„De Lcife Courant" Tweede Blad Donderdag 6 Augustus 1925 PEija8*™ Eiaitesii. Berichten De Gids van den Keizer ft DE DOOD AAN HET STUUR. Wij lezen in De Gelderlander: Er gebeuren eiken dag ongelukken met auto's; Maandags weten we al aan do krant dat de Zondagsche ongelukkenlijat moet gorden aangevuld. In Wageningen zijn Zondag twee men- 'Bchen uit Amersfoort levend verbrand in ren auto, de oorzaak van deze ontzet tende ramp is van tecbnisclien aard. Maar aan het Hengstdal is Zondag avond omstreeks kwart over tien een fiet ser omvergereden door een auto, waarvan bet licht hem verblind had. Als dit ongeluk te wijten is aan het ver blindend licht van de auto, dan had het yoorkomen kunnen worden. Weliswaar moet men bij do beoordeeling van zulke rampen uiterst voorzichtig zijn. Het publiek is altijd geneigd de schuld aan den auto-bestuurder te geven, en de be stuurders klagen er steeds over, dat de incnschen zich niet houden aan de rege len van het verkeer. Wandelaars loopen noodeloos op den rijweg en wijken niet uit op een signaal achter hen. Fietsers rijden kalmweg lyjks van den weg of wijken het laatste oogenblik naar rechts. Anderen duiken plots uit een zijweg op zonder uit te kijken of er van rechts of links gevaar dreigt. Het publiek werkt het gevaar van den weg dikwijls in de hand, maar de auto-bestuurder, die met de groote lichten aan in volle vaart over den smallen weg rijdt, is per se schuldig. Ik kan niets meer zien, moet de onge lukkige hebben uitgeroepen, die daar gis teravond tegen den harden weg is geslin gerd en den schedel gebroken heeft. Hij kon niets meer zien, omdat de groo- 'te auto-lantaarns hem het gezicht op de omgeving benamen. Zonder een definitief oordeel uit te spre ken over het gebeurde, waarin de justitie hopelijk het laatste woord spreken zal. mee nen wij in het algemeen een krachtige waarschuwing te moeten richten tof' de automobielbestuurders, die hu.n lichten niet dempen, als andere verlichte voertui7 gen het naderen. Daar is al zoo dikwijls tegen gewaar schuwd, maar het schijn niet te helpen. Een automobolist vertelde ons dat hij laatst bij avond over den kronkelweg van Grave naar Nijmegen is gereden en van de tien auto's, welke hij tegen kwam, doof- 'den er slechts twee hun lichten. Een reed met de twee groote lichten volop schijnend en bovendien een zoeklicht op, dat recht vooruit bliksemde, tegen hem in. Hoe ik er langs geomen ben op dien smallen weg, weet ik niet, zei onze zegsman, maar het is .een geluk geweest, dat ik niet van den berm ben afgereden. Er bestaan wetten en verordeningen ten deze opzichte, maar men houdt er zich blijkbaar niet aan. Als zij te slap zijn, moeten zij verscherpt Worden. In verschillende dorpen loeren politie agenten en marechaussee van achter schuil plaatsen op auto's, die harder dan 15 of 20 K M. door een dorp rijden; maq.r 't verblindend licht der auto-lantaarns, welke slechts voor den open weg bestemd zijn, achten wij een grooter gevaar. De dood zit aan het stuur als de groote lichten op zijn. Dat moeten de auto-bestuurders zich Bcherp inprenten. Cc-masigie Bedachten Auto tegen een boom gereden. r Verschillende personen gewond. Gisterenmiddag te ongeveer 3 uur is een Hu to uit Vlissingen, waarin 7 personen waren gezeten, op den Koudekerksehen- wog, geslipt en tegen een boom gereden. Verschillenden der inzittenden ziin licht gekwetst Onder hen bevindt zich mevrouw Mulder, de echtgenoote van een der direc teuren van de Maatschappij „Zeeland". De auto is aan de rechterzijde zwaar be schadigd. Toch kon men, daar de motor onder het ongeval niet geleden had, zon der hulp den terugtocht ondernemen. Den gewonden werd direct geneeskundi ge hulp verleend. Het ongeval bleek nogal goed te zijn afgeloopen. Er hebben geruchten de ronde gedaan, dat een of meer der gekwetsten in het zie kenhuis zouden zijn opgenomen. Er bestaat echter voor allen niet de minste reden tot ongerustheid. Auto in een ravijn gestort. Drie Nederlarfders gewond. Uit Zürich wordt aan de „Tel." gemeld: Gedurende een tocht van Davos door een pas bij Engadin, is op korten afstand van Sur (beneden Engadin), een auto, waarin 5 personen gezeten waren, tengevolge van het niet functionneeren der remmen van een steenen brug in een 5 Meter diepe kloof gevallpn. In den auto wrnren o.a. gezeten dr. L. A. Rademaker, redacteur van „Het Vader land" te Den Haag. mevrouw Costerus Hovy en haar 18-jarigen zoon. Dr. Rade maker is levensgevaarlijk gewond. Hij heeft een schedelbreuk en een gebroken onderarm. Tot nu toe (gisterenavond 8 uur) bad hij het bewustzijn niet herkre gen. Ook mevrouw Costerus is ernstig ge wond tengevolge van een gecompliceerde breuk van het het bekken en van een scheenbeen. Haar zoon bekwam een zware hersenschudding. De gewonden zijn .over gebracht naar het ziekenhuis te Samaden Dr Rademaker was eerst Zaterdag te Davos aangekomen. Hij wilde het natio nale park gaan bezichtigen. Hal auto-ongeluk bfj Wageningen. De Amersfoortsche correspondent van het „Hhld.", had een onderhoud met de heeren J .T. Molenaar, vertegenwoordiger der Fiat-fabrieken, en den Amsterdam- schpn automobielexpert Tiggelaar, naar aanleiding van het auto-ongeluk te Wage ningen, waarbij de heer en mevrouw Onnes uit Amersfoort om het loven ziin gekomen Volgens deze deskundigen heeft, het onge luk zich anders toegedragen, dan indertijd is vermeld. Uit de bijzonderheden, die zij mededeel den na hun onderzoek ter plaatse ls ge bleken. da} men hier te doen heeft gehad met een zeer noodlottlgen samenloop van omstandigheden Volgens de deskundigen zijn heide inzittenden op slag gedood bij de botsing tegen den boom. Uit hun hou ding met de handen omhoog blijkt duide lijk de groote schrik, en in die houding zijn de lijken later verbrand Eerst na de botsing tpgen den boom is de brand ont staan, doordat de benzine uit het in elkaar geperst reservoir zich versnreid heeft over den gloeiend heeten knalnot <m den war men motor. De benzine heeft daardoor vlam gevat. Overreden. Gisterenmiddag reed de 72-jarige sfal- houdersknecht V. uit Gouda, met twee jon gens nn Oonwweg tusschen Gouda en Stolwijk Zij hielden het midden van den weg, toen een auto van den Goudschen ma nufacturer K. hen achterop w»ed. De jon gens weken te rechter tijd uit. maar de oude man werd zenuwachtig en raakte de macht over zijn stuur kwijt TT ij werd door den auto gepakt en tegen d^n grond ge- wornen. Met een canende hoofdwond bleef hij bewusteloos liggen. De man werd nnar het Van ïterson-zie- kenhuis te Gouda vervoerd Gisterenavond was bij nog niet bij kennis De onbewaakte overwegen. Door den sneltrein van Arnhem naar Zwolle ls gisterenmiddag een 15-jariee landbouwerszoon die met zijn vader van het land kwam, op een onhewaakten over weg nabij Olst, door den trein gegrepen en gedood. Vardronkcn. In het Wijlermeer hij Beek (TJbb.) is een 23-jarige timmermansknecht uit Haarlem verdronken. Lijk gevonden. In de Zuiderzee is, naar het „Hbld." meldt, drijvende gevonden en te Elburg binnengebracht, het lijk van het 8-jarig dochtertje van C. Zweers te Sloterdijk, dat dezer dagen in de nabijheid van Urk over boord geslagen is van de nachtboot „Gro ningen 4." Goed afgeloopen. De heer O. v. D. te Hoofddorp reed met zijn motorrijwiel bij den onbewaakten spoor overweg SloterdijkNoord tegen een pas- seerenden personentrein. De machinist liet den trein stoppen en het bleek dat de heer v. D. wonder boven wonder geen let sel had bekomen. Het motorrijwiel was to taal vernield. De fabrieksbrand te Echt. Omtrent den brand, die gisternacht het fabriekscomplex van 1H H.A. van de N V. Pannenfabriek „De Valk" van Gebr. Meeuwissen te Echt tot den grond vernield heeft wordt aan de „Tel." nader gemeld: Dinsdagavond te kwart voor acht be merkte de directeur van deze fabriek dat uit de machinekamer rookwolken opste gen. De brandweer van Echt, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, begaf zich naar de plaats van den brand, doch het vuur had inmiddels door de zeer brand*- bare stoffen, die zich ter plaats bevonden, zoo snel om zich heen gegrepen, dat men, mede door het primitieve bluschmaterieel, niet bij machte was, het vuur nog eenigs- zins in zijn omvang te stuiten. In minder dan geen tijd stond de ge- heele machinekamer in lichtelaaie. Er viel aan blusschen niet meer te denken. Snel breidde het vuur zich uit en tastte don noordelijken vleugel van de uitgebreide fabriek aan, waar de vervaardigde pan nen, voor ze in den oven komen om ge brand te worden, worden opgestapeld op houten latwerk, en waar het vuur dus gretig voedsel vond. Onmiddellijk werd de bx-andweer der gemeenten Maastricht, Roermond en Venlo gewaarschuwd. Snel greep het vuur om zich heen en hoog laaiden de vlammen uit het noordelijk ge deelte der fabriek op en breidden zich snel uit naar do westzijde en het middel gedeelte. Toen om half tien de brandweer uit Maastricht met de motorbrandspuit arri veerde, had de hraud een geweldigen om vang aangenomen. Het vuur was overge slagen naar hel westelijk gedeeelte van de fabriek, terwijl het ook het middenge deelte aantastte. Onder leiding van brandmeester Huij- gen werd met vijf slangen den strijd te gen het vuur aangebonden. Met gevaar voor hun leven begaven de dappere brand weerlieden zich onder ondragelijke hitte tot dicht bij den vuurgloed en poogden aldus een verdere uitbreiding naar de oost zij te verhinderen. Men was eohter niet opgewassen tegen de geweldige vuurzee en moest het aan zien, dat ook de oostzijde der fabriek vlam vatte, terwijl de brand dreigde over te slaan naar de zuidzijde. Om halfelf arri veerde de brandweer van Roermond, ter wijl even later die van Venlo eveneens aanwezig was. Thans kan een stelselmati ge bestrijding van het vuur beginnen. Met tien slangen werd nu water gegeven. Ter wijl Maastricht de noord- en N.O -zijde voor haar rekening nam, bestreed de Venlosche brandweer langs de Zuidzijde het middengedeelte terwijl door Roer mond het Oosten werd bestreden. Het was een geweldige strijd van vuur tegen water. Spanten kraakten, daken vielen in. De brandweren poogden met alle krachts inspanning het vuur te temperen, doch de vlammen laaiden nog even krachtig. Om 12 uur scheen het vuur te verminderen en was men vrijwel zeker, dat een gedeelte van den zuidelijken vleugel benevens de woning van den directeur, De Haas, kon den worden behouden. Aan de noord- en oostzijde woedde de brand echter nog in volle hevigheid voort en sloeg zelfs over naar de opzichterswo ning, welke spoedig in lichtelaaie stond. Thans werd het vuur met 3 slangen nan de westzijde bestreden pn met 5 slangen aan de noordzijde, terwijl men met twee slaa gt n aan het zuiden verdere uitbreiding bon \corkomon Te ongeveer één uur gisternacht was men den brand ook hier meester en om vier uur was alle gevaar geweken en wer den nog slechts met een tweetal stralen de rookende puinhoopen van de eens zoo mooie en modern ingedichte fabriek ge doofd. De fabriek, welke een oppervlakte had van 1V» H.A. en een productie van 10 mil- lioen pannen per jaar, is, op een gedeelte van den zuidelijken vleugel na, geheel in de asch gelegd. Hoewel de directeur, de heer De Haas, welke ons bereidwillig eenige inlichtingen verstrekte, ons ook bij benadering thans nog geen opgave kon verschaffen van de grootte van de geleden schade, loopt deze toch in de honderdduizenden. Naderhand vernam hot blad, dat een en ander voor ruim 1 millioen op beurspolis was verzekerd. Door den brand zijn een 100-tal arbei ders werkloos geworden. Gistermorgen tegen 8 uur keerde de brandweer van Maastricht, Venlo en Roer mond/naar dp respectievelijke plaatsen terug. Zoowel de brandmeester als de moe dige brandweermannen, welke soms met gevaar voor eigen leven aan de bestrij ding van dezen brand hebben meegewerkt, hebben zich prachtig geweerd. De Inbraak te Ocltgensplaat. Men meldt aan de „Rotterd." uit Oolt- gens plaat: De veldwachter Jordaans, die 20 .Tuli te Ooltgensplaat werd mishandeld door de inbrekers v. P. en v. W.. is thans tenge volge vnn deze mishandeling ernstig onge- «tfeld. Hij zal vele weken het bod moeten houden. De weitcn van het verkeer, R en W. van Rheden hebben, naar de „Tol." meldt, hij 23 hoofden der openbare en bijzondere lagere scholen binnen deze gemeente aangedrongen op het nemen van maatregelen, ten einde de kinderen te be schermen tegen de toenemende gevaren van het verkeer. B. en W. dringen er op aan, nnn de jeugd de regels van den weg in te nrenten Hiertoe wenschen B en W. de bekende boekjes van den A. N. W. B. „De regels van den weg" voor de scholen beschikbaar te stellen. Bovendien worden in alle scholen en in het gemeentehuis de verkeersplafen van den A. N. W. B np^haufmn De Pool-expeditie van Macmillan. Op Groenland aangekomen. Naar draadloos aan het ministerie van Marine te New-York is gemeld, zijn de schepen „Pearv" en ..Rowdoin" met do poolexpeditie Mac. Millan aan boord, te Etah op Groenland aangekomen, nadat zij zich een weg door het ijs hebben moeten banen. Het strand bleek evenwel zóó stijl en zanderig te zijn, 8nt er speciaal terrein in orde zal moeten worden g°hraeht, om san de vliemiigen gelegenheid te verschaf fen te kunnen onstijgen. Het lossen en montepren der vliegtuigen zal vier A vi'f dagen in beslag nemen, waarna met de exploratie een aanvang zal worden ge mankt. Een door de expeditie gegeven draad loos concert werd, zii het onduidelijk, te Ghirago in de Vereenigde Staten ontvan gen. De leider der expeditie kapitein Donald MnrMillan. la sedert 190R met do exnlo- ratio der Noordpoolgebieden bezig. Voor rlere expeditie geniet hij dpn steun der Ameriknansche reeeerin» Drie watervlieg tuigen heeft hü ter ziincr heschikkin" TTii stelt zich voor. bil Gape Thome a Hubbard de "Noordelijkste punt van Axel Heiberg Tand een vliegtuigbasis aan te brengen Vnn hieruit zal dan door de vliegeniers worden getracht de Poolgebieden nnar het Noorden en Westen te verkennen. Tn dit opbied moet ook Grokerland zijn gelegen, dat wordt beweerd, eens door Penry als een soort fata morgans iq "^zien, doch nim mer door h°m werd bereikt. Tn een schrijven van dsn «ouve^eeur van den staat Maine dat Ar*mMilIan bij zich beeft, wordt hem, geliik bekend machti ging verleerd, a'le te net lekken land In naam van dien staaf tn bezit te nemen De aardbevingen In Zuld-ltaliB. Twintigduizend personen hebben doel genomen aan een processie ter eere der H. Maria van Rillata, de beschermvrouwe vnn Cerignola, waarhij deze heilige werd gebeden, de stad te bewaren voor verwoes ting door aardbevingen, die de streek thans teisteren. De boerenbevolking slaant, uit vrees voor de gevolgen der aardschok ken, op het open veld. Ontploffing In een laboratorium te New-York. Acht studente# zijn zeer ernstig gewond UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren H. 4.30 Londen, 865 M. Muziek utt fid* Trocadero-Restaurant. 4.35 Hamburg, 395 M. Concert. 4.50 Frankfort, 470 M. Middagconcert Manchestor, 375 M Orkestmuziek. 5.München, 485 M SolistencoucerL 5.05 Radio-Pari3, J 780 M. Kinder concert. 5.20 'Berlijn, 500 M Middagconcert. -» Bournemouth 385 M. Muziek. Biuasel, 205 M. Matinee voor kinderen. Ziirich, 515 M. Concert. 5.30 Hilversum, 1050 M. Vóór-avond* concert. 6.20 Hamburg, 395 M Concert. 7.Londen, 365 M. Muziek. 7.35 München, 485 M. Githereoncort. 8.10 Hilversum, 1050 M. Avondconcert Annio van BeekRistjouw, sopraan* Hendrik van Beek, pianist. Het H.D.O.- orchest onder leiding van Franc. Lupgens. 8.20 Londen, 365 M. en Daventry, 1600 M. e.a. First Broadcast of Tim bondon Chamber Orchestra. Vocalist: Miriam Li- cel Ie (Soprano). The Orchestra. Ay res for the Theatre (Purcell). Miriam Licetto and Orchestra. Aria, „Dovo Sono" („The Marriage of Fi garo", (Mozart. 8.50 The Orchestra. Minuetto (Brahma) Suite from „L'Amor Brujo" (Do Falla). Brandenburg Concerto No. 3*in G. (Bach). 8.20 Birmingham, 475 M. Concert. Manchester, 375 M. Concert. 8.35 Brussel, 265 M. Concert. Zii rich, 515 M. Avond voor de vrouw De Bildt, 1100 M. Weerbericht. 3 50 Berlijn. 500 M. Kamermuziek. - Miinster, 410 M. „Die Kreuzolschreiber", tooneelspel. 9.05 Radio-Paris, 1780 AT. Concert. 9.20 Daventry, 1600 M. Vervolg van de Kamermuziek. The Orchestra: Siegfried Idyll (Wagner). Miriam Licetto (with Or- ro.stra). „Take, 0 Take Those Lips Away" (Roger Quilter). „It Was a Lover and Ilis Lass" (Roger Quilter). The Orches tra. „Les Petits Riens" (Mozart). 9.20 1 onden, 365 M. Sociable Songs. München, 485 M. Symphonie-cnncort. 9.35 Rome. 425 Al. Fragmenten uit de opera „Don Pasquale". 10.Daventry, 1600 AT. Aansluiting hij konden: „Sociable Songs", Part II. „The Liverpool Girls" (Sea Shanty). „Haul Away, Joe" (Sea Shanty). ..The Mallard" (Cumulative Song). „A Robin, Gentil Ro bin" (Madrigal) William Cornisshe (1512) „The Keeper" (Warwickshire Folk-Song) „Sho Wcepeth Soro" (Round, I.awes). Aupres do ATa Blonde" (French Army Song). „My Aunt" (Irish Fragment") ..Mrs Dyer, the Wretched Baby-Farmer". (Vic torian Crime Ballad). 10.50 Ale Britsche stations: The Savoy Bands. bij oen ontploffing in eon laboratorium van de hoogeechool te New-York. Alnen tragiek. De Alpen li ebben de laatste degen ver scheidene slachtoffers gefusebt. Wil me rik ten reeds melding van dp 4 hero bek 1 im mers uil Miinchen, die bij hot be. Gi mn ven den Wilden Kaiserberg in een lievigen sneeuwstorm omkwamen Een bekend gids. .Tolman Sticht'!. vnm Zondag in hef zelfde district om bet loY> n, bii hot beklimmen van den Totenkirchl, Het touw brak, waardoor hij 200 voet in den afgrond stortte. Op de Salóvo hij Genftvp, viel Zondag een jonge man hij het beklimmen van een rota 100 voet, hetgeen hem liet leven kostte. Een ingenieur uit Chemnitz. Schmier genaamd, had de Jungfrau me' een gids uit T.auterbrunnen beklommen Bij het af dalen werd de ingenieur ziek. even beno den den ton. De gids droeg hem tot aan Rottal-Sattel, waar hij in weerwil van do uiterste pogingen van den gids den geest gaf. Het was toen 7 uur 'a avonds. Do gids maakte daarop eon gat in do sneeuw ten einde den nacht hij het lijk door te brengen. Te middernacht brak een lawine los, die het lijk met zes voet sneeuw bedekte en slechts met groote mooifo geluk te het den gids zich uit de neerstortend» sneeuw vrij te maken. Door den storm wer den do noodsignalen eerst den volgenden morgen f) uur opgemerkt, waarna onmid dellijk een expeditie uittrok om het lijk van den toerist weg te baloo. FEUILLETON. door René Bazin Daarom vreesde hij ieder oogen blik den vader te zien verschijnen, die de Audouin's een vergoeding zou betalen en rijn zoon opeischen. Gedurende de eerste jaren zou Audouin zich het onderhoud van het kind hebben doen betalen. Nu niet meer. Alleen de gedachte aan eene scheiding berokkende hem al leed. Hij schudde ze van zich af en sprak er nooit over, als hij met Veronica praatte. Inte gendeel, terwijl hij het kind bezag, zei hij soms feeder; Waarom zijt ge dan tot mij gekomen, Charles, als ge toch niet altijd hier blijf'? Gij hebt Veronica en mij dus niet eens be loond. Afijn Charles, ik kan niet zeggen, boe zeer ik van u houd. Araar de vrees, die steeds rondom onze Yreugdi» sluipt, verdween. Charles Huber groeide ep; de wandelin gen werden langer In de stad en ln de omstreken verscheen de strenge oude sol daat niet lang meer alleen. Aan zijn zijde (huppelde een kleine knaap met blauwe lachende oogen en blond haar. 'Hij hief jWio gekruld hoofdje omhoog om de plak katen op den muur te ontcijferen. Lees maar, mijn jongen, zei Audouin, oat is Fransch, ik kan u ln die taal on derwijzen, ofschoon Veronica er sterker in dan ik. Alen hoorde hen dikwijls samen lachen; den kleine, als een vogel, die bang wordt en gauw zwijgt; de groote, als een donder die door het luchtruim rolt. Zij stapten naast elkander voort, in de sneeuw van denharden winter, in de warme dagen van den zomor. Zij vertelden elkaar kinder lijke dingen, die hun hetzelfde oogenblik te binnen kwamen. Zij daalden al loopende de zachte hellingen af en kozen bij voor keur eene wandeling naar d° Moezelboort, vanwaar zij een gezicht hadden op de schepen, die het kanaal afvoeren van de Marne naar den Rijn. Zij konden ook het exercitieveld zien van Dommartin, waar bijna dagelijks, als verloren op het onme telijke terrein, groepen infanteristen oefan- ningen hielden. Soms groette een officier van het garnizoen den kapitein met de woorden: Goeden dag, Audouin, goeden dag oude! Hoe gaat het? Slecht.kolonel "Waarom slecht? Mijn arm is als een stuk linnen: ik heb er geen macht meer in en hij doet me pijn. Ge hebt ten minste een flinken jon gen. 't Is mijne eênige vreugde, kolonel. Ik wed, dat ge er een dappere van maakt, evenals gij? Ik weet het ni£t, zei Audouin. Wat heb ik in het leger verdiend? En hij verwijderde zich, verbaasd tot den kleinen Charles zeggende: Wat kan hem uwe toekomst schelen? Is hij niet te oud om u nog te zien loten5 Sinds Audouin Charles kende, had hij geen ander toekomstplan voor hem ge maakt. Hij droomde er van om van hem, indien het eenigszins mogelijk was, een prachtsoldaat te maken, moedig en wat ruw. Hij beminde het bedrijf, dat hij nooit verloochend had en bereidde er zijn pete kind op voor. In het kleine Toul trilde de lucht van trompetgeschal. Audouin zei dan: Luister, mijn Charles, dat is een kor poraal, dat is de wagenmeester, dat is de soep. Hij logde hem de manoeuvres van cava lerie en infanterie uit, al wat hij wist van de versterkingen, de rol die hij gespoeld of wat hij gezien had ln den oorlog. Het kind onthield niet alles, maar sommige woorden, die Audouin als Tefreln herhaal do, werden in zijn geheugen geprent. Jongen, een soldaat heeft niets dan plichten: gehoorzaam, vlug en goed; niet voor uw oversten, die soms ruw zijn, maar voor het land dat gij dient. Hebt ge geen bevel ontvangen of zijt ge in verlegenheid, doe zooals ik dikwijls heb gedaan: roep de er bij haar naam. Indien zij ant woordt: „Present!" kunt ge vertrekken. Wees voor u zelf niet te voorzichtig: dat is een hoedanigheid, die ge aan an deren kunt overlaten. Houd aan uw blan ke wapens, aan uw degen. Vermijd de nieuwe oorlogslelsels: indien uwe mannen zich hukken, blijft rechtop staan; leggen zij zich neer, huk u dan. Kleine, yrees den dood niet, die u aan valt door vermoeienis, honger, koude of microben, ducht de kanonskogels en gra naten niet. Zij, die geen vrees hebben noemt men dapperen. Alaar zij die niet vreezen voor een dood op de eerste wijze, zijn de dappersten. Charles Huber profiteerde van deze les sen. Hij bezat een sterkon en onwrikbare» wil. Spaarzaam in zijn woorden, drukte hij zijn gevoelens uit in gelaat en blik, Audouin had hem graag onstuimiger ge zien ,maar de natuurlijke vormen van zijne inborst mishaagden hem niet. Char les Huber was zelfs driester dan de meeste kinderen. Veronica ging hem alle avonden halen van het college van Toul, waar hij als extern was ingetreden. Zijn kamera den stelden hem de wreede vragen: Waarom hebt ge geen vader en geen moeder, niets dan een peteT en eene me ter? Lang had hij altijd hetzelfde antwoord gegeven. Mijn vader en mijne moeder zijn ge storven in den Elzas. En als de avond hen vereenigde rond om de lamp, als Veronica kleederen her stelde, kapitein Audouin zijn pijp rookte en Charles las, in den vrede van deze uren waarin zij zich gelukkig voelden, kreeg het kind soms oogenblikken van ongerust heid. Hij had deze twee geliefde wezens dan 'soms zien beven en verbleeken bij het hooien der bel. Audouin sprong dan ver schrikt op, nam een tragische houding aan en keek naar zijne dochter zeggende: Blijf; ik zal open doen. Ik laat nie mand binnen- heb dus geen vrees! Gedurende dit oogenblik leek het alsof Veronica bad met gebogen hoofd. Audouin kwam weldra tromfantelijk terug cn trok de schouders op, als wilde hij zeggen: 't Was niets, ik was er zeker van. Zij lachten dan tegen elkaar, maar ga ven geen uitleg van hunne vreps. Charles had het dikwijls opgemerkt. Hij durfde zelfs de reden niet vracen aan zijn moe der. Hij wilde het geheim dat hem toch tot niets diende, niet ontsluieren. Afaar hij dacht: „Veronica kan voor zich zelve geen vrees hebben; zij is hang voer mij. Ze bidt als ze haar hoofd buigt en mijn peter gaat open doen. Niemand oefende meer'gezag uit op het kind dan zij: niemand wist met zoo weinig woorden zooveel te zeggen. Zij was eene dergenen, wier schaduw zelfs aantrekt en boeit. Tn hare nabijheid verveelde Charles zich nooit, niet omdat zij altiid met hem sprak, maar omdat haar ziel hem altijd vervulde. De kinderen voelen het goed. nis de vleugelen der bescherming hen dekken Zij zei wat tegen hem bij het gaan van het eene naar het nadere vertrek, zij glimlach» te hem tegen, zij liet hem de lessen vooï den volgenden dag opzeggen, bproidde hem voor tot zijn eerste heilige communie, zij stortte al haar moederlijk gevoel over hem uit. Zij spaarde zelfs voor den Zondag en! sparen dat was geven aan hem. Charles werd groot, juffrouw Audouin werd ouder. Heur haren werden grljsf hare stem werd door de vermoeienis der lessen heesch. Zij kreeg eene jonge mededingster. Velt huizen, waar men haar eerst als vriendin beschouwde, sloten hunne deuren voor haar en openden ze voor de andere Daar zij niet goed moer kon zingen, ver» gezelde zij twee of drie uren per dag de officierskinderen naar de stad. Zij was een) kinderjuffrouw geworden. Niets deed ver moeden, dat zij er onder leed. Den Zondag bracht zij echter door in eigen kring. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3