het nieuwe hageveld heemstede Hoofdlijn creatiezalen en op de verdieping uit oen groote slaapzaal, elk van beide voor 200 chnmbrettes. Hier zij opgemerkt, dat het seminarie1- gebouwd is voor vier honderd leerlingen, doch zoodanig is ingericht, dat het gemak kelijk uitgebreid kan worden tot vijf hon derd. (Er zijn nu 330 studenten). Voor de slaapzalen moge bijzondere aan dacht worden gevraagd. Bij elk der twee slaapzalen zijn 24 kamertjes voor dou ches, keurig ingericht, terwijl daarbij is een gelegenheid voor voetbaden, zóó dat in drie kwartier 180 studenten een voetbad kunnen hebben genomen. Elke jongen heeft op zijn kamertje stroomeml water; op de minuut af wordt de hoofdkraan openge draaid. waardoor het water toestroomt, terwijl eveneens op de minuut af het ge bruikte water weer automatisch wordt af gevoerd. Geen kostschool of pensionaat kan een meer model-inrichting hebben, die aan alle eischen van hygiëne voldoet. Voor de gezondheid der bewoners ligt het seminarie uitstekend. Aan het einde der groote vleugels is een groote speel plaats met breed en wijd uitzicht. Hier kan geen stadslucht of fabrieksrook de frisehheid schaden. Zoowel de grooteren als de kleineren spelen hier, ieder afzon derlijk, maar zonder eenige afscheiding. De zesde klas heeft z'n eigen „bosch", waar de recreatie zonder surveillance wordt doorgebracht, zooals dat een oud „mos" van Hageveld is. De professoren hebben hun tuin De studie- en recreatiezalen der oudere studenten (dp vier hoogste klassen) zijn grooter en ruimer dan die van de jonge ren; de „philosophen" (fide klas) hebben hier hun „aula", de studenten der poëzis (5de klas) hun „rooksalon." Aan den vleugel voor de jongeren, voor wie minder plaats noodig is, grenst, ge heel apart, het Zustershuis, met eigen kapel, enz De zusters bereiken uit haar huis on middellijk de groote keuken licht en frisch en zeer modern ingericht die* ge legen is naast den reftoT, welke een midden gedeelte van den bouw inneemt. Van uit de keuken kan het eten warm in den stu denten-refter worden gebracht, doordat het gezet wordt op verwarmde banken, die tussrhen keuken en refter zijn ge plaatst. De professoren hebben hun eet zaal in 't verlengde van den grooten refter. De groote refter is met een in caissons verdeeld tongewelf overspannen en wordt verlicht van de daaraan grenzende bin nenplaats door hooge ramen, 't Is een lichte, prettige zaal. Wij zagen hier de ve len bekende schilderij van Broere (Maria van Murillo), die in de kapel van het oude Hageveld achter het altaar hing. Aan de andere zijde van de groote middenas tegenover den refter bevindt zich de aula, waarin een groot tooneel met kleedkamers. Langs drie wanden ia een rondloopende galerij gebouwd, welke be reikbaar is vanaf de gang der 1ste ver dieping Tot nu toe is deze aula als kapel ge bruikt. Deze aula dient voor uitvoeringen, prijsuitdeelingen, terwijl in de toekomst waarschijnlijk ook wel de geestelijkheid van het diocees er vergaderen zal Aan de andere zijde van de gang langs de aula vinden we het phvsisch kabinet met physica-lokalen. De uiterste vleugel naar voren wordt geheel ingenomen door de brandvrije geheel overwelfde biblio theek. Deze bibliotheek telt ongeveer een 40.000 deelen, waaronder o.m. een zeer waardevol handschrift van Vondel. Hier voert prof. Boekhorst den schepter. Wij hebben den lezers nu een en ander medegedeeld omtrent het nieuwe semina rie, samenvattend wat wij op onze wan deling hebben gezien en aanvullend ook wel ten deele herh.it wat reeds eer der in ons blad is medegedeeld. Na die wandeling keerden we terug naar de ontvangstzaal, links van de hoofd- vestibule. „Voor mij is dit mijn huis, voor u zal het zijn een gastvrij oord" met deze verzen van Ovsidius worden de bezoe kers verwelkomd in deze zaal, die, geheel in paarse tinten gehouden, een bisschop pelijk cachet draagt V/ij ontmoetten hier nu ook den hoogeerw. heer regent Th. T Ebbinkhuysen, die wij mochten gelukwen- schen met den grandiozen bouw van zijn nieuw seminarie. En na nog een en ander te hebben bp.sproken, namen wij afscheid van den architect, wien met den aan nemer den heer C. A. M. Jonckbloedt en den hoofdopzichter den heer J. C. Velt man nogmaals geluk gewenscht zij met dit schitterend werk van den hoogeerw heer regent en de zeereerw. heeren profes soren, die de pers zoo vriendelijk en gast vrij hadden ontvangen. Moge het nieuwe „Hageveld" voldoen aan de verwachtingen van zijn doorluch- tigen stichter, die op hoogen leeftijd nog het initiatief tot den bpuw er van geno men heeft, en mogen er steeds velen wor den geroepen om hier hun opleiding te ontvangen voor het H. Priesterambt. KERKNIEUWS. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman. Den 9den Juli werd in het Redempto ristenklooster van Wittem in tegenwoor digheid van Mgr. dr. A. Schaepman en den Hoogeerw. Pater F. ter Haar, Con sultor Generalis van den Hoogw. Pater Generaal der Redemptoristen, beiden op richters van het Maandschrift: „Neder- landsche Katholieke Stemmen" in intie- men kring het feit herdacht, dat genoemd tijdschrift voor 25 jaren werd opgericht. Bij deze gelegenheid mochten wij van Rome bet bericht ontvangen, dat het Z.H. Paus Pius XI behaagd heeft den Hoog eerwaarden heer Mgr. dr. A. Schaepman te verheffen tot de waardigheid van Pro- tonotarius Apostolicus. Deze hooge onderscheiding is ongetwij feld een lofspraak op den vruchtbaron ar beid, dien de „Nederlandsclie Katholieke Stemmen" gedureftde die 25 jaren onder de geostelijkhoid van Nederland en daar buiten heeft verricht. Wij zijn overtuigd, dat de R. K. Geestelijkheid in Nederland en vooral de trouwe lezers van het maand schrift: „Nederlandsche Katholieke Stem men" met voldoening van deze hooge en welverdiende onderscheiding zullen kennis nemen. Ingezonden Mededeelinpen. Vertrouwensopdrachten geeft U het best aan Ph. v.d. DRIFT, beëedigd Makelaar in Onr. Goed, Hypotheken en Verzekeringen LEIDEN - Oude Vest 101 13395 bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. 13362 LAND- EH TUINBOUW ROZENTENTOONSTELLING TE 'S-GRAVENHAGE. In verband met de van 17—19 Juli a s. in den Dierentuin te 's-Gravenhago to houden rozententoonstelling vanwege d« Ned. Vereeniging „Nos Jungunt Rosse" heeft het bestuur van deze vereeniging eenige inlichtingen verstrekt en doen ver strekken aan een aantal journalisten, be treffende deze tentoonstelling en de tegen woordige bcteekenis van de rozencultnur voor Nederland. De lieer F. A. des Tombe te 's-Graven- hage, voorzitter van Nos Jurgunt. Hf.-.io, deelde mede dat N. J. R. reeds gedurende eenige jaren achtereen jaarlijks oen ro zententoonstelling hooft georganiseerd De lieer J. H. Hoitingh te 's-Gravenlinge lid van do Technische Commissie, ver klaarde dat men aanvankelijk op mindei inzendingen had gerekend, en dat dus dc eerste opzet, waarbij liet middenvak van de groote Dierentuin-zaal niet zon bezet zou worden, moest worden omgewerkt. Thans zal ook dit middenvak vol rozen komen. De heer G. A. van Rossom uit» Naar den, zotte vervolgens uiteen dat de rozencul- tuur in ons land een belangrijk onderdeel vormt van het kwookersbedrijf. met als centra Boskoop. Aalsmeer, Naaiden—Rus sian, Hoogovoen, bot Zuiden van Brabant, do omstreken van Arnhem, en enkele an dere stroken van ons land. Jaarlijks wor den er 5 a 7 millioen struikrozeu en 5 a 0 maal honderdduizend stamrozen gekweekt. De lieer M. Alderden Czn., uit Aalsmeer, verschafte inlichtingen omtrent de rozon- cultuur meer speciaal in zijn streek, waar deze cultuur zich van jaar tol jaar >ii'- breidt. De heer .1 PprV ui» on- v erklaarde dat daarin verschillend opricht de cultuur breeder wordt opgevat dan elders. Do oor spronkelijke wlldstam wordt or als onder stam gebruikt en voor den handel worden er 3 millioen struikrozen per jaar ge kweekt op rugasa. Zeer veel worden er ge kweekt trosrozen, polyantha's, Geëxpor teerd wordt naar Scandinavië, Canada, België, Duitsehland, Finland; wellicht zal spoedig ook naar Tsjecho-filowakije een af nemer van huteekenis worden. Vóór 1918 was er veel uitvoer naar Amerika: sinds dien is dit echter gesloten Het verlies is voor een deel weer goed gemaakt door den stijgende uitvoer naar andere landen. Tn Boskoop wordt er veel geteeld voor noteulluur; voorts worden er 100.000 a 125.000 stamrozen gekweekt en een paar honderdduizend kleinrozen, alles per jaar. De heer Alderden voornoemd zotte nog uiteen, hoe de verwarming der kassen een van de gronfe vraagstukken der rozcncul- tunr is. De lieer v. Rossem, eveneens roods ho- vori genoenyl. doelde nog mede dat in zijn omgpving de verzendino der planten plaats heeft. De heer d 's Tombe deed nog uitkomen, dat er .te 's-Gravenhago veel belangstel ling voor rozen bestaat: niet alleen is er het. gemeentelijk rosarium: op 13 Juni 1013 is daar Nos Jnreunt Rosae het rosarium bii het Vredespaleis aan de Cnrnegiestieh- tine overgedragen. De secretaris van N, .T R.\ de hoor F. J. Eudding, gaf nog epnige bijzonderheden ovpr dp tentoonstelling. Hef aantal inzendingen zal vermoedelijk ruim fiO heloopen. waarvan aan huiteuro- zen een 8-tal sortimenten, oen 3-tal deco ratieve groepen, een 14-tal vakken in óón kleur: iels nieuws zijn een tweetal sorti- menlsinzendingen, van particuliere zijde toegezegd. F.en zevental kweekers /.al met verschillende nieuwe aanwinsten uitkomen. De kasculturen zullen vertegenwoordigd zijn door een collectieve inzending van de vereeniging „Aalsmeer's Tuinbouw", als mede door enkele inzendingen ka-rozen van participeren. Fr worden inzendingen stam-, strik- en treurrozen. in pot ge kweekt, verwacht, hoewel de Nederland- «che kweekers voor i" e* dezer rozen op tentoonstellingen niet ingericht zijn Door Haagsche bloemisten zijn ver schillende bloemwerken toegezegd Voorts zullen er schilderstukken en aquarellen van rozen worden ingezonden O.m. komt er een koepel met decoratieve rozengroep, enz. De vereeniging N. J. R. is, in aanmer king nemende dat de tentoonstellingen te Heemstede reeds veel inspanning en of fers van kweekers en bloemisten gevergd heeft, over de vprwaehtingen der van 17 J9 Juli te houden rozententoonstelling zeer tevreden. De vertegenwoordigers van eenige Ka- Ulieke bladen in ons diocees waren Dins- jliddag genoodigd op het Klein-semi- irie Hageveld te Voorhout, om het nieuwe xjutf ie bezichtigen en er dan, zoo luid- bei in de invitatie, een causerie over te Irijven. ;Ve troffen het niet al te beet met het „r 't Was een middag zonder zomer de en zonder zonneschijn en een ijtDm0 regen druppelde maar aldoor uit grijze wolken, die slechts hier en daar «at blauw waren doorstreept. De tram HaarlemHeemstede voerde, g iot betrekkelijk dicht bij het Semina- f en. na een kleine wandeling, stonden ij voor een groote laan de laan, die ur het Seminarie leidt. Een lange laan, urover de overhirving van het b'ade- ipjak der statige boomen-rijen, aan hei- zijden dicht begroeid met houtgewas. n kloosterlaan, waar men. vrij van alle leiding vari merischen én dingen en be- bui tegen allé weersgesteldheden, kan gjiteeren. Terwijl wij d e laan rustig CT wandelden, mediteerden wij wel niet den zin a's hier bedoeld, maar to-h, ue gedachten dwaalden af en stonden b'j het beeld van het oude ,.Ha- neld" 'te Voorhout, dat ons voor g geest oprees Wat lag ,Hage- |J" daar mooi! Aan het breede vaar- jler, bij de brut, aan den ingang van !l dorp; de groote verkeersweg aan den nen kant en aan den anderen kant een iiy landweg, d'e de tuinen, de „over lig''. scheidde van de gebouwen, die if ook midden :n 't bosschage stonden |«t. als uit den hemel neergeworpen Wen in het leven! Zoo denkend aan het r> „Hageveld". wandelden wij de laan uit een kromming van den weg. waar i 'irhter werd. aan de Fnkerz'jde een d gebouw (dat de Zusters Franeiscanes- jvan Salzkotten hadden aangekocht, om 'n noviciaat te stichten, van welk plan zij h»er zijn teruggekomen, zoodat dit buis de stijl van Jan Sluyt!" zoo lostte een der professoren de kwestie in-eens op! De stijl van Jan Stuytl Hier hebt ge een stijl van waarheid rustig, eenvou dig, voornaam. Het nieuwe Hageveld zal in lengte van dagen in bewonderende en dankbare herinnering houden den naam van dien Katholieken kunstenaar bij de gratie Gods: Jan Stuyt! Zooals de lezers zich misschien herin neren is men in Mei 1921 met den bouw begonnen, in Mei 1922 is de eerste steen gelegd, terwijl men 20 Sept 1923 een aan vang werd gemaakt met de kapel, die a.8. Donderdag door Z. D H den Bisschop zal worden geconsacreerd. Wij hebben al 'ns eenige photo's van het gebouw gege ven. met een korte -beschrijving. Om deze in de herinnering terug te roepen, plaatsen wij bier andermaal den p'atten grond, op- dal het al'en lezers van dit artikel gemak kelijker valle, een overzicht te krijgen van het geheel, znoals wij dat hebben gekregen, toen wij Donderdagmiddag het. voorrecht hadden, ander leid'ng van den architect Jan Stuyt een wandeling door het eebouw ♦e maken. Ook geven wij een photo van den schitterenden gevel. Als men het gebouw door den hoofdin gang is binnengetreden, staat men in een ruime vestibule, waar men recht voor zich een gang. die naar den hoofdingang van de kapel le:dt. De kapel ligt in de hoofdas van het ge bouw. is het absolute middenpi t Dit is de symboliek, de eenige svmboliek, die de architect in zijn bouwwerk beeft aan gebracht, maar een msehtig-grootsch sym boliek die een dir'delijke verstaanbare taal spreekt tot het Roomsche hart! De kapel is ook opzichzelf een juweel van schoone en doo'mntige architectuur! Door de centrale litrging is zij voor de leerlingen onmiddellijk te bereiken, ook wanneer deze 's morgens van de slaapza- terkoor, van marmer-mozaïek. Het altaar wordt overwelfd door een koperen cibo- rium, vervaardigd op de ateliers van de kunstsmederij van Brom te Utrecht, de altaarkolommen zijn van bruin graniet, de kapiteelen van savonnière en de base menten van gepolijst hardsteen, de vloer onder het altaar is uit de edelste marmer soort vervaardigd, de altaartreden zijn van Beiersch graniet. Rondom den koepel, onder de schilde ring, staan geschilderd de Schriftuurwoor den: „Non vos Me eligisti, sed Ego elegi vos" (Gij hebt Mij niet uitverkoren, maar Ik heb u uitverkoren) en „Isti sunt viri" sancti, quos elegit Dominus" (Dit zijn de heilige mannen, die de Heer verkozen heeft). In de rondte van de kapel zijn tien nis sen. in twee daarvan is een altaar (op een dezer altaren, rechts van het hoofdaltaar, zal het Allerheiligste Sacrament worden bewaard), twee zijn bestemd voor devotie kapel en de zes andere voor biechtstoe len. Als pen bijzonderheid z j vermeld, dat de kapel indirect verlicht wordt de lampen zijn onder de vensters verborgen, werpen het licht op het plafond, dat het in de ka pel terugkaatst. Onder het priesterkoor bevindt zich een ruime ervpto, waarin elf altaren. De sacristie is cirkelvormig achter het altaar aangebracht. Na deze beschrijving \an het m'dden- punf van het seminarie, keeren wij even naar den ingang terug. In de vest:bule bevindt zich de eero- trap. die naar de bisschoppelijke vertrek ken en hef profecsorenkwartier leidt. Rechts aansluitende aan de hoofdvesti bule is een gang, die voert naar aula en bibliotheek, en waaraan de apartementen van den hoogeerw. Regent zijn gelegen. Links aansluitende aan de hoofdvestibule vinden wij de gang die Daar refter en re- aan een particulier is verhuurd), en staat het nieuwe ..Hageveld" voor Op dezen donkeren middag een licht- nen! Forsch en breed verheft zich den roode baksteen, met een gele ilijst van Valkenburger mergelsteen ings de ramen omlijstingen van witte •kirchner groefsteen. En voor het ma- Qcuso bouwwerk een open terrein, in midden in een groote vijver met erende fontjin. Om den vijver heen 'delen wij naar den hoofdingang, waar iMgpbracht het wapen van den Door* Itigen Stichter, mgr. A. J. Callier. irboven sch:ttert in gouden letters: veld. En aan weerskanten van hoofdingang de woorden Porta eli. Deur des heme's, de naam van het isler der Cistereiensei monniken, die hier vroeger hebben gevestigd, toen irahave in Warmond te klein was ge- fifrn. Boven de kweekschool voor de nde geestelijkheid hebben deze Won óók een zinnebee'dige bcteekenis. op zulk een bouwwerk mogen ze i op vele onrnstlge producten van Jerne architectuur zou een dergelijke minder goed passen! hoofdmgang zelf is in een nnhvikke- 'an balcon en topgevel geheel in witte i b'r. pen eind achter den hoofdingang, wn-in, en, als het absolute centrum heel liet bouwwerk, steekt hoog uit een iyptwhen vorm gebouwd leien dak, bo de kapel. Deze schoone dakvorm, -in pootte, is n Nederland en ook ver onze grenzen geheel eenig, een bui- fcwoon kunstwerk. Dc koepel is 38 bij ®eter groot. *e'krn stijl is het nieuwe Hageveld fciiwd? Toon vrij waren ontvangen Receptiezaal en door prof. v. cl. Heu- tomens den Regent waren verwelkomd, Wen wij daar den architect, den'beer 1 «iiyt, ontmoeten, die ons het gebouw 'rondleiden Voor dien werd er echter en ander gepTaat; de subregent "avoordt en de oeconoomBrüeemano mede in het gezelschap. En on- ti 'ragen, die don architect hier wer- «d Ipdaan was ook de hierbovengestelde: Jjm01 3t'^ ,s n'euwe Hageveld ec- „Een epineuse rraag", lachtte Stuyt. „Ik kan wel zoggen, dat het m°dorn is." „Misschien dan gemo veerde oude stijl?'' oeg een ander «Dat lijkt nog niet zoo kwaad ge- antwoordde de heer Stuyt. ,,'t To De voorgevel. len komen. Zij heeft een ovalen vorm; er zijn geen zijbeuken in, opdat allen een on belemmerd gezicht op het altaar hebben en omdat zijbeuken in een kerk eigenlijk bestemd zfjn voor processies, terwijl hier de processie de kapel uit kan trekken door den gang naar buiten. Twaalf zuilen, herinnerend aan de twaalf apostelen, dragen den koepel; de zuilen loopen door het stucadoorswerk tot in het mooie schilderwerk van Huib Luns in den koepel. Daar wordt tusschen vier gouden creatiezaal der professoren leidt en weeT links-om naar de vertrekken van den oeco- noom en den administratieven dienst van de huishouding. Het gedeelte van het gebouw vóór de kapel is in hoofdzaak bestemd voor dc pro fessoren (er zijn 22 professoren, de ver trekken van regent en oeconoom liggen af- zonder'ijk. de subregent woont in het stu- dontenkwartier), daarachter is a'les uit sluitend voor de studenten bestemd. JBescbouwen wij de gedeelten, die uit- De plattegrond. stralen symboliseerend de working van den H. Geest aan vier kanten de roe ping tot het H. Priesterschap'voorgesteld; de uitverkiezing van Aaron tot het hooge- priesterschap, de bekeering van Paulus op weg naar Damascus, de uitverkiezing van Petrus en Andreas tot apostel, de uitver kiezing van Matthias, den opvolger van Judas. De vloer in de kapel is van terrazzo-mo- zaïek, die rondom bet altaar, in bet piies- sluitend bestemd zijn voor de studenten, dan zien wij, dat de indeeling van het ge bouw berekend is op de indeeling der stu denten in twee groepen, die geheel van elkaar zijn gescheiden. Daarom sluiten zich aan de beide uiteinden van den voor bouw twee groote vleugels aan, waarin aan de eene zijde de kleinere, aan de an dere zijde de grootere studenten hun do mein vinden. Elke vleugel bestaat beneden uit de klasse lokalen met de studie- en re-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5