'Je LeiilsÉ Courant" Tweede Blad De Gids van den Keizer Woensdag 12 Augustus 1925 .^HgusNEWLftHB J TEN AFSCHEID. I In een artikel onder het bovenstaand op schrift zegt „De Gelderlander" onder meer het volgende: 1 Minister Kooien heeft in een toast op 'den feestmaaltijd van den Derden Neder- landschen Katholiekendag zoo'n beetje den 'draak gestoken met de goedmoedige wijze, waarop, het ministerie-Ruya door de pers is uitgeluid. Men hoort er slechts goeds van. En zelfa tegenstanders erkennen nu het Kabinet is afgetreden zijn ver diensten. Men had het bij z'n leven meer kunnen waardeeren. Zijn verdiensten eerlijker erkennen. Zijn gebreken minder breed uitmeten. Dat is natuurlijk volkomen waar doch het blijft opmerkelijk, dat men vrij alge meen den drang heeft gevoeld om aan het scheidende Ministerie een goed woord te zeggen. Laat dit goede woord minder waar de hebben na het aftreden van het Kabinet Buys dan ervoor, waardeloos is het toch zeker niet. De openbare meening, die zoo gemakkelijk hangen blijft aan bijkomsMg- heden, en z:ch stemt op detailpunten, over- schouwt, bij 't scheiden, de groote lijnen en beoordeelt de geschiedenis Als men zóó het oordeel over het afgetreden Ministerie beziet, moet men er waarde aan hechten. Don is er geen sprake van een zekere wel willendheid. die van de dooden niets dan 'goeds zegt, maar van een rechtvaardige meen'ng, welke gevormd is door de kjaac- heid der historiische feiten van het Mini- feterie-Ruys. 1 En verder: 1 Terwijl het Kabinet nauwelijks iets an- tiers te verzorgen had dan nationale be langen, was er van een nation ale medewer- k ng niet hot m:nste te bemerken. Integen deel, de tegenwerking der beroepspolitici werd met den dag kwaadaardiger en de eendracht der regeeringspartiien volrode daartegen niet bet noodzakelijke tegen lacht. 1 Toch heeft het Kabinet zijn taak op be vredigende wijze volbracht en is het, op 'de groote punten, onder alle opzichten ge- Blaagd. Dat wordt op dit oogenblik vrij algemeen Brkend. En als de pers, die buiten de regeerings- partijen staat, het nieuwe Kabinet met 'waardeering tegemoet treedt en zonder voorbehoud de bekwaamheid erkent der nieuwbenoemde ministers, dan mag dit worden toegeschreven aan den keer, welke het vorige Kabinet in de oppervlakkige openbare meening heeft veroorzaakt. Toen de beer Ruys optrad, sprak men hog van staatslieden van den derden rang. 1 Zulke laatdunkendheid heeft men afge leerd. Jhr. Ruys heet men nu de geboren Staatsman en hoofdambtenaren der De partementen verkondigen In nefitra'e bla den den roem zijner medewerkers. 1 Het liberale „Utrechlsch Dagblad" fcchrijft: Over hef afgetreden Kabinet hebben vee1 pennen heen en weer gewuifd, nadat men kritische stekels had geplant in het nieu we, men liet zijn waardeering ietwat boo- ïfer rijzen, nu het historie" geworden Jas, en werd zldh plotseling bewust dat net werk van deze groep bewindslieden een waarde vertegenwoordigde, welke na Veel verguizing en gewoonte-oppositie ver dunde te worden erkend. Fouten heeft liet Kabinet-Ruys de Beerenbrowck er vele gemaakt, maar er s'aan verdiensten te genover van blijvende beteeken-s. Zoiri«»n de kritische stuurlieden aan den wal er toovecl beter in zijn geslaagd, het land te FEUILLETON. door René Bazin Ï2) Sedert zonsopgang was de thermometer hiet gestegen; hij wees tien graden onder Sul en de scherpe noordenwind bracht Veel koude. De wolken dreven snel door net luchtruim. Er was bijna niemand te lien in de lange dreven, die naar het nieu we station van Straatsburg leidden. Ondanks de guurheid van het weder, iudanks het uur, dat vele burgers naar buig riep het was één uur na den mid- FaS stonden vier Elzasscrs op het sta tionsplein. Het waren winkeliers, die uit Tolmar kwamen en een onderofficier. Zij Men naar het paviljoen met zijn drie ge golfde vensters, en in het bijzonder naar r'Q aan de hand geleide paarden; zij wa- |en verbaasd, dat deze wonderbare bees- n> rijdieren van kolonels of generaals, jj'ri bij den toom gehouden werden, 't Wa- *?n eenvoudige oppassers, die de vier paarden leidden. Zij hielden de teugels jjlevig vagt met bun roode handen, want '5p dieren steigerden en zij durfden nau welijks het schuim vegen, dat van het ge- Mt op hun mouwen viel. Hal daar kwam wn stationschef, een vroolijk man, slank gebouwd, blond, met zijn sombere klee- pn? aan; een pet met rood borduursel op hoofd. Hij bleef een oogenblik in een er deuren staan. Hij moest een reserve- hcier zijn, want, als beval hij een regi- W. riep hJJ; verdedigen tegen revoluHonnaire aansla gen en buitenlandse he bedreiging, tegen inzinking van handel en bedrijf en tegen het gevaar van inflatie? Een ministerie, dat zeven jaar lang voor de ingewikkeldste vraagstukken van onderling verscheiden aard geplaatst was en die vraagstukken, zij het met veel vallen en opstaan overwon, heeft recht op grooter erkentelijkheid dan de kritiek gedoogde en zal misschien door het gericht der historie het oordeel beves tigd vinden, dat de in parlementa:re zaken liberale journalist Elont ve'de. die in het gedenkboek tijdens het regeeringsjubileum der Koningin u'_t.ge.ee ven, dit Kabinet a's een der belangrijkste Kabinetten uit onze moderne staatkundige geschiedenis ken- sche'ste. Zuid-Holl. Bond van Melkveehouders. Dreigend conflict met den melkhandel Gistermorgen word te Rotterdam in liet, Voiiooplokaal eeue algemecno vergade ring gehouden van den Hollandschen Bond van Melkveehouders ter bespreking van de houding, aan te nemen tegenover het weigerend standpunt van den melkhandel om den grondprijs met een cent te ver- hoogen. De voorzitter, de heer A. N. Vaandra ger, opende de zeer druk bezochte bijeen komst met de volgende algemeene be schouwingen: Als zoo menigmaal te voren zijn de om standigheden voor den melkveehouder veel moeilijker dan voor akkerbouwer en tuin der. Op laatstgenoemden heeft de melk veehouder echter dit voordeel, dat het niet instellen van een afzonderlijk repartement van Landbouw, hem niet zooveel zorgen behoeft te baren, aangezien het melkvee-, houdersbedrijf geacht kan worden meer te ressorteeren onder het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid. Men den- ke aan Vleeschkeuringswet en het weldra van kracht wordend Melkbesluit. Moge de uitvoering van het laatste minder klach ten veroorzaken dan die van de eerste. Bij Landbouw blijven we onderdak hou den met onzen veterinairen dienst. De in krimping van dezen dienst geeft in de omgeving van Rotterdam weinig reden tot klagen. Integendeel, de wijze waarop de Rotterdamsche ontsmettingsdienst zijn as sistentie verleend, geeft een veel te groo- 'en dienstijver te aanschouwen. Op kwis tige wijze worden borden geplaatst ook bij kerngezond vee, dat zelfs, ook volgens de definitie die do Wet daarvan geeft, Diet als verdacht kan worden aangemerkt. Uitbreiding van het toch reeds zoo sterk voortwoekernd mond- en klauwzeer wordt hierdoor meermalen bevorderd. De secretaris der grootste Provinciale Landbouw-Mij. wilde hierover gaan spre ken met 't hoofd van den Veeartsen ij- kundigen Dienst, maar kon niet worden ontvangen. Werd verwezen naar een auto riteit van lageren rang, met wien eene be spreking geen resultaat opleverde. Onder zulke omstandigheden voelt men dubbel zwaar het gemis van een zelfstandig Mi nister van Landbouw, ja zelfs van een zelfstandig directeur-generaal. Laat ik mijn klachtenboek thans mogen besluiten, na het releveeren dat de bene den middelmatige grasgroei en- het veel vuldig heerschen van mond- en klauw zeer, de melkgift dit seizoen zeer ongun stig beïnvloeden, dat vanwege zeer hooge krachtvoederprijzen, de perspectieven voor den a.s. winter weinig bemoedigend zijn en dat, hoewel de zuivelmarktpositie niet onbevredigend kan worden genoemd, de Z.-H. Melkhandel, momenteel niet be reid is hooger prijs voor de melk te beta len. ¥oor deze aangelegenheid is deze ver gadering bijeengeroepen. Hoewel het hoofdbestuur nog geen vrij" mandaat van de algemeene vergadering bezat om naar bevind van zaken te handelen, zoo heeft men hiervan in deze omstandigheden ge bruik willen maken, teneinde te voorko men, dat men zou denken, dat het hoofd bestuur zich maar laat bepraten door den melkhandel. Het hoofdbestuur heeft aan den melkhandel een voorstel tot verhoo ging van den grondprijs gedaan, doch te vergeefs. Spr. wijst dan op het verschil tusschen eilanden en vasteland van Zuid- Holland. De eilanden verkeeren, wat hun prijzen betreft, in veel gunstiger positie. Daarom heeft spr. steeds aangedrongen op uniformiteit van contracten. Wat dit laatste betreft, releveert spr. de praklij- Houdt ze den kop omhoog en kijkt er niet naar. Gezicht naar hierl En hij verdween. Eensklaps kwam er een man van mid delbare gestalte, een officier, snel uit de middelste poort en richtte zich vastbera den naar het schoonste paard, den brui nen vos. Geholpen door een oppasser, steeg hij te paard. Hij duwde de plooien van zijn grijzen mantel onder zijn dijen en wierp een oogopslag op zijn schouders om te zien of de mantel op den rug van den vos wel vastzat. Zijn kleine snor was op 't einde van de lippen omhoog gekrnld. Hij zei levendig, maar zonder nadruk, bewust van zijn gezag: Laat alarm blazen! Ik verwacht de troepen. Zijn bevel werd aanstonds opge volgd. Een der twee officieren die een oogen blik na hem te paard waren gestegen, een groote ruiter, vertrok in galop naar de stad. De ander liet hem gaan; hij liet zijn paard tot op het groote plein stappen en blikte naar de torenspits der hoofdkerk, zoo mooi In den helderen dag De zon bescheen den keizer. Zij voltooide dat be weeglijk standbeeld en deed zijn helm schitteren. Van de kijkers, die daar zooeven wacht ten, stond er nog enkel de, oude onderof ficier, de hakken tegen elkander, de rech terhand aan zijn vilten hoed geslagen. De keizer was er zonder gevolg. Alleen een adjudant in groot tenue, met een lomp en rood aangezicht, en een onder officier, die een opgerolde vlag droeg, vergezelden hem Eenige voorbijgangers, die de groep be merkten, maakten een omweg; anderen ken van een vertegenwoordiger van 3en melkhandel, die met twee soorten van contracten in den zak liep. Spr. wil allen niet over één kam scheren, doch verschei dene van den handel zijn er, volgens spr. gemeen genoeg voor. Daarom is een lesjs aan hen in dezen tijd wel gewenscht. Spr. wil nu de vergadering geen hou ding opdringen en daarom het eerst de vergadering aan het woord laten. Allereerst wordt dan in overweging gegeven om den datum van 12 cent grond prijs te stellen op Maandag 17 Augustus. Wil de handel daar niet aan, dan maar stoppen (teekenen van instemming). In overweging wordt gegeven om daar bij een termijn van drie maanden vast te stellen want voor enkele dagen brengt men geen wijziging in zijn bedrijf. Een ander stelt voor de contracten di rect uit te schakelen, als niet vanaf 10 Augustus de verhooging wordt uitbetaald Heel den zomer is men al een cent bene den de zuivelwaarde gebleven. Het beste is om nu maar te stoppen. Het is thans voor do melkveehouders de meest geschik te tijd. Opgemerkt wordt dat men reeds dade lijk vanaf 10 Augustus geen melk meer had moeten leveren. Nu komt er natuurlijk over een paar weken weer een cent bij, maar dat is geen mannenwerk. (Applaus) Nadat o.m. deze opmerkingen waren ge maakt, zette de heer Vaandrager het denk beeld van het hoofdbestuur uiteen. Dit komt hierop neer, dat men zoolang moge lijk in overleg wil blijven met den melk handel. Wordt het tafellaken doorgesne den, dan moet dit maar voor langeren tijd zij. In dezen tijd zijn wij de sterkste par tij. Toch moet spr. waarschuwen tegen de macht van het concern van Van den Bergh's fabriekpn. Men zal natuurlijk trachten ons onder den voet te loopen. Spr. zet dan uiteen, hoe het verloop is geweest met de melkprijzen in den kring Leiden tijdens de heete dagen in Juli. Tegen den zin van den Rotterdamschen melkhandel zijn de zaken daar geloopen. Als het nog mogelijk is, dan acht het hoofdbestuur het 't meest practisch, dat de vrede bestendigd blijft en het niet komt tot een on-economischen strijd. Na rijp beraad is het hoofdbestuur tot dit laatste standpunt gekomen. Daarom stelt hot voor, dat de vergadering hare sanctie hecht aan het volgende besluit: De Algemeene vergadering overwegen de: dat reeds eenigen tijd prijs en leve ringsvoorwaarden der melk van het vaste land achter komen bij die der eilanden. dat eerstgenoemde melk niet is aange wezen op verwerking tot producten die het minst gunstig rendemend geven, dat een grondprijs van 2 cent momen teel niet in overeenstemming is met boter en kaasprijzen, terwijl vraag en aanbod eveneens een prijsverhooging wettigen. besluit: op advies van het hoofdbe stuur, de mogelijkheid te scheppen tot uitschakelen voor zoover de leden daar van gebruik wenschen te maken van die contracten op het vaste land, die on der de auspiciën van den bond zijn saam gesteld, terwijl ook alle andere overeen komsten op bet vasteland, die zulks niet bepaaldelijk beletten, kunnen worden uit geschakeld, als de melkhandel niet bereid zal worden gevonden om uiterlijk 15 Augustus den grondprijs met 1 cent te verhoogen. Vanuit de vergadering gaan nog stem men op om te werken met terugwerkende kracht tot 10 Augustus. De voorzitter ver zet zich daartegen. Ook wordt nog voorgesteld om den da tum een dag te vervroegen, doch wegens practische moeilijkheden blijft ten 6lotte 15 Augustus als termijn gehandhaafd. Het besluit wordt hierna zonder hoofde lijke stemming onder applaus aangenomen Oe Voorz. zegt tenslotte toe, dat mocht het tot een conflict komen, dat nu alleen het vasteland Taakt, het hoofdbestuur over wegen zal uitbreiding ervan tot de eilanden Vrijdagavond zullen alle afdeelingen vergadering om te telegrafisch bericht in zake do beslissing van den melkhandel te bespreken. Kamer van Toezicht. Notarissen en Candidaat-Notarissen. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn in de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notaris- sen: a. te Utrecht, benoemd met ingang van gingen groetend voorbij. Hij reed rechts door een laan, beplant met jonge kastanje- boomen, draaide op het Aurélienplein en reed het schoone Straatsburg binnen. Hij bezag de daken met drie rijen dakvensters, waarvoor een gansch bosch timmerhout noodlg was en waarvan de leien geleken op het vallende loof in den herfst. Verder de spits toeloopende bovengevels, de schoor stopnen, waarip ooievaars nestelden, de enee* straten, het Straatsburg der plette- rijen en molens, gebouwd op den oever van de III. Het krioelde er van werk- en ambachtslieden in dat deel der stad, dat mpn nog „het kleine Frankrijk" noemde. Velen richtten het hoofd op bij het hooren van hpt paardengetrappel. Zij meenden een generaal te zien, gelijk er reeds zoo dik wijls voorbij kwamen. Anderen, die aan stonds den 8onvereln herkenden, houden Rtil om naar hem te zien. of verdwijnen in de straatjes en open huizen. De oude man nen vooral vluchtten weg. De keizer heeft hen allen gezien. HIJ rijdt voorbij. Bij het rijden over de vier bruggen, die over de Hl liggen, kan hij in zijn blikken niet ont trekken aan den toren van het Munster. De keizer denkt er aan, dat hij er meester is, maar niet altijd geweest is. Hij denkt dat de toren geheel den Elzas beheerscht en dat de klokken zullen luiden op den dag eener oorlogsverklaring. Hij luistert naar den noordenwind. De eerste adjudant zal bij den commandeerenden generaal van het 15e korps aangekomen zijn en den post op de Kléberplaata verwittigd heb ben. Is dat het eerste appèl, dat in de lucht trilt? Neen, nog niet. Maar het zal niet lang meer duren. Waarom zou het zoo traag gaan? de dagteekening der beschikking tot plaats vervangend lid mr. J. A. d. Mersch, kantonrechter te "Wijk bij Duurstede; b. te Haarlem, herbenoemd met ingang van 20 Aug 1925 tot lid H. J. Raedt, oud- inspecteur der registratie en domeinen te Haarlem. Vragen van Kamerleden. Dienst- en rusttijden voor het Spoorwegpersoneel. De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is (le Minister bereid mede te doelen op grond van welke overwegingen noodig worden geacht het groot getal ontheffingen van de voor het spoorwegpersoneel gelden de bepalingen betreffende de dienst- en rustt jden, waarbij zelfs op groote stations met veel personeel voor beambten de dienstruimte op Zondag tusschen twee rusten van 14 uur tot 10 uur wordt uitge breid? Wil de Minister er toe medewerken, dat voortaan het oordeel der vakvereenigingen wordt gevraagd, voordat deze ontheffingen worden aangevraagd en verleend? KERKNIEUWS Het werk van de hereenlging der kerken. Men schrijft aan de „Msbd.": Na de Liturgische Week, die van 10-13 Augustus op de Benedictijner Abdij van den Keizersberg te Leuven gehouden wordt, zal daar een bijeenkomst plaats hebben, gewijd aan de studie van het Werk van do Hereenlging der Kerken. Er zullen drie inleidingen worden gehouden en wel door: Dom Lambert Beauduin, monnik van den Keizersberg, speciaal be last met de voorbereiding van een stich ting te Tancrómont, over „Het aandeel van de Liturgie in de afscheiding van 1054 en in het Werk van de Hereeniging der Kerken"; Pater Gillet, monnik van de Stu dieten te Unioff over „De Gemeenschap der Heiligen en de Hereeniging der Kerken" en Baron Taubo, senator, hoogleeraar aan de Universiteit van Sint Petersburg en lid van het Curatorium van het Instituut voor Internationaal Recht te 's-Gravenhage over „Rusland en de Katholieke Kerk vóór en na 1054". Naast deze bijeenkomst voor beeren, wordt er ook een gehouden voor dames en wel in bet Instituut Paridaens, Vrij dagochtend. Daar zal een H. Mis volgens den Oosterschen ritus worden gecele breerd, waarna Dom Xambert Beauduin een uiteenzetting zal geven van de betee- kenis van het Werk der Hereeniging van de Kerken. Zooals men weet, Is dit werk door Paus Pius XI toevertrouwd aan de Orde der Benedictijnen En de Abdij van den Kei zersberg die er Dom T.ambert Beau duin mee heeft belast en als leider heeft aangewezen is de eerste abdij, die met terdaad de uitvoering van liet werk is bo- gonnen. Deze Abdij beeft de stichting in voorbereiding van een klooster te Tanc.ré- mont in 't I.uiksche, waar bet „Kader" voor hef eigenlijke werk in het Oosten zal worden bijeengebracht en gevormd. Mooie cijfers. Het jaar van de Heiligverklaring van de Zalige Kleine Tiheresia is voor he! St. Pe trus Liefdewerk in het Aartsbisdom tot nog toe niet slecht geweest. Sinds 1 Jan. 1925 toch werden er 12 nieuwe afdeelingen opgericht, n.l. Duiven, Loenen, Blonfenburen, Groningen (H. Jo zef), Azewijn. Utrecht (H Antonius en H. Gertrudis), Steggerda, Nieuw Heeten, En schede (H. Joannes), Klazienaveen en Mij drecht. Vijf nieuwe Beurzen (f2500 in eens) werden gest'cht, n.l. Z'euwent (2), Gro ningen (H. Martinus). TTlrechtsche Gee«sto- lijkheid en Hengelo (O.). Negen nieuwe Weldoeners (f250 jaar lijks) traden tot het Liefdewerk toe, n.l. Gondt, Eist, Zwolle (O. L Vr.), Groningen (H. Jozef), 4 Utrecht (H. Antonius) en Zuffen. Het toiaal aantal afdee1;ngen bedraagt thans In het Aartsbisdom 109. het getal Beurzen 24, Weldoeners 68, zoodat uit Beurzen en Weldoenersb'jdragen jaarlijks 92 in'andsche studenten lot het Priester schap kunnen worden opgeleid De keizer zoekt een soldaat, die hem tot gids kan dienen en hem zoo gauw mogelijk naar het paradeterrein leiden. Want de minuten zijn kostbaar, de wegen bevroren en de adjudant kent de stad niet. Maar het toeval heeft nog geen enkel man .uit het garnizoen op den weg van den keizer geplaatst Zijn aangezicht verheldert; zijn droomende oogen tintelen gelijk een blin kend zwaard in de zon: de trompetten van Kléber blazen alarm. Do tamboers slaan het alarmsein. Do orde is voorbeeldig, nij gaat zijn leger op de been brengen. De ka zernen gelijken op bijenkorven De keizer hoopt op zijn macht. In hoeveel tijd zal hij daar de zestien duizend soldaten, die do bemachtigde stad verdedigen, rondom zich zfen geschaard. Do vijf Terimenfen voet volk. de huzaren, de arlilelrie. de genie, de cavallerie. Nummers, gezichten van oversten, de silhouetten van manoouvreo- ronde regimenten gaan door zijn brein. Welk zal het eerste op bef terrein aanko men? Zal het 't 105e Saksers op het 133e Pruissen ztfn. dat zoo flink ls afgericht? Wolk zal zich het meest onderscheiden, hei Rijnsche huzaren of het 15e veldartillerie, dat zoo gauw het front moest berpiken? Wolk? De keizer siddert. Fan tweede kla roen heeft de orders' van de eerste her haald; tamboers slaan alarm In de citadel van Straatsburg. Op de hoeken der stad, aan de Illpoort, wordt de schrikaanjagen de krijgsmuziek als een echo herhaald, overal, aan den kant van Schflligheim en nog verder, In iedera plaats waar een ka zerne ls. De keizer geeft het paard de sporen, terwijl hij de laatste brug bereikt. Sire, een soldaat! De beweging van den adjudant werd UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.20 Manchester 375 M. Zang en con- eert. Londen* 365 M. Zang. New castle 400 M. Concert. 4.35 Hamburg 395 M. Kamermuziek. 4.50 Frankfurt 470 M. Concert. 5.20 Berlijn 500 M. Kinderfeest. Zu rich 515 M. Concert. Londen 305 M, Dansmuziek. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert 7.50 Miinchen 485 M. Concert. 8.— Bournemouth 385 M. Voordr., zang en orgelmuziek. 8.20 Londen 365 M. en Daventry 1600 M. „Variety." Medewerkers: A J. Forbes Tenor.) Christine Hawkes (Solo Concer tina.) Toni Farrell (Composer-Pianist.) Foden Williams (Entertainer.) The „2LO" Quartet. The Quartet: „To Spring", „Eroticon* (Gripg.) Christine Hawkes: Romance (D'Ambro- aio.) Serenade (Pierne.) Toni Farrell: Foxtrot „Lazy Days", „Passe-Pied" (Toni Farrell.) Some Well- known Tunes (With Apologies.) 8.55 A. J. Forbes: „The Auld Scotch Songs", „Bonnie Wee Thing" (Traditio nal.) The Quartet: Melody „Valse Charaote- ristique" (Coleridge-Taylor.) 9.05 „Wow-Wow". A Play by Basil Charlton. 9.35 The Quartet: „Siailielta" (Von Blon.) „Passe Pied" (Gillet.) Christine Hawkes: „Berceuse" (de Gras- si.) „Chanson" (Friml.) „Rosmarin" (Kreisler.) 9.50 Foden Williams Will Entertain. A. J. Forbes: „The MacGregor's Gathe ring", „Duncan Gray" (Traditional.) The Quartet: „Under the Willows" (Ken neth Wright.) „Memories of Old Ireland" (arr. Chignell.) 8.20 Hamburg 395 M. Voordr. en con cert. Manchester 875 M. Concert en voordr. Birmingham 475 M. Operamu ziek. Newcastle 400 M. Muziek en zang. 8.35 Brussel 265 M. Fragmenten uit do opera „Mireille" van Gounod. Ziirich 515 M. Concert. De Bildt 1100 M. Weer bericht. 8.40 MUnstor 410 M Berichten en liede ren. 8.50 Frankfurt 470 M. Concert. Ber lijn 500 M. Concert. 3.05 Radio-Paris 1750 M. Fragmenteni uit „La Novarraise" van Massenet 10.35 Alle Britscho stations: The Week's Feature. Sapellnikoff (Pianoforte Recital.) Scherzo in B Minor (Chopin.) Marche („Tannh&user") (Wagner-Iiszt.) Forelle (Schubert-Liszt.) Caprice in E Minor (Mendelssohn.) Danse des Elfes (Sapellni koff.) Etude de Concert (Liszt.) Invitation k la Dance (Weber-Tansig.) Zou 1925 de honderd niet halen? Wie weet? Geen schooner hulde voor de Tleilige Theresia dan een inlandaeh student haar ter eere te doen shideeren. Het totaal aan inkomsten bedroeg s:nda 1 Jan. 1925 in het Aartslrsdnm circa f25.000. waar het totaal bedrag over 1924 ruim f40 000 Indroog en op tiet nogenbVk nog slechts een zeer k'ein gedeelte van do toegezegde Weldoenersbijdragen ia binnen gekomen, mag men gerust verwachten dat 1925 het vorig jaar zal overtreffen. Do Utrechfoche Geestelijkheid onder houdt twee Rtudenten n.l. Kno Johannes Bnbtista in Molden Shensi en Jozef Gonciu uit het Aarlsbisdom Bucharest. De Beurs voor dezen tweeden student nog lang niet volteekend. zoodat Pastoor Gasman (giro 113176 Klarenbeek en Kap. A. do Wit, giro 63879 Arnhem) zich hiervoor nog immer dringend houden aanbevolen; bij de tUTechlsche clerge Afdeelingen die de contributies reeds hebben opgehaald en tot noe toe niet on- zonden, worden beleefd verzocht deze to willen opzenden san den Diocosanen Di- reriour van S P. L., Kapelaan Ant. do Wit, Walburgsplein, Arnhem (Giro *63879), die niet zal nalaten onmiddellijk mede te doelen wanneer het honderdtal be reikt la. Do Nederland be Fr Ps'er-M-ssiebond. bemerict. Links van de straat stond een soldaat op de stoep. Hij droeg het uniform der artillerie. Hij stond ln de veroisehU houding, de hand aan zijn helm, het hoofd rechtop en naar den soeverein gericht. De keizer kijkt eerst naar zijn uniform en zijn militaire houding, waarop niets af te keuren valt. Dan bemerkt hij zitn vol gezfeht, blauwe oogen, geplooide lippen, die beven als zijn oogappels. De soldaat beeft; zelfs de keizer kan «en gebaar van verbazing niet weerhouden. Hij had teveel regimenten gezien en menschen beoordeeld om zich over hun ras te kunnen bedriegen. Elzasser? vroeg hij. Ja, sire. Uw naam? Charles Huber. Waar gaat go naar toe? Naar do kazerne. Tk heb het alarm gehoord. Goed, ik neem u vandaag ln mijn' dienst. Breng mij naAr het paradeterrefn. Do keizer sprak niet ruw; bij scheen go- haast en schikte de panden van zijn man tel in goedo orde. Vlug mijn dappere. Do keizer moet vóór al do anderen aankomen. Welken afstand nog? Drie duizend meter, flfro. Zes Jaar leefde Charles Huber verwij derd van Audoufn en nauwelijks ontmoet hij den keizer of hij denkt aanstonds aan' den ouden Franschen officier. Hij bloosdè bij de gedachte: rt Mijn peter zou er onder lijden als hij wist, dat ik den Duitschen keizer geleid heb in do straten van Straatsburg maar hij zou mij bevelen mijn plicht to doen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3