6e Jaargang. DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1925 No. 5021 3)e Cdobclve (Bou/Yomt SONNEMENTSPRiJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 10 cent per week f 2.50 per kwartaal. :aze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaaL os per post I 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor taling. Afzonderlijke nummers 5 et, met Geïllustreerd dad 9 "A, Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oewona adverlenllên 30 cent per regeL Voor toezonden Mededeelingen wordt hot - dubbele van het tarief berekend. - Kloino adverl.nliën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen w«den aangeboden of gevraagd, huur en ver. huur, koop en verkoop 10.50. nummer bestaat uit twee ameling Stormramp 1925 eerste giften ter leninging van den >n nood in liet Oosten des lands ko- binnon. Gaat nog niet hard en daarom wekken illen nog eens op: tast in uw beurzen ipl.pt! Stelt niet uit tot morgen, wat ge a kunt doen! >ft, geeft allen! ore gift is welkom! eerste honderd guldon i.-. binnen; li er meerdere volgen! heden hebben v on'vingen: zo opgave f 8J t. 0.25 D. 1.— penningske der tc lordwijk 1- 10.— Henkie 2.50 2.50 2.50 10 Totaal f 110.75 ÜU1TEHLAÜÜD De Veiliglieidskwestie. Briands reis naar Londen. De resultaten, liand en Chamberlain zijn gisteren hun besprekingen gereed gekomen, il Briand beden naar Parijs terug- Verzekerd wordt, dat volledige over raming is bereikt, en Briand ver- de, dat hij volkomen tevreden is over uitslag der besprekingen, isschen verluidt, dat Briand toch iijn doel beeft bereikt, om het vraag- der regeling van de Fransche schuld te koppelen aan clat van het veilig- pact. Chamberlain bleef op het stand- staan, dat alléén cle vraagstukken jrband met bet veiligheidspact he lm moesten worden, overeenkomstig ilan van de conferentie. Echter heeft id toch ook nog gelegenheid gehad chili, den kanselier van de schatkist, itmoeten die gisteren mede aanzat de (er eere van Briand gegeven Itmch it het antwoord aan Duntschland be- verluidt, dat het oorspronkelijke trp op aandringen van Engeland 'rkelijk is verzacht, zoodat het ant- d thans in oen vriendelijken toon is aden. tekst van liet antwoord zal eerst na taudiging le Berlijn worden gepubli- iOci!s reeds gemeld, zal het tevoren aan de goedkeuring van België, Ita- m Japan worden onderworpen, ter- naar vernomen wordt oolc een af* ift van den tekst ter kennisneming Washington zal worden gezonden, it de verdere, mondelinge, besprekin- niet Duitschland betreft, is liet nog Kker, dat deze 'door de betrokken mi- rs persoonlijk zullen worden gevoerd 's niet onmogelijk, dat de besprekin- door bemiddeling van de gezanten geschieden en dat een samenkomst de ministers eerst zal plaats hebben, alle moeilijkheden uit den weg zijn limd. voornaamste kwestie is de beslissing de vraag, wanneer op grond van bet lelijk pact de „casus foederis" voor laud zal intreden. Dit wordt aldus Üüieerd: oor de hand liggende gevallen van ife schending van bet pact, waar- la de eerste linie het optreden der ge- unie macht behoort te worden gere- zoowel tegen de grenzen van een der ïleekenaars der pactovereenkomst, tegen bet neutrale karakter der militariseerde Rijnzone zal 'de Engol- rogeering na sommalie van de zijde liet aangevallen land vrijelijk een be ing nemen, of al dan niet bondsluilp haar zal worden verleend. besluit tot liet verleenen van honds- zal zooals vanzelf spreekt slechts ten hebben het aangevallen land tegen de *en van den aanval te verzekeren en 'ik bemiddelende stappen van den '^bondsraad tot stand brengen. Be- "T naar Engelsche opvatting geen Üke schending van het pact. dan zou "gelsche regeering den Volkenhonds- verzoeken vast te stellen of En ge verplicht is op grond van de bepa- Lvan hel garantie-pact hondshulp Bpien. uilwerking van deze omschrijving ..casus foederis" ten opzichte van wpslie der Oostgrenzen werd van En- zijde zoo uitgelegd, dat Frankrijk 'e beslissen hooft of een openlijke •ding van een door Frankrijk gega- 'rd arbitrage verdrag tussehen ■hland en zijn Oostelijke buien plaats heeft. Engeland behoudt zich ech ter bet recht voor zelf te beslissen of het met Frankrijk van gelijk opinie is. Ver- eenigt Engeland zich met de Fransche opvatting, dat er een schending van het verdrag bestaat, dan is Frankrijk gerech tigd in do gedemilitariseerde Rijnzone te marcheeren. Wijst Engeland echter de Fransche opvatting af, dan zal het den doormarsch der Fransclien door de Rijn- zone niet goedkeuren, en in geval Frank rijk zich naar dit protest niet mocht schik ken, aan Duitsclie zijde de onschendbaar heid der Rijnzone helpen beschermen. België. Minister Tschoffen treedt af. De huidige Belgische' minister van Jus- tite, Tschoffen, zal na het parlementaire reces, zijn ontslag als zoodanig indienen. Zulks om gezondheidsredenen. Hij zal zeer waarschijnlijk vervangen worden door het katholieke Senaatslid voor Brussel, Alexandre Byaun. Duitschland. Slotzitting van den rijksdag De tariefwet aangenomen. Het tarief ontwerp werd gistermorgen in derde en laatste lezing door don Rijks dag aangenomen. Bij den aanvang der de- balten verlieten dc sociaal-democraten en bloc de zaal, waarin zij slechts twee leden hunner fractie als waarnemers achter lieten. Dit verlaten der zittingszaal ge schiedde als protest legen de terreur der meerderheid en het doorjagen van het ont werp. De sociaal-democraten wilden hier door te kennen geven, dat door hen geen waaide werd gehecht aan het houden der derde lezing, van dit.ontwerp, dat ingevol ge de beperking van den spreektijd niet het onderwerp eener zakelijke behandeling kon vormen, waarom zij de verantwoorde lijkheid geheel aan de meerderheidspar tijen wenschlen over te laten. Door de communistische rijksdagfrac tie werd een protestverklaring afgelegd, waarna de communisten eveneens de zit tingszaal verlieten. Ook de democraten keurden de behan deling van dit ontwerp sterk af. Zij bleven wel is waar in de zaal, doch aan de stem ming werd ook door hen niet deelgenomen In verhand met de houding der minder heid werd door de meerderheid van ver der debat afgezien. Bij afwezigheid der Sociaal-democraten on communisten en onthouding door de democraten werd daarop tot stemming overgegaan en het tariefonlwerp aangeno men met de stemmen der meerderheids partijen vóór' en die der Völkisehen tegen Daarna werden de overige punten van de agenda, onder welke de handelsver dragen met Amerika en Engeland alsme de hot amnestie-ontwerp, met spoed be handeld. In den loop van liet debat kwam het nog lot een scherpe „uiteenzetting" tus sehen den Dnitsch-völkischen leider Yon Griife en minister Stresemann, maar de meeste volksvertegenwoordigers waren al zoozeer in vacantieslemming, dat men zich van hot incidentje niets aantrok, en om kwart over vijven kon president Lobe fen slotte de zitting -luiten en ging de rijks dag op reces. Het Seniorenconvent heeft besloten, dat de vacantie lot half November zal duren, tenzij do buitenlandsch-politiekë toestand (het Veiligheidspact) hot noodzakelijk mocht maken den Rijksdag vroeger hij een le roepen. Een nieuwe botsing te Berlijn. Dinsdagavond heeft in de straten van Berlijn opnieuw een hotsing plaats ge had tussehen republikeinsche en nationa listische organisaties. De politie moest met getrokken sabel de vechtende partijen scheiden. Een groot aantal personen werd gewond. Twee-en- twintig personen werden gearresteerd voordat de rust kon worden hersteld. Frankrijk. De socialisten en het Gouvernement. Een aantal der meest invloedrijke so cialisten zijn ten zeerste verontrust over de zeer anti-kartellistische stemming, die bij de socialistische massa heeft postgevat na den smadelijken ondergang van liet kartel. Zij zien de kansen eerlang een ministersportefeuille te bereiken, verdwij nen en zij doen thans een wanhoopspoging om de kartelpoliliek te redden door op Horriot te zetten. Zij vinden daarbij steun bij de radicalen, die 12 Juni bij het Ma- rokkodebat legen de regeering hebben ge stemd en zij hopen er in te slagen hij den parlementairen terugkeer Painlevé te doen vallen en Horriot terug te roepen. De voornaamste leiders van deze frac tieleden, die de steunpolitiek niet abso luut willen verwerpen, doch haar slechts willen geconditionnoerd zien, zijn Renau- del en Auriol, welke laatstgenoemde al gemeen rapporteur was van de jongste be groot in g. Waar ook Va rente weinig lust Leeft zich aan de sommaties van zijn par tij le Sloren, daar is het mogelijk, dal als Léon Blum op het congres de verwerping van alle steunpolitiek er door haalt, wat zoo goed als zeker is, en ook Boncour zulk een gedragslijn als te streng opvat, een zoo ernstige verdeeldheid in de partij zal ontstaan, dat de beide stroomingen moeilijk bij elkaar kunnen blijven. Men vermoedt echter, dat een passc-partout-motie zal worden aangenomen die de houding van de socialisten voldoende in bet onzekere laat om een uiterste manoeuvre ten 'gunste van een Herirót-kabinet niet bij voorbaat onmogelijk te maken. De moeilijkheden in Syrië. Rapport van S a r r a L Aan boord aan de „Sinaja" is te Mar seille een koerier aangekomen met een gedetailleerd raport van Sarrail omtrent den opstand der Dzjebel-Drusen. Hij is onmiddellijk naar Parijs vertrokken om het document aan Painlevé te overhandi gen. Do positie van Sarrail. Het wekt ontstemming, dat de regee ring niet energiek op durft treden tegen generaal Sarrail en er ten minste niet voor zorgt, dat de generaal met tie verliescijfers voor den dag komt. Builen de kartelbladen wordt de wijze, waarop Sarrail met liet gouvernement een loopje neemt, ten zeerste gelaakt. Painlevé heeft zich aan de moeilijkhe den onttrokken door zijn kortstondige on gesteldheid van j.l. Maandag door een rust kuur buiten te doen volgen. Vooral uit de omgeving van Horriot, wordt op Painlevé grooton druk uitge oefend Sarrail niet los le laten, aangezien anders het echec van Herriot's partijdige uilzendingen te veel in het oog zou loopen Iulussclicn worden steeds meer bijzon derheden uit particuliere bronnen ver meld. waaruit blijkt, hoe weinig taktvol Sarrail en eenige van zijn handlangers te genover een rustige bevolking zijn opge treden. Boycot aanbevolen Sinds enkele Zondagen boycot het Parijsche publiek de autobussen, waar van de prijzen zijn opgeslagen. „l'Oeuvre" beveelt thans aan dit uitnemende voor beeld te volgen om de peperdure vleesch- en suikerleveranciers op de knieën te krijgen. Kom, zegt het blad, een weekjo geen biefstuk en - geen suiker dat is tocli niet zoo heel moeilijk en het pleit is gewonnen. In oorlogstijd hebben ver bruikersbonden in deze richting prachtig werk gedaan zij zouden weer ten too- neele kunnen verscbijcn. Het is maar de kwestie van willen. Albanië. Opnieuw onrust. Het „Giornale d'Italia." verneemt uit Ti rana (Albanië) dat opstandelingen, onder bevel van Moesi Sabani, een sterken troep Albaneesche regeeringsmililie hebben aan gevallen van den weg Modua-Skoetari. Vijf man regeoringstroepen werden gedood. Turkije. Vier journalisten gearresteerd. Op last van het Openbaar Ministerie der Onafhankelijke* Rechtbank to Gonstanti- nopel, zijn vier vooraanstaande journalis ten gearresteerd. Zij worden beschuldigd van liet schrijven van artikelen, waarin zij de politiek der regeering criliseeren. Marokko. De strijd met de Mooren. Pétain opnieuw naar Afrika Volgens de „Eclio de Paris" zal maar schalk Petain zich opnieuw naar Marok ko begeven in verhand mot de voorgeno men nieuwe indeeling van hot front. Omtrent den toestand in Marokko wordt aan het ..Journal" uit Madrid gemeld, dat eergistermorgen sterke afdeelingen van alle wapens onder leiding van gene raal Riqueluo Larasche hebben verlaten om zich te vereenigen met de troepen, die in den sector torpedobool uit C.euta ver trokken om te besludeeren, waar het gun stige punt voor een landing zich bevindt De operaties bij Alguccmas zullen be ginnen, zoodra het Fransche offensief be gonnen is. Havenstaking in Tunis. De havenarbeiders van Tunis zijn in staking gegaan. Niet alleen eisclien zij loonsverliooging, maar ook weigeren zij levensmiddelen te vervoeren voor de troe pen, die tegen Abd-el-Krim strijden. China. De troebelen in China. Bom in een tramwagen. Dinsdag werd te Hongkong in een tram wagen, achter een werkwilligen bestuur der een bom achtergelaten, die bij de ont ploffing een passagier ernstig en verschei dene andoren licht verwondde. De bestuur der. die het gmnar bijtijds opmerkte, kon nog juist van den wagon springen. De regeering heeft alle verboden voor den uitvoer van olie, steenkool en voe dingsmiddelen opgeheven. Do onfusten te Tientsin Bij de onlusten zijn CS personen gedood. De politie heeft versterkingen ontvangen Er hebben 376 arrestaties plaats gehad. BINMEKLAND Michaëlistische Kamerleden De „Morgen" vindt de opmerking van het Gentrum over Mk-liaëlistische Kamer leden een beetje woordenspel. Het blad merkt op, dat prof. Veraart door het adviseerend college op een vaste plaats op de voordracht is gebracht om dat hij in de St. Micüaëlbeweging oen vooraanstaande plaats innam en dat dr. Moller door de kiezers, die lid zijn van St. Michael of daarmede sympaUiiseeren, naar de vierde plaats in den kieskring Tilburg is bevorderd en daaraan alleen zijn ver kiezing dankt. Prof. Veraart en dr. Moller zijn dus als Michaëlislen gekozen, als vertegen woordigers oenor zuiver politieke stroo ming binnen de R.-K. Staatspartij. Het Koninklijk bezoek aan Friesland De Koninklijke familie en gevolg zullen zich op Maandag 7 September terstond na aankomst te Leeuwarden met den trein van 10 u. 39 m. v.m. per auto over Veen- wouden en Dokkum naar Wierum bege ven, waar"op den zeedijk van de contri butie Westdongeradeel een oogenblik zal worden vertoefd. Daarop wordt naar Hol- word gereden, waar H. M. zich naar Ame land inscheept. Gedurende hot verblijf op dit eiland, dal zal duren tot den volgenden namiddag, zullen alle dorpen, het water schap De Grieën en het in voorbereiding zijnde waterschap De Burumer Grieën worden bezocht. In den namiddag van 8 September aan den vasten wal teruggekeerd, begeeft H.M. zich per auto via For werd en Stiens naar Leeuwarden. De aankomst aldaar is be paald op omstreeks half vier. Ruim een uur later ontvangt de gemeenteraad H. M (en stadluiize. Vervolgens zal er op het Zaailand een défilé plaats vinden. Van daar rijdt de Koninklijke sloot langs den Noordersingel, om de in dien singel lig gende gepavoiseerde Leeuwarder jachl- vloot in oogensehouw te nomen, om zich ten slotte naar het. Hof te begeven. De volgende morgen zal gewijd zijn aan een kinderaubadè en een rijtoer door de stad. Omstreeks t uur vertrekt de Ko ninklijke familie-naar Snoek, Ier bijwoning van de aldaar te vieren herdenkingsfees ten. De dag wordt besloten door oen boot tocht op liet Sneekermecr. Deze eindigt hij Oudesehouw, vanwaar H Af. zich per auto naar liet station Akrum begeeft, waar de Koninklijke trein voor Het Lon gereed zal staan. Het bezoek van H M. de Koningin aan Limburg Het gemeentebestuur te Venlo beeft van den Commissaris dor Koningin in Lim burg officieel bericht ontvangen, dat H M. de Koningin in de maand October aan Venlo een bezoek zal brengen. H M die slechts enkele uren in Venlo zal blijven, komt per auto vanuit Venrai naar hier en rijdt, dan van hier verder naar Roermond en van daar naar Maastricht. Baarn wil zijn gemcenlewoningen verkoopen Burgemeester en wethouders van Baarn maken bekend, dat blijkens van den Mi nister van Arbeid. Handel on Nijverheid ontvangen missives, bij de Regcering in liet algemeen geen bezwaar bestaat tegen verkoop van middenstand-woningen en dat van Rijkswege machtiging tot verkoop van arbeiderswoningen kan worden ver leend. B. en W. noodigen degenen, die een go- meentcwoning als bovenbedoeld wenschen ie koopen uit, oen bod te doen aan den Ge meenteraad. Tentoonstelling op scheepvaartgebied Naar wij vernemen, zal van 22 tot en met 30 October a.s. te Dordrecht een ten toonstelling worden gehouden op het ge bied van scheepvaart, handel en nijver heid. Van liet gevormde oero-coraité heeft de burgemeester van Dordrecht het cere- voorzitterschap aanvaard: de havenmees ter. tevens directeur van het veerbedrijf aldaar, zal als technisch adviseur dezer tentoonstelling optreden. Het secretariaat is gevestigd in gebouw „Kunstmin", te Dordrecht. Autobuslijnen in Utrecht Er heeft zich in Utrecht een combinatie gevormd, die zich ten doel stelt autobus lijnen in de provincie Utrecht met modern m ilrriaal te exploiteoren, teneinde de stad Utrecht mot do voornaamste plaatsen der HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Tussehen Londen en Parijs is overeen stemming bereikt over het Fransche ant woord aan Duitschland inzake het Veilig heidspact. Slotzitting van den Duitschen rijksdag. BINNENLAND. H. M. de Koningin bezoekt de geteister de landstreken. Een nationale steuncomité gevormd. Nadere berichten over de ver woestingen. (Tweede blad). Overwerkvergunningen in broodbakke- lijen in verband met het feest van Maria Hemelvaart (Tweede blad). De Metaalbond en het conflict te Rotter dam (Tweede blad). LEIDEN. De 2G0s!e pelgrimstocht der Leidsche processie naar Kevelaer. De a.s. jaarvergadering van het Dioce saan Kruisverbond in het Bisdom Haar lem. provincie door aulobuslijnen te verhinden. Als eerste lijn is dezer dagen oen dienst Utrecht-Doorn geopend. Binnenkort volgt UtrechtAmersfoort. Het wagenpark be staat uit Ameriknansche autobussen: een zeer laag gebouwd chassis met oen stalen carosserie. Audiëntie minister van Binnenl. Zaken De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, brengt ter kennis van be langhebbenden, dnt hij eiken Woensdag, te beginnen met 2 September a.s., des na middags te 2 urQ, aan het lokaal van liet Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, allen zal ontvangen, die hom over de zaken van zijn Departement wen schen le sproken sprcr?Y VOETBAL. MOC. HAARL. BONI». R. K. V. V.—E. M. S. Zaterdag 15 Augustus n.m. uni 2.30 uur zal or op het E. Af. S.-terrein een span nende voetbalwedstrijd plaats hebben. Daar wordt een match gespeeld legen do Kustwacht le Leiden. Dp%wedstrijd slaat onder leiding van den heer de Rueger (Den Haag.) Het ingooien van den hal. Er blijkt verschil van meening le be staan over de nieuwe wijziging van do spelregels betreffende hot ingooien, Viar de International Board ook doze wijziging niet zoo heeft geredigeerd, dat alle ver schil van meening buitengesloten is. f'.ij de opening van het voetbalseizoen in Schotland bobben n.l. de arbeidsrechters op advies van de scheidsrechter, r.uninis- sio oen speler, die bij hel ingooien zijn hielen oplichtte, gestraft, daar in het re glement slaat, dat de speler niet beide voe ten op den grond moet'slaan en aan dezen regel niet voldaan is. wanneer hij slechts met oen doel van heide voeten op don grond slaat. Hot bestuur van dén Schol- sclien V. B heeft thans echter gepubli ceerd, dat een speler wél zijn hielen mag oplichten bij het ingooien. Ook in Enge land bestaat er verschil van meening, wat, evenals verleden jaar bij bet nemen van den hoekschop, wel weer tol kwc.dies zal leiden. Het is onbegrijpelijk dat een lichaam als de International Board, dat het monopolie voor het wijzigen der spel regels heeft, zoo slordig werkt. De Seliol- selie V. R. heeft bovendien gezegd, dal do speler ook op de lijn mag gaan staan, daar dit de bedoeling der nieuwe bepaling is, hoewel dat niet in de hennling word gezegd. ZWEMMEN. Nieuwe wereldrecords. De Zweedsehe zwemmer Arne Burg vestigde te Gothenburg een nieuw wereld record Hij zwom de 'tOO yards in 4 min 37.1 sec., en sloeg dus het record van Weismuller met 2.9 sec. De 880 yards zwom hij in 10 min. 3S sec., de 1000 M. in 13.15, dd Engelschf mijl in 21.32. WATERPOLO. H. Z. en P. C. Ill—De Zijl 1 4—1. Gisteravond werd in do Regentes 'o 's-Gravpnhnge de waterpolowedslrijd tus sehen de Zijl I en de H. Z. en P. G. UT, welke op het zwemfeest j.l. Zaterdag in een gelijk spel eindigde, herhaald De Hagenaars wonnen nu mol 41. Do Leidenanr- schijnen in cieon home nog maar hel beste thuis te zijn.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1