ten tweesprong van takken afscheuren. Dit noemt men een etek met een hieltje. Het fovenste topje mag er desnoods wel afge sneden worden. De elek kan In zoo'n bak- ije heel dicht (5 c.M.) bij elkaar gestoken worden, want als ze groeien, gaan ze im- mors volgend voorjaar toch er uitl Is de stek gestoken, dan giet men alles flink ftn clan moet alles zoo dicht moge lijk afgesloten worden met glas en goed vochtig gehouden Worden. Een weinig beschermen, met 'n beetje zand op 't glas, is wri dienstig en dan maar goed vochtig houden. Het glas moet er den geheelen winter eb tor opbl ijven, omdat ze soms zouden kun- ij»Mi bevriezen. Op dezelfde manier kan men nu ook alle Moemheesters (bijna) stekken, alleen m*emt men de stekken korter 8 a 12 c.M. en men stoeks ze niet zoo diep (3 o.M.). Ook moet men ze den eersten tijd danig beschermen, met matten of zakken of zand op liet glas. Een zeer voorname factor is, dat het biiMe goed afgesloten is met glas. Bloem- en sierheesters, die op deze ma nier uitstekend te kweeken zijn o.a.: boe- K'iiiasmijn. Spirea. Weigelia, Forsythia, 7)»-ntzia. Cotoneaster. Bndleva en neg vele anderen. Ook sommige vaste planten b.v.: Phlox, vu-!e-plant-violen, nepeta enz. Ten slotte kan men in zoo'n bakje, onge veer op dezelfde manier vele kamer- en pcrkplanten stekken, b.v. Salvia, Mar grieten, Fuchsia, Heliotroop enz. Hiervan neemt men over 't algemeen zeer kleine stekjes, die men desnoods met een in een klein potje K.n stekken en ook kan men er wel eenige bij elkaar in zoo'n potje zetten. Zeer ondiep en tamelijk vast stekken Je hoofdzaak en dan maar beschermen bij zonnig weer en gieten. De zoogenaamde Geraniums, eigenlijk Pelargonium, kunnen ook gestekt worden, maar dat gaat een beetjes anders. Ze zijn namelijk, zoolang* ze nog geen wortels hebben vooral, zeer bang van veel water of waterdamp. Ze moeten, zooais alle stek, afgesneden worden juist onder een blad of bladpaar en dan moet de wonde een weinig opdrogen, voor ze gestekt kunnen worden. Zoodra ze gedroogd zijn, stekt men ze zeer ondiep en 'zeer vast in een luchtig grondmengsel, dat vooral niet veel organische stoffen (mest) mag bevatten. Deze beschermt men alleen bij felle zon en men legt er alleen glas over, als het te veel regent; ook met het gieten zijn we nogal zuinig. Zoodra ze wortels hebben komen ze in zeer kleine potjes of ook kan men ze en dat wordt in de piactijk nogal veel ge daan direct in een klein potje stekken. Zoodra ze wortels hebben mogen ze bij zonnig weer iets meer water hebben, maar vooral niet meer dan strikt noodig is, want ze rotten spoedig. Alle stekken die men nu steekt leveren volgend jaar, flinke bloeibare planten, over 't algemeen veel beter, dan die in 't voorjaar gestekt zijn geworden. V. H. CIRCUS-ADEL. Als al de lichten aangestoken zijn en rondom zit het publiek, als dan de zweep knalt, de paarden draven, het goudgalon schittert en August valt met zijn meelge- zicht ter aarde.dan lijkt het net een tooversprookje, een helle droom en nie mand denkt verder na over dat eeuwig rustelooze wereldje, deze moderne noma den, die door heel de wijze wereld zwal ken, overal een kortstondige, veelkleurige schittering brengend en waarna weer ver zinkend in het duister der vergetelheid. Wie wèl de moeite neemt, iels verder te denken dan die enkele snelvervloden uren van groot gala, komt al gauw en lichtvaar dig tot laatdunkende conclusies over „ker misvolk*' en „houdt ze in de gaten". Dat is makkelijk en veilig. En iedereen kan dit vooroordeel altijd wel staven met voor beelden in den geest van: ,,Op ons dorp was in mijn jeugd óók eens zoo'n soort circus. En op een morgen was al ons waschgoed gestolen. We zagen de voorstel ling en daar reed n.b. de prima ballerin in de nachtpon van m'n moeder, waar ze kunstbloemen op genaaid had...." Maar dat is gekheid. Wie zóó praet, scheert niet alleen alle circussen over één kam, maar heeft voor élke menschelijke instelling maar één enkel standaardtype, waarnaar hij alles afmeet. Niemand zal er aan twijfelen, dat het circus Hagenbeek tot één der beste en voornaamste van de wereld behoort en dat men hier met een instelling te doen heeft, die men niet klakkeloos mag vergelijken met een of ander klein kermisspul. En toi'iwal weet men eigenlijk wei rig van zulk een circus af! Elkeen ziet den pralenden buitenkant, niemand kent het wezenlijke werk. De voorstelling, zoo zei me de directeur is bijzaak. Hoofd zaak zijn de repetities, die de nummers op peil houden en verbeteren, waar het pogen tot uiting komt! Ik heb de repetities hier gevolgd en heb velen der artisten gesproken en zelden heb ik een interessanter morgen geliad. Het begon al aanstonds met den directeur, dr. Eugen Katz. Deze is van huis uit genees heer. Hij had een slechte praktijk en toen een plaats vrij kwam als circus-arts, was hij blij, deze te kunnen aanvaarden. De fa milie vond dit maar zoo zoo, doch dr. Katz zei: In een circus kunnen toch óók menschen ziek worden en een dokter noo dig hebben! En hij ging. Maar met de ja ren. toen hij dit vogelvrije leven leerde lief hebben, nam hij graag het aanbod aan, zijn plaats als arts te verlaten en circus directeur te worden. Toen riep de familie moord en brand. Zij wilde niets meer weten van den afval lige, die den eerbaren weg verliet. Maar 't kwam in orde! vertelde dr. Katz. Toen ik in Berlijn optrad en Kei zer Wilhelm mij in zijn hofloge riep en daar bij zich hield, haalde de familie bak zeil en verzoende zich met den afvallige. Trouwens vervolgde hij indertijd wlide het Circus Sasasani niet anders dan menschen met 'n academisch en graad in dienst hebben. Stalknechts, clowns, kas siers, kunstrijders waren uitsluitend mr. in de rechten, dr. in de rechten, dr. in de klassieke letteren, geneesheeren. Ongelooflijk! Wat was dat voor een wonderlijke liefhebberij? Dal was uitsluitend om het poil ]100(f te houden. Om allerlei schandaaltjes pq onaangenaamheden, -die bij kleine Schmie. re-cicussen wel plaats hebben, uit te slui ten. En u kunt me gerust geïooven, mein lieber Herr Redaktör, er was meer aan bod nog dan vraag onder de academici, diu hun heil in een circus wilden zoeken! Ik voor mij bij erg gelukkig. Ik heb 17 landen bezocht, beheersch 8 talen. Dr. Katz verwees mij nu naar zijn re gisseur, Freiberr v. Redwitz, den zoon van een Beierseh generaal, doch deze had niet heel veel tijd (er werd druk gerepeteerd') en zoo kwam Herr Ankner aan de beurt, eertijds leeraar aan de K. u. K. Spaniache Hofreitschule te Weenen. Hij was daar gekomen als jongen van 14 jaar, doorliep er alle decoratieve rangen met hun schil derachtige benamingen, tot hij in diensi kwam van den wereldbcroemden Burck- hardt Footit, wiens assistent hij werd Toen kwamen de circussen: Albert Schu mann, Busch en toen kwam de oorlog, Ankner werd eerste-luitenant. Na het slui ten van den vrede kwam hij bij Gózony Isthwan, den groeten Hougaarschen paar. denlrainer, reed op concours-hippiques, maar het circus lokte hem weer en hij kwam bij Sarasani. Een ding is jammer, zei'de heer-rij der. Hier vraagt men altijd circusstijl en ik zou zoo graag mijn staaltjes fijnere rijkunst toonen. Maar dat waardeeren al- leen de kenners en paardenkenners vuile» geen circus Met Sarasani was ik twee jaar lang ii j BESCHRIJVING DER PLAAT. No. 243. In den vacantietijd vieren sportcostuums hoogtij. Het hier afgebeelde model bestaat uit een grijzen rok van kaska, geplisseerd van voren, met een reeks van 7 stolpplooien. Bij dezen rok zoekt men een jumper van zijden of dun wollen tricot, eveneens in grijs, maar geornamen teerd in kleurige of wit-en-grijfce motieven. Ben hoed in bijpassend vilt, kousen licht grijs en schoenen bruin. No 244 Nog een sportcosluuin, maar van witte en gele toile de soie: de laatste voor den rok en het kraagje. Het lijfje heeft over de borst twee platte plooien en een sluiting met knoopjes in het midden: het loopt door tot 6 a 8 c.M. lager dan de ceintuur en is bier voorzien van over elkaar liggende plooien. De ceintuur zelf is van zwart gelakt leer met vierkante nikkelen gesp. Om het haar bijeen te hou den gebruikt men een witte of gele hoofd doek; verder lichte kousen en bruine schoenen met platte hakken Patroon 11.35. No. 245 Een elegante robe voor namid dag-gebruik. Het is een z.g.n. boléro cos- 1uum De eigenlijke japon is van groene crêpe de chine (naden afgemaakt met een dunne passe-poile) De zijden van het rok- gedeelle zijn gegarneerd met smalle stroo ien, waarvan één kant telkens open ligt en iets over de volgende geschoven, ter wijf juist bij den zijnaad een stolpplooi wordt aangebracht De bolero, gemaakt van dezelfde stof als de japon, heeft lange mouwen van onder in den naad open en gegarneerd met een witte biais. Ook het kraagje en de revers zijn wit evenals de biais langs den voor- en onderkant. Ter ■weerszijden twee splitjes voor de zakken. Een hoed in bijpassend stroo met witte crêpe de chine-garneering. Kousen beige en schoenen donker bruin. Patroon f 1.50. WAT GEEFT MEN EEN MAN CADEAU? r Hel is bekend dat hel dikwijls heel moei- 9»jk is een geschikt cadeau voor een man Ie vinden en toch staan de meeste vrouwen op vrij geregelde tijden voor het feit dat ao haar man of toekomstigen dito, vader, of broer een of ander zullen willen geven. Duurdere dingen kunnen al VTij gemak kelijk gevonden worden, maar zoodra men om finaneieele redenen niet kan denken aan gouden horlogee, ringen met een edel steen, een aufomob'el of gouden potlood, dan staat men al spoedig stil voor een das- senwinkel, zelfs zoo spoedig, dat heel wat mannen reeds> hij voorbaat rekening hou den met hel feit dat ze op hun verjaardag „natuurlijk" een niamve das krijgen. Het is echter volstrekt niet onmogelijk hem ook eens iels anders te verderen en daar voor geeft bovenstaande plaat enkele ideeën van cadeaus die bijna eiken man van nutte kunnen zijn: want ook voor hem wisselt de mode van tiid tot (Ml. zij hot dan in met zoo hevige male als die dor vrouw. Heel wal mannen zullen bijv. zeer in hun echjk zijn met 12 nieuwe hoordeu van het tegenwoordig genre mol een:gszins afhan gende punten Zou hij ook niet tevreden zijn mot een eenvoudige dasspeld met half oilclsloen of met een paar zilveren man- chetknoopen met parelmoer-vulling? Ook fciin er tegenwoordig zulke verrukkelijk mooie zakdoeken met beschaafde fijnge- tinie streepdessins: deze zijn met altijd goedkoop maar voor vele menschen toch W"i betaalbaar. Geeft cij een man eon paar nieuwe sok- k< n. kies dan niet de thans zoo veel ge- z ene ruitdessins maar een effen donkere Tml of een hoogst bescheiden stroop. En dan is er onder andere nog het aardige cadeau dat bestaat uit een leuke doos waarin keurig gerangschikt oen paar bre telles met bijpassende sokopbouders. Gij (kunt overtuigd zijn lezeres, met dit laatste suecoe te zullen hebben. KINDER-MODE. De jurkjes van onze Mi Ine iroi - zijn Mela! recht model, gegarneerd met geplisseerde volants of tulle, ingerimpeld lint of een eenvoudige, maar kleurige bro derie. Voor kinderkleeding veroorlooft „Ko ningin Mode" ons altijd een veel grootere vrijheid ten opzichte van garneering dan voor de klceding der volwassenen. Een eigen-gevonden garneerinkje kan een kinderjurk juist iets aparts geven, een typisch borduurmotiefje verhoogt het effect. Een kinderjurk vooral is niet streng onderhevig aan de voorschriften der mode wat de details betreft. Een ge rimpeld lintje of touffe tulle doen soms wonderen aan een overigens onopvallend jurkje. De geheel rechte modellen vragen om 'n aardige, origineele garneering, wanneer de stof in effen kleur is gehouden. Gebloemde of geruite stoffen hebben zelden garneering noodig, hoogstens een constrasteerend kraagje en lederen cein tuurtje. Bedrukte crêpes, voiles en shan tungs spelen een groote rol iï^de kleeding- mode der kinderen. Hoedjes worden dikwijls gcgarnerrd'mct dezelfde garneering van de jurk en soms wel met de stof zelf, waardoor alweer de eenheid verkregen wordt, waardoor de- mode-van-heden zich kenmerkt. Kruissteek borduursels staan allerliefst op jurkjes van effen voile of toile de soie. Iedere moeder kan voor haar kleine meisje met succes een dergelijke broderie op jurkjes en schortjes aanbrengen. Ook worden er hoedjes en manteltjes voor baby's met zulk een borduurwerkje op«rvronlijkt. Voor bakvischjes past men «en meer in gewikkelder broderie toe. Deze jonge dames zijn veelal het aar digst gekleed met jurken van bed.-uktc crêpe voile, mousseline, fouland of popo- line. Een smal, wit batist kraagje en wit lederen ceintuurtje maken dergelijke jur ken meestal alleraardigst Voor meer ge- kleedc jurk zien wij die van crêpe de chi ne, crêpe Drorgette cf zijden voile, ver sierd met pbsseé's of volr-r.O van dezelfde stof. De rokken zijn ruim. daar ze de be weringen van het kind niet mogen belem meren. ANNIE M M REINIGEN VAN STR00-MATTEN. Om vloermatten te reinigen kan men ze boenen met zeepsop. Strooma tb manden en gevlochten zit tingen van stoelen krijgen door afborste len met zont water een nieuw r.. azien. Stroomatlen die vuil zijn. w rden weer zoo gr - 1 al* r"door jrw»f kook zont in warm water o'pgelost, flink te borstelen, totdat ■de hoele mat bewerkt is. Daarna afsnoe ien met schoon water. DE VROUW IN DE KEUKEN. Er zullen er maar weinigen onder u zijn, geachte lezeressen, die onze bijeenkomsten niet leuk vinden. Zoo gezamenlijk allerhande producten bespreken, is wel aardig. Maar, als ik er bij u op aandring sommige raadgevingen in toepassing te brengen, dan komt heel de vergadering in oppositie: voor de een ben ik te duur; voor een ander te ingewikkeld. Een derde zou mij willen vragen of ik soms denk, dat de boter haar op den rug groeit! Weer een ander zou willen dat zij zoo met echte natuurboter kon omsprin gen, terwijl zij met haar groot huishou den en bekrompen inkomen, zich geer an dere weelde in de keuken kan veroorloven dan ..margarine". Hoeve len uwer, die gedwongen door om standigheden. margarine in plaats van. na tuurboter moeten gebruiken, doen dit met een zeker wantrouwen. En. dames, u hebt wel eenigszins gelijk, want vele bolersur- rogale», of margarineprodukten zijn van twijfelachtige kwaliteit. Ik wil daar niet medezeggen, dames, dat er door dezen of genen fabrikant margarine in den handel wordt gebracht, welke voor de consumptie is af te keuven, doch alleen (loei ik hier op, dat somm-ge botersurroc.yfyi geheel of grootendee! dat vetgehalte missen, dat ju st hun voedingswaarde uitmaakt. Dames, gij vooral die. noodgedwongen, u altijd moet behelpen met margarine., mis schien kan ik u van uw afkeer van marga rine genezen, door u te vertellen niet al leen hoe ze bereid wordt, doch door u een heel fijne kunstboter zelf te toeven here den", die aan u, hoewel van fijne kwaliteit en groote voedingswaarde, veel minder zal kosten, dan die van den fabrikant be trokken wordt. Hoe nu wordt de in den handel gebrachte margarine bereid? Dit is nog voor velen uwer een raadsel Margarine wordt bereid uit plan ten vet en talk. Dit is vet van slachtdieren, hetwelk door middel van waterdrukper.son van de stearine ontdaan is. Nu wordt dit vet in en botermachine gedaan en met bijvoe ging van melk natuurboter en andere ro- dukfen tot boter bereid. Veel dierlijk vet en voel r^'-uirboler geeft een goede kwaliteit margarine vee' plantenvel. weinig boter, en veel ka- toenpitienolic, soyaolie, en andere olieën, chemisch gezuiverd, geven een goedkeoper produkt. Ik zou nu nog wel een heel en lijd kun nen doorpraten over het fabrikaat marga rine en haar ingrediënten. Indien u ech ter kunstboter moet of wilt gebruiken, goedkoop en tevens van uitstekende kwali teit, welnu, maak ze dan zelf. Kimsfboterbereiding, zooals ik u ga loeren, geschiedt zonder machine's, en valt aldus onder ieders bereik. Wel haalt men met deze manier van bereiden de stearine niet uit het vet, doch wijl men dezen bo ter met een week vet (hoofdzakelijk met reuzel vervaardigd) levert zij nochtans een goede .smeer en stoofboler op, en kan men er ook gewone deegbaksels mee bakken. Kunstboter, bereid uit Reuzel! Men neemt 5 Kilo reuzel, ontdoet die van vel en vTeeschaehtige doelen, snijdt bet vet aan dobbelsteentjes, en laat het een dag in koud water uittrekken. Het water dikwijls verfrisschen. Dan doel men het vet in een pot, met bijvoeging van 4 kruid nagelen. een theelepeltje fijngestooten oori- anderzaad. een aan schijfjes gesneden ui, en een half theelepeltje Maryoraan en laat het vet smelten. Het spreekt van zelf, dat men het water eerst uit het vet kneedt, alvorens men hot in de pot doet. Nochtans doet men een paar maatjes water hij het vet, om te smelten. Als het vet bijna «niet meer kookt is het ge smolten. Men giet dan de yetmassa door een zeef en drukt de kanen goed uit. Doe nu* hel vet weer in een pot, yoeg er 100 gram wittebrood-kruimels bij zonder korst. Zef de pan op het vuur, en laat hef vet verhitten totdat de kruimels een bruinge len kleur krijgen. Giet nu het vet door een doek in een steenen pot of emaille schaal, om het van kruimels en vezels te ontdoen, en laat het. vet bekoelen lot men gemakke lijk de vinger er in kan houden. Doe er nu bijna een li (er goede volle melk bij, en een volle eetlepel zout, benevens 5 of 6 druppels eigeel (Orleans of boterkleur kan men evenals eigeel bij iedere drogist beko men) en roer nu met een gard het vet flink om tot het een dikke massa wordt. Roer er een theelepeltje Benzolzuren Natron, opgelost in een beetje water, door. Zoo doende blijft deze boter lang goed. Men kan ook nemen 3 Kilo reuzel en 2 Kilo rund-, kalfs-, of 'schapenvet en bewerken op de zelfde manier. Kunstboter, bereid uit rund-, kalfs- of schapenvet Daarvoor neemt men 4 Kilo vet, en be handelt die op dezelfde manier als reuzel. Als het vet bekoeld is, gaet men er tegelijk mot één liter molk, ook een liter katoenpit- tenolie (boterolie) bij, en het noodige zout en eigeel. Zoo doende en sterk roerende verkrijgt men een eraeeïgen en smakelijken boter, hoewel niet zoo goed ais boter ge maakt van reuzel. Nq kan men wel de opmerking maken, dat deze bereiding toch ook zoo goedkoop niet is, doch, bedenk eens dames, dal deze kunstboter nog geen f0 60 per pond kost Daarbij heeft men een prodiikt hetwelk men weet zuiver te zijn, goed eu zuiwr vet. zelf bereid, en door deze zelfbereiding van lijnen smaak. Voor huismoeders, die t den boerenstand behooren, en zooals daar gebruikelijk eens of twee maal per jaar varken slachten voor eigen gebruik, pn wel eens meer spek hebben dan haar 'ief is, diene deze opmerking, dat men in- plaats van reuzel ook spekvet kan nemer of ook half om half. Ook kan men in plan's van 5 Kilo vet, minder nemen en berekent de hoeveelheid melk naar de hoeveeMie^ vet. Ook als men rundvet gebrukt, of kalfs-, of schapenvet, kan men minder «lan 4 Kik> nemen. L. G. BOL PATRONEN NAAR MAAT. Papieren patronen op maat gemaakt, -kunnen besteld worden onder toezending of bijvoeging van het bepaalde bedTag plu5 15 cem porto, aan het Comptoir ópj Patrons. Molenstraat *48 B. Den Haas f11 maten op te geven volgens onderstaande

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 10