Hoofdpijn 1 Gemengde Berichten noodlottige ontploffing in de kunstzijdefabriek te ede. Drie dooden en iwaalf gewonden. Gisterenmiddag om kwart voor twee fceeft in de kunstzijdefabriek te Ede, een ernstige ontploffing plaats gehad, welke tot op een uur afstands duidelijk gehoord verd, die aan drie menschen het leven kostte, terwijl verschillende anderen zwaar gekwetst werden. Men was bezig met het lasschen en be diende zich daarbij van een grooten zwa- rrn zuurstofcylinder. Door tot nu toe 'on bekende oorzaak is deze cylinder uit elkan der gesprongen. In het vertrek, waar de ontploffing plaats had, werkte een groot aantal arbeiders van de morgenploeg, die omstreeks 2 uur naar huis zouden gaan. De vernieling door de rondvliegende stukken staal was verschrikkelijk. Een drital menschen werd op slag gedood. Zij' werden onherkenbaar verminkt. Ook de zwaar-gewonden bekwamen vreeselijke .kwetsuren. Door den luchtdruk werd een groote hoeveelheid glas van het dak ver- Dield, dat in zijn val de meeste aanwezige arbeiders licht verwondde. De zwaar ge wonden werden naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Onmiddellijk wer den de plaatselijke-, burgerlijke- en mili- taire-geneeskundigen gewaarschuwd, ter wijl geestelijke hulp direct werd ingeroe pen. Pastoor J. Rooswinkel was zeer spoe dig ter plaatse. De namen der overledenen zijn B. 7M. Moss 29 jaar, bankwerker, gehuwd, een kind, Kortelaantje te Ede: PT Fovkar 25 jaar, ongehuwd. Parkweg 1, looflhrander, pas uit Duitschland naar hier gekomen: A MÖller, ^0 jaar. gehuwd, volgens op gave 5 kinderen, te Wager.ingen woonach tig. Dijkgraafscheweg. Naar verondersteld wordt; is Fovkar waarschijnlijk op minder oordeelkundige wijze te werk gegaan. Meermalen gewaar schuwd voor de gevolgen, schiint hij hier aan echter geen gehoor te hebben geschon ken. De man was tusschen twee machines bezig, waardoor het ongeluk eenigszins is gelocaliseerd. De schade is echter van dien aard. dat bet bedrijf geen stagnatie ondervindt en er doorgewerkt kan worden De directeur der fabriek. Dr. .T. C. Hnr- 'fogs die te Arnhem vertoefde, was spoedig ra het ongeluk ter plaatse. Het parket uil Arnhem, bestaande uit den officier van Justitie, Jhr. Mr. Nahuvs. den rechter-eommissarjs Mr. Dr. Van der Grinten en den griffier Mr. Felix, met deskundige Dr. W. Hesselink te Arnhem, arriveerde gisterenmiddag. Men seint nog uit Arnhem aan de „Msb": Hef ongeluk te Ede bracht gisterenmid dag hier en in den omtrek groote ontstel tenis te weeg. De Enka-laan werd afgezet. Op den Bennekomschen weg stond hot rwart van de menschen. De drie zwaar ge wonden werden naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoerd. De materieele schade in aanmerking ge nomen was de kracht van de ontploffing niet zoo groot. Het ongeval te Buggenum. Over het ongeval te Buggenum meldt de N. Venl. Crt. o.m.: De familie Verheggen uit Buggenum, kwam per rijtuig vanaf Roernjond aan den bij hun dorp liggenden spoorwegover gang voor een bewaakte, doch openstaan de barrière, waarbij de wachter present was. Toen het rijtuig juist overstak, kwam een losse machine aanrijden, welke tegen bet rijtuig stiet met zulk een smak, dat de Vs inzittenden, met paard en al tegen den grond werden geworpen. Spoedig toege- ïchoten hulp verlosten allen uit hun nete lige positie. Vooral door de scherven en splinters worden mevr. Verheggen, de dienstbode en een meisje het ergste go- iroffen. Gelukkig bleek niemand doodelijk gewond. Met verschillende schrammen en builen en enkelen in bewusteloozen toe stand, liep het heele geval, buiten de stuk ken aan den wagen, wonderlijk af. "Wie hipr schuld treft, zal nader worden onder zocht. Rr. Hoyng verleende eerste genees kundige hulp. Droevig ongeluk. Donderdagmiddag werd hij het ketel bikken in de exportfabriek van de N.V. v. Wijnbergen, te Boxtel, een der werkers dood uit den ketel -gehaald, gestikt door de gassen. Auto gekanteld. Drie heeren uit Venlo, die te Venraai de kermis bezocht hadden, namen gisteren nacht met hun auto bij hét terugkeeren op den weg tusschen Venraai en Horst een te korten bocht, ten gevolge waarvan de »uto kantelde en zij er uit geslingerd wer den. Twee der inzittenden kregen zware In- en uitwendige kneuzingen en werden in levensgevaarlijken toestand naar het gast huis te Venlo overgebracht. De derde in zittende kwam met den schrik vrij. De auto is deerlijk gehavend. Van een hollend paard. Gisterenmorgen sloeg in de Schans te Maassluis een paard, gespannen voor een Melkwagen, op hol. Terwijl de melkboer C Fransen uit Maasland, de klanten be diende, bestuurde het twaalf-jarige zoon- Ije den wagen. Door onbekende oorzaak schrikte het Paard en ging er van door. De jongen kon bet dier niet tot staan brengen, en in de Kerkstraat botste de wagen tegen een boom op. De jongen kwam te vallen en het paard tfel eveneens, boven op het ventje. Spoedig toegeschoten bewoners uit de baurt verleenden hulp en droegen het Jongetje in een woning binnen. Dr. van Laukeren was spoedig ter plaat- en verleende geneeskundige hulp. De achouder van den jongen was ernstig be- doch niet gebroken. Na verbonden zijn werd de jeugdige voerman per auto ^ar huls vervoerd. u. Het paard had een voorpoot gebroken, zoodat het dier afgemaakt moest worden. „Tel." Ondeugdelijk vleesch. Rijksambtenaren té Culomhorg hebben hij den veehandelaar E. P. aldaar twee geslachte runderen in beslag genomen, die in ondeugdelijken toestand verkeerden. Een gedeelte van het vleesch is voor ver der onderzoek naar Utrecht opgezonden en er is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aangeven op het accijnskantoor. Kleine verschrikkingen De Leeuw. Crt. vertelt: Op een avond tegen half twaalf leenden de nog niet in geslapen kinderen van den heer de H., die met zijn gezin gedurende de zomermaan den zijn landhuis Riowinshoeve. gelegen in de buurtschap Harselaar hij RarncvcM, bewoont, dat een hand door een reeds eer der gebroken ruit werd gestoken, met de bedoeling om don zich aan de binnenzijde bevindenden grendel weg te schuiven, waarna de toegang tol liet landhuis zou zijn gebaand.'En daar de verschrikte klei nen terecht vermoedden, dal aan die hand en arm ook wel een persoon in casu natuurlijk een inbreker zou verbonden zijn, vluchtten zij aanstonds naar de slaapkamer hunner ouders, wien zij ver haalden van die voelende en tastende hand. Zooals van een goed huisvader kan worden verwacht, die zijn leven desnoods veil heeft, om dat van vrouw en kinderen te redden, stelde de lieer des huizes da delijk een onderzoek in naar de(n) ver stoorders) van de nachtrust zijner klei nen. En als man van zijn tijd, deed hij dit op eenigszins moderne wijze. Hij ijlde namelijk naar zijn garage, snrong, na zich vooraf tot de tanden te hebben gewapend, in ziin auto en reed hiermede den langs zijn landhuis loopenden landweg op. Hoe hij echter zijn verhlinkende lichten ook over hef naelifeliike stille landschap spe len deed. geen dief op inbreker viel te ont dekken, zoodat deze -met mannenmoed on dernomen forh helaas niet het succes op leverde dat hij ongewijfeld had verdiend. Die bandjes ook! Uil den Baad der gemeente Gooï': De heer Krcbbers: Ten wiens laste komen de verteringskosten van de slembnreau's? De voorzitter: Ik voel de strekking niet van die vraag! De heer Krcbbers: De strekking daar van is, te willen weten voor wiens reke ning de kosten komen, die door het stem bureau worden gemaakt voor wrver- schingen, sigaren enz. De voorzitter: Voor rekening der ge meente! De heer Krcbbers: Dan moet ik protes- teeren tegen de handeling,van den voor zitter van stemhureau stemdistrict I te genover mijn persoon. Genoemde voorzit ter heeft mij niet gelijk behandeld als het andere lid van dit bureau. Deze voorzitter toeh heeft mij beleedigd, door aan dpn heer Moormann, het andere lid. een 10 cents sigaar aan te bieden en mij een vnn 6 cent. Als nu de gemeente de kosten be taalt, komt het niet te pas onderscheid te maken! De voorzitter: Ik zal hierop maar niet verder ingaan.„Vad." Inoezonrien Mededeeünq bedaart spoedig door het ge bruik van Hoofdpijntabletten Buisje 60 c. Mijnhard! Buiienl. Berichten Een draadloos interview. Op 3 7 0 0 m ij 1 afstand. De correspondent van de „Associated Press" te Chicago heeft draadloos een in terview gehad met Mac Millan aan boord van het stoomschip „Peary" te Ethna in Groenland en wel op een afstand van 3700 mijl, welk feit uniek, is in de geschiedenis der journalistiek. Het interview duurde negentig minuten. Ongeluk in de Beiersche Alpen. Twee toeristen doodgevroren. In de Alpen nabij Berchtesgaden heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Vijf bergbeklimmers geraakten bij het da len in een sneeuwstorm. Twee van hen vroren dood: een derde kon nog gered wor den, doch zijn ledematen waren bevroren. De twee anderen kwamen ongedeerd in het dal. Zeilongeluk bij Wight. Drie menschen verdronken. Een gezelschap Londenaars, beslaande uit twee drie-en-twintig-jarige heeren met hun drie zusters, die op het eiland Wight hun vacanlie doorbrachten, oudernain gis teren een zeiltocht. Door een rukwind sloeg de boot om; beide jonge mannen en len zuster van een hunner verdronken. De heide andere zusters konden worden ge red. Glasfabriek bij Antwerpen afgebrand. Een hevige brand heeft in den afgeloo- pen nacht de glasfabriek aan de Stevenlei te Deurne (bij Antwerpen) vernield. Daar deze gemeente 3lechts een vrijwillige brand weer heeft en het vuur spoedig een groote uitbreiding verkreeg, waren de gebouwen vrijwel geheel verwoest, toen de Antwerp- sche brandweer ter plaatse verscheen. De brand ontstond op de volgende wijze: De 39-jarige arbeider Van Dyck was bezig een in werking zijnde oliepijp te reinigen. Plotseling barstte de pijp en een golf ko kende olie stortte zich uit over den onge lukkige. Ondanks zijn brandwonden slaag de de flinke man er nog in de kraan, waar door de olie in de pijp komt, te sluiten. Maar het was reeds te laat. De olie had al vlam gevat en de gebouwen in brand gezet. De schade wordt geraamd op 500.000 frs. Ontploffing In een Italiaansche kruitfabriek. Door een ontploffing in de kruitfabriek te San Martinengo zijn negen personen gedood. Een plankenzager met stok en mes bewerkt! Uit woede over de zeer hoorbare wijze van slapen van een zijner buren, heeft een anders vredelievend burger van Atlantic. City, dien man met knuppel en mes be werkt. Deswege voor den rechter geleid, heeft hij zich bproepen op.... noodweer! r.ij beweert nl. tc staan voor een volslagen inzinking van zijn zenuwgestel tengevolge van de ontelbare slapelooze nachten, die hij door bet gesnork van zijn huurman heeft doorgebracht. Twee instanties heb ben dit verweer al van de hand gewezen. Maar nu komt zijn advocaat voor het hoog gerechtshof met hof voorstel, een onderzoek ter plaatse te doen houden, waarbij do bekl. en de mishandelde aanwezig zul len zijn en laatstgenoemde de heeren eens iets zal moeten voorsnorken. opdat zij de uitwerking daarvan op een slaarbehoeven- de zullen kunnen beoordeelèn. CHDERWUS Examens Godsdienst diploma A. De examens tor verkrijging van dit diplo ma worden in het Bisdom Haarlem ge houden: Ie 's-Gravenhage 2 September, Ie Haarlem 9 September, te Noordwijkerhout 23 September. Aanvang 's namiddags 3 uur. Hot exa men is schriftelijk en voor Godsdienstleer ook mondeling. Voor dit Diploma wordt vereischt de kennis van: a. Godsdienstleer, bijv. het boek van Pater De Groot, of van Rector Bekkers (Eupen, Boxtel), b. Letterlijken tekst van don grooten Katechismus; c Li turgie en Symboliek, bijv. Handleiding door P. Goorts (Mosmans), d. Bijhelsrhe Geschiedenis, Oud en Nieuw Testament, bijv. kleine Muré of Jacob Ecker (Linssen te Venlo). e. Vaderlandsche Kerkgeschie denis en overzichtelijke kennis der Alge- mceno Kerkgeschiedenis, bijv. Beknopte geschiedenis der Kallt Kerk in War land, door J. Mooij (P. Branden Kleine Kerkgeschiedenis, van J. A. Buil en J Bergmans, Utrecht Nogmaals worde in herinnering ge bracht, dat alle R.K. onderwijzers en on derwijzeressen. volgens de Bisschoppelijke Reeelint'. dit Diploma A moeten bezitten, willen zij hun aanstelling hij het R.K Bij zonder Ohderwiis behouden of wel een aanstelling verkrijgen, Degenen, die aan hef e vamen wensehen deel te nemen, gelieven'zich met vermel ding van naam, voornamen (voluit), ge boorte-da fnm. -plaats en -jaar. te wenden tot den Znoreerw hoer J J M Janssen Schmidt, Beefor St. Bavo-eestieht, Bisseh G'"«n>m. v. Godsdienstdiploma 4 Noord wijkerhout. ..St.-Bavo" De salarircring der onderwijzers aan Njiverheidsscholcn Bet hoofdbestuur van d'en Nederla'nd- sehen Bond van Leeraren en leerarossen bij het Nijverheidsonderwijs, hpeft aan de besturen van scholen voor Avond-nijver- heids-onderwijs in Nederland een schrijven gezonden, waarin er op rrewezen wordt, dal de salaricering door de opeenvolgende herzieningen, thans op een zoodanig peil is gebracht, dat He huidige regeling als een gevaar moet worden beschouwd voor den verderen hloei van het nijverheids-on derwijs aan avondscholen. In dit schrijven is tevens vervat het ver zoek van het IT. B., of de rosp. besturen genegen ziin meer actief op te treden te gen dergelijke regelingen. Wanneer deze vraag in bevestigenden zin kan worden be antwoord, dan verzoekt het H. Tb den besturen een adres tol de regeering le willen richten, waarin gevraagd wordt de overgangsbepalingen oolc te mogen toepas sen voor de leerkrachten der avondscholen voor Nijve-heidsonderwijs. VRAGEBSBUS Vraag: Wat beteekent het woord Ju ridisch? Antwoord: Het woord juridisch be- ieebent „rechtskundig" of „betreffende het recht". Het ie afgeleid van het La- fijnsche woord „Jus', dat „recht" betee kent. Vraag: Wij hebben met z'u negenen uitmakende de gezamenlijke erv^ van wij len mijn vader, een hvpotheek op het huis van een der erven. Nu is mijn vraag of die hypotheek opgezegd kan worden als b.v een der erven (dat zal dan in dit ge val zijn degene, op wien wij hypotheek hebben) daar tegen is. U moet wetne, dat degene, die hypotheek heeft, zelf ook hy potheekhouder is. Volgens do notaris moe ten alle erfgenamen er voor zijn. Indien nu die een er tegen is, wat staat ons dan te doen? Antwoord: De hypotheek kan alleen worden opgezegd, indien de acte daarloe het recht geeft. In Uw geval raden wij U, gerechtelijke scheiding en deeling aan te vragen. Bij de eigenlijke scheiding kun nen dan "zwarigheden gemaakt worden en daarop kan de beslissing van den rechter gevraagd worden. Vraa g: Ik ben in 1922 aangeclagen in de Bijksinkomster.helasting en was toen nauwelijks 17 jaar oud. Ik ben naar het belastinckantoor geweest en heb gerecla meerd dat ik nog geen 18 jaar was, en men zeide mij, dat ik het maar moest laten loopen, al kwam er een deurwaarder of wat ook. En nu krijg' ik er een dwangbe vel voor. Ben ik nu verplicht het te beta len ja of neen? Antwoord. U zult verplicht zijn te be talen. Vraag: Kan ik 15 Augustus een va- cantiekaart krijgen op het spoor van Lei den naar Heerlen en den 17en Aug. terug? Hoe laat vertrekt de trein 's morgens uit uit de radio-wereld. Wal er vanavond le hooren Is. 4.20 Londen 365 M. Kwartet en voordr. Newcastle 400 M. Concert. Mün- chen 485 M. Gramofoonplaten. 4.50 Frankfurt 470 M. Concert. 5.05 Birmingham 475 M. Piano-solo. 5.20 Zürich 515 M. Concert. Miin- chen 485 M. Harmonium-concert. Ber lijn 500 M. Concert. Brussel 265 M. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 6.20 Hamburg 395 M. Theeconcert. 6.35 Ziirich 515 M. Harmonica-concert. 7.20 München 485 M. Piano-concert. 7.50 Manchester 375 M. Revue en kwar tet. 8.20 Daventry 1600 M. Programma van Glasgow 422 M. Populaire orkestmuziek. Medewerkers: Robert Burnett (Baritone.) The Augmented Station Orchestra. The Orchestra: ..Overture to a Comedy" (Balfour Gardiner) Suite, „Peer Gynt" (Grieg.) 8 50 Robert Burnett: „Down by the Sally Gardens" (Martin Shaw) „The Mug ger's Song" (Herbert Howells) „Hiawa tha's Vision" (Coleridge-Taylor.) 9.05 The Orchestra: Ballet Music, „Hen ry VIII" (Saint-Saëns.) 9 35 Robert Burnett. Scotch Songs: „Oh! Open the Door", „Lassie Wi' the Lint- white 1/oeks", „Annie Laurie", „The Bon nie Earl o' Moray". 9.50 The Orchestra: Ballet Music, „Faust" (Gounod.) „Shepherd's Hey" (Grainger.) „Rhapsody Espana" (Cha- brior.) Infroduotiou_to Act III, „Lohen grin" (Wagner.) 8.20 London 365 M Orkest. New castle 400 M. „Hoffmann's Vertellingen" van Offenbach. Birmingham 475 M Vocaal en instrumentaal concert. Bour nemouth 385 M. Concert en voordr. Berlijn 500 M. Radio-revue. 8.35 Brussel 265 M. Concert. Zürich 515 M. Concert 8 50 Minister 410 M. Concert. Ham burg 395 M. Kwintet en cither-trio. Miinclien 485 M. Wacner-avond. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Gala-concert van de „Matin." 10.35 Alle Britsche stations: The Savoy Bands. Voor Zondag. 1.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 2.20 M unster 410 M. Kamermuziek. 3.Hilversum 1050 M. Uitzending van het matinee uit hel Kurhaus te Schcvenin- •gen Het Residentie-Orkest onder leiding van Ienaz Neumark. Soliste Mca Ruys, zang Programma: 1 Ouverture „Russian und Ludmilla", M. Glinka; 2. „J,a Pro cession Nocturne" Poème Symphonique d'après Nicolas Lenau, H. Rabaud; 3. J. S vend son: Norwegischer Künstlercarna- val: 4 a Reeilafiv und Aria aus „Tojo- meo". G. P. Handel; b. Samson et Dali- lah. C Saint-Saëns. Pauze. 5. J. Has se - net: Prélude de FHcrodiade, 6. F. Liszt: Polonaise E-dur. 3.50 Londen 365 M en Daventry 1600 M. Mendelssohn Favourites, „Marpessa", a plav hv Stephen Phillips, en Engelschc muziek. Cardiff 350 M Concert. Manchester 375 M Kamermuziek en zang. 4 20 Bournemouth 385 M. Concert. 5 20 Frankfurt 470 M. Middagconcert. 815 Hilversum 1050 M. Uitzending van het Solisfenconcert uit hot Kurhaus, Sche- vehingen. Het Rpsidentic-Orkest onder leiding van Prof Georg Schnéevoigt: So list: José Iturbi, piano. Programma: 1. Ouverture „Solennello, A Glazounow: 2. Klavier-concert G-moll op. 25. José Iturbi. F. Mendelssohn. Pauze 3 „Espana" Rliapsodie, F. Chabrier: 4 Der verzau- berle See (Ein Marchenhild). A. Liadow; 5 Edv. órieg: Pianoconcert A-moll, José Iturbi. 0.20 Londen 365 M. en Daventry 1600 M Kerkdienst. 8 50 Miinster 410 M Rohprl Kappel- avond. Frankfurt 470 M. Hollandsclie slndenlenliederen. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Dansmuziek. 9.20 Londen 365 M en Davenfrv 1600 M. Light Symphony Concert. Sanellnikoff (Solo Pianoforte.) The Wireless Symnlio- nv Orehostra: Overture „Carnaval" (Dvo rak). Conrerto in B Flat Minor for Piano and Orchestra (Tchaikovsky.) 10.20 Time Signal. Weather Forecast Local News. 10.35 Orchestra: Overture „Benvenute Cellini" (Berlioz.) Sapellnikoff: Piano- solo's. Orehestra: Tone Poem, „En Saga" (Sibelius.) ZWAKGLOEIENDE RADIOLAMPEN. Alle luisteraars kennen ze, d:p vorz'lver- de schitterend ap'e-relende radiolampjrs. Men roemt ze zwaktrloeionde of miniwals- lampen naar het eernge stroomverbmik van den glocidraad. Ts de radiolamp op zich ze f al een wonder der techn:ek, de miniwa't-'amp is een terhn'sch „mirake1", en heeft in den korten 1'jd van haar he slaan de radiowereld geheel veroverd; do gewon? holgloeiende lampen worden bijna niet meer gebruikt. Dit is niet le verwonde-en. als men liet stroomverbruik nacraal. De "Philips A 110 bv. gebruikt 0 06 A bij een spanning van leiden pn hoe laat vertrekt de laatste trein terug uit Heerlen (Limburg)? En hoeveel bedragen de reiskosten? Antwoord: Een vacantiekaart is slechts één dag geldig. De perste trein uit I.eiden vertrekt 6.47 uur, de laatste trein uit Heerlen (tijdig genoeg om Leiden te hereiken) vertrekt 5.15 namiddags. Een gewone enkele reis kost 8.85, dus kunt u beter een vacantiekaart heen- en een vacantiekaart terug nemen. Vraag: Onze kippen en kuikens heb ben het snot en de luis. Eieren zien we heelemaal niet, terwijl de kippen toch een flinken uitloop hebben. Wat is daaraan te doen? Antwoord: Bij den drogist Chris- tiaanse, Hoogewoerd 33, kunt u als mid del tegen snot verkrijgen „anti-diphteriti- 1,1 Volt, wat neerkomt op 0.66 Watt. Do ge wone radiolamp behoeft 4 Volt voor <len gloeidraad en -gebruikt 0.5 A. 2 Watt. Hieruit volgt, dat de miniwattlamp 30 X zoo voordeelig is in stroomverbruik, dus goedkooper. De leek zaJl zich onwillekeurig afvragen, waarom men dit soort 'ampon dan niet eerder maakte. Dit was niet mogelijk, zoo lang men de gewone tungsten gloeidraden gebruikte, die ook in de lampen voor ver lichtingsdoeleinden wotrdon gebruikt De gewone radiolamp geeft nog betrekkelijk veel licht, doch dat is niet het doel waar voor ze gebruikt worden. Bij de radio zijn het de u tgecfraaide electronen van den tot gloeihitte gebrachte gloeidraad. die we be hoeven Deze toch bepalen in hoofdzaak den p'aatslroom en hoe meer elcclronen hoe grootr stroom en als gevolg hoe ster ker geluid. Nu geeft een tungsten gloeidraad pas voldoende electronen af, als hij tot epn hoogen temperatuur verhit wordt, wat weer de oorzaak is van 't groote stroomver bruik. De gloeidraad moet dus zoodanig gepre pareerd wordun. dal er reeds hij lagen tem peratuur voldoende electronen uitgestraald worden Lar.e heeft men hiernaar gezocht, tot de ontdek leng heel toevallig kwam. Zooals reeds gezegd, worden voor de Hchllampen tungsten gloeidraden gebruikt en gedurende het fabricoeren vinden diver se onzuiverheden haar weg naar 't tung sten, waarschijnlijk door 't gebruik van de Battersea smeltkroezen. Toen men fraehllo die onzuiverheden weg te nemen, bleek de gloe:draad hroozer te worden en toonden verdere onderzoekingen aan, dat het juist deze onzuiverheden waren. d:e den gloei draad mechanisch sterker mankten. In 't hijzonder was dit 't geval mot tho-» rium. In 1911 schreef W. D Goolidee. een Amerkaan, over het gebruik van thorium en andere oxvdos voor het verkrijgen van sterke tungsten gloeidraden. Thorium- gloe'draden heslonden dus reeds 14- jaren geleden. Dr. Lnngmuir van de Western Electric. Co.. de beroemde Amerikaansche lampen- specalist, onldekle echter, dat die thorium- tungsten gloeidraden naast mechanische sterkte tevens pen h'jzn-nder sterke electro nen -em'ssie bezaten, indien ze or» p*>n spe ciale wivze gonrenaroerd werden D:t pre pareeren beslaat uit 't z g. „hakken" van den gloeidraad. Eerst bracht hij gedurende twee minuten dp tomneratunr van den gloeidraad op 2600 gr p,. en daarna voor eenige m nulon. op 2000 gr. C. I)e électronen-emissie van een on deze wijze geprepaneerdp gVHdraad jv.i een temperatuu- van 1000 gr. C was dan on-^ gevoor gelijk aan d'e van eon gewonen gloeidraad hij 1700 gr. C De bezondigde sfroomsterk'e werd dus vep.I geringer. Rondom het gloeidraadje is nu een livner- gevoelig laaeie onlstaan. feitel'jk een huid je van thorium Men dient zorgvuldig to waken dat dit hu'die door. het aanlegger» van een le hpee eW- of nnodespanning n-et verdampt, daar a"ders do lamu nrar- l'sch geen m'niwalllnmp meer ia. doeR" steeds meer stroom gaat gebruiken. Ook de levensduur wordt doo»- te boo-1**» span ning zeer verkort. W'j .zu'len in oen. vol gend arLkel spoe:aa1 over 'f ~oV»ruik van. min'waMlnmnen schriiven en daarin vcv- sch llende nnlf'ge wenken opnemen. Radio tot in den dood!!! Als Samuel B. Kimball, een rijke Cali- fornische landeigenaar, komt te overlij den, krijgt hij een radio-installatie mee in de kist Dezer dagen heeft hij bij een be grafenisonderneming te Tos Angelos een kist he«feld. die 3000 mag kosten, maar dan ook van stt^ig staal moet zijn en voorzien van het. modernste ontvangtoe stel. Kimball heeft medegedeeld, dat hij er vast van overtuigd is, dat de ziel tot den Dag des Oordeels hij hol lichaam in do kist blijft. En hij wensrht op de hoogte to blijven, ook na zijn dood, van al wat er op de wereld gebeurt. Radio-Vragenh'JS. Wij ontvingen reeds eenige vragen van ahonné's, welkp wij echter te laat ontvin gen om ze nog deze week te beantwoorden. De uiterste termijn van inzending is nl. Dinsdag- en niet Zaterdagmiddag, zooals abusievelijk de vorige week ver meld en de vragen worden dan beant woord in het eerstvolgende nummer van Zaterdag. Inrezorde"- Mededeeünq RADIO Wenscht U een goed Radio-toestelt Wendt U tot ons. Grootste sorteering Onderdeelen. etc Vraagt onze nieuw verschenen geïllustreerde Catalogus. 11901 N.V. I.E.M.C.O. v.h. GEERAERTS-REUTER LEIDEN - MARE 70 - TEL. 1118 cum", als middel tegen luis „helios". Rei nig verder het nachthok grondig en be smeer het met kalk gemengd met eeu hoe veelheid carbolineum. Vraag: a Koe laat kan ik van uit leiden per spoor Arnhem bereiken des avonds? h. Hoe laat vertrekt 's morgens de eerste trein vanuit Leiden naar Arnhem? Hoeveel bedragen de kosten 3de klasse heen en terug? Antwoord: De laatste trein uit Lei den, die 's avonds te Arnhem arriveert is die van 8.32, aankomst Arnhem 11.13 uur. De eerste trein uit Leiden (niet op Zop- en Feestdagen) vertrekt 5.43 uur voorm aan-* komst Arnhem 8.44 uur. Op Zon- en Feestdagen vertrekt de eerste trein 7 uur, aank. Arnhem 10.04 uur Reiskosten en-* kele reis 3e klasse f 3.60.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5