Fa. J. C. v. d. STEEN Co., Pieterskerkgracht 18 HET NIEUWSTE EN GROS EN GROS lïulzenden belangstellenden hadden zich naar de begraafplaats begeven en ook de lijkstoet zelve werd door een groote men- tchenmassa omstuwd. Voortdurend drong het publiek op naar bet rijtuig, waarin de familie van het kind gezeten was. Herhaaldelijk werd „moordenaars" geroepen en op de Linker Roltekado nam het publiek tenslotte zulk een dreigende houding aan, dat de politie met behulp van sabel en gummistok de orde moest herstellen. Ook op de begraafplaats en op den te rugweg moesten de familieleden tegen de woedende menigte in bescherming worden genomen. De visschersramp op 18 Juli 1924. Bij den storm op 18 Juli 1924 werden do van Vlissingen uitgevaren Arnemuid- echo visschers door het noodweer overval len en gingen enkele schepen verloren, ter wijl de ramp aan verschillende visschers het leven kostte. Ter herinnering aan de ramp en do omgekomen bemarnningen zal a s. Zaterdag des middags te 12 uur op de algemeene begraafplaats te Arnemuiden een monument worden onthuld. Ontwer per en vervaardiger is de beeldhouwer P Puijpe te Apeldoorn, een Zeeuw van ge boorte. Aanval op een burgemeester Te Gecrtruidenbercr had een vechtpartij plaats, waarbij een der notabelen, die tus- Bchenbeide wilde komen, allesbehalve har telijk werd bejegd. De heer Bianchi, burgemeester der gemeente,f die 'toevallig passeerde en enkele kalmeerénde woorden sprak, werd onder scheldwoor den en verwenschingen getrapt, terwijl men hem met bierflesschen en kruiken be kogelde. Do politie moest twee maal in. do lucht schieten, om hem te ontzetten. Proces-verbaal is opgemaakt. De hoofddaders zijn nog denzelfden nacht in verhoor genomen. Een wanhoopsdaad De 16-jarige D. W., dienstbode bij den landbouwer E .E., te Nieuwolda, was tegen Zaterdag ontslag aangezegd. Zij begaf zich, toen do heer E. en zijn huisgenootên afwezig waren, naar diens woning en heeft zich met een buks in den buik ge schoten, waardoor zij deerlijk gewond neerstortte. Van 's morgens 11 tot 's mid dags 5 uur heeft zij daar met een ge vaarlijke schietwond op den vloer gele gen. De heer E., die haar in dien toestand .vond, waarschuwde onmiddellijk den ge neesheer, die oogenblikkelijk het meisje naar Groningen deed vervoeren in hoogst ernstigen toestand. I Aan een wissen dood onfsnapf. Dinsdagmorgen sloeg de bliksem in de "woning van den heer Baars in de Van Ga- lensfraat te Zwolle. Mej. B. was alleen thuis, met een kind van eenige jaren oud, en vertoefden samen boven in een der slaapkamers. Het kind «peelde op den vloer, terwijl de moeder op ©en stoel stond en boven in de kleerkast een en ander beredderde. Onverwacht sloeg de bliksem door het dak en langs het pla fond van de slaapkamer waar do jeugdige vrouw met' haar hoofd nauwelijks eenige 'oentimeters van af stond. De bliksem maakte een meer dan een decimeter breed»? ^aan langs het plafond, over het hoofd ie r vrouw heen, door de kast, drong door den muur in de voorgelegen bovenkamer, waar de bliksem een zelfde baan maakte en door het dak een uitweg naar buiten vond. Een ondeelbaar oogenblik is de vrouw in ernstig levensgevaar geweest. Het haar werd aan den rechterkant geschroeid, haar hals vertoonde een brandwonde, en ook op de huid van den rechterarm waren teeke nen van schroeiing waarneembaar. Zelfs de witte blouse was beneden den hals lich telijk verschroeid. Zij had de tegenwoor digheid van geest het kind te grijpen en «nel naar buiten te loopen. Zij werd bij bu ien opgenomen en kwam met den schrik frrij. Vlasfabriek afgebrand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag Ia de coöperatieve Vlasfabriek te Dintel- oord een prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in een der bijgebouwen, doch sloeg weldra over naar het hoofdge bouw, dat mede verloren ging, doordat bet blusschingswek ernstig door onvoldoend materiaal werd belemmerd. Alleen de voorraad loodsen en een machine bleven behouden. Tengevolge van den brand ko men voorloopig een 150-tal arbeiders bier «onder werk, wat voor een kleine plaats als Dinteloord heel wat zeggen wil. Overi gens wordt de schade door verzekering ge dekt. Diefstal Geruimen tijd geleden werden diefstallen, gepleegd van verschillende onderdeelen Van eenige locomobielen en baggemachines gedurende de veencampagne in het Valther- veen. Thans staat vast dat een van de da- 'ders Is H. P., voorheen wonende nabij Valibe, daarna vertrokken naar Hoens- broek. Hij had verleden jaar een dorsch- machine gehuurd, om bij de boeren te gaan dorschön. Op deze machine, die thans Werkte te Landermarke, zijn eenige voor- Werpen herkend, die van genoemden dief- |tal afkomstig waren. Naar aanleiding hiervan is aangehou den de arbeider G. Dr., te Valtliermond. Verschillende voorwerpen, als riemen, lleutels, koppers, riemverbinders enz. zijn leeds In beslag genomen. En te Hoens- broek is H. P. gearresteerd, in wiens wo ning een groote kist met machlnegereed- fcchappen in beslag werd genomen. In het gedeelte van de woning, dat P. te Valther- mond bewoonde, zijn eenige drijfriemen in beslag genomen. Aangehouden. Te Roermond werd Woensdag door de leoherche aangehouden, zekere G. G., 24 ijaar, laatst wonende te Scheveningen, Wiens opsporing door den hoofdcommissa ris van politie te 's-Hage werd verzocht. Bij wordt verdacht van verduistering van 700 ten nadeele van een hotelhouder te Bchevemngen, Oplichter-recidivist. Zekere R., die al enkele vonnissen we gens oplichting en verduistering op z'n kerfstok had en in Januari weder uit de gevangenis was ontslagen, kwam toen als smidsknecht ln dienst van den wagenma kerspatroon T. te Roosendaal, die omtrent hot verleden van R. totaal onbekend was. Spoedig wist R. het vertrouwen van den nieuwen patroon te winnen, waarvan hij op ergerlijke wijze misbruik maakte, zoo wel ten nadeele van zijn patroon als van diens cliënten, waarbij hij zelfs een arme weduwe niet ontzag. Onder schijnschoone voorwendsels wer den verschillende eenvoudige lieden voor grootere en kleinere bedragen door hem opgelicht, terwijl hij voorts zich schuldig mankte aan valschheid in geschrifte en verduistering. Hierbij eigende hij zich een bedrag toe, dat een voerman zou overbren gen naar Breda om daar uit te betalen aan een ijzerhandclaar, waarvoor hij een val- scho kwitantie schreef en deze aan den patroon afgaf. Ook op andere wijzen, door uitschrijven van rekeningen, wist hij van sommige klanten ^geld los te maken. Intusschen kreeg de justitie'1 weer de lucht van zijn handelingen en wijl hij be ducht was weer in haar handen te vallen, nam hij de vlucht en hield zich schuil. Woensdagnacht echter bleek hij weer te Roosendaal te vertoeven, waar hij in be schonken toestand door patrouilleerende marechaussees werd aangetroffen en ge arresteerd. Bij onderzoek bleek, dat van het ontvreemde geld zoo goed als niets meer over was. Gisteren is R. naar bet huis van bewa ring te Breda overgebracht, kaar hij ter beschikking der justitie werd gesteld. Verduistering. Te Moordrecht is in den tuin van het postkanfoor aangehouden G. v .d. D. uit Gouda, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een belangrijke som ten nadeele van de Coöp. Producenten HandelsvereeDiging aldaar. Schutterij bestolen. De schutterij, van Gulpen, welke van 't schuttersfeest to Welkenraede (België) per auto terugkeerde, kreeg tusschen Timester en Aubel defect aan den auto. De inzitten den gingen naar Aubel om hulp. Bij terug komst ontwaarden ze. dat de vogel met de platen, de kap met medailles van het vaan del, drie geweren en een sabel gestolen waren. De oudste vogel (alles is zilver) da teert uit 1611, de nieuwe vogel, een kunst stuk, werd eenige jaren geleden door R. graaf d'Ansemhourg ten geschenke ont vangen. Ontrouw postambtenaar. De kantoorbediende 2e klasse der poste rijen, M. C. K., is te Rotterdam aangehou den. Hij wordt er van verdacht, op adres kaarten van postpakketten reeds gebruikte postzegels van een gulden te hebben ge plakt, in plaats van ongebruikte, waarvoor do afzenders hom geld ter hand stelden. In totaal zou hij zich op deze wijze reeds 200 hebben toegeëigend, welk geld hij zou gebruikt hebben om kastekorten aan to zuiveren. Een haas als huisdier. Door iemand te Oudewater werd ruim elf jaar geleden een jong baasje, welke in( een sloot was geraakt, gevangen. Het beestje heeft, al dien. tijd bet leven van een konijn geleden, was voor de liuis- genooten volkomen tam, liep door bet huis rond en ging gemoedelijk met hond en kat om. Ongeveer 4 maanden geleden Is het blind geworden en in den loop van deze week gestorven. Als curiositeit vermeld het „IJ. D." hier bij dat de maximum-leeftijd van een baas in de natuur ongeveer 10 jaar kan bedra gen. Naar 'f gevang. Eenige maanden terug hebben twee Bel gen te Antwerpen kans gezien een auto te stelen, waarmede zij over de Nederland- sche grens wisten te komen. Intusschen werd echter de diefstal ontdekt en werden pogingen aangewend de dieven in handen te krijgen. Dit gelukte te Moerdijk, waar de Nederlandsche politie, die inmiddels was ingelicht, de beide heeren E. H D. en L H. arresteerde en den auto in beslag nam. De auto werd aan de grens aan de Bel gische politie-autoriteiten afgegeven en do beide Belgen werden voorloopig te Bre da in verzekerde bewaring gesteld in af wachting van nadere instructies. Ingevolge verzoek van de Belgische ju stitie werden zij gisteren door de Neder landsche marechaussees nabij de grens on der Nispen aan de Belgische gendarmerie uitgeleverd, die verder voor hun logies in het gevang te Antwerpen zou zorgdra gen. „Msb." Buitenl. Berichten Het spoorwegongeluk bij Tours. Reeds 18 dooden. Omtrent het spoorwegongeluk bij Tours wordt nog het volgende gemeld: Men vermoedt, dat de trein, die te laat was veel te snel reed. De locomotief stortte in een vijver: een goederenwagen kwam recht overeind te staan. Vier pa'ssagiorswagens, die in elkaar werden geschoven, werden aan splinters geslagen. Een 12-tal gewonden werden per auto naar Tours vervoerd, waar zij in het zie kenhuis werden opgenomen. De minister van openbare werken wordt hier verwacht. Tot dusver zijn 18 dooden geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 88. Treinongeluk op de tentoonstelling te Parijs. Op het vermakelijkheidsterrein van *le Tentoonstelling voor Decoratieve Kunsten zijn twee treinen tegen elkaar gebotst. Daarbij werden 16 personen gewond, waar INGEZONDEN MEDEDEELING. Verkrijgbaar bij de van 2 of 8 ernstig. De inrichting, waar het ongeluk gebeurde, is gesloten. Een moord nabij het Goetheanum. In de nabijheid van Dornach is Woens dagmorgen het lijk gevonden van de 66- jarige Amerikaansche dame Mary Lewitt Bowen, dat een schotwond vertoonde. On middellijk werd met behulp van politie honden den omtrek afgezocht en men slaagde er in Donderdagmiddag den da der van dezen moord te arresteeren, n.l. den 16-jarigen Oostenrijker Johannes Han- neschlaeger, die in de nabijheid van Dor nach op een hoerenhofstede werkte. De moordenaar bekende, dat hij de dame van haar liandlasch wilde berooven. De dame was naar Dornach gekomen om aan een cursus van de antropologische vereeniging in het Goetheanum'deel te nemen. Ernstig ongeluk met een autobus nabij New York. Nabij Tarrytown (New York) is een autobus, waarin 57 personen, mannen, rrouwen en kinderen, leden van een ver eeniging uit Brooklijn, gezeten waren, om geslagen. «Hierdoor werden twintig perso nen ernstig gewond. Een Gricksch onderdaan in Bulgarije vermoord. Naar door het Atheensche persagent schap wordt gemeld, is een Griekseh on derdaan, Nikolaides genaamd, op 25 dezer in Stanimaka (Bulgarije) vermoord. De moordenaars waren agenten van het Ma- cedonisch Comité, zij hadden onder be dreiging met den dood als losgeld 200.000 leva's van hun slachtoffer geëischt. Door het Grioksche gezantschap te Sofia is een krachtig protest bij de Bulgaarsche regee ring ingediend. Brutale hotelroof in Chicago. Vijf gewapende mannen drongen gister middag een groot hotel te Chicago binnen en hielden een hotelbeamble aan, dien zij beroofden. Er ontstond een geregelde veld slag tusschen de politie en de roovers. Een toeschouwer werd gedood, de beambte on sen der bandieten werden gewond. Een tweede bandiet werd gearresteerd. De overigen ontsnapten met den buit, die op 10.000 dollar wordt geraamd. Treintelefonie ln D-treinen. Tegen 1 September zal in vijf, op het traject BerlijnHamburg, rijdende D-trei nen de treintelefonie worden geopend. De gesprekken worden op de gewone wijze bij de telefooncentrales aangevraagd. Ook telegrammen en mondelinge bestellingen zijn toegelaten. De treintelefoniedienst zal spoedig daar op worden uitgebreid tot het traject Ber lijnMünchen en geleidelijk tot de D-trei nen van de voornaamste spoorweglijnen van Duitschland. Duitschland is het eerste land der we reld, waar znon dienst wordt ingericht. Wetenschappelijke Berichte» Intern. Meteorologisch Bureau. Een opdracht aan Lorentz en Einstein. De professoren Lorentz en Einstein heb ben van de commissie voor intellectueele samenwerking uit den Volkenbond op dracht gekregen, het voorstel van het In ternationaal Meteorologisch Comité in Nederland, tot stichting van een interna tionaal meteorologisch bureau in studie te nemen. Een stad onder de zee. Archeologisch werk aan de kust van Tunis. Dat de wijzigingen in de kustlijn van Tunis gedurende de laatste 15 a 20 eeuwen geleid hebben tot een verdwijnen van oude Romeinsche en Phoenicische steden, is be kend. Zoo staat het vrijwel vast, dat een aan zienlijk gedeelte van Punisch Carthago onder de Middellandsche Zee ligt. Thans bestaan er ook aanwijzingen, dat onder het nauwe en snel stroomende ka naal, dat in de golf van Gabes, het eiland Jerba van het vasteland scheidt, ruïnen van een oude stad aanwezig zijn. In verband met dit feit meldt de „Ti mes": Sir Denison Ross, directeur van de school voor Ooslersche studies, die on langs Tunis heeft bezocht, heeft meege deeld, dat dc aandacht van graaf Byron Kuhn di Prohak, die bekend is om zijn uitgravingen te Carthago op de ruïnen in de golf van Gabes gevestigd was. De graaf had nu besloten om voor het oogenblik zijn werk te Carthago te staken en zijn volle aandacht op de plaats van de Jèrha- stad te concentreeren. Beeds zijn eenige foto's genomen maar het werk bleek zeer moeilijk te zijn ten gevolge van het snel stroomen van het kanaalwater. Maatregelen zijn genomen om deze hindernis te overwinnen. De mate van succes is echter nog twijfelachtig. Bij het begin van de onderzoekingen heeft men een interessante ontdekking ge daan. Boven een straat van de verdron ken stad vond men een galei waarschijn lijk van Griekschen oorsprong, waarin een aantal vazen werd ontdekt. Deze galei is waarschijnlijk eeuwen geleden gezonken, nadat de stad door 'n aardschuiving was vernietigd. Er bestaat groote belangstelling voor deze stad, welke van veel historische en archeologische waarde geacht wordt te zijn. Momenteel valt nog niet te gissen, tot welke periode de stad behoort. Fêaianciëeie Berichten Leening ten laste van het Bisdom Spiers. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid, Mgr. Dr. Ludwig Sebastian, Bisschop van Spiers, bericht hiermede, dat door Z. D. H. aan de Nationale Spaarbank (N. V. Spaarbank voor Katholiek Nederland) te Nijmegen is opgedragen de uitgifte van een 7 pCt. Vijf-jarige Depositaire Obli- gatieleening, onder hypothecair verband, groot f 600.000.op goudbasis, in stuk ken van f 1000.f 500.en f 100. tegen een koers van 99 pet., met machti ging en goedkeuring van Z. H. Paus Pius XI, en volledige garantie voor kapitaal, rentie en aflossing, vrij van alle huidige en toekomstige Duitsche Belastingen, ten laste van het bisdom Spiers. Z. D. H. spreekt daarbij den wensch uit, dat van deze leening op goudbasis, met de meest mogelijke zekerheid en onder hypothecair verband, aangegaan ter aller noodzakelijkste verandering en verbouwing van kerken, en?., in Zijn Bisdom, gaarne zal worden gebruik gemaakt, en deze spe ciale gelegenheid om de gelden, behalve tegen een hoog percentage en zeer groote zekerheid, veilig te beleggen, zal worden benut, waardoor dan tevens de Kerken in Duitschland worden gesteund, daar eigen geloovigen hiertoe momenteel niet in staat zijn. Verder verwijzen wij naar de betrokken prospecti, welke op aanvraag gratis ver krijgbaar zijn, en waarin nadere gegevens zijn vermeld. De inschrijving hierop zal vanaf 1 Aug. 1925 zijn opengesteld. RECHTZAKEN Gijzeling van schuldenaren. Gelijk bekend mag worden veronder steld, kan nog steeds een schuldeischer een nalatigen schuldenaar tot betaling noodzaken door hem te doen gijzelen, ten gevolge waarvan de schuldenaar in een huis van bewaring wordt ingesloten op kosten van den schuldeischer. Veel wordt deze wijze van betaling afdwingen geluk kig niet toegepast. Dè gevangenisstatistie ken geven eenige gegvens omtrent de fre quentie der toepassing. De laatst bekend geworden cijfers zijn die over 1923. In de frequentie der toepassing kan echter een economische indicatie worden gezien en als zoodanig zijn de ondcrvolgende gege vens niet onbelangrijk. Het totaal aantal gegijzelden bedroeg in de jaren 1919 tot en met 1923 respectieve lijk 80, 93, 117, 131 en 213 personen, wel ke getallen wel allermerkwaardigst paral lel loopen met het slechter worden van den economischen toestand in de na-oorlog- sche jaren. '"SüSHïÉ# Van deze 213 personen in 1923 werd ruim 88 percent gegijzeld wegens handels schulden, waarhij opgemerkt moet worden dat ingevolge de wet gijzeling wegens der gelijke schulden in veel ruimere mate is toegelaten dan voor niet-handelsschulden. De bedragen, waarvoor bet drasik' werkende Instituut dat ook voor jj schuldeischer nog al kosten medebi omdat hij telkens de kosten over <h dagen tevoren moet ter hand stellen den betrokken directeur van het bewaring werd toegepast, loopen zeer een. In 1923 was in 16.9 percent der gevj de schuld beneden J 100, in 23.9 per(v. van 100 tot 200, in 24.9 percent 200 tot 500 en in 84.3 percent 500 en meer. In 1922 waren die percentages acht* eenvolgens 11.5, 29.8, 29.8 en 29.0. In 1923 werden 211 personen uit de t zeling ontslagen tegen in 1922 131. Lang duurt de gijzeling meestal niet.] meeste schuldenaren schijnen, wanni het inderdaad tot de gijzeling is gekom die als zoodanig onaangenaam to ond vinden, dat zij er maar heel gauw weer van trachten te komen. In 1923 maakte 25.6 percent er na mj der dan een dag een einde aan, 16.6 p cent bracht één dag in gijzeling door, 1 percent herkreeg do vrijheid na 2 to dagen, 27 percent hield het uit van 6 14 dagen, 10.9 percent verbleef van 15« 30 dagen en slechts 4.2 percent rekto van 1 tot 6 maanden. Langer dan 6 my den verbleef niemand in de gijzeling, tegenover den wettelijk geoorloofden mijn van vijf jaren kort mag genoemd! den. De redenen van ontslag zijn verschil! 24.2 percent werd ontslagen met toesli ming van den schuldeischer na gedeel lijko betaling, in 10 percent kwam transactie tot stand tusschen scliuldeisci en schuldenaar, 1.4 percent kwam zonder eenige betaling of voldoening, percent der gegijzelden betaalde intre en kwam daardoor vrij, 30.8 percent ontslagen wegens faillissement van schuldenaar, in 1.4 percent der geva móest de directeur van het huis van waring ontslaan, omdat de schuldeis niet langer" verkoos de onderhoudsko te voldoen en in 3.5 percent werd joq gen om andere redenen. Het met de gijzeling beoogde werd dus bereikt in 34 percent der geva gedeeltelijk, in 28 percent der gevallen heel en wanneer men de faillissemeni vallen mederekent, werd gedeeltelijke taling verkregen in ruim 64 percent gevallen. Geheel en al zonder succes economische beteekenis mag derhalve instituut der gijzeling niet worden gea JJÏT CE OMGEVING ALKEMADE. Voor de sportlui. Aan de Gebrs.1 elzen alhier is vergunning verleend tot tS plaatsen van een ondergrondsche benzin tank op zijn perceel aan het Kageraq ten dienste van do motorjachten. Geboien: Adrianus Titus, f van. G. Bocxe en C. van der Zwet. Ondertrouwd: F. van Ri,n jm. j. en A. M. Slingerland jd. 31 j Overleden: J. Bens, 83 j A. van Velzen 60 j. H. P. Duivenvoor 2 j. KATWIJK. Bij hel baden verdronken. Aan het strand is aangespoeld liet 1 van een dame, van omstreeks 30-jarip leeftijd, gek'eed in een zwart badcoslnu! met groen zijden haarnet. Vermoedolijl dit de dame uit Botterdam, die eeniged gen geleden bij het baden in zee bij He» van Holland is verdronken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. De slechte uitkomsten 4 bospeen van vorig jaar hebben de. luis ders niet doen afschrikken om toch jaar het zoo algemeen bekende Kalffij sclie product in massa te telen. En kig. Want nimmer was er zoo'n vrzi naar als dit seizoen. Vooral voor buitü land wordt veel gekocht en tegen. I goede prijzen. Hieruit blijkt alweer,, weinig men te voren bekijken kan. Aansprakelijk stellen. Naar wij nemen willen dc ouders van het meisjedi dezer dagen hij de muziektent het sleut* heen brak de muziekvereeniging aanspil kelijk stellen voor de schade door dit fl geval veroorzaakt. NOORDWIJK. Personalia. Geslaagd voor liet men Engelsch L. 0. mcj. A. C. H. J. Zeyl. NOOTDORP. Geko.ren: Johanna d. van M- Lochem en W. Meijster. z. van C. Dorp en A. van Eijk. Ondertrouwd: W. Th. van Leeu* 38—j. en Th. H. Leur, 27 j. OEGSTGEEST. Geboren Gerardus Marinus, J van G. M. Fisser en S. M. Gordijn J» drika Elisabeth Johanna, d. van J. Haken en M. van Vliet. Ondertrouwd: C. F. M. Pi® Leiden en A. L. M. Creijghton te Oft- geest. «i Overleden: K. B. Oorthuijs flt echtgenoot van J. W. Schoorel. RIJNSBURG. Aanbesteding. Gistermorgen w? Rijnsburg door het architectenbü? Kraan, Groenewegen en Verweijs aa° steed het bouwen van een nieuwe (tff® pastorie voor rekening van de Gcref. hj aldaar. De uitslag was als volgt: D- neveld, Rijnsburg f 15.250; \V. MM Oegstgeest f 15.875. Gebr. A van h*' koop, Sassenheim f 15.926, Ph. v. d - Schiedam f 17.620; Gebr. van* IWJ Rijnsburg 17.452, Schoueveld Maassluis 17.980, H. D. van OsnaW* Leiderdorp f 19.000, H. van Dalen 4 Leiden, 19.300. VOORSCHOTEN. - Rectificatie. Een bericht, belre_ een verkooping in Voorschoten, is1® blad van gisteren onder S assenhei® plaatst.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4