L GEBRs. BRUNING. In WIEGEN, KINDERWAGENS en LUIERMAND-ARTIKELEN Nieuwe Rijn 8-tC Hoogstraat 1-2 Bedden, SHatrassesi, Ledikanten, enz. Extra prijzen in Croote partij Wollen Dekens, Ziet onze Etalages met Coupons. hebben wij iets zeer voordeeligs aan te bieden. ging met een revolver (Ie kas ■wilden af- cen collecte zal houden. Dc cassière liet zich niet bang maken, riep om hulp. Reizigers en personeel kwa men toeschieten, waarop de aanvallers het hazenpad kozen en niet meer werden ge vonden. Een Weichsel-dijk bij Bromberg bezweken. Uil Danzig wordt gemeld, dat gisteren- ochtend om 5 uur bij Scharnau in de na bijheid van Bromberg de dijk van den "Weichsel is bezweken. Vijf en twintig ki lometer in liet rond is liet land Qverstroomd J oolsche geniesoldaten trachten liet gat te dichten. Men vreest voor een tweede breuk nabij Marienwerder. De Duitsche bladen, welke er reeds lang op gewezen hebben, dat de Poolsche re geering de dijken van de Weichsel niet in orde houdt, grijpen bet gebeurde als aan leiding aan voor een schepen aanval op l;et Poolsche beheer in den Corridor. LAND- EN TUINBOUW Ned. Bond van Veehandelaren. Te Groningen werd de 9e jaarlijksche tweedaagsche vergadering gehouden van den Ned. Bond van Veehandelaren onder voorzitterschap van den heer A. Trompet ter uit Hoogeveen. Volgens het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer J. Akkermans be gon het jaar met 775 leden. Aangenomen werd het voorstel Noord- Brabant, waarin het hoofdbestuur wordt verzocht actie te voeren om tot opheffing van de quarantaine op het voor België bestemd vee, in het hijzonder die op slacht vee, te geraken. Verworpen werd het voorstel-Zeeland, waarin verzocht werd actie te voeren voor afschaffing van het fooienstelsel in de vee handel. De heer Trompetter werd tot voorzitter herkozen. Als plaats van de volgende jaarvergade ring werd Amsterdam aangewezen. De heer J Turksma, eere-voorzitter van den bond heeft een rede gehouden, waarin bij o.a. laakte de regeeringsmaatregelen, die er op gericht waren den vrijen handel van rundvee tc fnuiken. Door de voorschriften dat het vee, voor Italië bestemd op de boer derij moet worden gekocht, worden boven dien de koopers belast met grootere reis kosten, waardoor het vee duurder wordt en bet animo lot koopen gedrukt. De begroeting weid vastgesteld in onl- vanerst en uilgaaf op 9861.82. De lieer K. Hoefnagel, directeur van het. abattoir en gemeente-veearts te Utrecht heeft een rode gehouden, waarvoor hij als onderwerp had gekozen: „Is de oprichting van een mond- en klauwzeerinstifuut ge- wenscht, noodzakelijk en practisch uit voerbaar"? Na een algemeene inleiding zei spr., dal boe langer boe meer blijkt, dal niet door politiemaatregelen maar op andere wijze, met gunsti<r gevolg het mond- en klauwzeer bestrede ij kan worden, mils wij hier te lande, evenals in Diiitsehland, in de toe komst do beschikking krijgen over een af zonderlijk mond- en klauwzeer-instituut. Dit instótut dient uit twee afdeolingen te bestaan, n.l. uit een afdeeling, waarin door een bekwaam directeur en ziin helpers rus teloos wordt "o^nchf una»* de nog steeds onbekende mond- en klnuwzerycmptstof, terwijl in de tweede afdeélingj onder lei ding van denze'fdnn directeur TOO'e hoe- vo«-'lheden sera en zoo mogelijk smetstof dienen te worden vervaardigd. Waarom is de opriehting van een der gelijk instituut gewensclit? Sleeds meer blijkt, dat de verspreiding der ziekte hoofd zakelijk geschiedt van uit de meest be langrijke veemarkten. Spr. heioogde, dat het noodig is, hij het heerschen van tonghlaar, hot fok- en melk vee op do voornaamste plaatsen van ons land met mond- en klamvzeerserom in te spuiten. Het resultaat bic van kan zijn, dat de verspreiding der ziekte van de vee markten uit veel minder voorkomt dan voorheen. Wanneer daarbij geeu veehouder vee naar de markt mocht voeren, indien onder zijn koppeltongblaar is uitgebroken, gelooft hij in het serum een sterk wapen tegen de verspreiding te hebben. De heer Hoefnagel betoogde verder, hoe het serum van een instituut als dat te Rhicms ver staat boven het serum van een herstellend rund, terwijl bovendien in de practijk blijkt, dat het hoogst moeilijk is de benoodigde hoeveelheid bloed of bloedse- rum van een of meer herstellende runde ren te krijgen. Voldoende hoeveelheid hoogwaardig se rum is in ons land niet aanwezig. Dc Rijks- seruminriehling te Rotterdam heeft thans nog slechts de beschikking over een goede twintigtal runderen, hoewel haar direc teur, de lieer Lourens, den laatsten tijd alle moeite doet met de bescheiden beschik bare middelen de productie van het mond en klauwzeerserum zoo hoog mogelijk op te voeren. Spr. meende te mogen aanne men, dat allen het niet hem eens zouden zijn. dat momenteel onze regeering moet trachten dit tekort zoo spoedig mogelijk aan te vullen met serum uit Rhiems, waar bij dan tevens kan blijken, of dit ongeveer 3 maal sterker is dan wat tot heden in Rotterdam werd vervaardigd. In dë toekomst zal Nederland echter een eigen instituut moeten hebben. Hiervoor is echter veel geld noodig. Een inrichting als in Rhiems zou hier te lande aan bouwen en inrichten ongeveer f 400.000 kosten. Men zou goedkoopen grond moeten hebben in een streek, waar zoo goed als geen vee houders wonen, terwijl een station toch niet te ver moet zijn verwijderd. In de buurt van Stroe zou wellicht voor ge noemd doel grond kunnen worden aange kocht. Indien de regeering niet geneigd is zulk een instituut te stichten, dan zou kunnen worden getracht, het daarheen te leiden, dat een nieuwe belasting aan de veehou der* werd opgelegd door het heffen van z.g. hoorngeld. De vergadering werd na deze rede ge sloten, waarop dc afgevaardigden een rij toer naar Paterswolde maakten. 3JIT DE O INGEVING Ingezonden Mededeeling HO der L.Z.C. in de Zweminrichting nabij den Hooge Rijndijk. AANVANG 1 UUR. PRIJS ft—, 11331 ALKEMADE. Geboren Hendriea Pelronella. doch ter van Tb. van Ruiten en van H. Hoogen- boom Johanna, dochter van M. Th. boogman en van C. Hoogkamer Maria Johanna Apolonia, dochter van M. J. Colijn en van E. C. Volwater. Overleden: Hendricus Fredericué van der Zwet jm. 23 jaar. Ondertrouwd: H. A. van dei- Meer jm. 20 jaar en H. Jonkman jd. 21 jaar. Gehuwd: Johannes Thcodorus Anto- nius Striuve jm. 29 jaar en Johanna Spring in 't Veld jd. 34 jaar. HAZERSWOUDE. Geboren Nicolaas, zoon van Willem Meindert van der Meij en Jaapje van Eijk. Overleden: A. Visser, weduwnaar van P. Poot oud 64 jaar overleden te Lei den. Gehuwd: Gerrit van Gent, oud 24 jaar en Petronella van Elswijk oud 21 jaar Ondertrouwd: Cornelis Endeveld, oud 23 jaar en Sara Alberta Binnendijk oud 22 jaar. HOOGMADE. Personalia. Geslaagd voor het exa men L. O. te Den Haag de heer A. J. N. J. Witteman. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verkeer. Behalve de Wassennarsehe weg is nu voor de verbetering ven den weg WassenaarKatwijkNoordwijk ook de Noordwijkorweg voor hef verkeer afgeslo ten. Hierdoor is nu liet autoverkeer Den Haag—Haarlem over Katwijk gestremd. Dit gaat nu alles over Haag.sche Schouw. Veiling. De eerste door ..Bloembollen teelt" te houden veiling van droge bloem bollen belooft al van beteekenis te worden. Ruim 700 nummers zijn hiervoor opgege ven. En dat niettegenstanwlr. men twee we ken vroeger aanvangt dan vorige jaren. Men is betreffende den handel nogal opti mistisch gestemd. De bollen zijn bier van tamelijk flinke maat. KATWIJK AAN ZEE. Noodlottige val. Floor Varkevisser, een verpleegde van het Oudemannenhuis te Katwijk aan Zee viel verleden week in een kelder. In het Academisch 7ekenhuis te Leiden is hij gisteren aan de gevolgen overleden. NQCRDWIJK. Afbraak. Naar wij vernemen zal binnenkort vanwege de trammaatschappij worden overgegaan tot afbraak van de schuur slaande aan den H. Geestweg nabij de Ned. Hervormde kerk. De geheele om geving zal ongetwijfeld van deze afbraak opknappen. Herwonnen Levenskracht. Het ge meentebestuur heeft toegestaan, dat de afdeeling Noordwijk van „Herwonnen Le venskracht" op 15 Augustus aanstaande een colleste zal houden. Vergunning. Door B. en W. is aan de N.V. Amsterdamsche Kiosk Onderneming vergund met couranten en tijdschriften langs het strand en de boulevards te laten venten door couranten jongens. Verkeersmaatregel. -• Nu de afsluiting van den Gooweg voor het groole verkeer voor een 3-tal weken een feil is, heeft het gemeentebestuur van Noordwijk eenige wachters aangesteld, die overdag en op drukke dagen oek des nachts de automo bilisten de juiste richting zullen wijzen. Vaste posten zijn geplaatst op den hoek Molenstraat Wilhelminastraat en bij den ingang van den Gooweg. OEGSTGEEST. Grond-ex ploifatie-Mij. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Bouwgrond-Exploitatie-mij. Prins Hendrik- en Julianapark te Oegstgeest, werd besloten over 1924 geen dividend uit te keeren, evenals in 1923. Tot commissarissen werden herbenoemd de beei'en J. Zaalberg en H. Pel. ROELOFARENDSVEEN. Ongeval. De arbeider P. S uit Al phen aan den Rijn had gisteren het onge luk van een steiger bij het in aanbouw zijnd huis vau den heer B. S. te vallen. De ongelukkige bekwam een hevige hoofd wonde en verloor het bewustzijn. Dr. Van der Bijl van Oude-Wetering verleende ge neeskundige hulp. Per auto werd de man later naar zijn woning vervoerd. WASSENAAR. Wilhelmina-vereeniging. Woensdag avond vergaderde in het Wapen van Was senaar de Koningin Wilhelmina-vereeni ging. Tegenwoordig waren 104 leden op verzoek van den voorzitter werd de verga dering geleid door den eere-voorzitter Jhr. B. P. S. A. Storm van 's-Gravensande. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat het bestuur besloten had dit jaar de feesten te vieren op 9 en 10 September. Voorts was besloten bij genoegzame deelna me een bloemencorso en een etalage-wed strijd te organiseeren. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren hoe het bestuur zich het organisee ren van een etalagewedstrijd had voorge- steld. De voorzitter deelde mede, dat men van oordeel was, dat de winkeliers dit zelf ter hand moesten nemen. Na eenige discussie werd goedgevonden, dat het be stuur de winkeliers op een vergadering zal noodigen ter bespreking van een en ander. Tenslotte deelde voorzitter mede, dat het bestuur zich genoopt had gezien, om de spelen voor de kinderen te beperken tot de kinderen van leden. De kosten zijn hoog en door de groote uitbreiding der bevolking is het niet langer mogelijk om alle kinde ren te doen deelnemen. Bovendien werd de lage contributie van 1 geen beletsel ge acht om lid te worden, waardoor alle kin deren van de feesten kiftmen genieten. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag uit, waarvoor hem dank gebracht werd. De penningmeester deed hierna rekening en verantwoording. De inkomsten bedroe gen 5791.23, de uitgaven 5758.60 zoodat er een batig saldo was van f 32.561-2 Door de commissie, belast geweest met het nazien der rekening en bescheiden, werd gerapporteerd, dat een en ander in orde was bevonden, zoodat de penningmeester werd gedechargeerd. In de commissie tot het nazien der re kening 1925 werden herbenoemd de heeren J. Eggink, H. H. van der Plas en M. Nell. Tot bestuurslid werd herkozen de lieer H. van Wisseu, terwijl in de vacature A. G. Leijen, die voor een herbenoeming had f bedankt werd gekozen de heer A. P. Ruijgrok. Thans was aan de orde de bespreking der feesten. Het program zal ongeveer gelijk zijn aan dat van andere jaren en besloten worden met een vuurwerk. Een der leden zou gaarne een landbouwtentoonstelling aan de feesten willen zien verbonden. Of schoon men dit voorstel toejuichte, meende men met het oog op den beschikbaren tijd dit een jaar te moeten aanhouden. Een ander lid vroeg of het niet mogelijk was een gevelversiering te doen houden. Het bestuur was van oordeel, dat er weinig animo zo zijn. Ten slotte verklaarde het zich bereid bij niet-doorgaan van het bloe mencorso een gevelversiering te organisee ren. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt om te vragen, of het juist is, dat het be stuur het meerendeel der prijzen elders aankocht. Van bestuurszijde werd aange toond, dat minstens twee derde van het be schikbare bedrag in de gemeente is be steed. Nadat de voorzitter ten slotte bij de aan wezigen nog eens de herinnering had verle vendigd, aan Haar, te Wier eere de vie ring der feesten golden en hij er op had ge wezen, dat Zij Haar moeilijke taak zoo voortreffelijk vervuld, werd de vergadering gesloten. Aanrijding. Een juffrouw, die per rij- wel bij Pust en Vreugde het rijwielpad wil de verlaten en de straatweg overstak, werd .gegrepen door een achter haar komende auto. De chauffeur, die zooveel mogelijk uitweek, kon echter een aanrijding niet voorkomen. Met een lichte hersenschud ding moest de wïelvijdstor worden wegge voerd. De inzittenden van de auto, die te gen een boom hotste, werden niet ernstig gewond, door glasscherven van een gebro ken ruit Financieels Berichten „De Spaarnestad". Blijkens advertentie in dit nummer heeft de N. V. drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem 425.000 aandeelen aan toon der uitgegeven. Blijkens het prospectus is van deze 425.000,reeds 200.000.onders hands geplaatst, zoodat nog 225.000. te plaatsen overblijft. De koers van uilgif- Ie is 101 pet. met het halve dividend over 1925, terwijl de storting pas 1 Augustus behoeft plaats te hebben. Buiten eenige belangrijke mededeelingen [.van de directie, waaruit o.a. blijkt, dat de vennootschap over 1924 een winst maakte van 'f 195.964.28^' of ruim 53 pet. van li# uitgegeven kapitaal, geeft het prospecti» de balans, winst- en verdiesrekening ov« 1924. Uit de balans blijkt voorts, dat d vennootschap naast een statutair reservi fonds ook nog een extra reserve gekwoev beeft van 201.000.of ruim 58 pet. va* het geplaatste kapitaal, terwijl er een b, langrijke stille reserve aanwezig blijkt t zijn in het uifgeefrecht van de Katholiek Illustratie en andere geïllustreerde lijd, schriften, waarvoor niets op de balans ij uitgetrokken. Bovendien geeft het prosit tus een overzicht van de uitgekeerde divi, denden gedurende het beslaan der vpq nootschap, die in de laatste zes jaren 7 j 9 pet. heeft bedragen, nl. over 1919, 192! 1922 en 1923 telkens 7 pet. en over 192Q en 1924 telkens 9 pet. Om de 9 pet. dit dend over 1924 uit te keeren was slecht 63.925,80 noodig; de rest der winst werd voor extra afschrijvingen en reserveerii aangewend. Prospectussen zijn hij hoven genoemd drukkerij verkrijgbaar alsmede bij Spaarnehank te Haarlem en hij andere ka tholieke bankinstellingen in ons land. Ingezonden Stukken, (Builen verantwoordelijkheid der Redactfi Voorhout, 7 Juli 102j Geachte Redacteur, Ondergeteekeude heeft propaganda gi maakt in woord en geschrift, o.a. voor tjj huis aan den publieken weg, voor No. van lijst 23, den heer J. H. M. Balvrrt Hij heeft geschreven: „Stemt Bal vet De daden voor de woorden", om alzoo trachten het onrecht, genoemden canói daat aangedaan in 1922, te herstellen. I kan zijns inziens geen reden zijn, hem te hecritizeeren als eenige ingezetenen i; Voorhout hebben gedaan en nog doen. Pa soonlijk is hem het verwijt gedaan, datt meer kwaad heeft gedaan dan diegenen,i rood of blanco hebben gestemd, en mi gaat zelfs zoo ver, dat men hem achter i rug anarchist noemt. Ondergeleekende is echter in de cji overtuiging de goede zaak oprecht te 14 hen gediend. Hij zou daarover verder k nen uitweiden, maar vreest daar toch uil veel mee te zullen bereiken. Liever beiwi hij zich op de welwillendheid van uwe Rt dactie, die in een driestar van uw gew fclad over voorkeurstemmen haar meenii heeft gezegd. Heeft ondergeteekende ge of kwaad gedaan met zijn ijveren voors 10? Was rood of blanco stemmen hela dan op no. 10 stemmen? Bij voorbaat dankzeggend. Hoogachtend, Uw dw. dr. L. BORST, Voorliot Wij willen hierop het volgende u woorden: lo. dat de schrijver van liet hovenstaa de heeft geijverd voor no. 10 van de R. lijst was zijn recht, (lo.) indien daartoe ernstige rodonon meende te h ben, (2o.) mits hij zulks deed op gept wijze. Of hij voor zich die ernstige reii bad, willen wij nu niet gaan besprelti wij willen veronderstellen van wel. Ofl de propaganda voor uo. 10 heeft gei-cfl op gepaste wijze, kunnen wij hier niet li oordeelen. Wel willen wij opmerken, d ons de uitdrukking „daden voor woordfl minder goed gekozen voorkomt, Als nieni no. 1 stemde was men dan niet voord den?! 2o. In ieder geval hebben de critici t den inzender ongelijk, die zeggen, dat m beter rood of blanco had kunnen stemn dan op no. 10. Dezulken geven blijk, slf op de hoogte te zijn! Over de kwalifici „anarchistisch" behoeft natuurlijk niet gesproken, te worden; deze is, gelijk al vj zelf spreekt, absoluut misplaatst, en fi eert dezen, die haar gebruiken Ten slotte geven wij d. n raad: Nioti kaarten! ^rJ OPRUIMING in' ©iii&s A^eelingen iets vuil, vanaf f6.20. 11S19 B

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8