16e j,.gan9- No. 5019 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN MEDEDEELING DINSDAG 11 AUGUSTUS 1925 Ste Cddódre ©oti/Ya/nt D 80NNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling yt leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. onze Agenten 20 cent per week 12.00 per kwartaal, knco per post 2.95 per kwartaal, jet Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor afbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et, met Geïlluatreerd ijondagsblad 9 Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewon. advertentlSn 30 cent par reg.L Voor Ingezonden Mededeelxngen wordt het s dubbele ven het tarief berekend. s Klein, adverl.ntlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen wetden aangeboden of gevraagd, huur en ven. hour, koop en verkoop 10.50. git nummer beutuut uit twee bladen. Vanwege den R.K. Feestdag Maria Hemelvaart zal „De Leidsche Courant" Zaterdag 15 Augustus NIET verschijnen. H.H. Adverteerders worden beleefd verzocht hiermede rekening te willen houden en hunne advertentiën voor het nummer van Vrijdag, uiterlijk Donderdag af te geven. Os Administratie. BUSTOiLAND Ouitsciiland. Duitschland en Rusland. Een b ij voegsel op bet verdrag van R a p a 11 o? De .Petit Parisien" vernoemt uit Ber- lijn: J)e Duitsch-Russische conferentie, die in de tweede helft van Juni te Berlijn is bij-i een geweest, schijnt een bijvoegsel op het verdrag1 van Rapallo te hebben opgesteld, waarin de voorwaarden van de verdere Duitsch-Russische diplomatieke samenwer king zijn neergelegd, voor het geval Duiischland tot den Volkenbond zou toe treden en het garantieverdrag teekenen. Een politiek complot. Een mislukte poging tot ontvoering. Dc politie te Saarbriicken deelt mede, 1 dat zij een politiek complot op het epoor is gekomen. Door verraad had zij verno men, dat j.l. Zaterdagavond de uitgever van do „Neuo SaaTkiu>ier,,> dr. Schoettler i zou worden ontvoerd. In verband daarmee werd de woning van dr. Schoettler. door re chercheurs bewaakt. Om 9 uur drongen vijf jonge lieden het huis binnen, waar zij door do rechercheurs werden gearresteerd. Er werden 'handgranaten, twee bommen, een pistool en oen lont op hen gevonden; bo vendien voldoende levensmiddelen voor een vrij grooten tocht. Het was de bedoeling dr. Schoettler in zijn eigen auto naar München te brengen. Heden zijn nog twee personen, die bij het complot betrokken I waren, gearresteerd. Blijkens do bij hen gevonden papieren behooren do zeven gearresteerde personen deels tot de bonden Oberland en Werwolf en de jeugdgroep van de Duitscli-Nationale i partij. Bij huiszoekingen werd bewijsraat (eriaal in beslag genomen. De gearresteer den deelden mede, dat zij op bevel van den gewezen kapitein RudolfOesterreich te München hadden gehandeld. Dr. Schoettler I. moest ontvoerd worden om voor een veem gericht te verschijnen. Straatgevecht in Berlijn. Zondagnamiddag werd op den Kurfiirs- tendamm een jong koopman, Schnapp ge naamd, dio een zwart-rood-imuden cocar- i droeg, door ongeveer 30 leden van een volkisc-hö organisatie lastig gevallen. Schnapp, dio erg in het gedrang kwam, poogde te vluchten en sprong op een voor bijkomende auto, maar de personen, die er in zaten schijnen ook op hem los te heb ben geslagen. De volkische jongelieden ach tervolgden hem eveneens. Plotseling haal de Schnapp nu een revolver te voorschijn en schoot op zijn achtervolgers. Een hunner, een 16-jarige jongeling, werd zwaar gewond. Hij stierf terwijl men hem naar liet ziekenhuis transporteerde. Schnapp heeft zich ter beschikking der politie gestold. Engeland. Br land te Londen. Wat hij medebrengt. Gisteravond tegen half acht, is met den Parijschen sneltrein de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, verge zeld van den onderstaatssecretaris Berlhe- lo', den «hef der juridische afdeeling van de Quai d'Orsay, Fromageot, en zijn des kundigen aan het Victoria-station aangeko-^ men. Ter begroeting waren aanwezig de En- ge.sche minister van Buitenlandsche Za ken, Chamberlain, de onderstaatssecretaris Sir William Tyrell, een vertegenwoordiger Tan den koning,- de Fransche gezant He Pleuriau met den staf van het Fransche 8<?zantschap, alsmede de in Londen work- same Fransche journalisten. Briand stapte in opgewekte stemming uit den wagen. Na de Engel so lie lieeren go- £roet te hebben, stelden de beide ministers tick {er beschikking van de fotografen. Daarna ging Briand met de Fieri au naar het gezantschapsgebouw. Op zijn reis naar Londen heeft Briand den Franschen journalisten medegedeeld, dat hij een niet nader aan te duiden be langrijke oplossing van hangende kwesties heeft medegebracht. Deze uitlating zou niet alleen op het aan do Quai d'Orsay voorbe reid ontwerp van een veiligheidspact be trekking hebben, maar ook op hot door Briand en van Engelsche zijde onlangs ge toonde streven, niet alleen ten opzichte van licruidatie der na-oorlogsprdblemèn, maar ook in den geest van do voov-ooHogs- entente, wederom een engere diplomatieke samenwerking van Engeland cri Frankrijk in alle belangrijke kwesties der wereld politiek tot stand te brengen. Een voorbeeld van bezuiniging? Ten einde aan het geheele Engelsche volk en vóór alles aan de arbeiders een goed voorbeeld te geven, moet het kabinet op in stigatie van verschillende zijner leden in overweging hebben genomen, een vermin dering zijner salarissen door te voeren. De anihracietstaking in Zuid-Wales. Een regeling in het zi c h t. Ten gevolge van de pogingen, welke te Cardiff zijn gedaan, is de vrede in de authracietmijnen van Zuid-Wales thans in zicht. De vertegenwoordiger van de mijn eigenaars heeft met de vertegenwoordigers der mijnwerkersfederatie van Zuid-Wales onderhandeld en hun voorstellen voor een regeling aangehoord. Deze voorstellen zijn niet gepubliceerd, doch gemeld wordt, dat zij 1 aan de directies der betrokken steen koolmijnen zullen worden voorgelegd en dat er alle kans is, dat zij zullen worden aanvaard. Indien dit geschiedt, zal het werk direct worden horvat. Turkije. Een nieuw complot. He anti-Republikeinsche bewegin g. Terwijl het onderzoek togen het onder .leiding van den vroogeren sultan Mehmed Vahid Eddin staande geheime monarchis- tisch-reac.tionaire comité steeds bveedere kringen omvat en nog steeds niet kan wor-» den geëindigd, is het de politie te Conslan- tinopel gelukt een nieuw complot tegen (Is republiek te ontdekken, dat naar het schijnt geheel onafhankelijk staat van het comité van Vahid Eddin. He „Neue Freie Presse" verneemt hier omtrent uit Constautinopel de volgende bijzonderheden: Te Constautinopel werden in verband met deze zaak dertig personen in arrest ge steld en aan het gerecht te Angora uitgele verd. Het politieke karakter der gearres teerden wijst er op dat niet slechts de werkzaamheid, doch ook het doel van beide geheime organisaties van verschillenden aard waren. Terwijl het zich in het eerste geval om persoonlijkheden van absoluut monarchistische overtuiging uit de onmid dellijke omgeving van den laalsten Os- maanschen sultan gaat. zijn de Ihans ge arresteerde personen bijna allen mannen, die oorspronkelijk tot de besliste tegen standers van Vahid Eddin en de regeering van Constantionpel behoorden, officieren en commandanten uit het leger, bekende naüien uit den tijd van den Turkschen vrij heids-oorlog, afgevaardigden naar het eer ste parlement te Angora, zoodat hier naar het schijnt sprake is van khalifislen. He deelnemers van het thans ontdekte complot schijnen zich ook niet om den persoon van Vahid Eddin en om den eersten en laat- slen door de nationale vergadering te An gora benoemde khalief Abdoel Metljid ge schaard te hebben. He leiding van beide organisaties be vindt zich in ieder geval in het buitenland. Bijeenkomsten der samenzweerders vonden in Italië, Griekenland en vooral in Roeme nië plaats, vanwaar uit de geheime instruc ties naar Constantinopel gezonden worden. Verwondering wekt in ieder geval liet suc ces der Turksclie geheime politie en van den Turkschen spionnagedienst in hot bui tenland, die beide organisaties lot in alle details wisten te ontdekken. Syrië. De opstand der Drusen. Geruststellende verklaringen Mgr. Nicola Cadi, de kathol cke aartsbis schop der Melchieten. die in Hamascus re sideert heeft verklaard dat do Brusen lang niet zoo machtig zijn als men schijnt, te veronderstellen en dat er geen enkele reden lot ongerustheid voor de Fransche regee* ring is, daar de Brusen absoluut niét sterk genoeg zijn om een errfstigen ^opstand te ontketenen. Painlevé heeft uit Syrië een nieuw tele gram ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat sinds 7 Augustus kalmte heerscht. He positie van generaal S a r r a i 1. Niettegenstaande de nieuwe geruststel lende verklaringen van den premier blijft een deel der pers aandringen op do terug roeping van Sarrail en on de publicatie van de geleden verliezen. Verschillende af gevaardigden hebben reeds aangekondigd, dat zij willen interpolieeren over do oor- Zaken van de bloedige gebeurtenissen. Painlevé heeft nog verklaard, dat do be weging zal worden gelocaliseerd en dat de Engelsche autoriteiten een vriendschappe lijke houding hebben aangenomen. Maar de bladen bevatten mededeelingen, volgens welke de Brusen in Transjordano" steun vinden. Marokko. De voorwaarden van Abd-e!-Krim. Onafhankelijkheid van het Rif g e i s o h. He voorzitter van don Franschen minis terraad, Painlevé, heeft een telegram ont vangen van Primo de Rivera, waarin deze hem meedeelt, dat een gedelegeerde, die beweert te handelen in opdracht van Abd- el-Krim en dat blijkbaar ook inderdaad doet, hem (Primo) verklaard heeft, dat Aibd-el-Krim slechts bereid is te onderhan delen als vooraf dc onafhankelijkheid van het Rif wordt erkend. Voorloopig geen publicatie der vredesvoorwaarden? Het „Petit Journal" meent te weten, dat Parijs noch Madrid er over denkt binnen kort over te gaan tol publicatie dor vredes voorwaarden. In verband met den gunsti- gen keer der gebeurtenissen zou elke over ijling aan Fransch-Spaansche zijde in opportuun zijn. He Fransch-Spaansche overeenkomst inzake de nauwkeurige af grenzing der twee zones in Marokko zou echter binenkort worden, gepubliceerd. China. De onrust in China. Gedwongen staking bij de Engelsche legatie. Circa honderd Cluneesche leden van het dienstpersoneel der Engelsche legatie, meerendeels huis- en stalknechten, zijn gedwongen, tot staking over te gaan. Se dert veertien dagen werd door studenten pressie op hen uitgeoefend. Sommige be dienden waren reeds jarenlang aan de legatie in betrekking en warén alleszins tevreden. Naar zij verklaarden, werden zij bedreigd met maatregelen van geweld je gens bun gezinnen, indien zij nog langer in dienst zouden blijven. Twee Ghineesche klerken der kanselarij werden naar het hoofdkwartier der stu denten ontboden en daar vastgehouden, terwijl een derde werd ontvoerd, toen hij de kanselarij wilde binnengaan. Hoor do studenten wordt voor de legatie gepost en het signalement opgenomen van alle Chi- neezen, die er binnentreden. Do regeering te Peking laat dit alles lijdelijk toe en stoort zich niet aan de protesten tégen deze schending der internationale hoffe lijkheid. Staking, boycot en handel. Terwijl de toestand te Hongkong oogen- sehijnlijk normaal is en de rust niet wordt verstoord, blijft de internationale handel stilstaan. Het daardoor geleden verlies wordt reeds op minstens vijftien millioen pond sterling (circa honderd tachtig mil lioen gulden) geschat. Vele kleine onder nemingen zijn gefailleerd en het geheele zakenleven van Hongkong wordt met on dergang bedreigd. In verband met do rode die dezer dagen door lord Balfour in liet Hoogerhuis is gehouden, wordt er op gewezen, dat de bolsjewistische regeering van Kanton, die geheel onafhankelijk van Peking is, reeds sommige artikelen van de verdragon van 1812 en 1858 eigenmachtig heeft geschrapt De Kanton-regeering legt er zich op toe, Hongkong te ru'neeren en als niet tijdig maatregelen daartegen worden genomen, zullen alle buitenlandsche nederzettingen een zwaar en onherstelbaar verlies lijden. De tiende week van de staking en boy cot te Shanghai bracht nog geen belang rijke verandering. Weliswaar houdt Sjing- Sji-li, de plaatselijke command 4 tan de troepen van Tsjang Tso-lin, dr weging binnen de perken, terwijl moer en meer stakers, die aanvankelijk waren uitgewe ken. terugkeeren en ook is pr eenig leven in de scheepvaart Ie bemerken, doch de impasse duurt voort. De agitatie tegen de vreemdelingen, veroorzaakt door overdre ven voorstellingen van de bloedige gebeur tenissen van 31 Mei, neemt toe en zoolang deze gebeurtenissen niet gerechtelijk zijn onderzocht, kan geen verbetering in den toestand worden verwacht BïNNENLAKD Koninklijke Besluiten. Rechterlijke macht. Bij Kon. besl. is nan J. A. Petter op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1925, eervol ontslag verleend uit zijue betrek king van kantonrech ter-plaatvervanger in het kanton Zaltbommel, onder danUietui- ging voor de als zoodanig bewezen dien sten. Universiteif te. Groningen. Bij Kon. besluit van 6 Augustus is be noemd aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, in de faculteit dor wis- en natuur kunde, om onderwijs to geven in do arlso- nij-bereidkimde en toxicologie, tot gewoon hoogleeraar dr. D. van Os, te Amster dam. Technische Hoogeschool. Bij Kon. besluit van 6 Augustus is tijde lijk b'enoomd tot lector in de afdeeling dor algemeene wetenschappen aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in den ijk, J. G. Berik, ijker, chef van dienst, te Rotterdam. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van. Oranje-Nassau jhr. J. C. van Gillers te Soerabaja. Bij Kon. besluit van 8 Juli is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau G. Ney, pastoor te Driel, gemeente Heto- ren. Bij Kon. besluit vau 8 Juli is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. Miltenburg, pastoor te Houten. Arbitrage in den handel Ook Nederland tot het protocol toegetreden De ratificatie-oorkonde in zake bet pro tocol betreffende de arbitrage-clausules in handel,seontracten is namens de Ncder- landscho regeering bij hef secretariaat van den Volkenbond Ie Genève gedeponeerd. Het aantal ingediende ratificaties is thans tot negen gestegen. Men weet, dat liet voorn mmste doel van het hier bedoelde protocol is. om in de eontracteerende landen de geldigheid vast te leggen van de clausules, welke met name -in de tusschen onderdanen van verschil lende landen gesloten hawloIseontj\<Jc1en zijn opgenomen, met liet doel arbitrage in to roepen in geval van geschillen, web"4 uit de uitvoering dér contracten kunnen voortvloeien. Salarisherziening Rijkspersoneel De Centraio van Vereenigingen van Per soneel in 's Rijks dienst hooft aan de nieu we Regeering, in den vorm van 'n salaris program, haar yenschen inzake de sala- rieering van het Rijkspersoneel doen ken nen. Zij stelde zich daarbij op hot standpunt, dat de veranderde economische toestanden met de daaruit voortvloeiende verlagingen van de salarissen en loouen van het Rijks personeel het noodig hebben gemaakt, dal de Centrale haar vroeger salarisprogram aan een revisie onderwierp. Het ruwe ingrijpen door de Regeeving in hef salarisslelsel der ambtenaren en werklieden, heeft, volgens deze organisatie niet alleen het algemeen salarispeil ver beneden dat van liet Provinciaal-. Ge meente- en Spoorwegpersoneel doen dalen, maar hoeft bovendien ook de onderlinge verhoudingen der salarissen en loouen verbroken en de (racteraenlen op grond slagen vastgesteld, die geheel afwijken van de daarover in do kringen van do bij die organisatie aangesloten Vereenigingen van ambtenaren en 'werklieden geldende begrippen en principes. Opgemerkt wordt, dat liet aangeboden program is vastgesteld in gezamenlijk overleg met de besturen van de aangeslo ten organisaties en moet gelden als eer. poging, om de grondslagen, de verhoudin gen en hel peil van de salarisregeling 1925 in overeenstemming te brengen met de wenschen. levende onder het Rijksperso neel, wenschen, welke gebaseerd zijd op den huidigen econoniischen toestand. In de inleiding van hel program, (lal uil twee declen bestaat, n.l. een uiteenzetting van de grondslagen der salarieering en van de cijfers, die de géwenschte salaris-" sen voor do fnllooze ambten weergeven, merkt hot Hagelijkseh Bestuur op, dat wanneer de een $f andere Vereeniging haar in dit program neergelegde wen schen door toevallige omstandigheden eer der vervuld mocht krijgen dan de andere, de solidariteit haar zal dwingen mede to strijden voor de vervulling der verlangens van de aangesloten zusler-organisaties. De Centrale stelt zich voor mede door te strijden voor de verwezenlijking van dit program bet levenspeil van hot Rijkspersoneel te verheffen en te brengen op zoodanige hoogte, dat dit personeel in zijn verschillende geledingen kan leven i de maatschappelijke klasse, waarin het volgens ontwikkeling en stand moet kun nen plaats nemen. Uit den inhoud nemen we, ten aanzien van de grondslagen voor de salarieering hét volgende over: Daar het salaris het aequivalent be hoort te zijn van de waarde van den ver richten arbeid, zijn bij de bepaling va dat salaris in aanmerking gebracht: a. do gonraosteordo arbeid; - - HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Briand te Londen aangekomen. Een straatgevecht te Berlijn. Geruststellende verklaringen over den opstand in Syrië. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerknieuws, Tweede blad). Het bezoek der Zuid-Afrikaansche landbouwers. (Tweede blad). De bedrijfsautohouders en de Delftsche tol-winst. (Tweede blad). De wenschen van de Ver. van Rijksper soneel inzake de salarisherziening. Noodweer in het Oosten, Noorden en Zuiden des lands niaakt verschillend® slachtoffers en veroorzaakt ontzettende schade. (Gom. Ber. Tweede en eerste blad) Fabrieksbrand te 's Heerenberg (Geiu Ber. Tweede blad). Aanvaring op de Maas; een schipper verdronken. (Gom. Ber. Tweede blad). Het Zesmeterjacht Admiraal „De Ruy- ter" wint te Antwerpen het Scheldc-ju- weel. (Sport Tweede blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft vandaag o.m.r Het bezoek van do Zuid-Afrikaanscho landbouwers Do 3000sto wegwijzer van den A.N.W.B. De internationale atlile- tiekwedstrijden van „Vitesse" met den Haarlemmer Klaasse Uippisehe wed strijden op Birkhoven. b. de te stellen eisehen; c. de omstandigheden, waaronticr liet werk verricht wordt. Voorts spreekt het programma zich uit over het minimum grondloon, den jeugd- aftrek, het maxiraum-groudloon, do rangs- bevordering, de periodieke verhoogingen, s'.andplaatsindeeling, gelijke bezoldiging voor vrouwelijke en mannelijke ambtena ren. enz. In liet „cijfer-godeelle" zijn ongeveer 1200 functies verwerkt. Hot program zal mode dienen als hand leiding bij de behandeling van do snlaris- aagslnkken in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambto- naarszaken en in de bijzondere commission voor G. O. bij de verschillende dienstvak ken Eigenaardig besluit? De ambtenaar Ier secretarie lo Wijdenes heeft ontslag aangevraagd en de gemeen teraad is nu van oordeel, dat do burge meester, die tevens gemeente-secretaris is, deze tijden hef werk alleen af kan. Tn een gemeente van nog geen 1000 zielen is niet naast den secretaris nog werk voor n ambtenaar ter secretaris Het bestuur van den Nederland.so li en bond van gejneente-secretarissen is echter van oen andere meening en beeft nu aan Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland verzocht, het raadsbesluit ter vernietiging voor lo dragen aan de Kroon wegens strij digheid met liet algemeen belang. De stadsapotheek te Haarlem Het departement Haarlem der Ned Mij, ter bevordering der pharmacie heeft in een open brief aan den raad der gemeente geprotesteerd tegen het gedeelte van liet ziekenhuis-rapport, waarin gesproken wordt over liet moer economisch exploi- teeren van (le stadsapotheek Het departe ment vertrouwt, dat eventuoole voorstel len daaromtrent (loor den raad niet zullen worden aangenomen, (laar bedoelde ex ploitatie van de stadsapotheek geen merk baar financieel voordcel voor de gmneento zal hebben, (loclï den apothekers wel scha de zal berokkenen. Meer in lief bijzonder wordt geprotes teerd tegen de wijze, waarop dit rapport, voor zoover sprekende over de stadsapo theek, is ongesteld. Ten eerste nagr aan leiding van den insinueerenden wijze, waarop gezegd wordt, dat. bij onderbren ging van de geneesmiddelen ver: trek king aan stadspati;:nlen. ./lit onwillekeurig we der tot ongeliike behandeling zou leiden, misschien zelfs meerderen aansloot zou geven". Tn de tweede plaats heeft zoej ver baasd de op onjuiste gronden berustende en misleidende wijze, waarop het rapport meent Ie kunnen aanlnonon de wensr#le lijkheid van prijsregolond optreden door de stadsapotheek. Aan liet slot van den open brief wordt do stellige verzekering gegeven, (lat allo weldenkend© apothekers slechts, voor ooi-en zullen houden het belang der gemeen schap en elk eigenbelang zullen uitschakelen. Het departement verklaart zich gaamo bereid, voor pharmaeoutische zaken van v. oili litinc dienen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1