:„Be LeiMe Courant" Tweede Blad Vrijdag 21 Augustus 1925 BI&NE^LAKD DE FAMILIE HOLLMANN. REGEERING EN PERS. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. de Geer, heeft .Woensdae in bijzondere audiëntie ontvan gen de heeren D. Hana, voorzitter, A. Voogd, vice-voorzitter en W. N. v. d. Kout, secretaris, tezamen vormende het dagelijksch beatuur van den Nederland- echen Journalistenkring. De Kringvertegenwoordigers hebben den minister medegedeeld, dat hun bestuur en hun vereen'ging volgaarne bereid zijn medewerking of tusschen komst te verleenen in al die gevallen, waarin dit nuttig kan zijn en waarin door de regeering een be roep op hen wordt gedaan. Zij herinner den er aan, dat ook op verzoek van vorige kabinetten of ministers de Kring herhaal delijk rege'end en inlichtend is opgetreden, zoowel bij de binnen- en buitenlandsohe pers als bij het publiek en bij belangrijke gebeurtenissen. De minister heeft geantwoord, dat hij deze verzekering ten zeerste waardeerde, dat hij met vreugde gezien heeft dat er in latere jaren een betere verstandhouding is gekomen tusschen de overheidsorganen en de pers en dat ook hij een goede samen werking op den-hoogsten prijs stelde. Hij heeft naar vele journalistieke aangelegen heden belangstellend geïnformeerd. In den loop van het onderhoud hebben de bestuursleden herinnerd aan de onder bet min:sterie-Ruys ingestelde, en door den toemaligen ministerraad uitdrukke lijk erkende publiciteitscommissie van den Kring, die de regeering kan adviseeren omtrent bepaalde aangelegenheden in het openbaar mededeelingen te doen. Het is de bedoeling van het Kringbe- stuur om ook bij den minister-president een onderhoud aan te vragen, zoodra hij van vacantie terug ia. HET METAALCONFLICT TE ROTTERDAM. De moderne bond bereid tot onderhandelen. Men meldt ons uit Rotterdam: In het begin van de week vergaderde te Amster dam de Algemeene Nederlandsche Metaal- bewerkersbond ter bepaling van het stand punt tegenover den brief van den Metaal- boud. Maar aanleiding daarvan werd Donder dagmiddag in „Odeon" te Rotterdam met de stakers een vergadering gehouden, waar het in te nemen standpunt werd uit eengezet. Dit zal natuurlijk afwijzend zijn wat betreft de principieele vraag van 'den Metaalbond in zijn brief. Wel zal de Algemeene Bond zich bereid verklaren be Bprekingen te openen over een regeling van de werktijden in Rotterdam en Schie dam. Heden (Vrijdag) morgen vergadert het hoofdbestuur van den Modernen Bond met bet dagelijksch bestuur van het N. V.V., terwijl hedenmiddag een algemeene hoofdbesturenvergadering van bij het N. V.V. aangesloten organisaties zal worden gehouden. Hedenavond zal het officieele antwoord van den Modernen Bond aan den Metaal- bond worden gezonden, zoodat Zaterdag ook van de vierde vakvereeniging het ant woord bij den Metaalbond binnen is. De Metaalbond zal, zooals bekend is, liaan dag vergaderen. - Bemiddeling van den minister De minister van Nijverheid, Handel en Arbeid heeft de patroons en werklieden in de metaalindustrie uitgenoodigd tot een bijeenkomst om onder zijn rechtstreeksche bemiddeling tot een oplossing van het ge schil in die industrie te komen. FEUILLETON. Kaar het Duitsch van E. KRICKEBERG. (Nadruk verboden.) 8) „Water ïs er. Mocht het niet voldoende ïijn, dan moet ik u verzoeken, u alleen te belpen. Ik heb geen dienstbare geest in buis. Mocht u buitentijds een keer water noodig hebben, dan hoeft u maar den tuin in te gaan, daar Is een prachtige heldere put. Breng de bagage naar boven, Bartel, en wijs de freule den weg.de- ïolfde kamer, die de dokter altijd heeft. Je weet wel Eva zeide geen woord meer. Met ver trokken gezicht liep ze achter den man ian, die haar reismand op de schouders genomen had, door de breede. dreunende Vestibule met den tegelvloer, de uitgeslo ten, hel wit geschuurde trap op en door ten lange wltgeverfde deur met blanke koperen klink In een groote ongezellig Eroote kamer. De muren waren met behang beplakt, jvaarop groote bloemruikers tien jaar ge leden de huisvrouw zouden hebben ver takt, maar die door de nieuwe richting Ja den ban gedaan waren. De vloer zat la de geel-bruine olieverf; de omvang- ^ke haard bestond uit bruin en wit-ge- 'Pitkelde tegeltjes, maar alles was vlekke loos proper en daarom had het de prac- Schorslng van een weihouder als lid van den raad gevraagd. Overtreding art. 24 dar gemeentewet? Het Bossche raadslid H. Kuypers heeft het volgende schrijven gericht aan het College van Ged. Staten van Noordbra bant: O nd ergo toekende enz. verzoekt uw col lege den heer F. v. Meerwijk, wethouder der gemeente Den Bosch, ambtshalve te schorsen als lid van dien gemeenteraad op grond van overtreding van art. 24 der Ge meentewet. De heer F. v. Meerwijk leverde meermalen tabak aan het gesticht „Rei- nier van Arkel", een instelling van de Godshuizen, waarvan rekeningen en be grootingen moeten worden goedgekeurd door don gemeenteraad (dus rechtens af- hanke'ijk van de gemeente) en waar ,,Re!- nier van Arkel" renteloos voorschotten ge niet (en daardoor dus financieel afhanke lijk is van de gemeente) verzoek ik uw ooilege, waar hier in strijd gehandeld is met art 24 der gemeentewet, genoemden wethouder te schorsen als lid van den ge meenteraad. eventueel hem vervallen te verklaren als zoodanig. Een vrijwillig tapverbod. Gislerrniddag heeft de afd. 's-Graven- hage van den Nedorl. Bond van Koffie huis-, res'auranthouders en slijters in De Kroon alhier een openbare vergadering gehouden voor allo exploitanten van in richtingen met vergunning, ter bespreking van de fe treffen maatregelen hij opkomst van militairen voor de herhalingsoefenin gen. De voorzifter, de heer W R. Muiier deelde mede, dat een-onderhoud had plaats gehad met den chef van de afd. algemeene zaken ter gemeen'esecretarïe en met den plaatseüjken commandant, die zich zeer ingenomen toonde met de maatregelen, d'e het bestuur wilde nemen om drankmis bruik te voorkomen bij het onkomen der militairen voor herhalingsoefen'-ven, waarmee het bestuur beoogde te voorko men, dat de overheid maatregelen zou moeien nemen. Algemeen was men van meening, dat een vrijwillig tapverbod te verk ezen zou zijn boven een door den raad vastgesteld, waarom met algemeene stemmen bes'oten werd op 10 en 14 September e.k. aan mili tairen geen sterken drank te schenken. Circulaires zullen gezonden werden aan belanghebbenden en kaarten worden ver strekt, waarop het besluit kenbaar wordt gemaakt. Aan de overheid zal medewerking wor den gevraagd ten e;nde onwilligen tot de orde te kunnen roepen. Beplanting In Bronx-Park. Er z jn plannen aanhangig om weder een bollen-demonstratie te houden door het aanbrengen van een beplanting met Tulpen in een stadspark in New-York. Al eenige jaren wordt op deze wijze ge werkt in Amerika door de Holalnders, en het resubaat is tastbaar door de sterk ver meerderde vraag naar bo'len. in hoofdzaak Darwin-Tuipen in Amerika. j| IIIlium UI ICERKMiËÏIWS Pasfoor Rutten t Te 's-Gravenhage is, meldt „de Ros. Bode", telegrafisch bericht uit New-York ontvangen, dat aldaar plotseling is over leden de Zeereerw. heer pastoor J. H. C. Rutten, die tevens rector was van het St. Venantius-hospitaal te New-York. Pastoor Rutten is een oud-Hagenaar en ontving zijn jeugd-opvoeding in het ka tholieke weeshuis te 's-Gravenhage. Hij werd 5 Mei 1873 daar ter stede geboren en reeds op vrij jeugdigen leeftijd in het weeshuis opgenomen. Reeds spoedig open baarde zich bij hthn de roeping tot het priesterschap; op 1 Augustus 1885 ver trok hij naar de apostolische school te Schlmmert en op 1 Juni 1901 werd hij tot priester gewijd. In de Vereenigde Sta ten had men toen nog gebrek aan pries ters en zoo vertrok ook deze jeugdige priester naar de nieuwe wereld, niet ter bereiking van stoffelijke idealen, maar om een rijken zielenoogst binnen te halen. In 1902 werd hij benoemd tot pastoor te tische boeren wel jammer geschenen, het door nieuw te vervangen. Een onzeker halfdonker heerschte in de kamer, want de vensters waren potdicht en de voorhangen dichtgehaald. Eva gaf den man haastig zijn fooi. alles in haar was bevende opwinding. Hij wilde haar bij het losmaken van de riemen van haar kof fer behulpzaam zijn, maar ze zond hem weg. Zou ze haar spullen wel uitpakken? Hier bleef ze in geen geval! Deze men- schen, deze omgeving ze zag van alles alleen maar het leelijke en wilde alleen het leelijke zien. Het was aangenaam kool in de kamer, maar het schemerlicht deed haar de lucht drukkend en muffig vinden. Vlug liep zo naar een venster en trok het open. Op dat oogenblik trad haar gastvrouw binnen met de gevraagde limonade. „Het spijt me, dat ik u zelf moet lastig vallen", meende Eva en kon niet verhin deren dat haar toon ironisch klonk. „Als ik tijd heb, sta ik graag ten uwen dienste", antwoordde mevrouw Hollmann kalm: „maar dat is jammer genoeg een artikel, waaraan wij op het land 's zomers heel dikwijls gebrek hebben. Ik zou u raden", onderbrak ze zichzelf, „de ven sters, zoolang de zon er op staat; gesloten fe houden, anders weet u later geen raad van de vliegen." „Om 's hemelswil!" riep Eva. „Vliegen zijn Iets verschrikkelijks!" „Men went er aan. Maar u heeft het immers ook in de hand er u zooveel mo gelijk tegen te weren." „Maar ik kan niet bestaan zonder fris- sche lucht." Bergerfieïd, maar toen bij daar aankwam, vond hij er noch een kerk, noch een pas torie, doch reeds spoedig was hij de pas toor van de mooie St. John Cath. church, door hem gebouwd. Hij bleef hier tot 1922 onafgebroken werkzaam, stichtte er een katholieke school en een katholiek zieken huis, waarvan hij tevens het rectoraat op zich nam. Twintig harde jaren heeft hij daar doorgebracht en op vjrsoek van zijn oversten ging hij toen eindelijk eens op vacantie naar Holland. Hij vertoefde toen ook in Den Haag en bracht bij die gelegen heid ook nog een bezoek aan het R.-K. Weeshuis. Maar de rust van de vacantie beviel hem niets; hier niets doen, terwijl er ginder zoovelen op zijn arbeid wachten, dat kon hij niet over zijn hart verkrijgen en reeds na eeD paar maanden vertrok hij weer naar Amerika. Hij kreeg echter een rusti ger werkkring en werd benoemd tot reotor van het St. Franciscus-hospitaal te St. Jersey city. Hier bleef hij tot 1924, toen hij naar New-York werd geroepen, waar hij rector werd en de geestelijke leider van het groote katholieke ziekenhuis in deze machtige wereldstad. Te midden van zijn werk is hij daar D'nsdag plotseling overleden. Met hem is niet aleen een ijverig en heilig priester heengegaan, maar ook een goed Neder lander, die den naam van zijn vaderland in den vreemde nieuwen luister heeft ge schonken. Moge hij het loon voor zijn opofferend leven reeds van den goeden God ontvan gen hebben. Hel Retraitehuis voor niet-Katholieken. Het door prof. van Ginneken gestichte welbekende Doop- en Retraitehuis voor niet-Katholieken, dat tevens tot Oefenhuis dient aan de Vrouwen van Nazareth (op leiding van Catechisten voor Binnenland- sche en Buitenlandsche Missie) is ver plaatst van Huize „Overvoorde" naar Hui ze „de Voorde", Rijswijk (Z.-H.) Het nieuwe huis is schuin tegenover de vroegere woning gelegen. Letteren en Kunst Tentoonstelling v. Liturgische Kunst. Ter gelegenheid van de BelgischNe derlandsche Liturgische Week. welke voor het eerst het is de negende in Ne derland en wel te Maastricht van 24 tot 28 Augustus gehouden wordt, wordt er een Tentoonstelling georganiseerd, die van het hoogste belang is voor de Eerwaarde Gees telijkheid, de Religieuzen en de katholieke kunstenaars. Van Zondag 23 tot Zondag 30 Augustus duurt deze Tentoonstelling van Liturgische Kunst. Op zoo breede schaal werd er nog geen op Nederlandsch grondgebied georga niseerd. en als velen uit Nederland en Bel gië zullen optrekken naar de Liturgische cursussen, dan zal zeer zeker deze Ten toonstelling een heel bijzondere attractie zijn voor allen, dio belang stollen en be lang moeten stellen in de katholieke Li turgie. Zoocl do moderne liturgische kunst als de oudore zal er vertegenoordigd zijn. Er ls een zeer groote deelname van vooraan staande bouwmeesters en schilders on kunstnijveren, cok van buiten Limburg, en van buiten het land. Toorop, Asperslag, Kropholler, zoowel als Brom. Grossó om slechts enkele namen te noemen zullen de ontwikkeling der hedendaagsche liturgische kunst demons freer en; tapijt werk als van de Koninklijke Vereenigde Tapijt fabrieken, edelsmeedwerk, paramen- tiek, hedendaagsche glasschilderkunst enz. De afdceling Oude Liturgische Kunst zal een keurcollectie geven van de meest inte ressante voorwerpen, waartoe niet alleen de Maastrichtsche schatten, maar ook waarschijnlijk die van Tongeren en van elders zullen bijdragen. Een afdeeling gra fische kunst zal zoowel prachtig verluchte oude handschriften, wiegedrukken, Mis- saals, Graduales enz. omvatten als de voortbrengselen van de meer moderne ty pografie op 't gebied der Liturgie. Zelfs .werkt het Rijksbureau voor Monumenten zorg mede door het inzenden van een keur collectie foto's van de Limburgsche dorps kerken, de mooiste dorpskerken buiten Limburg, muurschilderingen, doopvonten, „Nu, dan behoeft u maar buiten de deur te gaan." Eva had zich de ooren willen dichthou den. Die vrouw met haar onverstoorbare kalmte werkte op haar zenuwen. En op de beleefde vraag van mevrouw Hollmann, of ze nog iets wenschte, antwoordde juffrouw Gerhardt onbeleefd kort: „dank u!" Zij had nog geen middag gegeten, maar ze had absoluut geen appetit. Zij zou het heelemaal niet gewaagd hebben tegenover deze zelfbewuste vrouw het verlangen te uiten iets te willen eten. Echte boerentrots, dacht ze. Met welke koninklijke verhevenheid zei ze dat: „Als ik tijd heb, sta ik graag te uwer beschik king, maar ik heb geen *tijd." Deze men- schen zitten vast op hun volle geldzak ken. Ongetwijfeld had eigen flinkheid ze helpen vullen, maar daarvoor waren ze ook vervelend zelfbewust. Eva wierp zich boos opgewonden, zoo als zo was en lichamelijk totaal uitgeput op de 6ofa in de kamer en voelde, reeds half in slaap, als een weldaad, dat hij zachter en molliger was, dan ze had dur ven hopen. Zij ontwaakte pas toen een krachtige klop op de deur om toegang verzocht. Een boerendeerntje verscheen om te vragen of de freule het souper en fanjille gebruiken wilde. Ja, dat kon je begrijpen onder die gewone menschon. Zij dankte hoogmoedig en kort en verzocht haar iets te eten bo ven op haar kamer te brengen. Mevrouw Hollmann zond haar pen groot bord zure melk, zwaar brood, boter, zachte kaas en gesneden uien, een heel bord vol verscho radijsjes en een gekookt dreteitze, Paxtafeltjea enz.; ook op kunsl- bistorisch gebied zal er dus veel te loeren zijn. Dat men ook elders dan bij het Rijks bureau voor Monumenlenzoig be belang rijkheid van dezé Tentoonstelling in offi cieele kringen inziet, blijkt wel daaruit, dat de Minister van Financiën voor die buitenlandsche voorwerpen der Tenfoon- steling die weer uitgevoerd worden, vrij dom van de formaliteiten bij invoer toe stond De Tentoonstelling wordt in een daar voor buitengewoon geschikt lokaal ge houden, n.l. in de voormalige Kruishee- renkerk, welker algeheele restauratie on langs tot stand kwam. Het prachtige licht in deze kerk en haar mooie toon van den lichtgeelen zandsteen, zal een waardige omlijsting zijn van de kleurige en fleurige wand- en muurtapijten, de di verse liturgische kleuren der gewaden, het goud-, zilver- en koperwerk. Een cataloog van alles wat deze Ten toonstelling omvat, wordt tegen geringen prijs verkrijgbaar gesteld; en daar het doel der Tentoonstelling is ons katholieko volk en vooral onze geestelijkheid en kloos teroversten op aanschouwelijke wijze altijd meer Inzicht te geven in de katholieke li turgie en haar eischen op kunstgehid, wordt ook de entrée-prijs -zeer laag ge steld. De cataloog kost 10 ct. de entree- kaart 25 ct. Er behoeft geen winst behaald te worden en de kosten zijn tot een mini mum gereduceerd omdat het Comité met hulp der Maastrichtsche R. K. kunste naars en der Eerw. Broeders van de On bevlekte Ontvangenis zelf al het werk doet. Mogen velen onze Tentoonstelling be zoeken, en er leeren hoe èn in het verleden èn In het heden de ware katholieke litur gische kunst onzen openharen eeredienst heeft gediend en nog moet en kan dienen. Fr. Cassianus Hentzen O.F M. Maastricht. Gemengde Beriohten Het drama te Oosterhout. Omtrent de verdwijning en den dood van Wi'helmina Bosgoed, dio op Zondag 9 Augustus haar woning verliet en daarin, niet terugkeerde, meldt het persbureau V. D. nog eenige bijzonderheden, welke ver band houden met de omstandigheden, die dit geval tot een duister drama maken. Den dag van haar verdwijning heeft Wilh. Bosgoed des middags te haJfdrie de ouderlijke woning verlaten om. ter gele genheid vande Lermio, haar familie te Den Dongen te bezoeken, waar zij 6inds het vorige jaar niet was geweest. Bij haar ver trek was niets abr.ormaals aan haar doen en laten te bespeuren. Voor het laatst wei d zij gezien in de omgevme van Dorst. Het niet volgen van den gebruikelijkcn weg is het eenige wat opvallend ls. Im mers het is gebruikelijk om langs het ka- Daal naar Den Dongen te rijden, waar een goed begaanbaar fietspad ligt. Echter heeft het mpisje den weg door de bosschen genomen. De roden hiervoor is tot dusverre onverklaarbaar en de vraag: „waarom ging zij door do bosechen?" is nog steeds niet opgelost. Waar zij, voor zoover hekend, nooit om gang met vreemden had, ls het twijfelach tig, dat zij aan den tweesprong door een kennis, hetzij man of vrouw, is opgewacht, terwijl moeilijk ie P.an te neanen dat zij voor een onbekende zulk een omweg ma ken zou. Toen zij des morgens nog niet terug was, werd men ongeust, daar men vreesde dat haar een ongeval overkomen was. (Men zal zich herinneren, dat dien dag het noodweer over Roosendaal kwam waarvan ook Oosterhout en omgeving zijn deel kreeg). Men toog op onderzoek uit en door de politie werd het kanaal afgedregd, met negatief resultaat. Later vond men, gelijk bekend, het lijk in een greppel, bedekt met heide. In de onmiddellijke nabijheid van die plaats was veel helde uitgetrokken. Geen spoor van geweld was er te vinden, dan het touw waarmede de worging ge schied moet zijn. Een gouden armbandhorloge zat nog om den pols, terwijl niets eT op wees, dat ge tracht was haar dit af te nemen. Een bij haar gevonden tasch was ledig, maar het staat niet vast, dat hier wat In heeft geze ten. en mocht dit toch het geval geweest ei alles heerlijk, maar Eva huiverde. Dikke melk en zachte kaas verafschuwde ze en gesneden uien, foei hoe plebe jisch! Dat waren allemaal gerechten voor arbeiders, Radijsjes als dessert liet ze zich welgevallen, maar zoo in massa's.... bleef bij de boterham alleen het eien ze had sinds 's morgens niets meer gege ten. Wat een onattentie van die menschen, om haar zoo'n avondeten aan te bieden. Ze vroeg of ze tenminste niet een kop thee krijgen kon. Toen ze het ei at. of lie ver met haar ergernis naar beneden werk te, bracht mevrouw Hollmann zelf de thee. „Het ls eigenlijk tegen het voorschrift van den dokter, juffrouw Gerhardt", zei- de ze glimlachend, „maar vandaag zullen we het nog zoo nauw niet nemen." Eva keek op: „Voorschrift van den dok ter? Dus de dokter heeft voorzienig heid voor me gespeeld? Maar ik ben hier toch in geen sanatoriumIk denk er niet aan, mij in dezen dwang te schik ken." „Lieve juffrouw, de dokter heeft me ge schreven, dat hij me dezen keer in plaats van zijn familie een haar dierbare patiën te zou zenden om ze gezond te maken. Ik moet u bekennen, dat ik in den beginne niets voor don ruil voelde. De familie van den dokter zijn goede kennissen van ons, maar de dokter is er intusschen in ge slaagd mijn bedenkingen to overwinnen. Ik heb het on me genomen, zijne „hem dier bare patiënte te verplegen en gezond te maken" en dan bestaat eT ook niets anders voor me, voor het geval u hij me blijven wil. „Als dat ik me naar uw bevelen schik." UIT DE RADI0-WEREL0. I Wat er vanavond te hooren is. 4.20 Londen 365 *M. Muziek Man chester 37.r> M. Concert. Miinrhen -185 M. Concert. 5 20 Berlijn 500 M Ci meert. 5.30 Hilversum inr.O M, Vóór-avond- concert. 6 20 Hamburg 395 Af. Concert. 8.15 Hilversum 1050 M. Aansluiting van lmt Kurhans tp Scheven in gen. Symphonie Concert, Hef Residentie-Orkest, onder lei ding van Prof. Georg. SelmeevoigfSolist: Charles van Tstordael, cello. Programmat 1. Ouverture „Euryanthe". C. M. v. We ber; 2. Concerto, Leonardo Leo. voor vio loncello met begeleiding van strijkkwintet, twee hobo's en twee hoorns. (Orclieslratie en cadenzo van Greta van der Wal) Char les van Isterdael; 3. Pini dl Roma. poema svmphonique, O. Rospighl: 1. I Pini dl Villa Borgheso; 2. Pini nresse una cafa- oomba: 3. I pini del Gianlcolo: 4. I Pini della Via Appia. (Pauze.) 4. Symphonie Nr. 6 b-moll (Pathetiquqe) P. Tschal- kowsky: a. Adagio, Allegro non troppo, moderato, allegro vivace; b. Allegro eon grazia; c. Allegro molte vivace; d. Finalei Adagio Iamentose. 8.20 Londen 365 M. en Daventry 1600 M. A Night with English Composors. The Kneller Hall Band. Vivienne Chatterton (Soprano.) The Band: Overture „The Wreckers" (Ethel Smyth) „Benedictus" (Alexander Mackenzie) Vivienne Chatterton: „I Will Go With My Father A-PIoughing" (R. Ouilter.) „Spring Goeth All In White" (Robert Elkin) ..Sea Wrack" (Hnrlv.) The Band: „Irish Rhapsody" (Stanford). 9.05 Selections from „Horod" A Poetio Drama. The Band: „Welsh Rhapsody" '"Ger man.) Vivienne Chatterton: „Rondel" (CH- ve Carey.) „So Sweet Love1 Seemed That April Morn" (Piggott) ..Neglected Moon" (Armstrong Gihbs.) The Rand: Rhnpsodia Dance „The Bamboula" (Coleridge-Taylor) Suite „The Crown of India" (Elgar) Intro duction, Dance of the Naufch Girls, Me- nuetto, Warriors' Dance. March of the Mogul Emperors. „Folk Song Suite" (Vauehan Williams.) 10.20 Time Signal. Local News. Jean Paule and Leonle Lascelles in Syn- conated Duets. 8.20 Birmingham 475 M T.icht pro- gramma. Bournemouth 886 M. Gemengd Programma. Manchester 375 M. Con cert. Newcastle 400 M. Concert. Mun chen 485 M. Wagneravond. 8.35 Brussel 265 M. Concert. De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. Gemengd program ma. Frankfurt 470 M. Walsenavond. Hamburg 305 M. Platduifsche liederen en concert. Munster 410 M. „Drei musika^ lische Strausze" (Johann. Oscar en Ri chard Strausz.) Zurich 515 M. Con- oert. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.30 Rome 425 M. Concert. zljn, dan was do Inhoud slechts een klei nigheid. Hel rijwielmerk was van de fieta verdwenen doch meermalen gin'* zij zon der plaatje uit. Hoewel nog niet gevonden, kan het verloren zijn tijdens den laalslen fietstocht. Werd plantje en porlemonnain gestoten, waarom dan niet haar hortege? Men vraagt zich af, waarom zij, als zij vew moord word, geen verzet heeft geboden, want dr. Hulst, uItLeid°n, is van meening, dat de dood zeer waarschijnlijk kalm ge weest Ia. De mogelijkheid, dat z'i zichzelf doodde, moet ais uitgesloten worden beschouwd. Geen enkele reden voor zelfmoord kan ge vonden worden. Wilhelmlna Bosgoed leefde stil, maar was vriendelijk en beleefd tegen ©en ieder. Sinds den dood harer moedor regelde zij het hu'shoudcn harer 57-jarigen vade,r en 32-jarigen broeder, zonder dat er ooit eonl bi Is woord viel. Met haar verdere familie leefde zij op goeden voet. Kennissen had zij niet en zoo zij ze had, zou dit dan nooit gemerkt zijn? lederen morgen ging «ij tor kerke en verrichtte na terugkeer haar hui-« selijke bezigheden. Tot op het laatste oogenblik w.as er geen zweem van onrust aan haar te bespeuren. De plaats, waar zij gevonden werd. wordt „Ja juffrouw Gerhardt, in uw eiged bestwil. Het is droevig, zooals u er uit ziet. U bezondigt zich togen u zolvcn, ala u er niet voor zorgt, dat het anders wordt, .maar zooals gezegd, het staat aan u zelf." Zij zette de thee voor Eva. neer. „Wil u( de witte kaas tenminste niet eens proe* ven? Het Is zoo verfrisschend bij de hitte". „Dank n ik kan nietl Thuis voelon zelfs onze dienstmeisjes zich beleedlgd, all ze dat moesten eten." Zij schoof het tableC met een gebaar dat niet kon worden mis verstaan, ver van zich af. Mevrouw Holl^ mann nam het zonder een woord weer ojJ en ging met een kalm „goeden-nacht weg. Eva zonk uitgeput in haar sofaboekjf terug; zij voelde zich stervensellendig. „Hel is treurig hoe u er uit ziet", had de vrouw! gezegd. en toch behandelde men haaf zonder attentie zoo, alsof men een ro« bust gezond mensch voor zich had. die eeïl flinken 6toot verdragen kon. Wat viel den dokter in om haar hioN heen te sturen? Zag het niet haast uit^ alsof hij zich een flauwe grap met haaf. permitteeren wou? Een oneindig mes delijden met zichzelf greep haar aao« Thuis Hepen allen op de teen en. als d4 freule migraine had, daar werden de meeaf uitgezochte lekkernijen gehaald, als Ev«S do familieschat en -trots gebrek aan eet* lust toonde. (Wordt vervolgd),mt

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3