luchtvaart. 'Commissi e aan den Raad in overweging over te gaan tot vaststelling van de bepa lingen in de bcfltaande verordening. Vernieuwing en verplaatsing Janvossen- brug. Demping Volmolengracht. Tn de memorie vam antwoord op het sectie- verslag nopens de begroeting voor het jaar 1924 merkten B. en W. reeds op, dat ver nieuwing van de Janvossenbrug dringend noodlg was en stelden zij de indiening bij den Raad van een daartoesfrekkend voor stel mitsdien in uitzicht. Inderdaad vormt de tegenwoordige Janvossenbrug, aldus B. en W., meer en meer een der grootste hin derpalen voor het scheepvaartverkeer; zij kan immers slechts gepasseerd worden door schepen met een maximum breedte van 5.80 M. en met geen grooteren diep gang dan 2.45 -f* N.A.P. Bat daarbij ook voor het verkeer te land de Janvossenbrug 'ten eenonmaJe onvoldoende is, behoeft hier wel geen nader betoog. Zelfs moest zij met let oog op den slechten toestand, waarin eij verkeert, reeds sedert eenige jaren voor alle rijverkeer met voertuigen worden af gesloten. De plannen tot verandering van de Jan vossenbrug zijn intusschen niet in den laatsten tijd ontstaan, doch dateeren reeds van 1900, Ln welk jaar B. en W. zich te genover het gemeentebestuur van Katw;jk bereid verklaarden eene verwijding onder meer van de Janvossenbrug te bevorderen ten behoeve van de verbetering van den waterweg IJmuidenKatwijk aan Zee. Na velerlei onderhandelingen besloot de Band daarop in 1915 tot verwijding oa. van de Janvossenbrug overeenkomstig den wensch van de gemeente Katwijk over te gaan; van de daaraan verbonden kosten zou 91 pci. voor rekening van de gemeente Katwijk en de rest voor rekening van Leiden komen. De plannen tot voortverbetoving en h'a- venaanleg van de gemeente Katwijk zijn evenwel in verband met do s'ndsdien ver anderde tijdsomstandigheden niet verwe zenlijkt en zullen waarschijnlijk ook voor- loopig niet tot uitvoering komen. Echter zal de veTbotering van de Janvossenbrug daarop naar de meening van B en W. niet kunnen wachten. De toestand van deze brug is immers in den loop der jaren zoo danig geworden, dat niet meer in hoofd zaak kan worden volstaan met een ver grooting van de doorvaartwijdte ten dien ste van het scheepvaartverkeer, doch dat algeheel© vernieuwing, ook in het belang van het verkeer te land, noodzakelijk is ge worden. Alleen bij vervanging van de be staande, zeer onsoliede, brug door een nieuwe, is een afdoende verbetering te ver krijgen. De constructie en de afmetingen van de n'euwe brug zullen in hoofdzaak overeen kunnen komen met die van de onlangs vol tooide Singelbrug: de bnlg zal dan worden een electrisch bewogen ijzeren ophaalbrug, met een doorvaartwijdte van 8 M„ d.i. de zelfde wijdte, welke ook de Pauwbrug thans heeft, en een breedte van 7 M., waar van 5 M. rijvlak met aan weerszijden een trottoir ter breedte van 1 M. Het verdient aanbeveling de nieuwe Jan vossenbrug niet op dezelfde plaats te bou wen, waar zich thans de oude brug be vindt. De afritten naar den Ouden Singel toch zouden dan even moeilijk en steil blijven als nu het geval is, omdat ter plaat se de ruimte voor het maken van flauwe bellingen ontbreekt en voor voertuigen geen gelegenheid bestaat om de brug ge makkelijk en zonder gevaar op- en af te rijden. Ook de Janvossensteep, die bij de Oude Vest slechts 6 M. breed is, zou een zeer gebrekkige© toegang tot de nieuwe brug vormen. Het komt B. en W. derhalve, met de Commissie van Fabricage, ge- wenscht voor, de brug Oostwaarts te ver leggen tegenover de Gedempte Volders- gracht en de VolmolengTacht. Alsdan zal de brug tevens meer in het midden van den afstand Marebrug-Pauwbrug komen te liggen. Met deze brugverlegging dient, gelijk ook aan de Commissie van Fabricage bij nader onderzoek gebleken ie, demping van de Volmol en gracht tot aan de Langegraclit gepaard te gaan. Aan deze demping toch z jn verschillende voordeelen verbonden, waarop B. en W. in het kort de aandacht vestigen. In de eerste plaats wordt aldus voorko men het maken van een doodloopende gracht, welke zou ontstaan, indien de Vol- molcngracht werd afgesloten en die al spoedig zou gaan vervuilen. Ook brengt demping van de Volmolen gracht de mogelijkheid mede om behoor lijke opritten naar de nieuwe Janvossen brug te maken, terwijl, ook al zag men af van algeheele demping, toch in ieder geval de Lakenbrug (Oude Singe!"Volmolen- gracht) opgeruimd en het voorste gedeel te der Volmolen gracht gedempt zou moe ten worden, maar dan ter plaatse niette min de toestand onbevredigend zou blij ven. Ten slotte wordt door demping van de Volmolengracht de beschikking verkregen over een straat oppervlakte, die b.v. als marktterreiin te zijner tijd goede diensten zou kunnen bewijzen. De kosten van een nieuwe brug terzelfder plaatse, als waar zich thans de Janvossen brug bevindt, worden op pl.m. f 60.000.— begroot, terwijl met het leggen van de brug tegenover de Volmolengxach t naar raming in totaal f70.000.k f75.000.gemoeid zal zijn. De algeheele demping van ge noemde gracht vordert een uitgave van, globaal geraamd, f20.000,zoodat uit voering van het geheel© werk ongeveer f90.000.— k f 101.000.—zal kosten. Echter mag met reden worden verwacht, dat het Provinciaal Bestuur wegens de fergrootlng van de doorvaortwijdte der 'Janvossenbrug tot 8 M. bereid zal zijn in de koeten daarvan een bijdrage te verleen nen, wedke, geie-t op de In andere dergelij- ke gevallen toegekende subsidie'e, vermoe- tieSjk ongeveer f 10.000.zal beloopen. [Terstond na aanneming van het voorstel tfoox ilen Baad, zullen B. en W. zich te de zer zake Tot de Gedeputeerde Staten der provincie wenden. De in 1915 met de gemeente Katwijk go- troffen regeling, waarover wij hierboven reeds spraken en volgens welke Katwijk 91 pet. van de brugvemieuwingekostea zou dragen, zal evenwel, wat de Janvossen brug betreft, voorshands geen toepassing kunnen vinden. Het gemeentebestuur van Katwijk toch stelt zich op het standpunt, dat sedert tien jaren de omstandigheden aanmerkelijk veranderd zijn, in dien zin, dat eenerzrijds de Katwijksche plannen tol op heden slechts gedeeltelijk tot uitvoering zijn kunnen komen, anderzijds de Janvos senbrug in zoodanigen toestand verkeert, dat thans veeleer het belang van Leiden tot vernieuwing dier brug noopt. Katwijk is derhalve van meening, .dat ten gevolge van de gewijzigde omstandigheden aan de oorspronkelijk gedane toezegging geen kracht meer kan worden toegekend en het is mitsdien niet bereid aan Leiden in het onderhavige geval een bijdrage ad 91 pet. van het destijds geraamde bedrag t.w. pl.m. f32 000.te verleenen. Intusschen verklaart bet gemeentebestuur van Kat wijk, zich, behoudens goedkeuring van den Gemeenteraad, bereid in de kosten van de vernieuwing der Janvossenbrug en vau verbreeding van de doorvaartwijdte tot 8 M. bij te dragen 10 pot., tot een maximum van f 7.500.evenwel onder voorwaar de, dat Leiden zich verplicht geen nieuwe bruggen over het te verbeteren vaarwater te leggen zonder goedkeuring van Katwijk, terwijl de bedoelde bijdrage eventueel eerst opeischbaar zal zijn, wanneer tot de uit voering van het plan tot aanleg var. een berghaven en tot verbeten'ng van den wa terweg IJmuidenKatwijk aan Zee zal worden overgegaan. Het komt ook B. en W. voor, dat een b j- drage van Katwijk op grond van de re geling van 1915 vo'or de Janvossenbrug be zwaarlijk zal kunnen worden verkregen, aangezien aan de feitelijke argumenten, door. Katwijk aangevoerd, inderdaad zeke re waarde niet kan worden ontzegd. Maar tevens zijn B. -en W. van gevoelen, dat het beter is op de laatste bereidverklaring van het gemeentebestuur van Katwijk niet 'n te gaan. Zooals de omstandigheden thans zijn, behoort immers Leiden vrij, althans van de gemeente Katwijk niet afhankel.jk to zijn, om binnen zijn grondgebied ten al len tijde de openbare werken te doen uit voeren, welke het in zijn belang nood g acht. Waar nu aan de betaling van de laat stelijk toegezegde bijdrage, die bij de to tale kosten vergeleken bovendien tamelijk gering is, een met gemeld beginsel strij dige en mitsdien voor Leiden bezwarende voorwaarde verbonden is en het tijdstip dier betaling daarenboven nog uiterst on zeker mag worden genoemd, daar meenen B. en W., dat het raadzaam is, op de door Katwijk -nader voorgestelde regeling niet in te gaan en zoodoende „baas in eigen huis" te blijven. Voor de verdere bijzonderheden betref fende de brugvernieuwing en -verlegging, alsmede in zake de demping van de Volmo- lengrachf, verwijzen B. en W. den Raad naar de ter visie liggende stukken. Slechts merken B. en W. nog op, dat met de be doelde demping zal moeien worden ge wacht tot na de vernieuwing van de koel waterleiding der Centrale, omdat tijdens die vernieuwing, welke ongeveer vier maanden zal vorderen, de Centrale tijde lijk het benoodigde koelwater via de Vol- malengracht uit den Ouden Singel moet be trekken. Ten slotte zij medegedeeld, dat bij ver legging van de Janvossenbrug wellicht de vischmarkt op de Voldersgracht verplaatst zal moeien worden Zoo noodig, zullen ,B. en W. te zijner tijd bij den Raad een voorstel aanhangig maken in zake de wij zigingen, welke in verband met de ver anderde situatie in de desbetreffende ver ordening behooren te worden aangebracht. Uitdieping Nieuwe Rijn. Jaarlijksr.ha uitvoering van diepwerken. B. en W. maken van deze gelegenheid gebruik, om den Raad met bun meening in kennis te stellen omtrent het eenigon tijd geleden tot de Raad gerichte adres van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, in zake den toestand van de wateren en bruggen in deze ge meente, voor zoover de betangen van de scheepvaart daarbij betrokken zijn. Inderdaad is ook dezerzijds, aidus B. en W., meer dan eens geconstateerd, dat de diepie van bet vaarwater, voor de groote scheepvaart bestemd, in deze gemeente op sommige plaatsen ontoereikend is, en het ligt dan ook in de bedoeling van B. en W. om, blijvende binnen zekere financieele grenzen, het vaarwater op die plaatsen, waar zulks bet meest nood g is, te laten uitdiepen. B. en W. doen dan ook nu wederom eenige voorstellen, ter verbetering van het vaarwater, welke voorstellen men hieron der vindt afgedrukt. Resumeerende geven B. en W. den Raad in overweging: a. door vaststelling van dpn overgelegdcn begrootingsstaat ten behoeve van de ver nieuwing van de Janvossenbrug en de verlegging van deze brug tegenover de Gedempte Voldersgracht en de Volmolen gracht, zoomede ten behoeve van de dem ping van de Volmolengracht, een bedrag van, in ronde som, f 100.000.te hunner beschikking te stellen; b. door vaststelling van den mede over- gelegden suppletoiren begrootingsstaat een bedrag van f 75800.te hunner beschik king te stellen, te vinden uit leening en uit de gewone middelen af t© lossen in 10 jaren, telketis voor 1/10 gedeelte, te begin nen me4 het jaar 1925, ten behoeve van de uitdieping van den Nieuwen Rijn tus- schen het Rijn-Schiekanaal en de Singel- brug en de daarmede gepaard gaande ver nieuwing van de walbeschoeiing; op den post voor „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1925, waarvan f 7580.moet worden af geschreven, ia nog f 239337.beschik baar; o. te besluiten, dat op de begroot in gen voor de eerslvo^oude jaren telkens een be drag van pl.m. f2000.z,.l worden uitge trokken voor bet uitvoeren van diepwerken in het vaarwater binnen deze gemeente ter plaatse, waar zulks naar het oordeel van B. en W. noodig is. Gemengde Berichten Belangrijke inbraak te Rotterdam. Een j u w e 1 i e r s z a a k geplunderd. Gisterennacht hebben dieven zich toe gang verschaft tot de juwelierszaak van J. B. aan de Soetensteeg, te Rotterdam. Deze zaak, met de ramen der bovengelegen verdiepingen is geheel geblindeerd, alleen het raam van een zolderkamer niet. Hier door moeten de inbrekers, die de situatie goed schijnen te hebben opgenomen, zijn binnengedrongen. Ze hebben met hand schoenen „gewerkt", een teeken dat het mannen van het vak zijn geweest. In de zaak is de geheele etalage overhoop ge haald. De dieven zijn langs de verschillen de verdiepingen naar den winkel afgedaald Dadaf ze over aangrenzende panden wa ren binnengedrongen, vermoedelijk via het leegstaande pand op den hoek van de Korte Hoogstraat. De heer B., die de bo vengelegen verdiepingen bewoonde, was toev.-llig met zijn familie afwezig. Gister morgen omstreeks half negen kwamen de winkeljuffrouw en de loopknecht, om de zaak te openen. Toen bemerkten ze dat er was ingebroken. Twee vitrines in den win kel stonden open en van de étalage was een ruit uitgesneden. Do dieven hebben zich meester gemaakt van ongeveer hon- derdvijftig gouden en zilveren voorwerpen alsmede van platina en losse juweelen, tot een totale waarde van bij de honderd dui zend gulden. Uit de étalage bleken alleen de waardevolste gouden voorwerpen met overleg uitgezocht te zijn. De heer B., die nog een zaak in Den Haag heeft, is voor zijn beide filialen bij Lloyd's te Londen voor 185.000 verze kerd. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Het gebeurde is reeds door den radio-omroep te Hilversum rondverteld. Een auto-ongeluk Oosterbeek. Drie gewonden. Gisterenavond bad op den Utrechtschen weg tusschen Arnhem en Oosterbeek en even, voorbij het viaduct nabij Oosterbeek, een ernstig ongeluk plaats. Twee marktkooplieden reden in en Ford auto, welke beladen was met rijwielbanden van de markt te Wageningen naar Arn hem. De auto reed volgens ooggetuigen zeer snel en ging bovendien eenigszins zig zag, over den weg. Juist bij het nemen van den bocht voor het viaduct, welke eveneens in zeer snel tempo werd genomen, liep de rechterband van den auto leeg. De auto vloog daarop over een lengte van circa 80 meter over het rijwielpad. Daar reden juist een heer en dame uit RenkurnDoordat de dame vooraan reed werd de heer het eerst tegen den grond geslingerd. Hij werd zwaar gewond naar het Elizabethsgasthuis te Arnhem ver voerd. De dame liep lichtere kwetsuren op. Terzelfder tijd kwam echter nog een wielrijder uit do richting Arnhem, die oveneens op het rijwielpad reed. Deze liep sleclfta eenige ontvellingen op en verwond de het linkerbeen. Ook hij werd in het gasthuis opgenomen. De rijwielen van de belde heeren werden totaal vernield. Een der marktkooplieden, die rechtop achter in den auto stond op het oogenblik, dat de aanrijding plaats had, werd uit den wagen geslingerd en bekwam een diepe wonde even boven het linkeroog. Hij werd als derde man in bet gasthuis opgenomen. De politie was spoedig ter plaatse, nam den auto in beslag en stelde den bestuur der van den auto zekeren H. G. in verze kerde bewaring. »Tel." Nekkramp. Te Anna Paulowna zijn van.de 3 door nekkramp aangetaste personen er twee overleden. Overleden. De in hot ziekenhuis te Groningen opge nomen arbeider Roelof Osiuga uit Mussel- kanaal, die door den arbeider van der S. in het hoofd was gestoken, id aan de ver wondingen overleden. Aan brandwonden overleden. Te Zwartemeer trok het eenjarig kind van den arbeider J. Bruinsma een pot ko kende melk over zich heen. Het kind be kwam zulke hevige brandwonden, dal het aan de gevolgen overleden is. Verdronken. Bij het zwemmen in de beek te Amers foort is de milicien-soldaat van de infan terie H. J. Heil uit Amsterdam bij het duiken met zijn hoofd op den grond gestoo- ten, tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Het slachtoffer zal naar Am sterdam vervoerd worden, om daar ter aarde besteld te worden. Onder een wagen. Toen liet 7-jarig zoontpe van \V. M. uit "Wijbosch gem. Schijndel na school zich huiswaarts begaf, geraakte het spelender wijze onder een zwaar beladen voermans- kas, en kreeg een wiel over zijn middel. In deesniswekkenden toestand werd het jon getje opgenomen. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Trap van een paard. Gisterenmorgen is aau het Sportpark- Reeweg te Dordrecht, thans tentoonstel lingsterrein voor de vereeniging Stamboek Het NederIandsche Trekpaard, de 37-jari- ge S. van den stal der Gebr. Akkermans, te Zevenbergschenhoek, door een der paar den zoo ernstig voor den buik getrapt, dat do man in zeer zorgwekkenden toestand naar het R. K. Ziekenhuis aan de Groote Kerkbuurt is overgebracht. De ongeluk kige is inmiddels van de laatste H. H. Sa cramenten voorzien. Een krankzinnige aan boord. Dinsdagavond is te IJmuiden binnen gekomen de stoomtreiler Nelly IJM 9, die slechts drie dagen uit was. Bij een lid van do bemanning hadden zich op zee ver schijnselen van krankzinnigheid voorge daan. De 25-jarige tremmer R. S. uit Am sterdam had zich eenige uren in een lucht koker verstopt en was daarna in het want geklommen met een .stuk ijzer, van waar hij allen bedreigde, die hem wilden nade ren. De schipper besloot toen terug te kee- ren. Bij aankomst te IJmuiden zat de man nog in de mast. Per auto werd hij naar Amsterdam overgebracht. Een lesje! Op den Kaldenkirchenweg te Venlo, wil de een jongen een vogelnestje uithalen, dat in een gat in een bark was gebouwd. Maar de ingang was zoo nauw dat de nes tenschender er met zijn hand in bleef zit ten. Hoe hij ook rukte en wrong, hij kon er niet uit. Tot overmaat van ramp zwol de arm nog op, zoodat hij als gevangene aan den boom geklonken bleef. Aan hui len geen gebrek. Eindelijk kwam hulp. Met een zaag werden takken door gezaagd, terwijl men met een beitel het gat verwijd de. Zoo kreeg de gevangene weer de vrij heid. Als het lesje nu maar beeft gehol pen! Door Zigeuners aangerand en beroofd. Gisterennacht omstreeks half drie kwam if J. uit Venlo zich beklagen op het poli tiebureau, dat hij, komende van Kalden- kirchen, op Nederlandsch gebied was aan gevallen door drie Zigeuners, die, na hem eerst mishandeld, geslagen, zand in neus en mond geduwd te hebben, hem bewuste loos aan den weg lieten liggen. Toen hij na eenigen tijd weder bijkwam merkte hij dat hij beroofd was van ongeveer 25 gul den en een portemonnaie. Een onmiddel lijk door de politie ingesteld onderzoek leidde tot de arrestatie van de verdachte wagenbewoners, de gebroeders Seinbach en A. Roode, die op de kleine heide* met anderen hun tenten hadden opgeslagen Het onderzoek is in vollen gang. Het ver miste is nog niet gevonden. Brand In het stoomschip „Prins der Nederlanden". Gisterenmorgen omstreeks half negen, brak brand uit in bet stoomschip „Prins der Nederlanden", van de Stoomvaart Mij. „Nederland", dat té Amsterdam in de ha ven ligt. De brandweer was spoedig met de drijvende stoomspuit „Jason" tèr plaat se en ontdekte brand in de isolatiestof tus schen de isolatiedekken boven den kolen bunker. Dit brandje, dat ontstond door zelfontbranding van fijnverdeelde steen koolstof, werd spoedig met. een straalflfee- bluscht. Bij het blusschen ontstond het giftige gaskoolmonoxyde, waardoor vier brandweermannen en vier ketelmakers van de Droogdokmaatsehappij bevangen wer den. Zij ondervonden pas den nadeeligen invloed van het giftige gas toen zij weer in de frissche buitenlucht kwamen. Beurte lings waren zij bewusteloos of kwamen zij weer bij. Dan hadden zij de neiging om nog al dwaze dingen te zeggen. De twee ketelmakers, die er het ergst aan toe waren, en de vier brandweerman nen, werden naar het Binnengasthuis ver voerd. Hun toestand is thans bevredigend. De schade in de Prins der Nederlanden door bet brandje veroorzaakt, is zeer ge ring. Releediging door een lid van Ged. Staten. De burgemeester van Baflo, Jhr. W. v Spengler, heeft, volgens bet „N. v. h. N bij den Officier van Justitie een aanklacht wegens beleedigirlg ingediend tegen het soc.-dem. lid van Ged. Staten van Gronin gen, den heer L. H. Mansholt. Het raadslid Wilkens te Baflo was als zoodanig vervallen verklaard wegens leve ring aan de gemeente. Een beroep daarte gen was door Ged. Staten verworpen. Naar aanleiding daarvan had de heer Mansholt in „Het Volk" een open brief geschreven aan den heer Wilkens, waarin de volgen de zinsnede voorkwam: „Er zit aan deze zaak nog een bijzonder hatelijken kant. Gij hebt in de jaren van uw lidmaatschap van den raad steeds naar uw beste krachten cn op de wijze die u de juiste voorkwam, de gemeentebelangen gediend. Daarbij kwaamt ge herhaaldelijk in botsing met den voorzitter van den raad, d!e meermalen door autoritair optre den trachtte goed te" maken wat bij mist aan tact, inzicht, en gezond verstand. Gij hebt moeten vechten tegen inzichten die tegen de uwe indruischten, tegen hande lingen die u onrechtvaardig toeschenen, en gij hebt bij dit alles nimmer hem gespaard, die om zijn persoonlijke kwaliteiten nooit tot burgemeester van een gemeente zou zijn benoemd, indien lnj niet ook jonkheer voor zlin naam had kunnen schrijven. BuitenB. Berichten Film-magazijn afgebrand. 10 dooden en een aantal gewonden. Gisteren om half vier geraakte een film- verhuurmagazijn te Britz, een voorstad van Berlijn, in brand. Het vuur breidde zich met zulk een ongelooflijke snelheid uit, dat de brandweer, ofschoon zij binnen enkele minuten tor plaatse was, tegenover het vuur machteloos stond. Kort na het ontslaan van den brand had een hevige explosie plaats, waarna het magazijn en de bijgebouwen weldra in lichte laaie stonden. Geheel bet complex van panden is tot den grond toe afgebrand. Tot dusver beeft de catastrofe 10 dooden en een aantal gewonden gekost. De hittegolf in Oost-Amerika duurt voort. In de Oostelijke staten der V. S. lieerscht nog steeds een hevige hittegolf. In de af- geloopen twee dagen zijn minstens 9 per sonen ten gevolge van de hitte gestorven. Taï van gebouwen werden door sem getroffen. De Noordpool-expeditie onder leidino Mac. Millan. De expeditie tot onderzoek van de Nto poolstreken onder leiding van Mc l{£ heeft Maandagmorgen Battle Hath verlaten. Men verwacht, dat de exp^ vandaag Dopedale, in Labrador, zal reiken, als de toestand van het ijs het laat. Spoorwegloods in Canada afgsbran( Uit fort William (Ontario), wordt meld: Een brand in een goederenloods de Canadian Pacific Railway Cy, hecS schade van 300.000 dollar aangericht die loods bevonden zich nl. 27.000 k bindtouw uit Nederland afkomstig, die waarde vertegenwoordigden van 25{i dollar. Noodlottige auto-botsing te Londen Een auto-omnibus en een groote zier-auto kwamen gisteren in de huurt' Southend in Londen met elkaar sing, waarbij zeven passagiers min meer zwaar werden gewond. De zeis des doods. In een Hongaarsch dorp bij Debrn sloeg een veldarbeider den grondhezi! met wien hij een geschil had géM met een zeis het hoofd af. Een brutale oplichter. De 49-jarige Walter Aekermann tpfi burg heeft een grootscheepsche öplicl op touw gezet. In de plaatselijke bladen verschenen laatsten tijd advertenties, waarbij een en importfirma jongelui vroeg.van 15 22 jaar om naar Zuid-Amerika te Llefhebbers, die op de aanbiedingen sd ven, kregen bericht, dat dr. Storm, dei van de firma, ben zou onderzoeken daartoe op 4 en 5 Juli in een hotel bj station zitting zon bobben De ont waren voor rekening van de sollicitant De recherche was intusschen ookn gierig geworden en meldde zich ook o] spreekuur van den dokter. Toen bleek deze niemand anders was dan de meer gestrafte oplichter Aekermana het zaakje heel alleen had geënsceneei erop rekende, met het gold, dat hij ui sollicitanten zou krijgen, naar Zuid-' rika te kunnen emigreeren. Niet minder dan 250 sollicitatrb-i werden in beslag genomen Vroeg rijp, vroeg rot. Een zekere Leo Burke stond dezer gen voor de vijfde maal terecht voet Londensche rechtbank. Hij is zestien oud, en begon zijn misdadigerscarrièi 10-jarigen leef!lid. Toen stal bij eenr» en een wagentje en wist uit handen de politie te blijven, die hem op rij* door de straten van donker Dublin ni Onlangs verkleedde bij zich als een je en incasseerde in de B.ondstreêf' chèque, welke hij daags te vore dame ontstolen bad. Hij werd vernor tot drie jaar opsluiting in een riikfo dinesgesticht. De jongen was als kind abnormaal wikkeld, vooral op muzikaal terrein vierjarigen leeftijd kon hij reeds ziekcursus volgen. Een mooie ontdekking. Naar de Tzwestia meldt hebben a? van de Gepoe te Moskou in een gel dat vroeger heeft behoort aan vorst soepof, een geheime deur ontdekt, dit gang bleek te geven tot een gang, vo de naar een onderaardsch vertrek, in een groote hoeveelheid kostbaar!1 gouden voorwerpen, diamanten. steenten, enz. De materieele waards al deze voorwerpen wordt geschat o; geveer 5 millioen roebel, terwijl een deelte er van nog bijzondere waarde zit uit een kunstoogpunt. De geheele zameling is naar het vollcscommisa van financiën overgebracht. De vofl pen, die bijzondere kunstwaarde bes zullen over verschillende musea worden Letteren en ECuqj Een Hugo G roti u's-Raam Naar wij vernemen, heeft een1 Amerikaansche juristen een Hugo Grr raam aangeboden voor het koor j Nieuwe Kerk te Delft. De groep h» Comité-Martin verzocht, evenals M voor het Bok-raam, ook de leidinf de vervaardiging van het Grotius-rt zich te willen nemen, welke aan? opdracht het Comilé gaarne heeft vaard. Het comité verzocht L T-j! Kloot Meyburg, ontwerper van hei raam, bet Grotius-raam te ontö welke opdracht eveneens werd aa»1 Een rctcr vliegtuig Op het oogenblik bevindt zich tel een Oostenrijksch ingenieur Karl Gö die bet rotorbeginsel van Flettrf vliegtuigen wil toepassen en met gens dat beginsel geconstrueerd toe® vlucht van Parijs naar New York ken. Hij beweert dat het mogelijkt dezen tocht binnen 12 uur af te les De adviseorende commissie van of- sche luchtvaartministerie, waaTaafl. plannen beeft voorgelegd, acht 0$ van belang, en wil een vliegtuig de plannen van Gligoren bouveO- deze daarvoor de noodige teekenin. maken. Ook. bet Fransche luchtvaajjM schijnt zich voor de plannen lei seeren.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4