lüe Jaargang. MAANDAG 17 AUGUSTUS 192S No, 5023 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Pij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal. Franco per post 8 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaMng van 50 ct. per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ïondagsblad 9 st. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zen- en Feestdagen i Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II- Pit nummer beataat uit tere* blade Inzameling Stormramp 1925 Vorige opgave f 162.85 N N. 2.50 N. N. 2.50 Ter eero van SI. AntQiüus 3. 'A., Langer aar 20. N.N., Katwijk 3.50 „Van allemaal wat" 11.25 yan F». K. Gom. Zangver. „Kunst en Vriendschap" Hazev v.oude (Groenendijk) 2.50 N. N. 2 Pandoorclub Het Kwartet 2. Spaarclub 1—1 L B. 5.— Ter ecre van de H. Th cros ia van kleine Bertie 2.50 St. Jeroen-geslic-ht, Noordv/ijk 50. L B Z. 5— N. N. 2.50 Totaal f 277.60 Bij de leden van het R. K. Huisvestings comité werden de volgende giften ontvan gen: Van zus en broer f 25. Ter eere van de geloovige zielen 5. N. N. f 5.— H. IQ Ter eero van de H. Thèresia 10. N. yf. 1 Van vader en moeder 10.— te beschermen, te bevorderen en groot te maken. Als dan al de sportliefhebbers ook eens hun belangstelling gunnen aan bet Room- scke spel, en hun geld niet brengen bij de neutralen, zullen we dit jaar zeker vooruitgang maken. U hoort nog wel meer van mij. Kapelaan GROOT, Sport-Adviseur BUSTEaSLfiüö Totaal f 60.— Een alarmkreet van het Doorluchtig Episcopaat. Niet 'minder dan zoo betitol ik het schrijven der Nederlandsche Bisschoppen, waarbij zij de zielzorgers, hun priesters, op het hart binden toch te waken met alle kracht, die in hen is tegen het bederf onder de jeugd door de sport. Zij eischen met klem en nadruk, dat geen enkele jongen of meisje zich mag aansluiten bij niet-katholieko sportver- eenigingen; zij sporen vooral aan te letton op het lidmaatschap van neutrale voet balclubs. Zij vermanen de Directeuren van Jeugd organisaties om Roomscho sportvereni gingen te bevorderen; zij gebieden den adviseurs der sport geen enkelen wed strijd tegen niet-katkolieke clubs toe te laten. Zullen nu eens eindelijk de oogen open gaan, nu alle bisschoppen er op wijzen, dat het een groot getal is, dat van de jeugd verloren gaat voor het geloof? Al zoo lang en al zoo veel is er op ge hamerd, dat de jeugd Roomsch moet ge organiseerd zijn, ook om te spelen. Het heeft "niet voldoende gebaat in Leiden. Zou men mij misschien willen wijs ma ken, dat er in Leiden maar 40 Roomsche jongens zijn, die voetballen. Wie dè,t ge looft, is dwaas. Ik heb zelfs wel adressen van patronaatsjongens, die spelen in een neutrale club; van jongens uit goede Roomsche huishoudens, en die toch niet hij de R.-K. Voetbalverenigingen zijn aangesloten. Hoe lang moet dat nog duren? Is het soms m ij n belang, dat de jongens Roomsch georganiseerd worden, of hebben de ouders er belang bij, dat hun kind zijn geloof bewaart? «O, we weten het allen, en we stemmen het allemaal toe: het is zoo moeilijk, zoo uiterst moeilijk voor de jeugd, voor jongens en meisjes, om deugd zaam te blijven. In zooveel gevallen moe ten ze omgaan met andere meisjes en jougeu3, die inderdaad niet deugen. Maar is het dan geen afschuwelijk waagstuk, toe te laten, dat ze in die gevaren vrij willig zich begeven, enkel om zich te ontspannen. Zegt toch niet: „Mijn kind zal geen kwaad doen", want het is het grootste zelfbedrog waaraan ouders zich kunnen 1 Schuldig maken. De omgang met andersdenkenden blijft een gevaar, juist omdat ze anders denken dan wij, en niet zonde noemen, vrat in ons oog wel zonde is. Het is wel degelijk een zedelijke plicht der ouders te zorgen, dat hun kinderen niet in gevaren vrijwillig zich begeven. De Roomsche Voetbal-Organisatie is er, ook in Leiden; ze beeft een zeer geschikt terrein onder Oegstgeest, te bereiken met de Haagsche tram; er is dus geen reden om niet-roomscb georganiseerd te zijn. Tot op heden is nog niet de noodzake lijkheid gebleken, over te gaan tot het oprichten van een andere voetbalclub naast „L'eiden", maar het zou kunnen we zen. dat er ernstige argumenten van be lang bestaan, het wel te doen. Ook daar in kan voorzien worden, zoo dat werkelijk H""I kelijk mocht blijken.... Ik hoop. dat ouders, en allen wien het Bangaat nog eens eniMig zullen mede- :k. o de Room- h :-sport-orgnaisatie De Veiligheidskwestie. Hel Veiliglieidspact. Een k w c s t i e van langen duur. In goed ingelichte kringen te Londen is men van meening, dat de verdc-ro onder handelingen over hel Veiligheidspact van langen duur zullen zijn. Briand heeft ver klaard dat hij het niet gewenscht acht spoedig een conferentie te houden en hij heeft zelfs (e verslaan gegeven dat hij in het- geheel niets van een dergelijke confe rentie verwacht. Aan den anderen kant wenscht Duitsch- land dat deze conferentie zoo spoedig mo gelijk zal worden gehouden en men begint zich te Berlijn thans over bet lot van hel Pact ongerust te maken. Verscheidene Duitsche politici zijn van meening dat een pact, zooals het in groote lijnen te Londen is ontworpen, van eenzijdige beteekenis zou zijn. Indien Engeland onder geen en kele omstandigheid van een automatisch inwerkingtreden van zijn verplichtingen wil hooren, doch de beslissing of een ca sus foederis aanwezig is in ieder geval wil overlaten aan zijn parlement of aan den Volkenbond, z?il het wel nooit zoover komen dat Engeland ooit voor Duitschland de wapens opneemt, terwijl hef Frankrijk reeds zoo moeilijk zal rallen zijn bondge noot daartoe te bewegen. De indruk in Polen. De Polen zijn in het geheel niet tevreden met het verloop der Londenscho onder handelingen en hoe meer details daarover in Warschau inkomen, hoe pessimistischer de stemming wordt. Men spreekt van een capitulatie van Briand die de garantie voor de. Duitsch- Poolsche grenzen opgeheven wil hebben. Men spreekt oveneens van een nederlaag der Poolsche diplomatie en hecht niet veel hoop meer aan de besprekingen, die graaf Skrzynsky to Parijs met Briand heeft ge voerd. De pers trekt in twijfel, of Frank rijk het recht zal behouden Polen in even- tueeie noodgevallen ter hulp te snellen, zonder daartoe eerst aan den volkenbond verjof te hebben gevraagd. Even gering is de kans geworden om naast Duitschland een permanenten zetel in den volkenbouds- raad te bekomen. Men troost zich nu maar met de hoop, dat, wanneer het er op aan komt, een sterk Frankrijk zich niet door verdragen en pacten van liet doorvoeren zijner plannen af zal laten houden. Het Protocol van Genève. Voorgoed van de baan. Nadat thans ook Britseh-Indië het Pro tocol van Genève heeft verworpen, blijkt dat alle doelen van het Britsehe Rijk dit Protocol niet wenschen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" concludeert hieruit, dat de vooruitzichten op een nieuwe behandeling van het Pro tocol in do a.s. Vergadering van den Vol kenbond niet waarschijnlijk is, temeer daar ook Italië en Japan hun handteeke- ning en ratificatie hebben geweigerd, zoo dat het vereischte quorum der groote mo gendheden niet werd bereikt. Daarom kan krachtens de bepaling van het Protocol zelf geen verderen voortgang worden ge maakt. Waarschijnlijk zal de Britsclie de legatie in Genéve dit aanstonds in de Ver gadering mededeelen. Duitschland. Duitschland en de Volkenbond. Voorwaardelijke" toelating? Naar gemeld wordt, zullen de geallieer den in hun nota aandringen op Duitsch- lands onvoorwaardelijke toetreding tot den Volkenbond. De „Petit Parisien" voegt daaraan nog toe, dat, tenzij Duitschland vóór of tijdens de Volkenbondsvorgadermg van September toelating vraagt, do beslis sing tot een volgend jaar zal moeten wachten en dientengevolge ook de tot standkoming van het pact. De Engelsclie regeering aldus het Parijsche blad zon deze vertraging zeer betreuren en zal ddarom voorstellen Duitschlands toetreding, mits zij dadelijk wordt aangevraagd en door do Vblken- bondsvergadering in beginsel wordt inge- Avilligd, in werking te laten treden op den dag, dat het Rijk zijn ontwapeningsver- plichlingen ten volle is nagekomen. Op dien dag zouden dan ook het veiligheids- verdrag en de arbitrage-axwexen automa tisch in werking tred -n. Frankrijk. Het congres der Fransche socialisten. Varenne uit do partij gozot. Het nationaal congres van do socialis tische partij is Zaterdag te Parijs geopend en zal waarschijnlijk tot Dinsdagavond on onderbroken voortduren, Zaterdag is het geval-Varenne bespro ken. Zooals men weet, heeft de socialist Varenne de functie van gouverneur van Indo-Ghina aanvaard, zonder de partij te raadplegen. Het congres der geunifieèrde socialistische partij lieeft een motie aan genomen, waarin acte wordt genomen van het gevolg, dat Varenne, het socialistisch Kamerlid, heeft gegeven aan het besluit der federatie Puy de Dome, welke hem verzocht te kiezen tusschen zijn hoedanig heid van lid der partij en de functie van gouverneur van Indo-China. en wordt vastgesteld, dat Varenne zich aldus buiten de partij heeft gesteld. De Fransch-Russtsche betrekkingen. Uitlevering dor Wrangelvloot? - Het schijnt dat de regeering van Sov- jet-Rusland - eisclit, dat do Fransche re geering aan de Russische marine do Wrangelvloot uitlevert, die in de baai van Bizerlo ligt, alvorens de finaneieele be sprekingen met Frankrijk een aanvang kunnen nemen. De Fransclie regeoring zou, daar het hier gaat orn een zeer moeilijke kwestie van internationaal recht, in principe be sloten hebben de Sovjelregeering voldoe ning te geven. Onmiddellijk daarna zal de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken van Krass in het ontwerp ontvan gen, waarvan dezo reeds sprak, in zake do schulden van het vroegere Rusland aan Frankrijk, welk ontwerp daarna het on derwerp van" officieele diplomnDr-Ve on- fi. ngen zal uitmaken. Oostenrijk. Het a.s. Zionisten<mngres te Weenen Anti-Semietische relletjes In verband met het aanstaande Zio nistencongres hebben te Weenen anti-se- mietische relletjes plaats gehad. De po litie moest met do blanke sabel lusschen- beide komen en verscheidene personen zijn gearresteerd. Polen. De optantenquaestie Minder scherp optreden tegenóver de ballingen Volgens uit Posen ontvangen berichten hebben de woywoden van Posen en Pom- merellen instructie ontvangen om ten aan zien van de op 5 Augustus wederom uit gevaardigde bevelen tot uitzetting van Duitsche optanten voorloopig geen dwang- mani regalen te gebruiken. Syrië. De opstand der Drusen Bedreiging van Dam use us In een telegram uit Jeruzalem aan de „Times" wordt over den opstand der Dru sen nog meegedeeld, dat, naar uit ver trouwbare brond to Damascus verluidt, de Drusen over ruim 20.000 man beschik ken én door verschillende stammen nog versterkt zijn. In Damascus zelf is men zeer bevreesd voor bet uitbreken van onlusten. In hot geheim worden proclamaties verspreid, waarin tot opstand wordt aangespoord. De regeering hoeft maatregelen getroffen om eventueele onlusten, die Vrijdag na bet gebed in de Moskee worden verwacht, tc onderdrukken. De vrode hersteld? De „Daily Mail'5 meldt uit Jeruzalem, dat tusschen de Franschen en de Drusen do vrede hersteld zou zijn. Do robellen zouden een groote boete betalen, terwijl de Fransehen zouden hebben toegestemd in amnestie op groote schaal voor <1.- aan stichters der onlusten. Marokko. Ds eischen van Abd-el-Krim Verklaringen van Pain levé Alvorens voor een driedaagschweek-end uit Parijs te vertrekken, heeft Painlevé de volgende mededceling gedaan aan de pers in zake de besprekingen nopens Ma rokko. Daar afgezanten van Abd-el-Krim be vestigd bobben, dat bij verlangend is een einde te maken aan liet bloedvergieten, zijn de Fransche en Spaansche regeerin gen het eens geworden over de voorwaar den yan een rechtvaardigen en duurza- men vrede in Marokko. Hoewei hij hot tot dusver raadzaam heeft geacht, niet door daartoe gemachtigde afgezanten kennis te nemen van deze voorwaarden, moet Abd- el-Krim or toch wel van op de hoogto zijn. Hij weet, dat, overeenkomstig den wensch van de Fransche volksvertegenwoordiging, de voornaamste b-maling van deze voor DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowono advertonllën 30 cent per regel» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het t 2 duobelo van het tarief berekond. a Kleine advertenBIën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen werden aangeboden of gevraagd, hnnr cn ver huur, koop en verkoop 10.50. waarden den Rif- en Djebala-stammen oen administratieve, economische en politieke autonomie garandeert in het kader der be staande verdragen, d.w.z. mits zij de sou- vereiniteit van den sultan en het gezag van het Kalifaat erkennen. Tot dusver hebben de afgezanten, die zonder wèl-omschroveti machtiging van Abd-el-Krim kwamen en beweerden, uit zijn naam te spreken en zijn denkbeelden to kennen, zich dan weer eens tot Fran sche functionarissen, dan weer tot Primo de Rivera gewend. Dezo afgezanten waren het er allen over eens, dat Abd-el-Krim, alvorens bereid te zijn tot onderhandelen, do erkenning eisclit van de volkomen on afhankelijkheid van het Rif. Deze voor waarde is evenwel in strijd met de ver dragen en internationale verplichtingen, waaraan Frankrijk en Spanje zich met het oog op de andere mogendheden niet kunnen onttrekken en door aanneming van (lczo voorwaarde zou trouwens on- midellijk en op gevaarlijke wijze do ge- heelo Marokkaanscho kwestie weer wor den aangesneden. Pótain weer naar Marokko Maarschalk Pótain zal 20 dezer naar Marokko terugkoeren om de opperlelding der operaties or> zich lo nemen. De correspondent van hot „Petit Jour nal" te Fez meent to weten, dat Lvautey inderdaad voor eenige weken naar Frank rijk zal komen om een kuur te onder gaan. Hot Spaanscho offensief Gemeld wordt, (lat het Spaansche of fensief togen Alhucemas definitief be paald is op 24- Augustus. Er zijn 40.000 man versterking gekomen. Uil Tunis wordt gemeld, dat de Riffijnen bij de bocht van Alhucemas, waar tot voor korten tijd Abd-el-Krim zijn hoofdkwar tier had, kanonnen, die zij op do Fran schen en Spanjaarden hebben veroverd, opstellen, loopgraven opwerpen en verdere versterkingen bouwen, zoodat de Span jaarden, indien zij hipr een landing willen uitvoeren, op groote moeilijkheden zullen stuiten. Buiten!. Berichten UIT HET LAND DER SPOORWEG ONGELUKKEN. Het ongeluk bij Amiens. Veertien dooden. De nadere berichten over hgt spoorweg ongeluk to Amiens bevestigen de eerste berichten ten volle. Tot nu toe -zijn er 14 dooden, terwijl het aantal zeer zwaar ge wonden 71 bedraagt. De plaats van het onheil biedt een ver schrikkelijk beeld, daar de trein bijna uit sluitend vacantioreizigers vervoerde, die allen lichte zomerkloeren droegen, waarop het bloed nog duidelijker dan anders zicht baar is! De machinist cn de stoker zijn krankzinnig geworden en onder het spoorwegpersoneel was de opwinding zoo groot, dat van een nauwkeurig onderzoek naar do oorzaak van de ramp aanvankelijk geen sprake kon zijn. Spoorwegongeluk bij St. Denis. Vier dooden. Do expressetrein Kculen-Brussel-Parijs is Vrijdagavond nabij het station St. Denis op een passagierstrein uit Rijssel geloopen. De schok was zeer hevig. Twee wagons werden in elkaar gereden. Er zijn vier dooden en 61 gewonden. Do D-trein Amsterdam-Parijs, dio Vrij dagavond om 11 uur in de buurt van het station Lendit op een van Rijssel komenden trein geloopen is, wilde zich juist in bewe ging zetten, nadat liet sein voor vertrek vrij was gekomen. De bagagewagen en de laatste vier reizigersrijtuigtiïi van den per sonentrein werden vernield. Onder de slachtoffers bevonden zich ook personen, die zich naar Amiens hadden bo- geven om daar hun bij het spoorwegonge luk to Amiens omgekomen bloedverwanten te klentificeeren. Voor zoover kan worden nagegaan, heb ben de reizigers van den Amsterdamsclien trein geen letsel bekomen. Een wisselwachter heeft weten te voor- komeh, dat de ramp een niet veel grooteren omvang heeft aangenomen. Een andereN trein toch volgde met slechts enkele minu ten op don sneltrein uit Amsterdam, welke dien uit Rijssel achterop reed. Met grooto koelbloedigheid wist do wissel wachter dien trein op vrij spoor to brengen, terwijl hij daarna de signalen op onveilig zotte. Had de wisselwachter dat niet gedaan, dan was do ramp nog grooter geweest. Sneltrein bij Parijs ontspoord. Tengevolge van een verkeerden wissel- stand is de sneltrein Dieppe-Parijs in het station Pontoise ontspoord. Zes reizigers werden licht gewond. Nog een ontsporing! T5 .1 l».i I -I I- r, BUITENLAND Polen is ontstemd over het verloop der besprekingen over het Veiligheidspact He! Congres der Fransche socialisten heeft Varenne buiten dc partij gezet. Koning Feisal van Mesopotamiö Is In Europa gearriveerd. (Telegrammen) Weer eenige spoorwegongelukken In Frankrijk. (Buitenlandsoho Berichten). BINNENLAND. Giften van H. M. de Koningin en he! Amerikaansche Roodo Kruis voor de ge teisterde gebieden. (Tweedo blad). Een nieuw bankbiljet van tien gulden, (Tweede blad). Einde van het conflict In de bouwvak' ken te 's-Gravenhage. (Tweedo blad). De wereldkampioenschappen wiclrijden, (Sport). OMGEVING. Verschillende priesterjubilea.(Tweede blad). ken, heeft Vrijdag nog een derde spoor wegongeluk plaats gehad. Do trein uit Bar-sur-Aubo naar Parijs is Vrijdagavond to vijf uur op den wissel gederailleerd. Er vielen ditmaal geen persoonlijke ongeval len to betreuren; er ontstond alleen rnato* rieelo schade. Dit beteekenf dus, dat in 24 uur drie spoorwegongevallen hebben plaats gehad. In do laatste 18 dagen, haddon in Frank rijk 12 spoorwegongelukken plaats, waar van vele met ernstige gevolgen. Spoorwegongeluk in Oostenrijk. Dertig gewonden. Uit Weenon wordt aan het „Acht Ulir Abendblatt" gemeld, dat Vrijdagnacht tus schen Mürzauschlag halverwege Weenen co Gratz een D-trein op een goederentrein liep. Dertig personen werden daarbij ge wond. Do machinist van don D-trein was door bot onveilig-signaal heengereden. Een Fransche kolenboot vergaan. Elf vermisten. Een Fransche kolenboot, van Cardiff komende, is bij Ouessant gezonken. Er worden 11 personen vermist. Typhus-epidemie in Duitschland. 300 govallen to An klam. De in de eerste dagen van Jiili te An- klam uitgebroken typhus-epidemie heeft een onrustwekkende uitbreiding genomen. Het aantal typhusgevallen bedraagt op een bevolking van veertien duizend zielen circa driehonderd. Tot heden zijn dertig personen overleden. Het aantal nieuwe gevallen ngemt thans niet af. Of de epide mie haar hoogtepunt voorbij is, is echter do vraag, daar de medici er nog niet in geslaagd zijn don besmettingshaard te ont dokken. Ook to Hanau zijn weer vijf nieuwe'ge vallen van typhus geconstateerd, waar door het totaio aantal tot 75 gestegen ia, waarvan zes met doodelijlcen aflqop. Van een aantal patiënten is de toestand zeer ernstig. Het nocdwccr boven Duitschland. Het noodweer, dat den laatsten tijd bij Passau heeft gewoed, hoeft groote ver woestingen aangericht. In verscheidene dorpen .is door den storm, die veol .van een cycloon weghad, belangrijke schade aan de huizen toegebracht. Do electrischc ge leidingen en de telefoonlijnen zijn groo. tendeels vernield. Van het magazijn der Deggeudorfer Industrie und Eisenbauge- solschaft werd het dak door den storm gis heel afgeslagen. Ook in het Beicrsche woud zijn belang rijke verwoestingen aangericht. Aanzien lijke schade werd ook toegebracht aan do fabrieken van de aan den staat toehetmo- ronde „Huöttenwerke" te Bodenmais. Do bliksem is op verschillende plaatsen in geslagen, waardóór in talrijke hofsteden brand ontstond. Zoer grooto schade is door do over.stroc mingen, veroorzaakt door den buitongo- woneu regenval, te Zwiesel aangericht. Tragisch. Ten gevolge van de groote hitte werd do arbeidersvrouw Margaretho Brunncr to Alsbaeh, op het land door een zonnesteek getroffen, ten gevolge waarvan zij spoedig overleed. Hierdoor geraakte haar man in een dusdanige opwinding, dat hij zieli in den afgeloopon nacht met zijn drie kinde ren, van 9 lot 12 jaar, door middel vau gas om het leven trachtte te brengen. De geneesheer, die 's morgens do lijk-' schouwing van de vrouw wilde verrichten vond de deur gesloten. Nadat deze i.pon- gebroken kas, vond men den man op den grond liggen en de kinderen op de snfa zitten. Allen waren bewusteloos. If - wel men tersto "1 alles in het werk .ro d Je. mi - i weder m» tc wekk u.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1