vhel 1 uur 4f3 min. 32 see.- Braaesemer- meer 1 uur 49 min. 25 sec.: Saenden 1 uur 49 min. 46 sec.; Prinses Juliana 1 uur 50 min. 20 sec De Ruyter 1 uur 50 nun. 49 sec.: ..Hollands Hope 1 uur 50 min. 53 sec.; Ciss 1 uur 53 min. 30 sec. SCHERMEN. De Internationale degenwedstrijd te Gstende. Kapt. De Jong tweede. Te Ostende werd gisteren als onderdeel tan het schermtournooi een internationale wedstrijd op degen gehouden. Niet minder dan 79 schermers namen aan dezen wed strijd deel. Het mag dan ook een fraaie prestatie genoemd worden, dat onze land genoot kap. A. E. W. de Jong er in slaag de den tweeden prijs te veroveren, terwijl hem volgens veler meening de overwin ning had moeten worden toegekend. T)e Belg Leon Tom behaalde thans den eer sten prijs. Onze landgenoot Brouwer plaatste zich levende. „Tel WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereen. ..Swift". Morgen zal de tweede rit gereden wor den over 66 K M. Dit was aanvankelijk de 80 K M -rit, maar deze is teruggebracht tot hel eerstgenoemde. De samenkomst zal zijn 8 uur H. B. S. De controle aan het keerpunt sluit een half uur na den vooraf te bepalen tijd dat de renners daar aan moeten komen. 9 Aug. zal het clubkampioenschap dor Federatie van Wielervereenigingen in Z- Holland verreden worden. Daarvoor is het noodzakelijk dat alle renners deelnemen aan den rit van morgen. De stand van de eerste rit over 66 K.M. was: 1 N. Kop. 2 A. Hillebrand, 3 A. van Polanen. 4 H. Vogelenzang, terwijl J. C. Brouwer. J. J. Brouwer en B. Meijer met 7 punten zijn geclasseerd. Kampioenschap voor Zuid-Holland. In een vergadering van de Federatie van Wielvcri f nigingen in Zuid-Holland is be sloten de niet aangesloten vereeniging Sparta tot 7 Aug. in de gelegenheid te stel len zicli te laten inschrijven, om alsnog 'deel te nemen aan de kampioenschappen voor Zuid-Holland. Tevens werd besloten, dat alleen amateurs, nieuwelingen of vete ranen voor hun vereenigingen mogen uit komen De te rijden afstand is bepaald op 100 K M. Deelnemende vereenigingen zijn: Excelsior, Hollandia, De Kampioen, D. G S mi eventueel (bij toe treeing) Sparta uit I)pn Haag, Vios en Swift nil Leiden,'Apollo cn de Pedaalridders uit Botterdam. Gairgngco Berichten Lijk gevonden. Gisterenmorgen werd te 's-Hecrenh* vg in de gracht van het kasteel Ber« hol lijk gevonden van een achttien-jarig meisje M aldaar woonachtig. Overleden. De 14-jarige jongen, die Maandag onder het viaduct van den spoorweg bij Lent be kneld is geraakt tusschen een vrachtauto cn den muur, is cisteren in hef Wilbelmi- naziekenhuis te Nijmegen overleden. Bloedvergiftiging. Te Horst is een zoon van den landbou wer S. die een puistje aan zijn gelaat had opengekrabd, waardoor bloedvergiftiging ontstond, aan de gevolgen daarvan over leden. Verdronken. In een putje op het erf van een perceel aan den Ruigweg te Amsterdam is een 2-jarig kind verdronken. Het had in dat putje mot een scheepje gespeeld. Van een ladder gevallen. Een tweetal arbeiders, dat herstellings- werkzaamheden verrichtte aan een fabriek le Enschede, vielen van een 10 M. hooge ladder, door bet breken van oen sport. De 21-jarige timmerman R., werd zeer ernstig gewond en is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend! De andere arbeider kwam met den schrik vrij. Spelen met lucifers. He» 5-jarig zoontje van den heer Slik ker te Helder, was gistermorgen aan het spelen met lucifers, waardoor de overgor dijnen van de woonkamer vlam vatten en direct in lichte laaie stonden. Op het ge roep van het knaapje kwam de dienstbode kijken. Haar gegil deod de heer Slikker mot zijn heide knechts naar boven hollen Zij trokken direct de brandende gord ij- non naar beneden, terwijl ze de divan, het plafond en het behang, dat ook reeds brandde, hlusehten. De pyama van het jongentje was reeds geschroeid, zoodat men juist op tijd kwam om erger te voorko men. Hoogloopende twisf. In de Wilhelminastraat tp Enschede ont stond gisterenavond een hevige twist tus schen don .café-houder M. on een zekeren R welke op straat voortgezet werd. Daar baalde M. een revolver voor den dag, en loste op R. twee schoten. R. werd aan den Behouder getroffen. In bof ziekenhuis moest do kogel verwijderd worden. Zijn toestand is nief levensgevaarlijk. M. is gearresteerd. Een lading hou! aangespoeld. Uit Zandvoort wordt aan het „Volk" ge meld: In den nacht van Woensdag op Don derdag tegen half drie, waarschuwde men de politie, dat aan het strand een partij bout aanspoelde. De politie waarschuwde den strandvon der, die een tiental voerlieden requireerde om de lading te bergen. Het bleek dat een vijftienhonderd bat- ungen van ongeveer vier meter lengte, gemerkt „Bovik" waren aangekomen. Er ftaren natuurlijk genoeg gegadigden, die »an dit buitenkansje gebruik dachten te Biaken. De politie nam tenminste verschil lende partijen in beslap, welke allen onder •et zand verstopt waren. Uit één kuil kwamen dertig groote battingen te voor schijn. Ook Bloemendaal kreeg er ongeveer tachtig op het strand. Deze lading is vermoedelijk van een deklast afkomstig en ten gevolge van den Zuid-Westerstorm der laatste dagen afge waaid of over boord gezet. Valsche aangifte? Bij de Inspectie van de belastingen te Amsterdam bestond het vermoeden, dat de directie van een bouwmaatschappij een bedrag van vier ton te laag als haar in komsten had opgegeven. In verband hier mee vervoegden zich Donderdagmiddag de substituut-officier mr. Van Lier, de rech- ter-commissaris mr. Dons, een griffier, een inspecteur van politie, benevens twee re chercheurs aan het kantoor van bedoelde maatschappij. De boeken, alsnVde de daar op correspondeerende bescheiden werden in tegenwoordigheid van de firmanten in beslag genomen en vervolgens naar liet Oost-Indisch huis vervoerd. Het onder zoek is daar reeds begonnen. De firmanten handhaven hun opgave. „Tel." Inbraak in een R. K. Kerk. Donderdagmorgen~tusschen 11 en 12 uur is ingebroken in de R. K. Kerk te Baarn De dief of dieven hebben het St. Antonius- offerbusje, achter in de kerk, dat met een zwaar slot gesloten was, klaarblijkelijk met breekwerktuigen opengebroken en daaruit een bedrag van naar schatting on geveer 30 ontvreemd. De koster, die om 12 uur in de kerk kwam, ontdekte het eerst dsn gepleegden diefstal Van de(n) da- der(s) werd tot nu toe nog geen spoor ont dekt. Poging tot oplichting op groote schaal. Door de politie te Maastricht was Don derdag aangehouden de Duitseher E. K geboren te Elberfeld woonachtig te Maastricht, in de Oltoslraat die ver dacht werd van poging tof oplichting van meubelen ten nadeele van een firma H. S. te Barmen Een bedrag van 100.000 Mark was er mede gemoeid. De man zou door middel van ecu trans portfirma daar ter stede de meubelen on middellijk naar Amsterdam hebben willen laten doorzenden. Voor de bestelling bad bij gebruik gemaakt van vervalsehte firma papieren. De man werd opgesloten in het bureau. In den loop van den middag is de Duit- sc-her echter ongemerkt door verbreking van het slot van zijn col, achter uit bef politiebureau ontvlucht en door een poort in de Sfatcnstraat buiten gekomen. Onmiddellijk is een uitgebreid onder zoek ingesteld, echter tot nu toe zonder resulfaat. „L. K." Éuiienl. BeirScltetew Groote overstroomingen in Bulgarije. De stad Aitös's en omgeving geteisterd. Ten gevolge van den onafgebroken re genval der laatste dagen is de Bulgaarfeehe stad Aitoss en haar omgeving door groote overstroomingen geteisterd. De graanoogst en de wijnoogst zijn in deze streken vol komen vernield. In de stad werden vier en twintig huizen verwoest. Er sijn enkele dooden te betreuren. Auto-ongeluk in het bezette gebied. Te Coblenz heeft hof afscheid plaats ge had van den heer Rolin-.Taquemyns nis Belgisch Commissaris bij de intergealliecr- de Commissie, en de aanstelling van zijn opvolger Forlhomme. Dp plechtigheid zou bijgewoond worden door baron de Radzlfs- ky d'Ostrowic, Belgisch afgevaardigde der Commissie te Aken Deze reed per auto naar Coblenz, zittende naast den chauffeur. In den wagen bevonden zieli mevrouw de Radzitsky en de heeren Verreyt en Koenen secretarissen van baron van Radzitsky. De reis liep door don Eifel, via het Blanken- heimwald, waar een zeer gevaarlijke bocht is, vlak bij een ravijn De weg was door weekt door dan regen. Op eens slipte de auto en sloeg om, aan den rand van den afgrond. Barones Radzitsky werd zeer zwaar ge wond Zij bleek ean bekken fractuur te heb ben. Haar torste nd is nog steeds zeer ern stig. De heeren Vereyt 'en Koenen werden licht gekwetst, terwijl Baron Radzitsky en de chauffeur ongedeerd bleven. Nederlandsch Oost-lndië. Koelicrelletjes op Sumatra's Oostkust De belhamels gearresteerd Bij een koelie-relletje op de onderne ming Bekioen van de Dali-Maat.schappij ter Oostkust van Sumatra trachtte een Chineesche koelie in een vermenteerscbuur een assistent aan te vallen Een fandil voorkwam dien aanval door de koelie af te ranselen, waarop dertig anderen uit liepen en de assistenten retireerden naar het huis van den administrateur. De po litie arresteerde tien belhamels, waarna de koelies de schuur met steenen bombar deerden en de arrestanten bevrijdden. De politie gaf een salvo in de lucht, waarop de aanvallers afdropen en het werk her vatten. Daarop werden dertig hunner gearresteerd. Uit Modan wordt gemeld: Een ontevre den koelie ruide op de onderneming Klambir Lima van de Tabaksmaatschap pij „Arendsburg" ter Oostkust van Su matra anderen op naar aanleiding van het ontslag van een tandil. De koelies bom bardeerden de schuur. Europeanen liepen klappen op en werden gedreigd met pa rangs. Zestig agenten herstelden de rust. Veertig belhamels werden opgepakt. Het onderzoek der arbeidsinspectie wees uit. dat deze relletjes -waarschijnlijk een com munistische!) ondergrond hadden. Dreigbrieven aan Chineezen fe Makassar Den kapitein-Chineesch en vooraan staande Chineezen te Makassar werd in dreigbrieven aangeraden, de Pasar Ma- lang te negeeren, daar anders een aanslag op hun leven zou worden gepleegd. De dreigbrieven waren aangeplakt op de hoeken van straten. Vijf Chineezen zijn gearresteerd. Men vermoedt als onder grond dezer actie, dat men van Chinee sche zijde bevreesd was, dat het even- tueele Pasar-saldo bestemd zou zijn voor de actie van Engeland tegen China. UIT DE PERS HET NIEUWE MINISTERIE. De bladen, die gisteren eenige woorden wijdden aan hef nieuwe ministerie, praat ten er meest wat langs heen. Zoo D e N i e u w e R o t t. C r t., die een artikel van veel woorden aldus besluit: „Ons definitieve oordeel over het nieu we kabinet, bij welks samenstelling er meer aangehecht schijnt te zijn, aan elk der drie coalitiepartijen haar gerecht aandeel in den buit te verschaffen, dan bij elk departement den meest geschik- ten titularis onder te brengen het depart*:ment van koloniën staat nog met een vraagteeken op het lijstje moeten wij ons natuurlijk voorbehouden tot wij van het program hebben kunnen kennis nemen, waarmee het in September voor de Kamer zal optreden." De hatelijke insinuatie over de samen stelling van het nieuwe Kabinet, over do motieven, waarom het Kabinet zóó en niet anders is samengesteld, en die bef blad niet eens tracht le motivoeren, teekent het groote liberale orgaan. De Maasbode maakt, klaarblijkelijk wat weifelend, do volgende opmerking: „Wat mede terstond opvalt bij be schouwing van het nieuwe 8-tal, is. dat de Katholieke free tie aan haar politiek van bescheidenheid -kenneliik heeft wil len vasthouden ten opzichte van de ver deeling der mini-ter-zetels: Arbeid (voor dr. Kooien), en Waterstaat (voor Ir Bongaerfs), behooren niet tot de meest pronrnentp portefeuilles. Ze zijn als erfstukken uit het Kabinet-Ruys Ie be schouwen. Waarmee w:;i niet zeggen wil'm, dat de nieuwe Excellenties geen vruchtbaren arbeid zullen vinden, noch dat onze ver wachtingen van hun werkzaamheid niet hoog gespannen zijn. Dat als Drilto im Bundo de heer Lam- booy optreedt, die laat ons hopen thans met succes steil'g were een po ging zal aanwenden om de heide defen sie-departementen tot i geheel te ver eenigen (hij beheert M.' ine voorloopig adinterïm), brengt eenig nieuw perspec tief in de medeverantwoordelijkheid der Katholieken voor het toekomstig regeo- ringsbèloid Men vergete.jiitusschen niet. dat naast4 de drie Katholieken sleehls twee anti revolutionairen en twee ehrisfelijk-his- torischen zitting nemen, al bezetten de zen dan ook de meer be teek en en de pos ten." De Tijd schrijft: „Het is uit bovenstaand naamlijst,ie dui delijk' dat de Katholieken uiterst beschei den zijn geweest. Aan de anti-rev en christ.-historischen, die over 24 zetels be schikken, werden reeds vier belangrijke portefeuilles onder welke die van Bin- nenlandsche Zaken en Justitie to< be deeld. terwijl eveneens een anti-rev. Pre mier het Kabinet zal leiden. De titularissen, waarmee de Katholieken ook in dit Kabinet uitkomen, bpwiizen voor het overige, dat het hun niet aan bekwame mannen voor liet mede-bestuur van den Slaat onthreekt. Dat Minister van Karnebeek ook in het Ministerie-Colijn het departement van Buitenlaiidsche Zaken zal waarnemen, be- teekeul een doorzetten van het vprdragmet België. Ook bevestigt zijn aanblijven de continuïteit in onze proefhoudende bui- tenlandsche politiek der jongste jarpn. Alles in alles is liet Ministerie-Colijn er een. dat ook in de gekozen personen een waarborg geeft, dat ons staatkundig leven er veilig de toekomst mee mag ingaan." De samenstelling vau het nieuwe Kabi net besprekend, schrijft Het Algemeen Handelsblad: „Dat de heer Schokking met de porte feuille van Justitie zou werden belast was tot nu tol niet vermoed. Anders is het met den anderen man, wiens naam een verrassing is: Majoor Lam booy Majoor Lanibooy is een man met bekende eigen denkbeelden. Hij heeft in het orgaan van dev Roomseh-Kafholkke officiereu zich gedetailleerd uitgesproken óver de mogelijkheid van onze defensie. Ten aanzien van den heer Rutgers aan onderwijs zijn wij geenszins gerust. Deze anti-revolutionaire afgevaardigde is een uiterst scherpzinnig man, maar zijn eer bied voor de vrijheid van audore pieenin- gen en opvattingen dan de zijne is niet uitermate groot. Wij vreezeu, dat wat libe raal deukt in Nederland, zich over dezen minister menigmaal zal hebben te ergeren. Zijn felle partijschap maakt hem niet in de eerste plaats tof den meest gewensch- ten uitvoerder van de onderwijswetter Voor de kunst zijn wij zoo mogelijk nog minder gerust." Veel meer vertrouwen heeft het blad in den heer "de Geer De bekwaamheid van de Roomsch-Kalholieke ministers Kooien en Bongaerts slaat evenze?r buiten twij fel. Ingezonden Stukken, (Builen verantwoordelijkheid dor Redactie) Mijnheer de Redacteur. Onderpeleekende verzoekt beleefd opna me van deze regels in uw veelgelezen en UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.05 Birmingham 475 M. Concert. Bournemouth 385 M. Concert. 4.20 Londen 365 M. Tijdsein. Dubbel- kwartet. Hamburg 395 M. Tuinconcert Newcastle 400 M. Concert. 4.50 Frankfort 470 M. Concert. 5.20 Zürich 615 M. Concert. Müir- chen 485 M. Kwartet. Berlijn 500 M. Concert. Brussel 265 M. Concert. 5.30- Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 6.20 Hamburg 395 M. Humoristische voordrachten en concert. 7.35 München 485 M. Populair con cert. 8.20 Davcntry 1600 M. en Manchester 375 M. Uitzending van de opera „Cavalle- ria Rusticana". Londen 365 M. Orkest, soli cn sportvoordrachten. Cardiff 350 M. Militair concert, Zang en voordr. Newcastle 400 M. Orkest en soli. Bir mingham 475 M. Vocaal en instrumcntaal- conceri. Bournemouth 385 M. Militair concert en voordr. 8.35 Brussel 265 M. Concert. Zü rich 515 M. Concert München 485 M. Vroolijke avond. De Bildt 1100 M. Weer bericht. 8.50 Frankfort 470 M. Viool-soli Minister 410 M. Liederenavond. Ham burg 395 M. „Stratenmusik", comedie in 3 bedrijven. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Gala-concert 9.50 Munster 410 M. Kwarlclmuziek. 10.50 Alle Britsche stations: The Savoy Bands. Voor Zondag. 1 05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 2.20 Munster 410 M. Unterhaltingskon- zeii. 3.Hilversum 1050 M. Matiné-con- ceit van het Kurhaus. Het Residentie-Or kest, onder leiding van Ignaz Neumark. Soliste: Lotte Muskens Sleurs, zang. Pro gramma: 1. G. Rossini, Ouverture „Guil- laume Teil": 2. C. M. v. Weber, Aria uit „Der Freischütz", Lotte Muskens Sleurs; 3. J. Ph. Rameau, Ballefsuite (arr. van F. Mottl), a. Menuette, b. Musette; e. Tam- bonrin. Pauze. 4. Dirk Sehafej*, Javaan- sche Rhapsodic: 5. Hugo Wolf, n. Auf ein alles Bild. b. Wo find' ich Trost?, c. Neue Liobe, Lotte Muskens Sleurs; 6. Joh. Strauss, Künstlerleben, wals. 3J30 Londen 365 M. en Davcntry 1600 ld. Orgelconcert en zapg. Birmingham 475 M. Concert. Manchester 375 M. Or- kes' en zang. 5.20 Frankfort 470 M. Nordische Mu- sik. 8.15 Hilversum 1050 M. Kurhaus-Sche veilingen. Sob'stenconcerf onder leiding van Prof. Georg Sneevoigt Soliste: Judith Bokor, cello. Programma: 1. A. Dvorak, Ouverture „Carnaval": 2. E. Grieg, Lyri sche Suite, Op. 54, a. Uirtenl nnbe (Andan te ex pres.*-ivo), b Nonvegiseher Bauor- marseh (Allegretto mareato). c. Notturne (Andante),d. Zug der Zworge (Allegro mareato): 3 C. Sainf-Saêns, Concerte pour violoncello of orchestr? on la mineur, Judith Bokor. Pauze. 4. J. Massenet, Scè nes rnipolitaincs, a. La Danso, b. La Pro cession, c. L'Improvisateur, d. La Féte; 5 P. Dukas, L'Apprenti sorcier; 6. M. Ipo- litow-Iwonow, a Dans l'acule (Obligaat Engelsche hoorn: de heer Spier, Obligaat Alt-Viool: Jean Devert), b. Cortege des Sardares („Des Esquisses caucasiennes"). 8.50 Davcntry 16110 M. Godsdienstoefe ning. Munster 410 M. Klavierabend. -1— Frankfurt 470 M. Joh. Sebastiaan Bach „Mor helm en neue Oberkeet". 9.05 Radio-Paris 1750 M Concert. 9.20 Londen 365 M. on Daventry 1600 M Medewerkers: Spencer Thomas (tenor) The „2LO" Military Band: The Band. Overture, „Tan nliii user" (Wagner). „Invitation to -the Waltz" (Weher-Weingarlnor). Spences Thomas. „Cradle Song" (William Byrd), „When Lo, by Breake of Morning" (Thomas Mor- ley15901, „Woeful© Hart" (John Dow- land1600), „Knotting Song" (Henry Pur cell1660). The Band. „Suite, „Scènes Alg'eriennes" (Saftit-Saëns). ..Spencer Thomas. ..The Jocund Dance" (Roger Quiller). „From Far, from Eve and Morning" (Vanghan- Williams), „Loveliest of Trees" (Graham Peel), „There" (C H. H Parry. The Band Hungarian Rhapsody, No. 2 (Liszt), 10.20 Time Signal Weather Forecast. Local News. 10.35 The Band. ..Cradle Song" (Brahms). „Angelus („Scenes Pittores- ues", Massenet). The Wireless Chorus. Nunc Dimiftis (in B Flat) (Stanford). 9.50 Münster 410 M. LautenabonrL DE ANTENNE EN HET BLIKSEM- GEVAAR. Ter geruststelling van onze lezers, die gewaardeerd blad. Bij- voorbaat mijn hartelijke dank. Vergeten wij niets? In September a s. trekt do Loterij, welke ton doel heeft: „Hot redden van Kinder levens". Waf is er voor een menscli selioo- nor doel dan levens ie redden van onschul- digon kinderen. En wij kunnen nu zoo ge makkelijk vele levens redden door een lot te koopen a f 1 per stuk (inet bovendien een kans om een der 1500 prijzen le win nen). Maar. at winnen wij niets, als er door onze bijdragen maftir vele kinderen hun gezondheid winnen, dan is dit een achoone en duurzame prijs voor on De loterij, welke ik bedoel, is de 4e groote verloting van ..Herwonnen Levens kracht", welke op 23 September a.s. trekt Gij, R. K. georganiseer den, koopt allen als het eenigszins kan een lot, dat u dezer dagen aangeboden zal worden. Misschien bestaat er ook wel gelegenheid, om hol lo! te betrekken tegen termijnbetaling van fO.10 of f 0.25 per week. Ondergeteekende is bereid het geld te innen (op verzoek) en zal zorg dragen dat het lot in uw bezit komt. door 'de onweders 'der IaaFsfe 'dagen onge rust zouden kunnen worden diene, dat een antenne mits goed gemaakt het huis waarop deze zich bevindt behoedt voor blikscm-inslag, en voor de twijfelaars kunnen wij nog mededcelen, dat er zich de laatste jaren geen gevallen van brand hebben voorgedaan als gevolg van inslag in de antenna. Toch biedt een antenne als hoogste punt van het huis den bliksem gelegenheid zich hier langs naar de aarde te ontladen, on indien de leiding gedeeltelijk door het huis loopt is de kans op brand niet denk beeldig. De assuradeurs zien, blijkens een door hen aan de verzekering verzonden circu laire, in de antenne een zeer ernstig ge vaar. De eischen die zij hieromtrent stel len zijn zwaar.overdreven zwaar. Zij vragen n 1 lc dat de antenne voortdurend geaard blijft door middel van con of meer zich buiten het gebouw bevindende aard- leiding met korten vonkenbrug; 2o dat do verbinding 'van de antenne met het toe stel tijdens onweer zoodanig verbroken wordt, dat tusschen deze beide een lacht- afstand van tenminste een halve meter be staat. Met de eerste eisch kunnen wij aecoord gaan daarover straks doch de tweede is pterk overdreven. Waarom stellen zij die eisch alleen voor radio- en niet voor lijntelcfoontoestcllen? In de meeste plaatsen van ons land is nog eer bovengrondsch telefoonnet en deze draden bieden evenyeel kans op inslag. Toch wordt bij onweder de verbinding tus schen 'f. telefoontoestel en de leiding niet verbroken. De eenige voorzorgsmaatregel is hier do vonkenbrug en dat is ook voldoende maar bij de radio eveneens. De laatste eisch kan ook hij blikscm-in slag aanleiding geven tot chicanes. Indien er brand ontstaan is kan de eigenaar las tig bewijzen dat hij aan de voorschriften voldaan heeft, maar de assuradeur za' ook niet kunnen bewijzen dat 't niet zoo is. Daarom ook dient deze zotte bepaling geschrapt fe wórden. De eerste is nicer dan voldoende. Wil een antenne als bliksemafleider werken, dan moet de aftakking voor de invoerleiding langs don koristen weg dus loodrecht naar de aarde nan. "We nemen een schakelaar met een hefboom, in 't midden, die óf in 't eenc óf in 't andere contact gezet kan worden. De anttmne wordt aan den hefboom verbonden, de aardverbinding aan 't eene en de draad die naar de anfenneknop van 't toestel loopt aan 't andere contact. Deze schakelaar staal buiten huis aangebracht tijdens het ontvangen nmt den hefboom op 'f contact van do toeslcl- loirling <*n hij niet-gehruiken van het toe stel, op liet aardcon larf. Bij onweder staat dc antenne dus in verbinding met rle wirde zoodnf evpnf. ladingen niet in huis ko men doch direct naar de aarde afvloeien. Z'dfs fcij 'f hevigste onweder kan men ziel» dan vrij safe voelen. De aardverbinding moet in vochtig* n grond «taan of nog liever het grondwater bereiken. Aardplaten zijn niet noodzake lijk; een ijzeren buis van 1J4 a 2'.' M n den grond gedreven zal in de meeste ge vallen epn goede aarde vormen. Hieraan soldeer© men de leiding. Ook de isolatie van de antenne moet prima zijn. Voor liet horizontale gedeelte 3 a 4 eierf solaio ren aan léderen kant, zoodat de lading niet via de masten 'f dak kan bereiken; de invoer leiding (verticale gedeelte) zoo ver moge lijk van muren of hoornen verwijderd hou den. Wij wijzen er ook nog op, dat de eige naar van een antenne verplicht is zijn assuradeurs daarvan in kennis te stellen. Doet hij dit niet, en doel 't geval van inslag zich voor, dan loopt hij 't risico geen schadevergoeding fe krijgen Vragenbus. Amateurs, die vragen omtrent de .ra dio wenschcn le stollen, kunnen deze .in zenden hij de redactie den eerstvolgende Za ter da gm i d -1 n» Redactie. - Ingezonden Mededeelinn RADI O Wencchi U een goed Radio-toestel? Wendt U tot ons. Grootste sorteering Oiderdeelen. etc Vraagt onz.c nieuw verschonen geïllustreerde Catalogus. 11901 N.V. I.E.M.C.O. v.h. GEERAERTS-REUTER LEIDEN - MARE 70 - TEL. 1113 Nu moet er nog iets vau mijn hart. En wel dit: Waar blijft het p'nat.selijk Coin van ,.H. L."? Er is op onze vakafd. ook gevraagd: waar zijn de lóten verkrijg baar? En ondergeteekende sprak nog iemand, die zelf als afgevaardigde ziti.i heeft in liet plaatselijk Cofnitó, die re's van deze loterij afwist, en een.'ot kodit van iemand u t een buitengemeente. W. r zit de fout hij het pl. Coniiló of b j het 1L B van „H L"? Maar laat ons. juist nu er geen prt /a- ganda is gemaakt voor deze verloting, al len miniten1- één lot koopen. TT, mijnheer de Redacteur, jiogmaala dai.l .1. verblijf ik Hoogachtend. T t. d. WEDDEN, Mr.' lm 53.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 11