REGENMANTELS A. WAALS, Js van het getieele huis alleen de woonka mer blijven staan. Velen, bij wie de stortvloeden door de afgerukte of gehavende daken naar bin nen sloegen, moesten een goed heenkomen in een kelder zoeken. De verwoestinge Doetinchem. i d o In Doetinchem is de schade nogal mee gevallen, meldt de „Tel.", zij beperkt zich tot vernielde daken en ruiten, terwijl tal van boomen zijn doorgeknapt. Aan den buitenkant van de stad is de f 'toestand erger. In de motorenfabriek „De Vijf" sloeg de bliksem een gat in den muur, ■waardoor de enorm krachtige wind onder 'de overkapping kon komen, die weldra be zweek, waarop de muur zich begaf en de totale instorting volgde. In de fabriek waren nog vijf werklieden Van wie één vluchtte onder een vracht auto, waardoor zijn leven gered is. Overigens kregen de arbeiders slechts kleine verwondingen. Het grootste deel der bedrijfsmachines is intact gebleven. De leerfabriek van de firma Versteeg kreeg ook geduchte schade, van de brand kastenfabriek van de firma Martens wer 'den gToote zinken platen afgeslagen, die bonderden maters ver terecht kwamen Twee schilders, die in de fabriek waren .Vluchtten in een brandkast. In de nabije buurtschap Slangenburg is ten ontelbaar aantal boomen omgewaaid. Te Kilden is het postkantoor afgebrand De beambten moesten vluchten. Verder brandde bet huis van Jansen af, waarhij 'de bewoner door den bliksem getroffen Werd. In het geheel werden niet minder dan Zes boerderijen totaal verwoest. De windmolen van den heer "Willing Je Kilden, sloeg eveneens om. Te Need e. Rondom Neede, zoo meldt de „Zutphen- 'êche Courant", waren de wegen overal be zaaid met takken. Bij rijtjes lagen do boo men over den weg. Ook in deze plaats heeft de windhoos geweldig huisgehouden. Naar schatting zijn minstens 25 huizen en schuren zwaar beschadigd, doordat het dak geheel of ge deeltelijk vernield was. Verder zijn 100 buizen licht beschadigd, al is het dan maar 'dat daar pannen uitwoeien waardoor groote vierkante gaten ontstonden. Tal van boomen zijn ontworteld. In heele rijen liggen zij op de hekken of tegen de huizen waardoor de daken groote schade leden. Slechts een paar menschen werden .ge- Wond. De burgemeester, de heer S. K. Haitsma Muiier was met de beide wethouders, de heeren Ter Weeme en Te Vaanholt en den gemeente-opzichter, den heer Van der Vel den, naar Apeldoorn om daar een oefening bij le wonen van brandspuiten met het oog on de aanschaffing van een motorsouit te Neede. Eerst om twaalf uur keerden zij terug, de trein kon niet verder dan half- wee BorculoNeede, doordat de telegraaf palen over den weg lagen. Inmiddels had het oudste Raadslid, de heer Assïnk, met den wachtmeester der marechaussee voor loopigg maatregelen genomen om het ver teer in het dorp en de openbare veilieheid te regelen met het ooe op den nacht. Want 'door de omgevallen boomen op de wegen was het electrisch net totaal uitgeschakeld Totaal waren in Neede en den omtrek een 100-tal ijzeren palen van de electrische .leiding omgewaaid. Omtrent de hevigheid varv den orkaan lezen wij o.a. nog, dat de auto van den heer Schlosser te Borculo, door de hoos werd opgenomen en 15 meter verder tegen 'de brug werd gekwakt, waardoor de auto nagenoeg geheel werd vernield. De inzit lenden, de onderwijzer de heer Bansema, een logé en een neef van den eigenaar, j Werden evenals de heer Schlosser zelf, ge wond. De heer Wennink Meule, wonende aan 'den Locheroschen weg, zat om half zeven met zijn huisgezin in de keuken het avond maal te gebruiken. Plotseling, zoo vertelde hij ons, deed een geweldige windstoot het huis dreunen. Ramen en deuren sloegen open, het glas was opeens overal uit de vensters geslagen. De bewoner, zijn vrouw ee twee kinderen werden door den wind druk door de deur naar een ander vertrek geslingerd en door de ramen naar builen, in den tuin. Daarbij werd de vrouw ern- 6tig aan het hoofd gewond door glasscher ven: hevig bloedend werd zij opgenomen en bii de buren binnengebracht, waar haar spoedig geneeskundige hulp werd ver leend. He! Rootle Kruis zend! fransporlcolonnes. Van het hoofdbestuur van het Roode Kruis vernemen we, dat er transportco lonnes naar Borculo vertrokken zijn uit I.ochem en Hengelo (O.), met hun mate rieel, met ziekenauto en doktoren. Van Den Haag heeft zich naar het ter rein van de ramp begeven dr. N. M. 'Josephus Jitta, voorzitter van den Gezond heidsraad, met verbandmateriaal enz. voor i ongeveer 30 menschen. Met' hem is mee gereisd de concierge, die werkzaam is bij eerste hulp bij ongelukken. Daar deze heeren eerst te ongeveer 2 tour zouden aankomen, zijn genoemde co lonnes uit de omgeving vooruit gezonden. De afdeeling T.ochem was reeds om 8 uur op de plaats des onheils; uit Hengelo ver- bok men terstond na ontvangst van de treurige tijding, omstreeks 10 uur in den borgen. De K. L. M. en het noodweer. Men schrijft aan het Haagsche Aneta- jan'oor: Men zal zich afvragen hoe bij het nood weer, dat Maandag in ons land heeft ge goed, de luchtdiensten het er af gebracht hebben. De K. L. M.-dienst op Parijs is normaal ■ben en weer uitgevoerd. 'Van de K. L. M.-vliegdiensten op Lon- Pta is de eerste normaal uitgevoerd, doch «et tweede vliegtuig, dat 4 uur namiddags hit londeD moest vertrekken, is met het INGEZONDEN MEDEDEELING. Enorme sorteering. Zeer voordeelige prijzc Haarl.str. 1!4. oog op het slechte weer boven België thuis gebleven, terwijl het vliegtuig, dat des namiddags naar Londen onderweg was, op het vliegveld van Ostende heeft moeten landen. De diensten op Kopenhagen en terug even als die op Bremen en Hamburg en terug zijn geheel normaal uitgevoerd, en bet toe stel dat uit Kopenhagen kwam heeft toen het noodweer het zwaarste boven de streek van Oldenzaal woedde, zonder bijzondere moeite over de geteisterde streek kunnen vliegen. De vliegtuigbestuurder rapporteer de alleen dat het in de lucht nogal rumoe rig was geweest. Amsterdamsche steunactle voor de slachtoffers. Near wij vernemen heeft zich te Am sterdam een comité gevormd, voor het meerendeel bestaande uit handelsreizigers en zakenmenschen, hetwelk zich voorstelt een steunactie te organiseeren ten behoe ve van de slachtoffers van de verwoesting welke door den orkaan van jl. Maandag avond werd aangericht. Gemengde Berichten De staatsmijn „Hendrik." Het vijfde slachtoffer. Bij de mijn „Hendrik" te Brunssen is gistermiddag een 19-jarig© jongen in een bruinkoolput verdronken. Dat is binnen korten tijd al het vijfde doodelijke ongeluk In deze mijn. Overleden. Te Nisse is op 39-jarigen leeftijd over leden de landbouwer A. de Winter, die verleden week Dinsdag toen zijn voer hooi omviel, daar af sprong en zijn ruggegraat brak. De man laat een vrouw met .5 jeug dige kinderen achter. Verdronken. Maandagmiddag is in den vijver van de voormalig© bruinkolenontginning „Energie" de 19-jarige H. Metten uit Weert bij het zwemmen verdronken. Door een koe aangevallen. De veertienjarige dochteT van den vee houder V. de Lee te Weesperkarspel werd, toen zij koeien opdreef, die gemolken moesten worden, door een der dieren aan gevallen, dr'e haar on den grond wierp en een been stuk trapte. Vechtparfjen. De laatste dagen is Kerkrede het too-- neel geweest van vechtpartijen. Bij de eer ste bewerkte oen mijnwerker een ketellap per zoodanig met een bijl, dat men voor zijn leven vreest. De dader is in arrest ge steld. Verder hebben twee broers met hun. re volvers oen man aangevallen. Hij werd in den buik geschoten. Ook voor zijn leven wordt gevreesd. Bliksem ingeslagen. Te Lander Zwarteveen ten Noorden van Terapel sloeg de bliksem in de boerenbe- huizing van Pieters. De geheelo boerderij brandde tot den grond af met den pas bin nen gehaalde hooioogst. Te Terapel werd een aantal boomen- ont worteld door den storm en op vele akkers werd het koren her- en derwaarts ver spreid. De gevaarlijke geul. Maandagochtend reed de heer G. uit Ameide met zijn 14-jarig zoontje in een Ford-auto met een vaart van ongeveer 40 K.M. op don Haastrechtschen dijk in de richting Hekendorp. De heer G. wilde uit wijken voor een wielrijder, die daar zijn rijwiel stond te repareeren en geraakte daarbij met een wiel in een geul, die daar in den weg loopt en die reeds meerdere ongelukken veroorzaakt heeft. De auto g over den kop van den dijk af. Het zoontje van den heer G. geraakte" onder de auto en bekwam een ernstige beenbreuk Hij werd in het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda opgenomen. Overmatig gebruik van veronal. Naar bet gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage is Maandag overgebracht mej. H. uit de Marumstraat, die een overmatig gebruik had gemaakt van veronal. Aan deze vergiftiging is zij overleden. Geen fabrieksbrand te 's Heerenberg. Het in ons blad van gisteren opgenomen telegram over een fabrieksbrand te 's-Hee- renberg blijkt niet juist te ziin geweest. Het bericht had, naar do „N. R. Grt.s' meldt, als volgt moeten luiden: In den nacht van Zondag op Maandag brak tegen half één brand uit in de Petro- leumraffinerie te Emmerik; de distillatie- afdeeling stond in vlammen. Het ontplof fingsgevaar voor de rest der fabriek- was, in verband met de vele brandbare sloffen, groot, zoodat zich een groote opwinding van de bevolking meester maakte. Dank zij het krachtig ingrijpen van de vrijwillige brandweer met haar nieuwe motorspuit kon men het vuur beperken en was de brand na twee uur hard werken gebluscht. Deze brand beeft nog een offer geëischt; de werkman Spekking (afkomstig uit 's-Heerenberj?) was boven werkzaam en kon het brandende gebouw slechts met moeite verlaten. Hij ligt thans zwaar ge wond in het ziekenhuis te Emmerik. Brand. Gistermorgen brandde te Emmer Com- pascum door onbekende oorzaak de wo ning, bewoond door den melkventer G. En- gelage eai in eigendom toebehoorend aan den heer J. Brinks aldaar, geheel uit. Van den inboedel kon slechts een gedeelte gered worden. Verzekering dekt de schade. De inbraak bij de A. P. C. te Haarlem. Op last van de justitie is aangehouden zekere S. te Haarlem, de eigenaar van den schuur in den Waarderpolder, waarin de brandkast van de American Petroleum Gy. verborgen was. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid. Vloekverbod overtreden. Men meldt aan de „Msb.": In de gemeente Ede geldt een verorde ning, waarbij het vloeken op den openha ren weg is strafbaar gesteld. Ter zake van overtreding dier verordening is een kapi tein der veldartillerie verbaliseerd, die te genover zijn manschappen aan den Sta tionsweg bedoeld verbod zou hebben over treden. Buiienl. Eiericiilen De mijnramp In Northumberland Het moeilijke reddingswerk Zooals reeds gemeld, heeft in een ko lenmijn bij New Castle Zaterdag een ont ploffing plaats gevonden, die aan vijf ar beiders het leven heeft gekost, terwijl twaalf door gassen bedwelmd werden of brandwonden bekwamen. Elf van dezen zijn in hot ziekenhuis opgenomen; één kon na behandeling naar huis gaan. De ontploffing had plaats in een gang op 140 vademen diepte, dicht bij de plek, waar dertien arbeiders de werkzaamheden van den volgenden dag voorbereidden. De ontploffing verrastte de arbeiders volko men. Vlammen schoten naar alle richtin gen, 'alles in de omgeving wérd vernield, terwijl puin naar beneden stortte. De al dus verrasten trachtten nog de schacht te bereiken, doch toen toen de redders de plek des onheils naderden, vonden zij vier dooden. Een vijfde mijnwerker was ster vende. Meer dan vier uur lang vochten doktoren en leden van de reddingsbrigade onafgebroken voor zijn leven, doch tever geefs. Verscheidene redders werden bij hun- dappere pogingen eveneens door de gas sen bedwelmd en moesten op hun beurt bijgebracht worden. Na eenige uren kon evenwel bericht worden, dat zich niemand meer in de mijn bevond. Een rooversbende in Burgarije vernietigd. 15 20 personen gedood. Bulgaarsche troepen hebben een 15 a 20 man sterke communistische rooversbende omsingeld en alle leden dier bende gedood. Zij hadden eenige dagen geleden verschei dene plaatsen aan de monding van de Isker in de Donau-vlakte geterroriseerd. Wolkbreuk boven Berlijn. Na een zwoelen nacht pakten zich gis termorgen zware wolken boven de stad samen. Om halftien brak het onweer los, waardoor in het Westen aanzienlijke scha de werd aangericht. Een ware wolkbreuk met hagelslag ontlastte zich namelijk over de Westelijke districten. In talrijke geval len moest de brandweer w.ordcn gealar meerd, daar het water de huizen binnen drong. In Noord-West-Duitschland heeft een hevige orkaan gewoed, waardoor voorzoover tot nu toe hekend, drie per sonen zijn gedood en tien gewond. Spoorwegongeluk in Bulgarije. Op het traject WiafzaMezdia is een personentrein op een stilstaande locomotief geraden. Drie personen werden gedood en eenige anderen gewond. Een voortvluchtige consul. De consul van Bolivia te Berlijn, die ook directeur is van het bekende Michael-con cern, is plotseling uit Berlijn verdwenen met achterlating van een groot aan'al schulden. Hij had deze gemaakt óm zijn beursspeculaties te kunnen dekken. De risico van het vak. In het circus Semav te Yperen is dezer dagen een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder geen al te ernstige gevolgen heeft gehad. Een jeugdige acrobate, de dochter van den eigenaar van het circus, vertoonde in de nok van de tent een sterke toer. Terwijl zij in haar knieën aan een trapéze hing, hield zij een toestel tus- 6chcn haar tanden, waaraan zij vier man tegelijk liet hangen, doch de tanden der jeugdige acrobate konden dit gewicht niet dragen en braken af, waardoor het toestel met de daaraan zwevende mannen in de manege stortte. Dank zij echter hun groo te behendigheid kwamen de acrobaten er zonder ernstig letsel af. Het meisje is er het ergst aan toe. Zij verloor haar tanden en leed bovendien groot bloedverlies. Nederlandsch Oost-Indië. De fatale klap En de bloedige wraak Weder heeft de arbeid in de cultures en een conflict tusschen een assistent en een arbeider geleid tot den dood van een as sistent, meldt de „Deli Crt.". Het Is de 23-jarige assistent Bussink, die op de on derneming Besar Maligas van de Amalga mated Est Ltd. in Batoe Bahra door een Javaanschen koelie onverhoeds werd aan gevallen en daarbij dermate verwond is, dat hij aan de gevolgen van de toege brachte slagen in het hospitaal te Lima Poeloe is overleden. Dit zoo droevig geëindigde kebondrama had een voorspel, dat den öden dezer voorviel. Toen kreeg de assistent, die in totaal een jaar in Indië, waarvan ruim 6 maanden op Besar Maligas, als jong as sistent een ploeg vrouwen onder zich had, een kleine kwestie met een dier vrouwen over het laten roepen van een mandoor, waarbij de vrouw een standje en een klap kreeg. Een klap met de hand om het hoofd, die van geen beteekenis was. Den volgenden morgen werd de assis tent door den Javaanschen man dier vrouw ©p een plantweg, toen de assis tent daar per rijwiel passeerde, van ach teren een hevige slag met een zwaren parang van meer dan een halven meter lengte, in zijn nek toegebracht. De slag kwam geweldig aan, zoodat de ruggegraat en het ruggemerg beschadigd werden en de assistent met een smak op den grond viel, waarbij hij bovendien zijn linkerarm brak. Daarop heeft de moordenaar het wapen andermaal, opgeheven en vol gens de reconstructie van het gebeurde uit de omstandigheden een tweeden houw toegebracht, dien de deerlijk verwonde, ter aarde liggende assistent met zijn rech terarm heeft afgeweerd, die daardoor bloedend verwond werd. Een derde houw echter trof hem nog erger dwars over het hoofd, waardoor een schedelfractuur werd veroorzaakt en de hersenen, o.a. het spraakcentrum, werden getroffen, terwijl daarop nog, een vierde houw volgde over het gelaat, zoodat do onderkaak aan den linkerkant doorgeslagen werd. Bovendien kreeg hij nog enkele lichtere houwen in totaal acht op zijn lichaam. Aldus toegetakeld liet de moordenaar zijn* slachtoffer in zijn bloed badend op den plantweg liggen, waar hij waarschijn lijk een 20 minuten later door een collega werd gevonden, die hem naar het empla cement en verder naar het hospitaal ver voerde. Toen de controleur van Batoe Bahra kennis kreeg van de misdaad, stelde hij dadelijk een onderzoek in. De dader had zich bij den administrateur gemeld. Hij is een kleine Javaan, een doorsnee-type van den ondernemings-arbeider. Hij zeido dat hij er des morgens met zijn parang op uitgetrokken was om wraak te nemen over zijn vrouw, die door den assistent zoo ernstig mishandeld was, dat zij vol gens zijn zeggen den ganschen nacht niet had kunnen slapen. De vrouw werd da delijk daarop naar het hospitaal gezon den om een onderzoek paar die beweerde mishandeling in te stellen, doch de dokier kon daarvan geen enkel teeken op haar lichaam vinden, zoodat er stellig niet van een ernstige mishandeling sprake kan zijn. Zoo goed en zoo kwaad als dat ging, werd ook de gewonde assistent verhoord. Hij kon niet meer spreken, doch hij was volkomen helder en kon door teekens te kennen geven, dat hij de vrouw wel gesla gen had, doch met de hand en niet met een stok. Of er andore redenen zijn ge weest om hem aan te vallen kan hij niet verklaren. Er bestaan in de Javaansche wereld genoeg moreele of heter gezegd immoreelo middelen om een Javaan zelfs voor een dergelijke kleinigheid tot een moord op to zotten. Twijfel uilgesproken over zijn mnn zijn, de smadelijke vraag of een „wong lanang" zooiets op zich laat zitlen, als een mishandeling, zijn vrouw aangedaan, heeft al meermalen tot ernstige drama's- geleid, waarvoor de Westerling de oor zaak niet kon zien. Daarmee zou dit ge beuren weer de zooveelste waarschuwing voor onze planters en vooral voor de jon geren onder hen zijn om hun handen thuis te houden, ook al ontlast dit den moor denaar ook maar niot in de geringste mate van zijn vreeselijke schuld. De dader zit in de gevangenis te La- boean Roekoe en zal zich eerlang voor den rechter hebben te verantwoorden. UIT DE OMGEVING Gemeenteraad. De gcmeentcrekcninq 1924 Aanschaffing van een motor brandspuit - Heffing van brug geld over de Ringvaart Dc vcr- keersverbetering aan den Noord- hoek. De Raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 3 uur. Voorzitter burgemeester L. LI J. M. Vos- ters. Afwezig weth de Jong cn dr. v. Dooren. De notulen der vorige vorgadering, door den secretaris gelezen, worden onveran derd vastgesteld. Hierna is de agenda aan de orde. lo. Aanlredïng gemeente-rekening, dienstjaar 1924. De gewone dienst geeft aan inkomsten voor den gewonen dienst een bedrag aan van 181.603.4fiK', aan uitgaven 154.593.28 K, batig slot derhalvu 27.010.18. Voor den kapitaaldienst zijn de ontvangstei /58.582.filK, de uilgaven ƒ55.888.06, batig slot derhalve ƒ2.694.55K 2o. Benoeming van een lid der com missie'tot het nazien van de rekening en gemeentebegroot'ng, wegens periodieke af treding van den heer J. N. Los. Na twee vrije stemmingen, een tusscben- jlemmin^èxt t^r^emming wordt benoem^ 8o. Vaststelling raadsbesluit tot v*im lengmg van den ontrnimlngstermijn voor de woning gemerkt D 164 en bowoond door het gezin P. Zoetemelk. Naar aanleiding van het desbetreffend adres van den heer Zoetemelk om een jaar uitstel hebben B. en W. het advies ge vraagd van de gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn, wolke antwoordde, dat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat. B. en W. stellen der halve voor een uitstel van zes maanden (de wet laat geen grooter uitstel toe) te verleenen. Z.h.8. goedgekeurd. 4o. Vaststelling van een vorordening tot regeling van het ontslag van onderwijze ressen aan de openbaro lagere scholen de-« zer gemeente bij huwelijk en van onderwij zers en onderwijzeressen aan die scholen bij het bereiken van den vijf en zestigjarig gen leeftijd. B. en W. stellen voor aan de onder wijzeressen, aan de openbare school, die beneden het 45ste jaar huwen ontslag to verleenen, omdat naar hun meening de gehuwde vrouw thuis behoort en niet voor de klas. Eveneens stellen zij voor de go- huwde onderwijzeres bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ontslag te verlee nen. Z.h.s. aldus goedgekeurd. öo. Voorstel van Burgemeester en Wet-' houders om over te o-nan tot den aankoop van een motorbrandspuit. Ingevolge het raadsbesluit d.d. 22 Jan. j.l. hebben B. en W. van verschillende le veranciers opgave gevraagd en uit de reeks van aanbiedingen hebben zij de bes te uitgezocht. Persoonlijk hebben zij een bezoek gebracht aan de N.V. Brandspui- tenfabriek fa. Bikkers te Rotterdam, die o.m. een aanbieding deed van een brand spuit met hoogdrukcentrifugaalpomp met een capaciteit van 700 Liter per minuut, die in totaal kost 3632. B. en W. gaven de voorkeur aan een Ilollandscho firma, omdat bij e.v. gebreken gemakkelijker gere clameerd en het noodige bijbesteld kan worden, terwijl de betalingen zeer verge makkelijkt worden. De voorzitter doet uitvoerig mededeeling van een en ander betreffende de-condities, de oplevering en de constructie van den spuit. B. en W. stellen verder den Raad voor dit jaar 2000 en het volgend jaar de rest te betalen. De hepr van Andel vraagt of er zicht bare verbeteringen le zien zijn bij dozen spnit in vergelijking met die van Leimui- den, waarop de voorz. antwoordt, dat naar zijn meening de snuit van T.eimuiden lich ter gebouwd is, daar deze oolc een min dere capaciteit van 200 Titer per '-minuut heeft. Op pen vraag van den Imer de Vetten zegt de voorzitter, dat de motor van den spuit gemeeld om de veertien dagen moet geprobeerd worden. De monteur moet daarvoor een salaris hebben plus een vast hedrarr per uur hij brand Voor de beproe ving zijn nn echter slechts 11 personen noodig, terwijl er nu ongeveer 100 voor noodig zijn. Rovendicn kunnen eenige brandhnls.jes in de nabijheid van de nw- forspuit opgeruimd worden, zoodat het onderhoud hiervan ophoudt. De heer Riethroek zegt, dat hij voor do aanschaffing v. 'n molorbrnndspuit is, doch het verwondert hem ton zeerste, dat hier voor dadelijk geld gevonden is kunnen worden, terwijl er nu zooveel moer ur gente zaken zijn, waarvoor geen geld be schikbaar was. De voorz. antwoordt hierop, dat de ur gentie van de aanschaffing van een spuit zeker niet ontkend kan worden. Tal van leenten, kleiner van zielenaantal en kleiner van omvang, hebben reeds jaren een motorspuit. B. en W. hebben te wa ken voor de veiligheid van de gemeente en haar inwoners. De heer Los vraagt nog, of de Kaag nu een handspuit krijgt, wijl er nu enkele op non-activiteit komen. De voorzitter ant woordt hierop bevestigend, Het voorstel van D. en W. wordt ten slotte z.b.s. aan genomen. 6o. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om over te «man tot de aanvrage om concessie voor hef heffen an een brug geld voor zoover betreft de brug over de rngvaart van den Haarlemmermcerpolder te N:omvp Wetering. B. en W. komen met dit voorstel om dat deze in 1923 gebouwde brug aan do gemeente groote lasten heeft opgelegd. Jaarlijks kost deze" brug bovendien de ge meente 4782.80. Indien e.v. liet tweoploe- genstelsel voor de bediening van de brug ingevoerd wordt, worden de kosten nog hooger. Daarom vragen B. en W. den Raad mach tiging om aan de Kroon concessie te ver leenen tot heffen van bruggeld, zoon la zulks in tal van andere gemeenten ge sel) iedt. De heer Rotteveel vindt het mts onbil lijks, dat degenen, die geen belang bij dezo brug hebben, betalen moeien voor door vaart. Hij zou die belasting willen heffen van degenen die over de brug passeeren. De voorzitter anlwoordt, dat zulks niet mogelijk is, omdat bij liet in 1872 opge maakte contract met den polder bepaald is, dat de gemeente een vrijen uitweg uit de Haarlemmermeer moet garandee ren. B. en W. stellen voor de heffing van het bruggeld te regelen per tonnenmaat en wel als volgt: tot en met 20 ton 10 cent. 21 40 ton 15 eent, 4]60 ton 20. 61 100 ton 25 cent, 101—150 ton 30, 151 ton en daarboven 35 eent. Verschillende malen is vanwege dp ge meente controle gehouden op de doorvaart van deze brug en naar die gegeven, zou de opbrengst per dag bedragen 3." schepen tot 2 ton 3.50: 30 schepen van 21—40 ton 4.50, 15 schenen van 4160 ton f 3; 9 schepen van 61.100 ton f 2.2.)7 schel pen van 101—150 ton ƒ2 10; i schepen boven 150 ton 1.40: totale opbrengst per dag ƒ16 75, per B dagen 100.50, per jaar dus rond 5000.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5