weede Blad EEN LEVEN BOETE. Woensdag 22 Juli 1925 BIWW EÜLftWP pR0V. STATEN v. ZUID-HOLLAND. Gisterochtend kwamen de Prov. Staten ier bijeen onder voorzitterschap van Commissaris der Koningin, baron gris de Landas Wyborg. jel voorstel betreffende overneming Provincie van do toegangswegen tramweghaven en dë gemeentelij- buitenhaven te Middelharnis wordt z. aangenomen. j voorstel betreffende toekenning van renteloos voorschot aan de Westland- Stoomtram-maatschappij voor om ging trambaan buiten de bebouwde kom Monster wordt mede z. h. s, aange- let voorstel der Commissie, om het voorstel betreffende de overneming irde Provincie van den weg Spijkenisse eenvliet aan te houden en aan de Ko- machtiging te vragen de werk- mheden voort te zetten, wordt z. h. s. genomen. [et voorstel tot vaststelling van het ta- voor veerrecht tusschen Hugestein en en 't Waal wordt ook z. h. s. aange- voorstel betreffende wijziging der sidieering voor de Inrichting voor lijders te 's-Gravenhage, wordt even- 5 z.h.s. aangenomen, oorts werden nog aangenomen de voor- len betreffende: het lidmaatschap van Nederlandsch Instituut voor Volkshuis en Stedebouw te Amsterdam, de koop van woningen, nabij de Kattebrug Ter-Aar, de schrapping eener bepa- i de verordening tot regeling der loo- van de vaste en voorloopig aangestei- rerklieden in verband met de verpach- van 't veer aan den Hofweg, de afwij- van het verzoek om vaststelling eener [verordening tot wering van geraas de aanlegplaats te Leiderdorp, subsi voor restauratie van den weg Katwijk loordwijkerhout, subsidie voor verbree- der Bruggestraat te Zoeter- subsidie voor aanleg -van Inieuwe verbindingsweg over»de Mo- reide te Katwijk, overneming door de incie van den weg RijswijkHoek v. md en subsidie-verleening voor verbe- van den weg NaaldwijkKwints- -Wateringen, overneming door de vincie van den weg DelftZegwaart, idie voor aanleg van een verbindings- RotterdamIJselmonde, bestendi- der regeling inzake beheer en onder van den Bergweg tusschen Hille- jerg en Bergschenhoek, subsidie voor lijding van bochten in deh weg de TO-Oudewater onder laatstgenoemde eeiile, subsidie voor verbetering der hoeiing langs de Hollewatering onder iter subsidie voor exploitatie van het BrielleRozenburg van 1 Mei 1925 m. 1929, nadere regeling van het in toegekend subsidie voor het op diep- ouden der haven van Maassluis, sub voor vernieuwing der beschoeiing haven van Maassluis, .wijziging nder reglement van den polder Reeu- wijziging van de bijzondere reglemen- der polders Kortstekerpolder en Zuid- loordeinderpolder, intrekking van het ader reglement voor een uitpoldering de gronden in den Coolpolder, intrek- van de bijzondere reglementen van de ers de Honderd Morgen of Wilde Vee- en de Honderd Veertig Morgen en ilelling reglement van den nieuwen ff de Wilde Veenen, wijziging dijkta- oor de Hoeksche Waard en een voor at aanvulling van art. 1 der verorde- op dijkbouw. geheele begrooting voor 1920 wordt aangenomen. eneens is z.h.s. aangenomen het voor- beti^ffende de heffing van opcenten rafrijding van de uitgaven der pro- p. n vnorstel-v Eik r s voor een betere FEUILLETON. Kaar den roman van LULU VON STRAUSZ UND TORNEY. O— (Nadruk verboden.) hlen had zijn pleizier in het frisscbe van den knappen jongen, die hem ui zoo'n openhartig vertrouwen beje- nu af waren de twee bijna lederen ra in het bosch samen, Dahlen lachte zelf over dien zon- igen vriendschapsband, maar het een kleine verstrooiing voor den ver- Ui die ondanks zijn pleizier aan het ezijn met zijn ouders op Rotenhof ietwat eentonig was. 'teltje zelf was overgelukkig over nieuwen vriend. eren morgen had hij iets nieuws te Üen, en als Annelle niet luisteren bracht hij zijn rapport bij tante 'lie dacht er in den beginne over, of 'jongen dien omgang niet verbieden •maar ze wilde zijn pleizier niet be- 1 en het was misschien ook wel ze alles heelemaal negeerde. '*der ik heb hem zoo dikwijls ge- bij zon toch eens mee naar Marten- tonen", klaagde Kareltje èens, „maar nooit? Mag ik hem niet eens zeg- 1 u het graag zou zien?" stoof op. controle op de Barendrechtsche brug is naar Ged. Staten om praeadvics gezon den. Aangenomen zijn nog de voorstellen be treffende: subsidie voor het houden van moedercursussen in Zuid-Hollandsche plattelandsgemeenten; wijziging van de voorwaarden voor subsidieering van ver- eenigingen tot bescherming van zuigelin gen; nadere regeling van de subsidie voor do paardenfokkerij in Zuid-Holland voor 1920 en volgende jaren; subsidie voor 1925 en 1926 voor den proeftuin „Nieuw Le ven" te Noorden; subsidie voor vernieu wing van den bovenopgang der Ned. Herv. Kerk te Woubrugge; afwijzing subsidie aanvraag voor herstel van den toren der Ned. Herv. Kerk te Pernis; overzicht der verslagen 1924 der directeuren van krank zinnigen- en zwakzinnigengestichten; re keningen 1924, begrotingswijzigingen 1924-1925 en balans per 31 December 1924 van het krankzinnigengesticht „Óud-Ro- zenburg" te Loosduinen, terleenverstrek- king van f 200.000 voor uitbreiding van het krankzinnigengesticht Vrederust te Bergen op Zoom; wijziging der overeen komst met het St.-Bavogesticht te Noord- wijkerhout inzake de beschikbaarstelling yan plaatsen; subsidie aan het doofstom- meninstituut te St.-Michielsgestel; subsi die voor de kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen te Leiden; provinciale rekening oevr 1923 en wijziging provin ciale begrooting voor 1924 en 1925. De voorzitter heeft daarna in naam der Koningin, de Statenzitting gesloten. Baloogend Ziekenhuis-personeel. Een optocht en een vergader! ng Er was gistermorgen bij Het station te Haarlem een groote drukte. Daar kwam het "personeel van Noord-Holland's zieken huizen samen voor een demonstratie tegen de 54-urige werkweek. Er waren verpleeg sters en verplegers uit de ziekenhuizen te Santpoort, Medemblik en CaslricumJ Naar schatting namen ongeveer 160 personen aan de demonstratie deel. De verpleeg sters waren allen in costuum gekleed, In optocht ging het langs den Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Zijlstraat, Groote Markt en Koningstraat naar het Prin senhof. In dé Jacobijnestraat-kon de op tocht niet verder, daar het Prinsenhof door een talrijke politiemacht was afge zet. De heer F. Noordhoff, bondsvoorzitter, sprak de aanwezigen toe. Hij hoopte, dat de Provinciale Staten vandaag een verstandig besluit zullen ne men, zoowel in het belang van het perso neel als in dat van de verpleegden. In de Statenzaal kon 6lechts een ge ring aantal verpleegsters en verplegers worden toegelaten, n.l. 10 van het pro vinciaal ziekenhuis te Santpoort, 10 van dat te Castricum en 6 van Medemblik. De andoren gingen allen dadelijk naar het gebouw van de Centrale, waar de heer Noordhoff wederom opwekkende woorden sprak. Sociale politieke wenschen van C. M. V; Door hot Dagelijksch Bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond Is aan de anti-revolutionaire en christelijk-his- torische Kamerfracties een overzicht ver strekt van zijn sociaal-politieke wenschen voor de kpmende parlementaire periode met verzoek aan de verwezenlijking van deze wenschen. voorzoover dit van deze fracties kan afhangen, te willen mede werken. Aan den heer H. Colijn is af schrift van een en ander verstrekt. Door het C. N. V. zijn de volgende ver langens kenbaar gemaakt: A. Sociale verzekering. 1. Invoering van wettelijke Ziekteverzekering. 2. Herzie ning ran do loonklassen-indeelen der In validiteitsverzekering. 3. Wettelijke rege ling der. Werkloosheidsverzekering. 4. In voering van een Rijksfonds voor Kinder toeslagen aan rrooto gezinnen. B. Wettelijke Arbeidersbeschegmmg. 1. Invoering eener Landbouwarbeirlswet. 2. Algemeene doorvooring van de bepalingen der Arbeidswet 1919, ook voor de arbei ders buiten fabrieken en workiilaafsen. 3. Wettelijke regeling der Winkelsluiting. C. Publiekrechtelijke regeling van den arbeid. 1. Totstandkoming eener civiel rechtelijke regeling der collectieve ar beidsovereenkomst.. 2. Wettelijke regeling, betreffende de algeemene bindendverkla ring der collectieve arbeidsovereenkomst. 3 Wettelijke maatregelen die de ontwik keling tot Bedrijfsorganisatie verder kun nen bevorderen. D. Overheid als werkgeefster. A. Toe passing van een reëel overleg tusschen de Regeering en de vertegenwoordigers van het Rijkspersoneel terzake van de be zoldiging en de regeling der rechtsposi tie der ambtenaren. 2. Herziening der huidige salarisregeling, waardoor een overzichtelijker regeling kan worden ver kregen en gemaakte onbillijkheden kun nen worden hersteld. E. Verruiming van werkgelegenheid. 1. Het voeren van actieve welvaartspolitiek om een blijvende verruiming van werkgele genheid door uitvoering van verschillende plannen terzake van ontwatering, kanali satie, aanleggen van wegen ez. F. Woninghuren. 1. Maatregelen, waar door kan worden vorkregen verlaging van de huren der in de laatste jaren met steun van het Rijk gebouwde woningen. G. Onderwijs. 1. Indien eenigszins mo gelijk vervroegde invoering van het ver plichte zevende leerjaar. N. Sluis Pz. t Te Enkhuizen is gisteren overleden, 01 jaar oud, de heer Nanne Sluis Pz., de op richter van de bekende zaak Sluis Groot's Koninklijke zaadteelt- en zaadhandel. De heer Sluis werd te Enkhutzen In 1874 gekozen tot lid van den raad, in welk college hij zitting had tot 1901. In dat jaar werd hij voor het District Enkhulzen afge vaardigd naar de Tweede Kamer, waarin hij zitting had tot 1905. Bovendien was hij vele jaren lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Hij was lid van de Anti-Rev. partij. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 4.20 Londen 365 M. Concert. New castle 400 M. Concert 4.35 München 485 M. Concert. Ham burg 395 M. Wagner-concert. 4.50 Frankfort 470 M. Concert. 5.20 Zürich 515 M. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóóravond- concert. 6.50 München 485 M. Concert 8.15 Hilversum 1050 M. Residentle-OT- kest uit het Scheveningsche Kurhaua. 8.20 Birmingham 475 M. en Chelmsford. 1600 M. Vocal and Orchestral Programme. The Station Augmented Orchestra: Doro thy Silk (Soprano), Norman Allin (Bass). The Orchestra: Suite, „The Open Road" (Frederick Nicholls). The Joy of the Road; A Water Scene; Rustio Revels. Norman Allin:„0 Isls and Osiris" („The Magic Flute"), „See the Way You Rogues Gome Prying" (,,n Seraglio") (Mozart). „H Lacerato Spirlto" („Simon Boccanegra", Verdi). Dorothy Silk: „A Morning Hymn" (Ge orge Henschel) „Crabbed Age and Youth" „The Maiden" (Hubert Parry) „Sea Wrack" (Villiers Stanford.) The Orchestra: Cotswold Suite (Alexis Gunning) Sunrise; Spring Flowers; Ele gie; Fairy Revels; Moonlight over te Hills. Norman Allin: „The Harp Player" (Moussorgsky) „The Clock" (Loewe) „0 Could I in Song Tell My Sorrow" (Malash- kin). Dorothy Silk: „Lullaby" („Bethlehem", Rutland Boughton) „To April" „The Ear ly Morn" (Graham Peel). The Palanquin Bearers" (Martin Shaw) „The Fields are Full" (Armstrong Gibbs) „The Cuckoo" (Martin Shaw). The Orchestra: Suite, „Maoriland" (Alexis Gunning.) 8.20 Londen 365 M. Orkesl en tenor- solo. Cardiff 350 M. Concert en voor drachten. Mancheeter 375 M. Vocaal en instrumentaal concert. Newcastle 400 M. Concert en voordr. Bournemouth 385 M. Concert en voordr. München 485 M. Concert. 8.35 Brussel 265 M Fragm. uit de opera „Si j'étals rol." Zürich Blik M. Uit voering „Das grosze Weltthéater." De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Munster 410 M. Concert Frank fort 470 M. Fluitmuziek. Berlijn 500 M. „Das Deutsche Lied". Hamburg 395 M. Opvoering van „Alt Heidelberg." 9.05 Radio-Paris 1750 M. Fragm. uit de on"ra ..Afanon 9.20 München 455 M. Duitsche Studen tenliederen. 9.35 Petit Parisian 345 M. Causerie: Rome 425 M. Concert. RADIO-OMROEP AMSTERDAM EN NATIONALE OMROEP. Over bovenstaand onderwerp ontvingen wij een brochure waaruit wij een en ander ontleenen: De Radio Omroep Amsterdam werd met een speciaal doel opgericht n.l. om do hoofdplaats van Nederland van een zen der te voorzien. Londen, Brussel, Parijs, Berlijn enz. hebben allen hun zendstation, welke de voornaamste gebeurtenissen den aether In zenden. Komt Asmterdam als de grootste stad van Nederland hiervoor eveneens niet in aanmerking? De commissie, welke do Radio Omroep Amsterdam oprichtte, heeft dit ingezien. Zij besloot een zender te stichten, welke voldoende krachtig zou zijn, om het gehee le land te bestrijken. Voor de naaste omgeving, d.w.z. tot op een afstand van circa 50—00 Kilometer zou de ontvangst van Radio-tolephonie op kristal mogelijk zijn. Door deze omstandigheden zou dat ge- deelte van Nederland, hetwelk het dichtst bevolkt Is en waarin zich vele voorname steden, als Amsterdam, Haarlem, Lei den, Den Haag, Gouda, Utrecht, Alkmaar e.a. bevinden, profiteeren van den ont vangst op een eenvoudig kristal-toesteL Dat een zender in Amsterdam werke lijk in een behoefte zou voorzien, bleek uit de vele blijken van belangstelling, welke de R. O. A. mocht ontvangen. Alvorens echter tot aankoop van den zender over te gaan, meende de R. O. A., in het belang van de Radio ln het alge meen en ten einde versnippering van krachten te voorkomen, te moeten over wegen, in hoeverre samenwerking mot den Nationalen Omroep mogelijk zou zijn. Als standplaats van den zender moet Amsterdam in aanmerking komen, en wel om de navolgende redenen: lo. Het ligt in het centrum van het dichtst bewoonde gedeelte van Nederland. 2o. Het is de grootste stad van Neder land, waar toch de voornaamste gebeurte nissen op het gebied van Muziek, Opera, Tooneel, Sport en anderszins plaats vin den. Door de zender ln een dergelijk cen trum te plaatsen is het overbrengen per lange Ujntelefoon overbodig. De mogelijke storingen en inductie-ge luiden worden daardoor tot een minimum teruggebracht. 3o. de Spoorverbindingen ln alle rloh- tingen, zijn van dien aard, dat de artls- ten enz., welke aan de uitzending hun me dewerking hebben verleend, bijna zonder uitzondering nog steeds dezelfden avond de plaats hunner Inwoning-zullen kunnen bereiken, hetgeen voor de exploitatie-on- kosten van groot belang is. 4o. In Amsterdam staat de zender ge heel vrij van elke gedachte aan reclame van een bepaalde fabriek van Radio-ap paraten. Men neme slechts tot voorbeeld, dat de zender te Hilversum, linewe] uitzendende onder de naam H. D. O. iedereen dlrocl doet denken aan de Nederlandsche Seln- toestellen Fabriek te Hilversum, op welks terrein de zender staat en waarvan hij te vens het eigendom ls. Zelfs al zou de zon der van het terrein verwijderd worden, doch in Hilversum blijven, dan nog zon altijd de gedachte rwar de N. 8. F. blijven uitgaan, hetgeen voor de overige fabrie ken en handelaren een belangrijke handi cap zal zijn. Thans rijst de vraag, hoe kan men go- Keel Nederland, waar meerdere dlaleoten gesproken worden, die onderling zeer moeilijk verstaanbaar zijn, toch op Radlo- gehied volkomen bevredigen. Het volgende plan voor een werkelijk Nationale Omroep la daarbij naar voren gekomen. De Nationale Omroep omvat drie zen ders n.l. een Koofdze'nder van 1 ft 1 Vi KW in 'de antenne bonevens twee kleinere zenders, elk van KW ln de antenne. De Hoofdzender komt te Amsterdam en heeft een reikwijdte 4500 KM. dus abao- ïunf goed hoorbaar door geheel Neïew* land. Van de beide kleinere zenders is er óénf bestemd voor de Noordelijke I'rovim-i-s t.w. Friesland, Groningen en Drente mot standplaats b.v. te Assen, terwijl de an dere bestemd is voor de Zuidelijke Pro vincies t.w. Limburg, Noord-Brabant en eventueel ook Zeeland met standplaats bv. Den Bosch of Tilburg Deze kleine zenders hebben een reikwijdte van ra. 100 K M De werkwijze van den Nationalen Om roep zou dan ongeveer als volgt zijn: Elke zender heeft normaal zijn eigen programma. De hoofdzender steeds dusdanige pro gramma's waarnaar door geheel Neder land geluisterd kan worden. De beide kleine zenders geven program ma's welke speciaal geschikt zijn voor die deelen van het land, welke zij bestrijken. Is er een belangrijke uitzending te Am sterdam dan zenden de kleinere niet uit en luistert geheel Nederland naar Amster dam. Uit den aard der zaak moet er natuur lijk een verschil ln golflengte van de drie zenders bestaan. Zij zullen zelfs bij een gering verschil in golflengte echter ge makkelijk uit elkaar te houden zijn. De exploitatie onkosten zou-' den bestreden moeten worden uit de op brengst eener Radio-belasting. Wanneer wij aannemen dat van dn talrijks luisteraars er 30.000 belasting b^» <l-r> dan is dit niet hoog geschat. Verder aanne mende, dat van de belasting per luisteraar 7.50 aan den Nationalen Omroep ton goede komt, dan zon deze per jaar op een uitkeering van 225.000 kunnen re kenen. Wanneer wij verder voor de gemiddel de kosten van de uitzendignen, dus alleen de onkosten voor artisten, rekenen: Voor de hoofdzender 120 per dag en voor de kleinere zenders elk 80 per dag, dan is dit gedurende een jaar circa. 104.000. Verder schatten wij de verdere explolta-1 tiepnkosten als: Beheer, Administratie, Re- diehfng, Stroomkosten, Reparatiekosten en rente van het kapitaal: voor den hoofd- zender op ƒ33.000 on voor de kleine zen ders elk op 24.000 dus totaal 81.000. Van het ter beschikking zijnde bedrag blijft dan nog 40.000 over, hetwelk die- nen moet voor afschrijving. De aanschafflngskoston van de zenders laxeeren wij als volgï: Hoofdzender Kleine zenders elk dus totaal f 'f 50.000.- 35 000.- 120 000- Voor het géval, dat men met óón enke len zender ln Nederland wil volstaan, die dus af en toe ook speciale programma's moeï geven, voor die gedeelten van hef land, waar andere dialecten gesproken worden^ ziet de exploitatie er geheel an-- ders uit. Er zijn zekere voordeelen nan vorhonden' o.a. dat men meer geld beschlkhnar heeff voor de programma's, doordat de oan- schaffingskosten lager zijn en daardoor evenoenp de afschrijvingsbedragen. Dë uitgaven voor bediening onz. zijn ook veel geringer. Do bediening van den zender, gezlon den eenvoudlgon boim. behoeft p-eon groot per soneel Een voorname fa Hor. waarmede men voor de exploitatie nog rakning kan Kon den, is Ket verhuren van don zender op enkele oogenbllkken van den dag Hierbij hebben wij Kol oog op do mogö-' HjkHeld, dat de Nieuws- en Pnrsberlchfert benevens de Beursberichten ook door den zender van den Nationalen Omroep wor den uitgezonden. Waar wil meenen te weten, dat momen- Teef voor bedoelde uitzendingen grooïe bedragen per jaar worden belaald, ter wijl de kwalltelï van den zender beslist wenschen verlaat, dan kan men ons nleï te veel optimisme toedichten, wanneer wij een dergelijke overeenkomst ma? den Na tionalen zender in uifzlchT stellon Do brochure ls onderfeoVend dnor hef Kestnur der R O. A P A V'TWnr\*KY. Voorzitter C. SCHET.LENBUnO, Secretaris. K C. SCTTOEMETTER. Pennlngm. Het secretariaat is gevestigd: de Clercq-* straat 54, Amsterdam, waar men ev. adhaesiebetulglngen gaarne in ontvangsf zal nemen „Dat je dat niet in je hoofd haalt", riep ze heftig. „Ik wil het niet hebbenl Hoor je? Nooit!" Verschrikt zag de kleine haar aan. „Waarom bent u nu zoo boos moeder?" vroeg hij. „Het is toch zoo'n goede man! U zult hem zeker ook goed kunnen lij den 1" Annelie had het hoofd diep over haar werk gebogen. „Neen, mijn jongen, Ik ben niet boos',, zeide ze rustiger „maar hoor je dat mag je nooit zoggen." Een vochtige herfstnovel dampte over de welden aan de molenbeek en trok tus schen de beuken stammen in het woud, of schoon het reeds bijna middag was. Annelie stond aan het venster en wacht te op Kareltje: hij bleef vandaag zoo lang uit, wel langer dan anders. Misschien kwam hij nu langs den bosch weg terug. Annelie had juist niets te doen: zij ging langzaam de kamer uit, om hem een eind tegemoet te gaan. Zij ging de poort uit en keek den weg op. Nog niets van den jongen te zien! Waar bleef hij toch? Juist had ze een paar schreden geloo- pen, toen ze plotseling weer bleef staan. Een heftige schrik verlamde haar. Zij legde de hand voor de oogen alsof de zon haar verblinde. Maar de zon scheen im mers heelemaal niet Was dat werkelijkheid? Een man kwam met haastige passen uit het bosch naar haar toe. Hij kwam steeds nader; zij herkende hem nu precies. Zoo had ze hem duizend maal in gedachten gezien, tegen haar wil, zich zelf verfoeiend om haar eigen zwak heid. Annelie verroerde zich niet; zij keek slechts naar hem. Nu stond hij tegenover haar, en ze ke ken elkaar aan, een vluchtige seconde lang. Niet de oogen de zielen I Het was een zwijgend, zoekend vragen, half angst, half hoop. Slechts een seconde. Dan nam Leo Dahlen den hoed af. „Neem me niet kwalijk, dat ik hier bin nendring", zeide hij haastig. „Ik had u uit eigen beweging niet lastig gevallen, maar ik had geen keus. Uwpleeg zoon Het was voorbij. In de groote verschrik te oogen, waarmee Annelie hem nu aanzag lag niets van het wonderbare van voor heen'. „Kareltje? Wat ls er met hem?" stiet ze moeizaam uit. „Hij is gevallen, van een boom", ant woordde hij haastig, „ik geloof dat hij ge wond is! Als u misschien een paar knechts met een draagbaar kon zenden ,Is het zoo erg?" Annelie was bleek ge worden; zij vouwde onwillekeurig de han den. „Ik zal aanstonds alles regelen ik ga zelf mee. Gelooft u, dat hij zwaar gekwetst is?" Zij las het antwoord op zijn gezicht. „Ik wacht hier, tot u klaar is," zeide hij alleen, „dan wijs lk u den weg." Zonder een woord meer, keerde Annelie om en liep naar huis. Leo had nog niet lang géwacht, toen ze reeds terugkwam, een paar knechts bij haar, die een vlug op haar aanwijzing van staven gemaakte en met beddegoed beleg de baar droegen. Zwijgend, vlug liepen ze naast elkaar voort voor Annelie altijd nog niet vlug genoeg. „Hoe ls het gekomen?" vroeg ze slechts eenmaaL „Het was een oogenbHk". antwoordde Dahlen. „Hij wilde in den boom om ln een eksternest te kijken. Terwijl ik hem nog waarschuwde, was hij reeds boven. Toen kwam aanstonds de val. Hij was op een vermolmden tak gaan staan, die brak, zoodat hij geen houvast meer had." Annelie antwoordde niet; zij haastte voort. „Is het nog ver?" vroeg ze dan nog eens halfluid. Dahlen schudde het hoofd. „Aanstonds zijn we er!" zeldo hij. Eindelijk \tfaren ze aangekomen. Lang uitgestrekt op don grond lag de kleine gestalte, de oogen gesloton, aan het voorhoofd een paar bloedige schrammen. Annelie knielde naast hem neer; zij streelde zacht met de hand over het Hchte haar, waarin het bloed kleefde en Kètast- te dan voorzichtig het lichaampje. De jongen kreunde, toen ze hem aan raakte. „Mijn jongen, mijn KareiI" Annolie's diepe stem trilde; er lag Iets wonderbaar weeks in, als ze tot het kind sprak. „Wees kalm, Kareltje, ik ben immors bij je je moeder! Wees maar still Alles wordt gauw weer goed; het doet geen pijnl" De kleine sloeg de oogen op en keek verward om zich heen. „Moeder!" zeide hij zacht. „Mijn lievelingl" Dan beurdon ze hem op, Annelie en Dahlen, om hem op do baar te leggen Annelie's handen waren vast on zeker, al lag op haar gezicht bij zijn jammerlijk geschrei een uitdrukking van leed en al stonden dikke druppels op haar voorhoofd Toen do terugtocht. Dahlen lette op d« knechts, die do baar droegen. Iedere onregelmatige stap deed hef kind zoor. Annelie liep er naast, zacht eiï kalmeerond sprak zo tot den kleine en streelde dikwijls' zacht zijn hand of zijn haar. Dahlen zag haar meermalen als onge- loovig verbaasd van tor zijde aan Was dat Annelie, de koelo, sterke Annelle, die hij gekend had? Het was hem, alsof hij droomde, als hij haar gezicht zag, met did uitdrukking van angstvolle zorg, en den klank hoorde van haar stem. Zij had hem heelemaal vergelen. Zij had hem niet eens aan de deur goeden dag gezegd, als hij niet zelf bij haar go- komen was. „Mag ik me een paard laten zadelen ad naar den dokter rijden?" vroeg hij. „lid krijg hem eerdor aanstonds mee dan dd knechts, geloof ik." Annelie stak hem de hand too. „Ja, ja, neemt u maar, welk paard d wil! Mijn T.ora loopt het beste. Maar vlug/ vlug!" Twee minuten later klonk reeds de ga- Ioppeerende hoefslag over do binnenplaats.' Het was nu middag. Do groote klolT luidde over het landgoed, In do knechten-' kamer droegen de keukenmeisjes de groots dampende schotels op tafel. J, (Wordt vervolgdX

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3