Je Leite Courant" Tweede Blad De Gids van den Keizer Dinsdag li Augustus 1925 Het bezoek der Zuid-Afrikaansche landbouwers. Het Zuid-Afrikaansche boerengezel schap, dat een rondreis door ons land maakt, bezocht gisterenmorgen de Coöpe ratieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen, gebruikte het noenmaal te Rotterdam en bezxhtigde des middags den modelstad „De Vaan" te Hillegersberg. Per electrische trein van 3 25 uur vertrok men uit Rotter dam naar de halte Renbaan bij Den Haag. Van bier begaven de landbouwers zich naar het buiten van jhr. H Loudon, voor zitter van het Comité van Ontvangst, „Hui- re Voorl'nden", waar jhr. Loudon hen toe sprak. Hij zeide o m De tijd, d:cn n beschikbaar heeft om ons land te bezoeken is kort. Wij hebben be grepen, dat het vooral een studiereis gold en wij hebben ons best gedaan om uw be zoek zoodanig te regelen, dat in korten tijd veel op land- en tuinbouwgebied door u zou kunnen worden bezichtigd De tuinbouw en de veeteelt zijn, zooals ti bekend zal zijn, bij ons belangrijke bron nen van welvaart. Op landbouwgebied is in de laatste jaren veel verandering in de werkmethoden gekomen; de coöperatie, de machines, de kunstmest spelen daarbij een rol van beteekenis. Wij hebben u reeds en zullen u nog mooi vee kunnen laten zien, het beroemde Ne- derlandsche stamboekvee, dat helaas de Unie-regeering niet zeer wllig is binnen hare grenzen toe te laten. De schapen'eelt zal u bij ons minder belang inboezemen. In uw vaderland heeft de schapenteelt veel grootere beteekenis, dan bij ons. Wij zien u gaarne hier komen, niet al leen omdat uw land ons door de stamver wantschap van zoovelen uwer met ons sympathiek is, maar ook, omdat wij ge steld z:jn op de handelsrelaties, die wij met u onderhonden. De handel van ons land met Znid-Afrika is in de laatste jaren be langrijk toegenomen. Wij zijn nu weer te-*, rug tot het cijfer van vóór den oorlog, wat betreft invoer van Nederland uit en ook de handelsbetrekkingen met Ned. Indië zijn aan zien" ijk vooruit gegaan. De directe stoomvaartverbinding tus- sohen Zuid-Afrika en het vaste land van Europa, die door de gecombineerde Zuid- Afrika en Oost-Afrika-lijnen wordt onder houden, moet een weldadigen invloed heb ben, zoowel op de economische ontwikke- l:ng van uw schoone land, als op onze on derlinge handelsrelaties. Het moet voor u, die gewend zijt aan groote uitgestrektheden met weinig bevol king; vreemd zijn, u in een land te bevin den, waar u eigenlijk nergens kunt ko men, of u ziet de spits van een kerktoren. Nederland l'jdt reeds aan overbevolk-'ng en het zon wellicht voor beide landen pen wel daad zijn, wanneer meer, dan dit tnt nu toe geschied is, Nederlanders en vooral Neder- landsche landbouwers naar Zuid-Afrika konden emigreeren. Een emigratie op fui- imere schaal zal wellicht in de toekomst mogelijk zijn; zij moet echter 'voorbereid worden. Voorloorv'» meen ik, dat er altbans voor onze landbouwers nog ernstige be zwaren aan verbonden zijn, omdat deze bij ons aan een intensief geme.ngd bedrijf ge wend zijn en de omstandigheden d:o z:j bij u aantreffen, geheel verschillend z:jn van die hier te lande. Ik vertrouw, dat het bezoek aan ons land bij u de aangenaamste herinneringen zal achter laten; dat dit bezoek bevorderlijk zal zijn voor onze onderlinge handelsbe trekkingen, en dat nieuwe banden van vriendschap daarvan het gevolg zu'len zijn. De toespraak van jhr Loudon werd be antwoord in bet Afrikaa.nsch door den leider van het gezelschap, don heer «f. P. Kleynhans. Gisteravond werden in bet Kurhaus te Sr heven in een de Zird-Afrikaansohe land bouwers door den minister van Binncn- landsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. De Geer, ontvangen. Onder de aanwez'gen werden o.a. opge merkt, behalve genoemde minister, de mi- mster van Waterstaat, ir. Bongaerts, de leden der Tweede Kamer Dresselhuys, Ebels, Knigge, Weitkamp, Braat, de hoofd ambtenaren van het departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, dr. Swa- ving en Bonthuis, de burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Pa'ijn met den w.n. secretaris, mr. G. A. v. Poelje en de wet houders v d. Meu'en, Quant en Vrijen- hoek. de directie van de Ned Spoorwegen, leden van do commissie voor den Zuid- Afrikaanschen handel, van bet hoofdbe stuur der Vereen, voor Vreemdelingenver keer en vorsch Ilende landbouw- en andere organisaties. Minister De Geer sprak de gasten ver volgens toe. De heer Kleijnbans beantwoordde na mens de gasten de rede. Het gezelschap bleef h erna nog gerui- men tijd in do zalen van het Kurhaus bij een. Vragen van Kamerleden. Verdwijnend natuurschoon. Het Eerste Kamer-lid Polak heeft tot ministers van Waterstaat en van Onder wijs, Kunsten pn Wetenschappen betref fende veranderingen in het bemalingsstel sel van de Zwijndrechtsche Waard de vol gende vragen gericht: Is het den minister bekend, dat het be stuur van de Zwijndrechtsche Waard ver anderingen in het bemalingsstelsel van de zen polder beraamt, door welke de oude rivierarm de Devel zal droogloopen? Weten de ministers, dat daarmede een zeer bijzonder en opmerkelijk stukje Hol- landsch natuurschoon en landschaps- schoon zal verloren gaan, terwijl tevens vier oude standaardmolens zullen verdwij nen? Beschouwen de ministers dit niet als een ernstig verlies voor het land? Zoo ja, zijn de ministers dan bereid stap pen te doen, strekkende om, indien moge lijk, dit onheil af te wenden? De tolwinst te Delft. Request van den Bond van Bodrijfsautohoud ers. Door den Bond van Bedrijfsautohoudors in Nederland is door tusschenkomst van het College van Gedeputeerde Staten in de prov. Z.-Holland een request gericht aan H. M. de Koningin waarin er op wordt ge wezen dat de Haagweg (een stuk van den weg Den Haag-R'dam) één der belangrijk ste wegen in .ons land is; dat elke tolheffing en in 't bijzonder een tol aan een dergelijken weg een zeer ongunstige KJemnmrng 13 v( or handel, industrie en tourisme- dat om tolheffing, zooals bij de Hoorn brug door de Gemeente D«lrt, geschiedt '11 groote mate onbillijk is en be. rech'«- govod kw» 1st doordat op de/en tol door de Gemeente Delft jaarlijks pl m 100.000 wordt verdiend: dat 111 de Memorie van Toelichting op de begroojing der inkomsten en uitgaven van de gemeente Delft voor den dienrt van het jaar 1925 de ophrenbst van den iol wóldt geschat cp f 65 000; dat de totale onderhoudskosten van de zen weg in dezelfde Memorie van Toelich- ting worden begroot op f 21037.50; dat dus volgens de begrootmg de op brengst reeds meer dan het dubbele be draagt van de onderhoudskost .»o; dat de taming van de opbrengst al /CcOdO echter blijkbaar berust op de op brengst van den tol in 192.?: dat d't requestrnnt te laag voorkwrm, daar het verkeer met automolur'en in dim tijd zeer is toegenomen; dat hü 7>ch daarom heeft gewend out ir.lichthigen tot den Genieente-ontvangei* van Delft, Dat deze ambtenaar, zich ben epende op een 'nsructie van B. -n W weigerde ge gevens omtrent de opbrengst van den tol te verstrekken: dat de Bond daarom verkeerstellingen hoeft doen houden op 29 Juni 1925 van 0 uur v.m. tot 2 uur n.m. en 30 Juni van 2 uur n.m. tot 8 uur v.m. en vervolgens respectievelijk on 16 en 17 Juli 1925 van 6 uur v.m. tot 2 uur n.m en van 2 uur n.m. tot 8 uur n m De A.M.W.B.-feesten. De deelnemers aan den A.N.W.B.-bonds dag, die dit jaar te Maastricht gehouden wordt,kwamen Zaterdag te Roermond aan. Er werd doorgestoomd naar S wal men, waarna eon bezoek werd gebracht aan het 7/eer bezienwaardige kerkje te Asselt. Op kasteel Hillenraad werd door graaf en gravin Wo'ff Metternich een thee aangebo den. Te Maastricht verenigde men zich 's avonds aan een gemeenschappelijke disch Hierna had de algemeens vergade ring plaats in de groote hal van het stad huis Het jaarverslag werd goedgekeurd. De afiredende leden der l>alans-couim:s3ie werden herkozen. Zondag werd te Gronsve'd de 3000ste honds wegwijzer met zekere plechtigheid onMmld, waarhij ook de commissaris der Koningin in Limhrug, baron Van Hövoll tot Westerflier, aanwezig was De voorz'tter. de heer E. Berrsma, Ireld daarb'j een rede, waarn hij wees op het nuttige werk, door den A.N.W B. voor het toerisme te land en te water verricht „Het werk der wegwijzers," zeide spr., „dat ziet toch iedereen, dus kent het ook elkeen! Maar als ge a'lan wist hoe syste matisch. hoe nauwkeurig dit systeem der bcwegrijfering is toegepast, hoe van Eys- den tot Delfz il. van Sas van Gent tot Nipuwediep, van Botterdam tot Oldenzaal, wegwijzer na wegwijzer op elkaar aan sluit, naar e'kaar verwijst, in meters nauwkeurig de afstanden aangeeft, voort durend op n:euwp wegen, op betere ver bindingen bijgewerkt wordtwanneer geheel het nauwgezet gevo'gd systeem u duidebjk wordt, dan rijst het nut, hoop 'k, bij den buMensiaandcr waardeerlng ont- kienmn voor dit groote werk en bij de le den do liefde groeien voor hun bond. d:e in dezen arbeid onnieuw toonde, dat :n een klo:n land groo'e dingen kunnen worden gedaan." 's Avonds bood het gemeentebestuur van Maastricht den deelnemers een maaltijd aan ;n de re don fezalen, waarna een con cert >'n het Stadspark volgde. Tijdens den mnalt'id werd nog aan den heer Redelé. namens den bond. als een aardig aandenken voor al zijn werk in den dienst der wegwijzers een fraa' bord 1n Delf sch porseVn aangeboden, waarop in randschrift en Veld het plaatsen van den 3000?'en wegwijzer is vereeuwigd. Een schitterend vuurwerk, dat aan de Maasbrug en do helde Mansoevers werd gegeven, vormde het welgeslaagde slot. Buftcnlandsch briefport Naar de „Res.-bode" verneemt zal de aangekondigde wijzigying van de Buiten- landsche posfbedragen met ingang van 1 October a.s. ingevoerd worden. Het bui- tenlandsch tarief wordt dan als volgt ge wijzigd: 15 cent voor brieven; 10 cent voor briefkaarten en 3 cent voor drukwer ken. Nader meldt men ons d.d. gisteren uit Oldenzaal: Hedenavond laat slaagden wij er in na dere bijzonderheden te verkrijgen omtrent het noodweer, dat Oldenzaal heeft geteis terd. Wij ontleenen hieraan het volgende: Hedenavond half acht woedde boven Ol denzaal een vreeselijke wervelstorm, ge paard gaande met onweer en regen Hot Noodweer duurde een kwartier. De blik sem sloeg op zes plaatsen In. Twee huizen ten noord-westen van deze stad zijn afge brand. De telefoondienst is geheel gestoord. De groote koeltoren van de fabriek van Geldorman is in elkaar gestort. Tengevol ge van de overbelasting van het electrisch net is de stad in duisternis gehuld. Het herstel hiervan zal veel tijd vorderen. Vele schoorsteenen stortten naar beneden. Van een huis vielen voor- en achtergevel in puin, van een ander huis stortte de ach tergevel fn. Van tallooze hulzen werden de daken afgerukt en vielen vijf-ig meter verder neer. Bijna geen huis bleef ge spaard; alle pannen gingen verloren, waar door de meeste woningen waterschade kre gen. Een landbouwer kreeg een groote deur tegen het hoofd en bleef met eeu zware hersenschudding liggen. Terwijl de wer velstorm woedde, was du bliksem niet van de lucht en ratelde de donder onophoude lijk. Het was pon noódwoi-r zooaïs men zich hier niet herinneren kan ooit te hebben beleefd. Uit Groningen wordt ons geme'd: Gisterenavond ontlastte zicb boven do stad Groningen een hevig cnwetr. Ver schillende boerderijen in den omtrek wer den door den bliksem getroffen Onder meer trof het hemelvuur de grooie boerderij van De Boer te Aduard De hliks-m along voor in en verli°{ het gebouw aan ?e achter zijde. De hoer en zijn knecht werden tegen don grond geslingerd. Van letsel is n:e1s bekend. De schuur met groote voorraden hooi werd een orooi der vlammen. Ook de boerderij van De Wit in Onsterhoogebrug werd door den bl'ksem getroffen Ook daar brandde de schuur, die geheel met hooi gevuld was, af. net voorhuis bleef ge spaard. Men meldt ons uit Doetincb^m: Gisterenavond ontlastte zich boven Doe- tincliem een hevig on weder, gepaard gaan de met een orkaan De motoren fabriek ..De Vijf' werd to taal vernield. Ook aan liet spoorwegstation is alles ontredderd. Geladen veewagens sloegen om Alle verbindingen naar bui ten zijn verbroken. Uit Hengelo wordt gemeld: Gisterenavond woedde een ontzettend noodweer boven deze gemeente. Een zeer groot aantal zware boomen werd door den bliksem getroffen, of door den orkaan ont worteld. Enkele straten zijn door getroffen boomen geheel versperd. Talrijke schoor steenen en honderden pannen werden van de daken geslingerd FEUILLETON. door Renó Bazin 11) Veronica zette den kandelaar, dien zij vasthield in de eerste kamer tusschcn twee bedden van kersenhout. Zij omhelsde levendig, maar zonder iets te verraden, haar petekind; zij scheen haar vader te vergeten en sloot zich in haar kamer op, die naast de andere, boven de keuken lag. Charles en Audouin bleven alleen in het eerste vertrek. Ik moet u spreken, herbaalde Audo- üin en u vreeselijke dingen zeggen. J Dadelijk was het aangezicht van Char les Huber veranderd. Htj sloeg zijne blon de wimpers neer, de gelaatstrekken waren vast geworden, de man openbaarde zich reeds in dit kind, dat zich zelf bedwingen kon. Ziende dat Audouin een stoel nam en dien rechts van de tafel plaatste, waar de kaars brandde, zette hij zich aan den an deren kant. Hij luisterde op een kleinen afstand van zijn peter gezeten, het hoofd recht omhoog als een soldaat. De jeugd Schitterde in zijn oogen en hij zweeg. J Audouin had medelijden met hem. Vero- hica was er niet. Hij voelde zijn woede Verminderen en zijn zorg toenemen. Charles, zei hij, gij moet ernstiger lijn dan uw ouderdom het u toelaat; gij *ult thans dingen vernemen, die ik altijd Bieende voor u verborgen te kunnen hou- den. Er wordt een vonnis geveld over uw leven. Ik za! trachten het goed te doen, zei een jonge en heldere stem. Charles, gij hebt nog een moeder in lo ven. Eene andere dan mijne meter, vroeg het kind. Ja. Hij werd bleek, zijne tot dan toe vaste stem beefde. 0! waar is zij"? smeekte hij. Waarom hebt gij mij gezegd, dat zij dood was? Zij had u verlaten om uw vader te volgen, die ook nog leeft. In zijn blauwe oogen flikkerde een vu rige vlam, maar hij hield zich in. Gij zult alle bijzonderheden van die dagen vernemen, hernam Audouin en dan zien wie uw vader en moedor geweest zijn. Hij nam de kaars op, welker vlam hem hinderde en plaatste zo achter zich op den schoorsteenmantel. Hij leunde op de tafel om dichter bij Charles te zijn. die nog altijd rechtop stond, bleek en stil en bij verhaalde van dien winteravond waar op het kind opgenomen en gered werd in zijne woning. Charles Huber leefde als in een droom en zijn oogleden verroerden niet meer. Geen geluid, zelfs geen geritsel van klee- ren was hoorbaar. Audouin sprak zacht jes opdat Veronica zijn woorden niet zou hooren aan de andere zijde van den muur. Hij ging door een schilderde met al de warmte van zijn hart de moeiten en zorgen en de vreugde, die Veronica en hij beleefd hadden in de jaren, die den knaap onbe kend waren; hij sprak openhartig, wel-. dat gedurende dezen tijd aan tolgelden alleen van vier of meerwielige motorrijtui gen is geïnd 726.10; dat, indien hij nu deze 6om rekent als de opbrengst van den tol in 2 dagen, daar mede al voldoende rekening is gehouden met het feit, dat liet verkeer in den winter een weinig geringer zal zijn, daar hij im mers hierbij niet opgeteld heeft zoowel op dezen belangrijke inkomsten van 8 uur nm. tot 6 uur v.m., alsmede de opbrengst van andere rij- of voertuigen en de meerdere inkomsten gedurende de Zon- en feestda gen. in den zomer met mooi weer; dat. indien dus de helft van dit bedrag van 726.10 wordt vermenigvuldigd met het aantal dagen van het jaar, hij een uit komst krijgt van 132.513,26, hiervan af trekkende de uitgaven van 25.0.37.50 een winst voor de Gemeente Delft overblijft voor- 1925 van minstens 107.475.75, en dat een tol niet meer mag opbrengen dan een redelijke winst. Om deze redenon wordt beleefd verzocht dezen tol in het belang van handel, In dustrie en tourisme zoo spoedig mogelijk op te heffen, subsidair zorg te willen dra gen dat het tarief zoo spoedig mogelijk verlaagd wordt, of het overschot der op brengst te besteden aan verbetering van dezen weg, die bekend staat als een der gevaarlijkste en slechtste in Europa. sprekend en ontroerend als het leven zelve. Nu, Charles, voegde hij er aan toe, zij, die niets voor u gedaan hebben, eischen u thans op en willen u ons ont nemen! Wilt gij hen volgen? Tn do kamer heerschte volkomen slilto en men hoorde geruimen tijd geen ander geluid don den val eener ruit. door den wind stukgeslagen. Charles Huber sloot de oogen en zei: Ik wil er met mijn meter Veronica over spreken. Neen, zei Audouin ruw. Gij zelf moet beslissen, gij moet kiezen tusschen hen en ons, tusschen Frankrijk en Duitsch- land, want, mijn Charles, als gij ons ver laat, denk er wol aan, zoudt gij morgen een Duitscher zijn Ons heider droom was van it een officier te maken, eens een over winnaar. Al die mooie dingen vallen thans in duigen. Do oude kapitein sprak langen tijd en zonder eenige voorzorg te nemen. Hij stel de voor te vluchten, hij verklaarde zich gereed tot iedere ballingschap en vroeg voor de tweede maal: Wat wilt gij doen? Het kind antwoordde: Ik wil mijn meter spreken. Hij verliet de kamer en wilde roepen. Zij slaapt, zei Audouin. Ik verbied n, haar te wekken. Morgen vroeg kunt gij haar spreken, als gij er dan nog zoo over dpnkt en mij niet wilt volgen, 't Is hoog tijd om te gaan slapen; zeg niets meer, want ik vrees te sterven door hetgeen ik nu gehoord heb. De jongen wilde kapitein Audouin om helzen, mar deze weerhield hem. Gemengde Berichten HEVIG ONWEDER IN HET OOSTEN NOORDEN EN ZUIDEN VAN ONS LAND. Een orkaan veroorzaakt groote schade in tal van plaatsen. Maandagavond schijnt in het Oosten van het land een hevig noodweer te hebben ge woed. Volgens uit Oldenzaal ontvangen telegrammen brak boven die stad te 7 uur 's avonds een lievig on weder los, gepaard gaande met een orkaan. De meeste huizen in de stad zijn min of meer ernstig be schadigd. Een groot aantal is gedeeltelijk* ingestort. Vele schoorsteenen zijn omge waaid on honderden hoornen ontworteld. De koeltoren van de fabriek der firma Gel derman is door den bliksem getroffen en vernield. Twee huizen zijn afgebrand, het aantal gevallen, dat de bliksem is ingesla gen, is grooter. Het electrisch licht in do stad is gestoord. Volgens andere telegram men had de storm de kracht van een cy cloon: verscheidene straten zouden versperd zijn. De telefoonverbindingen met Olden zaal waren Maandagavond tengevolge van het noodweer geheel gestoord, zoodat geen nadere bijzonderheden konden worden ont vangen. Geen van drieën onder het dak der Audouin's sliep dien nacht. '3 Morgens vroeg ging Charles gekleed in zijn hemd en een broek op zijn bloote voeten naar de kamer van Veronica, leg de zijn oor tegen de deur om te luisteren, en do eerste beweging op to vangpn van Veronica, als zij zon ontwaken. Audouin naar den muur gekeerd, deed alsof hij sliep. Maar aanstonds riep een welbekende stem uit do andere kamer: Kom, mijn kind! Hij duwde de deur open en zag zijn me ter. geheel gekleejj op haar onaangeroerd bed zitten. Hij had zooveel behoefte aan teedere hulp en steun, dat hij zijne armen uitstrekte, op haar toeliep, zich aan hare boezem verborg en ontsteld uitriep: Meter, meter, moot ik u verlaten? Zij sprak zeer stil en slechts een enkel woord, terwijl zij hem tegen haar hart drukte. Zij had gesproken, hij had geluis terd en belden weenden langen tijd. Om tien uur 's moreens nam Charles Huber den trein naar den Elzas. VI. Moor dan zes lange jaren streken voor bij. Dat was oen lange en droevige fijd voor hen, die het kind verloren hadden, waarvoor zij leefden. Kapitein Audouin was sneeuwwit geworden, Veronica ver grijsd, en ook haar aangezicht was ver ouderd. Zij verloor nog eenige lessen en alle hulp werd hun ontnomen. Sedert het vertrek van Charles was de eensgezindheid minder hecht. Audouin had haar verbo- UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 4.20 Miinchen 485 M. Concert Lon den 365 M. Voordracht en Concert. Newcastle 400 M. Concert. Manchester 375 M Zang en muziek. 4.35 Hamburg 395 M. Concert. 4.50 Frankfurt 470 M. Concert. 5.05 Radio-Paris 1750 M. Jazzband eit vioolsolo. Birmingham 475 M. Voordr. en zang. 5.20 Brussel 265 M. Concert Ziirich 515 M. Concert. Berlijn 500 M. Con-* eert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond* concert 5.35 Miinchen 485 M. Liederen. 7.35 Munchen 485 M. Populair concert. 8.20 Daventry 1600 M. Part Songs and Humour. Muriel White (Entertainer at the Piano.) Hamilton Hurst (Entertainer) The Salisbury Singers. The Singers: „Tune Thy Music to Thy Heart" (Thomas Campion 15671620) „Down in a Flow'ry Vale" (Festa 1541.) „Drink to Me Only With Thine Eyes" (Col. Mellish 1777—1817.) Muriel White, Entertaining. The Singers: „D'ye Ken John Peel?" (Traditional air) „Sweet and Low" (Barn- by) „Bold Turpin" (F. Bridge.) Hamilton Hurst In Songs and Stories at the Piano. The Singers: „There is a Paradise on Earth" (R de Pearsali) „After Many a Dusty Mile" (Elgar) „The Long Day Clo ses" (Sullivan.) 9.20 Band of H. M. 12TH Rova! Lan cers. Relayed from the Lake Bandstand, Wembley. Excerpts from tho Works of Meyerbeer. Two Dances (Moszkowski.) Russian; Spanish. Oriental Phantasy „In a Chinese Temple Garden" (Ketelbey Overture „Mirella" (Gounod.) Deux Airs de Ballet (Adam.) „Liselotte": „Lancelot". Fantasia „Bits and Pieces" IBaynes.) „God Bless tlx» Prince of Wales." „God Save the King?' 8.20 I .onden 365 M. en andere Engol- sche stations concert. Frankfurt 470 AC. Uitzending van het s.s. „Miinchen" van da Norddoutsche Lloyd. 8.35 Brusse! 265 M. Concert. Ziirich' 515 M Voordr. en concert. De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. Conoert. Frank furt 470 M. Concert. Hamburg 395 M. Concert. Munster 410 M. Voordr. ea concert. 9.05 Miinchen 485 M Concert. Radio Paris 1750 M. Concert 10.35 Alle Britsche stations: The Savoy Bands. Voorts is de groote opslagplaats van bout van de houtzagerij van We sa el ink over den Enschedeschen straatweg geslagen. Twen wagens hout zijn uit de rails geslingerd. Het aufohusverkeer met de naburige plaat sen staat stil. I Uit Didam wordt gemeld: Tusschen halfzeven en zeven uur heeft alhier een hevig onweder, gepaard gaan de met een soort typhoon, plaats gehad Vele hooischelven werden weggevaagd en ook andere le velde staande oogst werd over het land verspreid De achterstukken van vier hoordori'en werden opgenomen en uit elkaar gesla* gen. Men zal trachten ze vannacht en mor gen weder op te bouwen. Een hevig onweder, vergezeld van zwa* ren hagelslag en een windhoos, heeft ge weldige verwoestingen aangericht in do streek, die bAgrensd wordt door de ge meente Oisterwiik. Boxtel, Fsch en Vocht. Be bui bereikte haar hoo^fennnt tegen om streeks half zou mstermidda" l angs den .«poorweg van Vucht naar Boxtel werden tientallon telegraafpalen omvergeworpen. De hopmelfrein uit 's Bosch werd daarom over Tilburg geleid. Spoedig werd met het onruimineswerk begonnen, zoodat de snel* trein uit Amsterdam van 5 07 mat een klei ne vertrngin" te Eindhoven aankwam. Tn het station Boxtel zijn tal van ruiten stuk* geslagen, zoo ook van vele huizen in die gemeente. Tan«s den spoorweg ziet men een treurig beeld van verwoesten oogst, ver nielde daken en boerderiien. omgewaaide vrupVif. f*f\ ondn'n Jinnn">n den te spreken over het kind. Do brieven van Charles Huber aan Veronica waren slechts weinig in aantal. De eerste, die twaalf dagen na zijn vertrek gekomen was, meldde dat zijn vader en mooder, na veel ellende, aangenomen waren bij do werk zaamheden, die de Duitsche regeering in de bosschen liet verrichten. Zij hadden gemakkelijk in hun onderhoud kunnen voorzien. TT ij drukte geen enkele hoop^ uit. Hij zei niet dikwijls te kunnen schrijven, maar verzweeg de reden. De Audouin raadden ze. De brief kwam uit een dorp der bergen, in den- Boven-Elzas. Zes maanden later met Nieuwjaar, schreef Charles Huber opnieuw. Elk jaar, den len Januari zond hij een korten brief, zonder gebeurtenissen to melden en ein digend-met dezo enkele woorden, die nochtans veel uitdrukten: „Ik bemjn u, mijne meter, ik ben voor altijd uw kind en dat van den kapitein." Toen de kapitein do lotelingen van da klas van Charles zag voorbijgaan, werd hij zoo ontsteld, dat hij bewusteloos op straal neerviel en gedwongen^ was gedurende eene week op zijn kamer te blijven. HIJ herstelde, 't Was op bet einde van den herfst van 1899. Een nieuw jaar begon. Audouin wal acht en zestig en Veronica twee en veer* tig jaar oud geworden. VII. Den 8en Januari scheen de zon op den' met rijp bedekten Elzas. op <lo toegevro*t ren vijvers en de gehorde akkers (Wordt vervolgd w

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3