regenmantels] a. waals, j De Orkaan in het Oosten des Lands Stormschatie-mzekBring -VlMCt KONINKLIJKE DEELNEMING. EEN NATIONAAL COMiTd TOT STEUN- VERLEENING. NADERE BIJZONDERHEDEN KONINKLIJKE BELANGSTELLING. De Koningin bezoekt de gewenden In de ziekenhuizen te Deventer. Gistermiddag bracht H.M. de Koningin een bezoek aan de slachtoffers van do ramp te Borculo, die in de beide zieken huizen te Deventer worden verpleegd. Prinses Juliana was niet meegekomen. In het gevolg van H. M. waren baron iVan Geen en de commissaris dor Koningin in Gelderland baron Van Heemstra. In bet ziekenhuis aan den Singel werd II. M. ontvangen door den directeur, die haar naar de patiënten, twee vrouwen en een man, geleidde. De beide vrouwen worden Verpleegd wegens een beenfractuur, de man wegens een gebroken arm. ELM. stelde zich op de hoogte van de omstandigheden, waaronder de patiënten hun verwondingen kregen en van hun fa milieomstandigheden. Zij scheidde van de gewonden met een handdruk. Daarna begaf H. M. zich naar do Bor- Oulosche patiënten in het St. Josephge- sticht. Hier worden verpleegd een 19- jarig meisje, dat te Borculo gelogeerd •was en door het neervallend gesteente werd gewond en een 9-jarig knaapje. H.M •prak beiden hartelijk toe. <Het meisje bleek zeer dankbaar voor de koninklijke 'deelneming, doch het jongetje besefte plot, dat de Koningin aan zijn bedje stond Zijn bleeke hoofdje zakte dadelijk weer in de kussens. Nog een oogenhlik verwijlde H.M. bij de Zusters die in den tuin van het gesticht stonden opgesteld en wenschle haar het beste met do beide patiënten. In de hal van het St. Josephgestieht verwelkomde de loco-burgemeester, de heer Joh. Krooshof H.M. namens de ge meente en vertelde haar van de hulp, die Deventer reeds aan Borculo heeft verleend en nog hoopt te verleenen. Nadat do Ko ningin in de open auto was gestapt, nam zij afscheid van baron Van Heemstra, wien zij verzocht haar nog verdere mede- 'deelingen over het geteisterde Borculo en iijn bevolking te zenden. EEN NATIONAAL STEUNCOMITé. Door bemiddeling van den Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw is^ opgericht een Nationaal Steun-Comilé tot leniging van den nood in de geteisterde •treken. Leden van het Comité zijn de hoe ren: dr. G. J. van Aalst, president-direc- 'teur van de Nederl. Handels-Maatschap- Ïij to Amsterdam; S. van den Bergh Jr., ld vnn de Eerste Kamer, te Wassenaar: Jhr. S. van Citters, oud-Commissaris der Koningin in Gelderland, te Brommen; mr. D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage; mr. Ahr. van der Hoeven, lid van de Eerste Kamer, te Rot terdam: dr. N. M. Josephus Jitta, vice- voorzitter van het Oranje Kruis, te 's-Gra venhage; Jhr. H. Loudon te Wassenaar: mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden vnn Snndenhurg, oud-Commissaris der Ko ningin te Utrecht, te 's-Gravenhage; mr. W. A. Wees te Rotterdam: mgr. dr. W. Jï- Nolens, Minister van Staat, lid der Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; F. J. M van Ogtrop, te Amsterdam: Jhr. J. H Roëll, vice-voorzitter van het Nederland- §che Roode Kruis, te 's-Gravenhage: F. M Wibaut, wethouder te Amsterdam. Nog zal een eere-comité worden gevormd waarvan de samenstelling nader zal wor- Iflen gemeld. STEUN VAN RIJKSWEGE OVERWOGEN. Naar de Haagsche redacteur van de v,Msbd." verneemt wordt overwogen om van rijkswege steun te verleenen. Daar de Minister van Financiën zich buitenslands bevindt kon hieromtrent evenwel nog geen beslissing worden genomen. Nog meer bijzonderheden. Uit den overvloedigen stroom van be tichten, die nog steeds nit de geteisterde gebieden binnenkomen, vermelden we nog 'ae volgende: Te He urnen en Malden. De Prov. Geld. meldt: Van de, dorpen in de omgeving van Nijmegen zijn Heumen en Malden wel het ïwnarst getroffen. Wel is alles, pok bij dit gebeuren, betrekkelijk en heeft je cycloon in Malden lang niet zulk een vernielende Werking gehad als in Zeeland en Borculo, maar niettemin moet ook ten aanzien van Malden worden gezegd, dat de betrokke nen daar door een ramp getroffen zijn. Omstreeks half zeven uur gisteravond, ïoen het onweder hevig woedde en de blik semschichten niet van de lucht waren, Werden de ingezetenen van Heumen plot seling door den cycloon overvallen. In het dorp Heumen werden boomen •Ontworteld, telefoonpalen gebroken en de jannen van vele daken der woningen ge acht. Een huis, bewoond door een belas- $ngcommies, kon den ontzettenden druk ?an den wervelstorm niet weerstaan en ytortte in. Hetzelfde geschiedde in het z.g 5ossenend, waar een nog nieuw huis on- de kracht van den wind bezweek. Dit was het werk van enkele .seconden. De wervelstorm vloog voort, passeerde ■angs den sluis voor het In aanbouw zijn- Je Maas-Waalkanaal den nieuwen weg en *^ond aan het einde daarvan, nabij den JUjkeweg Mook-Malden, nieuwen tegen stand in de daar gedeeltelijk nog te velde Staande schoven graan, die mot één slag 2oot elkaar werden geworpen Hooimijten werden als een veertje opgetild, omver en Sit elkander geworpen, waarna de wind Ie voorraden hooi over de erven ver spreidde. - Van de nieuwe boerderij van G. Broek- Jnnn weTd de achtergevel door den wer velstorm geraakt. Dit gedeelte van het &uis stortte in. De aan den Gemeenteweg Jtaande nieuwe woning van H. Geurts OVER DE VERWOESTINGEN, kreeg de cycloon tegen het dak. Dit werd van alle pannen beroofd, zoodat er alleen 'n ruitwerk van latten overbleef. De schuin hier tegenover liggende kleine boerenhof stede van P. Robben werd geheel verwoest en iets verderop de hofstede van Roelofs gedeeltelijk beschadigd. Ernstige storm schade bekwam daarna het „Groot Jacht huis" van Hendriks en het zwaarst werd getroffen het vlak daarachter gelegen Klein Jachthuis", de boerenhofstede van Jacobus Broekman, een man van 99 jaar, die niet gedacht zal hebben dit nog voor zijn honderdsten geboortedag (in Maart a.s.) te moeten beleven. Deze zeer oude woning werd zoodanig vernield, dat van herstel wel geen sprake zal zijn. De 99- jarige Broekman lag in de voor-zijkamer te bed toen de cycloon zijn huis trof; zijn zoon, die in de 60 jaren oud is, zat bij hem Op het oorverdoovend geraas vloog deze in de groote kamer en toen hij bij zijn va der terugkwam zag hij, dat de zijmuur on der den druk van het ingestorte dak be zweken was en een kast had omverge worpen; deze hing schuin over het bed met den ouden man. Dank zij de stevige eiken binten, waarop de zoldering rustte, is 't huis niet geheel ingestort en daaraan hebben do bewoners het leven te danken gehad. Het achterhuis werd geheel ver nield en biedt met den oogst, die in de hofstede was opgeslagen, een beeld van groote verwoesting. Iets verder, tusschen den Rijksweg en den Gemeenteweg, is de hofstede van de wed. Haeskens zwaar beschadigd. De cycloon is vervolgens den Rijksweg overgestoken en achter het nieuwe café van Van Kempen de Hei ingegaan, waar aan den rechterkant de kleine woning van de wed Gommers totaal is ingestort, ter wijl van een in de nabijheid staand nieuw huisje van Jansen het achtergebouw vfërd uiteengerukt. Wonder boven wonder zijn bij deze ramp geen persoonlijke ongelukken ge beurd. In het „Klein Jachthuis" werd een paard gedood. De schade aan huizen, in boedels en verloren gegane oogst is echter zeer groot. Uiteraard was geen der getrof fenen tegen stormschade verzekerd. De publieke weldadigheid zal hier de helpen de hand moeten reiken om weder eeniger- mate te herstellen wat de ontembare na tuurkracht in één minuut verwoest heeft. Uit andere plaatsen Te Haaksbergen werd veel schade aan daken en boomen aangericht. Bij de boerderij Olfwater is een meer dan 100 jaar oude lindeboom omverge- waaid en midden op het woonhuis terecht gekomen. Het voorhuis en een groot ge deelte van het dak werden vernield. De vrouw van den landbouwer A. V. werd door een vallende deur getroffen en be kwam een hersenschudding. Te Markelo, Stokkum en Herike zijn heele rijen eiken en populieren ontworteld. Te Hengelo kreeg een ingezetene hersen schudding door een slag van een. open slaande deur. Te Staphorst heeft de wervelstorm enorme schade aangericht. De ruiten wer den er hij hoopen ingedrukt. Op Rouveen lagen later 4 k 5 boomen dwars over den Rijkstraatweg naar Zwol le, en hebben het hovengrondsche net van het G. E. B. op die plaatsen totaal ver nield, evenals de telefoondraden. Op den stadsweg naar Hasselt werden de vrouw van den landbouwer Tromp en haar schoonzoon Klein, beiden te Stap horst, door het noodweer overvallen en tegen den grond geworpen. Mej. Tromp is later opgenomen met een gapende wonde aan haar hoofd, en is 's avonds In haar woning overleden. De heer Klein is op handen en voeten naar een wagen toegekropen en kon zich zoo doende redden. Op den Rijksstraatweg naar Meppel be vonden zich de landbouwers Brand en Heide, ieder met twee paarden en twee voer hooi. Door den geweldigen wind wer den de wagens opgenomen en met paar den en al tegen de boom geworpen. Een meisje, dat in hot land was om de koeien op tq halen, werd opgenomen en waaide over een sloot. Haar kleeren waren aan flarden gescheurd aan het prikkeldraad. Later werden de wagens van de beide boe ren geheel op den kop teruggevonden. Ze zijn totaal vernield. Dc barakken, die bewoond worden door werkloozen uit de gemeene Deventer, zijn totaal uit elkaar geslagen. De toestand te B o r e ulo. Men meldt d.d. gisteren uit Laag Kop pel aan do „N. R. Crt.": De belangstelling voor het jammerlijk verwoeste stadje blijft enorm. Vanochtend voor 10 uur waren weer reeds meer dan 100 volgepropte auto's uit alle deelen van ons land, zelfs uit Zeeland, den grooten weg van Hummelo gepasseerd. Een einde- looze file is voor den ingang van het stadje opgesteld. Marechaussees handhaafden uitstekend de orde: alleen in de nieuwe buitenwijken, die ook schrikkelijk geleden hebben, worden de kijkers vrijgelaten: in het stadje zelf mag niemand zonder ver lofbriefje van den burgemeester. De burgemeester, jhr. de Muralt, Is vandaag, zooals bekend, naar Den Haag vertrokken om te confereeren, na vanoch tend de Koningin te hebben rondgeleid. Gelukkig is het weer ten goede gekeerd; een stralende zomerdag op de witte zandlandwegen is het gloeiend heet maakt het geheel iets minder luguber dan het Dinsdag was, toen de stortregens de geteisterde dakloozen nog meer kwamen kwellen. Bewonderenswaardig is het wat de ge nietroepen in vier en twintig uur verricht hebben. De straten zijn weer begaanbaar; ontwortelde boomen, omgevallen palen van telefoon en elactrisch licht zijn opge INGEZONDEN MEDEDEELING. Enorme sorteering. - Zeer voordeelige prijzen. Haarl.sir. ruimd; het puin en de dakpannen zijn op gehoopt en van alle kanten rijden boeren wagens volgeladen met dakpannen en planken aan. Overal wordt al getimmerd; iedereen is in de weer om van de ruïnes te maken wat er nog van te maken is. Dicht bij het gemeentehuis zijn zes mi litaire keukenwagens uit Utrecht geplaatst De sergeant toont ons de reusachtige ke tels met aardappelen en ballen gehakt, die straks de moegewerkte geniesoldaten smaken zullen. Op het gemeentehuis verrichten de dok toren van het Groene en het Roodo Kruis hun werk. Enorme hoeveelheden verband middelen zijn bijeengebracht. De pleegcus- ter daar verzekert ons dat het met de ge wonden .goed gaat; de zwaar gekwetsten zijn allen naar Deventer gebracht en van daar had men vanmiddag geruststellende berichten ontvangen. De voorziening van voedsel marcheert; er zijn voorraden brood en boter gekomen, zoodat ieder wat krijgen kan. Eenige commissieleden zijn bezig, de opbrengst van de straatcollecte te tellen. In gewone omstandigheden zou het een heel bedrag zijn, maar nu is het nog maar een druppel in den emmer. Ach, zegt een van de heeren, zet u het toch nog eens in de courant dat hier zoo ontzettend gele den wordt en dat er zoo onnoemelijk veel noodig is. Want de schadeschatting van 4 mililoen is vast te laag; zij zal volgens deskundigen wel 6 millioen bedragen. Met een smartelijk gelaat staat rector Kempers van het Leogesticht voor ver waarloosde kinderen; het gesticht waar ongeveer 100 stumpers een liefderijk te huis hadden is schrikkelijk gehavend. Er zijn geen bedden meer voor de kinderen, er is geen beddegoed, er is niets meer. De boerderij van het gesticht ligt in puin Van 3 H.A. wandelbosch, waar do kinde ren hun speelplaatsen hadden, staan nog 9 boomen- overeind.. De oogst is verwoest, maar zegt de geestelijke Goddank zijn wij er allen goed afgekomen. Slechts één vah de verpleegde kinderen had een diepe hoofdwond, de rest -is ongedeerd gebleven. Als een bewijs voor de ongekende kracht van den orkaan wijst de geestelijke ons op een totaal weggeslagen binnenmuur van het gesticht en hij beschrijft ons nogmaals de verschrikkingen van het noodweer. Donder was er niet, maar het vuur sloeg door de gangen, zoodat de kinderen zich in doodsangst om den pleegvader ver drongen. De Burgemeester Bloemesslraat hoe lief moet die er uit gezien hebben met al die kleurige huisjes met voortuintjes waar de fucsia's, de goudsbloemen en de zin nia's weelderig bloeiden. Nu ligt alles ver trapt en de huizen zijn verwoest. Ik ga even kijken bij het echtpaar Snel; er staan nog vier muren van anderhalven meter hoog, dat is al. Het huisraad: stoelen, tafels, bedden, ligt meters ver op hei veld achter het huis geslingerd. De bewoners werden door den wervelwind op de weide gejaagd en daar neergesmakt. Met smart in de oogen zegt de eigenaar van het sigarenmagazijn Vorstenlanden: Ik hen alles kwijt, ik heb niets, heelemaal niets meer. Wat moet er van ons terecht komen! De geheele winkel en het woonhuis zijn een ravage; stoelen, tafels, kasten, al les ligt onder het puin in splinters. Zoaols gezegd: de genie doet wonderen Brokken muur van de Protestantsche kerk zijn omgehaald, de puinhoopen zijn opge redderd, zoodat er al meer orde in den chaos is gebracht. Bleek, ontsteld staat de pastoor voor het hek van de eveneens zeer gehavende Katholieke kerk. De muren hebben het gehouden, maar de gewelven zijn totaal gescheurd en staan op invallen. Ik durf 't u niet laten zien, zegt de vriendelijke geestelijke het is levensgevaarlijk om de kerk binnen te gaan. Wezenloos nog van den schrik staan de vrouwen bij elkaar. De mannen zijn over al bezig, timmeren, planken voor ven sters, spannen zoo goed en zoo kwaad als het gaat zeilen en dekens om tenminste vannacht voor het ergste beschut te zijn. Tot spreken krijgt men de ongelukkigcn moeilijk; ze staan met verweesde gezichten naar de ruïnes te kijken. Het is net een bange droom, zegt een vrouwtje, en zij voegt eraan toe: Ik kan het n3g niet vat ten dat ik niets, niets meer bezit, dat alles vernield is. En daarbuiten het stadje is het een niet te beschrijven drukte. In de buurt van het. Witte Huis is het stil vergeleken hij hier, waar de menschen voetje voor voetje voort schuifelen, terwijl alle rijtuigen en auto's aan de kanten staan. Alleen de kinderen beginnen alweer de leutigheid erin tebren gen. Bij de kerk te Ruürlo is een reus achtige hoorn omgegaan en met de kruin op een huisje terecht gekomen. Van het dak is niets meer over. Auto's kunnen er nog net onderdoor rijden en dan roepen de kinderen: Hoera voor do Ruurlosche eerepoort! Intusschen is, iedereen dankbaar dat het weer zich goed houdt: Er kan nu ten minste met alle kracht gewerkt worden en onze brave soldaten schijnen van geen vermoeidheid te weten. Morgen hoopt men alweer een eind verder te zijn. Het onweer van Zondagavond Het Vaderland schreef Dinsdag* de vol gende beschouwing: Eerst heden is bekend geworden, dat het onweer van Zondagavond en Maandag nacht van veel grooter uitgebreidheid is geweest dan zich eerst heeft laten aan zien en dat het in verschillende deelen van ons land veel erger heeft gewoed dan te 's-Gravenhage. Wat het onweer betreft, zooals het zich hier heeft voorgedaan, valt in de eerste plaats op te merken, dat het een onge woon verloop heeft gehad. Tot Zondag avond 8 uur liet het weer zich niet aan zien dat er zoo'n uitbarsting zou komen, al was de temperatuur den geheclen dag ook nog al hoog geweest. Pas nadat het donker was geworden kon men in ver schillende richtingen weerlicht waarne men. Het felst was dit wel in Noordwes telijke richting van een vrij zare bui, die boven de zee hing. De afstand zal onge veer 15 K.M. hebben bedragen, zooals kon worden afgeleid uit de kracht van den donder, die nu en dan uit die richting kwam. De bui trok in den loop van den avond en den voornacht naar Noordelijke richting weg, zoodat wen er verder niet mede te maken hadden. Maar ook in andere richting zag men weerlicht, zoowel ver af als meer nabij. In een sector tusschen Z.W. en W. kwam toen een bui op, waarin felle bliksem stralen waren te zien. Deze hui was voor ons de belangrijkste, want zij trok omstreeks half twaalf over ons heen. Bij het opkomen kon men 9 a 10 ontladingen per minuut waarnemen, maar later, toen de bui in het zenith was, waren ongeveer 40 ontladingen per mi nuut te tellen. Vermoedelijk waren deze niet van de eene bui afkomstig, maar van de verschillende buien, die nog in de om geving woedden. Anders zou de buir die over ons heen trok, de hevigste zijn ge weest van alle, welke hier sedert 1890 bo xen 's-Gravenhage hebben gewoed. Merk waardig was, dat er niet veel donder te hooren was, dat er weinig regen viel en dat ook geen windstoot is waargenomen. Het geheele verschijnsel verliep tamelijk kalm en was feitelijk alleen merkwaardig door het groot aantal ontladingen, waar van de meeste hoog boven de wolken sche nen plaats te hebben. Hier in de omgeving 6chijnen ook weinig gevallen van blik seminslag te zijn voorgekomen. In verband met de onweersherichten uit tal van plaatsen in ons land krijgt het onweer groote beteekeuis. In Noord-Bra bant, Gelderland en Overijsel schijnt het buitengewoon zwaar weer te zijn geweest. Men vermeldt toch zwaren hagelslag en orkaanachtigen wind, veel regen en tal van trefgevallen. Voor zoover te beoordee- len valt, is het onweer het zwaarste en meest verwoestende der laatste jaren ge weest. Wij hebben hier blijkbaar te doen ge had met een complex van een aantal zelf standige onweders van het type warmte- onweder. De algemeene weerstoestand was daar bijzonder gunstig voor. Een diepe depressie lag Zondagmorgen ten Westen van Ierland, terwijl hoven boven Frank rijk groote hitte voorkwam, waarbij de warmte van hier zich aansloot. De depres sie trok "Noordoost, vergezeld van veel re gen, zoodat vandaar ook wel onweersbe- richten zullen komen. Kleine, aanhangen de secundaire depressies aan de Zuid oost-zijde van de hoofddepressie trokken mede Noordoostwaarts op en o.m. over ons land. Blijkens de aerologische waar nemingen, welke Maandagmvgen te Soes- terberg zijn gedaan, was de verticale tem peratuur-verval tot 5000 meter hoogl<? toe genomen, waardoor de onweer ska. os, mede in verband met het vrij hooge vochtig heidsgehalte der lucht, was toegenomen. Een en ander heeft geleid tot de ont wikkeling van tal van min of meer locale onweersbuien, die vergezeld van zwaren regen en hagel, van Z.W. naar NO. over liet land trokken. De rust in de atmosfeer werd pas hersteld toen de depressies voor bij waren getrokken, maar tol gisteren middag was de lucht nog niet vrij van on weer. Inqezonden Mededeeling. NATION ALE BANKVEREENIGSNG ALPHEN a/d.R!JN-ROELOFARENDSVEEN inlichtingen Duizenden vogels gedood. Men meldt aan de i,Msbd." d.d. 11 Augustus: Heden bleek, dat tengevolge van bet on weder van gisteravond in Oostelijk Gro ningen duizenden vogels zijn gedood. Zeer zware windhoozen in 1674. In de „Utrechtsche Oudbeden", van Broers en v. d. Mande, vindt men over een stormramp van 1674 volgende bijzonder heden: Woensdag, 1 Augustus 1674, tusschen zeven en halfaclit des avonds, woedde ho ven Utrecht en omstreken een onweder, dat de stad binnen een half uur groolen- deels tot een puinhoop maakte Door op somming van de onheilen, die daarbij voorgevallen zijn, kan men zich oonlga een voorstelling maken van de windkn die dit onweder vergezelde. De Domkerk, het.gedeelte tusschen j toren en het koor, werd in een puinh hprschapen. De toren van de Jacobiekerk word hoogte van de wijzerplaat afgebroken is dóór het dak in de kerk terecht ge men. Van de Buurtkerk is een groot deelte van het dak en de beide zijrau ingestort. De torens van de Pieterskerk, de Ni laaskerk en de Agnictcnkerk zijn on waaid De toren en de grootste helft kerk tan het „Ruylsen Huys" zi, vallen. Al de molens, op twee na, van d wallen geheel omver. De brouwerij Boog" geheel ingestort en vele part liere huizen eveneens of erg beschadi De groote Kaatsbaan in de Zuylenstj ter waarde van vierduizend gulden dien tijd een zeer groote som) werd gel omvergeworpen. De meeste hoornen op het Jans-, Gi ten- en Pieterskerkhof, langs de wal op de Breedslraat en het Vreeburg i den uit den grond gerukt, gescheurd in stukken gebroken. De torens van Houten, Bunnik, Jut en IJselstein, die .op de wallen gezien den worden, waren verdwenen. Een Is berg, buiten de Wittevrouwen-Poort, tt een groot aantal menschen schuilde, sl< te in, zoodat velen onder het puin dood vonden. Eveneens zijn op straat vele mensc onder vallende torens en instortende 1 zijn bedolven en omgekomen. In den brief, waaruit wij deze opg putten, staat dat het aantal dooden onmogelijk op te geven is; want, zoo li wij verder, men zegt dat een gansche gen vol menschen is opgenomen en t gevoerd, zonder dat men nog weet, dat alles gebleven is; ook is van vier kende wandelaars één hunner door wind meegevoerd, zonder dat men nog heeft kunnen terugvinden. Deze vreeselijke storm heeft echter alleen te Utrecht gewoed, want de p bode van Arnhem verhaalde, dat hij zijn tocht naar Utrecht nog slechts kerktorentje overeind had zien staan, Gemengde Bericht Schiermonnikoog in rep en roer. Een „grap" van e e padvinder. Men schrijft uit Schiermonnikoog 10 Augustus aan do „Msb.": De leider van oen padvindersgroop, peerende in de duinen hij den vuurti ontving plotseling 's middags een teleg], dat meldde, dat Z. IC. H. Prins Urn op het eiland zou landen. Cnmidd vatten de torenwachters post, om uit, kijken of het jacht spoedig in zicht zou. In allerijl werd do driekleur vanaf d< ren der Ned. Ilerv. ICcrk gebescbon. De leider der padvinders, vergezeld de leidster van een bekend damesk begaven zich intusschen naar den waar ze de burgemeester, in ambtsgew omhangen van z'n ambtsketen, ontmoc De grootste hotelhouder ter plaatse ofschoon z'n hotel geheel bezet was, i een mooie kamer disuonibel gesteld. Het geheele dorp was uitgoloopen, dijk zag zwart van de jollende monst ondanks een zware stortbui." Alles ston spannende afwachting. Tientallen nieuwsgierigen stelden kijkers in de richting Ooslmahorn. Eindelijk ontwaarde men een stipj Van mond tot mond ging als ecu loc vuurtje „de Prins is in aantocht." De vreugde steeg ten top. Langzaam aan werd bet stipje gri steeds mee en meer kon men onders den: de vrachtrijder reed in galop, met voor de gelegenheid zorgvuldig gestof den boerenwagen, het water in. Do wagen naderde het bootje. „The toppic of the. day" scheen aa broken. De spanning had z'n hoogtepunt bei tot men tot groote teleurstelling zag, de boerenwagen rechts omkeert ma schijnbaar zonder den Prins. De burgemeester en andere offi personen, die zich verzameld hadden den steiger, begrepen er niets van. E lijk vernam men van den vrachtrijde Z. K. II. niet was aangekomen. De burgemeester reed intusschen voor den Prins bestemde, met vlag versierde auto, naar het dorp terug. Daar dacht men den Prins te zien, ra-geroep weerklouk, de gasten van d tels stormden van tafel, maar wat ontgoocheling, toen de burgemeester stapte. De teleurstelling was groot. "Wat was nu het geval? Een kampeerder had de „aardig gehad ora een vriend het bewuste tele vanuit Groningen te laten zenden. De burgemeester kreeg daarvan k( met het gevolg, dat de kampeerder, men zegt, morgen van het idyllische - zal worden verwijderd. De Oranje had zich geuit: tevergeefs. Het lijkt een sprookje, maar 't is riseh. Zwaar weer in Oost-Friesland. Men meldt ons dat Maandagavond over Oost-Friesland een ongekend onweer met vele regens en hier en hagelstpenen heel wat schade heeft richt. In Leer en andore plaatsen iegcn hij stroomen. Het water liep di zen in en de straten werden onbegan het verkeer stond rodeoltelijk stil P? ring van stroom door de electrischj trale te Wiesmoor werd zeer gestooi dat in vele woningen en winkels geo lichting was. Een later bericht zei met het leveren van stroom tengevöl de vele storingen geheel is opgen en de bedrijven zich buiten dien moeten behelpen. Noch de zetmachiitf de persen in de drukkerij van liet Anzeige blat konden draaien. Tal T

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4