Tweede Blad Ingezonden Mededeeling. Doorzittend te Gids van den Keizer Zaterdag I Augustus 1925 Buitenl. Weekoverzicht. Is lie? ooit een lijd, d&t wij ons volmaakt tevreden gevoelen? Misschien 's nachts, tranucer do god van den slaap, ons aller triend Morpheus, van ons heeft weggeno- liet bewustzijn, dat wij leven in het jranendal, do heksenketel, do mallemolen, irelke onze aarde sinds onheugelijke tij- Jejt is. Is men tevreden tijdens z'n vacan- Hot is of (o heet of te guur. Is men de stad, dan wil men naar buiten. Is builen, dan verlangt men naar do gerieflijkheden welke de stad bieden kan. Om nog te zwijgen van de onvermijdelijk© jeok. die iemand altijd achtervolgt. Thuis het smoorheet; steekt men z'n neus bui de deur, dan barst er juist een on weersbui los. Met al de narigheden, die harop volgen: bedorven toiletjes, verre gende 'strqohoeden, verroeste fietsen, booze luien on ver willende blikken. Tevredenheid is wol een eigenaardig ding Je hebt haar soms. als je het niet feel: als je haar meent te hebben, staat op' hot pun! om weg te glippen en als haar persé hebben wilt, laat ze naar lieli fluiten. Op één terrein waagt zij zich nooit en at is het terrein van de politiek. Wel ?geu politici dikwijls dat zij uitermate 'iTCcfèn zijn. maar politici zijir eigenaar de l«i. die steeds iets anders zeggen, jan zij bedoelen. Gaan wij de landen in het rond na, dan onil overal de ontevredenheid met den lnistaandën toestand naar voren. Bijzon der de mijnwerkers zijn ontevreden: in Frankrijk, in het Saargebied, in Engeland, dc Ver. Stalen enz. In België zijn de Socialisten aan liet. krakeel en geweest over vergoeding der Kamerleden. Duitsch- !md lig! overhoop met Polen en is niets spreken over het plotselinge Fransche invoerverbod van Dnitsche kolen in Frank rijk. 'Purkije is boos over bet rapport in- ake de Mosoelkwestie. Terwijl er boven dien nog beslaan de aloude Marokkaan se kwestie, de troebelen in China, do eed:? smeulende revoluties in Portugal in de Zuid-Amerikaansche republieken. 12.000 francs te weinig. Toen lier te lande een voorstel aan de orde was om Tiet honorarium van Kamerleden te rauioogen, waren de socialisten, wier roórmalige leiders eens het princiep .eigendom is diefstal" huldigden, or als Je kippen bij om dit buitenkansje in de raeht te sleepen. In België blijken de roode broeders al tTen happig te zijn op dat termaledijdo in deze kapitalistische maatschappij. Daar is een voorstel 'van hen uitgegaan i de grondwettelijk vastgestelde vergoe ding van 12.000 francs te verhoogen. Om t verwijt van grondwetsclionnis te ont- jaan, kleedde men het in den vorm van (en (kiurtebijslag! Voordat echter tot stemming kon wor den overgegaan, verklaarde de voorzitter der Kamer, de socialist Brunei, da't naar 'i meening ook dit voorstel strijdig was aet de grondwet. Hij stelde dus de prea- bele quaestie, d.w.z. hij stelde voor der ingediende voorstellen in behan- ieling te* nemen. Onder groote opwinding in de Kamer wam dit voorstel van den voorzitter in stemming en het werd met 67 tegen 60 stemmen en zes onthoudingen aangeno men. Katholieken,, liberalen en fronters Plaatsten zich hierbij tegenover de socia len en enkele katholieke democraten. Be socialist Brunei, die zich .van zijn Partij afscheidde en de grondwet boven partijbelang stelde, heeft nu meege teld voornemens te zijn ontslag te nemen Kamervoorzitter. Evenals bel gebeurde met het vrouwen biecht in welke cpiaestie een aantal Kialisten vroegere beloften eenvoudig op zij zette uit partij-overwegingen, zal hot- goon deze w/'ok plaats had zeker niet er toe bijdragen de politieke verhoudingen in België te verbeteren". Duitse hlan dP o I o n. De wrij ving tussehen Duitschland en Polen da teert ook niet van vandaag of gisteren, Sinds jaren kunnen deze twee buurvolken elkaar niet luchten of zien. En omdat ze nu eenmaal naast elkander liggen, doen ze wederkecrig hun best elkander een por te geven, zoo dikwijls zij er kans toe zien. De brievenbussenkwestie van Danlzig, de tarievenoorlog enz. zijn allemaal uitingen van vijandigheid. Het laatste Is de uitwij zing van Duitschers uit Polen en van Po len uit Duitschland. Deze uitzettingen zijn een uitvloeisel van een beslissing van den president van hot internationale arbitrage-hof, welke liet Poolscho standpunt erkende dat de Duit schers wonende in de districten van Polen en West-Pruisen die krachlens het. trac taat van Versailles aan Polen toegewezen zijn, en verkozen hebbende onder Duitsch bestuur te blijven, het land binnen een be paalden tijd dienen te verlaten. Alle in het overgegane gebied gevestigde Duitschers hadden het recht zich binnen uiterlijk twee jaren voor het behoud van de Duitsche nationaliteit te verklaren. De Polen, die Dnitsche onderdanen en gevestigd waren in* Duitschland, hadden een gelijk recht ten aanzien van de Poolscho nationaliteit. Zoo is het in het tractaat van Versailles geregeld. Voor Duitschers of hun afstam melingen die na 1 Januari 1908 hun ver blijf op het thans Poolsehe grondgebied hebben aangevangen, is bepaald dat zij alleen de Poolsehe nationaliteit kunnen verkrijgen, indien Polen daartoe machti ging verleent. De Duitschers die thans uitgezet worden, zijn dus tweeërlei: zij die voor Duitschland hebben gekozen, en zij die Polen niet wil naturaliseer en, ook al wensclien zij dit. Voor een bepaalde groep Duitschers verstrijkt de termijn, dat zij zich nog in Polen mogen ophouden, op lieden 1 Augustus. Dan zijn 1500 Duit schors die geen land bezitten, verplicht, naar Duitschland terug te keevcn. Op. 1 October zullen de Duitschers die landeige naars zijn of die binnen een bepaalden straal van een vesting wonen, uitgezet worden. Binnen een jaar zullen tiendui zend Duitsche landeigenaars verplicht zijn, biui zaken af te wikkelen en het land uit te gaan. Het goheelo aantal dat sedert 1918 gedwongen is. Polen Ie verlaten wordt op een mi 11 ioen berekend. Duitschland neemt zijn eerste represail les en noopt 10.000 Polen tegen 1 Augus tus de grens over te gaan. Het zijn voor namelijk mijnwerkers uit het Westen en veldarbeiders uit hel Oosten. Deze laat- sten kwamen altijd slechts tijdelijk in Duitschland om bij den oogst enz. te hel pen. Maar voor do Poolsehe mijnwerkers, van wie de meesten al jaren lang in, Duitschland gewerkt hebben, is bet een harder gelag, omdat hun oen onderdak moet verschaft worden. Toch zal de uit voering van de w cd er vergeld i ngs-maa t re gelen ook menig Duitsch werkgever in on gelegenheid brengen. De Duitsche land- li ooren komen voor het werk op het veld banden te kort en de Poolsehe „seizoen arbeider was op de landgoederen in bet Oosten al vóór den oorlog mimiskaar ge worden. De Poolsehe mijnwerkers waren in het Westen al evenzeer gezocht en heb ben, in politiek opzicht, nooit aanstoot, gegeven. De Mosoelkwestie. Koning Feisoel van Irak (of Mesopotamia), zoo word dezer dagen gemeld, lijdt aan een ernstige kwaal, waarvoor hij geopereerd moet worden, maar later werd bericht dat hij alleen overspannen van vier jaar re- geerens was. In elk geval komt hij eerst te Londen en dan op het vasteland, toe vallig juist in den tijd dat hel verslag van de deskundigen van den Volkenbond over de grens van Mosoel voor den Raad van dat lichaam behandeld, moet worden. Menschen die graag combineeren, zullen daarom eer aan een van de diplomatieke ongesteldheden gelooven, welke bij Ooster- sclie potentaten vaker voorkomen dan over spanning van het regeeren, schrijft de N. R. Crt. De drie deskundigen die het gebied van Mnsoei bezocht hebben; dat Tiivki-e en Irak, met Engeland als man daa (-mogend heid achter zich, elkaar voornamelijk be twisten, omdat er petroleum in den grond zit, waren de Zweed Wirsen, de Belg. ko lonel Paulis en de Hongaar graaf Teleki, oen man met Turkschgezinde neigingen. Te oordeelen naar wat de Times uit den inhoud van liet verslag medegedeeld heeft, geeft het richtsnoeren aan voor verschil lende gevallen ,die in kunnen treden en afhankelijk zijn van den toekom.sligen sla- ten van Irak; De commissie is van meening dat indien Mosoel bij Irak kwam, er geen sprake van kan zijn. dat er een eind komt aan den mandaatstatus van Irak over vier jaar, zooals voorzien is in het verleden jaar tussehen Engeland en Irak gesloten tractaat. In verband met de hoogst onze kere toestanden in Mosooi, zou dan het mandaat nog 20 of 25 jaar bestendigd moeten worden. Bij niet-bestendiging zou bet beter zijn, liet betwiste gebied aan Turkije te geven, dat hetero waarborgen kan verschaffen voor de veiligheid in Mo soel naar binnen en buiten toe dan Irak. Maar in dit geval zou de grens moeten loopen langs de kleine Zab, een zijrivier van den Tigris, waarbij de stad. Mosoel binnen de Turksche grens zou komen te liggen, maar een belangrijk Koerdisch dis trict met Soeleimanië en Ivirkoek binnen de grens van Irak. Hoe de delfslofsehatlen die hel oude Turksche wilajet Mosoel bevat, daarbij verdeeld worden, zal nog wel blijken. Wij brengen alleen in herinnering dat er reeds zijn vastgesteld: lagen van koper, lood en zilver, steenkool, zwavel, asfalt, marmer, zout en vooral petroleum. Zeker is ecliter dal hot nationalistische Turkije bij de op 17 Februari 1920 plechtig bezworen ,.ua- tionale verbintenis" behalve het district Mosoel ook de districten Kirkoek on Soe leimanië heeft opgeëischt en dat zulk een verdeeling dus wel niet in den smaak van Kemalisdan zal vallen. Het rapport geeft in zoover heelemaal geen conclusie, dat het ook met de mogelijkheid rekening houdt, dat het hcele wilajet Mosoel, dus de drie districten tezamen, bij Irak ge voegd wordt, in welk geval bet alleen ver lenging van den mandaatstaten met op zijn minst 20 jaar voor Irak noodig aeht. Anders, zegt 't ,kan Turkije het beter on der zijn hoede nemen. De kwestie welke oorspronkelijk een geschil over een grens was, wordt zoodoende er een over al of niet verlenging van het bestuursmandaat over Irak, dat de Volkenbond aan Enge land opgedragen lieeft. In verband bier- mee treft het wel toevallig, dat in een ■Excliange-telegram uit Bagdad gemold wordt, dat binnenkort aan het Iraksche parlement gevraagd zal worden het trac taat met Engeland (waarbij dit laatste zich verbindt „raad en bijstand" aan Irak te verloenen) voor twintig jaar to verlen gen. Het ziet er uit alsof dit voorstel pas klaar is gemaakt naar de bevindingen van de grenscommissie, en bet zou ook een nieuw licht werpen op de reis van Koning Feisoel naar Europa. Men behoeft c-r nauwelijks aan (e twijfelen, dat het natio nalistische Turkije op zijn achterste bee- nen zal gaan staan bij het bekend worden van bet rapport, indien bet luidt zooals de Times voorspelt. UIT EB IE OMGEVmtS WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Conversie gemeer.te-leeningen. Met den voorz., Burgemeester Baumann, zijn aanwezig de hoeren Van Dam, Boot, Vromans, Van Leeuwen en de Vette, ter wijl later ter vergadering komen de heeren Van 't Riet en Lieverse. Na opening der vergadering door den voorz. worden de notulen der vorige bij eenkomst. voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorz. doet hierop mededeeling van eenige ingekomen stukken o.m. missives van Ged. St. tot goedkeuring van verkoop van grond aan A. van 't Wout en D. van der Laan en eene wijziging der begrooting 1921, alsmede eene beschikking van den Minéster van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, waarbij eene vergoeding wordt verleend van £2.50 voor liet hoofd schap der cursussen voor herhalings- en Vervolgonderwijs over 1921. 1922 en 1923. Vorenstaande stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Voorts geschic it mededeeling van eene op 20 Juni j.l. plaats gehad hebbende op neming van kas en boeken van den Go-* meentc-Ontvanger. Alles werd in orde be vonden. De rekening en vcrantwoordign van do Gezondheidscommissie te A'.pHen aSn den Rijn wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Naar aanleiding van een drietal adressen van de Ned. He*. Kerk te Hoogmade, Bode Spruitenbiirg en N. Th. van Wierin- gen om te voorzien in do overtocht over de Noord-Aa, tijdens de vernieuwing van do daarover liggende brug. wordt na eenige discussie besloten om de wijze van voor ziening noodbrug of pont over te la ten aan Burgemeester en Wethouders on to bepalen dat het aandeel der gemeente in de kosten daarvan hoogstens f30 mag be dragen. Op een verzoek van Mej. Wed. A. J. Heenk, om restitutio van de helft der over 1925 betaalde hondenbelasting wegens ver trek. wordt afwijzend beschikt, aangezien de verordening eene dergelijke afschrijving niet toelaat. Mede wordt afwijzend beschikt op een verzoek van M. J. Mooren om ver laging van zijn aanslag in liet schoolgeld wegens vermindering van zijn inkomen, omdat met deze vermindering reeds was rekening gehouden. Het suppletoir kohier op do Hondenbe lasting voor hot dienstjaar 1925, beloopen de f 23.50, wordt onveranderd vastgesteld. Aangeboden wordt de Gemeenterekening voor het dienstjaar 1921. De gewone dienst beloopt in ontvangst f 99.061.09, in uitgaaf f 81.428.44 en sluit dus met een batig sal do van f 17.632.65. De kapitaaldienst be loopt in ontvangst en uitgaaf f 3719.10. Mede worden den Raad aangeboden de balans en verlies- en winstrekening van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf en Eleotriciteitsbedrijf. Het laatste bedrijf le verde een winst op van f 2297.63 J5, hot eerste een verlies van f 1305.95. Al deze stukken worden tor onderzoek gesteld in handen eener commissie, waarvan lol le den worden benoemd de heeren Boot, Van Dam en de Vette Door den voorz. geschiedt mededeeling dat het Gemeentebestuur er in geslaagd is, eenige leeningen tot een bedrag van f 105.030, mot een rentepercentage van vijf drie vierde tot zes en oen half procent te corner loeren in eene van vijf en een vier de percent, a pari. Tevens zal een nieuwe leening ad f 15.000 worden afgesloten voor de vernieuwing van de brug over den Does. Voorlezing geschiedt van hot betrekkelij ke geldleeningsbesluit, dat daarna met alg. •st. wordt vastgesteld. De gemeente heeft door deze conversie in de eerste jaren een voordeel van f800 a f900 per jaar" wegens minderen rentelast. In verband hiermede worden tevens vastgesteld de noodige wij zigingen der begroot ing 1925 tot een be drag van ruim f 128.000. welke tengevolge van bovenstaand besluit moeten plaats hebben. Mede worden nog een drietal an dere comptabele besluiten, grout f 420, f 10.131 en f13.600 mol alg. st. vastgesteld. Het eerste punt der agenda* „Verzoek van A. J. van der Voorn, om teruggaaf van de helft zijner afkoopsom van een elec- trjschen kabel, dat aangehouden was, wordt thans als laatste aan do orde ge steld. B. en W. adviseeren om afwijzend op het verzoek te beschikken. Nadat do Raad over deze aangelegenheid in beslo ten vergadering is gegaan, wordt na her opening het voorstel van R. en W. met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heeren Lieverse en Van Leeuwen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den voorz. gesloten. Uit de geschiedenis. Het zal wol on der de zeldzaamheden hehooren, dat men weet wie de laatste eer aan een betover grootvader hooft bewezen. In het bekende Rijnlandsch geslacht van Leeuwen is dat bewaard gebleven. Deze week brachten wij een bezoek ten huize van den landbouwer Jan van Leeu wen Wzn. te Almkcrk (voorheen te Nieuw- veen) en werd ons uit de familieverzame ling een document uit 1806 geloond. Aangezien dat geslacht zulke wijde ver takkingen in deze omgeving heeft, zal het zeker velen interesseeren hel stuk te lezen. Ook andore familiën vinden de namen Bar bij Wielrijders, m Ieen door de zon Verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten,verzacht en I fieneestmenmetpypQ^ H Bi UiJ Mpulli.en DroeistirTH^y hunner voorvaderen welke de lijkstoet volg den. Het stuk luidt! Begravenis Gedulïe behooreude tot het Lijk van Leendert van Leeuwen in Leu ven Preesident van 't Gemeente Bestuur te Aarlanderveen. Gestorven binnen Aarlanderveen roomt, den 25o September 1800. Begraven aldaar den ,2e October des set- ven Ja ars. Vrienden (en bloedverwanlon). Jan van Leeuwen Lz., Klaas van Leeu wen Lz., Dirk van Leeuwen Lz., Leendert van Leeuwen Lz., Bast laan van Leeuwen, Pieler Francois van der Steen, Jan Baas, Leendert van Leeuwen JanLz., Leendert van der Steen. Leendert Baas, Pieter Vol- lebregt, Gornelis van Geest, Arij van Leoin wen, Jan van Leeuwen Jz., Jan Volle-' bregt, Gerrit, van Leeuwen Jz., Arij Vol- lebregt, Leendert van Leeuwen Jz., Arij Stigter, Gerrit Oudshoorn, Klaas do Vet, Korsiaan Groeneweg, Marijnus van Alen- berg, Jan Kerkhoven, Bartholomeus Pio- rart, Cornells Kroon. Den Weledele Hoere. Corn. Clant schout van Aarlanderveen. D'Heer Cornells van der Lee Jr seerotarig etc. etc. to Aarlandorreen.Den Weleer waarde Heere Elbertus Nieukcrk Boditn naar des Goddclijken Woords alhier. D'Heer Cornells van der Lee senior. At-* noldus Coomans. Leedon van 't Gemeente Bestuur. Tennis Zwart, D'Heer Gatharlmis Sa* muel van Kerkwijk, Gornelis do Graauw» Mat(lieus Vermel]. ICerkeraad. Rocus Lipzlus, Arij van Harmeien. Dirk do Groot, Jan do Goyer. Dragors. Jacob Verlioof, Corn. Klcijti, Wm. Croeneveld, Pt. Groonevold, Hondrk. do Vries, Gerrit Willemse, Maarte Huijs- man, Frans van Scliaik, Jan Meijerwijk, Sacharias van do Geer. Jan Haak, Arij van Wieringen. Arij Baas, Willem Stigter, Teunla de Vos, Jan Frodrik Waas, Jan van -Ben ton, .Tan de Bruijn, Hermanus Joosten, Léend.t. Llovaart, Pieter do Blortk, Corn. Schellingorhout, Arij van Pruijsson, Arnol- dus Molknnboor, Jan Woerde, Lucas van den Heuvel. Heksluiters. Pieler Verloot), Albert Spilts. Dirk Schellingerhout. Begraven bij mij ondergeteekende. Aan spreker van Aarlanderveen op do als voo- rén 1806. (get.) J. v. ÏTZENDIJK. SASSENHEIM. G e v es 11 g d: W. G. Wouters, van Katwijk aan den Rijn. Gezusters E. W. en C. M. v. d. Ploeg van Hiilegom. M. Kieburg, van Noordwijkerhout. J. Hoogstraten, vau Haarlemmermeer. J. H. Ros en gezin, "van Castricum. G. J. Juffermans, van Warmond. G. Heems kerk en gezin, uit Engeland. M. S. Mik- kelsen, van Ilillogom. L. W. v. d. Aboe- le en gezin, van Harderwijk. J. Wol vers geb.Kersbergen, van Woubruggc. G. C. v. d. Berg, van Noordwijlc. M. H. Bron geb. Handel, van 's-Gravonhago. J. Span, van Arnhem. J. N. v. d. Bos, van Voorschoten. P. C. Buschmau, van Leiden. C. W. Zuilhof, van Rotterdam. E. Postma, van Doniawerstal. A. Warnaar en gezin van Oegstgeest. H. Golijn, van Voorhout. A. Royneveld, v. Zwammerdam. A. C. v. d. Zalm. van Noordwijkerhout. Wed. P. Th. Lochor goh. v. Duijn on gezin, van 's-Graven- hage. D. Niekerk en gezin, van Lei den. Vertrokken: J. 0. Plomp boar Reewijk. Chr. Seboónderwoerd den Be zem er naar Amsterdam. TI, Mr Husken naar Scholen. L. C. Berkhout naar Am sterdam. Jac. Staphorst naar Oegst geest. A. F. v. d. Kraan naar Hiiic gom. J. M Hollander naar Veur. G. v. Bekkem naar Rotterdam. D. I.ang- hout en gezin naar Hilversum. FEUILLETON. door René Bazin Neen, vrouwtje, gij zult den dood niet 'laau, nietwaar? De vrouw autwoordde alleen: Ik heb honger. 't Was de belofte om te leven. - Ik ook, zei kapitein Audouin. die zich to het vuur verwijderd had. bet is laat j5'k denk, dat l:et de wind'is, die mij to buik beeft uitgehold. Ik ging juist de *>t openen. Neen, Veronica; blijf bij Het toib Ik zal het brood nemen en het wa ndalen koken voor de eieren. De .storm woedde voort; maar. in 'de totor, waar do dood had" geloerd op liaar tooi, was ontspanning gekomen, tr lag voor deze nog hijgende err onze- ziel een bron van kalmte in het ge- van de kast, die men opende, in het 'tor. dat in de koffiekan gegoten werd, de voorzichtige stappen van den man, «en vollen pot aanbracht. I*"" ILv kleed is bijna droog.... Geef mij halsdoek, dat ik hem op bet haard- toa, 1.1"Daar gij zeer moe zult zijn, y Sij gaan slapen, want ik zal u in J nacht niet laten vertrekken. Eet eerst. P niet iets ie vragen; gij zijt bij een jJWonica bracht de kleine rustbank van ii|, i 9 salon in de keuken. De kleine "ank met haar scheuren in het kleur- - bout en een kussen en twee stoelen voor steun vormden het bed van den klei ne, op goeden afstand van bet vuur. Zij bereidde de eieren, terwijl Audouin de horden op de tafel zetle en eene flescb Pagnv ontkurkte, die hij van het eene jaar in het andere bewaarde. Maria Huber at een weinig zonder bare plaats te veriaion of te spreken. Zij zuchtte bij tusschenpoo- zen. Veronica en Audouin bleven haar on dervragen. Zij vormden plannen voor baar en zij nam alles aan, maar alleen met een hoofdknik en wilde zich niet uitdrukken in woorden. Tegen middernacht trad in de ontroer de woning der Audouin's stilte in. Zij wa ren door vermoeidheid uitgeput. Maria Huber sliep, liggende op een hoek der bank, waarop het kind rustte. Do kapitein had zijne kamer op de eerste verdieping opgezocht. Veronica waakte over haar in geslapen gasten. Nu sluimerde zij bijna in, gezeten in den boek aan den- schoorsteen, dan liep zij langzaam in de keuken, luiste rend naar den adem der vrouw, zoo bleek in haren slaap, terwijl zij overwoog wat zij morgen voor baar en het kind zou doen. Het stormweer nam nog in hevig heid Joe. Een stortregen volgde op 'do ha gelbuien. Veronica boorde, tussehen de ademhaling der vermoeide wezens, die in hare nabijheid sliepen, het geritsel als van beken in de straten van Inglemur en Sal- vateur. Veronica, die tien geheelen nachï bad gelet op bet kind, begon er van te houden. De liefde is vindingrijk; zij had do pap klaargemaakt en een plan beraamd, 't Was zeven uur in den morgen. De lamp brand de nog walmend op de tafel. Maria Huber sliep nog vast. Veronica, die op bet keel tje lette, waarin de groenlen kookten, dacht bij zich zelf: Ik zal niet toelaten,'dat deze vrouw het kind dezen morgen% medeneemt. Haar waanzin zou kunnen terugkeeren. Deze lieveling heeft zijn loevliicHt tot mij geno men. Dat geeft rechten: ik bescherm hem. Hoe is zijn naam? vroeg ze nan de vrouw, die juist ontwaakte. Is hij gedoopt? Neen. Ik zal zijn meter zijn!.... indien gij tenminste geen bloedverwanten hebt. De vrouw trok de schouders op en rek- ïe zich. Dan. zei Veronica, zal ik hem Karei noemen als mijn vader. Maria Huber sprak niet legen en stem de toe in betgeen Veronica haar met zoo veel bezorgdheid en hartelijkheid aan bood. Zij zou het kind bewaken, terwijl de moeder in de nabijheid eene kamer zou trachten te huren. Do Audouin's zouden Maria Huber niet verlaten. Zij zouden buren en vrienden zijn, die voor baar werk zouden zoeken zou gauw zij daartoe in staat zou zijn. Zij zouden bet verblijf van den echtgenoot nasporen en middelen aanwenden om hem te doen terugkeeren. Nog dezen morgen zou de heer Audouin er op uit gaan om te informeeren. Veronica verontschuldigde de weinige bereidwilligheid, waarmede Maria' Huber de vragen beantwoordde, die zij haar stelde Waren de verlatenheid, bet lijden en de vermoeidheid daarvoor geen voldoende re denen? De tijd ging voorbij. De vensterruiten la ten een weinig grijs licht door. Achter in rle ketiken worden de muren en de vloer langzamerhand zichtbaar. Maar de dag was als troebel water. Maria Huber had er opnieuw in toege stemd hel kind te voeden. Zij had zich nabij hot venster geplaatst; misschien dacht zij er aan, dat zij bijna den nieuwen dag niet zou hebben aanschouwd. Zij zeide ten slotte als uit een droom ontwakend: Ik heb liever, dat uw vader zich niet met mij bekommert. Ik voel me sterker. Zoo gauw bet dag zal zijn. zal ik vrouw Huliu, die mij een kamer verhuurde, gaan opzoeken. Zij zal misschien weten, waar mijn man is en ik zal haar vragen, ons de kamer opnieuw te geven. De gedachte aan haar man vervulde het hart der vrouw, die om hem had wil len sterven en die, hij het ontwaken van den nieuwen dag, het eerst aan den af wezige dacht. Veronica naderde de moeder die hot kind op de rustbank legde en ging bij haar voor het venster staan. 1^- twee vrouwen leunden met de ellebogen op do vensterbank, maar Maria Huber was on gerust en zenuwachtig. Ik wil vertrekken, zei ze. Het is te vroeg. Neen. Als hij eens was teruggekomen. Zij zweeg en richtte liare oogen op de bemoste muren van den tuin, op de rijen daken der huizen. Veronica volgde haar voorbeeld en zuchtte diep. Zij gevoelde geen moederlijke zorgzaamheid naast zich, die haar plan had kunnen veranderen., Inderdaad, antwoo'rdde züj, 't zou kunnen zijn. 't Was reeds morgen. De hemel was blauw geworden. Een rijtuig rolde over 't kerkplein; eene kink luidde, klaroenge schal vervulde de lucht: een kleine venter riep, op den hoek dor straat van Salvaleur Aardappelen, twee stuivers het pondl Prei! wortelen drie stuivers! Ik wil vertrekken, hernam de vrouw. Ga dan, zei Veronica. Ik zal uw kind verzorgen als ware liet 't mijne. Gij kunt naar uw kamer gaan. ër uitrusten en naar uw man vragen. Besteed uw tijd goed. Wellicht kunt gij in den voormiddag terug zijn, dezen namiddag moet ik mij ne lessen geven. Maar de vrouw hoorde niet. Zij gaf zich ovfir aan haar smart. ïk moei hem terugzien! Ik kan zoo niet leven. Hij heeft mij verlaten, omdat ik moeder was en het veel kost drie personen te voeden.... Hij hield wel van mij. fk zal hem wel terug welen te vinden. Ik zal u helpen, zooveel ik kan, Ma ria Huber. ik beloof liet u! Zij voelde in haar zak en liet vervol gens een goudstuk van twintig frank :ii de hand der vrouw glijden. Het was voor haar een groote aalmoes, eene som. die zij nooit voor een genoegen had uitgege ven. Daar kunt gij de huur mee betalen! zei ze. Maria Huber dankte even; dan. de slap pen van den heer Audouin op de treden van de hooge trap hoorendo. deed zij haar ronden halsdoek dicht, stak do kam, die haar vlocht ophield vasl en mompelde: Vaarwel, tot ziens mejuffrouw. Gij kust den kleine niel? De vrouw, keerde terug, hukte zich even over (le canapé en snelde verlegen heen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5