Corricide één nacht RADIOS fïcmdcn de vertegenwordigers van den Neutralen Bond, van „St.-Raphael", van 'de Ned. Vereeniging en van den Prot. Ghr. Bond, benevens de voorzitter, mr. Kooien. Werkloozenbetooging te Utrecht. "Werkkrachten van elders. Te Utrecht heerscht groote ontevreden- beid onder werkloozen. Gistermiddag heeft een groot aantal werkloozen, hoofd zakelijk uit grondwerkers bestaande, een demonstratie gehouden voor het stadhuis, om er tegen te protesteeren, dat aan de ka- belegging voor het nieuwe postkantoor zoo goed als uitsluitend arbeiders van elders zijn te werk gesteld, tegen lagere arbeids voorwaarden dan die voor Utrecht gel den. Een deputatie uit deJwerkloozcn had een onderhoud met wethouder Smulders, waar in zij er op wezen, dat op groote werken, n.l. bedoelde kabelleggin, verbouw van het St.- Antoniusgasthuis, den tunnelbouw aan den Amsterdamschen straatweg, enz. bijna uitsluitend niet-Utrechtenaren werken. De ziekenhuisplannen te Alkmaar. A n t i-K a t b o.l i e k e n-a c t i e. Uegemeenteraad van Alkmaar verga derde Donderdagmiddag, ter behandeling H.a. van de plannen tot verbouwing van de roormalige cadettenschool tot Centraal Neutraal Ziekenhuis. B. en W. stelden voor: 1. De plannen tot inrichting van het cadettenschoolcomplex tot een centraal zie kenhuis tot uitvoering te brengen hun col leges te machtigen dienstvolgens den bouw volgens deze plannen aan te besteden, na dat zij daartoe verder in gerepd zullen zijn gebracht; een en ander met dien verstande, dat omtrent de gunning niet zal worden beslist, alvorens zekerheid is verkregen, dat het bedrag wegens giften en subsidies, door do ziekeuhuiscommissie als noodzake lijk genoemd, ook inderdaad verkregen zal worden; 2. Hun collpge voor het sub 1 genoemde doel een crcdict te vcrleenen, groot -189.500; 3. Hun college te machtigen aan de Pro vineiale Staten van Noord-Holland ten be hoeve van de exploitatie van het sub 1 bedoelde ziekenhuis de toekenning te ver zoeken van een jaarlijksch subsidie, groot 20.000. De heer Mr. n. Kusters (R.-K.) bestreed in een zeer uitvoerig en rijk gedocumen teerd betoog deze plannen, om ten slotte het voorstel in te dienen om over te gaan tot het bouwen van een geheel nieuw zie kenhuis, dat mindpr kostbaar is dan het voorstel van B. en W. De heer Kusters rafelde het plan van B. en W. geheel uiteen, wees op de talrijke fouten en tenslotte op de anti-katholieke Hetze, welke achter' de plannen zit. De heer Vogelaar (C.-H.) best'-eed even eens de plannen en ging op andere pun ten dan de heer Kusters in. Wethouder Leesberg (R.-K.) schaarde zich ook aan de zijde der tegenstanders. Sfifa ^rer~mêer~cfan 15.000 2ou bedragen. De voorzitter verdediede het voorstel van B. en W., daarbij betoogende dat de cijfers der ziekenhuiscommissie juist wa ren. Wethouder Westerhof (S. D. A. PN nam ook het voorstel in verdediging. Spr. laak te do artikelen, welke over de ziekenhuis- plannen in „Do Tijd" verschenen waren. De heer Kusters verklaarde dat de Ka tholieken het met deze artikelen in het geheel niet eens zijn. Wethouder Ringer.< CC.-H.") gin.g met het Voorstel van B. en W. mee, omdat in Alk maar behoefte aan nieuw ziekenhuis begaat. De heer Offers ,Vrijh.) betoogde, dat het Ziekenhuis niet te gTootscS opgezet was. De heer Smit (A.-P wenschte noch de 'cadettenschool, noch eer- nieuw ziekenhuis Hij wil het bestaande ziekenhuis slechts verbeteren. Wethouder ^Thomson (Vrijh.) meende, 'dal het tekort niét meer dan 7 15.000 zon Zijll. Bij ZOo'n tekort ZOU hef vnrm<^""''rvu]- dieinescijfcr voor den hoofdelijken omsla" van 0.60* op 0.615 gebracht moeten wor den. De voorstellen W. werden fep sloffe -"vrneri m^f H -> stem men (6. R.-K 1 C.-H en 1 A.-R UIT DE PERS DE S. D. A. P. EN DE GODSDIENST. De Maas bode schrijft: ..Het Volk" beeft zich in de verkiezings dagen zeer warm gemaakt om te betoogen, dat de sociaal-democratie als zoodanig niets te maken beeft met de Dageraads- acfie. Dit met bet oog op de katholieke kie zers. die in den waan moesten worden ge bracht dat de sociaal-democratie niet vij andig staat tegenover den godsdienst. En vooral bet katholieke Zuiden moest dezen keer eens flink onder handen ge nomen worden, Daar moest dezen keer de winst van daan komen. Jammer genoeg vermeldde een redacteur van „Het Volk", die de socialistische candidaten interviewde, dat de heer Gerhard, nummer éón van de so ciaal-democratische partij te Amsterdam, zijn voldoening te kennen gaf over het fei', dat door zijn jarenlange Dagcraads- actie vele arbeiders tot de S.D.A.P. waren overgegaan. Onzerzijds hierop gewezen reflecteerdo „Hel Volk" daar niet op. In 't algemeen schreef „Het Volk", dat wij ttr harer bestrijding met wat oud en Vergeten materiaal aan kwamen. Nu heeft in het begin dezer week te [Amsterdam weer een meeting van „De Dageraad" plaats gehad, waar wederom de heer Gerhard, de sociaal-democratische voorman, de voornaamste woordvoerder Vras. „Het Volk", slim, repte er met geen woord van. Maar nu komt de communistische „Tri bune" „Het Volk" even aan den tand voelen. Ook de „Tribune" schijnt „Het Volk" in de gaten te krijgen en in de kaart te kijken. „De meeting was bezocht door 2000 personen", schrijft nu de „Tribiine" en dan sprak nog wel A. H. Gerhard, de man met wiens naam de soci's Amsterdam hebben volgeplakt en volgekladderd." „Het Volk", dat wel kolommen vult over en door zijn kwijlige religieuse geestver wanten, schaamt zich om één godlooche nend regeltje op te nemen. Het mocht eens voor on- of antigodsdienstig aange zien worden. Het mocht eens wat katho lieke stemmen verliezon. Nog merkt de „Tribune" zeer terecht op: „De Dageraads-beweging, waaraan vele sociaal-democraten deelnemen, is het en fant terrible, dat de S.D.A.P. zou kunnen compromitteeren. „Zit „Het Volk" in zijn maag met wat haar Amsterdamsche „Nummer Eén van Lijst Twaalf" heeft gezegd?" „Het ééne oogenblik: Kiest Gerhard." „Twee dagen later: „Maar leest niet wat hij zegt." Het is raak, maar verdiend. Hier is er een aan het woord, en nog wel een onverdacht getuige, die „Het Volk" leelijk in de kaart kijkt in zake zijn dubbelhartige houding ten opzichte van den godsdienst. Ingezonden Mededeeling is wat men noemt HET ONFEILBAAR MIDDEL tegen LIKDOORNS. Verkrijgbaar bij Uw. Drogist. 13369 N.V. Algem. Holl. Handel-Industrie-Mij. Denneweg 146 Den Haag. Eenige importeurs der i KEENE COMPANY le New-York Gemengde Berichten Verdronken. Te Appingedam (Gr.) is gisteren een 2-jarig kind van den arbeider V. in het Damsterdiep verdronken. To Maastricht was sinds Donderdag middag verdwenen het 10-jarig jongentje Lamken van den Papenweg, die met zijn fiets was uitgegaan. Gisterenmiddag is het lijkje uit het kanaal opgehaald. Vergiftiging. gezinnen vergiftigingsverschijnselen ge constateerd na het gebruik van gerookte schelvisch, bij éénzelfden handelaar te Hilversum gekocht. Te Laren zijn drie kin deren nog ernstig ongesteld. Doodelijke ongelukken. Te Övezand is een 3-jarig kindje getrof fen door een houweel dat van de overzijde van een sloot na waarschuwing werd toe geworpen. Eenige oogenblikken later is het kind overleden. De Antwerpscho redacteur van de ,.Msb." meldt aan zijn blad: Donderdagmorgen werd in de pee- koffiefabriek der firma de Beuckelaer een jonge werkman G. Briel uit Ossendrecht (Nederland) door een machine gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. Ontsporing. Op de nieuwe spoorlijn to Tegelen, die naar de fabrieken op de Heide leidt, ont spoorden van een rangeerenden goederen trein een vijftal wagens. De wagens scho ven op en in elkaar, zoodat de materieele schade nog al ernstig is. Een wagen kan telde van den spoordijk af. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Auto-ongelukken. De heer He "Windt van Sneek is hij Blesse door het springen van een band met zijn auto tegen een boom gereden. Zijn vrouw en mevrouw Van Dam werden ern stig gewond naar het ziekenhuis te Hee renveen vervoerd. De eigenaar zelf bleef ongedeerd. Nabij Middelstnm (Gr.) is een auto v/aarin een bejaard echtpaar uiti Winsum, doordat een band van een wiel liep, over den kop geslagen. Ernstig gewond moes ten de inzittenden en de chauffeur bij om wonenden worden binnengebracht, waar zij geneeskundig werden behandeld. Rare sinjeuren. Do 31-jarige chauffeur N. T. te Rotter dam bracht Donderdag twee Amerikanen van het Gouden Hoofd aan de Zeevisch- markt naar het Maasstation. Daar aange komen weigerden .dezen, de vracht te beta len en zij sprongen meteen in den gereed- staanden trein. De chauffeur ging lien achterna en pakte een der Amerikanen beet, waarbij hij hem zijn gouden ketting ontrukte. Een agent, die dit zag en niet wist, wat er aan dc hand was, arresteerde daarop don chauffeur. Intusschen was de trein verdwenen. Do man werd naar het bureau gebracht, waar hij den gouden ketting moest, afgeven. Vervolgens heeft men hem weer laten gaan. Oplichting Te Wageningen zijn een tiental perso nen opgelicht door zekeren H .C. R., ge boortig uit Rotterdam, die zich uitgaf als organisator voor den verkoop van zuivel producten voor de firma Ottolander uit Utrecht. Hij stelde hen aan als verkooper legen een vast loon, beloofde een filiaal enz. Echter moest eerst een waarborgsom, varieerend van f 60 tot f 100, worden ge stort, waaraan enkelen voldeden. Sommi gen hebben een en tweemaal het weekloon ontvangen. Twee haddon uit een Rijksbe trekking ontslag genomen. Ook iemand uit Ede behoort tot de slachtoffers. Bij zijn vertrek is R. zijn kostbaas een week kost en inwoning schuldig gebleven en heeft hij een geleenden koffer mede genomen. Voorts heeft hij nog een rijwiel handelaar opgelicht voor een nieuwe fiets, die hij in huurkoop had gekregen en waarop hij f 12.50 heeft afbetaald. Inbraak. Gisterennacht is ingebroken in het kantoor van de British American Tobacco Cy. aan de Schiekade 14 te Rotterdam. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door een belendend perceel. In het kantoor is de brandkast opengescheurd en daaruit 4000 aan klein bankpapier ont vreemd. Een onderzoek wordt door de po litie ingesteld. Beroofd. Te Beerta is gisteren een Iogée van de familie Hemminga op straat van al het geld, dat zij bij zich droeg beroofd. Diefstal van postduiven? Door de maréchaussée te Almelo zijn Donderdag op de kippenmarkt 24 gering de postduiven in beslag genomen, die ver moedelijk opgevangen zijn en te Almelo voor 25 A 35 cent verkocht werden, terwijl de waarde dezer dieren 5 a 10 is. Er wordt een onderzoek ingesteld. Het spookt! Te Middelburg wordt de Lange Geere de laatste avonden op stelten gezet ten gevolge van een gerucht, dat het er spookt De bewoners van een der huizen, men- schen, die veel aan spiritisme schijnen te doen, hebben verteld reeds meermalen schimmen te hebben gezien, die dan van allerlei lastige dingen zouden uithalen. Natuurlijk zijn er nu ook buren, die wat hebben gezien, het zij een vuurbal, een schim of iets anders vreeselijks. lederen avond komen nu honderden naar de straat om ook wat te zien, maar keeren natuurlijk allen onvoldaan huis waarts. Intusschen heeft de politie de handen vol om te zorgen dat de straat vrij blijft voor het verk'eer en de bewoners Diet te lang door de wachtenden uit hun slaap worden gehouden. De politie te Middelburg heeft een onder zoek ingesteld naar de geruchten over het zoogenaamd spoken in een huis in de Lange Geere, en kwam natuurlijk tot het resultaat, dat alles van a tot z op fantasie der omwonenden berust. De eerste ver spreider van het gerucht, was natuurlijk niet te vinden. Het Vredespaleis. In verhand met de. zittingen van het Permanente Hof van Internationale Justi tie zal het Vredespaleis voor zoover niet in gebruik, tot nadere aankondiging voor het publiek ter bezichtiging zijn openge steld de eerste 5 werkdagen van de week telkens van 12.30 uur nam., benevens den len en 3en Zondag van de maand van 2 tot 4 uur nam. Papiermanden op het strand. Naar de „Msb." verneemt, heeft de di rectie der Mij. Zeehad Scheveningen thans op het strand een vijftiental groote papier manden doen plaatsen, teneinde het pu bliek in de gelegenheid te stellen vruchten- schillen, papier, doch vooral gebroken glas etc. in deze manden te deponeeren. De directie der M. Z. S. verzoekt een ieder, geen gebroken glazen en flesschen op het strand te werpen, of onder het zand te ver bergen. Dit is een onverantwoordelijke daad tegenover de kinderen, die bloots voets rondloopen. Do directie roept de medewerking van een ieder in, teneinde zooveel mogelijk te voorkomen, dat men verwondingen op loopt en ook om het verontreinigen van het strand zooveel mogelijk tegen te gaan. Buitenl. Berichten Typhoon in de Philippijnen. Honderden woningen vernield. Uit Manilla (Philippijnen), wordt ge seind: Een typhoon heeft in de provincie Gamarines honderden kleine huizen en hutten vernield. Er zijn meer dan 2000" dakloozén. Het zwaargeplaagde Nagoya. Thans overstroomd. De Japansche stad Nagoya, die onlangs door een aardbeving geteisterd is, is thans ten gevolge van een wolkbreuk grooten- deels overstroomd. Duizenden gezinnen zijn dakloos. De verkeerscrisis te Londen. Een sensationeel voorstel. Een consortium van Londensche ban ken heeft aan het Ministerie van Verkeers wezen en aan de vier groote spoorweg maatschappijen een sensationeel voorstel gedaan, waardoor de crisis in de Londen sche verkeerstocstanden tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. Naar het oordeel der moeste deskundi gen wordt deze crisis nl. daardoor ver oorzaakt, dat op de drukste punten in het centrum der stad. zoowel langzaam rijden de sleeperswagens en zwaar beladen vrachtauto's, als snelle automobielen, mo torfietsen on autobussen aanwezig zijn. Het syndicaat stelt nu voor het geheele vrachtverkeer in het centrum der stad van de straat te bannen en dit direct aan den buitenkant en bij de hoofdstations door een grootsch net van ondergrondsche spoorwegen té doen overnemen, welk net in bet centrum der stad een twintigtal sta tions zou moeten hebben, vanwaar de vrachtgoederen dan des ochtends en des avonds op uren. dat er weinig druk ver keer heerscht, kunnen worden afgehaald. De kosten voor het aanleggen van een dergelijk net van ondergrondsche spoor wegen, dat uitsluitend voor het vracht- goederenverkeer zou worden bestemd, zou den 20.000.000 pd. st. bedragen, welk be drag de banken bereid zijn hijeen te bren gen, zoodra de regeering zich bereid zal hebben verklaard, de henoodigde conces sies op gunstige voorwaarden te verleenen. Het bankconsortium heeft er in zijn voor stellen op gewezen, dat het door hem be doelde net van ondergrondsche spoorwe gen in staat zou zijn het Londensche straat verkeer voor de helft te ontlasten. Ontploffing in een vuurwerkfabriek. Naar „Tribuna" verneemt, heeft er een ontploffing plaats gehad in een vuurwerk fabriek hij Avellino (ten oosten van Na pels). Daarbij werden 4 personen gedood en 2 ernstig gewond. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.20 Londen 305 M. Concert en voo* dracht. Manchester 375 M. Tenor-sol» 4.35 München 485 M. Quar'et-muziet 4.50 Frankfurt 470 M. Concert. 5.20 Berlijn 500 M. Concert. Züritf 515 M. Concert. Brussel 265 M. Cocj eert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avooi concert. 5.40 München 485 M. Concert. 6.20 Newcastle 400 M. Trio-concert, Hamburg 395 M. Kamermuziek. 6.35 Zürich 515 M. Handharmonica concert. 7.50 München 485 M. Populair concgj 8.10 Hilversum 1050 M. Lezing van dt heer Louis Schmidt over: „Iets over. k wezen der muziek", met orkestilluatraij» 8.20 Birmingham 475 M. en Ghelmsfo? 1000 M.: A Radio Fantasy, No. 6, entlili „The Gift of the Garden". Character! The Spirit of the Garden, Phyllis jj chardson, The Master of the Garden, J5 seph Lewis, The Gardener, Percy Edg* Music by The Station Pianoforte Quinv 9.20 Pianoforte and Violin Recital. H dewerkers: Gordon Bryan (Pianoforte "William Primrose (Violin.) Gordon Bryan and William Priniroe Sonata for Violin and Pianoforte, Op. (Paderewski.) Gordon Bryan: „The Bouncing BsJ („Caledonian Market", Poldowski), „"Wij mills (Moeran). „Irish Tune from Coum Dorry" (arr. Grainger). „Londen Bridp „Molto Allegro" (From „Five Piecd Balfour Gardiner.) William Primrose: „Chanson Lo XIII et Pavana" (Couperin-Kreisli „Sicilienne et Rigaudon" (Francoe Kreisler). Gordon Bryan and William Primrj Sonata for Vioiin and Pianoforte in Minor, Op. 13 (Grieg.) 8.20 Londen 365 M. Concert door I en orkest. Newcastle 400 M. Popul concert. Cardiff 350 M. Orkest en a Manchester 375 M. Orkest en zang Bournemouth 385 M. Voordr. en concé, 8.35 Brussel 265 M. Concert. Ziirl 515 M. Voordr. en concert. 8.50 Berlijn 500 M. ,,Der Deuls Rliein". Frankfurt 470 M. Concert- Miinster 410 M. Conceit. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Gala-co^ van de ..Matin." 9.20 Rome 425 M. Nieuws en com München 485 M. Concert. 9.35 Petit Parisien 345 M. Ope] muziek 10.50 Alle Brilscho stations: The S? Bands. Voor Zondag, 1.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 3.H'.lversuni 1050 M. Kuril aits- cert. Matiuee. 3.50 Londen 365 M. en Ghelmi 1600 M. Concert, zang en toonocl. mingham 475 M. Concert. Cardiff M. Concert. Manchester 375 M.» tnire muziek. 4.20. Bournemouth 385 M. Concert zang. 5.20 Frankfurt 470 M. Middag-coi 8.15 Hilversum 1050 M. Kurhaui cert. Solistenconcert. 8.20 Londen 365 M. en Ghelms 1600 M. The Bolls of St Martin. Gov om 8.35 uur door: Godsdienstoefening 8.50 Frankfurt* 470 M. een Blijspel 9.05 Radio-Paris 1750 M. Dansmuii 9.20 Londen 365 M en Chelms! 1600 M. Wagner Concert Medewerk Joseph Farrington (Bass), The Wifij Symphony Orchestra. The Orchestra: Overture, ..Rien „Dreams." (Violin Solo: Ernest RutW „Album Leaf." Joseph Farrington: „Gazing Aroui „Star of Eve" („Tannhauser.") The Orchestra: Siegfried's Ordeal Fire. „Wedding Procession", Introl tion, Act III en Siegfried Idyll („Lol grin.") 10.20 Nieuws en weerbericht. 10.35 The Orchestra: „Siegfried's L ney to the Rhine." Joseph Farrington: „Wotan's Faro« and „Fire Music" („The Valkyrie.") The Orchestra: Overture „The Mi:' singers of" Nuremberg." 9.20 Bournemouth 385 M. OrgelcoM Cardiff 350 M. Instrumentaal mus Newcastle 400 M. Concert. Ingezonde-1 Mededeelin Wensclit U een goed Radio-toesti Wendt U tot ons. Grootste sorteering Onderdeelen.i 3^- Vraagt onze nieuw verse» geïllustreerde Catalogus. 1" N.V. 9.E.M.C.O. ».h. geeraerts-reutek LEIDEN - M»RE 70 - TEL.' LUCHTVAART. Vliegtuig in een stad neergestort Een groot Junkcr-vliegtuig behoor» tot de Zweedsch-Finsche Luchtvaart» schappij, is op een druk punt van d?» Helsingfors neergestort. De vier inzittenden van liet vlif? kwamen als door een wonder, er s» met kwetsuren af, terwijl het v'i^ zwaar beschadigd werd. Ondanks het drukke verkeer in de ten, op 't oogenblik. dat het ongeluL beurde, werden er geen verdere getroffen. Vliegongeluk. Een Japansch marine-vliegtuig 15 r ren in de baai van Ohmoera van 300 meter hoogte neergestort. De twee inzittenden kwamen om. Bijen slachtoffers van de hitte. Volgens mededeelingen van den Staats- landbouwinspector in Galifornië zijn tij dens de jongste hittegolf verscheidene bijenkolonies in San Francisco en dc voor steden in haar eigen honing verdronken. Bloedtransfusie als bijverdienste Onbemiddelde studenten van de univer siteit in Michigan zijn in hun strijd om het bestaan op een bloedige gedachte geko men. Zij verkoopen hun bloed voor trans fusie-doeleinden. Een officieel rapport wijst uit, dat niet minder dan 150 studen ten geregeld in de ziekenhuizen komen om zich bloed te laten aftappen. Voor deze bloedoffers bestaat een vast tarief. Voor 300 kubieke c.M. bloed, de gering ste hoeveelheid die geleverd wordt, is de prijs 15 dollar. Elke verdere 100 kubieke c.M. worden met 5 dollar extra gehono reerd. Minister, 'letterzetter en Koningin. We lezen in de (Belg.) Standaard: Een Hongaarsch magnaat en minister van staat in geregelde correspondentie met een Nederlandschen letterzetter en dal nog wel in de Hongaarsche taal, ziedaar voorzeker geen alledaagsch verschijnsel en een van de uitvloeisels van dat, wat Hei land gedaan heeft ten behoeve van de Hongaarsche kinderen. Toen ik voor en kele weken in Boedapest thee dronk bij ken, graaf Tivadar .Batthyany, die steeds, iets interessants heeft te vertellen of te laten zien, toen toonde deze mü een brief, dien hij zoo juist uit Nederland had ge kregen; de laatste in eene serie. Het zoon tje van zijn tuinman was n.l. door de kin derliga bij een letterzetter in Tiel onder gebracht en waar de ouders zich natuur lijk interesseerden, ,hoe het met het kind ging en dezen niet anders dan Hon gaarsch konden schrijven, daar had Zijne Excellentie geschreven en zoo had zich langzamerhand tusschen graaf en letter zetter een geregelde correspondentie ont wikkeld, die van de zijde van den laatsten aanvankelijk half Hollandsch. half Duitsch gevoerd werd. Daar echter graaf Batthyany, als vrijwel alle Hongaarsche magnaten, ook Engelsch verstaat, zoo was het hem met een weinig inspannen wel mogelijk geweest, den Inhoud te hegrij pen.,In den laatsten tijd echter had onze letterzetter van zijn Hongaarsch pleeg kind zooveel Hongaarsch geleerd, dat hij thans zijne brieven schreef in een, welis-- waar grammaticaal zeer incorrect, maar toch volkomen begrijpelijk Hongaarsch. Daarbij beperkten zich deze brieven vol strekt niet tot een paar woorden over de gezondheid en het leven van hot kind. Graaf Batthvèny die met de veelwijdig- heid van een groot gedeelte van den Hon- gaarschen adel o.a. steeds een levendig aandeel genomen heeft in het vakvereni gingsleven van zijn land en die jaren lang eere-vqorzitter was van den hond van spoorwegpersoneel en van andere bon (len, wendde van het begin af aan eene leven dige belangstelling ook in het leven van den pleegvader en zoo werden de brieven steeds langer. In een van de laatste vpr- telde deze o.a. van een bezoek van de Ko ningin van Holland aan Tiel. die waar men haar verteld had, eenerzijds van het Hongaarsche kind, anderzijds dat onze letterzetter een bijzonder fraai tuintje er op nahield, dezen met haar bezoek ver eerde. De gastheer had toen met ver klaarbaren trots zijn hoogen gast o.a. ook de brieven getoond, die hij van den Hon- gaarschen magnaat kreeg en waar Hare Majesteit den Hongaarselien inhoud er van natuurlijk niet begreep, daar had hij het zich niet laten nemen, daaruit het een en ander te vertalen. De Koningin scheen het geval zeer te interesseeren. Zij toon de althans zooveel belangstelling, dat graaf Batthyany mij zegde, dat dat eene vorstin was die begreep, hoe zij zich. hij hare onderdanen populair moest maken. Zij liet zich verschillende passages ver klaren en verzocht tenslotte haar gast heer, den Hongaarschen graaf hare groe ten te willen overbrengen. Uit deze korte geschiedenis ziet men weer eens, welke banden tengevolge vau de kinderactie worden geknoopt, evenals schrijver dezes dit zag, toen hij voor veer tien dagen met den trein van het katho lieke huisvestingscomité, die weer ongeveer 700 kinderen naar het gastvrije Holland bracht, via Holland naar België reisde.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4