemist, waarmee hij j naar Geldermalsen terug moest. Hij slqot terug te wandelen. ,,'t Was wel een heele tippel" meenc „maar de nacht zou wel niet koud den." Een jonge vrouw met fiets vroeg weg naar 't station. Ze was met haar per rijwiel uit Amsterdam gekomen en in do grooto drukte te Ruurlo haar genoot kwijt geraakt. Overal teveï gevraagd en gezocht, durfde ze niet ger blijven en besloot met den laa trein naar Amsterdam terug te ke Haar man zou wel nakomen of was al voor, meende ze. Twee hooge stevige gestalten met g haren en bronzen verweerde koppen ten op de terugreis van Borculo hier hun fietsen en informeerden naar kortsten weg naar Arnhem. Ik maakte, duidelijk, hoe ze over Doetinchem koj gaan en vernam meteen, dat ze in N gen wilden overnachten, om den volge' dag de verwoesting in Brabant te I zien. „Dat is nog een heele rit", zei ikj „Och, dat hebben we'er voor over", oudste, naar schatting een. 65er, moeten we nog een eindje verder. „Waar komt u dan vandaan, als LI vragen?" „Uit Philippine, in ZeetfJ Vlaanderen." „'t Waren mosselvissf ze hadden geen rust, voor ze 't oDfl kige Borculo hadden gezien. cJ

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4