No. 5024 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 16e Jaargang. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1925 3)e Stoidóohz (Boivca/nt )e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, lij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, ran co per post I 2.95 per kwartaal. Iet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- riigbaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- litbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct,, met Geïllustreerd bndagsblad 9 ut. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen t TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowono advertonliSn 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het 2 dubbele van het tarief berekend. Kleine advertenlfën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en vor* huur, koop en verkoop 10.50. Oift nummer bestaat uit twee bladen. Inzameling Stormramp 1925 Vorige opgave C. J. Leiden N. Oegstgeest N. Katwijk a. d. Rijn N. N. Langeraar N, Oegstgeest Fa. v. Cl. Leiden N. Leiden K. Leiden D. T 277.60 10.— 1 Totaal 1.50 2.50 10.— 3.— 2.50 10.— 326.10 Bij het R.-K. Huisv. Comité: Vorige opgave 66. Pan L. te Heemstede voor Leo-gesticht te Borculo f 2.50 Totaal 68.50 BUilTEItlLAÜB De Veiligheidskwestie. Het Garantie-Pact. Nog geen overhandiging der Fransche nota. In tegenstelling tot de loopende gerucht ai, kan het FranschEngelsche ant- iroord, betreffende het garantie-pact, nog liet lieden of morgen aan de Duitsche re geering worden medegedeeld, daar dit locument ter fine van advies aan de ge- illieerde mogendheden, met name België n Italië is gezonden, die him opvatting 'treffende den inhoud nog niet kenbaar lebben gemaakt. Nadat de opvatting van leze regeeringen bekend zal zijn, wordt iet stuk per koerier naar Berlijn verzon- ien. Daar het advies van de genoemde re- •eringen vermoedelijk niet voor het mid- ieji der week bekend zal zijn, zal het ?vanschEngelsche antwoord derhalve liet vóór Vrijdag of Zaterdag aan Duitsch and overhandigd kunnen worden. Op ?n ochtend na de overhandigeing zal het lan worden gepubliceerd. Volkenbond. De agenda van den Volkenbondsraad. De Volkenbondsraad zal- op 2 September .s. zijn 35ste bijeenkomst te Geneve hou- len. Op de voorloopige agenda komen mder meer de volgende punten voor: al- 'reerst de Mosoel grenskwestie, voorts e economische positie van Oostenrijk, in fcrband waarmede het rapport van den ecretaris-generaal en dat van de jongst- eclen Juni door den Volkenbond aange- telde deskundige adviseurs Layton en list, betreffende de economische verhou- lingen in Oostenrijk zal worden behan- leid. Verder komt op de agenda .voor -de fi- sancieele opbouw van Hongarije en het rerk van het hulpcomité voor de Griek- che vluchtelingen. Dan wordt nog behaïi- 'ld de kwestie der minderheden in Con- tantinopel, Oost-Thracie en Litauen. foorts nog een aantal kwesties, waaronder lie der Poolsche brievenbussen in Danzig België. De schuldenregeüng. De o n derhandeling en met Amerika. Naar de „Chicago Tribune" uit New- fork verneemt, is er een wending in de Belgisch-Amerikaansche onderhandelin- [en gekomen. De Belgische gedelegeerden moeten zich n beginsel bereid hebben verklaard, om le Amerikaansche tegenvoorstellen aan te icmen. Deze voorstellen komen hierop seer, dat de Belgische schuld in twee atcgoriën zal worden verdeeld, n.l. een ledrag van 175 millioen voor schuld, loor België tijdens den oorlog gemaakt, en iraarvoor een vele geringere rente zal morden vergoed dan voor het tweede ge deelte ten lieloope van 300 millioen, welk ledrag België voor het horstel heeft ge leend. Do betalingen zullen gedurende de eer ste 10 jaar zeer gering zijn, Zoodat feite lijk een moratorium zal worden verleend. Hen neemt aan, dat nog in den loop van leze week een definitieve overeenkomst tot .stand zal komen. Uit Washington wordt intusschen aan, de ..Morning Post" gemeld, dat aan den kans. dat België voor de regeling "van zijn schuld gunstiger voorwaarden zou ver rijgen dan Engeland heeft bedongen, af 'reuk is gedaan door het bericht, dat 'rankrijk en Italië eerst willen wachten, of België wellicht gunstiger voorwaarden öl krijgen, om dan diezelfde regeling voor ticlizelf te verlangen. Ook vreest men in Ie kringen van het congres ervoor, dat in dien België gunstiger voorwaarden krijgt, tok Engeland od ?eliike behandeling zal toud ringen. üuitschland. De ontruiming. De bruggehoofden van Duisburg en Dusseldorf. De opperbevelhebber van het geallieer de bezettingsleger, generaal Guillaumat, heeft den regeeringspresident van Dus seldorf officieel medegedeeld, dat ingevol ge een besluit der Fransche en Belgische regeering de ontruiming der bruggehoof den van Duisburg en Dusseldorf binnen kort zal plaats 'hebben en op .25 Augustus te middernacht zal zijn afgeloopen, waar na de grens van het bezette gebied op deze punten weer door den Rijn zal worden ge vormd. Frankrijk. Het Socialisten-Congres. Het geva 1-Varenne. De beraadslaging over het geval Varen- ne op het Fransche socialistencongres is amusant geweest, schrijft de „Msbd.": Var enne was zelf maar niet gekomen, om zich te rechtvaardigen. Binnen zijnde besten dacht hij en hij was niet van plan zijn spiksplinler nieuwe plunje door zak jesplakkers te laten bezoedelen. Varenne onderkoning.het. congres zat er mee verlegen, vooral waar aan bei de zijden, zoowel bij de „bourgeoisie" als bij de Moscovitische proletariërs hard ge- Jachen wordt. Le ridicule tue! Maar de moeilijkheid was toch groot voor het congres. Daar zaten alle partij- baronnen vooraan en die konden achter hun welvoorziene portefeuilles het hart niet verbergen, dat naar de hoogste postjes haakt. Varenne is in eens een man ge worden. nu hij het zoo handig gelapt heeft het beste baantje ongeveer van de repu bliek in te palmen. Ja, de moeilijkheid was groot, om een zoodanige uitspraak van het congres te verkrijgen, dat de mazen van het net niet te veel werden dichtgehaald en de moge lijkheid open bleef voor anderen te gele gener tijd Varenne's voorbeeld te volgen. Met allerlei gevoelsargumenten werd Varenne's gedrag vergocilijkt, om van de woedende proletaren, die ou zoo'n congres de rol van stemmers vervullen, gedaan te krijgen, dat geen besliste uitspraak over de handelwijze zelf zou plaats hebben, v\ at het gevaar bevatte dat een heele reeks begeerlijke baantjes voor de kopstukken verloren gingen, doch dat alleen werd ge constateerd, dat door het aannemen van het onderkoningsschap Varenne zelf zich buiten de partij had geplaatst. En zulks geschiedde. Albert Thomas, Leon Blum en andere millionnairs konden weer vrijer ademen. Steun of geen steun? De commissie voor de resolutie, door het socialistisch congres benoemd, heeft gis termorgen haar vergadering gehouden en heeft getracht in zake de algemeene poli tiek der socialistische partij een formule te vinden, die zoowel voor de aanhangers der steunpolitiek, als voor de meerderheid, welke deze van de hand wijst, aanneme lijk zou zijn. Het bleek evenwel niet mogelijk de beide meeningen in een resolutie samen te vatten. Er zullen er waarschijnlijk twee zijn: de eerste van Renaudel c.s, die de participatie onder sommige omstandig heden aanvaardt, de tweedê, welke verze kerd is van de meerderheid en ondertee kend door Blum, Faure etc., die de par ticipatie door alle omstandigheden af-' wijst. Marokko. De strijd tegen de Mooren. Een open brief van Abd el Krim aan de Fransche Kamer. De ,,Rif-regeering" heeft een door Abd el Krim onderteekenden Open Brief aan de Fransche Kamer gericht, waarvan de tekst in de „Manchester Guardian" staat afgedrukt. In dezen brief wordt allereerst leedwe zen betuigd over het feit dat de Fransche regeerders en pers de bedoelingen der Rifs in discrediet brengen. Het is pijnlijk te lezen, aldus Abd el Krim, hoe sommi gen ufwer staatslieden de correspondentie en gesprekken ontkennen, die wij mot hen hebben gevoerd. Wij hebben met den heer Painlevé gecorrespondeerd en met den heer Poincaré indirect gesproken en te genover beiden aan onze vriendschappe lijke gevoelens jegens Frankrijk uiting ge geven. Wij hebben herhaaldelijk met maar schalk Lyautey gecorrespondeerd en onze afgezanten tot hem gezonden, doch het is ons aanstonds gebleken dat hij ons met geen welwillend oog beschouwde, ondanks onzen wensch om op goeden voet met do Fransche republiek te blijven. Toen wij begin verrieden jaar op de hoog te kwamen van maarschalk Lyautey's be sluit om zijn strijdmacht aan de Wergha te versterken, zonden wij een afgezant naar Fez teneinde uitleg van deze daad te vragen. Doch het zenden van de zen afgezant en al onze vredelievende me- i thoden in unze vroegere gesprekken en briefwisseling hadden geen succes. Het Fransche leger drong in de gebieden van El Jaya en Beni-Zeroeal door en vestigde er A-ersterkle posten. Nog hoopten wij op vrede toen wij dit jaar ontdekten dat maarschalk Lyautey voornemens was het Rifgebied 'binnen te dringen en dat hij er naar streefde om dit gebied bij de Fransche zone in te lijven. Tegelijkertijd hield Lyau tey niet op de stammen tegen ons op te hitsen. Abd el Krim verzekert dal hem dus geen andere keus overbleef dan de wape nen op te nemen om zijn land te verde digen. In tal* van schoone woorden be tuigt hij zijn vredelievendheid en beschul digt hij Frankrijk op macht te steunen en te vergeten dat de overwinning alleen kafi worden behaald door hen, die voor recht vaardigheid strijden. Hij verklaart geen buitenlandschen of bolsjewistischen steun te genieten, want de Koran en het bolsje wisme kunnen niet samen gaan. Zooals men ziet is het standpunt van den Rifleider onmiddellijk in strijd mot dat van Frankrijk, dat beweert dat juist de langzame „infiltratie" van Rifstammen in de Fransche zone het noodig maakte in te grijpen. Lyautey naar Vichy. Men bevestigt, dat maarschalk Pétain heden (Dinsdag) naar Marokko zal ver trekken. Maarschalk Lyautey zal van de tegen woordigheid van Pétain feebruik maken een kuur te Vichy te gaan doen. Volgens het blad l'Eclair zal maarschalk Lyautey in overleg met de Fransche re- geeriug zijn kuur te Vichy tot een zoo kort mogelijken duur beperken. De Britsche strijdkrachten. Uit Gibraltar wordt aan de Engelsche bladen geseind, dat de Britsche marine- strijdkrachten. daar tijdelijk met vier tor pedojagers van Malta versterkt zijn. Dit houdt Jdaarblijkolijk verband met de militaire gebeur f-i.issen in Marokko. Tripolis. Karavaan overvallen. Italiaanse lie officieren ernstig gekwetst. Op den karavaanweg lusschen Egypte en Gyrenaika Is een Italiaansch detache ment, dat belast was met het beteugelen van den smokkelhandel in contrabande, gestuit op een karavaan van smokkelaars. Een officier en een ambtenaar van het ministerie van Koloniën zijn ernstig ge wond. Do karavaan is vernietigd. China. Vruchtclooze onderhandelingen in Hankau De Chineezen eischen do militaire macht in de stad. Nieuwe besprekingen tusschen den Brit- sclien Consul-generaal en den Ghineeschen zaakgelastigde voor buitenlandscho zaken over de verdediging der buitenlandsche consessie (het gebied, waar de buitenlan ders wonen onder eigen bestuur) zijn ver daagd zonder dat men tot een resultaat is gekomen. De Chinees stelde voor, dat Chineesche soldaten de eenige gewapende macht zou den vormen in Hankau en dat zij in de buitenlandsche concessie zouden patrouil leeren. Dit voorstel was in het oog der vreemdelingen onaannemelijk. De Britsche consul-generaal stelde voor, dat vrijwilligers stellingen zouden inne men op de binnenste verdedigingslijn, zoo dat zij de grenswegen aan de Chineezon zouden overlaten. Do Chinees weigerde zich daarmee te vereenigen. Van het Vaticaan. Kardinaal Vannutelli. Zondag j.l. vierde de deken van het H. College, kardinaal Vannutelli, zijn 25-jarig jubileum als bisschop van Ostia en Vellelri De hooge te Rome en in de omgeving daarvan algemeen bekende en hoog vereer de kerkvorst, die in December a.s. zijn 90sten levensjaar zal voleindigen en als Aartspriester van Santa Maria Maggiore reeds tweemaal (in 1900 en 1925) de II. Poort opende, heeft zijn jubileum door een Eucharistisch congres in de oude be roemde Palestrina gevierd. BISaHEaiLABlP Koninklijke Besluiten. Notarissen. Bij Kon. besl. is bepaald, met wijziging in zooverre van het Kon. besl. van 4 Juli 1925 no. 123, dat het eervol ontslag van J J. Amontijn. uit zijne betrekking van no taris te Gouda zal ingaan met den dag, waarop zijn opvolger als notaris te Gouda zal zijn beeedigd. Kon. onderscheiding. Bij Kon. besl. van 13 Augustus 1925 is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau Jos. M. D. Blomjous, wonende te 's-Gravenhage, hoofd der firma J. A. Blorn- jous, wollenstoff en fabriek, le Tilburg. Z. K. H. de Prins. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is gisteren per auto teruggekeerd van zijn verblijf in Mecklenburg. De concurrentie van motorbussen. Op li effing van de Tocaalspoor Alkmaa rB roek op Langen dijk. Naar do „Tel." verneemt, zal in 1926, wanneer het garantiecontract met de be trokken gemeentebesturen afloopt, de locaal spoorlijn tusschen Alkmaar cn Broek op Langendijk opgeheven worden. De diensten zijn nu reeds belangrijk inge krompen als gevolg van de zware concur rentie in. bet personenvervoer, door de motorbussen toweeggebrach t. De ex-kroonprins als forens. Hot gemeentóbestuur van Wieringen heeft v.an de beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij do aanslagen van den ex- Kroonprins als woontorens te Wieringen zijn v.-rnieligd, voorziening gevraagd' hij de Kroon. Commissie van Beroep P. T. T. Tot voorzitter van de Permanente Com missie van Beroep voor post- en telegraaf personeel is benoemd do lieer W. H. F. Vogel, hoofdcommies der. posterijen te Am sterdam. en tot onder-voorzitter do heer J. Hogerzcil, directeur van bel telegraafkan toor te 's-Gravenhage. Weduwen-en Weezenrente. Op 1 Juli werden 4985 weduwenren'm en 6877 weezenrenten krachtens de Invali diteitswet genoten; op genoemden datum verkeerden krachtens artikel 373 dier wet 44 925 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts g'-nolon 9578 personen een invali diteit.s rente. als bedoeld in artikel 71 dier wét. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Onderdon.»-.wet 1919, waren op' voren genoemden dafum 93.721 perso nen in bet genot van eon als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Reclame op poststempels. Het gemeentebestuur van Hattem heeft met het hoofdbestuur der posterijen een overeenkomst aangegaan, dat op allo post stukken. in 1926 uit Hattem le verzenden, zal komen te slaan. Bouwt te Haücra, Be zoekt mooi Hattem. Hattem, paarl der Ve- luwe. Ned. Roomsche Reisvcreeniqing. Bovengenoemde vereeniging organiseert ter gelegenheid van de Canisiusfeesten le Nijmegen een reis van 5 dagen ter hij wo ning van alle plechtigheden van het Ca- nisiusspel, bezoek aan de TT. Landstichting, lichts'net, openlucht en slotvergadering, van Zondag 0 tot en me' Donderdag 10 September. Programma's na 19 Augus tus op aanvraag gratis verkrijgbaar aan het Al'/om een Correspondentie-adres Mol- steeg 4 Amsterdam. STADSNIEUWS EERSTE PLECHTIGE H. MIS PAT ER BARTHOLOMEUS CATIN. Veerlien dagen geleden deed in de St. Petruskcrk de Weleerw. pater Gregorius Jongmans zijn eerste plechtige H. Mis. Heden droeg zijn ordebroeder, de Wel eerw. pater Bartholomaeus Gatin O. Carm. zijn Eerste Plechtige H. Mis op in de Har- tebrugskerk. De kerk was met groen en bloemen en kleurige vaandels versierd als op een hoogfeest en to 9.30 uur, toen de H. Mis begon waren zeer vele geloovigen aanwezig. Vóór den aanvang van de H. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Fransche antwoord-nota wordt nog niet overhandigd. Ouisburg en Dusseldorf zullen vóór 25 Augustus ontruimd worden. Een open brief van Abd-el-Krim aan da Fransche Kamer. BINNENLAND. Benoemingen in het bisdom Haarlem ea priesterjubilea. (Eerste en tweede blad). Herdenking van het 25-jarig bestaan van het R.-K. Werkliedenverbond in Lim burg. H.M. de Koningin brengt een bezoek aan de geteisterde streken te Zeeland en Langenhoom. LEIDEN. Eerste plechtige H. Mis van pater B. Catin. Het ccmité tot steunverlecning aan de geteisterde landstreken gevormd. Onze Geïllustreerde Pagina Onze foto-pagina van heden bevat o.m.: Kiekjes van het priesterfeest van pastoor Scliravemade te Voorhout De wereld kampioenschappen wielrennen Lucht- helden. (Tot onzen spijt zijn de photo's, geno men van andere priesterfeesten, met name van die te Zocterwoude, niet scherp ge noeg gebleken om te worden afgedrukt). Mis werd een meerstemmig Veni Creator gezongen, De pas gewijde priester werd geassisteerd door derf zeereerw. pator .1 H Crorabag, pastoor der parochie, als pres byter assist ens; den weleerw. pater A J. v. Lubeck als dirffcen; den weleerw. pater Lucas van diet Missiehuis van Steil nis subdiaken en den weleerw. pater P C. Frigge als ceremoniarius. Het zangkoor voerde op uitnemende wijze <le Gregómarische gezangen en do meerstemmige Mis'sa in honorem Sanoli Alphonsi van Hubert Guypers uit. Na liet Evangelie beklom do hoog'-'-rw. lieer A. G. J. Schraag, doken van Schie dam en oom van den jongen priester, don kansel lot het houden van de feestrede. I)e eerw. redenaar had tol tekst geko zen: „Gelijk do Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Jk u". (Joannes XX:21>. Uitgaande van de uitverkiezing van Aaron lot hoogepriester van liet .Joodsrlie volk, schetste spr. digns heerlijkheid, welke bleek uit de wondorteekenen, welke God toen wroehte. Grooter is evenwel de waar digheid van den priester in liet Nhuwo Verhond, verhevener is zijn zending en uil- gebreider zijn macht. Want de priller is een „Alter Chrislus", een andere Christus, naar de woorden van Jezus: Gelijk do Vader Afij gezonden beeft, zóó zend Jk u. Naar aanleiding daarvan wil spr de blijdschap en dankbaarheid van den fees teling om zijn uitverkiezing vertolken, door te spreken over de waardigheid van het priesterschap. Het priesterschap is goddelijk in zijn oorsprong, want het is door God zelf in gesteld. „Niet gij hebt Mij uitverkoren", zegl Christus, „maar Ik heb u gekozen". De Apostel Paulus zegt: „Niemand neme 'voor zich die oer, dan degene die door Gorl geroepen is gelijk Aiiron". En elders spoort Christus weer do mensclien aan: „Bidt, opdat God arbeiders zeilde in zijn wijngaard". Ook do wijze, waarop de zmdiu. van den priester geschiedt, is goddelijk. Bij het begin van Christus' openbaar leven daalde de H. Geest op Ilein neder, toen Ifij gedoopt werd in den Jordaan. Zoo ook werden de door Christus gezonden Apos telen op het eerste Pinksterfeest vervuld van den H. Geest, toen zij in het openhaar gingen optreden. Terecht zegt dan ook do H. Ghrysosthomus: „Ofschoon bot pries terschap hier op aarde wordt uitgeoefend, moet het (och onder do heinelsehe zaken gerekend worden". Doch al is het priesterschap goddelijk in zijn oorsprong en goddelijk door de wij ze waarop die zending geschiedt, de dra ger van het priesterschap is niet godde lijk, doch slechts een zwakke mensch. Evenwel niet op de ménschelijke zwakhe den moet hier gelet worden, doch op do verhevenheid van het ambt. Immers het is Christus die hem zendt. „Mij is alle macht gegeven in den hemel en op aarde. Gaat en onderwijst alle volkeren en leert hun onderhouden alles wat fk u bevolen heb". Christus zendt den priester als Zijn plaatsvervanger: de priester behoort dus hetzelfde te doen als Christus, die al wel doende rond ging en het woord der waar heid verkondigde aan allen. In welken werkkring de Overheid dezen jonen pries Ier ook plaatsen zal, steeds zal zijn voor naamste taak zijn. getuigenis te geven van den levenden God in den Hemel Al n 1-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1