yyeede B!ad ndsrdag 23 Juli 1925 'BINMENLftK® Ned. Boeren- en Tuindersbond jlgemeene vergadering bet IJ-paviljoen te Amsterdam is de algemeene vergadering aau- jen van den R.-K. Nederlandschen D- en Tuindersbond. de opening door den voorzitter, den Th. Verheggen, uit Bussum, was oord aan den heer N. Dekker, die trde het op prijs te steden, dat de gnsche Land- en Tuinbouwboni, hij voorzitter is, thans als gast- nocht optreden. Spr( richtte dan ook. aanwezigen een woord van welkom. werd het woord gevoerd door oorzittor, die de lotgevallen der lan- organisatie in het afgeloopen jaar Spr. memoreerde, dat het be leer vaak krachtig heeft moeten op- ter wille van de belangen der leden. gewestelijke organisaties hebben oole werkzaamheid ontplooid, jden jaar heeft spr. moeten consta- it de toestand in den landbouw Qgunstig was. Thans mag een aan- opleving worden waargend- lank zij vooral de grootere mogelijk- oor uitvoer. Daarom heeft men er >rg te dragen, dat de Nederlandsche ten in het buitenland een goeden houden. Er worden reeds plannen igen om bij het instellen van han- ireenkomsten ook de stem van den aw te laten hooren. wijdde hierop eenige woorden aan edaehtenis van den Zeereerw. Pater den Eisen, uit het klooster te ijk, die jarenlang secretaris is ge- den Neder andschen bond, en voorjaar van 19?5 is overleden, it men de notulen had goedgekeurd berichten van verhindering wa- orgelezen, werd de verkiezing van irzitter aan de orde gesteld. Deze resultaat, dat de heer J. Th. Vcr- rederom als voorzitter werd aan- 1a hechtte men zijn goedkeuring jaarverslag over 1924 van den se- dr. L. Deckers, en ook werden ;eurd de belans en de verlies en kening. De begrooting voor 1926 vastgesteld op een bedrag van bestursvergaderiig, die aan deze Must voorafgegaan was, had zich irstel gevormd om in verband met ïïachte kabinetsformatie aan den iu' een schrijven te richten, waarin rordt aangedrongen, een der de- ia ten zoodanig te hervormen, dat I onverdeeld zal kunnen wijden aan agen van land- en tuinbouw en aan- le takken van 't volksbestaan, algemeene stemmen werd dit be- 1 oorstel aanvaard, ider-voorzitter van den bond in sbisdom, de heer T. Hettinga, rich te tot de vergadering den raad om Wijckerslooth de Weerdesteyn, oprichting van een allesomvatten- l. boerenbond in het aartsbisdom igengewerkt. te bewegen zijn te nemen als eerelid van den lan- bond. Spr. diende daartoe een motie werd tenslotte door het be- ergenomen en door de vergade- I laniem aanvaard. R.-K. Bond van Bouwpatroons leene Jaarvergadering r morgen werd te Rotterdam in de zaal van Bristol de algemeene jaar- r ring geopend van den Ned. R.-K. i in Bouwpatroons. was in de kerk van den H. door P. G. HOCKS. 3 lósten Juli viert de H. Kerk het den H. Apostel Jacobus den en op denzelfden dag herdenkt ion marteldood van den H. Ghris- den Christusdrager, die als hei- naam droeg van Reprobus (L i. ding. erhaal van de wondervolle bekee- dezen heilige hij droeg, zoo- weet het Christuskind over een waterstroom, hetgeen hem tot be- bracht, dat Christus de koning ii hij zoolang had gezocht werk- nig in op de kinderlijke phanta- middeleeuwsche menschen, dat een legende ontstond, die, hoe ig van taal zij moge zijn, niet na- nu nog hare bekoring uit te op eiken lezer die eenig gevoel >r eenvoudig schoon, d ebben 'getracht deze legende over in onze hedendaagsche taal, zoo- gelijk d n oorspronkelijken tekst en dat wel met de bedoeling den ioigo oogenblikken van aangena- U tozing te bezorgen, je Christoffel, na lang dolen, dient ttistus getrouwelijk. pffol beteekent zooveel, als die eer droeg, want hij droeg onzen een menschen gedaante op zijn den naam on zes Heeren in zijn sj in zijn mond tot alle tijden, Östoffel was heiden en was ge- Reprobus en was vijftien ellen Laurentius (Houttuin} een plechtige H. Alls opgedragen door den Deken van Rot terdam, den Hoogeerw. Heer J. W. van Heeswijk. Onder de H. Mis werd een toe spraak: gehouden door den algemeenen geestelijk adviseur, Pastoor G. J. van der Hout uit Vught. Namens de afdeeling Rotterdam sprak de heer P. J. van Haren een welkomst woord. De lustrum-vierende afdeeling Rotterdam stelt het op prijs, dat deze jaarvergadering thans b:nnen hare muren zal worden gehouden. Zij hoopt, dat ook deze bijeenkomst zal bijdragen tot bloei van den Bond. Nadat hieraan een heildronk was gewijd, opende de heer H. J. L. Klein Schiphorst, 2e voorzitter van den Bond, de vergadering met een korte beschouwing over het huidig aunneem-systeem, hetwelk zich kenmerkt door de uitbreiding van de partieele be steding en de borgstelling. Wij als aanne mers staan tegenover de partieele aanbe steding. Dat gevaar kan worden tegenge gaan door de betaling op tijd aan de onder aannemers. Ook de borgstelling moet van de baan en wei zoo spoedig mogelijk door gezamenlijke actie. Betreurd werd ten slotte het feit, dat nog geen contract is tot stand gekomen met de arbeidersorganisa ties. Spr. wenscht de vergadering dan een vruchtdragenden arbeid toe. Besloten werd hierna telegrammen van hulde te verzenden aan H. M. de Koningin Mgr. Gallier en aan den voorzitter van den Bond, den heer W. Fransen JznLeeu warden, die wegens ongesteldheid verhin derd was. Medegedeeld werd hierna, dat bij ope ning aanwezig waren 21 afdeeliugen met 65 stemmen. De jaarverslagen van den Bond en het orgaan werden opgesteld door den heer J. C. Berger, Bondsduecteur. goedgekeurd. Na beantwoording door de afdeeling Am sterdam. werd het financieel verslag van den penningmeester, den heer C. van Hork, goedgekeurd. Ook aan de begrooting op een bedrag van f 17.400 werd goedkeuring gehecht. Het hoofdbestuur werd herkozen voor een periode, tot op de ireuwe statuten de Kon. en Bisschop, goedkeuring zijn her kregen. Uitvoerig werd dan van gedachten ge wisseld over voorsteden van de afdeelin- gen Amsterdam, Nijmegen en Alkmaar, betreffende de instelling van een redactie- commiss'e voor het bondsorgaan. - Een voorstel-Amsterdara, lu'dend: de Bondsvergadering benoeme een orgaan- commissie, bestaande uit vier personen (waarvan hoogstens twee behoorende in het hoodbestuur) die te zamen de verant woordelijke redactie vormen van „De Bouwvakpatroons" werd aangenomen met 36 tegen 33 stemmen. Aangewezen werden in deze commissie leden van de afdeeling Amsterdam en Alk maar. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze kwam in behandeling een voorstel betreffende de tijdelijke leden. Het voorstel-Amsterdam luidt: „Aan leden, elders gevestigd, wex-k uit voerend in een gemeente, vallende in bet gebied eener andere afdeeling dan die hunner vestiging, komen de rechten en lasten als aan een plaatselijk lid. Zij beta len aan eerstgenoemde afdeeling hunne contributie of progressieve heffing over eenkomstig het reglement der resp. afdee ling alléén van die werken, welke zij ter plaatse uitvoeren, verminderd met de mi nimum-heffing der afdeeling, waar zij ge vestigd zijn." Voorgesteld wordt door het hoofdbestuur overeenkomstig het praeadvies, om de regeling-Amsterdam voorloopig te aan vaarden tot de statuten-wijziging zal zijn goedgekeurd. Met 59- tegen 10 stommen wordt dit voorstel aanvaard. Met 1 Augustus treedt het in werking. Voorstel van de afdeeling Amsterdam: Internationale Aannemersbond. De Boüdsveiv coring draagt het hoofd bestuur op U onderzoeken, of- het een be lang beteekent voor onzen Bond. zich aan te sluiten bij den Internationalen Aanne mersbond en ven dit onderzoek verslag uit te brengen op een eerstvolgende alge meene vergadering. Hij stond op eenen tijd voor eenen ko ning, dien hij diende. Toen peinsde hij (kreeg hij de gedachte), dat hij den groot sten en machtigsten heer dienen wilde. En hem werd verteld van eenen koning, den machtigsten heer der wereld. En hij reisde zoo lang, totdat hij bij dien ko ning kwam, die hem in zijn dienst ont ving. Op eenen tijd geschiedt het, dat een goo chelaar kwam en speelde voor den ko ning en noemde dikwijls den duivel En als hij den duivel noemde, zoo zegende zich de koning (n.l. met het H. Kruistee- ken). Dit ziende St.-Christoffel, vraagde den koning, wat hij daarmdee meende. Maar de koning wilde hem dat niet zeg gen. Hij zeide: „Heer koning, en wilt gij mij dat niet zeggen, zoo en wil ik niet lan ger bij u blijven." De koning, dit hoorende, zei: „Ik zal het u zeggen. Als ik den dui vel hoor noemen, zoo heb ik vreeze, dat hij mij kwaad zal doen, daarom zegen ik mij." Toen sprak Christoffel: „Hebt gij vrees voor den duivel, zoo i3 de duivel machti ger dan gij; zoo wil ik den duivel gaan zoeken en wil hem dienen." Hij vroeg: „Waar zult gij denjïuivel vin den?" Met is hij naar de woestijn gegaan, al waar dat hem tegemoet kwam gereden een groote schaar van ridders, waaronder hij eenen koning zag, die vre'esolijk was. En zij vraagden hem, wat hij zocht. Hij sprak: „Ik zoek den duivel, dien wil ik dienen." De koning zeide, dat hij de duivel was. Zij reden dan te zamen en kwamen aan eenen weg, alwaar een kruis stond. Toen reed de duivel verre om. Toen sprak Christoffel: „Waarom ver ï^ierop prae-adviseert het hoofdbestuur: Om het neutrale karakter dezer organi satie zal aansluiting van onzen boud op principieele bezwaren afstuiten. Het bondsbestuur is echter bereid dosge- wenscht te onderzoeken of wij niet op an dere wijze internationale satnenwerkng kunnen bevorderen. Dit prae-advies wordt aangenomen. Na behandeling van eenige voorstellen van de afdeeling Nijmegen wordt de ver gadering geschorst in verband met een bezoek aan het Rotterdamsche Stadhuis. Per extra trams werd naar het Stad huis gereden. Daar werd het gezelschap ontvangen door den burgemeester, mr. dr. Wytema, en zijn secretars, mr. Peiffer. Na een rondwandeling door het stadhuis, werd er in de burgerzaal, waar het orgel werd bespeeld, een toespraak gehouden door den voorzitter, den heer Klein Schiphorst, die den burgemeester dankte voor do hartelijke ontvangst. Hierop sprak ook de burgemeester een kort woord, waarin hij er op wees, dat het gemeente bestuur een goede verstandhouding met de bouwpatroons bijzonder op prijs steit. Ten slotte werd ook in de Burgerzaal liet Wilhelmus door allen gezongen. Vertrekkend van het stadhuis, werd af gereden in een lange file van auto's waarmee een rondtocht door de stad werd gemaakt. Des avonds kwam men weer ia Bristol bijeen voor een officieel diner, waarbij als genoodigdeu o.rn. aanzaten de burge meester van Rotterdam, mr. dr. Wytema, en de Deken van Rotterdam, de HoorEenv. Heer J. W. van Heeswijk. Ned. Ft. K. Bond voor Groote Gezinnen. De Algemeene vergadering In de vergadering van den Bond voor Groote Gezinnen werd na een inleiding van den heer v d. Veen, lid van het Hoofdbe stuur, de volgende motie aangenomen. De Nederlandsche R. K. Bond voor Groote Gezinnen, gevestigd té 's Hertogen bosch, in algemeene vergadering bijeen te Breda op 18 Juli 1925; Gelet op het feit, dat bij de jongste no velle op het wetsontwerp Weeldebelasting door den Minister van Financiën de vroe ger voorgestelde kinderaftrek uit de Rijks- inkomstenbelasting werd verminderd van f300 tot f200 per kind; Overwegende dal door deze wijziging de verbetering in belastingdruk zich beperkt tot de inkomens beneden f3000; dat overigens als een gevolg van de toe gepaste progressie de voorgestelde kinder aftrek in vergelijking met den bestaan- den aftrek voor de groote gezinnen van luttele beleekenis is; dat de laatst voorgestelde maatregelen een hoogere opbrengst aan Rijksinkoin- stenbelasting verzekert van 4.5 miüioen gulden-voor een zeer groot deel komende ten laste van de groote gezinnen; dat geen termen werden gevonden om gelijktijdig de opbrengst aan Verdedigings belasting 1.1. te verlioogen door herziening van het tarief dezer- belasting; dat er alzoo, blijkbaar de voorkeur aan is gegeven oip de hooge inkomens te ont zien bove-u hetvoorstaan van de belangen der groote gezinnen; dat mitsdien de ingediende ontwerpen Weeldebelasting beloven veeleer een ver zwaring dan een verlichting van belasting druk voor de groote gezinnen teweeg te brengen; dat de ontwerpen Weeldebelasting na de aangebrachte wijziging geacht worden niet meer te liggen in de lijn van een Christe lijk Kabinet, het welk zich mede tot taak heeft gesteld de grootegezinsbelangen te bevorderen; draagt het hoofdbestuur op zich te wen den tot Hare Majesteit de Koningin met eerbiedig verzoek het ontwerp Weeldebe lasting, zooals het thans voor behandeling gereed ligt, door den Minister van Finan ciën te doen wijzigen in dien zin, dat op meer redelijke wijze worde tegemoet ge komen aan de rechtmatige verlangens der groote gezinnen. Alg. Bond van Politie-personeel. In de gisteren te Utrecht voortgezette vergadering van den Alg. Bond van Politie personeel in Nederland werden de discus sies betreffende het beleid van het Hoofd bestuur voortgezet. De afdeeling Lelden diende een motie in waarin vertrouwen in het hoofdbestuur werd uitgesproken, terwijl tegelijkertijd de motie-Amsterdam ernstig werd afgekeurd. Ook andere afdeelingen zagen zich ge dwongen na de critiek op 't Hoofdbestuur van de zijde van Den Haag en Amsterdam, een woord van lof en dank te brengen aan jlat bestuur. De voorzitter van den Bond merkte naar aanleiding van de critiek op het beleid van liet Hoofdbestuur op, dat men bet Hoofdbestuur als onbekwaam beschouwt en dat het zich op een te hoog voetstuk heeft geplaatst. Het is hier een zuivere personen-quaestie getvorden, en daarop berust het geheele conflict. Het hoofdbe stuur heeft de lijn gevolgd, die op het Arnhemsche bondscongres van 1923 is vastgesteld. Het blijft ongetwijfeld noodig, dat wij steunpunten zoeken in de lichamen die over onze arbeidsvoorwaarden beslis sen, en in de moderne vakbeweging. In de middagvergadering beantwoordde de beer Van Putten, algemeen propagan dist, de opmerkingen die gemaakt waren over de propaganda voor den Bond. Te vens deed de heer Van Putten eenige me dedeel ingen omtrent de ontslagquaestie in Arnhem. Daarna werden langdurige replieken gehouden, die hoofdzakelijk liepen over de door de afdeeling Amsterdam inge diende motie. Deze replieken wierpen geen nieuw licht op de quaestie van het beleid van het Hoofdbestuur. ONDERWIJS Darde R.-K. Paedagogische Week. De namen der sprekers, die in de alge meene vergaderingen op 17, 18 en 19 Au gustus zullen optreden, werden bereids meegedeeld. Thans zijn wij in staat ook de namen van hen, die op een sectie-vergade ring zullen sproken, te vermelden, bene vens bet onderwerp, dat door elk hunner zal worden behandeld. In de ssctie voor buitengewoon onder wijs zal de eerw. Br. Ebergiste uit Gent doel en gebruik der leermiddelen volgens de Gentsche methode deinonstreeren. Voor al deze demonstratie zij aanbevolen aan p.llon, die belang stellen in het onderwijs aan zwakzinnigen. In ons land kan geen verzameling leermiddelen voor dit soort onderwijs ook maar in de verte de verge lijking doorstaan met de logisch opge bouwde collectie van Br. Ebergiste. Verder spreekt nog in deze sectie dr. G. Janssens, geneesheer-directeur van het krankzinni gengesticht „Voorburg" te Vught over „Het afwijkende kind". In de 2de sectie, die over het bowaar- schoolonderwijs, spreken twee dames, mej. C. G. Op de Coul, schoolopziener over: De beteekenis der opleiding van het bewaar school-onderwijs, en mejuffrouw dr. Bahl- mann, schoolarts, over: De hygiëne van het bewaarschoolonderwijs. De 3de sectie is gewijd aan liet lager onderwijs. Pater H. Kitselaar S.J. behan delt: Gezag en vrijheid in de jongdleiding; en inspecteur .T. Verbeeten: Differentiatie in liet onderwijs. Voor de 4de sectie: Nijverheidsonderwijs zal de zeereerw. lieer J. Möller, pastoor te Schiedam, handelen over: De katholieken en het nijverheidsonderwijs. De 5de sectie is gereserveerd voor mid delbaar en voorbereidend hooger onder wijs. Dr. P. de Brouwer spreekt over bet zeer actueele, ja brandende onderwerp: De waarde dor klassieke opleiding voor de wetenschappelijke vorming, terwijl pa ter A. Gielen S.J. uit Amsterdam daarna bet zeer belangrijke thema van Jeugdlec tuur behandelt. De Jeugdorganisatie heeft een afzonder lijke en laatste sectie. Rector B. de Groot uit Amersfoort is de eerste spreker over: Persoonlijkheidsvorming door den jeugd leider; vervolgens spreekt pater H. Kitse- r.aar S.J. over: Vrijheid en gezag in de jeugd vereeniging. Men zal toegeven, dat het een zeer rijk en gevarieerd program is, dat do belang stelling van groote kringen zal trekken. Verschillende organisaties op onderwijs gebied hebben reeds op velerlei wijze haar V r UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vapavond te hooren is. 4.20 München 485 M. Concert. New* castle 400 M. Concert. 4.35 Hamburg 395 M. Balletten in dg opera-muziek. 4.50 Frankfurt 470 M. Middagconcert. 5.20 Berlijn 500 M. Middagconcert. Brussel 265 M. Kinderconcert. Zürich' 515 Af. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond* concert. Een avond in de familie Strausa. 6.20 Hamburg 395 Af. Concert. 6.35 Eiffëltoren 2600 AL Concert. 8.10 Hilversum 1050 M. Avondconcert en zang. 8.20 Londen 365 Af. en Chelmsford 1600 M.: Chamber Music and Schumann's „Dichterliobe." Medewerkers: Herbert Hefner (Baritone). Charles Woodhouso (Violin). Ernest Yonge (Viola). Ambrose Gauntlet t (Violoncello). Leon Goossena (Oboe). Richard Walthew (Pianoforte)^ Charles Woodhouse, Ernest Yonge, Ann brose Gauntlett and Leon Goossens: Quar* tet in F Major Oboe and Strings (Afo* zart). Allegro: Adagio; Rondo. Herbert Heyner: „Dichterliebe" (itf English) (Schumann). ,,'Twas in the Lo* ely Month May". „From Out My Tears Are Springing." „The Rose and the Li* iy". „I Gaze Into Thy Tender Eyes". „I'll Breathe Afy Sou! and To Yearning." „The Rhine, That Holiest River." „I Blame Thee Not." „If Only Flowers Could Know It." 8.50 Leon Goossens and Richard Wal* thew: Sonata in D Afajor, Op. 166, foï Oboe and Pianoforto (Saint Saëns). An* dantino; Allegretto; Afolto Allegro. Herbert Heym-v: „Poet's Love" (Schu* mann). „The Flutes and Fiddles are* Sounding." „Whene'er I Hear Them Sin* ging". „A Youth Once Loved a Maiden.* „I Wept as I lay Dreaming." „At Night* fall I See You..Tiie Fairy Tales of Childhood.'* „Old Songs of Tears and Sorrows." 9 20 Charles Woodhouse, Ernest Yonge, Ambrose GauniJoU and Richard Walthew: Quartet in G Alinor for Pianoforte and Strings (Richard Walthew). Allegro non troppo; Andante, toco adagio; AllegTOf molto moderato; Allegro energico. 9.50 Ilalf-an-Hour of Afilitary Baal Music Relayed from. The British Empire Exhibition Wembley. 8.20 Afanchestor 375 AL Orkest, zang on voordr Afünchen 485 AL Liederen* avond Newcastle 400 Af. Concert. 8.35 Brussel 265 Af. Lichte muziek. Zürich 515 M. Zang. De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 Af. Kamermuziek. Frankfurt 470 At. Concert. Müns lo* 410 M. Wagneravond. 9.05 Hamburg 395 Af. Concert. Ra* dio-Paris 1750 Af. Concert. 9.35 Petit Parision 345 Af. Concert. Rome 425 Af. Fragm. van de opera „Tha's." 10.50 Alle Brilsche stations: The Savoy Bands. belangstelling en medewerking getoond. Vergaderingen van diverse bonden zijn op deze dagen gesteld om aldus den leider in do gelegenheid te stellen, ook deel te kun* nen nemen aan de derde R. K. Paedago* gischo Week. Alles voorspelt, dat deze der* de leerschouw op R. K. Pacdagogiscb ge bied zijn twee voorgangers in belangrijk* beid gaat overtreffen. Het beste bewijs zal dit zijn, dat wij geen neutraal congres van noode hebben, om onze kracht to loo* nen. R.-K. Jeugdwerk en de Derde R.-K. Paedagogische Week te Tilburg. Van 1719 Augustus zal te Tilburg d® derde R. K. Paedagogische Weok goliou* den worden. Aan deze week zijn verschillende sec* ties verbonden. O.a. ook voor do R. K. Jeugdorganisatie die hare vergadering heeft Woensdag 19 Augustus van 2 306 uur na den middag, in do bovenzaal van het Patronaat, Heuvel, Voemarktstraat Het bestuur dezer sectie wordt gevormd door prof. J. v. d. Berg, rector J. Jansen en rector B. de Groot. laat gij den goeden weg. Hebt gij eenige vrees?" De duivel en wilde dat niet zeggen. Toen sprak Christoffel: „Zoo en wil ik u niet langer dienen." Do duivel zeid: „Ik zal 't u zeggen. Er was eens een man, die Christus heette, die gehangen werd aan een kruis en als ik een kruis zie, dan moet ik vlieden." Toen sprak Christoffel: „Hebt gij vreeze voor Christus, zoo moet hij machtiger zijn dan gij zijt. Zoo en wil ik u niet langer dienen." En hij ging van hem en vraagde naar Christus. Eu hij kwam bij een kluizenaar, die hem begon te vertellen van onzen Heer God en sprak: „Hij is de hoogste koning, die ooit was. Wilt gij hem dienen, .zoo moet gij vasten en bidden." Toen zeide Christoffel: „Ik kan niet bid den, leer mij eenen anderen dienst, waar mede ik hem diene". Toen sprak de kluizenaar: „Ga naar het gindsche water. Daar plachten eer tijds veel lieden te verdrinken en woon daarbij, want gij zijt een groote man. Draag alle lieden er over, die u dit vra gen ter wille van God onzen Heer, en zon der twijfel. Hij zal u loonen." Hij zeide, dat hij het gaarne deed. Toen hij langen lijd bij dat water ge woond had en menig mensch overgedra gen had, gebeurde het op een nacht, dat hij lag op zijn bod en een stem hoorde, die riep: „Christoffel, dóór God, haal mij over!" Hij stond snel op en vond daar nie mand en ging weer liggen. Topn riep de stom nog eens: „Christof fel, door God, haal mij over!" Hij stond op en vond daar niemand. Toen riep de stem ten derde male: „Haal mij over, Christoffel!" llij stond op en vond daar een kind zitten. Toen nam hij het kind op zijnen arm en het was zeer zwaar. Toen zette liij liet op zijnen schouders en had een staf in zijn hand en baadde in liet wa ter. Hoe dieper hij ging, hoe zwaarder het kind werd en hoe meer het water wies. En het kind werd zóó zwaar, dat het hem uederdrukte, zoodat hij met moeite over kwam. Toen zette liij het kind neder en sprak: „Ik en weet niet, wat kind dat gij zijt. Alij docht, dat ik de heele wereld torschle." Toen sprak liet kind: „Laat u dat niet verwonderen. Gij droegt niet alleen de we reld, maar dengene, die hemel en aarde geschapn heeft. Ik ben Christus, dien gij dient. Dies wil ik u een waar teeken ge ven. Neem een staf en steek dien in de aarde. Alorgen vroeg zal hij bloeien." Toen verdween het kind van daar en hij nam eenen staf en stak dien in de aarde en des morgens bloeide hij. Hij verliet deze plaats en ging predi ken liet Ghristusgeloof. Toen kwam hij in eene stad en verstond daar de spraak niet. Toen bad hij Onzen Lieven Heer, dat hij de spraak mocht verstaan, hetwelk geschiedde en hij preek te daar het woord Gods. Toen kwam daar een heiden en sloeg hem met zijn vuist te gen de wang. Dat verdroeg hij geduldig en zeide: „En ware ik geen Christenman, ik zou mij wreeken. Nu wil ik lijden voor den naam on zes Heeren Jezus Christus." Toen nam hij zijnpn staf en stak dien in de aarde en bad God, dat Hij dien wil de laten bloeien, opdat zij goloovig moch ten worden. Terstond bloeide de staf en door dit teeken hekeerden zich wel acht duizend menschen. Dit vernam de koning en zond wel twee duizend ridders, die hem vangen zouden. Toen sprak hij: „Wilde ik mij verwo ren, gij zoudt mij niets kunnen doen." Dan liet liij zich de handen binden en kwant voor den koning. Toen de koning hom aan* zag, werd deze vervaard en viel van zijnen stoel. Toen de koning opgestaan was, zoo vraagde hij hem, hoe hij heette. Hij ant woordde: „Eer ik gedoopt was, heelto ik' Reprobus en nu heet ik Christoffel." De koning zeide: „Gij hebt dwaselijk go* daan, dat gij Christus' naam hebt aango* nomen, want Christus werd gehangen aan liet galgenhout des kruises en hij kon zich zelveu niet helpen. Aanbid onze af* goden, of gij moot sterven." En toen hijj dat niet doen wilde, liet hij hem geese* len mol roeden en liet hem eenen gloeien* den helm op het hoofd zetten. Daarnal liot hij hem binden op een ijzeren bank ea liet vuur onder do bank aanmaken. En dc bank smolt als was en het vuur deerdg hem niet. Daarna liet hij hem binden aait oenen boom en liet tot hem gaan rlritf honderd schutters, die hem doodscliietotf zouden. En de pijlen vlogen in de luchl en kwetsten hem niet. Araar een pijl vloog den koning in hot oog en maakte hein blind. Christoffel zeide: „Aforgen, als i| dood ben, zoo neem mijn bloed en strijk uwe ootren, dan zult gij wederom g«y zond worden." Des anderendaags liet hij hem' lief hoofd afslaan en toen nam hij het bloed en bestreek er zijne oogen mode en zeide; „Tn den naam Gods en van den heiligen man Christoffel" Terstond werd hij zien de en liet zich doopen. Aldus heeft Christoffel den dood gele* den voor den naam onzes Hoeren. (Uit den dubbelen Ziele n-T roost) Leiden, 18-7-25.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3