Ingezonden Mededeeling. fits ïïoor 3ie 3cr goïïgeïèer3heiï£ heeft niet alleen verstandelijke kennis ten doel en het beschouwen der waarheid, maar zij leidt ook op tot het nastreven van het goede, het beoefenen der deugd: zij beoogt bij de jonge mannen, die dingen naar het priesterschap, een zoodanig karakter te vormen als het verheven ambt van den priester eischt. Met dit doel voor oogen gaf Frof. Seijsener zijn onderricht aan bnzo studenten en hij gaf het met volle 'liefde en met volle toewijding zijner ge- heelo persoonlijkheid. Hij verstond de 'kunst de meest ingewikkelde vraagstukken *00 klaar en duidelijk uiteen te zetten en ftoo te lichten, dat ook minder begaafden onder zijne leerlingen hem konden volgen. iNlet alleen in zijn lessen, maar ook pri- vatim op zijn kamer gaf hij zich aan onze fctudenten Zij die hem kwamen raadple gen over punten van studie of ook over de toepassing van de ethische en ascetische beginselen op hun eigen leven vonden in hem een voorzichtigen raadsman met be- *onken oordeel, die groot vertrouwen in boezemde. Altijd stond hij hun ten dienste; Plets was hem te veel. Zoo heeft hij hier tV; iGrt en een half Jaar lang onderwezen ïer gerechtigheid aan velen. Talrijk en breed Is de schaar van priesters die in 'deze dn een ziin lessen dankbaar zullen [hebben herdacht. Maar ook buiten het seminarie vond fcijn werkzame natuur een welkom terrein ïnn velen te onderrichten ter gerechtig heid. En natuurlijk denk ik het eerst aan 1de parochie van Warmond. Het verwonder 'de niemand dat hij levendige belangstel ling hield voor alles wat daar plaats greep. He omstandigheden leidden van zelf er toe dat zijn hulpvaardige dienst idaar gevraagd werd. En zoo kwam het 'dat hij jarenlang in de parochiekerk dage lijks de H Mis las en de Sacramenten toe diende. Zondags preekte hij geregeld on- 'der een vastgestelde H. Mis: en de paro chianen genoten van dat klare, glashel dere onderricht. Hoezeer zij hem achtten kwam tijdens zijn ziekte aan het licht, en nog veel meer nu de dood hem heeft weg genomen. Wanneer wij aanstonds dit lichaam zullen bijzetten op het parochie kerkhof in het graf van zijn oud-pastoor Heken Smeulders zullen de parochianen niet alleen door bun groote opkomst maar ook door hun diepen rouw getuigen van hun dank voor al hetgeen zij van Prof. Seijsener door zijn onderricht hebben ont vangen. Hiermee ben ik nog niet ten einde. Ik kan voor het verdere niet meer geveü dan een dorre opsomming Van de velen die hij onderricht heeft •ter gerechtigheid. Onder die velen tel ik 'de religieuzen van het St. Nicolaasgësticht waar hij jaren achtereen maandelijks oen 'conferentie hield over den kloosterlijken staat; onder die velen tel ik de studenten der Universiteit van Leiden en der Han- 'delshoogeschool van Rotterdam, voor wie hij met groot succes colleges gaf over de Thomistische Wijsbegeerte; onder die ve len tel ik de onderwijzers voor wie hij öursus gaf in godsdienstleer voor het Ie behalen diploma, en wier adviseur hij was in hun plaatselijke vereeniging; ik tel on der die velen de leden van Geloof en Wc- 'tenschap te Leiden. In al deze kringen, waar hij of als docent of als raadsman verscheen droeg bij binnen de beginselen 'der Christelijke waarheid en gerechtig heid, en wees hij aan hoe deze door ver schillende staten en standen moeten wor den beleefd. Hij heeft onderricht gegeven ter gerech tigheid aan oilen niet slechts met woor den maar ook met daden door zijn slich tend voorbeeld tijdens zijn leven en door zijn geloovig en hoopvol sterven. Voor al len, en inzonderheid voor de seminaristen was hij een voorbeeld van nauwgezette plichtsvervulling, van priesterlijken ijver, van pricsterlijko godsvrucht, en wat hij een" zoo wetenschappelijk man wel treft van priesterlijken eenvoud en ootmoed. Van het scientia inflat, wetenschap maakt opgeblazen was bij hem zelfs geen zweem 'te bespeuren. Welk diep inzicht hij ook had in een wetenschappelijk vraagstuk, hij luisterde gaarne naar anderer gevoelens en vroeg gaarne raad bij anderen. Hij was afkeerig van geruchtmakend vertoon. Hij Jaagde niet naar wereldschen roem, naar grootklinkenden naam. Hij was doordron gen van het woord van Thomas a Kempis: „Omnis homo naturaliter scire desiderat, eed scientia sine timore Dei quid impor ts?'' Iedereen heeft van nature drang naar wetenschap; doch wat haat weten schap zonder de vreeze Gods? En hij schatte met den Schrijver der Navolging een eenvoudigen man die God dient hoo- ger dan een geleerde die den loop der he mellichamen berekent maar zijn zieleheil verwaarloost. Melior est profecto humilis rusticus qui Deo servit quam superbus phiJosophus qui se neglecto cursum cocli considerat. Eindelijk zijn grootste leering aan ons allen is dat hij in zijn voorbeeld ons ge toond heeft hoe wij moeten sterven. Van 'dit echt priesterlijk sterfbed is als van een leerstoel uitgegaan een onderricht zoo Welsprekend, zoo diep treffend, zoo over tuigend, dat dit alleen reeds voldoende zou zijn om hem te maken tot een leeraar der gerechtigheid die de heerlijke aureool ver diend heeft van de scientia sanctorum, de •wetenschap der heiligen. Hoe stichtte hij mij toen ik hem moest gaan aanzeggen dat bij de laatste H.H. Sacramenten zou moe ten ontvangen. Hij aarzelde geen oogen- blik mot het geven van zijn instemming. Hoe stichtte hij onmiddellijk na zijne be diening den geneesheer door zijn kloeke woord: Wij priesters moeten aan de leeken het voorbeeld geven hoe de mensch zich moet bereiden op den dood. Ik kan al het stichtende wat er voorviel aan dit sterfbed niet verhalen. Slechts enkele grepen. Hij stichtte ons zijn collega's toen wij den laatsten dag op den middag afscheid van hem kwamen nemen. Hij leed toen ont zettend veel pijn. O die laatste uren zul len nog zwaar zijn verzuchtte hij inaar dat komt alles terecht, want ik lijd 't voor 'don Lieven Heer. En op derf avond van dienzelfden dag toen het einde meer en meer nabij kwam troffen wij hem aan met volle kennis. Toen hij ons weer zag komen reikte hij ons lachend de hand: Kunt ge mij nog niet loslaten? zeide hij lachend. Ik ben gereed. Van nacht om twaalf uur zal ik nog communiceeren: ik doe als in den Kerstnacht: en dan op het feest van Maria van den berg Karmel ga ik naar den hemel: daar zal ik mijn vader en moeder weerzien. En na een hernieuwd afscheid verlieten wij hem met tranen in de oogen doch met een troostend gevoel van blijheid in ons hart. Hoe stichtte hij do Eerw. Zusters van het ziekenhuis en zijne familie door de schoone gebeden die hij voor en na zijn laatste communie luid op sprak. Zoo heeft hij onderricht tor gerechtig heid tot het einde toe. En indien het woord der H. Schrift waar is, waaraan niemand kan twijfelen, dat zij die velen onderrichten ter gerechtigheid zullen schitteren als sterren in de altoos duren de eeuwigheid, dan kunnen wij ons moei lijk anders voorstellen dan dat inderdaad nu reeds de eeuwige gelukzaligheid zijn deel is; dat liij de mysteries van God en Diens volmaaktheden, waarover hij zoo vaak in zijn wijsgeerig onderricht gespro ken heeft, nu aanschouwt, niet meer als in een spiegel en een raadsel, maar van aanschijn tot aanschijn. Toch legt de liefde en de dankbaarheid jegens hem ons de plicht op voor hem te bidden en te blijven bidden. Want God is goed, maar Go<l is ook rechtvaardig, en waar wij geen vlekken zien, daar ziet zijn oneindige heiligheid mogelijk nog iets dat moet worden uitgeboet. Daarom vraag ik van u allen hij dit afscheid van zijn stof felijk overschot de belofte dat gij hem niet zult vergeten en zult blijven bidden voor de rust zijner ziel. Vaarwel dan geliefde medebroeder; dank, hartelijk dank, voor de lessen en onderrichtingen die gij ons door woord en voorbeeld, vooral hij u sterven gegeven hebt. Dat de aureool die bestemd is voor degenen die velen onderricht hebben ter gerechtigheid u thans krone is onze hoop. Dat zij u, zoo gij nog iets mocht uit te boeten hebben, op onze voorbede spoedig zal ton deel vallen is onze belofte. Heer geef hem do eeuwige rust; het eeuwig licht verlichte hem. Amen. HAGEVELD. Onderstaand schoon gedicht werd op het feest van Hageveld voorgedragen door den Deken van Leiden, den hoogeerw. heer P. L. Dessens, die ook provisor van het seminarie is. Hoe gaarne zong ik, voor mijn levens avond wegzinkt, Een schoon, een waardig lied, zooals eens Broere zong Die 't tweede Hageveld te Voorhout zag verrijzen Maar neen.... te stamelen vermag alleen mijn tong. En toch.nu wonderschoon herrijst ten derde male Onze Alma Mater in blij-schitterende jeugd, Laait, vlammend irf ons, hoog weer op de heil'ge geestdrift En heeft het oude hart van vreugd, van kindervreugd. O vruchtbre Moeder, zie, van alle kanten kwamen Om U te huldigen hier in Uw Konings- woon Uw priesterzonen, die U fier hun Moeder roemen En die Gij juublend roemt L>w vreugd en Uwe Kroon. En aan hun spits staat onze Aarts herder, die mét luister U sierde en thans den krans op 't hoofd U heeft gezet, Die op deez' gloriedag U Porta Cocli wijdde Bij heilige zalving en hoogpricsterlijk gebed. Met hem eendrachtig als de snaren op de cither Klinkt aller bee, diep uit het dankbaar hart geweld, Geef milden zegen, Heer; geef vele en kloeke zonen Veel eeuwen nog na ons. Heer zegen Hageveld! P. L. DESSENS. Gemengde Berichten Verdronken. Gistermiddag omstreeks halfvijf is in hewusteloo.aen toestand uit den Zuid-Oost- Binnensingel in Den Haag de 8-jarige v. R, uit liet Hofje van Nijverheid, opge haald. Hij werd naar het' ziekenhuis aan den Zuidwal gébracht. Gisteravond was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. To Rhenen is Zondagmiddag. dc 13- jarige B. van Baren lui hof zwemmen in den Rijn verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. Zondagmiddag is in bijzijn van twee vriendjes in do Sneekertrekvaart onder Boxum het 11-jarig zoontje van den heer B. te Huizum bij liet baden verdronken. Het lijk werd spoedig opgehaald en naar do ouderlijke woning vervoerd. De jcoopman S. Bargeboer te Hoo- geveen. was Vrijdag ter markt geweest naar Emnien, en is 's avonds niet terug gekomen. Zaterdagmiddag vond men zijn fiets aan de Hoogeveensehe vaart liggen eneenige oogeiiblikken later werd zijn lijk uit hef water opgehaald. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men tot nu toe in bet duister. Bij het baden verdronken. Zondagmiddag is in het Meppelerdiep Een door de zon Verschroeide of Verbrande Hnid ver zacht en geneest men met PU ROL tusschen Meppel en Zwartsluis de twintig jarige venter uit Enschede W. van Veen Lij het baden verdronken. Bij het baden in den elleboog van het Huizerhaven-Kanaal is do 20-jarige Kos van Huizen verdronken. In het Maas-Waalkanaal bij Nijme gen is Zondagavond de 20-jarige timmer man Lieskamp bij het baden verdronken. Zondagmiddag is het 13-jarig zoon tje van don heer P. K., te Sleeuwijk hij Gorcum bij het baden in de Merwede ver dronken. Verdacht. Ecnigo maanden geleden verdronk ter hoogte van Koetillc (Fr.) een zekere W. te jBihltdorpen. Thans blijkt bij incassee- ring uit verschillende kwitanties, dat W. ongeveer 800 hij zich moet hebben ge had, wc'ikc, naar beweerd wordt, niet op het lijk aanwezig was. Men denkt aan be- rooving. Noodlottig ongeluk. Vrijdag is de 42-jarige jufrouw K., te Geleen, terwijl zij met paard en kar reed, van den wagen afgeslagen, doordat het paard plotseling schrikte en op hol ging. Zij kwam zoo érnstig to vallen, dat zij ern stig gewond naar het hospitaal werd over gebracht, waar zij inmiddels is overleden Ernstig ongeval. In de melkfabriek dor N.V! Mij „Nutri- cia" te St. Oedenrode, is de arbeider M. K. uit Scliijndel door een drijfriem gegre pen en rondgeslingerd, waarbij met zijn hoofd, voeten en armen al het glas- en houtwerk in de nabijheid werd stukgesla gen. Toen tenslotte de kleeren van den ongelukTcigc van het lijf waren gerukt, stortte hij van een hoogte vin 5 Meter op een steenerf vloer, waar hij ernstig ver wond werd opgenomen. Toen hij naar het St. Odagesticht was overgebracht, bleek, dat van een der boenen het ondermidden gedeelte geheel was verbrijzeld henevens een gedeelte van zijn voet en enkele tee- nen. Een der armen was geheel ontwricht, terwijl ook zijn aangezicht en de borstkas ernstig waren gewond, Men hoopt den man evenwel nog in het leven te kunnen houden. ,,'s Hert. Grt." Bij het spelen. Te Rossum wierp oen jongen van 9 jaar bij liet spelen een jongetje van 4 jaar on- gebluschte kalk in het gezicht, waardoor de oogen van het knaftpje getroffen werden. De spoedig geroepen geneesheer oor deelde oveerhrenging naar Utrecht nood zakelijk. Daar constateerde men, dat één oog zoodanig getroffen was, dat het ge zichtsvermogen verloren is. Het andere oog is vermoedelijk niet beleedig. Bloedvergiftiging. Te Cothen krabde de 18-jarige dochter van O. een puistje aan haar wang stuk, met het gevolg dat zij bloedvergiftiging kreeg. Zij is naar Utrecht overgebracht en daar overleden. Te Gouderak doet zich het eigenaardi ge geval voor, dat verscheiden kiezers, al len uit één stemdistrict. die hun stem plicht hebben volbracht, toch worden op geroepen voor den burgemeester of door hem aangewezen ambtenaar te verschij nen, waar die kiezers zich zullen moeten verantwoorden waarom zij aan hun ver plichtingen niet hebben voldaan. Blijkbaar heeft de administratie op het eene stembureau te wenschcn overgelaten. Kinderen op de fiefs. Zaterdagmiddag kwam door een kuil in den weg een heer uit Amsterdam even voorhij de Kalfjeslaan op den Amstelveen- schcnweg met zijn rijwiel te vallen. Hij bekwam li ierhij zelf geen letsel doch wel zijnn 6-jarig zoontje dat op den bagage drager gezeten was. Het ventje - bekwam een hersenschudding-en werd per auto naar Amsterdam vervoerd. Aanslag op een ambtenaar. De kommies A. T. V. uit Barnflair, is, toen hij het schuttersfeest te Rülenbrock had bezocht, dos avonds op den terugweg door de gebroeders H. overvallen en met een mes mishandeld. Er werden V. 5 ste ken in den rug toegebracht, waai'van een een diepe wonde veroorzaakte. Ook zijn kleeren werden geheel vernield. Onder he vig bloedverlies is V. per fiets nog thuis gekomen, waarna onmiddellijk een genees heer werd ontboden. De daders zijn gevat. Met vuur spelen. Door het spelen met lucifers, door eenige kinderen, ontstond Zaterdagmiddag te Onderdijk hij Medemblik brand in het péreëel van J. Bierman; behalve dit, gin gen nog een drietal nabij gelegen Avonin- gen in de vlammen op, waaronder 'een juist afgewerkt niéuw huis van P. de Boor, Alleen het huis van Bierman Avas verze kerd. Duinbrand ie Zandvoort. Gistermorgen ontstond langs de spoor baan te Zandvoort wederom een duin brand. Dc jachtopziener Bal, die ge- waarschuAvd werd, stond a'oor een bijna onmogelijk taak. Alleen greep hij toch de vlammen aan, later geholpen door K. v. D. en den gemeente-opzichter F. Later kwamen drie agenten, maar daar hulp middelen ontbraken, moest men grooten- deels met afgebroken takken het vuur bestrijden. Het duingedeolle Bosch en Duin is weer met 15000 M2 verminderd. Tal van fasanten en konijnen zijn a'crbrand. Eigenaar van dit gedeelte is Jhr. Quar- les van Ufford. „Tel." Brand ie Holyslooi. Men meldt ons uit Amsterdam: Een kort maar hevig omveder barstte gisterenmid dag los hoven Amsterdam ten Noorden van het Y. Een hooischelf, die achter de boerenwoning stond van D. G. Kruse Czn. te Holysloot werd door het hemelvuur ge troffen en in brand gestoken. De vlammen laaiden dadelijk hoog op aangewakkerd door een feilen Oostenwind. Het Avogwaaien de brandende hooi viel op den kap \ran een hooischelf, die tegen de woning van den veehouder Kruse stond. Ook deze voorraad hooi, naar schatting tezamen 4000 Kg. stond in lichterlaaie. Inmiddels was de oude handspuit en do motorspuit van de Amsterdamsche brandweer, die in dat dorpje is gestationneerd aangerukt. Voor echter water werd gegeven, had ook de woning van Kruse reeds vlam gevat. Een drietal koeien konden bijtijds worden ge red. Het was een vlammenzee, toen het blusschingswerk begon en bovendien was de rook geweldig. Op verder in het dorp gelegen huizen viel het brandende hooi bij vlokken neer. Daardoor werd mede door het vuur aangetast de woningen van de Weduwe J. Fokens, G. Komen en G. Tromp De bewoners trachtten nog zooveel mogelijk huisraad in veiligheid te brengen. Het vuur vond gretig voedsel in het .lak, dat welis- Avaar door pannen is gedekt, maar waar onder een strooien dak ligt. De kleine handspuit heeft in deze weinige oogen- blikken goede diensten bewezen. Het woon huis van Tromp leed daardoor ten slotte weinig vuurschade, terwijl van het huis aran Komen het vuur tot het dak beperkt kon worden. De rook was zoo groot, dat de vroiiAv van Tromp met haar kindje van 10 maanden, om aan dien te ontkomen, door een sloot liep om het weide veld te berei ken. Gelukkig keerde de wind betrekkelijk spoedig van hot Oosten naar het Zuid westen, waardoor het dreigend gevaar van de andere woningen vrijwel was gewe ken. Intussolien was de brand opgemerkt door het naburig Ransdorp en rukte van- daar de motorspuit uit. Deze heeft hij het blusschen goede diensten howezen. De brand was ook naar Amsterdam gemeld en daar Holysloot tegenwoordig Amster- damsch grondgebied is, ruktp ook de hoofd stedelijke bramhveer uit. Een motorspuit van de Do Buy terkade ging In de richting van den brand, alsmede de zoogen, polder spuit en dc babyspuit. Voor de zware mo torspuit was de weg voorbij Schellingwou- de onberijdbaar en gingen de manschap pen over op het Fordje dat de polderspuit trekt. OngeA'eer drie kwartier na het uit breken van den brand kwam deze op de plaats das onheils aan. De babyspuit kwam daar niet. Deze was onder Schelfingwoude in het water gereden. De bestuurder, die op den motor zat kwam er met een pak af. De spuit zelf, die in een zijspan was ge- horgen, werd later opgevischt. Er was nu voldoende materieel om het vuur te bedwingen. Verloren gingen de heide hooischelven, zoomede do wonir.gen van- Kruse en de weduwe Fokens, terwijl de Avoning van Komen ernstige schade leed. Enkele an dere woningen en zeer veel huisraad wer den door het talrijke bïuschwater be schadigd. Gisteravond laat was men nog bezig de brandende hooibergen uit elkaar te halen, terwijl de polder- en de molen-spuit van Holysloot nog doorwerkten om het smeu lende hooi te dooven. Het hemelvuur. Men meldt ons uit. Amersfoort: Gister middag te zes uur sloeg de bliksem in de villa van den heer J. G. aan de D. Focke- malaan, aldaar. De brand die hierdoor ontstond kon spoedig hedAvongen worden, zoodat slechts oen deel der villa verbrand de. De Ava ter schade is evenwel zeer groot. Het avontuur van een vermisten iongen. Half Juli jl. keerde des avonds de te Eindhoven wonende 16-jarige jongen J., vroeger Avonendo te Den Bosch, die op een fabriek te Eindhoven werkzaam was, niet hij zijn ouders terug. Toen hij den volgen den morgen nog steeds niets van zich .had laten liooren, begaven do ouders zich naar de polilie, dip onmiddellijk pogingen in het Avork stelde, om hem op to sporen. Vrijdag kwam bericht, dat hij te Hoek van Holland Avas aangehouden, waarop hij Zaterdag naar hier werd teruggebracht. Hiermede was het echter nog niet afge- loopen, daar hij te Hoek van Holland in het bezit, werd gevonden \'an een rijAviel, terwijl hij Eindhoven zonder fiets verla ten had. De reeherche wilde dan ook het hare hiervan hebben en na strenge onder vraging, bekende hij op zijn heenreis een fiets te.Oosterhout langs den Aveg te heb ben ontvreemd. Bij informatie te dier plaatse bleek zulks inderdaad het geval te zijn, Avaarop hij naar Oosterhout Averd overgebracht, ditmaal als gevangene, om daar 0arer den diefstal te worden gehoord. Roodvonk te De Bildi Naar de „Tel" verneemt, heerscht in De Bildt in vrij sterke mate roodvonk. Een dertigtal personen is door de ziekte aange tast, onder wie enkele volwassenen. De ziekte draagt een goedaardig karakter, hoewel eenige zieken naar de barakken voor besmettelijke ziekten te Utrecht zijn overgebracht. In verband met het epidemisch karakter der ziekte hebben B. en W. van De Bildt op 14 Juli de openbare school doen sluiten, en aan de bijzondere scholen verzocht, om eveneens de vacantie veertien dagen oorder te doen ingaan, aan well: verzoek voldaan Avcrd. Hoewel men de oorzaak der ziekte niet weet, hoopt men in medische kringen, dat men thans ever hot ergste, heen is en dat uitbreiding voorkomen zal Avorden. Hein Koek overleden. Zaterdag is in liet Huis van BeAvaring te Amsterdam de bekende Hein Koek uit Huizen overleden die den laatsten tijd veel van zich heeft doen spreken als op lichter van hotels en aufogarages. Schaap, zooals zijn eigenlijke naam was, was van Alkmaar naar Bussum, waar hij ook verhoord moest worden, overgebracht in een aanval van ernstige hartzwakte, welke zijn opneming in de Majellastichting noodzakelijk maakte. Daar hij herhaalde lijk pogingen ondernam om het raam uit te springen, werd hij Donderdag Huis van Bewaring te Amslerik voerd. Na 19 jaar. De heer De Man, het eerste L& de School met den Bijbel te Krim, de Lekh, zond in 1906 een kaart., aan zijn benedenburen, vermelden^ boorte van een docter. Nu, na ver; 19 jaar, is de kaart van RotterdaP deed ze daar? naar Krimpefl Lek teruggezonden. De geadresseerden zijn inmiddj leden. Het dwangbevel. Naar hpt Gron. Dagbl. verni het aantal dwangbevelen, den L te Groningen uitgereikt, thans al! 14.000. En aangezien elk dj bruto 1.50 opbrengt, belooft d; dig sommertje voor den fiscus. Hoe warm het was. Van het asphaltplaveisel in de 0, teringestraat te Groningen is warmte de bovenste laag week en niet hard genoeg meer om den wagens te kunnen dragen. En men thans in het asphalt kleit grootere gaten veroorzaakt door len van genoemde wagens, terwijl hoeven der paarden hun sporen laten. Ondeugdelijke karnemelk en de De vorige Aveek maakten we e van, dat de Keuringsdienst van het district Alkmaar een onderzo ingesteld naar de oorzaak van d verschijnselen (braken en diarrbs zich te Edam bij velen voordeden, gebruik van ongepasteuriseerdf melk. Het schijnt, dat in karnen coli-bacteriën voorkomen, die in dagen zich zere snel ontwikkelen de genoemde ziekteverschijnselen zaken. De directeur van den Keurii heeft thans, naar de „Tel." me! verkoop van ocgepasteuriseerde melk aan do Kaasfabiiek Edam 'den. De waterstand der riviere: Gisterenmiddag Avees de rijkst te Gorcum 19 c.M. N. A. P. a dat de tot Woensdag voortdurend vloed invloed heeft, op den stand water der Merwede en Beneden deze stand nog 20 c.M. boven p stand is zeer laag; er wordt echt wacht, dat Woensdag, na den spi een zoodanige lage stand zal dat schepen met groolen diepga volle lading kunnen innemen, a: de Waal willen bevaren, daar water op den Boven-Rijn te K> de laatste twee etmalen 10 c.M. is' In de polders, gelegen tusschen den-Waal en de -Linge komt wa voor. Twee maal per Aveek av ordl Oude-Morwedesluis Merwede wale Linge gelalen. Het laatste Enkhuizer visschersj Te Enkhuizen is thans -het lal. visschersvaartuig in het register j meehte doorgehaald, Avaarmede vol verleden Avordt afgesloten, honderden jaren toch maakte scherij een der voornaamste bro bestaan uit, welke visscherij in eeuw haar hoogtepunt bereikte, dan 50 buizen ter haringvangst Toen echter met den Spaanschi sie-oorlog do Franschen in 170; Shetlandsche eilanden bijna dp Enkhuizer visschersvloot in hrai ging ze steeds meer achteruit en een kwijnend bestaan, terwijl do, dan ingestelde pogingen, om In op te heffen, faalden. Thans hef' laatste vaartuig dit bedrijf moeit Urk is nu de eenige Zuiderzt van waar men nog op de Noordi BasiienS. Ssrisfc Een hittegolf tc Berlijn H e t k av i k stijgt tot93 en daarboven. Gisteren was het de warmste dezen zomer voor Berlijn. Red vroegen morgen was de temperat terwijl deze tegen den middag den Fahrenheidt in de schaduw dergelijke temperatuur werd dfl rog niet geregistreerd. Volgens ling van het meteorologisch ins nog geen verandering ten g integendeel de temperatuur zal merkelijk stijgen, daar zich bovfi ropeesche vasteland een gebied gen druk bevindt. Ton gevolge hitte hadden dc vrijbaden bij Bei recordhezoek. Wannsee alleen w dag door meer dan 50.000 person! en het verderaf liggende vrijbai see door niet minder dan 29.000 Geweldige ontploffing te Hd Een schade van ho n dj duizenden In het havengebied van Hobfl een enorme ontploffing plaats geveer 1000 nafta- en olitictanl de lucht gevlogen. De onlplofffo lukkig plaats in een gebied wal huizon staan. Honderden auto's de lucht en werden vernietigd de wordt op honderduizenden c schat. Poolsche torpedojager in de gevlogen. T av e e man v e r m i s| Zondagmorgen is in do haven zig een Poolsche torpcdobootvei de lucht gevlogen. Het schip s tAveeën en zonk. Een machinist6 ker Avorden vermist: de overig bemanning konden Avorden ger» Depot eener hulpmissie te Athetf Te Athene is het depot van kaansche missie tot hulpverleen Klein-Aziatische vluchtelingen De schade bedraagt een milli^

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4