Fa. J. C. v. d. STEEN Co., Pieterskerknri THANS OOK VRAAGT ZE. EN GROS Verkrijgbaar bij de 4900 EN GROS Ïun gelde» hebben teruggetrokken, hebben un zwakkere sfandgenooten benadeeld, vermoord, vernietigd. De middenstand moet in de eerste plaats zich zelf helpen. De heer v. d. Bosch vraagt inlichtingen omtrent allerlei geruchten, welke door de directie worden weerlegd. De heer Vrouwe protesteert tegen de Woorden van den heer Perquin, waarin hij den middenstand voor de debacle verant woordelijk stelde. De zaak is echter zoo, dat „een dubbeltje een gulden geworden is en thans het dubbeltje zoek is". Spr. dringt aan tot een uitspraak van de vergadering .voor de minnelijke liquidatie. Rector Jansen merkte naar aanleiding Van do woorden van den heer Hageraats allereerst op, dat hij van een antiquair een andere waardeering van kunstschatten had verwacht. Bedoelde kunstschatten zijn bo vendien het eigendom van do Roomsche gemeenschap en zelfs de kerkelijke over heid heeft niet het recht ze ten bate van een bepaalde groep te vervreemden. Spr. spreekt ten slotto zijn waardeering "uit voor de heerlijke stemming bij de ge dupeerde middenstanders. Dit mag zeker een unicum heeten. De heer Worff de Gids dringt nogmaals aan op hulp voor de kleine spaarders. Do heer Peters wijst er op dat door Commissarissen in individueele gevallen reeds hulp was verleend en dringt aan op steun van het fonds ten behoeve van gedu peerde crediteuren. Tenslotte natn de vergadering bij accla matie een motie aan, waarin men zich in principe voor minnelijke liquidatie uit sprak. De Pauselijke"zegen voor het Ned. R. K. Huisvestings-Comité. Eenige maanden geleden, toen Z. D. TT. Mgr. A. F. Diepen (thans eerevoorzitler) nog voorzitter was van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité, heeft het bestuur door tusschenkomst van den Hoogeerw. heer Mgr. Eras aan Z. H. den Paus een exemplaar in prachtband van het door <den secretaris-penningmeester den heer J. Pastoor samengestelde Gedenkboek van genoemd Comité, uitgegeven ter gele genheid van zijn 10-jarig beslaan, doen aanbieden. In dit Gedenkboek was een opdracht aan den H. Vader gecalligrafeerd ©nderteekend door alle leden van het Da- gelijksch Bestuur. Thans mocht Z. D. H. Mgr. Diepen het Volgende schrijven uit Rome ontvangen van Z. Em.Kardinaal Gasparri: Monseigneur, De H. Vader heeft gaarne aanvaard de hulde, welke gij Hem hebt aangeboden van „De Liefdadigheid der Katholieken van Nederland". Zijne Heiligheid bedankt u, evenals alle onderteekenaars, voor dit hewijs van kinderlijke vereering, dat te vens een welsprekend bewijs is van de Nederlandsche weldadigheid ten behoeve van eene zoo treffende klasse van slacht offers van den grooten oorlog. De H. Vader is gelukkig als onderpand Zijner welwillendheid U. D. H. het zoo verdienstelijk Comité van het liefdewerk, hunne families-en allen, die tot de inza meling hebben bijgedragen, een bijzonde ren Pauselijken Zegen te schenken. Aanvaard, Monseigneur, de verzekering van mijne toegenegenheid in Jesns Christus. w.g. C. GASPARRI. Uit de Bouwvakken. r De onderhandelingen. De hoofdbesturen van de werknemers organisaties in de bouwvakken hebben thans van den Rijksbemiddelaar, den heer Fruytier, afschrift ontvangen van het Jongste voorstel der patroons, betreffende een mogelijke oplossing van het Haagsche conflict, in verband daarmee, een moge lijke totstandkoming van een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst. De hoofdbesturen van de werknemers bonden zullen a s. Donderdag over dit voorstel vergaderen. Naar wij vernemen, hoeft hef hoofdbe- fïuur van den Algemeenen Nederland- ficben (moderne) Bouwarbeidersbond reeds besloten in bedoelde vergadering zich te gen dit voorstel te kanten en ook andere organisaties zijn, zijn wij wel ingelicht, er legen. Zooals men weet stellen de patroons Voor om, tot den afloop van een eventueel V sluiten C. A O .in Den Haag uitslui tend in daggeld te werken. Dit beteekenf. Tnoonen de werknemers, dat de toestand nog slechter wordt, dan hij véér het begin /an het conflict was. Toen waren er al thans tarieven, al waren die verouderd. Zou het werkgeversvoorstel worden aan genomen, dan zou de waavdeering van het werk geheel berusten bij de patroons en dat zou tot veel strubbeling aanleiding zich op het standpunt, dat oplossing van het Haagsche conflict alleen mogelijk is, als de werkgevers bereid zijn de tarieven in onderling overleg vast te stellen Hun eenige eisch is thans: praten over de Haagsche tarieven. Pit patroonskringen vernamen wij. dat ér bij de werkgevers wel bereidheid be staat dien eisch in te willigen. De Haag sche patroons zijn er echter niet voor. Zij stollen zich op het standpunt, dat over de tarieven niet kan worden onderhandeld. „Hbld." H uurverlaging in de mijnstreek. Voor 3018 woningen. De nvnister van arbeid, handel en nij verheid heeft medegedeeld, dat besloten :s, voor 8018 met rijksvoorschot gebouwde woningen in de mijnstreek een huurverla- fting in te voeren, met terugwerkende kracht tot 1 April (den datum, waarop de loonsverlaging voor de mijnwerkers is in gegaan). De huurverlaging bedraagt voor enkele ©ompliv.en ruim ^5 Tier woning cn per maand; voor andere woninggroepen min der. Y> - .tyrrvm t K|ejne gemeenten. Er zijn in Nederland aldus heeft „Het Volk" uitgerekend niet minder dan 22 gemeenten met nog geen 500 in woners. Het zijn: ïn Gelder-land: Hemmen met 213 Inw.: Roozendaal met 387 inw. In'Utrecht: Laagnieuwkoop met 450 inw.Odijk met 490 inw. In Noord-Holland: Katwoude met 229 inw.: Petten met 354 inw.; Vlieland met 440 inw. In Zuid-Holland: Papebop met 461 inw. Peursum met 368 inw.; Tienhoven met 390 inw.; Wijngaarden met 399 inw. Tn Zeeland: 's Heer Arendskerkc met 408; Nieuwvlïet met 490; Noordwelle met 398; Overslag met 367; Serooskerke (Sch.) met 260 '.mvonera. In Noord-Brabant: Bcrghem met 485 inwoners. In Limburg: Bemelen met 261; Itter- voort niet 208; Meseh met 278; Nunhem met 274 Rijckholt met 370 inwoners. Gemengde Berichten Verdronken. Gisteren is de 18-jarige J. Dessens, te Vlaardingon hij het baden in de Vlaar- dingsche vaart, onder Vlaardinger-Am- bacht, verdronken. Overreden en gedood. Om 5 uur gistermiddag werd nabij het station door een auto uit Amsterdam een 5-jarig jongetje wonende Czaar Peter straat te Maastricht, overreden en gedood. Aan de gevolgen overleden. De machinist van de slpopboot „Keul- sche Vaart 9", de heer v. N., die getroffen werd door ontsnappenden stoom uit den stoomketel op de Waal voor Nijmegen, is aan de gevolgen overleden. Het lijk is naar Rotterdam overgebracht. Onder een tram. Gisteren geraakte het 8-jarig dochtertje van den rijwielhersteller E. J. Holstege te Deventer op het Pothoofd aldaar al spe lende onder een uit Locbem komende tram der G. O. S. M., tengevolge waarvan het meisje deerlijk werd verwond. De rechter- onderavm van het kind werd geheel ver brijzeld en moest worden geamputeerd. Ernstig ongeval De voerman O. uit Maastricht reed met kar en paard over den heuvelachtigcn weg tusschen Berg, Terblijt en Bemelen. Niet bekend met de gevaarlijke hellingen op dien weg sloeg hij een verkeerden weg in. Het. paard stortte plotseling naar be neden 15 meier diep. Het dier werd op slag gedood. De voerman kon nog tijdig van den wagen springen. Ernstig moforonoeval Onder Mevel is zekere V uit Woensel met zijn motorrijwiel in aanraking geko men met een turfkar. V. en zijn duo-pas sagier. rechercheur J. uit Eindhoven, die zijn ernstig zieken vader te Meyel zou be zoeken. worden over den weg geslingerd J brak het borstbeen en werd ernstig aan het linkerheen verwond. V. bekwam in wendige -kneuzingen. Beiden werden naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd, waar J. spoedig het bericht van zijns vaders dood bereikte. Te ver in zee Door den Gem. Geneesk. Dienst te 's- Cravenhage zijn naar het. ziekenhuis over gebracht de zusters A. en J. v. d. S23 en 19 jaar oud, wonende in de Maasstrau', die zich hij het baden aan het Slille Strand te Scheveningen te ver in zee ge waagd hadden en in levensgevaar ver leerden. In zinkenden toestand werden zi; "door den heer B. gered. Haar toestand is vrij gunstig. Elf kinderen door de warmte h""anqen. Uit Gorcum wordt aan de „Tel." ge meld: Maandagavond waren ongeveer 600 kinderen in de „Kolfbaan" verzameld, waar de generale repetitie gebonden werd van den Volkszangdag. Niet minder dan elf kinderen werden door de warmte be vangen; enkplen vielen zelfs bewusteloos op den grond. In de zaal werden de meis jes en jongens biigebracht. Een meisje is nog onder geneeskundige behandeling. Het auto-ongeluk bii Sluis. Naar wij vernemen, is de toestand van mevrouw L. uit Antwerpen, wier man bij het auto-ongeluk bij Sluis om het leven kwam, vooruitgaande. De dame is weer bij konnis gekomen. De kinderen, die met hun moedor in het Burgereasthuis te Sluis worden verpleegd, hebben slechts lichte kwetsuren bekomen. Tram tenen een autobus. De gevaarlijke bocht bij den hoek van de Groote Kerkstraat te TTnogeveen had cistermnrgen bijna slachtoffers "prraekt. Een reisgezelschap (zangveroenigint*) van een 12-tal personen arriveerde met een ■Ford-autobus van Emmercomnaseuum. om een tochtje te maken "naar Giethoorn Bii den eersten hoek maakten de reizigers elkaar opmerkzaam on hef bordje ..Let op de tram" en werd kalm doorgereden, tot plotseling de 7 uurs tram van Hoogeveen naar Nieuw-Amsterdam achter de huizen weg schoot en don weg kruiste. De chauffeur remde uit alle macht, doch een botsing was onvermijdelijk. Do tram greep liet voorstel eedeelte van de autobus en vernielde een der wielen. Gelukkig kwamen de inzittenden er zon der letsel af. Onbewaakte overweg. Gisteren is hij een onbewaakte overweg nabij Doetinchem een boerenkar doof een trein gegrepen. De kar werd totaal ver nield Paard en voerman bleven onge- INGEZONDEN MEDEDEELING. Laffe daad. In de Nieuwe Plantage te Rotterdam werd een man door een toeval getroffen. Toen hij weer bijkwam, miste hij uit zijn zak een enveloppe met 780 aan bankpa pier. De commissaris van het bureau Meer manstraat verzoekt hun, die daarover in lichtingen kunnen verschaffen, zich aan zijn bureau te vervoegen. Branden. Door onbekende oorzaak brak een hevi ge brand uit op'het gehucht Boerdonk on der de gemeente Erp. De twee groote boer derijen van M. v. d. Tillaart en M. v. d. Horst brandden beide tot den grond af. Hooge en laag-karren, dorschmachines en nog andere machines verbrandden. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Te Gemonde brak brand uit in een blok van twee woningen, gelegen bij de stoom- zuivelfabriek „St. Lambertus". Door een defect in don schoorsteen deelde het vuur zich mede aan het dak der woning, be woond door H. Glaudemans. Hier wist men het vuur te blusschen, doch de aan grenzende leegstaande woning brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Een boschbrand. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Gister middag omstreeks drie uur heeft achter de kweekerij „Klein Zwitserland" een bosch brand gewoed,, waardoor ongeveer 1200 vierkanie Meter verwoest z:jn. De brand werd ontdekt door arbeiders op de kweekerijen. die aanstonds de brand weer waarschuwden, welke spoedig met een paar spuiten ter plaatse was De brand liet zich toen ernstig aanzien. Er bestond gevaar, dat de geheele denhelling die eigen dom is van het Sfaatsboschbeheer in de vlammen zou opgaan. Het blusschingswerk werd ernst'g belemmerd dor den grooten afstand van het terrein van den brand, waarop de spuiten moesten b'ijven. Er moest ongeveer 1000 meter slang gelegd worden. Een en ander vergde natuurlijk nog al wat tijd, doch inmiddels is men be gonnen met den brand te localiseeren, door het graven van geulen en het scheppen van zand. Hierbij heeft ook een troepje H. B. S.-ers en Padvinders, die in de nabijheid waren z'ch verdienstelijk gemaakt. De brand is daarna snel bedwongen. De burgemeester en de hoofdcommissa ris alsmede de commissaris van afdeeling C, waren ter plaatse en gaven hun tevre denheid te kennen over de snelle blus- sching. De oorzaak van den brand wordt gezocht in kwaadwilligheid. Hef fe:t. dat volgens verklaring der arbeiders, die den brand ontdekten, het vuur op dr'e plaatsen onge veer tegelijk ontstaan is, zou hier op wij zen1. Aangehouden De voortvluchtige oplichter, die te Wa- géningen een aantal personen heeft opge licht, voorgevende, dat hij hen kon aan stellen als verkooper of filiaalhouder van een firma in zuivelartikelen, maar waar voor een som geld als waarborg moest worden gestort, is op telegrafisch verzoek van den commissaris van politie aldaar te Amsterdam aangehouden. Het zoo goed als nieuwe rijwiel, waarvoor hij een rij wielhandelaar had opgelicht, is in een bank van leening te Amsterdam in beslag genomen, de koffer, die hij van zijn kost baas ontvreemdde, te Utrecht. Na ver hoor, waarbij hij volledig bekende, is hij te Arnhem in arrest gesteld. Het geld. dat hem als waarborgsommen was ter hand gesteld, was op een klein bedrag na, er door gebracht. Oplichting. Eenige dagen geleden is uit "Winschoten vertrokken, zonder orde op zijn zaken te stellen, W. K., sedert enkele maanden uit gever van het Advertentieblad Oostelijk- Gmningcn. De politie zoekt K., die van op- J'chting van gelden wordt verdacht. Geheime distilleerden). Ten huize van W. L. aan de Walrus- sthaat te Gouda, is een geheime distilleer derij ontdekt. Rijkscommiezen hebben toe stel. grondstof en een hoeveelheid gedistil leerd, in beslag genomen. De droogte. Heel Gelderland door doen de nadeelige gevolgen van de aanlnrndende droogte zich geducht gevoelen. Vele veehouders krijgen zeer gebrek aan groenvoer voor de melkkoeien. Bijna overal gaat dientenge volge de melkprijs met eenige centen per liter omhoog. Nu de Amstcrdamsche fram slecht gaat. De verkeerstusschenpoozen op alle lijnen van de tram te Amsterdam zullen, naar de Tel. meldt, met een halve minuut ver lengd worden. In hoofdzaak zal dit besluit genomen worden, vanwege de vervoercijfers, die zich nog steeds in dalende lijn bewegen. Een van de bij-overwegingen is, dat hierdoor een aantal trambeambten van den elecfri- schen dienst zal vrijkomen voor de gepro jecteerde nieuwe vier buslijnen. Er zijn in Amsterdam wel tal van wer- kelooze chauffeurs, doch de tramdirectie geeft er de voorkeur aan, de busbestuur ders uit het eigen korps en .voornamelijk uit de wagenbestuurders te recruteeren. De open gekomen trambestuurdersplaat sen worden dan weer aangevuld uit de con ducteurs. Het feit, dat de verkeerstusschenpoozen vergroot zullen worden, geeft, naar een zeer voorloopige schatting, een besparing van ongeveer één millioen wagenkilome ters per jaar. Op de bureaux van hét hoofdkantoor worden de gewijzigde dienst roosters reeds samengesteld. De verlenging van de verkeerstusschen- poos betreft alleen het electrische net: de buslijnen vallen er buiten. Zelfs zal op eenige lijnen de vertrektijd, welke 714 mi nuut bedraagt, verminderd worden. Ongunstige zalmvangst. De visschers van de vlotvisscherij van de firma Schetselaar Co. te Gorcum en ook de \Voudrichemsche visschers heb ben nog steeds het viscben naar zalm stilgezet, doordat de beide visscherijen op de Beneden-Merwede en de vier zalmze- genvisscherijen op de Waal zeer ongunsti ge resultaten behalen, waaruit blijkt, dat er weinig of geen zalm in de rivieren is. De goede zalmvangst is thans voorbij. Bmitenl. Berichten GROOTE OVERSTROOMINGEN IN KOREA. 40 millioen yen schade en t2 dooden. Berichten uit Korea bevestigen, dat ge weldige overs t room ingen hebben plaats gehad in de Centrale en Zuidelijke distric ten. De schade wordt op 40 millioen yen geschat. Er zijn 12 dooden. Brand in een Duitschen renstal. In een nieuwen renstal van de Bahrcn- f êlder renbaan bij Hamburg, waar zich vijftig renpaarden bevonden, brak heden morgen vroeg brand uit. Men slaagde er in-, 36 paarden te reden, maar 14 kwamen in de vlammen om. Onder de verbrande dieren zijn er verscheidene van groote waarde. Men schrijft den brand toe aan de on voorzichtigheid van een stalknecht, wiens lijk geheel vprkoold in den afgebranden 'stal gevonden is. 18 Tankwagens met henzine in Texas ontploft. Drie tot heden niet herkende personen zijn levend verbrand, terwijl zes anderen gewond werden bij een ontploffing, ge volgd door brand van 18 tankwagens met benzine van een trein, twee mijlen ten N. van Taylor. Sabotage in Frankrijk. Daden van sabotage, waarvan de gevol gen ernstig hadden kunnen wezen, zijn bedreven in het locomotievendepot van La Blancarde, alle óp locomotieven, waar van de machinisten er van hekend staan, dat zij geen sympathie koesteren voor de revolutionnaire denkbeelden. Het rooverswezen in Roemenië. Bij Sinaia, aldus deelt de correspondent te Boekarest van het „Berl. Tag." mede, heeft dezer dagen een rooversbende een gezelschap van 50 personen overvallen, die per rijtuig een uitstapje maakten. De feestvierders werden totaal uitge plunderd door de roovers, die in gendar merie-uniformen waren gekleed en vele kostbaarheden buit maakten. Onder de slachtoffers waren o.a. een afgevaardig de en een oud-minister. Als merkwaardig heid wordt nog vermeld, dat den roovers n.t; niet minder dan 18 geladen revolvers met-de noodige munitie in haliden Ti Nadat het zaakje was opgeknapt de commandant van de bende een' spraak tot den netjes in rij en gelid stelde reizigers, waarin hij de ht maatschappelijke orde aansprakelijk de voor het gebeurde. Hij verzocht dames en heeren hem te willen schuldigen zij zouden ongetwijfeld maal nog lang leven, maar hij kon vas of morgen gedood worden. Als afscheid schoot hij zijn revoln om het gezelschap nog wat te intimi en verdween toen met zijn begeleidt- midden van de daardoor ontstane schudding. De gendarmerie heeft een hooge 1 ning uitgeloofd voor de arrestatie r, roovers. Een avontuur«met een haai. Een zeldzaam avontuur beleefden gasten, die zich in een bootje buiti haven Tarente hadden b.egevep. Ic streek was eenigen tijd geleden diy marine-autoriteiten een haai gesigni] die men tevergeefs beproefd had te u Teen de badgasten zich tamelijk. den oever hadden verwijderd, dook ling de haai op en sloeg de boot n staart om. Het geval werd onmiddellj merkt door do bezetting van het jj] fort die op het dier begon te schietc haai verdween en de gasten kondenj wordeD. Zelfs de zalm door de hitte bevai Sedert eenige dagen beleeft Er.: opnieuw een hittegolf. En niet allee schen, doch ook visschen zijn als offers gevallen. Een voor alle hent hoogst belangrijk bericht behelst naj dat in de rivier Eden <?en hpduidenl tal zalmen door de hitte werd bevi ten gevolge daarvan is, gestorven, meen wordt dit toegeschreven aan gebrek aan voldoende zuurstof in t ter en aan den lagen waterstand. UfiT DF OMGEVIII HILLEGOM. Personalia. Mej. J Sleenvoraj hier is geslaagd voor het examen derwijzeres. De heer J. Oudenaarden, Fl wachter alhier is bevorderd tot Br Bouwen. Aan den aannemer Vlasveld te Zilk is opgedragen hel van een Burgerwoonhuis aan weg voor rekening van den heer kers. Wcgverbreeding. Door het strook grond ter breedte van 7 M kocht van het Kerkbestuur van Si seph over de geheele lengte van zijn nen, zoodat ook daar de straatwfj spoedigste zal zijn verbreed. KATWIJK. Kringwedstrijd. Gisteren wei aangekondigde Schietwedstrijd gd door de Kring Rijnland-Zuid waai hooren de Burgerwachten Voois Valkenburg, Katwijk en Rijnsburgi uit Rijnland-Noord. De wedstrijd werd begunstig do- weor. De vriendschappelijke liet rij wenschen over. Er werd geschoten Burgerwacht volgens voorschrift t Bond. Elf vijftallen namen aan da strijd deel. Tevens was er een vrij waarvoor ook veel animo was. YTe hier eerst den uitslag volgen Eerel in B. won Voorschoten met 225 po 196 seconden, 2de prijs, Rijnsburgi punteq en 194 sec., 3e prijs Kat* 217 punten in 185 sec., 4de prijs 1 burg met 191 punten in 180 secj Rijnsburg met 185 p. in 199 sec. De in C. was: 1ste prijs1 Rijnsburg punten in 211 sec., 2e prijs Voon met 217 p. in 175 sec., 3e prijs Rï t met 214 p. in 205 sec., 4de prijs Vi ten met 209 p. in 195 sec., 5e prijsi met 204 p. in 159 sec 6e prijs Vali met 183 punten in 229 seconden. Voor de 1ste en 2de prijsriinnen medailles beschikbaar terwijl ieder p een prijs kon winnen bestaande i lux voorwerp. Een medaille hesd gesteld voor het korps dat de mee behaald had in hun serie werd dom burg gewonnen. De uitslag van i haan was: 1ste prijs G. .T. Yperh prijs J. Schimmelpeninek, 3de pré Egmond, éde prijs J. Noort, 5de F Luinenburg. Na afloop had in den Cantine ik uitreiking door den WelEd. HcerS ser Bert uit Voorschoten plaats, dit i geestige speech onder toeoasseliite li den de winners in het bezit stelde door hen gewonennen prijzen, den wensch uitsprekend, dat mon j steeds even vriendschappelijk als zal mogen ontmoeten en altijd zal mogen blijven vertrouwen. M bleef men nog eenigen tijd gezellig' LISSE. Personalia. Bij het in Den houden examen voor costumier? de volgende leerlingen van de Naaischool alhier: A. A. van Zeist, van Zeist. M. van der Zwet, P- hout en C W. Smakman. Een ces! Z. H Paus Pius XI zond dezer een souvenir (medaille met bijscH aandenken en een persoonlijk i?" Zijnen Apostolischen Zegen en »l genegenheid aan de Eerste Neder! Roomsch Katholieke Vereeniging devakscholen. R. K. Voetbalvcreen. „Lisse". dagavond om 8 uur werd de ja-nj ring gehouden^ der R. K. Voellwj hier. De Voorzitter opent met g® spreekt zijn tevredenheid uit ovfr komst. Hierna werden de notulej lezen en onder dank goedgekeurd werd pen keurig jaarverslag naaf gebracht. Vervolgens werd het W jaarverslag uitgebracht. 1600.20, uitgaven 1532.S2,

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4