DERDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. *17 r DONDERDAG. Eenige aanvullingen van het gisteren ge geven overzicht moge hier een plaats vin- jd^n Mgr. Lorenzo Schioppa, apostolisch in- Serniuitiua te 's-Gravenhage, werd bij de (Pontificiale Hoogmis in de kerk van de .H. Anlonius en Lodewijk geassisteerd Idoor den Hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. {Taskin, president van het seminarie War- ;gnond als presbyter-assitens; troondiakens fwaren de Hoogeerw. heeren prof. J. D. J. '{Aengenent, hoogleeraar van het seminarie {Warmond en Th. F. Ebbinkhuijzen, regent Van hetseminarie Hageveld, diaken en sub- Idiaken ad missam de Zeereerw. paters pastoor S. A. J. Gilissen O.F.M. en K. [Vriend O.F.M. De overige functies werden vervuld door heeren theologanten van het Igrooto sminarie Warmond n.l. ad my- 'tram A Trouwborst, ad baculum F. Loh- inan, ad librum G. de Rooij, ad ampullas [A. Hoogeveen, ad candelam W. Westerho lten, thuriferarius F. Bollinger, caerofera- jfai B. Plat en L. Boomgaard, familiares A. ft. d. Hoeven, J. Verhaar, A. v. d. Togt en [A. Geerlings. •1 Sectie Vil, waarin prof. W. Nolet van (Warmond sprak over het „aandeel van het Katholicisme in onderwijs en wetenschap" fwerd gedeeltelijk bijgewoond door Z. D. H. Iden Aartsbisschop, mgr. H. v. d. Wetering. Prof. Nolet besloot zijn rede met te wij- Den op do Katholieke Universiteit. „De stichting van do Nijmeegsche uni versiteit, die ons een keurcorps gaf van vrijgestelden voor de wetenschap, bevat echoone beloften, wanneer het werk van die mannen gedragen gaat worden door do 'daadwerkelijke sympathie van katholiek Nederland. D e steun is katholieke plicht, maar die steun Is ook vaderlandsche plicht, omdat wij katholieken, die de af stammelingen zijn van degenen die ons volk hebben gekerstend en beschaafd, die !het een eervolle plaats onder do volkeren bezorgd hebben, en die naar best vermogen In de dagen der verdrukking de katholieke beschaving met den godsdienst hebben be waard, het onze hebben bij te dragen tot Verrijking van de nationale cultuur met <de rijke schatten, die in de beoefening der weienschap volgens katholieks opvatting verscholen liggen." Na eenige gedachten wissel in dankte de voorzitter dezer sectie, Dr. Verhoeven, prof Nolet voor zijn leerrijke rede. Spre ker hoopt dat de rede ook bulten den kring, waarin zij gehouden werd, bekend zal wor- 'don. In steun aan het onderwijs en we renschap, aldus spreker ten slotte, mogen W!j onzen dank toonen aan het Doorlucht'g (Episcopaat, dat met zooveel zorg het Ka-" tholiek onderwijs en de Katholieke welon- ■chap omgeeft. Nadat Mgr. Van de Wetering zijn zegen bad gegeven, werd deze vergadering ge- iloUn. Sectie VIII, waarin door Dr. E. (Haslinghuis werd gesproken over „het aandeel der Nederlandsche Katholieken aan de plastische kunsten", was, evenals He vorige, druk bezocht. Do vergadering werd voorgezeten door Ir, Jos Guypers te Roermond. Aan de be stuurstafel hadden met den voorzitter plaats genomen .Joan Colletten, Prof. dr. R. |dch ten berg O.F.M. Op zijn inleiding liet dr. Haslinghuis fcen serie lichtbeelden volgen betreffende do bouwkunst, beeldhouwkunst, houtsnijkunst ichilderkunst en kleinkunst. Eerst werden vertoond oude dorpskerk jes o.a. van Hilligersherg, Naaldwijk en feuidlande. Vervolgens kreeg men verschil lende kerken te bewonderen uit de Holland- ache steden, uit Delft, Amsterdam, Alk maar, Haarlem en Utrecht. De reeks werd aangevuld met afbeeldingen van koorban ken, preekstoelen en wandschilderingen, (terwijl ten slotte eenige reproducties van inonstransen werden getoond. Door dezo lichtbeelden werd de inleiding Vfln dr. Haslinghuis op uitstekende wijze geïllustreerd. Wie zioh herinnert vrat wij gisteren gchreven, begrijpt dat wie deze proeve, om (oultuur te laten zien, hebben toegejuicht. Aan het e'nd der vertooning bracht de Inleider hulde aan den pionier, den groo- iten bouwheer P. Cuypers, die zulk een groot aandeel heeft gehad In de opleving IDnzer Katholieke architecturale kunst. De voorzitter dankte dr. Haslinghuis )roor zijn heldere uiteenzetting en in het bijzonder voor de hulde aan zijn vader ge bracht. Hierop deeldo de voorzitter medé, dat bet bestuur der sectie gaarne zou zien dat Sfloor een motie aan het hoofdbestuur van (fle Katholiekendagen zou worden verzocht om een sectio voor de plastische kunst be stendig op te nemen in de samenstelling 'der Katholiekendagen. Een desbetreffende motie werd met algemeene stemmen aan genomen. In Sectie X werd, zooals bekend, door dr. ÏJ. J. Sicking gesproken over „de groole Katholieke figuren van Nederland". Deze vergadering werd ook gedeeltelijk bijgewoond door Z. D. H. den Aartsbis schop Mgr. H. v. d. Wetering. Do rede was buitengewoon mooi van in bond en vorm. In zijn peroratie schilderde spr. al die Keil igen en groote Katholieken van Neder land in aanbidding om het Lam Gods even- kis op het schilderstuk der gebroeders van feijok, den kreet aanheffend: Geloofd zij Jïesus Christus ln het H. Sacrament. .1 De voorzitter, prof. dr. A. Steger, zei de In zijn dankwoord aan den spreker o.m.: Jw rede, geachte dr. Sicking, is een ware Nederlandsche huilde aan het Allerheilig ste Sacrament". d Sectie XI (Er aijn elf sectievergaderin gen in totaal gehouden; Sectie IX, Letter kunde, was, zooals gemeld, uitgevallen) werd voorgezeten door den Hoogeerw. heer Th. F. Ebbinkhuijsen, regent van het Seminarie Hageveld, en was gewijd aan de bespreking van de uitbreiding van het Christendom door Katholieks Nederlan ders. Aan de bestuurstafel hadden behalve Re gent Ebbmkhuijsen nog plaats genomen mgr. dr. J. Olav Smit, Apostolisch Vica ris van Noorwegen, rector Th. Beckers uit Voorscholen en kapelaan A. F. J. M. de Wit uit Arnhem. In de zaal was o.a. nog aanwezig dr. Vriens, voorzitter van de In dische Missie-vereeniging. Pator H. Raymakers O.I.OM., rector van het Missiehuis Sparrend aal te Vught, hield een rode over „Uitbreiding van het Christendom door Katholieke Nederlan ders". Rector Bekkers wees er na deze rede op, dat pater Raaymakers wil. ■1-f in ieder ge- rin missionarissen gevonden zullen wor den. Dit Is al reeds tprstond mogelijk door het krachtigste middel voor de missie- actie: het gebed. Daartoe zal spr. een for mulier met een tweetal gebeden voor de missie onder de aanwezigen verspreiden en wekte voorts op lid to worden van de drie centrale missiegenootschappen: het Ge nootschap tot Voorlplant-'ng des- Geloofs, de H Kindsheid en het Liefdewerk van den H. Petrus. Mgr. Smit. nam hierna het woord en dankt© pater Raaymakers voor het door hem gesproken woord. Als men zelf In de m'ssio is, voelt men het meest den bescha- venden invloed van den missie-arbeid van vroegere missionarissen. Noorwegen is een beschaafd volk; in be schaving ons zelfs 10 jaar vooruit! Wij moeten dat beschaafde volk tot ons trekken door middel van onze ziekenhuizen en scholen. Onze scholen in Noorwegen worden reeds meer door niet-kalholleken bezoc,ht dan door katholieken. Dat Is een bewijs van den beschavingsinvloed van het ka tholicisme. Gewoonlijk geeft de katholieke priester ook onderricht op de scholen. Pas toor Snoeijs was leeraar op het protestan- tische gymnasium te Tromsö. Zien we naar de musea; wat een fijne kunst vindt men daar uit de katholieke middeleeuwen. Wat een beschavende in vloed gaat er dus uit van het Katholle'smel Spr. ondersteunde de woorden van pater Raymakers en ook van rector Beckers om voor den missie-arbeid 1e bidden. Neder land leeft meer. met ons missie werk en blijft mede'even aldus eindigde Mgr. Smit, zijn luide toegejuichte toespraak. SLOTVERGADERING. Onder buitengewoon groote belangstel ling ving gistermiddag te half drie uur de slotvergadering aan. Om streek s. half drie kwam een stoet van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders de zaal binnen, voorafgegaan door prof. Aen- nenf. De aanwezigen zongen „Aan U, o Ko ning der eeuwen". Achter prof. Aengenent schreden H.n. D.D. H.H. Mgr. H. van de Wetering, Anrlo- b'sschop van Urtecht, Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, Mgr. dr. Jan Olav Smit, Apostolisch Vicaris van Noorwegen, Mgr. Nolens en Mgr. B. Eras, en de leden van het hoofdbestuur van den Katholie kendag Do secretaris, de Hoogeerw. heer prof. Aengenent. deelde mede, dat na de groe ten van de Katholieken uit Iüië, overge bracht door pastoor van Ryckevorsel, door het hoofdbestuur werd besloten het vol gend telegram te verzenden als een groet aan de Katholieken van Indië: „Do Nederlandsche Katholieken te 's-Gravenhage op den Derden Katholieken dag hijeen, zenden een broederlijken groet aan do Katholieken van ïndie/' (Levendig applaus). Uit Rome werd hedenmorgën, deelde de secretaris verder mede: het volgend tele gram ontvangen: De H. Vader, zeer gevoelig voor de edele gevoelens der Katholieken van Nederland, vereenigd op den Katholiekendag te 's-Gra venhage, dankt, van ganscher harte voor do betuigingen van kinderlijke, aanhankeliik heid. uit de beste wenschen voor het volle dig welslagen van hun werkzaamheden en zendt. Zijn Vaderlijken zegen als onderpand van Zijne welwillendhe'd en van de hemel- sche gunsten. (w. g. Kard. Gasparri). Daverende toejuichingen. Baron Van Wijnbergen zeide vervolgens, dat het werk van de Katholieke pers zeer wordt gewaardeerd. Over haar beteekenis behoeft nu niet te worden uitgeweid, want daarvan bleek pas nog weer, bij bet merkwaardig bezoek van den Aarts bisschop aan Rotterdam. Wij verwachten van de Katholieke pers deugdelijke, duidelijke en betrouwbare Ka tholieke voorlichting en wij waardeeren het, dat de Ivitholieko journalisten vaak na hun inspannend werk lu.st en gelegen heid vinden naar buiten persoonlijk op te treden, zooals in deze slotvergadering de sympathieke hoofdredacteur van „De Tijd", den heer Alphons Laudy, wien spr. thans het woord geeft. DE ROEP DER HISTORIE- Indien het een proefstuk van zinrijk or- gauiseerend initiatief mag heeten, om den Nederlandschen'Katholiekendag, die van de Utrechtsche Kerkmetropool zijn uit gang nam, te richten naar do regeerings- stad van Holland, dan slaagt die opzet, volkomen in do slotvergadering, waar wij thans zijn neergezeten aan het einde der betoogingen, die drie dagen lang het gan- sche land hebben geïmponeerd. Want de Ivork en de Staat, in Utrecht en Den Haag geboren, ontmoeten elkander in de Hof-re sidentie, waar alle wegen van ons Katho lieke volk vandaag samenloopen als in Sun natuurlijk middelpunt. Spr. brengt aan H.H. D.D. H.H. den Aartsbisschop en de Bisschop van Haar lem een eerbiedigen groet. En vervolgens aan mgr. dr. Nolens, „den politieken sphinx" (gelach). Maar een sphinx, die alle raadselen weet op te los- sn (applaus). En met hem als politieke leider gaan wij weer met vertrouwen den nieuwen politieken toekomst tegemoet (ap plaus). Wat onze eigen stemming in deze slot vergadering betreft, de weemoed van het afscheid is minder sterk dan de blijdschap, dat het geheim van het koningsprobleem zoo machtig ons hart heeft geraakt. Drie dagen lang en nog uit deze mach tige vergadering hooren wij de stem der geschiedenis ons toeroepen: Gij, Katholie ken van Nederland, zijt de grondleggers der beschaving, dio gij met uw landgenoo- ten gehouden zijt door uw gezamenlijko inspanning te voltooien. Want bij u be rusten de oudste nationale titels, rechten en vrijheden; gij deedt kiemen in ons volk de vaderland-vormende krachten, gij, en gij alleen, gij zijt de eerste bouwers vau do natie! Wat de historie roept in deze weidsche vergadering van het Katholieke intellec- tueele nageslacht, dat de titels navraagt van zijn verleden, is de roep van Egmond: „De abdij van Egmond èn de christelijk- nationale cultuur van Egmond behooren te worden herbouwd!" Gelijk de menschlieid in haar zwaar verminkte ziel do erfschuld, zoo sleept ons volk zijn tragisch geheim mee in de ver spilde genade van zijn oorspronkelijke roeping. Ons allerprachtigst vaderland, uit zijn verleden gestooten en verward in de harmonie zijner beschaving, wordt be volkt door verdeeldheid. Hoe het mogelijk werd, dat zooveel ver deeldheid in ons bloeiend volk en zijn be schaving gevallen is? Indien onze historie haar biecht belijdt, kan op haar Katholieke schuld geen barm hartigheid dauwen, tenzij door zelfveroot- moediging wars van hooghartige gedach ten over broeders, die, langer dan drie eeuwen van ons gescheiden, de slachtof fers van hunne en onze fouten zijn gewor den. Hun fragmentarisch geloof doet tus- schen de puinen, onder hen neergeschud, nog eenige hoofdwaarheden bloeien uit de vruchtbaarheid onzer eerste eeuwen; maar de zonden van hunne en onze vaderen zijn in monsterachtige uitbarstingen aan ons allen gewroken. Maar niet de zonden van ons alléén sloegen met verminking ons volk, dat zich door de geschiedenis voortsleept, gewond in zijn geloof, verscheurd in zijn nationaal aderenweefsel en zijn krachten verliezend uit de vyegstroomende genaden van zijn binnenleven. Neen, niet de zonden van ons alleen teisteren de natie, want al hebt gij Protestantsche landgenooten, de biecht af geschaft, ook het geweten van uw geschie denis zal in het licht der eeuwigheid zich niet onschuldig verklaren. Wij weenen met u, want wij hebben ge zondigd tegen God, gelijk wij zondigden te gen elkander. Wij zijn geen Katholiek volk gebleven, wij zijn geen protestantsche natie gewor den, wij hebben alle pijnen te lijden van den broedertwist. Maar hoor, de historie roept! De historie roept, en de geslachten van het Nederlandsche verleden roepen door haar stem, o, bid met ons, opdat gij noch wij dien roep miskennen, want wat de historie roept aan het nationale hart van ons beiden is: één taal, één geloof, één Kerk, één natie! De historie roept! Zij roept niet onzen geestelijken ondergang, doch dat wij leven in de volheid der waarheid, die ook u zal vrijmaken en ons samenbrengen in één christelijk-nationalen tempel. Indien ik in eenvoud en ver van alle po litieke berekeningen spreek uit de oprecht heid van het Katholieke binnenleven, dan mogen onze niet-christelijke medeburgers die wij al te eenzijdig plegen te naderen langs dén zelfkant van het twistend partij- bestaan van d<*:en Katholiekendag de bekentenis opvangen, dat ons bidden en werken nog machtige dingen verwacht in de eeuwen, die wij weten opgetrokken aan de sterke hand van God. Na de hereeniging met onze afgeschei den broeders is onze roeping nog niet ver zadigd. Wij zullen niet berusten in een Te Deum- stemming, vóórdat wij de religieuze een heid van de natie hebben bevestigd in de nieuwe sociale orde van een uit haar mid- deleeuwsche as geloopen maatschappij. Het zou een misdaad tegen den Vader van alle menschen en het vaderland van alle Nederlanders zijn, zoo wij onbekommerd de meer dan zevenmaal bcndoidduizend kiezers, die de vorige maand de vlam van den klassenstrijd in ons nationale leven wierpen, lieten verbitteren in een rebellie tegen den Vader en het vaderland beide. Smeden wij de nieuwe wereld-in-wor- ding, opdat ze christelijk zij! Want ook dit is onze historische roe ping, dat wij den doop van Willibrord zullen toedienen aan den modernen arbeid, den handel en de nijverheid, nu nog vaak in het wild leven naar de wolvennatuur van een heidendom van eigenbaat. Wij willen om de katholieke en nationa le boodschap van Vader Willibrord ons gansche volk verzamelen en protestant noch liberaal, Israëliet noch heiden, socia list noch communist uitsluiten van de roeping, tot welke wij allen geroepen zijn. De historie roept ons, die de verant woordelijk dragers zijn van haar onver- dwaalde grondbeginselen, om het geloof onzer vaderen eerst in ons zeiven, daarna in de natie te laten uitgroeien tot een eigen beschaving van de hoogste orde. O, kon ik als den eersten Pinksterdag van zulk een beschaving in deze vergade ring een storm schudden en een ruischen- de vlaag van den H. Geestl. 0 wind, die waait waar gij wilt, waai ons uw levensadem toe, stort ons in onze eigen oorsprongen en diepten en de rijk- dommen der kinderen Gods, vernieuw onze barende krachten In de geweldige kerkva derlijke werelden, opdat wij in dit kleine land eindelijk 't katfctlicisme beleven en voortbrengen in zijn volle beschavings kracht, en de natie zich tot ons keere en erkenne: „Katholieke beschaving, gij waart de moeder van mijn verleden, in uwe handen begeef in mijn toekomst!" In het eerste verschiet van dit eigen cultureel© program zien wij uit de een zaamheid, waar een monopolie ons eeuwen lang hield afgezonderd, de nieuwe hoop rijzen onzer intellectueele toekomst, den ontzaglijken geestesromp, dien wij te Nij megen hebben gefundeerd en dien wij zoo God helpe en Neerlandia Catholica! zullen afbouwen als den hoofdtempel van onze „eigen cultuur" in een volledige R.K. Universiteit. Het cultureele program van dien toe- komstigen Nederlandschen Katholiekendag zal ook en niet als door een toevallig initiatief op een nevenvergadering maar op een hoofdvergadering het beraad plaatsen over onze houding tot het in tweeën gebroken broederland, waar onze cultuurwaarden van eeuwen nog over de grenzen liggen. Nog dit jaar ressoneert de stem van dit expansieve Nederland in de geschiedenis van Europa, dat twee onzer voorvaderen heeft gevierd voor het forum van de we reld. Op zijn derde eeuwfeest vordert onze volkenrechtelijke voortrekker Huig de Groot uit zijn Katholieke gedachtenwereld het vaderland op voor de wereldmissio van den vrede door,het recht; en in het zelfde jubeljaar werft in zijn vaderland voor de wereldmissie van den vrede door de goddelijke Waarheid de Nijmeegsche burgemeesterszoon Petrus Canisius, die als Huig de Groot Nederlander is ge weest om Europeeër te worden, en Euro peeën geworden, om nu als Kerkleeraar zijn vaderland en de gansche weivld te verlichten met het „Linnen Christi!" Als Nederlanders en als Katholieken gevoelen wij ons fier, om op de lichten van die beide weroldpiloten langs den cultureelen aardbol de vaarwegen van on ze wereldzendingen tfr zoeken. En wij zul len ze vinden en niet missen op de int er- nationale gevoelsstroomingen, die ons gunstig zijn, want men zal ons erkennen als zonen van het kleine grcote-land, dat tusschen de Europeesche oorlogskraters en de zeeën van vuur vijf jaar lang de vlucht- plaats van het lijden en medelijden was, toen langs onze grenzen Keizers en Ko ningen vochten om bun kronen, maar hier te midden van haar volk-ln-vrede een Ko- ningsvrouwe in de loutere kroon der liefde de edelste kroon der wereld won. Nog dt vorire maand fcebleu w ij het im- p^neerond schouwspel fceieefa, dat ons volk bij de stembus zijn lol in handen nam sn opnieuw, ook in het bestuur van zijn nationale toekonft Christus koos, hóór Christus, uw Christus, ónzen Christus, den „Christus boven alles", zooals haar koninginnehand Hem voor eeuwig in de historie van Nederland beschreven heeft. Christus boven alles! dat is de eind- roep der historie dien wij. nageslachten van de eerste bouwers der natie, zoo zui ver verstaan uit den koninklijken mond als een echo van den beginroep der tradi- tiën, waarin wij onze nationale gevoelens laten uitstroomen tot de geliefde en van Christus geleide Koningin! En daar alle menschelijk gezag maar de uitdrukking is van uw goddelijk gezag, o Christus, Die om Uw troon deslevren en de volken beweegt, zoo duld, dat ik langs de hiërarchische ladder van Uw zichtbare ge zag opklim tot U. Heer van de natie en de gansche wereld, om door den onwaar- digsten mond der hier verzamelde Kerk van Nederland U toe te wijden ons volk van veel misverstand en goeden wil, opdat Gij het door de Liefde, welke de schep pingskracht aller .dingen is, moogt bewe gen naar U, tot "Wien onze' historie roept en in oneindige onverzadigdheid blijft roepen, o Jezus Christus boven allps, gis teren, heden en in alle eeuwigheid. Na deze rede, meermalen door daverend op plan's onderbroken, werd den spreker een geestdriftige ovatie gebracht. Slotwoord Mr. A. Baron van Wijnbergen. De voorzitter. Baron van Wijnbergen, sprak dan als volgt: Den heer Laudy zij namens de vergade ring hartelijk dank gebracht voor de rede, zoo enthousiast als van hem en van maar wein:g anderen in den lande kan worden verwacht. Terugziende op de afgeloopen dagen brengen wij allereerst eerbiedigen dank aan God voor Zijn Zegen op ons werk. Het past ons vervolgens dank te brengen aan de medewerkers van hoog tot laag, die hun gewaardeerde krachten aan de voorberei ding en voor het slagen van dezen Katho liekendag gaven. Hetgeen ons in de afgeloopen dagen voorgehouden werd moet ons de zwaarte doen gevoelen onzer katholieke verantwoor delijkheid. Het „noblesse oblige" (adel legt plicht op) geldt voor ons. Het doel. dat men z:ch als conclusie van dezen Katholie kendag vooral voor oogen moet. houden, is aangegeven door Pater Borroinaeus de Greeve in de zoo heerlijk-Roomsche bij eenkomst in de Kerk van den Boschkant in zijn wensch. dat ons volk meer en meer doordrongen moge worden van den echt- Frandscaanschen geest. Ik hen overtuigd, aldus spr., dat dan ons openbare en pri vate leven meer en meer den naam vau Katholiek waardig zal worden. Ik kan, aldus spr.. niet allen bedanken, waartoe mijn hart mij opnieuw dringt, die hun aandeel hebben gehad in het welsla^ gen van dezen Katholiekendag: moge ik hen allen samenvatten ln een hartelijk dankwoord aan de heeren dr. Deckers en Kortekaas, voorzitter en secretaris van het Uitvoerend Comité, die het bewijs lever den, hoe door gTondige voorbereicbng en goede organisatie een grootsch en omvang rijk werk kan tot stand komen, waarvan wij in de afgeloopen dagen dankbaar ge noten hebben. Dank Brengen we ook gaarne aan de Be- zoekers, vooral aan hen, die van elders kwamen. Daarbij mag de vraag gesteld, of de katholieken, die door geboorte, ontwifc? keling, maatschappelijke functie of fortuin, vooral ln verhand met het onderwerp van dezen Katholiekendag, hier verwacht had-i den mogen worden, er wel voldoende aan deel in genomen hebben en in deze wel ten volle aan hun roeping hebben beantwoord. Dankbaar, innig dankbaar verklaren wij ons ten slotte voor het hooge voorbeeld, door onze Doorluchtige Bisschoppen gege ven, Die niet alleen de Katholieken tot de zen dag opnieuw bijeen riepen, maar ver der Zelf de Kerkelijke plechtigheden wil den verrichten en een aansporend voor beeld gaven door bezoek zoowel van hoofd* als nevenvergaderingen. Baron van Wijnbergen constateerde ver volgens met genoegen, dat M-rr. Smit, ge tuige zijn tegenwoordigheid, in het hooge Noorden Zijn "Vaderland en landgenooten niet vergat, Deze woorden deden de verga-' doring Mgr. Smit een hartelijke ovatie brengen. Ten slotte bracht Baron van WijnbeTgen bijzondere dank aan Mgr.. Gallier voor de gastvrijheid in Zijn Dio cees genoten en verzocht Haarlem's Bis schop tot besluit aan de vergadering Zijn Bisschoppelijken Zegen wel te willen ver kenen. Mgr. Callier gaf hieraan bereidwillig ge volg, terwijl de vergadering neerknielde. Terwijl de Bisschoppen op het podium stonden, werd het Roomsche Blijdschap ge zongen. De Aartsbisschop verliet zijn plaats, om naar den heer Alphons Laudy te gaan en deze te complimenteeren met zijn schooue voordracht. De Bisschoppen verlieten de zaal; de aanwezigen hieven het Wilhelmus aan. PONTIFICAAL LOF. Met een Pontificaal Lof in de kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat, gece lebreerd door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, werd de Derde Nederlandsche Katholiekendag gesloteii. Z. D. H. Mgr. Callier werd daarbij ge-' assiteerd door de Zeereerw". heeren H. Al Th. van Dam, deken van 's-Gravenhage als diaken, en p.'stoor J. de Greeve S.J. als subdiaken. Ceremoniarius was de wel- eerw. heer J. v. d. Tuyn, secretaris van het bisdom Haarlem, terwijl de overige func ties vervuld werden door de volgende eerw. heeren theologanten van het Seminarie Warmond: ad baculum A. Trouwborst, ad my tram G. vau Dijk, thuriferarius A. van Rooijen, lavabo A. Geerlings, eaeroferarii C. Pouw en B. Damen. Terwijl het zangkoor het „Ecce Sacerdos et Pontifex" zong. werd Mgr. Callier, die vergezeld was van Mgr. dr. Jan Olav Smit, Apostolisch "Vicaris van Noórw^eo. door de dienstdoende geestelijkheid aan den in gang der kerk ingehaald. De tallooze me nigte, die het kerkgebouw vulde, zegenend, schreed de grijze Kerkvorst naar hef al taar, waar Z. D. H. na de gebruikelijke ceremoniën het Pontif-'oaal Lof celehrporde. Mgr. dr. Jan Olav Smit had ter zijde in het priesterkoor plaats genomen. Binnen het koorhek merkten we nog op: Mgr. H. J. M. Taskin, president van hef grool-seminarie Warmond, leden van hel hoofdbestuur en van het uitvoerend comité van den Katholiekendag en vele eerw. hee ren geesleliiken. Het vereenigde zangkoor onder leiding van den directeur, den heer J. Bakker zong „Adoro Te" van Ph Loots, „0 Sacrum" van Haller, „Magnificat'' van W:tt. het achtstemmig „Te Deum" van Huh Cuy pers, waarvan de solo-partij vervuld werd door den heer P. v. d. Oever. ..Tantum Ergo" van J. Bakker en cantate Domino, van Hassler De or^elbeweleidin"- was ir handen van den organist, den heer J. Kap- teijn. die avoorspel op het orgel voor droeg „Marchc Solennelle" van Alnft.l Mail'y en „Improvisatie" van P!«1 >r»s Loots en als naspel „Alleluja" van G. F. Handel. Na het Lof verbet Mgr. Callier, begeleid door de dienstdoende geestelijkheid zege-I nend de kérk. Tot besluit van den derden J\Tedcrland- schen Katholiekendag is gisteravond ren gemeensehanneliike maaltrid opbonden,1 waarvoor zich een gTOot aantal deelnemers hadden opge'/even, d:e rich vereenigd en aan een drietal lance tafe's in een der, nieuwe zalen van den D'erentuin. POSTZEGEL-NIEUWS. Nieuwe en oude Turksche postzegels. Turkije heeft de vorige maand nieuwe postzegels bij de firma Bradbury, Wilkin son Co. te Londen in bestelling gegeven Hierover deelt de N. R. Grt. nog het vol gende mede: Do oplage zal 110 millioen postzegels en 5 millioen briefkaarten bedragen. De ver-! schillende waarden van de geheele serie'; postzegels zullen zijn: 200 (op het oogew blik pl.m. 2.60), 100, 50, 25. 15, 10, 5, 3, 2 en 1 piaster; en 20 p.) en 10 (J4 p)| para's. .3 De zegels zullen van vijf verschillend® soorten zijn. 53 millioen zullen den beelde naar dragen van den Ghazi, maarschalk Moestafa Kemal pasja, den bevrijder va| het Turksche vaderland; 4i millioen .hel plaatje van Boz-Koert, waar de beslissen de slag tegen de Helleensche indringing j® gevslagen: 9 millioen dat van de Sakaria- rivier, langs welke de Hellenen onder; voortdurend zwaar- kampen naar zee zijw teruggedrongen: 43 millioen dat van hft oude kasteel van Angora: millioen dal! van de rivier Kizil Irmak, waarlangs de Hellenen insgelijks zijn teruggeworpen. De „postzegelcommissie", ingesteld bij de directie der posterijen van Stamboel (Konstantinopel), houdt zich druk bezig met het sorteeren van de nog aanwezig® zegels van oude, niet meer in omloop zijn de uitgaven, ten einde die eerstdaags ten verkoop te bieden aan handelaars en h®" hebbers. x 1

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4