ice jaarqan.' DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1925 No, 5026 3)e Seidóclxe ©ou/fca/nt Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorultbslaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franca per poet I 2.95 per kwartaal Set Geïllustreerd Zondagsblad Ia voor de Abonné'a Ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- oitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 «t., met GeïUastreerd londageblad 9 'ut Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 1C - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverfentiën 30 cent por regei. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleineadverfentiën, van ten hoogste 80 woorden. ,iq betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en voi* huur, koop en verkoop 10.50. Vit nummer bestaat uit twee bladen» Inzameling Stormramp I925 Vorige opgave Van N. N. voor Zeeland eero van rln H. Autonius f 328.60 15.— ,5 2.50 Ontvangen «Mti-u ?.;iin3S-Comili': Vorige opgave X.X., Oud Ade N Vr N. K NZegvel 1 Me j K N Zeg Totaal f 346.10 door hel R K. Huis- f 100.— f 10 20.— 2.50 a 1 a ÏO.-* Totaal f 143.50 •Bii den ifiiiiingnioester van het Storm- unp-Oomilé zijn weder de volgende giften c komen; Vorige opgavo |Ti. j. z. lames P. w M. led "W. v. E. W. T. M. W. Prof. P. J. B. a K. v. W. A. M. T. Mr H. M. A. C. Dr. G. M. R. Coimnjsari.ssen v. h. voormalig Sf. Jozefs- of Timmermans- en jfetselaarsgilde K. r. te Katwijk a. d. Rijn F. bf. v. d. M. 3025.— 10.— 400.— 10.— 25.— 10.— 50.— 50.— 25.— 25.— 25 ioi— 100.— 5 25.'— Totaal 3795. Toegezegde giften per giro worden eerst a inkomen verantwoord. t!5U3TEfSLA?3D oorlogsschuld moeten worden afgelost 3.840.000 dollar, in het tweede jaar 4.100.000 dollar, in het derde jaar 4.700.000 dollar, in het vierde 5.450.000 dollar en zoo voort. In het elfde jaar zul len wij 12.672.000 dollar moeten betalen, een bedrag dat daarna elk jaar zal moeten worden afgelost tot en met het 62ste jaar. Wat nu de oorlogsschulden betreft, deze zullen, aldus de minister, worden gecom penseerd door de bedragen, welke wij zul len innen krachtens de uitvoering van ar. 4 van de Parijsche overeenkomst nopens het Dawes-plan. Wat do na-oorlogsche schulden betreft, de last, dien wij jaar lijks zullen moeten dragen, zal niet van dien aard zijn, dat ons begrotingseven wicht er ernstig door zal worden verstoord De begrooting der Openbare Schuld zal er niet aanmerkelijk door worden be ïnvloed. Tot 1935 zal or een geleidelijke stijging zijn van de totale begrootingslas- ton, maar daarna begint een daling- De minister zcide, van oordeel te zijn, dat er een faire regeling is getroffen, tot wel ker nakoming België zich veel inspanning zal dienen te getroosten. Onze betalings capaciteit zal evenwel voldoende zijn, mits wij bereid zijn te arbeiden om ons met eere uit de moeilijkheden te redden. De minis ter rekent er op, dat de getroffen rege ling het Belgisch crediet zoowel in bin nen- als buitenland zal versterken. Frankrijk. De staking der bankbeambten. Een s c h r ij v e n van K a r d. D u b o is Do aartsbischop van Parijs, kardinaal Dubois, heeft aan de bankboarnbleu, die >en beroep op hem hadden gedaan, ge schreven, dat zij zoo spoedig mogelijk do taking moeten beëindigen, daar deze in de huidige omstandigheden ongunstig was oor het vaderland. De aartsbisschop ontkende echter niet, dat de employe's een salaris moesten ge nieten, dat voldoende was om in de be hoeften van het dagelijksche leven te voor zien. kwenen. De Veiligheidskwestie. Het garantiepact. De 3? s a n s c h e nota door België en Italië goedgekeurd. Jelgie heeft aan de Franscbe regeering te kannen gegeven, dat het de redactie van de Franscbe nota betreffende het veilig heidspact goedkeurt. Mussolini deelde aan n Fsanschen gezant te Rome mede, dat nota Italië's instemming heeft. Deze gunstige antwoorden zijn gister morgen aan den Franschen gezant te Ber lijn, Be Margerie, medegedeeld, tegelijk bet instructies voor de officieele overhan diging van liet Fransclie antwoord aan de Órateche regeering. De Margerie zal voor het einde der week een audiëntie aan vragen bij den Rijkskanselier en.den mi nister van Buitenlandscke Zaken, terwijl hij ziob ook met de leden van het corps diplomatique zal verstaan, opdat het docu ment in tegenwoordigheid van de verte- jen woerd igers der geallieerde mogendhe den kaai worden overhandigd. Bevestigd wordt, dat de publicatie van de nota zal kunnen plaats hebben den dag na de overhandiging, dus op Zaterdag of Zondag. België. Belgsë's schuld aan de Ver. Staten, Een accoord bereikt. Er is een accoord bereikt in zake de fundeering der Belgische schulden aan de Vereenigde Staten. Volgens deze overeenkomst zullen de 171 inillioen dollars, welke België gedu rende den oorlog zijn geleend, terugbetaald worden over een periode van 62 jaar zon der interest. Het restant der schulden, van ongeveer 246 millioen, geleend 'na den wa penstilstand zal over dezelfde periode woi> terugbetaald, met een rente van 3ï f' na de eerste tien jaar. Een interview met minister Janssen. In een interview over de berichten uit Washington verklaarde de Belgische mi nister van Financiën, dat de a.s. regeling twee stelsels omvat. Aan den eenen kant, zeide hij, staan de Oorlogssckulden ten beloope van 171.000.000 dollar. "Wij moeten dit bedrag terugbeta len in een tijdsverloop van 62 jaar en be boeren daarvan geen stuiver interest te betalen. Het eerste jaar zullen wij 300.000 dollar terugbetalen, het tweede jaar 900.0QC dollar en zoo voort om eindelijk t.e beginnen met het achtste jaar 2.900.000 Jaarlijks te betalen. Wat de na-oorlogsche schulden betreft, doze këloopen met samengestelden inte rest in totaal 246.000.000 dollar, eveneens k 62 jaar af te lossen. In het eerste jaar ral in totaal voor oorlogsschuld en na- Chrisicn-congres te Stockholm. In Stockholm is gister een groot chris ten-congres geopend. De Katholieken doen niet mee. Als inleiding heeft de aartsbis schop van Upsala in zijn kathedraal reeds een zekeren heer Rolde tot bisschop ge wijd en zulks met assistentie van ver skillende Scandinavische en Ballische bisschoppen, alsook van Grieksch ortho doxe bisschoppen, waaronder de patriarch Athanasius van Alexandrië. Een talrijke menigte woonde dit vreemde schouwspel bij. Tot de woordvoerders behoort ook de Duitsche rijkskanselier Luther, terwijl rijkspresident Hindenburg een lang tele gram heeft gestuurd, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de vertegenwoordigers van zooveel verschillende kerkgenootschappen erin slagen zulen, om in den geest van het evangelie een oplossing te vinden voor de vele maatschappelijke, politieke cn andere vraagstukken, waarmode zij zich bezig houden. Rusland. Een proces legen de leiders van de politie. Een van de wonde plekken van het sovjet-stelsel is de afwezigheid van een vrije pers, hetgeen ten gevolge hoeft, dat de ambtenaren, daar de controle in een land als Rusland uit den aard der zaak zwak moet zijn, zich volkomen veilig voe len en zich gedragen op een wijze, die iedere beschrijving tart. Nu en dan wor den de manipulaties van een sovjet, een trust of een departement door oen con trole-commissie ontdekt en dan volgt een proces, waarbij telkens blijkt, in wolk een toestand van rechtloosheid de bevolking verkeert en hoe almachtig de autoriteiten zijn. De schuldigen worden soms bestraft, soms „wegens do verdiensten voor de zaak der revolutie" begenadigd en de toestand blijft dezelfde. Hetzelfde beeld geeft ook bet proces, dat nu te Kiejew in voorbe reiding is. Nu gaat bet tegen de politie van de „moeder der Russische steden". Het is gebleken, dat de politie van Kie jew, te beginnen met den hoofdcommissa ris en eindigende met de gowofie agenten, zich heeft gedragen als een bende roovers De chef van de politie van het district Kiejew bleek een misdadiger-recidivist te zijn, die ook als hoofd van de politie van Kiejew zijn misdadige practijken voort zette; ook velen zijner ondergeschikten zijn oude bekenden van de crimineele politie van Rusland. En ofschoon hun portret ten bij de lijvige dossiers gevoegd zijn, konden zij het onder de sovjets tot hooge ambten bij de politie brengen: Do hoofd commissaris Kowalenko, die tientallen moorden en rooverijen op zijn geweten heeft, weigerde aan den rechter van in structie te vertellen, hoe hij lid van communistische partij is geworden evenmin hoeveel misdaden hij gepleegd had. Daar hij geen kans meer zag te ont vluchten, heeft hij zelfmoord geploegd (het is merkwaardig, dat de rechter bom zijn dienstrevolver niet bad ontnomen). De sous-chef van de provinciale politie, Radj- ko, benoemde tot chefs van de meest „voordeelige plaatsen" zijn familieleden en vrienden. Zijn ondergeschikten maakten zich dit principe eigen en pasten het toe bij het benoemen van chefs van politie in de kleine stadjes en in -de dorpen. Deze bende terroriseerde de bevolking van de gelieele provincie, zotte de bevolking af, was de schrik van iedereen; Wie zich to gen den wil der politie verzette, werd uit don weg geruimd. De „Izweslia" geeft een uitvoerige beschrijving van de ..heldenda den" dezer bende en dringt op een flinke straf aan. Turkije. De Mosoelkwestie. Turkije is ontevreden De diplomatieke medewerker van de ..Daily Telegraph" meldt, dat te Genèvo van den kant der Turksche delegatie niet alleen oen poging wordt gedaan om Mo- soel in zijn geheel voor Turkije terug te krijgen, doch ook om een principiecle actie lo beginnen in verband met do bestaande mandaatregelingen, zoodat de Volkenbond hot recht zou hebben, mandaten in tc trek ken en aan andere staten over te dragen. Dit zou dan in de eerste plaats het geval moeten zijn voor Irak en Syrië. De cor respondent gelooft, dat vreemde invloeden achter deze manoeuvre slaan. Uit Constantinopel wordt verder gemold, dat de Turksche delegatie te Genève cate gorisch elk voorstel van de commissie van onderzoek inzake Mosoel tot verlenging van liet mandaat van Groot-Brittannië zal afwijzen en geen compromis aanvaardt, doch nis eenige oplossing van dit vraag- stuk de onverwijlde teruggaaf van Mosoel aan Turkije zal voorstellen. Syrië, De onrust ir^ Syrië. Ken strafexpeditie bij xerwijrae *t-ransfm^ neneraai oma gisteren nabij bet dorp Mirjane, 41 kilo meter ten zuiden van Damascus, een mili tairen post inspecteerde, werd er eens klaps op bom geschoten. De generaal kroeg een schol in een der dijbeenen. Een strafexpeditie werd naar bet dorp gezon den en doodde 20 personen en verwoestte pi"-o huizen. Britsch-lndië. Botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen. Volgens pas ontvangen berichten uit Jalalpoer in het district Fyzabad van de ereenigde provinciën heeft verleden Za terdag een gewapende politiemacht een dreigende ernstige botsing tusschen Hin does en Mohammedanen welen le voorko men. Do Hindoes hielden een processie ei weigerden gevolg te geven aan hun vroe gere belofte geen muziek te maken nabij den Mohammedaanschen tempel. Zonder eenige provocatie vielen 5000 Hindoes den tempel en de woningen van Mohammedanen aan: enkele Mohammeda nen werden gewond Tweeduizend Moham medanen verzamelden zich daarop er stonden gereed voor den strijd tegenover de Hindoes, toen de plaatselijke politie macht tusschenbeide kwam en do belha mels verdreef. Den volgenden dag verschenen de magi straten, die de arrestatie van tien perso nen gelastten en den plaatselijken bazar door 50 gewapende politio-agenlen lieten bewaken Thans is de stad rustig. zoek iu Sjanghai. Het afbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Engeland en Japan eener- en China anderzijds, zou deze poging natuurlijk onmiddellijk mei succes bekronen. Naar „Reuter" nog meldt, is de Engel- sche vice-admiraal Sinclair aan boord van do mijiienvegor „Pelersfield" van Hongkong naar Kanton vertrokken. Do Chineesclie maatregelen nopen klaarblij kelijk tot het nemen van den oen of an deren besllssenden Engelschen stap. Het optreden dor Kanton-autoriteiten vormt een flagrante inbreuk op de beslaande verdragsrechten. Opheffing der poststaking te Sjanghai. De stakende postbeambten Je Sjanghai hebben den arbeid hervat en er in toege stemd, dat liun zaak naar Peking wordt verwezen, op voorwaarde evenwel dat do autoriteiten zullen adviseeren tot overwe ging hunner eischen. Do China. De Chineesche troebelen. anti-Britse he maatregelen maat n Kanton. De maatregelen der Chiheeschc districts regcering te Kanion, die aan Japansche en Engelsclie schepen den toegang tot de haven heeft ontzegd, heeft een ernstige situatie geschapen. Het Britsche Foreign Office gaat op het oogenblik den toestand na en staat in directe en voortdurende kabelverbinding met zijn vertegenwoordi- ger te Peking. De Britsche autoriteiten koesteren den sterken wensch. icderen drastischen maatregel te vermijden, voor dat de kwestie der verantwoordelijkheid is opgehelderd. Naar de diplomatieke ver slaggever van het ..Evening News" meldt, lieerscht de meening, dat op het oogen blik de macht der provinciale regeeringen in China aan het groeien is. Om dio re den meent men, met de mogelijkheid le kunnen rekenen, dat de door de Kanton- regeering getroffen maatregelen te andcrer plaatse niet zullen worden erkend. De oorzaak die tot het uitvaardigen der nieu we scheepvaartbepalingen heeft geleid, is naar liet oordeel van bovenvermelden ver slaggever. dat men van Chineesche zijde in ieder opzicht obstructie wenscht te voeren togen het houden van het juridisch onder- De minister-kamerleden. Naar wij vernemen, zullen de ministers die bii do jongste verkiezingen tot kamer lid waren benoemd, hunne geloofsbrieven niet inzenden. Aangezien volgens de Kieswet deze in zending moet plaats Hebben binnen 2 maanden na bun benoerndverklaring, zal in begin September de .voorzitter van het Centraal Stembureau in hun plaats opvol gers moeten aanwijzen. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De Rotlerdamsche middenstand sver- eeniging Handel en Nijverheid heeft in een adres aan de Tweedo Kamer instem ming betuigd met het adres van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam inzake het rat tieeeren van het verdrag Neder- genwoordige samenstelling nfet aan te né men. Internationale Conferentie Industriefile eigendom. Bij Koninklijk besluit van 18 Juli .1925 zijn benoemd in de delegatie, welko de No- derlandsclie Regeering zal hebben te ver tegenwoordigen in do Internationale con ferentie voor den Industrieeion eigendom, in de maand October 1925 te 's-Gravon- lvage te houden: mr. J. Alingh Prins, met do bestemming om als eerste gedelegeerde op te treden; mr. Ir.. Bijleveld en mr. J. \V. Dijckmeesler, en is aan genoemde de legatie toegevoegd nr. J. H. de Mol van CMterloo. Schade van een! gemeente door den toestand van den Postcheque en Girodienst. De minister van Waterstaat heeft in lichtingen verstrekt op een adres van den raad der gemeente Landsmeer, betreffende uitbetaling aan die gemeente van een be drag van een door haar geleden rentever lies, in verband met den toestand, waarin do postchèque en girodienst in 1923 en 1924 verkeerde. De minister wijst op art. 25a van het girobesluit 1923, dat destijds van kracht was en waarbij was bepaald, dat liet Rijk niet geldelijk aansprakelijk was voor do gevolgen van vertragingen in den dienst. De bewoordingen van dit artikel zijn al gemeen en sluiten geen enkel geval uit. Behalve dit artikel is bij do beoordee ling van de onderwerpelijke zaak echter ook in aanmerking te nemen art, 1286 B. W. Krachtens het bepaalde bij het derde lid van dit artikel zou gesteld, dat er eenige verplichting tot vergoeding van kosten, schade en interessen bestond zoodanige vergoeding alleen verschuldigd zijn van den dag af, dat deze in rechte ge vorderd werd, hetgeen in het onderwerpc- lijk geval niet heeft plaats gehad. Een wettelijke verplichting, om vergoeding w geven over een tijdvak, voorafgaande aan een eventueel© dagvaarding, bestaat niet. Met betrekking tot do meening van den gemeenteraad, dat overwegingen van zode- lijken aard ertoe zouden moeten leiden het gemeentebestuur van Landsmeer niet de dupe to doen worden van de ontredde ring van den postchèque- en girodienst, to meer omdat de gemeente feitelijk gedwon gen werd oen girorekening te nemen, daar alle betalingen van Rijkswege por giro werden voldaan, merkt do minister op, dat deze laatste bewering niet geheel juist is. De regeling omtrent betaling der postgiro gold alleen voor de gemeenten, die hij don postcheque en girodienst waren aangeslo ten. De gemeenten, die zich niet wensch ten aan te sluiten, kregen hun betalingen even als vroeger door tusschenkomst van de be- laalmeesterskantoren. Tu de afgelo.opcD week zijn naar En geland u t gevoerd 1.918 *00 eieren. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. België en Italië hebben het Franscbe antwoord inzake het veiligheidspact goed gekeurd, Tusschen Amerika en België is een ac coord inzake de schuldenregeling getrof fen. De anti-Britsche maatregelen te Kanton. BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot intrekking van verschillendf crisiswetten. (Tweede blad). Van een verplaatsing der brigade Ko ninklijke Marechaussee van Wageningen naar Ede is voorloopig afgezien. (Tweedo blad). Het mctaalconflict te Rotterdam. (Twee do blad). LEIDEN. Een conflict tusschen de melkveehouders en den Leidschen melkhandel te verwachten De verbetering van den Oude Rijn (Ver slag K. v. K.) Voorstelten van B. en W. inzake nieuwe brandweermiddelen. (Tweede blad). Opheffing van liet Rijksopvoedingsge sticht eerlang te verwachten. __STADSNilEUWS RIJKSOPVOEDINGSGESTICHT. In de eerste helft van het volgend jaar zal, naar alle waarschijnlijkheid, het Rijksopvoedingsgesticht alhier, dat thans bijna 15 jnar bestaat, worden opgeheven. Reeds zijn eenige leden van liet perso neel naar elders (er zijn ook nog R. O. G.'a fe Amersfoort noolinchom nn, A vafmoM er in normalen tijd werd gehuisvest. In het algemeen schijnt het aantal ver pleegden bij het Rijkstucht- en Opvoediugs wezen den laalsteu tijd minderend to we zen, hetgeen ongetwijfeld valt too (oschrij ven aan de invoering van 't voorwaarde lijk systeem van rechtspleging ook hij do Kinderwetten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. (Vervolg). Ingekomen was het verzoek om subsidie van het Station van Bakkerij en Maalderij te Wageningen. Het bureau der Kamer stelde voor een subsidie toe te kennen van ƒ35, het cursusgeld van een leerling uit Rijnland, lot een maximum van drie leer lingen (105). De heer v. d. Laan is er tegen. Do hoor Knibbe bepleit een subsidie om aan het Station het beslaan mogelijk to maken. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 108 stemmen. Door den heer Lehman is aan hot bu reau der Kamer een schrijven gezonden betreffende een geval van „flesschen'rek ker ij", waartegen geen rechterlijke uit spraak te vorkrijgen is. Naar aanleiding van dit adres worden bezwaren tegen do faillissementswet ingebracht. Het bureau der Kamer stolt voor een commissie van Groot- en Kleinbedrijf to benoemen niet een toegevoegde subsidie. De hoer Sinio- nis wil een commissie uit do Nederl. K. v. K. Do lieer v. Zonneveld wil eerst een dergelijk geval en een rechterlijke uit spraak afwachten. Het bureau trok zijn aanvankelijk voor stel in en sloot zich aan bij do meening van den heer v. Zonneveld. Diens voorstel werd ook door do Kamer aanvaard, net voorstel-SimonLs werd aan het bureau in overweging gegeven. Onder de mededeelingen was een schrij ven van den heer Arnold Smits, waarin hij bedankte als lid der Kamer (afd. Groot bedrijf). Verder een klacht over de duurte der vischnetten. Door het bestuur der Kamer is een proefneming uitgelokt met good- koopere (Indische) grondstoffen. De uit slag dezer proefneming is nog onbekend. Het bureau der Kamer heeft zich in verbinding gesteld met do Vereeniging van Dakpannen fabrikanten om to verkrijgen een reductie op don vrachtprijs van dok- pannen op de Nederlandsche Spoorwegen, zooals deze ook aan Belgische fabrikanten is gegund. Het Staatsbedrijf der Posterijen enz. deelde mede, dat overwogen wordt de be stelling op Zondag te doen vervallen to Leiden en in de omliggende gemeenten. Gelegenheid zou dan gegeven worden tot kosteloos afhalen van den post (ook do binnenlandscho). De voorz. der K. v. K. stelde voor inlichtingen omtrent^ deze zaak in te winnen, waarmede de Kamer zich kon vereenigen. Punt. 5. Verslag actie boden en - mp- piM's. liet bureau der K. v K. w-.rdt -e-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1