VRIJDAG lü JULI 1925 No. 4992 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 16e Jaargang. e £cicbelve (Bou/ocmt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden Ï9 cent per week 12.50 per kwartaal. 029 Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, uco per P08i 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver ghaar tegen beting yan 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 zt. DK blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II i nummer bestaat uit drie lien. BUITENLAND België. De nieuwe regeering. Senaatsmeerderheid van 92 tegen 25 stemmen, a een debat, dat vier dagen duurde, II de Belgische Senaat gistermiddag 92 tegen 25 stemmeu en 16 onthou- ca de motie van vertrouwen in de ure regeering aangenomen. Vóór stem- allc socialisten en de meerderheid der jrzijde. Alle liberalen en zes Katlio- Jn stemden tegen. De onthoudingen pd alle van Katholieken. Vantfervelde over de Europeesche kwesties. een onderhoud met een vertegen- rdiger van de „Petit Parisien" heeft lelgische minister Vandervelde onder medegedeeld, dat de ontruiming van Roergebied plaats zal hebben gevon- vóór den aanvankelijk vastgestelden u van 16 Augustus. Evenwel is de lie van de onlruin^ng van Ruhrort, tong en Dusseldorp er een, waarom- de geallieerden overleg moeten ple- fat betreft bijzondere veiligheidspac- waartoe men bezig is te geraken, deze men niet beschouwen als den dood- van het protocol van Genève, waar- Frankrijk en België trouw blijven." ndei'veldo achtte de kwestie der En- h-Russisehe betrekkingen zeor ern- doeh het is, zeide hij, niet-de eerste in do geschiedenis, dat er wrijving hen beide landen bestaat. slotte ontkende Vandervelde ten igste, dat het feit, dat Vlaamsche ml- 8 deel uitmaken - van het Belgische 1 van invloed zal kunnen zijn op de juding tusschen België en Frankrijk. Frankrijk. Marokko-debatten. e positie van Abd-el-Kjim. or de aangekondigde Kamerdebatten Marokko was gistermiddag slechts g belangstelling. Het is duidelijk, dat der partijen nieuwe gezichtspunten te ien heeft, zoodat de redevoeringen over algemeen slechts herhalingen waren hetgeen reeds 'gezegd was. de opening der zitting protesteerde ïlevé tegen hot loopende gerucht, als Taza gevallen zijn. Hij verklaarde na melijk, zich niet te kunnen voorstel- welfce kringen er belang hij hebben, ilijke geruchten te verspreiden, arna was het woord aan Marchel Ca- die dreigde, dat de communistische u, ton einde tegen den oorlog in Ma- io te protesteeren, bereid is een alge- slaking uit te roepen, nationalistische afgevaardigde, ko- Fabry. verklaarde, dat het noodig is, 'Frankrijk aan Abd-el-Krim toont, dat weer de leiding der operaties in han- wil uemon, welke het verloren heeft, dubbele aanval, die Abd-el-Krim op oogonblik onderneemt tegen Fez en is uitstekend voorbereid. Het. is noo- aldus spreker, dat Frankrijk het ini- k'f der beweging herneemt. Dit is de Izakoliiko voorwaarde voor den vrede. eeuige. die met kennis van zaken [k, was Roux Freissinet, de afgevaar- 'e van Oran. ■K betoogde, dat bij niet begrijpt, dat van bet Rifgebied spreekt als van een dat een eenheid zou vormen en van Jiff's als van een natie. Het zijn niets K dan onafhankelijke stammen, wei foor geon anderen band zijn verbonden door hun vazalschap tegenover den in. Riff's bobben een oorlog tegen Spanje ■?J. zonals die in do geschiedenis reeds vaak i.s voorgekomen. Het was Abd- f«n. die het karakter van den oorlog loderde. J] heeft den titel aangenomen van emir Mogen zijn religieuzen chef, den sul- 1U opstand gekomen. Hij heeft den f'oen Oorlog uitgeroepen, gericht te- alle ongeloovigen. lama heeft hij het wonderbaarlijke "aat bereikt, dat hij de democratische van de wereld in de overtuiging dat er een republiek van het Rif aaslaan, waarvan hij het hoofd was. jjasnet meende, dat het een heel eigen- lee republiek is, die met geweld jout en gehoorzaamheid afdwingt op Ivf" Wijze' ^■al-Klim is genoodzaakt, om zijn te behouden, welke uit den oorlog ™r«o, den oorlog voort te zetten. Hij *°Dgen om, ten einde het leven te D en zijn onderdanen te kunnen i een gebied binnen te dringen en .Plunderen Het is in deze omstan- dat hij in April een aanval on dernam tegen de godsdienstige hoofdstad van Marokko, welke aanval goed voorbe reid was en bijna gelukte. De aanval is mislukt, maar teruggedron gen van de Werglia zet hij zijn actie voort on nu richt hij zich tegen Taza om daar na tot Fez terug te keeren. Wie zijn de Riff's? vroeg de spreker. De bewoners van Oran kenuen hen heel goed, omdat zij in dit jaar in grooten getale naar Algiers zijn uitgeweken, ten einde den oorlog te ontvluchten. Er is slechts één raiddel om een eind aan den oorlog te maken. Dat is de wil van Abd-el-Krim te breken. Spreker vervolgde, dat Abd-el-Krim overwonnen moet worden, daar achter Marokko, Algiers en Tunis liggen, welke landen Frankrijk onmogelijk kan opgeven. Eindigend zcide spreker, dat het Frank- rijk's recht is om Abd-el-Krim op de Spaanschc zone to vervolgen, om zoodoen de een einde aan den oorlog to maken. Nadat nog Guillaumet, het hoofd van de parlementaire missie naar Marokko, er ook op had aangedrongen, dat radicale maatregelen zullen worden genomen, werd dt zitting geschorst. De credieten aangenomen; De Kamer heeft na heropening der zit ting de Mnrokko-credieten (180 millioen francs) aangenomen met 411 tegen 29 'stemmen. Organisatie in oorlogstijd. ÏEen wetsontwerp van Painlevê. Painlevó, miuistcr van oorlog, heeft bij do Kamer een wetsontwerp ingediend, be treffende de algemoene organisatie van de natie in tijd van oorlog. Het ontwerp, dat door den hoogen raad voor do natio nale verdediging is voorbereid, heeft ten doel de voorbereiding in vredestijd van de mobilisatie in geval van oorlog van alle levende krachten van het land. Wat in Frankrijk van 1914 tot 1918 geïmprovi seerd is, wil men nu stelselmatig organi- seeren, daar de ondervinding in den jong- óteii ouiiiyg opgedaan duidelijk ncy.», auix- getoond, dat in deze tijdén bij een conflict de geheele natie wordt betrokken en dat de mobilisatie van haar industrieel, econo misch, financieel vermogen, het op ratio- neele wijze gebruik maken van allo moge lijke hulpbronnen van het land, niet min der gewichtig is, dan het mobilisecren der militaire krachten. De voornaamste bepalingen van Pain- levé's ontwerp betreffende o.m. het rcoht van opvordering van alle hulpmiddelen van bet. land, niei slechts materieele maar ook ihtellectueele en wetenschappelijke. Voorts de stelselmatige organisatie van het openhaar gezag in tijd van oorlog en de voorbereiding in vredestijd van de mo bilisatie in ieder ministerie. Bijzondere maatregelen betreffende het gebruik ma ken vanarbeidskrachten en grondstoffen, de organisatie van het verkeer. Tsjecho-Slowakije De Hussfecsten De opgewondenheid te Praag Omtrent de gevolgen van het deelnemen der Tsjechische regcering aan de Huss- feesten en liet vertrek van den Pauselijken nuntius uit Praag meldt een W.-B.-bericht uit de Tsecho-SIowaaksche hoofdstad nog: Het demonstratieve vertrek van den nuntius heeft onder de linksstaande en nationalistische partijen groote opgewon denheid veroorzaakt. De sociaal-democratische partij eischt het afbreken der diplomatieke betrekkin gen met 't Vaticaan en de onmiddellijke indiening van een wetsontwerp betreffen de de scheiding van Kerk en Staat. Deze eischen zijn ook neergelegd in een door de Duitsche socialisten in den land dag ingediende dringende interpellatie. Ook de Tsjechische sociaal-democraten bereiden dergelijke interpelalties voor, -terwijl de oppositioneele Slowaken, als ook de Duitsche cbristelijk-socialen in een dringende interpellatie tegen de beweging der Hussdagen protesteeren. in verband met bet feit, dat 80 pet. der bevolking Roomsck-Katholiek is. Rusland. Doodvonnissen (e Moskou. Twee generaals terechf- geste I'd. De vroegere generaals van het roodo le ger Belavin en Iwanof en twee magistraats personen zijn te Moskou terechtgesteld. Do twee generaals waren ter dood veroodeeld, omdat zij schuldig waren bevonden aan spionnage voor Polen, terwijl de beido anderen zich hadden laten omkoopen en misdadigers niet gestraft hadden. Marokko. De sirijd me! de Mooren. De toestand. Het communiqué over den toestand in Marokko zegt. dat de Riffkabylen 10.000 nian bij dc Werglia hebben geconcentreerd. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT; Gewone advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. s Kleine adverlentiën, van ten hoogste 30 woorden, wnarin betrekkingen woeden aangeboden of gevraagd, huur en voi> huur, koop en verkoop 10.50. Hun doel is klaarblijkelijk »,'en nieuwen aan val gelijktijdig van liet Noorden en het Zui den uit te beginnen. Maatregelen zijn geno men, om den vijand ten Noorden van de Wergha af to slaan. De stammen bij Taza zijn onrustig ge worden en bij wijze van voorzorg ziju en kele stammen ontwapend. De ontruiming van Taza is in vollen gang. Abd-e 1-Krim nst te Fez vcrscben en. De stellige bewering van Abd-el-Krim, dat hij op 3Jidi bij het feest van Bakr-id te Fez zou zijn, had op de volksstammen in de omgeving van Tanger grooten indruk gemaakt. Echter was het niet Abd-el-Krim, doch integendeel de sultan Moelai-Hafid, die te Fez aanwezig was. Desniettemin werd verwacht, dat Abd-el-Krim toch nog op de een of andere bovennatuurlijke wijze te Fez zou verschijnen. Zóó cterk was die overtuiging, dat do toestand hoogst on rustig werd en de geheele inboorlingenbe volking in groote beroering verkeerde on der de stellige verwachtiw der komst van Abd-el-Krim. De emotie lï.o in de stad heerschte, greep zelfs de Europeesche krin gen aan. De gemoederen werden eerst ge kalmeerd, toen aan Moolai-Hafid de eer bewijzen der volksstammen werden be toond. De volksstam der Togaocia en an dere, die door den sultan onder de wape nen werden geroepen, zullen onder de bo- velen van diens broeder worden gesteld, die tot onderkoning van Fez is benoemd. China. De troebelen in China. De o n d e r h a n d e I in g e n op het d o o d e punt. De onderhandelingen tusschen de mo gendheden en China zijn nog steeds op het doode punt. Naar hot schijnt, verlangt do Ghineesche regcering, dat de onderhande lingen over de laatste acht van de dertien eischen, vervat in haar nota aan do mo- heden ver t herziening van de z.g. onbillijke verdragen tegelijk zullen plaats hebben met de onderhande lingen over de eerste vijf eischen. Naar verluidt staan do mogendheden èr op, dat de eischen direct voortvloeiend uit de in cidenten van Sjanghai n.l. opheffing van den noodtoestand te Sjanghai, de vrijlating der gearresteerden, bestraffing dergenen, die voor de schietpartij verantwoordelijk zijn, schadevergoeding voor de getroffenen en aanbieding van Verontschuldigingen door de Europeesche autoriteiten het eerst besproken zullen worden. De overige eischen toch maken een grooter conferen tie noodzakelijk. Het is zeer onwaarschijn lijk, dat vele van de eischen in overweging genorpen zullen worden. Intusschen gaan de agitators voort met het aandringen op onderhandelingen met Engeland alleen. Van het Vaticaan. De diefstal in liet Vaticaan. Hoe de daders ontdekt werden. Reeds cenigo weken geleden, had een ze ker individu, dat zich voortdurend op het St.-Pieterplein of in de onmiddellijke om geving er van bevond, en zich zelfs dik wijls onder de pelgrims mengde, de aan dacht van de politie getrokken. Tot zoover nog niets bijzonder. Het was een persoon gelijk elk ander, deftig gekleed, en naar het scheen de vriendelijkheid zelf. Hij maakte op elk ander den indruk iemand to zijn, aan wien hot behaagde om een groot ge deelte van den dag door te brengen tus schen de onvergankelijke glorie van de cit- tó leonina en zich te vermeien in de lento- zon van dezen zomer. Do politie echter ver trouwde het zaakje niet erg. De vice-commissaris Marotta kwam op do gelukkige gedachte, vriendschap met hem aan te knoopen; gaf zich uit als een zekeren „Sr. Giovanni", die veel in het buitenland had gereisd, goed bemiddeld was ten bewijze wanrvan hij hem vier honderd duizend lire toonde en't liefst zijn geld in kostbare voorwerpen wilde omzetten. Genoemd individu meende thans zijn slag te kunnen slaan. Hij vertelde Sr. Giovanni, dat hij hem van dienst kon zijn; dat hij kostbare voorwerpen verwachtte uit Frankrijk, van een diefstal afkomstig en dat zoodra deze waren aangekomen, hij hem zou waarschuwen. Ondertusschen verspreidde zich het sen- sationeele bericht van den heiligschennen- den diefstal- in het Vaticaan. De questuur werd gewaarschuwd. Het Vaticaan werd met functionarissen en agenten afgezet; men deed nasporingen, allerlei gissingen weiden gemaakt. Het feit stond vast, dat de dieven na een lang en geduldig werk van vele dagen de zoldering hadden door boord. Wie zijn de dieven? In den volksmond en in de pers duizen den veronderstellingen, duizenden hypothe sen. Een twintigtal personen werden in ar rest genomen. Trouw klopte de pers bij de questuur aan. maar zij kreeg telkens ten antwoord: niets geen nieuws. Ondertus schen lachten de hoeren van de questuur in hun vuistje. Er moest een verband staan tusschen dat vreemde individu, dat kostbare voorwerpen verwachtte uit Frank rijk en dezen heiligschennenden diefstal. De z.g. Sr. Giovanni, vice-commissaris Marotta, kwam opnieuw in actie; trachtte genoemd individu opnieuw te spreken te krijgen, sloot den koop voor twee honderd duizend lires en beloofde dezen des avonds om negen uur ten zijnen huize te zullen halen. Op het afgesproken uur bevond zich de vice-commissaris ten huize van ge noemd individu, dat nu bleek te zijn de schoenmaker Mariano Stella uit Rome, de voorwerpen werden voor den dag gebaald! en welk een voldoening voor „Sr. Giovan ni" aanstonds in deze do voorwerpen te herkennen, die uit de Vaticaansclie schatka mer ontvreemd waren. Beiden glimlachten van voldoening. Mariano Stella had echter buiten den waard gerekend. Op hetzelfde oogonblik dat de vice-commissaris hem de briefjes van duizend voortelde werd zijn huis door de politie overrompeld en Maria no Stellagearresteerd. BINNENLAND De salarissen bij de Spoorwegen. Voorstellen van don toonraad. De Loonraad vergaderde gisteren, onder voorzitterschap van mr. Kooien, en heeft beslist, dat, waar van den aanvang af is vastgehouden aan den regel, dat de notu len der vergaderingen van den Loonraad of van sub-commissies alleen voor de leden zijn bestemd en de inhoud daarvan niet mag worden gepubliceerd, ook do stukken door het Secretariaat aan do leden toege zonden, ter behandeling in een vergade ring van den Loonraad of een der sub commissies, niet voor publiciteit zijn be stemd. Verder heeft de Loonraad heslolen, aan do Directie te adviseeren, de minima en maxima der loouen en do jaarlijksche pe riodieke verhoogingen, behoudens de daar op voor de loonlclasso II, III on IV toe te passen aftrek, vast te stellen als volgt: Voor schaal: 1 f 1400.f 1600.— f 50.— 2 1450.—? 1700.— 50.— 3 „1500.— „1800.— 50.— 3a 1550.— 1900 t. f 1750 f 50 daarna f 75 4 „1600.— „2000.— f 75.— 5 „1650—i „2100.— 75.— 6 1400.— 1800.— 100 7 „1700.— 2300.— 75.— 8 1800.— 2500.— 100.— 9 „1850.— „2800.— „100 10 1900.— 3400.— 11 „2250— „3700.— „125— 12 2500— „3900— „125.— 13 „2900.— „4100— „125.— 14 „3200.— „4400— „175.— 15 „3600.— „4700.— „175 Over het bedrag der periodieke verhoo gingen voor schaal 10 zal nader worden beraadslaagd. Hel conflict bij de „Nieuwe Waterweg" te Schiedam. De besprekingen niet den Rijksbemiddelaar. Men schrijft ons van iverknemerszijde: Gisteren had onder leiding van den Rijksbemiddelaar den hoer H. A. v. I.T.s- selstein een bespreking plaats tusschen vertegenwoordigers van de hij het conflict betrokken partijen. O.m. waren aanwezig de Direëteur van de Rotterdamscho Droogdok Mij., aan welke onderneming do „Nieuwe Water weg" is overgegaan en do Directeur van do „Nieuwe Waterweg." Door den Directeur van den Melaalbond was in een conferentie met de vertegen woordigers van de werknemers medege deeld dat het loon voor de arbeiders aan do „Nieuwe Waterweg" gebracht zou worden op het peil van de Rotterdamse!io Droogdok Mij. en dat voor 53 uur werken 49 i uur loon zou worden uitbetaald, zijnde 48 uur loon en 1* uur als overgeld De Directeur van de Rotterdamscho Droogdok Mij. deelde tijdens de bespre king hij de Rijksbemiddelaar mede, dat de „Nieuwe Waterweg" niet was aangesloten bij den Melaalbond, hoewol de Directeur van don Melaalbond de onderhandelingen had gevoerd, en dat het een misverstand was, dat 49i uur loon zou worden uitbe taald. Uitbetaald zou worden 53 uur loon plus U uur overgeld. Toen do vraag ge steld werd, deze nieuwe looncijfors dan te noemen, wilde de Directie daarvan niets weten. Ook toen de Rijksbemiddelaar aan drong, hem dan die cijfers te noemen, op dat hij voor zichzelf een indruk zou krij gen, werd ook hem dit geweigerd. In de pers wordt nu geschreven dat het geheele conflict eigenlijk op een misver stand berust. De arbeiders zouden hebben gemeend voor 53 uur werken 491 uur loon te ontvangen, terwijl in werkelijkheid 541 uur loon zal worden uitbetaald. Zoo gezien moet dit wel tot de conclusie lei den dat er een misverstand in het spel is. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND De Marokko-kwcstie nogmaals in ds Fransche Kamer. De credieten aangeno* Oe Hussfeesten te Praag. Opgewonden' hcid onder de bevolking. Hoe de daders van den diefstal in het Vaticaan ontdekt werden. Weichseldam doorgebroken. (Builen* laudsohe Bericblon.) BINNENLAND. Bemiddelingspogingen in de bouwvakken (2do blad) en in het conflict hij dc „Nieuwe Waterweg" te Schiedam. (Isle blad) Onze Geïllustreerde Paoina De photorpagina geoft o.m. te zien: Het spoorwegongeluk te Amsterdam. De Ne- dorl. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. Gebouw van het genootschap v. Kun- sten en Wetenschappon to 's-Hertogcn- bosch. Vuurwerk te Schoveningen. Rotterdam van uit een vliegtuig. De werkelijkheid is evenwel dat aan do arbeiders is bekend gemaakt, dat bot loon aan de „Nieuwe Waterweg" gebracht zal worden op hetzelfde peil als aan ilo Rollerdamsche Droogdok Mij. Aan de R. D. M. hoeft men reeds langen lijd 56 uur por week gewerkt. Nu, met de nfloopondo overwerkvorgunning voor do Rotterdam scho industrie, wordt vanaf 1 Juli 53 uur gewerkt. Bij deze overgang wilde do Di rectie van de R. D. M. ook 53 uur invoe ren aan de .Nieuwe Waterweg" en gelijk tijdig do loonen brengen in overeenstem ming mot do loonen aan de R. D. M. Dat wil zeggen, het gezamenlijk loon d«r ar beiders moet wordenr verlaagd en er moet langer gewerkt. Hierdoor zullen oen aan tal arbeiders cenige verhoogitig ontvan gen, anderen hetzelfde loon bolronden en de rest worden verlaagd. Het nieuwe weekloon, dat over het geheel dus lager is, wordt, om het uurloon vast te stellen, niet gedeeld door 48 maar door 53, waar door het uurloon belangrijk lager worrlt voor liet overwerk. Aangezien bovendien moet gerekend xnet de af looi tonde over werkvorgunning, heeft dat brengen van het uurloon op een werkweek van 53 uur, voor de arbeiders verst rekkendo ge volgen. In dit licht bezien doet het „misver stand" wel eigenaardig aan. Het gebeurde te Brunssum. Officieole verklaringen van don Burgemeester. Het „Limb. Dagbl." meldt het volgende: Naar aanleiding vau het officieel rap port van den Jnsi»octeur van politie lo Brunssum over de klopparh'j tusschen ka tholieken en socialislen op Maandag 29 Juli j 1. hebben we ons tot den buret moes ter der gemeente Brunssum gewend om enkele nadero inlichtingen over genoemd rapport. Het rapport gelezen hebbende, konden we niet do meening van ons afzetten, al3of dit rapport éénzijdig was samengeste'd Wo deelden dit den burgemeester mede on vroegen ziju meening daarover. De burgeraeestr gaf ton antwoord, dat ouzo meening n;ot ju'st is Tn het rapport ligt naar zijne mooning niet hot persoon lijk oordeel van den inspecteur, maar liet oordeel, zooals dit tot uiting kwam in do verklaringen van do aanklagers. Wo vroegen den burgemeester verder naar zijn mecnine over het van soc'ahsti- scho zijde verspreide gele pamflet en over de artikelen in „Het Volk". Van AZ was, aldus de burgemeester! gelopen hetgeen in het gele pamf'et stond en wat „Het Volk'' geme'd heeft in het ar tikel van 30 Juni over de „lieoslmenschen van NoVns". Het feit, dat er k'annen "e-» vallen zijn, ;s niet te belw-sten. T)o burge meester laakte nog het geschriif dat de pastoor do burgerwacht zou gemoldl:soord hebben en bestempelde het geheele geval slechts tot een verkiezingsrelletje. Waar van socialistische zijde vooral de Weleerw. heer kapelaan Merkolbach in liet geval was betrokken, konden we niet na'a- ten ook in deze do moening van den burge meester to vragen. Do burgemeester verzekerde, dat kape laan Merckelbach niets heeft uit te staan, met het relletje. Dc hoofdoorzaak van het geheele geval is de tactische fout, begaan door do socialistische fietsclub, om met vlaggen en transparanten te komen op de plaats, waar de Katholieke optocht trok en ontbonden werd en daar te roepen: „Stemt Vliegen" en met de roode vlaggen op en neer to zwaaien. Waar aan do socialisti sche fietsclub door een der Katholieke lei ders was aangeraden een anderen weg tff nemen, had dit verzoek opgevolgd moeten

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1